Politie vraagt versterking kingendief erbijstert Liweliers 3cidóc6oii^cuit STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) De Leidse Courant is een krant vol advertenties Binnenstadschool vordert gestaag EBR-speurneus levert geld op iNGST VOOR GEWELDADIGE DEMONSTRATIES TIJDENS OPENING NIEUWE BUREAU 1: ACHTTIEN MAANDEN WOENSDAG 21 MEI 1986 PAGINA 11 rkiezingsavond Stadsgehoorzaal jEN In de Stadsgehoorzaal zal Ïond een uitslagenavond gehou- orden van de landelijke verkie- i. Op een groot scherm zullen de e tussenstanden en voorlopige uit- j worden geprojecteerd. Daarnaast ik de nationale tv-uitzending op ote scherm te zien zijn. ote zaal van de Stadsgehoorzaal is zeven uur geopend. De directie chting van de gemeente adviseert istellenden er vroeg bij te zijn, de ervaring leert, dat de eerste en al voor acht uur binnen ko- )e toegang tot de Stadsgehoorzaal Politie verhuist in optocht door de stad LEIDEN De Leidse politie wil morgen tussen kwart over drie en vier uur in optocht door de stad trekken. Alle politie voertuigen, deelnemers aan de politiesterrit en drie fanfare korpsen zullen aan de optocht meedoen. De politie begint haar symbolische verhuistocht bij het oude politiebureau aan de Zonneveldstraat en zal dan via Lange- brug, Steenschuur, Breestraat, Kort Rapenburg, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Lammermarkt naar de Langegracht rijden. De drie muziekkorpsen die meelopen zijn het Leidse Politie Muziekgezelschap, Concordia en een muziekkorps uit Parijs van de nationale politie. In verband met de mogelijke moeilijke bereikbaarheid mor gen van het nieuwe politiebureau aan de Langeracht in ver band met de officiële opening en eventuele acties, wordt voor het Stadsbouwhuis aan de Langegracht 72 een politie bus neergezet waar burgers met eventuele mededelingen of aangiften terecht kunnen. Men kan terecht in de bus tussen 09.00 en 19.00 uur. Voorstel voor rommelmarkt op Hooglandse Kerkgracht LEIDEN Op de Hooglandse Kerk gracht moet éen markt komen waar handelaren en verenigingen tweede handsspullen kunnen verkopen. Dat is de inhoud van een ambtelijk voor stel dat het college van B en W bin nenkort behandelt. De gemeente zal dit voorstel ook nog bespreken met de Landelijke Vereniging voor Am bulante Handel. De groentenmarkt zal in elk geval niet terugkeren op de Hooglandse Kerkgracht. De brand weer vond dat er op de marktdagen een onveilige situatie was ontstaan door de vele geparkeerde groentewa gens. Ook bleken de „kinderhoofd jes" moeilijk te reinigen van het groenteafval. Schouwburg verwacht 50.000-ste bezoeker LEIDEN De Leidse Schouwburg verwacht volgende week de 50.000-ste bezoeker te kunnen verwelkomen. Hiermee heeft de schouwburg het hoogste bezoekers aantal sinds jaren weten te bereiken. Op 13 februari dit jaar werd de 30.000-ste bezoeker geteld. De dame of heer, die waarschijnlijk volgende week dinsdag of woensdag de 50.000 vol maakt, zal door wethouder F. Kuijers van cultuur in de bloemen worden gezet. De belangstelling voor de chansonweek, die van 26 tot en met 31 mei in de Leidse Schouwburg wordt gehou den, is erg groot. De kaarten voor het optreden van Mercedes de Sosa op 30 mei zijn al uitverkocht. Over wogen wordt zondag 1 juni een extra avond in te lassen met Mercedes de Sosa. Dit kan alleen bij voldoende be langstelling. Voor de overige optredens van Georges Moustaki, Gisela May, Juliette Gréco en op de Neder landse avond Jenny Arean, Paul van Vliet en Liesbeth List zijn nog kaarten verkrijgbaar. De Vink afgesloten LEIDEN De spoorwegovergang bij De Vink