De armen zeggen: Rome is voor de bevrijding' Discussie over r.-k. sexuele leerstelligheden blijft taboe aan tafel £eidóe Qowtmf' kerk wereld beroepingen Kardinaal Tomasek vraagt om solidariteit met vervolgde kerk Ongewenste wapens VOOR ÉÉN TIENTJE ME DE HELE FAMILIE NAA HET CIRCUSTHEATER weer ACHTERGROND EaidoaQowuvnt WOENSDAG 21 MEI 1986PAGlfl Zes priesterwijdingen in bisdom Roermond Bisschop Gijsen van Roermond zal zaterdag 24 mei in Roer mond zes diakens tot priester wijden. De priesterstudenten hebben allen gestudeerd aan het groot-seminarie Rolduc te Kerkrade. Dit heeft de persdienst van het bisdom Roermond meege deeld. De diakens zijn: Rik van den Berg (25) afkomstig uit Lelystad, Vincent Goulmy (24) uit Visé (België). Piet Hou- ben (31) uit Heel, Raoul van Lieshout (28) uit Mook, Framz van Ray (65) uit Kerkrade en Jos Rosenhart (28) uit Haar lem. Bedevaart naar Banneux-Notre-Dame Op donderdag 29 mei (Sacramentsdag) vertrekt vanuit Noord- wijk, Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam een eendagsbede- vaart naar Maria's Genade-oord in de Belgische Ardennen: Banneux-Notre-Dame. Als thema krijgen de pelgrims mee „Heer, wij willen Jezus spreken" uit het Johannes-evangelie. Na aankomst in Banneux Wonen de pelgrims een eucharistie viering bij. In de namiddag is er de biddag naar de bron en de zegening van de zieken met het H. Sacrament. De kosten van deelname bedragen bedragen 70,-. (inclusief een koffiemaal tijd op de terugweg) Opgave voor deze diocesane bedevaart kan geschieden bij het Diocesaan Banneuxsecretariaat, Meeu- wenbeem 1, 2631 CA Nootdorp. De hartstochten hebben de wensen de rede bijgebracht. LEONARDO BOFF: De Braziliaanse bevrij- dingstheoloog Leonardo Boff heeft gisteravond in Utrecht bij zijn eerste buitenlandse optreden na de opheffing door het Va- ticaah van zijn spreekver bod lof toegezwaaid aan het recente document van het Vaticaan over de be vrijdingstheologie. „De armen zeggen Rome is voor de bevrijding." Belangrijker dan wat Rome over bevrijding zegt is volgens Boff het feit dat Rome de be vrijding tot het hart van de boodschap van het evangelie rekent. In dit opzicht heeft Rome zeker aan de verwach tingen van de onderdrukten beantwoord. „Nu kunnen zij niet meer twijfelen: Rome staat aan de kant van de on derdrukten en van allen die voor gerechtigheid strijden." De Franciscaan Boff sprak op uitnodiging van de Katholie ke Theologische Hogeschool Utrecht en het Franciscaans Studiecentrum in de Dom stad. Hij is in Nederland voor een redactievergadering van het internationale rooms-ka- tholieke tijdschrift van pro gressieve signatuur „Concili um". Vorige maand publiceerde de congregatie voor de geloofs leer onder leiding van kardi naal Ratzinger een tweede do cument over bevrijding en vrijheid. Enkele jaren geleden wees de congregatie, die waakt over de zuiverheid van de rooms-katholieke leer. be paalde aspecten van de bevrij dingstheologie af. Afgod De centrale gedachte van dit document is naar de mening van Boff dat een proces van bevrijding dat de religieuze dimensie van de mens ont kent, uiteindelijk tot een nieuwe vorm van onderdruk king zal leiden. Voor een christen is bevrijding in de eerste plaats bevrijding van zonde en dood. Als het geloof zich niet met ethische en poli tieke vragen bezighoudt, zou het echter „opium" zijn en zou God een afgod worden. Enerzijds onderstreept het do cument de religieuze dimen sie, anderzijds wijst het met veel nadruk op de politieke dimensie van de bevrijding. Het blijft daarom de opdracht van de christenen het beslis sende (de bevrijding van de zonde) in verbinding te bren gen met het noodzakelijke (de bevrijding van de ellende). De bevrijdingstheologie wordt wel verweten dat zij aan ma teriële problemen voorrang geeft boven religieuze. Op die manier wordt een kunstmati ge tegenstelling geschappen tussen een „marxistische be vrijdingstheologie" die de eni ge bestaande zou zijn, en een „christelijke theologie van de