Zware straf geëist tegen Passtoors a Voodoopriesters op Haïti massaal vervolgd Smeerboel in Parijse metro Drie x drie praktische pennen vooru tlTENLAND Ccid6c< ZATERDAG 17 MEI 1986PAGINA 7 us ontvangt ders zigeuners TICAANSTAD Paus Jo ined Paulus II heeft gisteren en leiders ontvangen van de leidraad van de Sinti en na, zoals zigeuners zich bij rkeur noemen. De groep 0 geleid door Romani Rose, vice-voorzitter van de We- raad. Romani Rose zou de s om zijn steun hebben ge- agd om de alarmerende misè- >n vervolging van Sinti en in Oost-Europa te bestrij- Het grootste deel van de en Roma in Europa zijn ka- iek. Twee derde van de zes jen Sinti en Roma leven in 1-Europa. Khadaffy schrijft schoolklas in VS Een schoolklas uit het Amerikaan se St. Paul poseert met de brief, die deze week werd ontvangen van de Libische leider Khadaffy. Het was het antwoord op een brieven die de kinderen naar Libië hadden ge stuurd. Daarin vroegen zij hem op te houden „met ons te bombarde ren. Dan stoppen wij onze bombar dementen tegen u". Khadaffy ant woordde de kinderen onder meer dat president Reagan moet worden afgezet en berecht. De kinderen schreven ook brieven aan president Reagan, waarin hem onder meer geadviseerd werd de zaak eerst eens rustig te bespreken met Kha daffy, alvorens over te gaan tot mi litaire actie. Brits onderzoek tegen Waldheim LONDEN De Britse rege ring gaat haar militaire dos siers napluizen om aanwijzin gen te vinden voor de beschul digingen, dat de wegens zijn verleden omstreden Oosten rijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim tijdens de Tweede Wereldoorlog in de Balkan Britse soldaten heeft laten verdwijnen. Volgens par lementariërs zijn er aanwijzin gen dat Waldheiïn de onder vraging heeft geleid van Britse krijgsgevangenen, die later in Duitse handen zijn omgeko- PARIJS Door een staking van de schoonmaakteams van de Parijse metro is het onder de grond van de Franse hoofdstad een grote smeerboel. De schoonmakers, die voor het overgrote deel afkomstig zijn uit Afrika, weigeren sinds een week de rommel aan de kant te vegen uit protest tegen racistische op merkingen van een inspecteur van het schoonmaakbedrijf. Ze eisen dat deze uit zijn functie wordt ontheven. Onder politiebescherming probeert een hon derdtal werkwillige schoonmakers een „minimum service" te verzorgen. Dat is onbegonnen werk, want Parijs telt vier honderd metro- en busstations. Britse Conservatieven verder uit de gratie LONDEN De Conservatieve Partij van de Britse premier Thatcher heeft, sinds de ge meenteraadsverkiezingen van vorige week, een bijna histori sche val gemaakt in de opinie peilingen. Met Jien punten ver schil komt de partij nu na de so cialisten en de sociaaldemocra- tisch-liberale alliantie op de derde plaats. Het conservatieve dagblad Daily Telegraph publi ceerde gisteren een landelijke opiniepeiling van Gallup, waar uit bleek dat Labour zijn voor sprong op de Tories van That cher in drie weken tijd heeft verdubbeld. Eerste maal in 37 jaar gesprek China-Taiwan HONG KONG Vertegenwoordi gers van China en Taiwan hebben vandaag voor het eerst in 37 jaar di recte onderhandelingen gevoerd. Het overleg heeft in eerste instantie betrekking op de teruggave van een vrachtvliegtuig, waarmee een Tai wanese piloot is overgevlogen naar China. Waar de historische bijeen komst is gehouden, is niet bekend. De nationalistische regering in Tai wan beschouwt zichzelf als de enige rechtmatige vertegenwoordiger van het Chinese volk en weigerde tot nog toe directe contacten met de re gering van de volksrepubliek. uchtelingen t Mozambique ooi voor ;uwen rugerpark an onze correspondente Margaret Jacobsohn) ^PSTAD Jachtopzie- in het beroemde Kruger- in Zuid-Afrika hebben te en gekregen met het bi- t afschrikwekkende ileem van leeuwen, die in seneters zijn veranderd. >i voor de leeuwen vormen luchtelingen uit Mozambi- die via het park Zuid- ka binnen willen komen, schatting wonen in het n van de provincie Trans- op dit moment zo'n 3 tot 200.000 illegale htelingen uit Mozambique, e honger en politieke on- in hun land zijn ont- ht. Droogte, het misluk- van de oogst, het economi- wanbeleid van de nieuwe ring en een opleving van guerrilla-oorlog tegen de ringstroepen zorgen nog Is voor een stroom vluch- gen. De