Met beide benen op de grond na Rome-reis Pro-abortusgroepen voeren unieke campagne tegen rk kerk in VS gcidócSotvtati aan tafel achtergrond" Het beste van God... kerk wereld Kiezen, zware opgave brieven Ceidóc Souotmt ZATEEDAG 17 MEI 1986PAGIÏ Pastor Marinus van den Berg schreef onderstaan de beschouwing naar aanleiding van het pink sterfeest. Voortaan plaat sen wij met een zekere regelmaat „pastorale no tities" van de r.-k. pastor Van den Berg, die ver bonden is aan een ver pleeghuis in Almelo. On der meer via publicaties over pastoraat aan zie ken en stervenden en so ciale problemen kreeg hij landelijke bekendheid. Pinksteren spreekt ons niet zo aan. We hebben nog wat oude beelden van vroeger: van tongen boven de hoof den van bange mensen en mensen die elkaar ineens kunnen verstaan. Maar ook: Ik heb een zeker wantrou wen naar die mensen die soms zo vanzelfsprekend over de Heilige Geest spre ken, alsof ze hem tijdens het ontbijt hebben gesproken. Is de Geest trouwens een hem of een haar? Hoe moet je die Geest aanspreken? Ik weet het niet precies. Ik kan het niet precies in de vingers krijgen en ik probeer het ook maar niet, want het lijkt me gevaarlijk om de Geest in te palmen. Nee, ik zie die Geest meer als een vrije vo gel. Als u dat niet te oneer biedig gezegd vindt. Het is trouwens niet mijn idee om over de Geest te spreken in het beeld van een vogel. In heel wat kerken is de Geest afgebeeld als een vogel, in de gedaante van een duif. In diezelfde kerken hebben wij die vrije vogel ook altijd graag wat aan een ketting gelegd. Die vrije vo gel kan ook knap veel onrust brengen. Ze kan wel een storm doen opwaaien. Als kind sprak me dat altijd al aan: die storm. Ik hoorde dan de storm zoals die te keer kon gaan om ons huis. Dat had altijd iets tweeslach tigs: je lekker terugtrekken bij een warme kachel en zin om er in te gaan lopen. Met je neus in de storm. De storm trotseren. Als ik het goed begrijp is de ervaring van de Geest de zin om je neus in de storm te steken, om je buiten te wa gen. Ik ben zo tastend naar woorden aan het zoeken om iets te zeggen over die Heili ge Geest. En ik heb gedacht dat ik haar (of als u wilt hem) het beste van God te noe men. De Geest roept het beste wakker: goedheid, openheid, mildheid, de be reidheid om de ander te aanvaarden zoals hij is. Die Geest heb ik niet in mijn macht. Dat merk ik vaak ge noeg. Je bent veel vaker in de macht van andere gees ten: jaloezie, eerzucht, ran cune, verbittering, een te snel oordeel. Die geesten die het leefmilieu verzieken, die je naaste doen zien als een concurrent, als een rivaal. Ik kan het niet bewijzen, maar er is wel een diep vermoe den in mezelf dat de Geest van God anders is. Niet kleingeestig, maar ruimhar tig. Niet angstig en alsmaar bezorgd om regels en leer, maar vrijmoedig en vol zorg om de mens. In dat prachti ge Pinksterlied heet de Geest dan ook Trooster in de tijd. Hoeveel mensen zien niet naar de troost. In deze dagen lees ik juist het dagboek van Henri Nou- wen „Gracias" over zijn ver blijf in Latijns Amerika. Ik word getroffen door de moed van mannen en vrou wen in die landen om de boze geesten, de machten in Kerk en Staat, te weerstaan en te kiezen voor de armen. Daarin zie ik het beste van God werkzaam. Het zijn mensen met een open kijk op de nood van de mensen. Of spreekt Pinksteren ons niet zo aan omdat we ons mooi hebben ingemetseld. We nemen liever het zekere voor het onzekere. Maar als ik dan weer de in zet zie en het enthousiasme van veel mensen om gestalte te geven aan „het beste" en dat ondanks aile tegenwind, dan verdenk ik toch die Hei lige Geest daarvan, maar ik kan u geen keiharde bewij zen op tafel leggen. Wel trek ik graag op met enthousias te mensen, van wie iets uit gaat, datme van binnen MARINUS VAN