zal van nacht tussen twaalf en zeven uur geslo ten zijn wegens werkzaamheden aan het rails. Met borden zal een omleidingsroute voor automobilisten wor den aangegeven. Fietsers en voetgan gers kunnen wel pas seren. Vrouw gewond geraakt LEIDEN Een 26-jarige vrouw uit Leiden is gister avond omstreeks twaalf uur gewond geraakt op het Noordeinde toen zij plotseling de weg over stak. De vrouw werd toen aangereden door een au tomobiliste die in de rich ting van de Rembrandt- straat reed. De vrouw is met onbekend hoofdletsel naar het Dioconessenzie- kenhuis overgebracht. IDEN De Leidse itie heeft versterking irraagd om eventuele jes bij de opening van politiebureau het pfd te bieden. Een ac- groep die zich „Komi- I Verzet tegen Kitten- et" noemt, heeft ge bigd de openingsdag n het nieuwe bureau I n de Langegracht ge- jldadig te verstoren. In fschillende steden in (derland en zelfs in het itenland zijn pamflet- l ^n affiches aange- iffen om actievoerders I te roepen morgen ar Leiden te komen en 3 politiefeest te versto- n. Commissaris H. Mostert vreest dan ook dat tussen de 200 en 700 demonstranten naar Lei den zullen komen. De actievoerders willen pro testeren tegen „het op treden van de politie als onderdrukker van maat schappelijk protest en verzet". De politie hoopt overigens dat de acties van de demon stranten geweldloos zullen zijn en bijvoorbeeld de op tocht van het oude bureau aan de Zonneveldstraat naar het nieuwe aan de Lange gracht probleemloos zal ver lopen. Aankondigingen van de actievoerders wijzen in een andere richting. De de monstranten willen een blok kade voor het politiebureau opwerpen. „Niemand komt erin. De blokkade zal niet passief zijn en zal niet vrij willig worden opgeheven. Stop de politiestaat of geweld zal worden gebruikt. Oog om oog, tand om tand", aldus een persbericht van de actie groep. Niet alleen de opening van het politiebureau en de op tocht dreigen het doelwit te worden van acties. De de monstranten kunnen zich wellicht ook richten op de Internationale Politiesterrit, waaraan ongeveer 1500 poli tiemensen uit Nederland en andere Europese landen meedoen. In het Amsterdam se actieblad „Bluf!" wordt meegedeeld dat „honderden auto's en motoren vragen om aandacht". Vanmorgen wa ren de eerste resultaten van die oproep al zichtbaar: vier aan de Boommarkt gepar keerde auto's van Duitse deelnemers aan de Polities territ waren met verf beklad en de banden waren lek ge stoken. Burgemeester C. Goekoop heeft, als hoofd van de poli tie, steun gevraagd aan ande re gemeenten om extra man schappen van de Mobiele Eenheid beschikbaar te stel len. Tijdens de wegens de dreigende ordeverstoringen ingelaste vergadering van de commissie bestuurlijke aangelegenheden, wilde de burgemeester gisteravond overigens niet zeggen hoe veel man achter de hand worden gehouden. Hij zei wel dat het aantal meevalt en dat het „niet om enige honder den ging". Een andere voor zorgsmaatregel is het inrich ten van een extra politiepost bij het Stadsbouwhuis, wan neer het morgen wegens de acties niet mogelijk is het bu reau aan de Langegracht te bereiken. Het college van B en W is er geen voorstander van de fes tiviteiten rond de opening van het nieuwe politie bu reau af te gelasten. Mevrouw M. van der Molen (PvdA) vroeg zich tijdens de extra vergadering af of dat toch niet de beste oplossing was. „Een feestelijke opening is nu al niet meer mogelijk. De actievoerders willen de poli tie provoceren en dat bete kent dat dat ook lukt. Dat is vervelend, maar op het mo ment dat het gebeurt, zit je in een dilemma