favoriete route deze mensen loopt via het jmbo gebergte naar het gerpark, dat aan Mozambi- grenst. iet Krugerpark leven 127 chillende soorten zoogdie- waaronder roofdieren als wen, luipaarden, cheetahs, e honden en hyena's. Ook 000 olifanten, die het park is, en de buffalo's en zwar- leushoorns vormen een bedreiging voor mensen e voet het park door moe- iden in België idigen hardere lingaeties aan fan onze correspondent Aad Jongbloed) SSEL België heeft gis- i een stakingsdag meege- kt, die vrijwel het gehele heidsapparaat heeft stilge- uit protest tegen de bezui- igsplannen van het kabi- Vlartens. Voor volgende woensdag hebben de so- stische en christelijke vak- nog hardere acties aan- Indigd. De details zullen ende dinsdag worden be- ^dgemaakt. werd vooral het ibaar vervoer getroffen, treinen stonden voor de e opeenvolgende dag stil. de ministeries werd nau- jks gewerkt en ook bij ra- televisie werd gestaakt, de nationale luchthaven Jentem ondervond men hig hinder van de acties. loopt gesmeerd", aldus woordvoerder. In de Ant- pse haven werkten de slui- niet, waardoor het scheep- tverkeer tot stilstand Sm. Voor de rede van Vlis- en liggen inmidddels meer vijftig wachtende schepen, ens de enorme drukte het loodswezen in Vlis- en grote zeeschepen be id voor Antwerpen en opgedragen buitengaats anker gaan. JOHANNESBURG De aanklager in het proces tegen Hélène Passtoors heeft een zware straf ge ëist. De rechter zal maan dag het vonnis bekendma ken. De Belgisch-Neder landse Hélène Passtoors is door de rechter van het hooggerechtshof in Wit- Watersrand al schuldig be vonden aan hoogverraad. Daarop staat maximaal de doodstraf, maar de ver wachting is dat een derge lijke zware straf niet zal worden opgelegd aan een buitenlandse. Passtoors werd gisterep aan een kruisverhoor onderwor pen door procureur-generaal Klaus von Lieres, nadat ze donderdag een laatste woord had gesproken ter verzachting van het vonnis. In de Zuidafri- kaanse rechtspraak mag de aanklager vervolgens probe ren duidelijk te maken waar om zijns inziens een zware straf op zijn plaats is. Gevraagd naar haar mening over terreuraanslagen waarbij burgers om het leven komen, zei Passtoors dat burgers nooit een doelwit zouden zijn. Maar wanneer een doelwit wordt getroffen kunnen burgers het slachtoffer worden. Dat is het risico, aldus Passtoors. De advocaat van Passtoors, Dennis Kuny, vroeg de rech ter een lichte straf. Hij noem de haar een krachtige persoon lijkheid met een sterke over tuiging. Zij voelde zich bijna verplicht om op te treden te gen wat zij beschouwde als on derdrukking. Kuny voerde in zijn slotpleidooi tevens aan dat Passtoors volgens hem niet voor hoogverraad kan worden veroordeeld, omdat zij buiten landse is en tegenover Zuid- Afrika geen verplichtingen heeft. De aanklager bestrijdt dit. Helèpe Passtoors. i i „VS moeten voorrang geven aan militaire lanceringen" WASHINGTON Adviseurs van het Witte Huis heb ben voorgesteld bij een hervatting van het Amerikaan se ruimteprogramma voorrang te geven aan lancerin- - gen van militaire kunstmanen. Vooral Voor de realise- ring van het SDI-programma zal een groot beroep wor den gedaan op de mogelijkheden van de ruimteveren; De afdeling ruimtevaart van de Nationale Veiligheidsraad wil dat president Reagan de NASA opdracht geeft voorlopig af te zien van lanceringen van commerciële en buitenlandse satellie-,. ten. Dat werd gisteren gemeld door de Washington Post. Derge- lijke plannen betekenen een belangrijke verandering in de offi ciële filosofie van het ruimtevaartprogramma. De opvatting was dat de „vrachtvaarders van de ruimte" uiteindelijk alle militaire en niet-militaire lanceringen van de Verenigde Staten en een aanzienlijk deel van de buitenlandse opdrachten zouden moeten gaan verzorgen. Tenslotte moesten zij ook nog winst maken. Dit ambitieuze doel lijkt men nu te hebben verlaten. Definitieve be- y sluiten kunnen echter pas verwacht worden nadat de presiden- tiële commissie het onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de Challenger heeft voltooid. Naar wordt verwacht zal zij^ op 6 juni haar rapport publiceren. OEGSTGEEST „Du- valier gebruikte voodoo als een machtswapen. Na zijn vlucht naar Frank rijk zijn veel voodoop riesters gedood". Jean Marie Vincent en Ivon Josef, beiden r.