DEN BERG Komende weken vijf priesterwijdingen in Brabant Komende weken worden in Noord-Brabant vijf priesterwijdingen verricht door de bisschoppen Ter Schure van Den Bosch en Ernst van Breda. Bisschop Ter Schure zal volgende week zaterdag in de Sint Janskathedraal van Den Bosch drie diakens van res pectievelijk 31, 28 en 44 jaar tot priester wijden. Bisschop Ernst van Breda zal komend weekeinde een 33-jarige diaken en een 36-jarige districtscate cheet tot priester wijden. De laatste keer dat de bis schop van Breda priesterwijdingen verrichtte was in 1984. Zwarten nog niet welkom in Nederduitse Hervormde Kerk Zwarten en kleurlingen kunnen ook in de toekomst geen lid worden van de Ne derduitse Hervormde kerk in Zuid-Afri- ka. Met grote meerderheid besloot de sy node het artikel van de kerkorde te handhaven waarin het lidmaatschap aan blanken is voorbehouden. Deze beslis sing zal volgens waarnemers de weer stand van de drie calvinistische kerken tegen de integratie van verschillende Zuidafrikaanse bevolkingsgroepen ver groten. Ik zal over iedereen mijn Geest uitstorten; uw zonen en dochters zullen spreken namens mij. De jongeren onder u zullen visioenen zien en de ouderen zullen dromen krijgen De proleet Joël (hfdst. 3 1) Wat zijn eigenlijk de concrete gevolgen van de „Rome-reis" van Neder landse protestanten in maart van dit jaar? Die vraag na bijna twee maanden te stellen, hoort eigenlijk niet. Ten minste, dat vinden de hervormde predikanten dr. C.P. van Andel en drs. R. van den Beid in het boekje: „In gesprek met het Vaticaan", een bundeling impressies van de protestantse deelne mers na de ontmoeting met het Secretariaat voor de Eenheid in Rome. De predikanten schrijven: „Onze samenleving met haar snelle berichtgevingen, daar mee verbonden het even snelle vergeten, lijkt alles in slecht óf goed nieuws te ver talen. Dit waarnemen op di- rekte resultaten staat haaks op het signaleren van groei in een proces. Wij menen dat de kerk daarin conservatief mag zijn, dat ze de tijd neemt voor "een zorgvuldig gesprek. De werkelijke nieuwswaarde wordt toch elders vastgesteld. Niet door mensen!". Een wat vreemde slotconclu sie in een verslagboek dat nota bene inderhaast moest worden gemaakt om „nieuwswaarde" te hebben. Toch maar die vraag naar de resultaten gesteld, ondanks de verdenking geen oog te hebben voor het hogere. Het antwoord is veelzijdig, zo blijkt uit „In gesprek met het Vaticaan". Behalve het „nieuws" van de Rome-reis, biedt het boekje de persoon lijke ervaringen van de protestantse deelnemers. En uit die ervaringen blijken en kele „concrete" gevolgen. Bijvoorbeeld dat door de in tensieve besprekingen er re laties zijn ontstaan tussen mensen uit verschillende kerken, die onontkoombaar hun uitwerking hebben in de kerkelijke verhoudingen. Zo als kardinaal Simonis het zei aan het slotdiner: „Na deze ontmoeting wordt het anders met de oecumene in Neder land". Of de verwachting dat het gesprek met het Secreta riaat voor de Eenheid op eni gerlei wijze sporen zal trek ken in de herziening van het Oecumenisch Directorium (het katholiek „hand- en wetboek" voor de oecumene). En natuurlijk het verdiepte w'ederzijdse begrip en her kenning, dat onder meer ge stalte moet krijgen in de ver volggesprekken in Neder land. Benen op de grond Tussen allerlei sterk persoon lijke, hier en daar emotione le, teksten, staat de bijdrage van dr. H.J. Kouwenhoven. Vastgesteld kan worden dat de „na-Rome ervaringen" van de Vlaardingse predi kant ontdaan zijn van de couleur-locale. In Rome ge tuigde dr. Kouwenhoven, nog warm van de gesprekken in het Secretariaat, steeds zeer positief van de ontmoe tingen, met volop perspectief naar een nieuwe oecumeni sche toekomst in Nederland. Tijdens de be sprekingen in het Secretari aat voor de Eenheid