Het wonder van Nieuweschans finale Lungau lokt toerist met Samson en twee dwergen Ccidóc Qowiant NIEUWESCHANS - Het eerste wat kuuroord Nieuweschans de be zoekers te zien geeft, is een piere- badje tussen de blauwgrijze hom pen klei van het Groningse land. Wie geregeld naar de tuinfeesten van Dallas en Dynasty kijkt en zo iets ook in Nieuweschans verwacht, ziet een illusie in rook opgaan. Aan stoom ontbreekt het niet boven dit kuipje van negen bij negen meter. Maar als privé-bezit van een Ame rikaanse miljonair zou het toch ver onder de maat blijven. Ten hoogste vijfentwintig mensen kun nen zich gelijktijdig laten gaarsudderen in dit bassin, met een watertemperatuur van 36 graden Celcius. Zij ondergaan dit proces met een zekere toewijding. Wie geen eigen badmuts heeft meegebracht wordt van directiewege verplicht een sterk opbollende, lichtblauwe baret te dragen. Dit levert aandoenlijke taferelen op. Baders wier gelaatsuitdrukking van een heilig moeten getuigt, wekken onder dit malle doorzichtige hoesje (ongewild) de indruk dat zij leuk willen zijn. Mannen blinken uit in potsierlijkheid, zo wordt mij duidelijk tijdens een proef- bad in Nieuweschans. Ze zien er alle maal uit of zij eens goede sier willen ma ken met de douchemuts van hun vrouw. Het onvermijdelijke gevolg is een koddi ge travestietenshow, die zich echter be perkt tot de lichaamszöne tussen schou ders en kruin. De rest blijft onder water. Niet zwemmen Er is mij op het hart gedrukt niet te gaan zwemmen. Dit zou te vermoeiend zijn in een vloeistof, zo rijk aan mineralen. Omdat het zoutgehalte ongeveer twintig procent bedraagt, zorgt het Dode-Zee-ei- fect voor een bescheiden opwaartse druk. Twee Duitse baadsters van net over de grens ontpoppen zich als niet onverdienstelijke ballerina's, maar over het algemeen is men zich de ernst van de situatie bewust. Zoveel mogelijk het gedrag van een dobber nabootsend on derga ik de zegeningen van ons eerste kuuroord. Drommen mensen hebben er een tientje Het zijn nog voornamelijk redelijk gezonde De-eerste fase complex beperkt zich functie voor voor over om twintig minuten in dit kikkerbad te mogen verblijven. De extra gulden voor een badmuts van het huis kan er dan ook nog wel af. Duizenden mensen hebben intussen het voorbeeld gevolgd van de Commissaris der Koningin in Groningen, Vonhoff, die op 3 december van het vorig jaar het kuurcentrum opende. Niemand had ver wacht dat zoveel nuchtere Groningers geloof zouden hechten aan „de vitalise- rende werking van dit bronwater op li chaam en geest". Maar ook uit alle an dere provincies melden zich de baders aan. Voor de Duitsers in het grensgebied is het ook niet aan dovemansoren ge sproken, dat zij zo dicht bij huis nieuwe gezondheid kunnen opdoen. De belang stelling is zo groot, dat de inrichting tij dens de weekeinden geopend moet blij ven van 9 tot 19 uur, wil men de stroom zo'n beetje kunnen verwerken. De bad meester ziet er op toe, dat niemand lan ger dan twintig minuten in het water blijft. Vaak melden zich groepen aan die eendrachtig alle boeien willen slaken, want Nieuweschans is ook al een pleis terplaats geworden voor dagtochtjes van verenigingen. Velen kijken er wat beteu terd van op, als aanvankelijk de heilza me werking achterwege schijnt te blij ven. Geen van de baders stoort zich er aan dat het gebouwtje veel weg heeft van een of ander proefstationnetje op de prairie. Het staat in een kaal en modderig land schap, waar de hoveniers niet veel ver der zijn gekomen dan het omspitten van de akkers. Het zijn dan ook nog voorna melijk redelijk gezonde mensen, die hier te water gaan. De eerste fase van het complex beperkt zich tot een functie voor recreatie en toerisme. Patiënten met spier- en huidziekten, ademhalings- stoomissen en andere kwalen kunnen er pas goed van profiteren