Basketballers ïiaar eindronde riro stelt teleur I KAMPONG ONVERZETTELIJK een succes voor Smeding als rentrainer op Duindigt Tenniszeges voor Lendl en Graf PORTTRIBUNE Vanderlijde naar zilver Sport aid Limieten voor Cooman en Van Hulst EeidaeSommit DINSDAG20MEI 1986PAGINA IS lo Hulsen ast in Son >3. {wee ianc Fcc-1 De nieuwkomer Carlo uit Son heeft zondag, [weede motocross om het inds kampioenschap in -klasse, de gevestigde iale orde verrast. Slechts van der Ven, de titelver- »r, kon de snelle Hulsen 2-3w-cuit Bezuidenhout in 50| voorblijven. Hulsen, na ite wedstrijd slechts ne- in de tussenstand, won de manche in Boekei. ifiteerde van een slechte ian Van der Ven. In de 2* twee heats finishte (i als tweede, telkens (Van der Ven. Zeiltitel voor Duetz en Bos MEDEMBLIK Hans Duetz en Jan Bos hebben zich zon dag verzekerd van de open Nederlandse zeiltitel in de Olympische 470-klasse. Bij harde wind, kracht 5 tot 6, wonnen de Nederlanders de vijfde race en werden daar door onbereikbaar voor de Deense combinatie Paul en Trine Elvström in de Tornado- categorie. Een andere dagzege voor de Nederlandse kernploeg kwam zondag achter de naam van Bart Zielhuis in de Finn. Avelino Rico wereldkampioen driebanden LAS VEGAS De Spanjaard Avelino Rico is in Las Vegas (Ne vada) wereldkampioen driebanden geworden. De nummer twee van de Europese kampioenschappen versloeg in de finale de tweevoudig Europees kampioen Torbjorn Blon- dall uit Zweden met een verschil van vier punten: 50-46. Zaterdaga vond, in de halve finale, won Rico met klein verschil van de 19-voudi- ge wereldkampioen in deze spel- soort: de Belg Raymond Ceulemans (50-48). Blondall had gemakkelijk gewonnen van de Italiaan Marco Zanetti: 50-24. Twee paarden verongelukt op Military BREDA Eddy Stibbe won de vijfde internationale military van Breda. De ruiter uit Vught maakte in het afslui tende onderdeel, het springen, met het paard Autumn Breeze geen fout. De Zweed Jan Jonsson eindigde met Ne braska als tweede. De vreugde om de overwinning van Eddy Stibbe in de vijfde military van Breda werd dit weekeinde bedorven door ongelukken, waarbij twee gewonde paarden uit hun lijden moesten worden verlost. Tijdens de uithoudingsproef van zondag, op het gebied langs de Galderse meren, verongelukten Perigourdan van de Franse ruiter Michel Bouquet en Tip- perary van de Westduitser Peter Wag ner. In de steeple kwam Perigourdan met hindernis en al in een sloot. Het dier liep daarbii een gebroken rug op en moest worden afgemaakt. De dood van Tipperary mocht Wagner zichzelf gro tendeels aanrekenen omdat hij een ernstige beoordelingsfout maakte in de cross country. Zijn paard liet met twee weigeringen op de achtste hindernis al zien, dat het niet al te veel krachten meer bezat. Niettemin stuurde Wagner op de volgende hindernis aan op het zwaarste deel van drie keuzemogelijk heden. De vermoeide Tipperary sprong echter niet over het obstakel, maar er tegenaan en liep daarbij een gebroken voorbeen op. Ook hier moest een spuitje het paard laten inslapen. Dressuurploeg naar WK Toronto LAUSANNE De Nederlandse dres suurploeg is zondag in Lausanne bij internationale wedstrijden als derde geëindigd met een nog nooit door een nationale formatie behaald totaal van 4718 punten. De wedstrijd werd met 4909 punten gewonnen door West- Duitsland vóór Zwitserland met 4806 punten. Met de prestatie van Lausan ne plaatste Nederland zich voor de strijd om de wereldtitels dressuur, die in augustus in Toronto worden gehou den. De Nederlandse Hippische Sport Bond had als eis voor uitzending naar de strijd om de wereldtitels een derde of vierde plaats gevraagd in de wed strijd in Lausanne. 