Jaap Zuiderwijk klust voor de kost Opleidingen ir Shell zomercursussen zijn in trekmaar Shell Summercourse Z ggjgg „Een baantje 8t/ml2 september wordt niet even in een weekje bekonkeld" i Gevraagd: Dynamisch meisje met ervaring op een Wang ■CetdócSomatit' Klussenbus, bel Jaap Zuider wijk 01742-5846": een advertentie die vrijwel iedere inwoner van Kwintsheul ooit wel eens heeft ge zien in het plaatselijke krantje. Twee jaar geleden is hij voor zich- jzelf begonnen. „De mensen zeiden J Itoen: „Waar begin je aan, je hebt itoch een goede baan". Maar ja, die jvrijheid, hè". Hij werkte op dat -t moment bij een garagebedrijf, Hmaar inmiddels is Jaap Zuiderwijk ^(37) in Kwintsheul en omgeving jJeen bekendheid geworden op het eflgebied van klussen. Met een reeks erlopdrachten, waarmee hij op dit oment twee maanden achter el- :aar aan het werk zou kunnen blij- gesteld dat er nu niets meer :ou bijkomen - ziet het ernaar uit, dat hij een gat in de arbeidsmarkt heeft gevonden. Het klussen als izinvolle tijdsbesteding. Of beter ur jiog: het klussen als beroepsmatige mo •zigheid. Dat gaat trouwens heel professioneel, r met een inschrijving bij de Kamer van Koophandel wat de nodige midden- Btandspapicrcn en een vestigingsvergun ning vergt. jlaap Zuiderwijk klust dus. Dat is een nogal ruim vallend werkwoord en inder daad wordt Zuiderwijk soms voor de kste dingen opgebeld. „Ik zeg nooit re. Soms word ik voor dingen gevraagd lie ik nog nooit aan de hand heb gehad, laar er zitten ook eenvoudige zaken bij als het ophangen van een schilderij. Of het vervangen van een kraan leertje. Din gen. die een loodgieter of een timmer man allang niet meer interessant vindt, omdat er niet genoeg aan te verdienen is. Ik heb hel meegemaakt dat iemand met een verstopping in zijn riolering zat. Ik heb toen een complete beerput moe ten leegscheppen. Maar dat doe je dan gewoon. Of die meneer, bij wie ik in een paar dagen, enkele uren per dag, de hele tuin heb staan omspitten". Mentaliteit „Aanpakken. Dat is denk ik het verschil met de mentaliteit die tegenwoordig steeds meer heerst. Men heeft er vaak geen zin in. Maar toch moeten die klus sen gewoon gebeuren. Die man van die beerput heeft het er nog vaak over. ..Kon je maar eens bij mijn familie in Arnhem enkele werkjes opknappen", heeft hij wel eens tegen me gezegd. Of men belt mij voor het ophangen van een schilderijtje. Je komt dan een gat boren, plugjc erin en klaar. Drie minuten werk. Maar dan hebben ze ineens een hele lijst werkjes voor je in petto; hebben ze eerst de kat uit de boom gekeken". Jaap Zuiderwijk komt ook vaak voor de situatie te staan dat „de klant" zelf al aan het werk is geweest, maar bij het doe-het-zelven is vastgelopen. „Dan zijn ze aan het tegelen, en dan zien ze dat ze slecht uitkomen, met veel snijwerk. Dat knap ik dan wel op". In de tijd dat de klussenbus nu bestaat, zo'n twee jaar. is het klantenbestand wat veranderd. Waren het eerst vooral we duwvrouwen. zoals Jaap dat noemt, nu zijn er ook bedrijven en scholen die van zijn diensten gebruik maken. Maar na tuurlijk ook nog steeds de particulieren. „Echt, er is werk zat. Als je maar wilt. Door de mond-tot-mondreclame heb ik klanten tot in Scheveningen en Wasse naar aan toe. Vaak zijn het ook haast klussen. Bellen ze donderdag op of ik voor zaterdag nog een reclamebord kan schilderen of een lichtbak kan maken, want dan gaat de winkel open". Reclameschilderen Jaaps grote liefde gaat uit naar het recla meschilderen. Hij denkt er wel eens ovef helemaal op die toer verder te gaan. Maar morgen kun je hem bij wijze van spreken weer op een grote rupskraan als machinist bezig zien, want dat doet hij ook: zichzelf als loonarbeider verhuren als zijn klanten daarom vragen. Kortom een duizendpoot met twee rechter han den. Dat is een van de voorwaarden om succesvol te zijn in het klussenvak. Doorzettingsvermogen, je niet te goed