waar je niet uit komt. Zelfs als de politie zich terughoudend opstelt, zal een politieoptreden toch een smet op de opening werpen". J. Walenkamp (CDA) en A. Geerstema (VVD) wilden van een afgelasting niets we ten. „Het is onverstandig om te zwichten voor dit soort dreigementen en dat is in onze rechtstaat niet accepta bel". De fractievoorzitter van het CDA drong voorts aan op voorlichting (in advertentie vorm) aan de burgerij over wat hen mogelijk te wachten staat. Burgemeester Goekoop voelde daar niéts voor. Hij zei te hopen dat de demon straties geweldloos zullen verlopen. Vandaag heeft in het LVC een „Inteïriationaal Tribu naal tegen Politie en Politie- geweld" plaats. Pikant detail daarbij is dat de organisato ren van het tribunaal een subsidieverzoek bij de ge meente Leiden hebben inge diend. HAAG/LEIDEN is in elk geval een jkigewoon knappe ïeltruc geweest". Al- e Haagse rechtbank- ient mr. A. van Ros- gisteren, in de zaak Ie vingervlugge Mar- t Marseille. De 42-ja- Marcel vader van kinderen zou in de ^open periode (april -èbruari '86) menig ju- r in Den Haag, Lei en Haarlem versteld hebben staan met erbluffende goochel- ransman kon kostbare, iriljanten afgezette rin- uit ingepakte juwelen- ts laten verdwijnen, ,'r dat de verkopers het gaten hadden. Er wa lgen bij van 50.000 gul- - maar nooit minder rtig mille die onge uit de verpakking èn Marcel de winkel uit 'enen. De rechter kon niet over uit: „Heeft ir soms goochelen als Want ik zou haast het is een staaltje >t vakmanschap ge- Mr. Van Rossum be- ef aan de hand van de ten waarom hij tot dat ,Jt is gekomen. tfarseillaan was door lillende getuigen her als degene die in hun bestellingen had ge- t voor de aankoop van ringen. Uitgebreid had n diverse steden 8e terendste tableaux, ge- met glimmende ringen delstenen, bewonderd. Iiandelswijze zou stee- ïieruit hebben bestaan lij spontaan met een' taling over de brug i om het vertrouwen e verkopers te winnen, hij zijn keuze had ge- t, gaf hij de betrokken of vrouw de opdracht et dure kleinood veilig ■bergen in een doosje, 't nog met papier erom- of afgedicht met zegel- fn dan de kluis in. De Kan het bedrag zou hij Ide dag nog voldoen. Marcel woog het doosje nog een laatste keer in zijn hand, voordat het definitief in pa pier werd gewikkeld. Die ene seconde van onacht zaamheid van de verkoper was het cruciale moment ge weest: ...vliegensvlug hadden zijn lenige vingers het deksel opgelicht en hun werk ge daan. Het doosje ging leeg de safe in. Bij zijn laatste poging, bij een Haagse goudsmid op 25 fe bruari van dit jaar, had Mar cel het ongeluk dat een win kelmeisje het doosje persé nog even wilde openen om het nummer van de ring (waarde 30.000 gulden) op de kassabon te noteren. De Fransman probeerde het haar nog te beletten. Hij ruk te het doosje bijna uit haar hand, maar ze zette eigenwijs door en wist het te openen. Tot haar stomme verbazing zag ze dat er niets in zat: de witgouden, met fonkelende briljanten belegde ring was zonder dat ze het had ge merkt van zijn wollen kus sentje verdwenen. „Het was een wonder", zei ze later. Kort hierop werd Marcel ge arresteerd. Voor de rechtbank verklaar de zijn advocaat, mr. M. Mantz, dat Marcel die laatste poging toegaf; de andere diefstallen ontkende hij. Vol gens de raadsman is er in Nederland sprake van een in koppels opererende bende, die op identieke wijze juwe liers heeft beroofd. Zijn cliënt wordt daarmee ver ward. Marcel is weliswaar door getuigen in gezelschap gezien van dergelijke figu ren, maar een absolute her kenning heeft dat nooit op