'VWERPEN De Ne- or Irlandse basketballers ekjbben in het Pinkster- wekeinde door over- ojnningen op België (66- £w) en Finland (84-82) dejt behoud in de Euro- •h se B-klasse veilig ge bild. De promotie naar A-categorie, de twee her doelstelling van coach *hfger, werd op de lange 2_(pn geschoven door de 5-uier laag tegen Roeme- 30 (76-80), maar Neder- :enid drong wel door tot eindronde. Ho, pr deze resultaten is de [Ajste groepswedstrijd op de ropese titelstrijd voor B- i i-|den in Antwerpen, dvan- outg tegen Oostenrijk, van lerlei waarde. Met Neder- gaan Bulgarije, Finland Roemenië uit groep A >ur|derdag aan de eindronde {innen. De balans voor Ne- •land oogt daarbij positief: „Jjie overwinningen en een ur^erlaag. Speltechnisch valt ouevenwel veel af te dingen rinfde overwinningen van het -jttl enthousiaste maar kwali- jesisarme Nederland, die in de gevallen tot stand kwa- I5n door de onmacht van de waarop de Roemenen zater dagmiddag de oranjeploeg voor schut zetten. Nederland was oppermachtig in de lucht met de 2.21 meter lange Rik Smits en Henk Pieterse (2.11). Dat lengtevoordeel werd tot vijftien minuten voor het einde redelijk ge bruikt. Smits pakte de ene na de andere rebound en scoor de 63 procent van zijn scho ten (22 punten). Hij werd daarbij ruimschoots voldoen de geassisteerd. De ploeg bleef tegen de snelle Roeme nen goed op de been en winst lag in het verschiet (52-51). Niet thuis Na de 25e minuut gaf Neder land opeens niet meer thuis. Het vizier van de spelers ver toonde een uniforme afwij king en het schotpercentage zakte bedenkelijk, naar veer tig procent over de gehele wedstrijd. Heydeman en Bottse, de uitblinkers de dag ervoor tegen Bulgarije, kwa men niet meer vooruit en ook coach Heger raakte de kluts kwijt. Hij begon als een bezetene te wisselen. Van de twaalf hield alleen Smits het hoofd koel. Hij bracht Neder land terug tot 72-78, twee mi nuten voor het einde. De uit Eindhoven bracht vijfendertig seconden voor tijd het verschil terug tot twee punten (76-78). Op dat moment bracht de Roemeen se coach Novak de zwaar ge blesseerde 2 meter 10 lange Roman Opsitaru binnen de lijnen. Noodgedwongen. Smits had zijn eerste twee centers met vijf persoonlijke fouten uit de wedstrijd ge speeld. Opsitaru (30) kon nauwelijks lopen. Hij hinkte van voor naar achter. Maar besliste wel de wedstrijd. Met een ongelooflijke, nog nooit vertoonde tip-in (76-80). Door het verlies werd de confrontatie tegen de Belgen op eerste Pinksterdag het zo genaamde sleutelduel. Winst opende alle deuren, verlies blokkeerde veel. De Belgen zagen op tegen de ontmoe ting. Op natuurlijke gronden, de ploeg is letterlijk en fi guurlijk kreupel. Het team van coach Vergeylen was zelden beter voorbereid, 25 dagen bijeen, trainde veer tien dagen in Israël, speelde de ene na de andere oefen wedstrijd en verloor vrijwel alle belangrijke spelers tij dens die stage, of kort erna. Tegen dit gehandicapte Bel gië overtuigde Nederland nooit. Geen minuut. De ner veuze Smits kwam grillig voor de dag en iedereen, met lichte uitzondering van Mar- Henk Pieterse (11) plukt namens het Nederlands team in de wedstrijd tegen Roemnië de rebound, waarna René Ebeltjes (9) uit zijn pass zal scoren. co de Waard, stond kennelijk stijf van de zenuwen. In een afgrijselijk slecht duel won Nederland (66-53). Door de winst van de Finnen op België was de wedstrijd tegen Finland gisteren eigen lijk een duel uit de finalepou le. Nederland begon sterk: 47-41 bij rust. Direct na'de pauze scoorde Ronald Schilp negen punten op rij en bouw de de voorsprong uit naar 62- 51. Die veilige marge bleef tot 1 minuut 54 voor