voelen voor bepaalde werkzaamheden, zijn de andere twee ingrediënten. Voor een goed belegde boterham? „Ach, als ik aan het einde van het jaar de balans op maak en zie hoeveel belasting en sociale premies ervan af gaan, dan vraag ik me wel eens af: werk ik me daarvoor nu te barsten. Maar daar sta ik maar niet te lang bij stil. Je hebt natuurlijk ook je on kosten. Alleen al dat gereedschap is het nodige waard. En dan nog moet je een auto, de bus, lopende houden. Ik pro beer dan ook mijn klanten een beetje op te voeden. Ik vraag ze of ze de klussen een beetje kunnen opsparen, zodat ik een aantal dingen tegelijk kan doen. Ik reken geen voorrijkosten. maar ik ga er van uit dat er minimaal een kwartier werk voor me aan vast moet zitten. Op die manier draai ik tien, elf uur per LUUD VAN DER HAM „Een baantje wordt niet even in dat weekje bekonkeld". P. Stroink van de afdeling onderwijscontacten tieVan Shell rekent direct af met het idee dat je via de zomercursus van y het oliebedrijf wel even „binnen- *komt". Maar het is ongetwijfeld £o, dat een aantal cursisten een baan bij de Koninklijke wel dege lijk in het achterhoofd heeft. En —het volgen van de zomercursus zou een ingang kunnen zijn. Vorig jaar —schreven zich dan ook zo'n zeven tot achthonderd studenten in. _J>lechts vijfendertig van hen werden pa een strenge selectie uitverkoren. Shell kent veel waarde toe aan de zo mercursus. waarvoor de inschrijving in middels net gesloten is: zelfs de presi- Jent-dircctcur komt opdraven. Boven dien haalt het bedrijf er mensen speciaal jj'j'oor -uit Engeland. Natuurlijk vertellen P^ie over wat er allemaal komt kijken bij J (en bedrijf als Shell: van het uit de {rond halen van olie en gas. tot de ver- kerking, de marketing, financiën, pr, personeelszaken, training enzovoorts. 'eiHet is een intensief programma, dat /eiicp graaft. Hét niveau van de cursus is »n.JOOg". aldus Stroink. ..Die mensen zijn :n week lang je gast en dan is het erg .'langrijk dat je iets goeds presenteert", loogtcpunt van de cursus is toch wel iet rollenspel, waarbij de studenten met uierlei problemen geconfronteerd wor- len. Zoals een staking, een gebeurtenis jverigens die de laatste vijftien jaar bij gtljhell niet is voorgekomen. ei?Hier en daar mag best wel wat vertrou welijks doorkomen", aldus R.W. Hoek- Ttra. die commercieel „recruter" op de Het affiche waarmee Shell zijn zomercursus aanprijst. afdeling personeelszaken bij Shell is. „Hoge marketing-mensen vertellen bij voorbeeld over de strategie voor de ver koop van een bepaald produkt. Dat is ei genlijk confidentieel, maar je moet op zo'n cursus toch wat laten zien". Selectie Slechts vijfendertig van de zeven- tot achthonderd aanvragers kregen in '85 een plekje. Hoekstra over de selectie: „Je zoekt mensen die goed met elkaar kun nen samenwerken, en open staan voor ideeen van anderen, en dan kijk je bij voorbeeld wat ze naast hun studie ge daan hebben, of ze actief zijn (geweest) in een studentenclub, in een politieke partij of een sportclub". Overigens vallen de afgestudeerden so wieso af. want voor hen is de zomercur sus niet bedoeld. Bovendien krijgt Shell pJij bent toch werkloos?" ,Wel nee joh, ik ben schrijver" IGöh. Maar kun je dat dan, schrij den?" „Weet ik niet, nog nooit gedaan. Ik (leb wel een mooi handschrift. Als femand me nu vraagt wat ik doe foor de kost, zeg ik dat ik schrijver Sen. Dat ik nog niets heb gepubli ceerd en er dus niets mee verdien taten de mensen niet. En als ze pet al weten, maakt dat nog meer pidruk. Meneer, denken ze dan, is vast bezig aan een dikke roman en tiat armoedige bestaan hoort erbij". Iemand die opschrijft „Ik ben werkloos, dus ik besta niet", heeft zijn eerste stap naar het schrijversschap al gezet. Ieder een kan schrijver worden. Het is geen beschermd beroep en het levert soms nog goedkeurende blikken op ook. Zelfs een analfabeet mag een bordje „Schrei- ver" op