in Rome. Op de rug gezien dr. Kouwenhoven: derde van rechts drs. Van den Beid, redakteur van het boekje In het boekje betoont hij nog zich steeds blij met het ge beurde, maar de toonzetting is anders. Zijn verhaal is een degelijke uiteenzetting van de feitelijke situatie tijdens en na de Rome-reis. En die feitelijkheid roept tal van vragen op aan de Rooms-Ka- tholieke Kerk. De voorzitter van de gereformeerde synode zet hiermee wellicht al te en thousiaste (of te naïeve) gelo vigen met beide benen op de grond. Hij meent bijvoorbeeld dat de oecumenische roeping van de kerken niet kan volstaan met het voeren van dialogen op „hoog" kerkelijk niveau. „Dan schieten de kerken te kort in hun pastorale op dracht". Met deze opvatting raakt dr. Kouwenhoven een van de kernproblemen die in Rome nadrukkelijk naar bo ven kwam. De protestanten willen een verruiming van de oecumenische praktijk met het oog op pastoraat maar het Vaticaan wil eerst de eenheid in de ene Katho lieke Kerk. Het vieren van bijvoorbeeld eucharistie/ avondmaal door christenen van verschillende kerken is tot zolang niet toegestaan, met uitzondering van enkele noodsituaties. Positief noemt dr. Kouwenhoven de Vati caanse bereidheid na te gaan of er verruiming van het be- brip „noodsituatie" mogelijk is. Hij herinnert er verder aan hoe de ontmoeting van de Nederlandse protestanten ge leid heeft tot een bevestiging van de bestaande Vaticaanse meningen over bijvoorbeeld de kerk. Het Tweede Vati caanse Concilie stelde (op nieuw) vast dat de „onver deelde en enige kerk van Christus zich bevindt in de Katholieke Kerk". De ware eenheid is er pas, wanneer de gescheiden broeders en zus ters in de catholica zijn te ruggekeerd, c.q. opgenomen. „Ondanks de regels en bepa lingen die op grond van deze geloofsvisie in de Katholieke Kerk gelden, „ontwikkelde zich zeker in Nederland de praktijk van het kerkelijk leven langs eigen banen. Het leven bleek de leer ver voor uit. Nieuwe kerkelijke ge meenschappen ontstonden dwars door de bestaande offi ciële kerken heen. Naar mijn overtuiging zullen de kerken in hun pastoraat gedücht re kening dienen te houden met deze gewijzigde omstandighe den. Dwars door de kerkmu ren heen kan iets zichtbaar worden van de beweging van Christus. En wié zou op voor hand durven beweren, dat de Geest zich wenst te houden enkel en alleen aan de we gen, die de kerken in de loop der eeuwen hebben uiteenge zet? Het werk van de Heilige Geest is gericht op de ge meenschap met Christus. En is het dan verwildering, wan neer blijkbaar menigeen die gemeenschap méér ervaart binnen een geloofsgemeen schap van echte lotsverbon- denen dan in de geijkte ker kelijke setting?", aldus dr. Kouwenhoven. De gereformeerde Rome- ganger constateert dat het kennelijk voor de Rooms-Ka- tholieke Kerk onmogelijk is vanuit de oecumenische op dracht wat kritischer te wor den ten aanzien van de eigen opvattingen en leer. „Sterker nog, ze vreest gevaar, wan neer ze te toeschietelijk zou zijn naar protestantse christe nen toe". „Het ware te wensen dat de Catholica er méér begrip voor zou kunnen opbrengen, hoezeer velen hunkeren naar een kerk, die een grote mate van openheid vertoont. Die kritisch durft te zijn ten op zichte van eenmaal ingeno men standpunten. Opdat nie mand te kort wordt gedaan. Man noch vrouw, volwassene noch kind. Niemand mag er terzijde worden gescho ven. En in alle bescheiden heid, maar hier zou de Rooms-Katholieke Kerk van de reformatorische kerken het een en ander kunnen le ren", aldus dr. Kouwenho ven. Als positief „nieuws" ziet Kouwenhoven tenslotte dat de protestanten in Rome „signalen hebben opgevan gen, waaruit wij mogen aflei den dat sommigen oog heb ben voor de gemeenschappe lijke zorg om mensen te hel pen in hun vechten met de vraag naar