het ein de op het bord (84-76). Raita- nen en Klinga benutten met driepunters de gelegenheid Finland terug te brengen tot (84-80). Na nog een treffer van Raitanen (84-82), met nog 54 seconden en balbezit van de Finnen, leek de over winning van Nederland op de tocht te staan. Heikkinen verprutste evenwel het bui tenkansje en gaf Nederland de bal onvrijwillig terug. RENO Arnold Vanderlijde heeft zaterdagavond in de finale van het zwaargewicht van de wereldkampioenschappen voor amateurs in Reno verloren van de Cubaan Felix Savon. De vijf juryleden gaven unaniem de partij aan Savon. Arnold Vanderlij de moest tevreden zijn met de zilveren medaille. De invloed van de Amerikaanse televisie heeft de kansen van Vanderlijde in Reno ongetwijfeld op nadelige wijze beinvloed. Nog geen 24 uur, nadat hij in de halve finales van Bent had ge wonnen, moest de Nederlander aantreden voor de finale. Op verzoek van de Amerikaanse televisie en voor een fors bedrag aan dollars schrapten de organisatoren de rustdag voor de fina les en brachten de voor de televisie aantrekkelijkste zes partijen een dag naar voren. De boksers misten daardoor een dag rust. Hetzelfde nadeel had natuurlijk ook Felix Savon. De Cubaan had in de kwart- en halve finales echter niet de volle drie ron den in de ring behoeven te staan. ROME - Als Ivan Lendl zich er werkelijk voor inzet, is hij op trage banen nagenoeg onverslaanbaar. De Tsje- choslowaak leverde afgelopen weekeinde bij de Open Italiaanse tenniskampioenschappen het zoveelste be wijs van deze stelling. In de finale van dit op vier na belangrijkste toernooi ter wereld zegevierde hij met 7- 5,4-6,6-1,6-1 over de verrassend zover gekomen 20-jari- ge Spanjaard Emilio Sanchez. Het echte breekwerk verrichtte de 26-jarige Lendl in de hal ve finales, waarin hij op het beslissende moment net iets sterker was dan Yannick Noah. In een duel, dat meer dan drie uur duurde, versloeg hij de Franse titelhouder met 1-6,6- 2,7-6 (7-4). Lendl nam daarmee revanche voor de een week eerder geleden nederlaag in de halve finales van Forest Hills. De bonkig uitgevoerde, razendsnelle Sanchez deed nog meer van zich spreken door na Boris Becker (6-3,6-4) ook de als tweede geplaatste Mats Wilander (6-3,7-5) uit te schakelen. Voor Lendl was het na Philadelphia, Boca West, Milaan en Fort Myers de vijfde toernooi-zege van 1986 als men zijn overwinning in de Masters van half januari niet meetelt, om dat die eigenlijk bij 1985 hoorde. Steffi Graf heeft onderstreept als eerste in aanmerking te komen voor de opvolging van Martina Navratilova en Chris Evert-Lloyd, het topduo van de laatste jaren. Tot groot en thousiasme van 5500 toeschouwers versloeg de zestienjarige Westduitse in de finale van het tennistoernooi van West-Ber- lijn de dertien jaar oudere Navratilova, 's werelds beste speelster. Het Westduitse talent behoefde daarvoor niet eens tot de bodem te gaan. In 64 minuten was de eindstand (6-2, 6- 3) bereikt. de|gelukkige Tom van 't Hek drinkt champagne uit de juist ^de Europa Cup. UTRECHT Kampong heeft de doorbraak van de vorige competitie, toen de Utrechtse vereniging de jarenlang gebruikte suc cesformule van Klein Zwitserland kraakte, ten volle uitgebuit. De lands kampioen haalde de Euro pese titelstrijd naar Utrecht, bracht het orga nisatorisch tot een voor beeldig einde en de spe lers deden gistermiddag de rest. In de eindstrijd werd in het met 7000 toe schouwers volgepakte sta dion - buurman FC Utrecht heeft het de laat ste maanden met minder moeten doen - met 2-1 ge wonnen van Uhlenhorst. Opmerkelijk was de wijze waarop dat resultaat werd be reikt. De Westduitsers werden op inzet en