z'n deur spijkeren. Desnoods schrijft hij zich bij de Kamer van Koop handel in als „eenmanszaak". De fiscus kijkt nog altijd vreemd aan tegen hel be roep van schrijver, ook al zijn er veel geldige aftrekposten. Schrijvers zonder inkomen die voor een bijstandsuitkering in de slag gaan krijgen van het arbeids bureau vaak het advies met hun tikvaar- digheid een gewoon administratief baan tje te zoeken. Wie zijn boeken niet kwijt raakt, achter het net vist bij „royalty's", geen subsidie of beurs krijgt toegewezen, geen fraaie onderscheiding met geldprijs verdient en bovendien bij schnabbels de atv niet mag doorberekenen in zijn uur tarief. is slecht af. Los daarvan is het Nederlandse taalgebied te beperkt om meer dan een handjevol schrijvers van eigen bodem te kunnen laten bestaan van de opbrengst van hun boeken. Vol ledige banen, bijbanen en free-lance-op- drachten zijn onontbeerlijke bronnen van inkomsten. Waarom Desondanks zijn er mensen die schrijver willen worden. Het waarom is op zich niet belangrijk. Feit is wel dat men wagonladingen aspirant-juristen en eco nomen en dat hoeft nu ook weer niet. Het bedrijf wil immers de vakgebieden goed spreiden en heeft vorig jaar bij voorbeeld zelfs een (ogenschijnlijk vol maakt onbruikbare) theoloog laten op draven. „Het moet een goede mix zijn", aldus Hoekstra. De bemoeienis van „recruter" Hoekstra geeft al aan dat ook Shell de zomercur sus ziet als een mogelijkheid op termijn schrijvers wel eens benijdt om hun schijnbare vrijheid. Een extreem beeld van een beroepsschrijver is dat van een man die 's avonds lekker doordrinkt in een kroeg waar „zwaar" wordt gepraat of in een tv-panel zit, de aansluitende och tend rustig tot 12 uur uitslaapt en dan uiteindelijk 's middags - maar zeker niet elke middag - enige zieleroerselen aan het papier toevertrouwt, om een cliché te gebruiken. De één stelt zich daarbij een uitgemer gelde junkie voor. de ander een ontspan nen pijproker. Waarbij dan nog het leu ke is - zo meent men - dat een schrijver niet noodzakelijkerwijs in Nederland hoeft te „werken". Nee. deze kan ook vanaf een zonnig strand in Spanje zijn uitgever en zijn boekhouder tevreden houden. Welk beeld iemand ook van het schrij versvak heeft, elk daarvan klopt. Alleen klopt het ene beeld vaker dan het ande re. Om aan het beroep van schrijver een gemiddeld beeld te koppelen zou af breuk doen aan het individuele en crea tieve karakter ervan. Het bemoedigende voor een ieder van ons is dat de schrijver van een prutsver haaltje hoger kan scoren (qua oplage en inkomsten) dan de schrijver van een li terair meesterwerk. Wie rijk wil worden luistert niet naar zijn literaire geweten. Hij zal zich volledig laten leiden door de wens van het publiek (denk aan de schrijvers van de tv-serie Dallas). Het verschil tussen lectuur en literatuur is zeer groot en in geld uitgedrukt meestal in het voordeel van de lectuur. Voor wie nog niet doorheeft dat schrij ven gewoon hard werken betekent tegen een laag inkomen een kleine tip. geplukt uit een literair vakblad: de stijl van het schrijven beweegt zich weer in de rich ting van beeldend taalgebruik. Dus meer details. Verbale krachtpatserij, dus geen overdreven gebruik van bijvoegelijke naamwoorden en té gezochte beeld spraak. Blijft niet werkloos toezien: schrijft HERMAN JANSEN geschikte mensen aan te trekken, al zeg gen Hoekstra en Stroink dat dat niet de voornaamste bedoeling is. Hoe dan ook. pakweg tien van de zeventig ex-cursisten hebben nu een baan bij Shell, terwijl bo vendien met een aantal contacten is ge- Stroink: „Deze cursus dient vooral pr- doeleinden: in de eerste plaats laten wij mensen met Shell kennismaken. En Shell wil toekomstige academici laten zien hoe het in een bedrijf toegaat". Een deel van de cursisten weet overigens nog niet wat ze willen gaan doen en oriënte ren zich gewoon. „Een aantal van hen zegt: „Ik weet 't