zodra in 1987 het grote bad (200 meter) klaar is als middelpunt van een echt gezondheids centrum inclusief hotel met honderd bedden. Algen Sauna en solarium doen intussen al hun zegenrijk werk. De kuurcoiffeur knipt en föhnt de heren voor 38,45 gulden en biedt de dames allerlei verfijnde behan delingen aan, met als duurste een am- moniavrije permanent voor 116,15 gul den. Ook met de aangeprezen schoon heidsbehandelingen zit Nieuweschans dus al aardig op het spoor van de kuur oorden in de BRD. Ook een thalassio- therapie met als ingrediënten onder meer gemalen algen van de Bretonse kust, behoort tot de mogelijkheden. De therapeutische werking, in combinatie met het warme bad, belooft direct weer nieuwe energie aan mensen met stress. Algen zijn ook verwerkt in de vermage ringscrème die hier te koop wordt aange boden, massagezeep, het algenlichaams- masker en bodylotion. Het wonder van Nieuweschans. Tevre den huiswaarts kerend kan ik geen mel ding maken van echte mirakelen, hoewel hier toch al zwakke afspiegelingen van een Lourdes-effect waarneembaar zijn. Een vrouw, zo moeilijk ter been dat zij reeds de parkeerkaart voor gehandicap ten had aangevraagd, verrees na een aantal badkuren als herboren uit dit heilzame water en heeft geen speciale plaats voor haar auto meer nodig. Ook andere gasten hadden zoveel baat bij de onderdompelingen, dat zij het effect bij na als een wonder beschouwen. Nu reeds komen er mensen op indicatie van hun artsen naar Nieuweschans. Het is de bedoeling spoedig een gebouwtje te be trekken, speciaal voor de behandeling van psoriasis-patiénten. Als alles op volle toeren draait, krijgen de Duitsers er misschien nog spijt van dat hun landgenoot Wolfgang Rothkegel zich op 10 maart 1975 naar de burge meester van Nieuweschans begaf, met de mededeling dat de bodem geneeskrachtig water verborgen hield. De kuuroorden aan gene zijde van de grens zullen reke ning moeten houden met een toenemen de concurrentie van Nieuweschans. LEO LEEUWIS TAMS WEG - De stem van de op leeftijd gekomen „Führerin" snijdt door hart en ziel als ze haar gasten door het Heimatmuseum van Tamsweg leidt. Van de kisten en kasten op de begane grond naar het bepaald niet ruim bemeten twee persoonsbed op de eerste verdie ping voert ze de bezoekers door vele eeuwen historie van de streek Lungau, een van de nog steeds meest geïsoleerde gedeelten van het Salzburgerland. Het lachje van de bejaarde gids verraadt bij de uitleg over de antieke echtelijke sponde een groter gevoel voor humor dan haar wat verfomfaaide verschijning doet veronderstellen. Maar ook zij heeft het waarschijnlijk koud, de wat versleten mantel blijft dichtgesnoerd om het gezet te lichaam dat wordt afgedekt door een wat smoezelige hoofddoek. Ongewild be teit, waarvan de oorsprong onbekend is. Het houdt in dat een schutter op de oever staande zijn schiettuig richt op de waterspiegel of het daarin weerspiegelde beeld van een verderop staande schijf, waarna de kogel ricocherend toch het doel treft. Of er ter plekke materiaal kan worden gehuurd is niet bekend, dus die genen die dit fenomeen willen beleven dienen zelf het schiettuig mee te brengen of zullen genoegen moeten nemen met het aanwezig zijn als bezoeker bij wed strijden. Andere opvallende bezienswaardige za ken zijn de „Vereinigte", het „Prang- stangentragen" en Samson. De „Verei nigte" vinden in januari plaats en tonen alle mogelijke voorbeelden van ambach telijk handwerk. Het Prangstangentragen is het ronddragen van op staken beves tigde bloemconstructies. Dit gebeurt eind juni en vormt een hoogtepunt in de plaatselijke gemeenschap, die gezamen lijk de bergen en dalen bestormt om de bloemen te vergaren. De staken, die een lengte hebben van acht tot twaalf meter bij een gewicht van tot 85 kilo en waar voor per stuk 50.000 