karakter versla gen, een verdienste waar de nieuwe bondscoaches na het debacle van het Nederlands elftal in Karatsji hun voordeel mee kunnen doen en deels al hebben gedaan. Van Kampong werden Boele van Hensbroek en Van 't Hek na het afscheid van Van Heumen al terugge haald, Donald Drost vestigde de aandacht van de keuzehe ren bij het Europa Cup-toer nooi op zijn kwaliteiten als aanvaller. Kampong versloeg Uhlenhorst in de eindstrijd met het wapen van onverzettelijkheid, waar mee de Westduitse selectie vo rige maand de Champions Trophy veroverde. Een eigen schap, die in het Nederlandse herenhockey op internationaal niveau al enige tijd niet meer in voldoende mate aanwezig leek. Kampong bewees het te gendeel, na in de groepswed strijden ook al te hebben laten zien tot technisch en taktisch fraai hockey in staat te zijn en ook nog de bereidheid te heb ben dat zeventig minuten lang te tonen. De finale zelf haalde mis schien niet het technische ni veau van de voorgaande wed strijden, maar de grote winst lag naast de logische spanning in de enorme vechtlust en opofferingsgezindheid. Tho mas Brinkman gaf de West duitsers nog wel de leiding, maar Den Hartog en Volkers zorgden voor de Utrechtse treffers. ""iZANO Een lang "entet Pinksterweekein- n; jjeft de Nederlanders Ronde van Italië ;2i teleurstellingen op- ziêrd. De Italiaanse fnners waren heer Doester in eigen land. ppe Saronni hero- de roze trui op Gi- ijitista Baronchelli. De jraappes kwamen op uvan Roberto Visen- 8 gjpuido Bontempi en Chioccioli. Johan Velde en Jean- an Poppel duelleer- uyjegen elkaar om de lk7 trui van het pun- ^aièssement en zagen in het stoffige "n,'ano de Italiaan Ste- v£olage ermee wegrij- Pinksteren leerde de dertien Nederlanders vooral hoe moei lijk winnen in Italië is. Zeker in de Giro, het hoogtepunt van het seizoen voor de veertien profploegen, die hun publici teit hoofdzakelijk binnen de landsgrenzen zoeken. Niet al leen de numerieke Italiaanse meerderheid bepaalde in de zesde, zevende en achtste etap pe de moeilijkheidsfactor. De zon brandde onbarmhartig en de parkoersen waren verre van vlak. Niets voor Van Pop- pel als pure sprinter. De etap pes leken meer geknipt voor Van der Velde. De Brabander was in het weekeinde echter niet in zijn beste doen. Bij het klimmen kwam hij steeds in de tweede groep terecht en in de sprint legde hij het af tegen de specialisten. Vandaag begon de tweede fase van de Giro met semi-bergetappes en tijd ritten. In de slotweek moet het Bordeaux- Parijs Gilbert Glaus is zondag de derde Zwitserse winnaar ge worden uit de 94-jarige ge schiedenis van de marathon- klassieker Bordeaux-Parijs. De 30-jarige coureur uit Thun won na 588 kilometer de sprint van een kopgroep van drie man. Het trio had zich, tien kilometer voor het eind van de open koers voor ama teurs en profs, afgescheiden. Glaus, in 1978 wereldkam pioen bij de amateurs, versloeg in Fontenay-Sous-Bois de Fransen Gallopin en Vallet. De enige Nederlander in de koers, amateurrenner Egbert Schmidt, eindigde als 27e op bijna negen minuten van de winnaar. In Athene werd de vlam ontstoken van de toorts van de Soedanese loper Khalifa Omer, die in de Griekse hoofdstad een etappeloop begon in het kader van Sport Aid, waarvoor hij enige Europese hoofdsteden aandoet. Op de achtergrond premier Papandreoe en de minister van cultuur Mercouri. Lawson slaat toe in Monza MONZA In het Konings park van Monza heeft Eddie Lawson zondag optimaal ge bruik gemaakt van de afwe zigheid van Freddie Spencer, zijn grote rivaal in de strijd om de belangrijkste wereldtitel in de motorracerij, die van de 500cc-klasse. Lawson won op het circuit