nog niet, maar ik zou graag wat meer informatie over Shell willen hebben". Dat zoveel mensen afvallen is niet alleen voor die mensen een probleem, maar ook voor Shell. De „afgekeurden" den ken dat Shell hen niet „lust" en het ge volg is dat ze ook niet meer solliciteren. Dat „pr"-probleempje (Stroink) probeert Shell op te lossen door extra voorlich ting. Het parool daarvan is: „Dat jullie afgevallen zijn, hoeft beslist geen belem mering te zijn voor contacten met ons bedrijf'. In het gesprek met de twee Shell-mensen vliegen de Engelse termen aan de lopen de band over tafel: recruter, cases, case studies, investments, enzovoorts, enzo voorts. En op het overigens fraaie Shell- affiche prijkt het woord „Summercour- ses". Hoekstra en Stroink verontschuldi gen zich daar ook een beetje voor. Stroink. met een glimlach: „We zullen voorstellen om er volgend jaar toch maar „zomercursus" van te maken". MARTIN VOORN Niets is werkgevers te doI hij het opstellen van hun personeelsadvertenties. Gewone timmerlui, typistes of ambtenaren zijn niet meer in trek. Of iemand goed kan timmeren, tikken of dossiers opbergen is op zich niet meer belangrijk. I 'an sollici tanten wordt met name alles geëist wat op zich niets met het wezenlijke van de baan te maken heeft. ..Ervaren typiste gevraagd" klinkt nog logisch. „Meisje ge vraagd met ervaring op een Wang" is terzake doend voor wie met computers werkt, maar Dynamische typiste ge zocht" klinkt ronduit bedenkelijk. Waar om moet een typiste in vredesnaam dy namisch zijn? Van iedere zich typiste noemende vrouw mag redelijkerwijs wor den aangenomen dat zij haar werk goed en vlot doet. Plaats je alle eiyen die werk gevers gebruiken voor één en dezelfde functie, dan blijkt dat een personeelschef eigenlijk op zoek is naar een supersollici- tant die van tegenstrijdige kwaliteiten aan elkaar hangt: Gevraagd: Jonge. oude. beginnende, er varen. dynamische, rustige, hardwerken de. humorvolle, zelfstandige, team gevoe lige, moderne, degelijke, wakkere, eerlij ke. ambitieuze, bescheiden, enthousiaste secretaresse. Gevolgd door full-time oj part-time en door I /M (als uitloper van de emancipatiegolj). met de opmerking dat bij een keuze uit gelijkwaardige kan didaten aan vrouwelijke sollicitanten de voorkeur wordt gegeven. Wat is hierop het antwoord van een re flectant. in dit geval een vrouw? Zij stuurt kopieën van haar Schoeversoplei- ding en vorige arbeidscontracten naar de werkbiedende. Haar kwaliteiten als se cretaresse heeft zij daarmee officieel aan getoond. Maar dat is niet genoeg. Zij moet in haar sollicitatiebrief gaan bewij zen dat zij ook voldoet aan de andere ei sen die door de werkgever - op de grens van het fatsoen - zijn gesteld. Bijvoor beeld zo: Geachte neer Zus en Zo. ik meen voor de door u aangeboden Junctie in aanmerking te komen omdat ik niet alleen een ervaren secretaresse ben. nee, ik ben ook zeer modern. En vrienden vin den mij inderdaad nogal dynamisch. Zo dra u mij op de dag van het sollicitatie gesprek van de bushalte afhaalt zult u zien dat ik ook best zelfstandig ben. En ambitieus, ja ambitieus ben ik geloof ook. Maar u hoeft niet bang te zijn dal ik uw baan inpik. hoor. Ik beloof u dat ik dal in elk geval niet al tijdens mijn proef tijd zal proberen (grapje). In rustige afwachting van uw spoedige antwoord, verblijf ik. hoogachtend Juf frouw Op en Top". „P.S. Omdat ik momenteel met een ge kneusde vinger rondloop, heeft mijn zus je deze brief getikt. U had dal misschien niet gemerkt, maar ik dacht: ik zeg het u toch maar even. Eerlijk duurt het langst, nietwaar". De sollicitatieperiode van deze dame waarschijnlijk ook. Ook opvallend zijn advertenties in deze trant: Gevraagd: arts met specialisatie en enige jaren ervaring, die bovendien zijn diensttijd al achter de rug heeft. Leef tijdsindicatie: niet ouder dan 25 jaar. Waar haal je zo'n kei vandaan? Zelfs een wonderkind