bloemen worden gebruikt, worden in processie door zes dorpen in de Pongau en twee in de Lun gau gedragen en vervolgens tot Maria Hemelvaart in de kerken opgesteld. Dit mini-bloemencorso zou dateren van tweehonderd jaar geleden en zijn oor sprong vinden in een vreugde-uiting van de bevolking over het beëindigen van een ongedierteplaag. Volksvermaak Samson vervolmaakt dit regionale en te genwoordig ook steeds toeristischer volksvermaak. Samson, welke oudste creatie (1635) buiten gebruik staat opge steld in het Heimatmuseum in Tams weg, is een zes meter hoge en tachtig ki logram wegende reuzenpop, die tijdens zijn rondgang wordt begeleid door twee groothoofaige dwergen. Het drietal, dat in zeven Lungauer dor pen rondgaat op feestdagen, vond zijn oorsprong in de bijbelse geschiedenis en sagen. Maar het trio zag zijn rondgang aan het eind van de 18e eeuw verboden vanwege te pompeus religieus vertoon. De plaatselijke bevolking zette Samson en zijn begeleiders vervolgens bij andere gelegenheden in. Ter lering en vermaak inmiddels dus ook van toeristen. Buiten natuurschoon en frisse lucht kun nen de Pongau en de Lungau zich ook beroemen op het nodige culturele aan bod, waarvan musea in Tamsweg, Mau- temdorf (in een fraaie burcht waar Nazi leider Hermann Goring regelmatig ver toefde), Schloss Moosham en het Mau- rerbauer Denkmalhof getuigen. vestigt de oude dame in het historische gebouw de reputatie van Tamsweg dat in de geschiedenisboekjes nog immer wordt aangeduid als de koudste plaats van Europa. Authentiek Tamsweg, liggend op de kruising van het riviertje de Mur en de Leisnitzbeek en bereikbaar via de Tauern-tolweg van Salzburg naar Villach, is de hoofdplaats van de Lungau, dat met de aangrenzen de Pongau het rneest zuidoostelijke deel van het Salzburgerland vormt. Toeris tisch bezien staan deze „gauen" nog in de kinderschoenen, hoewel de winter sportfaciliteiten inmiddels redelijk zijn ontwikkeld. Dat is een gevolg van een wet die de regering van het bondsland in 1976 aannam, waarbij de ontwikkeling van de Lungau werd gestructureerd. Tot dat moment hadden de Pongau en de Lungau nauwelijks aan de weg getim merd, maar sindsdien is er sprake van een stijgende toeristische belangstelling voor het gebied dat ook buiten de winter een aantal aardige attracties heeft. Het gebied kenmerkt zich grotendeels door redelijk authentiek gebleven bebou wing, waardoor bezoekers geen huisves ting wordt geboden in vele verdiepingen tellende hotels, maar veelal in gastvrije pensions en op boerderijen. De Lungau telt vijftien dorpen en is kli matologisch zeer gevarieerd. Waar Tamsweg geldt als koudste oord van dit werelddeel, wordt het nabij gelegen Ma- riapfarr beschouwd als de plaats met de meeste zonneschijn van heel Oostenrijk. Bovendien, en dat laat het „Fremden- verkehrsamt" niet na te benadrukken, zou de Lungau het gebied zijn in de Al penrepubliek waar de lucht het zuiverst is. Hetgeen zonder twijfel wordt veroor zaakt door het feit dat de streek geen in dustrie heeft, wat overigens weer proble men met zich meebrengt voor de werk gelegenheid. Maar aan dat laatste heeft de vakantieganger natuurlijk nauwelijks boodschap. De Lungau probeert voordelen als (in de zomer) wandel- en ('s winters) langlauf- gebieden zo veel mogelijk uit te buiten. Waarbij ook de milieuvriendelijke bena dering van het uitgebreide merengebied in de streek, waar geen nieuwbouw mag worden gepleegd, opvallend is. Dat merengebied levert de Lungau trou wens een van zijn toeristische attracties op. Bij de Prebensee wordt namelijk het steeds bekender wordende „preben- schiessen" beoefend, een oeroude activi De reus Samson wordt met zijn twee dwergachtige metgezellen regelmatig op feestdagen door de Lungau en de Pongau gedragen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26