in de Milanese voorstad de Grote Prijs van Italië. Spencer was afwezig in Monza. Een peesschede-ontste king in de rëchteronderarm dwong de Amerikaan, vorig jaar wereldkampioen in de 250 en 500cc-categorie, aan de kant te blijven. In de eerste race van het seizoen, in Span je, was de niet fitte Spencer al met een pijnlijke rechterarm uitgevallen. De tegenslag voor de Amerikaan lijkt op die van het seizoen 1984. Toen profi teerde Lawson in het begin van de competitie ook opti maal van de pech van zijn ri vaal Spencer. ids JEN AAR De eer- n. fassiekers voor drieja- 1 ^volbloeds werden Igmiddag op de Was- tse renbaan Duin- houden. In de Mer- ^oduktenren kwa- deltwaalf paarden aan trt. Voor het eerst in pschiedenis van de 'landse draf- en ren- iracht een draftrai- jitse Smeding, een p»CJ flar en bn rtSDjit volbloeds aan de start. Sinds enige tijd is het mo gelijk dat draftrainers door het verkrijgen van een speciale vergunning ook een renpaard in de baan mogen brengen. Smeding was zelf niet op Duindigt. Hij kwam met dra vers in actie iri het stadspark van Groningen maar liet de bij hem in training zijnde Aurora of Troy aantreden met de joc key Mario van Gisteren. Na de start was Aurora of Troy goed weg, maar kon in de eindstrijd niets uitrichten. Miss Facette ging met Tony Bentley als eer ste over de finish. Maar door hinderlijk rijden werd de com binatie teruggezet naar de der de plaats en kwam de over winning terecht bij Another Moon met Henk van der Kraats. Charine, in Belgie ge traind bij de Nederlandse Mar- got van Dijk, werd met de En gelse topjockey Richard Quinn tweede. In de hengstenproduktenren liet Basib Baik met Malcolm Riley het lelijk afweten en ze gevierde nogal verrassend Eric Bloem met Sir Delta voor Box- berger Apollo (Terry Cain) en Wish Me Luck (Henk van der Kraats). Bij de dravers won de Duin- digt-pikeur Carel Roodenrijs nogal verrassend de Grote Pinkster-prijs met Zorg van Boko. Aan de start ntoest deze combinatie twintig meter aan de koppaarden toegeven. De Grote Pinksterprijs was het laatste onderdeel van het W5. Vóór de start waren er nog 48 goede formulieren in de strijd. Nadat Zorg van Boko had ge wonnen waren er nog vijf goe de formulieren, waarvan de bezitter aanspraak maakte op ruim twintigduizend gulden. De publieke belangstelling op Duindigt was enorm en daar door kwam men aan een tota- lisatoromzet van f 572.478,00. Directeur Rob Milders: „Maar wat wil je, eindelijk hadden wij het weer eens mee op Duindigt". Tips Duindigt Morgen zijn er tien draverijen en één ren op Duindigt. De eerste start is dan om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. CANNENBURGPRIJS: Amor Bos- hoeve, Zon Lentrod en Ace Regina. AALSHORSTPRIJS: Alianne Loch- ties. Zola Houberg en A Plenty Speed. STAVERDENPRIJS: Agatha Odilia, Zerry de Sola en Amor Geert. NIJENDALPRIJS: Zazou Supreme, Zilvermaid en Zorka van Echten. BEGINNERS LUCKPRIJS: Rose of Moon, Zabara Raaphorst en Boxber- E;r Image. EEMCULEPRIJS: Zanzibar, Yon- kers en Ybert Voorne. VORDENPRIJS(l); Zozo Oldeson, Zege Boszorg en York Fortuna. DE HAEREPRIJS: Yick Buitenzorg, Yorki Mendel en Woerden. KASTELENPRIJS: Yzeren Hein, Vancouver Cede en Titus Wester- horn. WOUDHUIZENPRIJS: Yogi Bear, Woensdag en Year of King. VORDENPRIJS(2): Yco Bonni, Woodcock en Winn Together. ARTHUR VAN RIJSWIJK REHLINGEN Het Pinksterweekeinde is voor Elly van Hulst en Nelli Cooman uitstekend verlopen. Beide atletes verzekerden zich van deelneming aan de Euro pese kampioenschappen, de eerste in het Westduit se Rehlingen, Cooman of ficieus in Los Angeles. Nadat Elly van Hulst zaterdag in Kevelaer een 3000 meter in 9 minuten