bevrijding" die de instem ming van Rome zou hebben. „Zum Teufel," riep Boff in de Utrechtse Janskerk. Rome heeft voor zon onderscheid nooit aanleiding gegeven. „Met nadruk zeg ik hier: de werkelijke bevrijdingstheolo gie wilde en wil altijd een christelijke en kerkelijke the ologie zijn." Boff herhaalde in Utrecht zijn bezwaren tegen het docu ment, die hij enkele weken geleden reeds in een open brief aan kardinaal Ratzinger heeft uiteengezet. Vooral be treurt hij dat het document de indruk wekt dat de armen buiten de kerk staan. „Het spreekt nergens van de strijd, het lijden en de bewegingen Leonardo Boff tijdens zijn voordracht in de Utrechtse Janskerk. waarin de armen zich organi- Aan het begin van zijn toe seren om hun vrijheid te be- spraak bedankte Boff voor de werkstellingen." In dit op- vele brieven die hij het agelo- zicht blijft het Vaticaanse do- pen jaar uit Nederland had cument achter bij de inzichten ontvangen. Zij waren tijdens van de vergaderingen in Me- zijn gedwongen zwijgen een dellin en Puebla van de La- belangrijke steun voor hem tijnsamerikaanse bisschoppen, geweest. OJEC hield brochure Raad van Kerken tegen Naar aanleiding van bezwa ren van het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) heeft de Raad van Kerken in Neder land besloten voorlopig een brochure van de werkgroep De Palestijnen en Israël niet uit te geven. Eerst wordt er met het OJEC, dat volgens af spraak de ontwerp-tekst had ontvangen, gesproken over de inhoud van de brochure („Ontmoeting met kerken en christenen in het Midden- Oosten"). Het OJEC heeft na het ge sprek, dat inmiddels heeft plaatsgevonden, zijn stand punt gehandhaafd dat de bro chure in de oorspronkelijke opzet „niet kan", aldus OJEC- bestuurslid drs. R.M. Nafta- niël. Behalve tegen historische on juistheden maakt het OJEC ook bezwaar tegen de wijze waarop in de brochure ge sproken wordt over joods- christelijke betrekkingen. De tekst wekt de indruk dat de werkgroep deze betrekkingen geheel in het kader van de schuldgevoelens van christe nen tegenover joden ziet en dat op grond daarvan christe nen zijn voor de positie van Palestijnen blind. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen: te Katwijk a.d. Rijn Z. de Graaf te Hazerswoude; te Scheve- ningen Chr. van Andel te Berg- schenhoek; te Berlikum (Fr.) A.H.J. Bierma te Zwaagwesteinde; te Eind hoven tot predikant voor bijzondere werkzaamheden, parttime (geeste lijk verzorgster Diakonessenhuis en Catharinaziekenhuis) mw. M.J. van den Beld-Rijfkogel, kandidaat te Ba- kel; te Heerde toez. (parttime) A.F Troost te Ermelo. Aangenomen naar Gorkum drs. J.E. de Groot, voor heen zendingspredikant, wonende te Reeuwijk, die bedankte voor Dirks- land, voor Veenendaal (toez.) en voor Waddinxveen. Gereformeerde Kerken: Aangenomen: naar Biddinghui s/Oostelijk Flevoland (hervormd-ge reformeerd Samen op Weg) G.C. Hovingh te Deventer, naar Wol- phaartsdijk A J. van der Schaft te Baflo. Bedankt voor Grootegast (parttime) mw. A. van Harten-Tip te De Wilp. Christelijke Gereformeerde Ker ken: Bedankt voor ürk (Maranathakerk) J. van Amstel te Ede. Kardinaal Tomasek: Roep om solidariteit De aartsbisschop van Praag, kardinaal Frantisek Tomasek, heeft de Oostenrijkse christe nen om solidariteit met de kerk in Tsjechoslowakije ge vraagd. „De christenen in vrijheid mogen de christenen in onvrijheid niet vergeten", verklaarde Tomasek tegen over een Oostenrijkse parle- mentsdelegatie. Dë Rooms-Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije verkeert in een benarde positie. Toma sek wees er onder meer op dat verscheidene priesters ge vangen zitten. Velen is een beroepsverbod opgelegd. Door deze maatregelen en de al ja ren bestaande numerus clau- sus bij de toelating tot de se minaries heeft maar een kwart van de parochies in Tsjechoslowakije een priester. Een ander groot probleem is het feit dat maar drie van de dertien bisdommen over een bisschop beschikken. De kardinaal noemde verder het grote gebrek