God". LÜTSEN KOOISTRA „In gesprek met het Vati caan" werd geredigeerd door dr. C.P. van Andel en drs. R. van den Beid. Uit gave: Kok, Kampen. Prijs ƒ.14,50. BELASTINGVRIJDOM KERKEN IN VS AANGEVOCHTEN (Van onze correspondent Jo Wijnen in Washington) Voorstanders van gelega liseerde abortus in de Verenigde Staten hebben zich van een uniek wa pen bediend om hun ge lijk in de steeds fellere strijd voor en tegen abor tus te halen. Twintig pro-abortusgroepen heb ben een rechter in New York gevraagd de belas tingvrijdom van twee ui terst belangrijke rooms- -katholieke organisaties de nationale bisschop penconferentie en de Amerikaanse vergade ring van katholieken op te heffen. De rechter heeft daarop be slist dat de beide organisaties hun boeken moeten openen voor de belastinginspecteur. Doen ze dat niet, dan moeten ze, met ingang van deze week, een dwangsom van 50.000 dollar per dag betalen. Overigens zijn de twee ka tholieke organisaties meteen tegen de gerechtelijke uit spraak in beroep gegaan. Zo lang het beroep loopt, hoeft de dwangsom niet te worden betaald. De unieke gerechtelijke pro cedure kan ernstige gevolgen hebben voor de bewegings vrijheid van kerken en reli gieuze groeperingen in de VS. De pro-abortusgroepen hebben in feite het recht van de Amerikaanse kerken zich politiek te mogen uiten op het spel gezet. Kerken, scholen en liefdadig heidsinstellingen in de VS genieten vrijdom van belas ting „zolang ze niet deelna men aan of ingrijpen in cam pagnes van personen die din gen naar een vertegenwoor digend ambt", zo zeggen de Amerikaanse belastingwet ten. Diezelfde wetten zeggen evenwel ook dat de kerken „het proces van de wetgeving 'mogen beinvloeden zolang dat geen overheersend deel van hun werk is." De grenzen van deze zeer merkwaardige wetten zijn nooit precies gedefinieerd. De kerken mogen hun in vloed uitoefenen om bepaal de besluiten op regionaal en landelijk niveau te voorko men of te bevorderen, maar ze mogen geen rechtstreekse steun geven aan politici of personen die zich verkies baar hebben gesteld voor po litieke functies. De kerken mogen ook geen stemadvie zen geven of politieke aanbe velingen doen. Doen ze dat wel, dan vervalt hun recht op belastingvrijdom. Campagne De pro-abortusgroepen be schuldigen de rooms-katho- lieke kerk in de VS ervan een 'georganiseerde campag ne' te voeren tegen personen die op dit ogenblik naar al lerlei politieke ambten din gen bij de lagere vertegen woordigende lichamen, maar ook voor het Huis van Afge vaardigden en de Senaat. Die kandidaten gouden, voor wat betreft het al of niet toestaan van abortus, een min of meer liberaal standpunt innemen. Volgens de pro-abortusgroe pen is dat tegen de genoemde belastingwetten en daarom hebben ze een rechter ge vraagd de belastingvrijdom van de bischoppenconferen- tie en de vergadering van ka tholieken dus in feite de gehele rk kerk op te hef fen. Tot dusver hebben de kerken en religieuze groeperingen in de VS zich altijd vrijelijk uit gesproken over belangrijke politieke zaken. In het verle den heeft de rk kerk in her- dérlijke brieven stelling ge nomen in kwesties van oor log en vrede, bewapening en racisme. Dat heeft overigens nooit tot moeilijkheden ge leid. Op dit ogenblik nemen de katholieke bisschopen een uitgesproken standpunt in over de kernbewapening. Sommige bisschoppen heb ben zich sterk gekant tegen steun aan de contra's in Nica ragua. Enkele weken geleden werden katholieke vertegen woordigers van de zoge naamde sanctuary-beweging - die illegaal in de VS verblij vende vluchtelingen uit Ni caragua en El Salvador on derdak verschaft - voor hun activiteiten veroordeeld. Een woordvoerder van de rk kerk in de VS zei dat de kerk zich gesteund weet door de in de wet vastgelegde vrij heid van meningsuiting. Hij voegde