geleverd, aldus de pleiter. Officier van justitie me vrouw mr. M. Schelfhout achtte één mislukte en drie geslaagde diefstallen niette min bewezen en vorderde achttien maanden cel. Ter loops maakte de aanklager er nog melding van dat Marcel bij Interpol in Frankrijk be kend staat als een dief die de goochelkunst tot in zijn vin gertoppen beheerst. Vonnis op 3 juni. De nieuwe openbare binnenstadschool aan de Vliet gaat in oktober open. LEIDEN De openbare bin nenstadschool Lucas van Leij- den aan de Vliet vordert ge staag. Tussen de stijgers door krijgt men steeds meer zicht op het ontwerp van architect Wiek Röling. Het is de bedoe ling dat de school in de herfst vakantie in oktober gereed is zodat de leerlingen van de huidige Lucas van Leijden- school aan de Aalmarkt, de Drie-oktoberschool en de kleuterschool de Boterbloem kunnen .verhuizen. Deze drie scholen vormen dan samen de basisschool Lucas van Leijden. De geschiedenis van de nieu we binnenstadschool begon al zeker zes jaar geleden. Door de noodzaak tot fuseren in het onderwijs en de steeds slechter wordende staat van de school aan de Aalmarkt werd al ge ruime tijd naar een geschikte lokatie voor nieuwbouw uitge keken. De school was in het verleden al eens aan de Kaas markt, de Garenmarkt, het Ir. Driessenplein of op de plaats van de universiteitsbibliotheek gepland, maar geen van deze plaatsen bleken geschikt. Toen de drukkerij van Sijthoff aan de Vliet vertrok, leek dit uit eindelijk de beste plaats voor een dergelijke school. Hoewel de weerstand van de buurt erg groot was, er werden tegen het ontwerp van de ar chitect 1.100 bezwaren inge diend, werd vorig jaar zomer met de bouw begonnen. De be zwaren waren vooral gericht tegen het moderne uiterlijk van de school, die volgens ve len tussen de oude geveltjes aan de Vliet zou misstaan. An dere buurtbewoners waren juist een voorstander van deze moderne architectuur en men bond de strijd met raamaffi- ches vóór of juist tégen aan. De tegenstanders verloren bij de gemeente en bij 'Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land. Volgens de gemeente is het ontwerp van Wiek Röling zeer bijzonder en is men ervan overtuigd dat ook dit moderne uiterlijk heel goed zal kunnen harmoniëren met de oude ge veltjes langs de Vliet. Achter de school komt een speelplaats en een gymzaal. De bouwkos ten van de school bedragen 1,4 miljoen.. Stripevenemen t Het Stripschap houdt zaterdag 24 mei in het Antionius Club huis aan de Lange Mare een evenement rond stripverha len en tekenfilms. Óp deze dag die om tien uur begint kan iedereen zijn stripboe ken ruilen. Ook is er een bij zondere tentoonstelling van Bommel-curiosa. Deze bestaat uit zeldzaam materiaal als Bommelpuzzels, Tom-Poes spelen, Bommelpoppen, kleedjes, -blikken en -kaar ten. Ter ondersteuning van deze tentoonstelling draait er een continu videoprogramma met onder meer een inter view met Marten Toonder., Tevens signeren bekende te kenaars zoals Gerrit Stapel en Piet Wijn hun werk. De toe gang is voor leden van Het Stripschap gratis; niet-leden betalen een rijksdaalder en tree. Lezing Hans van Waning, natuurarts in Leiden, geeft dinsdagmid dag 27 mei (aanvang half drie) een lezing over gezond heid. Hij zal het een en ander vertellen over zijn opvattin gen hoe men op een natuurlij ke wijze is te genezen. De le zing heeft plaats in de soos- ruimte aan de Middelweg 28 te Leiden. Een ieder van 55 jaar en ouder is van harte welkom. De toegang is gratis. Muziek Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap is op zaterdagmid dag 24 mei te horen op