met schatrijke ouders, frauderende professoren en een bevriende keuringsarts in het leger redt dat niet. Wat moet een mens met al die oneigen lijke eisenWie Dries van Agt vroeger Duits hoorde praten, rezen de haren te berge. De man was minister-president van een land dat volgens 99 procent van alle buitenlanders uit louter talenwonders bestaat. Toch durft de overheid van het land met de alleen in zijn eigen taal goed pratende ex-premier aan zelfs de laagste ambtenaren de volgende eis te stellen: Goede kennis van de moderne talen. Je vraagt je dan wel af wie de sollicitatie brief van Van Agt indertijd heeft behan deld. Als de man in Frankrijk werd ge vraagd wat hij van beroep was kon hij dat niet eens zeggen. Hij wist hel Franse woord voor premier niet! Dan solliciteer je toch naar moeilijkheden? HERMAN JANSEN De ware schrijver zal zeggen voor zichzelf geen behoefte te hebben aan een schrijversoplei ding. Het idee dat ande ren ook maar iets aan zijn „oorspronkelijke, oprechte en onstuimige" stijl zou veranderen, is voor hem onverdraag lijk. Een natuurtalent dat bovendien een sterke drang tot schrijven kent, zal door veel te lezen, te schrijven en te vragen op eigen kracht de top bereiken. Maar talenten zijn dun gezaaid en voor de meeste mensen kan het geen kwaad als hun enthousiasme voor het schrijven enigszins zin vol wordt onderbouwd door een vorm van on derwijs. Instellingen die opleiden tot bijvoorbeeld onder wijzer, leraar, uitgever, bibliothecaris, tolk/ver taler, journalist en ac teur leveren in elk geval al een grote bijdrage tot de ontwikkeling van een schrijver in spe. In we zen zijn alle studies en ervaringen leerzaam. Zeer direct gerichte op leidingen voor schrijvers worden verzorgd door de Schrijversvakschool 't Colofon in Amsterdam (een meerjarige dagop leiding die nu twee jaar bestaat).en - veel vrij blijvender - het LOI in Leiderdorp, dat al ruim vijftien jaar de cursus „Creatief Schrijven" verzorgt. Dat laatste be treft een schriftelijke cursus en dat past een auteur natuurlijk als een maatpak. Op de Schrij versvakschool worden nu ook veel lessen in het schrijven van toneel en scenario's gegeven. Vooral aan dat laatste is een schreeuwend tekort. De LOI-cursus behan delt genres als korte vér- halen, romans, misdaad, hoorspelen, waarbij voor elk genre één of meer specialistische schrijvers per cursist worden inge zet. Wie zich via het LOI met met proza wil bezighouden kan ook kiezen voor de cursus gedichten schrijven. Vol gens de heer H. Lardee van het LOI zitten er onder de honderden deelnemers aan de schrijfcursus mensen van „diverse niveaus en velerlei pluimage". „Eni ge" vooropleiding en een goed gebruik van de Nederlandse taal zijn de minimale eisen voor deelname. Wie voor een gemiddeld tempo van vier taken per maand kiest wordt dertien maanden lang bezig ge houden door het LOI. Langzamer of sneller studeren mag altijd. De VvL, de Vereniging van Letterkundigen- Vakbond van Schrijvers, zetelt in de Huddestraat 7 te Amsterdam. Zij telt 500 leden en stelt als eis aan kandidaat-leden: ten minste eenmaal openba ring van een boek, een vertaling, film, hoorspel, toneelstuk of iets derge lijks. De VvL bekijkt de honorarium-condities. Dus iemand die zelf zijn manuscript laat drukken valt op die manier af. Niveau op zich is geen criterium voor het lid maatschap. Zowel voor amateurs als professionals zijn er di verse verenigingen en gelegenheden om eigen werk te laten toetsen of publiceren. Bijvoorbeeld via organen van „Vrien den van het schrijven". Stichting „Wie schrijft die blijft" en de interna tionale PEN-club en via de Schrijversdagen. de Nationale Schrijversdag, de Kunstkring en literai re cafés. Veel nationale en regionale schrijvers clubs kennen een verha lenbank, maken leesrap porten van toegestuurd werk en organiseren schrijfreizen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 33