aan religieu ze literatuur: Het traditionele Tsjechische kerkblad „Kato- licky Noviny" wordt buiten hem om uitgegeven. Tomasek voelde zich daarom in 1982 genoodzaakt de kerkelijke toestemming voor het druk ken van de krant in te trek ken. Desondanks wordt het blad echter nog steeds de in druk gewekt dat het door de kerk wordt uitgegeven, aldus Tomasek. Zes rooms-katholieken ston den vorige week terecht voor „illegale vervaardiging en verspreiding van religieuze li teratuur". Er hangt hen een gevangenisstraf van twee jaar boven het hoofd. De Tsjechi sche autoriteiten proberen al jaren met politieacties het on dergrondse netwerk van reli gieuze activiteiten op het spoor te komen. Een aantal drukkerijtjes is inmiddels op gerold. terwijl verscheidene priesters en leken zijn veroor deeld. Ondanks de omvangrij ke maatregelen en de steeds strenger wordende controle is het de autoriteiten niet gelukt de vervaardiging en versprei ding van religieuze publicaties te voorkomen. Vijfde chr. gereformeerde predikant wordt hervormd Binnen een jaar hebben vijf christelijke gere formeerde predikanten het kerkverband ver laten en zijn hervormd geworden. De laatste is ds. M. de Botfr (53) uit Veenendaal die dezer dagen te kennen heeft gegeven hervormd predikant te worden. De andere vier predikanten die al eerder tot deze stap kwamen zijn ds. J. Zuur te Assen, dr. J.J. Rebel te Amersfoort, ds. J.A. Compag- ner te Rotterdam en ds. W.F. Kruis te Vee nendaal. Bij de Hervormde Kerk nog enkele aanvragen van christelijke gereformeerde predikanten zijn binnengekomen. Ds. De Boer heeft een toezegging van beroep van de kerkeraad van de hervormde gemeen te van de Oostkerkwijk te Middelburg. Een dergelijke toezegging is bindend voor de ker keraad. Het formele beroep kan pas worden uitgebracht als ds. De Boer het bijzonder ker kelijk examen en het coloquium in de Her vormde Kerk heeft afgelegd. Bij de predikanten leven grote bezwaren te gen het (theologisch) klimaat binnen de Chris telijke Gereformeerde Kerken. Vaticaan contra Amerikaanse theoloog: (Van onze correspondent Gerard Kessels) Het Vaticaan blijft vastbesloten elke discussie in de katholieke kerk over de kerkelijke leer inzake de sexualiteit in de kiem te smoren. De gang van zaken rond de Amerikaanse moraaltheoloog Charles Curran is hiervan een actueel voorbeeld. De Amerikaan is in het schootsveld van de Congregatie voor de Geloofs leer geraakt varjwege zijn opvattingen over anti-con ceptie, echtscheiding en homosexualiteit. De Congre gatie onder leiding van de Duitse kardinaal Joseph Ratzinger is een kerkelijke procedure tegen Curran begonnen. Curran is o.a. van mening dat sexueel verkeer tussen partners van gelijk geslacht mogelijk moet zijn, „op voorwaarde dat het gaat om een vaste en blijvende relatie tussen twee personen". De Amerikaan is verder geneigd zelfbevrediging te beschou wen als een natuurlijk verschijnsel dat bij het opgroeien hoort. Voorechtelijk geslachtsverkeer wijst Curran niet principieel van de hand. De Amerikaan bepleit verder dat gescheiden christenen niet meer automatisch van de communie worden uitgesloten. De opvattingen van Curran zijn beslist niet nieuw, ze worden al jaren naar voren gebracht en door een aanzienlijk deel van het kerkvolk in het westen gedeeld. De procedure tegen Cur ran maakt echter nog eens duidelijk dat het Vaticaan op het terrein van de moraaltheologie en dg ethiek niet bereid af te wijken van het officiële kerkelijke standpunt. Een discussie daarover leer wordt door het Vaticaan ook van de hand gewe zen. In het laatste nummer van het Italiaanse tijdschrift voor moraaltheologie 'Theologia Morale' waarschuwt Ratzinger per soonlijk voor maatschappij-gerichte moraaltheologie a la Cur ran. „De moraaltheologie", zo schrijft hij, „die rekening wil houden met de opvattingen van de maatschappij en de publie ke opinie, wordt al snel verleid tot compromissen die in strijd zijn met de leer van de Kerk." Progressieve moraaltheologen