en 03,39 seconden had gewonnen, zegevierde de Rotterdamse gisteren in Reh lingen op de 800 meter. Met 2.02,71 zorgde de veelvoudige Nederlandse kampioene en re cordhoudster voor de beste Nederlandse seizoentijd. Van Hulst trof het in Rehlin gen opnieuw niet met het weer. Nadat zij in Kevelaer te gen een harde wind had moe ten lopen, stroomde de regen in Rehlingen. Bovendien had zij gisteren opnieuw geen te genstand van betekenis. De Westduitse Margit Schultheiss werd op anderhalve seconde tweede in 2.04.25. Met de tijd van Rehlingen vol deed Elly van Hulst, die op ba sis van de prestaties van 1985 al aangewezen is voor de Eu ropese atletiekkampioenschap- pen van eind augustus in Stuttgart, voor de eerste maal aan de B-eis die door KNAU is gesteld en dit seizoen twee keer moet worden gelopen. Op de 800 meter bedraagt de B-li miet 2.03,14. In Kevelaer had Elly van Hulst ook al aan de B-limiet op de 3000 meter (9.12.00) voldaan. De Haagse loopsters Margreet Verbeek en Carlien Harms eindigden als zevende en acht ste in respectievelijk 2.11,22 en 2.13,33. In Rehlingen won Marcel Versteeg (VLTC, Den Haag) een 1500 meter in 3.46.00. Kulker Bij de heren verliep het slot van de 800 meter op identieke wijze als bij de dames. Han Kulker, de nationale kam pioen, nam bij net uitkomen van de laatste bocht de leiding maar kreeg de Westduitse we reldkampioen Willi Wülbeck, een gerenommeerd finisher, mee. Pas op de streep versloeg Wülbeck de Nederlander. Ver schil in tijd was er nauwelijks: 1.48.14 en 1.48,19. De Nijmege- naar Jaap van Treijen bezette de derde plaats in 1.49,59. De sprintnummers leden on der de forse tegenwind, die bij de dames boven de vier meter per seconde kwam. Ahmed de Kom (AAC) bood op de 200 meter de Westduitse Europese recordhouder op de 400 meter, Erwin Skamrahl uitstekend partij. Skamrahl won in 21,56 met bijna tweeeneenhalve me ter tegenwind. De Kom werd tweede in 21,71. Van goed ge halte was de 14,67 van Robert de Wit op de 110 meter hor den. Hij werd tweede achter de Westduitse tienkamper Sigi Wentz, die tegen bijna drie meter wind tot 14,60 seconden kwam. Krista Aukema was zaterdag na een lange eindsprint van zo'n 150 meter de sterkste op de 800 meter. De jonge Friezin finishte na 2 minuten en 6,23 seconden. Ook Cooman Nelli Fiere-Cooman heeft zich zaterdag bij internationale at letiekwedstrijden in Los Ange les ook vrijwel geplaatst voor de Europese atletiekkampioen- schappen. De Rotterdamse werd in Los Angeles derde op de 100 meter in een tijd van 11,37 seconden. Zij bleef daar mee driehonderdste seconde binnen de limiet die de KNAU voor uitzending naar de Euro pese titelstrijd heeft gesteld. Aan die eis moet een maal worden voldaan, waarna ook nog een keer de internationale limiet (11,74) moet worden ge lopen. Record voor zwemster Muis VASTERAS Mildred Muis heeft zaterdag bij internationa le zwemwedstrijden in Vaste- ras het Nederlands record 200 meter wisselslag (50 meter- baan) gebracht op 2 minuten en 19,19 seconden. Zij verbe terde het record dat sinds 5 juni 1982 (Bratislava) met 2.19,65 op naam stond van An- nemarie Verstappen, met 0,46 seconden. Muis werd in de Zweedse stad met haar presta tie eerste. Ook voor Jolande van der Meer was die dag een eerste prijs weggelegd. Zij ze gevierde op de 400 meter vrije slag 4.17,5, haar beste seizoen- tijd. Ook op de derde en laatste dag van de Dianameet in Vasteras wonnen Van der Meer en Muis ieder een afstand. Jolan de van der Meer werd met een tijd van 2.04,38 eerste op de 200 meter vrije slag en Mil dred Muis won de 400 meter wisselslag in 4.59,65.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15