de ra dio tijdens het programma „Zin in muziek", dat wordt uitgezonden tussen 16.03 en 171)0 uur. Het KRO-radiopra- gramma laat tijdens dit pro gramma wekelijks prestaties van amateurmusici horen. Meerburg De Stichting Meerburg houdt zaterdag voor de 15e maal een wijkfeest op het grasveld vor clubhuis Matilo aan de Zaan- straat. Het feest begint 's mor gens om half tien met een kinderoptocht. Verder staan op het programma een rom melmarkt, een fancy fair en optredens van onder meer drumband Matilo. Het feest zal tot negen uur 's avonds duren. Ho ff straat De winkeliersvereniging Van 't Ho ff straat houdt zaterdag een feest, dat „S'Lenterie" is gedoopt. De Van 't Ho ff straat en de Zeemanlaan moeten van tien tot vijf uur bruisen van gezelligheid met attaches als een treintje een luchtkus sen, een streetparade en een rad van avontuur. Trommelaar In het vegetarisch eethuis De Trommelcar aan de Apothe- kersdijk is tot 29 juni een ex positie van schilderijen van Lidie Bossen te zien. Dagelijks van half zes tot half negen. Op zondag is De Trommelaar dicht. LEIDEN De zogenaam de fraude-controleur van het Energie Bedrijf Rijn land (EBR) heeft in de eerste maanden van zijn aanwezigheid zijn kosten al ruimschoots goedge maakt. Tegenover een kostenpost van ruim 7.000 gulden aan salaris en soci ale lasten staat een op brengst van bijna 40 mille. Die 40 mille werd vooral ver- gaard door het aantreffen van gevallen waarbij het energie verbruik niet werd geadmini-. streerd, dus waar onbekende verbruikers energie kregen via niet bekende meters. On der die gevallen was er één grootverbruiker. De constate ring leverde een naheffing op voor geleverd gas en electrici- teit. Dat was heel wat meer dan de fraude-controleur ver gaarde bij kleinverbruikers die de zegels van hun meters had den verbroken. Zeven keer ontdekte de EBR-speurneus dat er aan de meters was ge knoeid. Hij bracht nieuwe ze gels aan en legde boetes op. Hetgeen in totaal duizend gul den opleverde. Tijdens de vergadering van de Algemene Raad van het EBR op 28 mei om 20.00 uur wor den deze resultaten besproken. Het college van beheer van het EBR tekent daarbij aan, dat de resultaten niet zo gun stig zullen blijven. De fraude- controleur werd per 1 oktober van het afgelopen jaar aange nomen en de resultaten wer den bereikt in de maanden no vember en december. Naarma te de functionaris langer werkzaam zal zijn, zal het klantenbestand ten aanzien van het fraude-aspect ge schoond raken, niet in de laat ste plaats door de preventieve werking die van het opereren van de fraude-controleur uit gaat. Belangrijk neveneffect is wel, dat een aantal misstanden aan het licht komt, die wel licht van structurele aard zijn en waartegen maatregelen van organisatorische aard genomen dienen te worden, aldus het college. Het EBR heeft het afgelopen jaar ruim 684.000 gulden afge boekt als oninbare vorderin gen voor energieleveringen. In 1984 was dit bedrag nagenoeg even hoog. Belangrijkste oor zaak van de oninbaarheid van de tegoeden zijn faillissemen ten (409.000 gulden), gevolgd door debiteuren die vallen on der de categorie „verdwenen, verhuisd, naar buitenland ver trokken" (127.000 gulden). De derde oorzaak van het niet be talen wordt omschreven als „geen verhaal wegens mini- mum-inkomen". Deze catego rie levert een oninbare vorde ring op van 70.000 mille. Schulden door „overleden ge bruikers" volgen op afstand op de vierde plaats (36.000), ter wijl „krakers" met 22.000 gul den bijna de rij sluiten. (ADVERTENTIE) Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11