zijn tot werkeloosheid gedoemd sinds het Vaticaan weer duidelijk laat merken geen vernieu wing van de kerkelijke leer te willen. „Het theologisch onder zoek op het gebied van de bijbel en de dogma's loopt heel be hoorlijk, maar de grootste problemen doen zich voor op het terrein van de ethiek. Daar heerst niet voldoende vrijheid", heeft pater Luigi Lorenzetti, hoofdredacteur van Theologia Morale, onlangs verklaard. Hij vindt dat er in elk geval meer ruimte moet komen voor discussie en onderzoek, los van de vraag wat de Kerk met de resultaten daarvan doet. „In de eer ste tien jaar na het concilie leek het er nog op dat men vrij zou kunnen onderzoeken, maar vooral onder het pontificaat van deze paus is daar een einde aan gekomen. Het is een terrein waar niets gebeurt. Er is bij de theologen voldoende kwaliteit en interesse voorhanden om er zich mee bezig te houden, maar het gebeurt niet omdat het taboe is." Sla met eieren en tomaat en gebakken aardappelen met spek en ui vanille-rijstevla Nodig voor twee personen: 2 eieren, kropsla of ijsbergs la, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 2 lepels yoghurt, bieslook of sla-uitjes, 2 tomaten; Vt tot 1 kg gekookte aardappelen, olie, 20 g margarine, 100 g ontbijtspek in dunne plakjes, sla-uitjes; 0,5 liter melk, 25 g rijst, 15 g custard, 20 g suiker. Zet de eieren op met koud water en temper het vuur zodra ze koken, zodat ze zacht doorkoken. Reken een kooktijd van acht minuten. Giet het hete water weg en zet de eieren on der koud water weg. (Eieren koken nogal eens stuk; het ge bruik van een eierprikker kan dat voorkomen). Pluk kropsla in stukjes of snijd ijsbergsla in repen en was de groente. Maak een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mos terd en yoghurt en meng er fijnverdeelde bieslook of sla-uit jes en de sla door. Garneer de sla met de gepelde en gehal veerde eieren en met plakjes tomaat. Kook de aardappelen zo lang van te voren gaar dat ze koud zijn als ze gebakken moeten worden. Snijd de aardappelen in plakjes en bak ze in een mengsel van een paar lepels olie en de margarine bruin. Snijd of knip spek en uitjes klein en warm ze op het laatst nog even met de aardappelen mee. Breng dc helft van de melk aan de kook, strooi er de met koud water afgespoelde rijst in en laat het mengsel een half uur zacht koken. Maak een papje van custard, suiker en wei nig koude melk en schenk dat al roerende bij de rijstepap. Laat de vla nog een minuut koken, doe er van het vuur de overige koude melk bij en laat haar koud worden. 6 JEANNE ni OPNIEUW dreigt een modernisering van bestaande w te leiden tot verdeeldheid binnen het westerse bondgew schap. Na de debatten over de neutronenbom en ov tei kruisraketten en de Pershings, is de inzet ditmaal de do Verenigde Staten gewenste modernisering van de arse chemische wapens. Het gaat daarbij om de produktie p ,p( tielen met twee stoffen die pas gevaarlijk worden aiv< na het afschieten en ontploffen met elkaar in c< ei komen. Nederland, Noorwegen, Denemarken, Grieke H" én Italië wijzen de moderniseringsplannen krachtig v'e/ hand. SlNDS 1969 hebben de VS geen chemische wapens mei maakt. De regering-Reagan is nu echter van mening d bestaande voorraden zijn verouderd. Tevens wordt er o wezen dat de Sovjet-Unie onbekommerd doorgaat mel\ duktie én gebruik (Afghanistan) van dergelijke wapen Amerikaanse regering rechtvaardigt de modernisering der met het argument, dat de Sovjet-Unie hierdoor i druk komt te staan om in te stemmen met een verdrag een algeheel verbod op chemische wapens. De produktie van de nieuwe chemische wapens is mo I geworden, doordat het Amerikaanse Congres in dece vorig jaar hiervoor een bedrag beschikbaar stelde vaijQ miljard dollar. Het Congres verbond aan de toestem^, echter de voorwaarde dat de NAVO-bondgenoten m^v, hervatting van de produktie moesten instemmen, ome wapens uiteindelijk bestemd zijn voor mogelijk gebru^j het Europese slagveld. bti DOOR de gevolgde procedure