-k. pries ter op Haïti drukken zich niet al te hard uit. Maar hun- woorden be vestigen de berichten vanaf Haïti, dat op het eiland een heksenjacht op de meesters in de voodoo-magie is ont staan. Het begrip voodoo roept in de westerse wereld vooral beelden op van magiërs, die met spelden in een pop prik ken. Die prik betekent het einde van de persoon, die in de pop wordt uitgebeeld. Voodoo wordt verder ver bonden met tromgeroffel en bloed rituelen: een perfect de cor voor griezelboeken en gruwelfilms. Voor de priesters Jean Marie Vincent en Ivon Josef, die momenteel te gast zijn bij de katholieke ontwikkelingsor- gansiatie Cebemo in Oegst- geest, heeft voodoo een heel andere betekenis. Zoals iede re eilandbewoners zijn zij precies op de hoogte van de voodoo-cultuur, die voor de Haïtianen niet een op zich zelf staand geloof is. Letter lijk betekent voodoo „be en Ivon Josef: Haïtiaanse cultuur doordrenkt met voodoo. schermgeest". Het is vooral een manier van leven, den ken en doen, die 300 jaar ge leden op het eiland werd ge ïntroduceerd door de negers laven uit West-Afrika en vandaag de dag nog even sterk als toen aanwezig is in het dagelijkse leven. Beide mannen kunnen im mers niet zonder pretogen vertellen over de indruk wekkende feesten met de als maar doorgaande dreunende muziek en de urenlange dan sen, totdat de mensen in een soort trance raken en een metamorfose ondergaan. Een mens heeft twee zielen, zo leert de voodoo. De een die het dagelijks gezicht van de persoon laat zien, de ander die het karakter onder in vloed van voodoo laat zien. Dat kan een slangenmens zijn, een oude kromme man of een heupwiegende jonge vrouw. Die verandering is een uitstekende manier om tijdelijk van ziektes of pro blemen verlost te worden. De jongere generatie katko- lieke priesters op Haïti lijkt zich er bij te hebben neerge legd, dat het geloof in geesten van voorouders zo verweven is met de Haïtiaanse cultuur, dat donderpreken niets meer uithalen. Zij kunnen de eeu wenoude rituelen waarderen als een kunstvorm, die onaf scheidelijk aan de Haïtianen gebonden is. Hoewel goden van de vruchtbaarheid, liefde en de zee worden aanbeden, wordt de voodoo door pries ters als hen Jean Marie Vin cent en Ivon Josef gedoogd. Een klein aantal conservatie ve r.-k. priesters blijft in het oproepen van geesten van voorouders echter het werk van de duivel zien. Volgens de berichten vanaf Haïti doen zij weinig tot niets om te voorkomen, dat de bevol king jacht maakt op voodoop riesters. Ook de protestantse sektes in Haïti, die veelal door rijke Amerikaanse bronnen worden gesteund, keren zich fel tegen voodoop- raktijken en hebben de jacht op magiërs geopend. In dorpen, met name op het schiereiland in het zuiden van Haïti, verbergen vood oopriesters hun gebruiks voorwerpen: de botten, de trommels en de gewaden, en vluchten naar andere delen van het land. Inmiddels is er wel een comité van intellec tuelen opgericht, dat de tra ditionele voodoocultus verde digt. Maar veel heeft het nog niet kunnen doen. Overigens kunnen de beide Haïtiaanse bezoekers in Oegstgeest wel begrijpen, dat de voodoopriesters worden vervolgd. De beide voormali ge presidenten van Haïti Francois (Papa Doc) en Jean Claude (Baby Doc) Duvalier buitten de voodoocultus uit als het grootste „mysterie van geesten", waarmee zij de bevolking angst en schrik aanjoegen. Die bevolking bleek eenvoudig te beïnvloe den, onder meer omdat de meesten niet kunnen lezen en schrijven en dus afhanke- lijk zijn van wat anderen hun wijsmaken. Dat geldt trouwens niet al leen voor geloofszaken, maar na het vertrek van Duvalier des te meer voor politiek en economische aangelegenhe den. Hoewel niemand in Haï ti echt gelukkig is met de huidige junta, betwijfelen de priesters Vincent en Josef of er presidentsverkiezingen uitgeschreven zouden moeten worden. Vincent, als direc teur van het Sociaal Econo misch Bureau van het bisdom Cap Haïti en Josef als direc teur van Diocesane Instituut voor Volwassen Educatie, menen beiden dat de bevol king eerst beter geschoold moet zijn, zodat de mensen minder makkelijk door vlot- babbelende politici en vood oopriesters zijn te manipule ren. JOOS PERSOON Concentratiekamp in centrum Warschau WARSCHAU In het