daar aan toe dat de kerk zich bij het doen van uitspraken verre gehouden heeft van het noemen van politieke partijen of zelfs van individuele politici. De Amerikaanse belasting wetten reppen overigens niet over politieke standpunten van individuele priesters, re ligieuze en leken. Die bevin den zich in dezelfde grond wettelijke positie die iedere Amerikaanse burger heeft. Paprika-karbonade met raapstelen en aardappelen -citroen yoghurt (Dit menu is bedoeld voor dinsdag. De pinkstermenu's wer den de afgelopen dagen gepubliceerd). Voor twee personen: 2 schouderkarbonaden, 25 g marga- rine, zout, peper, paprikapoeder, 1 lepel tomatenpuree, '—-halve paprika: 600 g raapstelen, sla-uitje, 10 g margarine, zout V: tot 1 kg aardappelen; 1 ei, 25 g suiker, 1 citroen, 3 dl yoghurt, basterdsuiker naar smaak, 2 aardbeien of 1 lepel jam. Bak de karbonaden in hete margarine bruin. Temper het vuur, leg het deksel schuin op de pan en schenk daar zo veel lauw water op dat het erge bruisen van het vet minder wordt. Voeg zout, peper, paprikapoeder, stukjes ui en toma tenpuree toe en stoof het vlees op een kleine pit in een uur mals. Stoof de laatste vijf minuten reepjes paprika mee. Zeef de jus en leg het ui-paprikamengsel op het vlees. Was de raapstelen, snijd ze in stukken van drie centimeter en zet ze op met het aanhangende water. Laat de groente slinken en daarna in tien minuten gaar koken. Fruit het kleingesneden sla-uitje goudgeel in de margarine, voeg de uitgelekte raapstelen en zout toe. Splits het ei. Klop het wit stijf, gebruik een schone glazen of stenen kom en voeg tijdens het kloppen de suiker toe. Roer het eigeel los met het citroensap, voeg de yoghurt toe en schep het mengsel door het eiwit. Doe er eventueel basterd suiker bij. Garneer het toetje met stukjes gesuikerde aardbei of met schepjes jam. JEANNE CdA-LIJSTTREKKER Lubbers heeft in een reactie oph „stemadvies" van bisschop Bomers van Haarlem gez bisschoppelijke uitspraken geen gezag voor de politiek li ben. Waarmee overigens niet gezegd is dat Lubbers boodschap zou hebben aan de woorden van de bisschop, reactie was voorspelbaar; zouden hij en zijn collega's dat zag in die zin erkennen, dan zou politiek Nederland er anders bij liggen. Maar met die voorspelbaarheid is de 1 niet af. Zowel de uitspraken van bisschop Bomers als antwoord van de CDA-lijsttrekker zijn tekenend voor grote afstand tussen wat het geestelijk gezag van de ker als beste voor mens en samenleving beschouwt en de om mijdelijke politieke werkelijkheid. EIGENLIJK waren de woorden van de bisschop, die or j andere veroordeling inhielden van partijen die abortus staan, niets bijzonders. Hij heeft het officiële kerkel standpunt over ethische kwesties verwoord en daaruit c clusies getrokken -voor verantwoordelijk stemgedrag mensen, die zich willen stellen onder dat gezag. Dat zijn merkingen toch „nieuws" vormden geeft aan hoezeer in beleving van veel mensen geestelijke waarden noodgedw gen niet meer een vertaling kunnen vinden in stemgec f en concreet politiek handelen. BEHALVE de abortus noemde de bisschop als norm wa< gelovigen een politieke partij moeten toetsen de sociaal-i nomische visie. Hij wijst op de sociale betrokkenheid var der mens, waaruit voor de sterkeren plichten voortvloi en waaraan de zwakkeren rechten ontlenen. Daarbij is gezonde economie op de lange termijn voor iedereen het te, ook voor degene die op de korte termijn het ergst lij onder bezuinigingen. Nog een ander punt dat de bissc noemt is de emancipatie. Er dreigt een gezinsontwrichte en „ongelukkige" wetgeving, meent de bisschop. WlE alle zaken waarover de bisschop het kritische van het Evangelie wil laten schijnen, op een rijtje zet, dr in verwarring te raken over de consequenties daarvan 1 de partijkeuze. Want welke partij