doet zich nu de situatieJ? net als indertijd met de kruisraketten dat de N formeel een besluit neemt, waaruit niet blijkt dat een lidstaten een voorbehoud heeft gemaakt of de plannen a geheel afwijst. Het is daarom uiterst belangrijk dat de N)C landse NAVO-ambassadeur in Brussel omstandig heef1, eengezet dat ons land tegenstander is van de modernis van de chemische wapens. Het is een overbodige mode ring, die een akkoord over een verbod op produktie, 1 sing en gebruik van chemische wapens niet dichterbf0. brengen en bovendien een nadelige invloed kan hebb de overige ontwapeningsgesprekken. Minister van defensie De Ruiter krijgt volgende ie tijdens een NAVO-vergadering nog een keer de mogelijk om zijn Amerikaanse ambtgenoot Weinberger het N^tl landse standpunt uit te leggen. Nederlandse strijdkra|>i zullen nooit met chemische wapens worden uitgerust eiflë wapens zullen noch op Nederlands grondgebied, noch iPZ gebied waar Nederlandse troepen zijn gelegerd wordeijst gelaten. Zo'n stellingname kan onmogelijk worden uitgil als Nederlandse steun voor, of aanvaarding van, de aanfo: van nieuwe chemische wapens. We moeten echter vrezjë deze boodschap in Washington alleen ter kennisgevirtai worden aangenomen. De vraag is dan hoe het Congres fre op zal reageren. ADVERTENTIE zaterdag 24 mei, 20.15 uur TSJAIKOFSKI'S Opera Jevgeni Onegin (nederlandse tekst)! tartverkoop Circustheater Wisselend bewolkt. DE BILT (KNMI) Morgen zal er een wisselende bewol king zijn. Vooral in het wad dengebied kan ook op perio den met zon worden gerekend. Vannacht zijn enkele buien mogelijk, die samenhangen met een zwakke storing die over ons land trekt. In het binnenland is ook morgen overdag een plaatselijke bui mogelijk. De komende nacht daalt de temperatuur tot rond 11 graden. .Morgenmiddag wordt het een graad of 17. De wind waait het komende et maal uit het zuidwesten. In het binnenland is de wind me rendeels matig, kracht 4. Aan de kust en op het IJsselmeer moet gerekend worden op een krachtige wind, 6, en van nacht staat daar zelfs enige tijd een harde wind, kracht 7. Het licht onbestendige weer wordt veroorzaakt door een depressie die zich de komende dagen kan ophouden in het gebied tussen IJsland, Schotland en Noorwegen. Er omheen circu leren zwakke storingen die nu en dan voor buien zorgen. Vanaf zaterdag komt het weer bij ons onder de invloed van een in betekenis toenemend hogedrukgebied in Frankrijk. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en nu en dan een bui. Koel met middagtemperatuur van 11 graden aan de Noorse westkust tot 16 a 18 graden in zuid-Zweden en Denemarken. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en buien, plaatselijk met onweer. Middagtemperatuur rond 19 graden, maar vrijdag in Beieren nog warm met een middagtemperatuur van 25 tot 28 graden. Benelux: Perioden met zon. Vooral vrijdag ook nu en dan een bui. Middagtemperatuur tussen 16 en 20 graden. Britse eilanden: Wisselend be wolkt en nu en dan buien, vooral in Ierland. Middagtem peratuur van 13 graden aan de n Ti-Kuur 070-558», I Schotse en Ierse westkifl 18 graden in zuidoost-|el land. v d Frankrijk: Perioden mei Voornamelijk ten zuidi van de lijn Nancy-Bor^ enkele regen- en on weef g en. Middagtemperatuur ju graden in Bretagne tot 2lp den aan de Middelland! kust. Spanje, Portugal: Droog melijk zonnig. Middagt e ratuur aan de noordkus 18 graden, aan de midde e se zeekust tot 25 graden binnenland tot 30 gradeifg, Alpengebied: Vrijdag V- Zaterdag half tot zwa; wolkt en regen- en on e buien. Middagtemperati de dalen vrijdag tussen li 30 graden, zaterdag M graden lager. Vorstgreni dag rond 3500 meter. Italië, Joegoslavië: ZoniL warm. In de namidd avond plaatselijk een on' bui. Temperatuur in d< dag tussen 25 en 30 gra< WEERRAPPORT HEDENMORG1 Weer Max Min Amsterdam zw.bew. 25 12 Eindhoven Den Helder «f.bew. 29 l8jh( Luxemburg regen zw.bew. 31 18 onbew. 28 l.bew. 20 h.bew. 25

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2