centrum van Warschau bestond in de Tweede Wereldoorlog een'concentratiekamp van de nazi's, waar minstens 25.000 gevangenen om het leven zijn gebracht. Dit heeft de Poolse Algemene Commissie voor het Onderzoek van Nazi-misdaden bericht. Onder de slachtoffers bevonden zich Fransen, Belgen, Grieken, Hongaren, Italianen, Tsjechen en Slo- waken en Nederlanders. Het kamp op een terrein van anderhal ve vierkante kilometer, op de resten van het joodse getto, was op 16 maart 1943 op last van Himmler ingericht. Het werkte tot 5 augustus 1944, toen het in handen viel van de Polen bij de op stand van Warschau. Het kamp heette „Konzentrationslager Warschau" en het bestond uit 24 plaatsen voor het executeren van de gevangenen en drie crematieovens met gaskamers, waar Zyklon-B werd gebruikt. /IIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Boer Knolle had besloten zijn door Karei- Knetter zo kundig geprepareerde auto diep iet geheim te beproeven. En waar zou dat ir kunnen geschieden dan in de serene stilte het eenzame, Rijkhuyzense bos? Eenmaal en de oude stammen in, besteeg de boer zitplaats achter het stuurwiel en startte de or... Edoch..., er gebeurde niets. Slechts een estemd, hikkend geluid sidderde even door stokoude ingewand. Daarna was het uit. imaals trachtte de boer zijn wagentje tot eni- werkzaamheid aan te zetten, stevig duwend starterknop en gaspedaal, maar wederom slechts een zielig kuchend en steunend ge- e het enige resultaat... En toen werd de Iers zo kalme boer Knolle spinnijdig. Hij ong weer uit zijn autootje en begon dreigend I zijn eeltige knuisten in het rond te zwaaien der het slaken van de meest gruwelijke ver wensingen aan het adres van de uitvinder van het knettercarter. Dat was natuurlijk vrij zinloos, want noch het oude autootje noch Kareltje kon er eigenlijk iets aan doen, dat de auto nu niet wilde lopen. Toevalligerwijze bevond een ze ker hooggeleerd heerschap zich op dit moment ook in het bos. Hij was bezig met zijn dagelijkse ochtendwandeling en hij overdacht juist een aantal ingewikkelde problemen, die iets te ma ken hadden met zéér bijzondere benzinederiva ten. En nu werd hij in zijn wetenschappelijke ge peins plotseling gestoord door boer Knolle, die met zijn brute gebaren en sinistere bedreigin gen de reine stilte van het ochtendwoud ruw verscheurde... Hulpvaardig wandelde professor Tweesteen want die was het op de land bouwer af en hij vroeg hem wat er aan scheel de. „Mien verdakkese knappermotor wil niet lope!" antwoordde de boer. (ADVERTENTIE) NAVO steunt plan VS voor chemische wapens BRUSSEL De NAVO heeft, ondanks de protesten van en kele bondgenoten, steun ver leend aan een pakket militaire^ voorstellen, waaronder de Amerikaanse plannen om voor het eerst sinds 1969 de produk- tie van chemische wapens te hervatten. Vooral Nederland, Noorwe gen, Denemarken en Grieken land zijn gekant tegen de pro- duktie van chemische wapens. Deze landen brachten echter tevergeefs protest uit. Ons land, dat onlangs al openlijk heeft laten weten tegen het plan voor chemische wapens gekant te zijn, heeft een offi ciële verklaring in de notulen laten opnemen, waarin de af keuring over het plan wordt uitgesproken. Volgens een NAVO-zegsman: is de aanmaak van de chemi sche wapens een puur Ameri kaanse aangelegenheid. Iri- oorlogstijd zouden de wapens, ter beschikking worden ge-; steld van generaal Bernard" Rogers in zijn functie van op perbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Euro pa. Hun stationering in Europa zou afhankelijk zijn van bila terale overeenkomsten tussen Washington en Europese lan den. Generaal Rogers heeft zich een fervent voorstander getoond van hernieuwde Amerikaanse produktie, om dat de bestaande voorraad te klein en verouderd zou zijn. Banneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Een set van drie balpennen. drie rollerballs en drie fineliners. Dat komt altijd van pas! De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abom Naam:- Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand per automatische afschrijving ad f 22,80 0 kwartaal per acceptgiro ad f 68,25 Stuur als dank de Pennenset aan: Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -\<m ter CeidóëSomo/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7