verenigt al die voorw den die de bisschop stelt? De kwestie wordt nog ingewik der als zaken als kernbewapening en -energie aan het i worden toegevoegd. Of de vrijheid van onderwijs en rechtvaardiger internationale economische orde. De conclusie is even duidelijk als triest. De christenl, ernst maakt met Gods geboden, gericht op een wereld v gerechtigheid en vrede het leven tfitnen, moet kiezen v strikt genomen eigenljk niet gekozen kan worden. Wan de politieke realiteit van ons land worden leven en d zorg voor de naaste en gerechtvaardigd eigenbelang, te elkaar uitgespeeld. Wat overigens niemand moet weer! den op 21 mei toch maar te stemmen. Waarbij men wat zwaarst is ook het zwaarst moet laten wegen. Warm DE BILT (KNMI) Het wordt vandaag een warme dag. De temperatuur loopt in het binnenland tot zomerse waarden op: dat wil zeggen zo rond de 25 graden. De bewol king heeft een veranderlijk karakter. Dit betekent dat er ook op zon gerekend kan wor den. Tussen een hogedrukge- bied boven Polen en een lage drukgebied zuidwest van Ier land wordt met een zuidelijke stroming overdag droge en warme lucht aangevoerd. De voorste begrenzing van koele oceaanlueht bereikt in de na middag het zuidwesten van ons land. Langs deze begren zing ontwikkelen zich regen- of onweersbuien, die in de avond en nacht over ons land trekken. Tijdens deze on weersbuien kunnen er plaatse lijk zware windstoten voorko men. Morgen bevinden we ons in de koelere oceaan lucht en het wordt dan niet warmer dan een graad of 19. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavie: Zondag tijdelijk regen, maandag perioden met zon. Middagtemperatuur van 12 graden aan de Noorse kust tot 18 graden in de omgeving van Oslo en in zuid- Zweden. Britse Eilanden: Koel. wisselend be wolkt en vooral maandag Middagtemperatuur van 13 graden Schotland tot 20 graden in de omge ving van Londen. Benelux: Zonnig, maar maandag avond mogelijk onweer. Middagtem peratuur fond 20 graden, maandag ongeveer 25 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolL nu en dan regen- en Middagtemperatuur v Sleeswijkholstein tot 30 grade Beieren. Frankrijk: Perioden met zon. ook plaatselijk regen en onwe en. Middagtemperatuur van 1' den aan de Kanaalkust tot 29 g in zuid-Frankrijk. Alpengebied: Perioden met zi een lokale onweersbui Middag peratuur 25 tot 30 graden. Portugal en Spanje: In het noi nu en dan buien, in het zuide zuidoosten zonnig. Middagtem tuur van 18 graden in het noon ten tot 28 graden in het zuidoos Weerrapporien 16 roei 20 uur Weer Ma: bui. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Deeltijdarbeid Mijn echtgenote en ik hebben beiden onze volledige baan bij de rijksoverheid per 1-10-1985 omgezet in een part-time baan. Tot onze grote verbazing con stateerden wij een grote onge lijkheid van behandeling van deeltijdwerkers voor wat be treft de uitvoering van de In terimregeling Ziekte Kosten voor rijksambtenaren. Indien één der echtgenoten een i dige baan heeft bij de overheid en de ander I geen betaald werk, ontv men per jaar 12 x 2x/ 61 1.481,76. Indien belde volledige baan hebben b rijksoverheid ontvangt ell echtgenoten 12 x 61,74 samen eveneens ƒ1.481.76 dien beide echtgenoten halve baan hebben bij de i overheid ontvangt elk echtgenoten 12 xViX/ dus samen ƒ740,88. Conc Als één der echtgenoten baan geheel opzegt, in van beiden de halve hebben zij samen netto 7 meer te besteden per jaa een brief aan de vier grot litieke partijen en aan de nister van binnenlandse i heb ik gesteld van hen ee sitieve houding te verwal ten opzichte van de bevi ring van deeltijdarbeid. Ii ze gevraagd op welke wij denken de geschetste mis op een zo kort mogelijke mijn recht te zetten. D.J.W. van der Kouwe, VOORBURG.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2