Beroep van cricket- coach is geen vetpot Judoka Wilhelm aan de slag met titel Plezier Te lang gras Talenten Twistpunt Gebaren Werkloos CHRIS PICKETT UIT NIEUW- ZEELAND EEN JAAR BIJ HBS t)EN HAAG - Voorlopig schaft hij hog maar geen auto aan, want in Nederland rijden ze in zijn ogen aan de „verkeerde kant". En dat vindt hij levensgevaarlijk. Een fiets behoort wellicht wèl tot de moge lijkheden. „Dan ga je langzamer en kun je het wat beter overzien", is de theorie van de Nieuw-Zeelander Chris Pickett. Het afgelqpen week einde deed hij zijn intrede als spe ler/coach bij de cricketers van het Haagse HBS. „Het niveau viel me Zeker niet tegen". Niet alleen uit veiligheidsoogpunt laat de 30-jarige Pickett de aanschaf van êen automobiel achterwege. Behalve het feit dat hij op een steenworp afstand van hel terrein van HBS is gehuisvest, ligt er [vooral een financiële reden aan ten grondslag. Een functie als speler/coach van een Nederlandse cricketclub bete kent immers geen vetpot. „Ik kan er net [van rondkomen", stelt hij. Het is vol- |gens Pickett vooral omdat hij verslin gerd is aan zijn sport, dat hij al drie jaar onafgebroken een cricket-zigeunersbe- Staan leidt. „En ik heb er nog steeds niet genoeg van", maakt hij oprecht duide- jlijk. Chns Pickett vertoefde onder meer in Schotland en nu dus, sinds 29 april, in Nederland. „In Nieuw-Zeeland heb ik een job als accountant bij een bank. Ze nebben mij onbetaald verlof gegeven. Dat is bij ons wel vaker weggelegd voor BELGRADO/DEN HAAG - Met een Europese titel op zak wil Wil Wilhelm aan de slag. De zwaarge- j wicht denkt dat de triomf in Bel grado nieuw perspectief biedt om een project judo voor gehandicapte [kinderen van de grond te tillen. „Dat is een prachtige kans om bui ten de sportbeoefening zinvol werk te doen", zegt Wilhelm. De innemende Brabantse reus zou bij uitstek voor dat werk geschikt zijn, maar de praktijk leert dat een werkkring in Nederland maar zelden via een serie sportprestaties wordt gevonden. Nu de erelijst van Wilhelm indrukwekkende vormen begint aan te nemen, blijken er toch mogelijkheden om de judoka aan een baantje te helpen. In het spoor van Anton Geesink zou Wilhelm dan als ju dopropagandist optreden. Onder bepaalde voorwaarden is het mi nisterie van WVC bereid het project jaarlijks met 20.000 gulden te financie ren. Het ministerie vindt dat de Neder landse Invaliden Sport en de Judobond Nederland zich daadwerkelijk en met fi nanciële inzet achter het project moeten scharen. Namens een bemiddelend sponsorbureau wordt verklaard dat de zaak binnen tien dagen zijn beslag zal krijgen. Beide betrokken sportbonden zijn van mening dat het zo ver niet is. De NIS heeft nog niet besloten of zij als werkge ver van Wilhelm wil optreden, zoals in het plan is voorzien. De NIS heeft geen ervaring met werknemers in een dergelij ke promotionele-educatieve rol. Over de bereidheid om een financiële bijdrage te leveren, kunnen NIS en JBN nog niets zeggen. „Al zou hij tien gouden medail les hebben. Dat maakt niets uit", zegt NIS-medewerker Dorpmans. De bestu ren hebben het voorstel nog niet behan deld. De JBN wil de Europese kampioen be- Wil Wilhelm, die hier een tegenstander over de schouder probeert te werpen: „Pas als ik geïrriteerd raak, gaat het goed". cricketers die de provincie vertegen woordigen", aldus de man uit Welling ton. Hij speelde tien jaar in het eerste team van Tawa. dat uitkomt in de provinciale competitie van Wellington. Verder kan hij bogen op ervaring in het spelen van driedaagse .wedstrijden en de zogenaam de Shell-serie, vergelijkbaar met de in West-Europa beter bekende Gilette-serie. „In mijn carrière heb ik alles meege maakt wat binnen mijn bereik ligt. Al leen het nationale team is! voor mij niet *haalbaar'\ realiseert Pickett zich. „Aan het eind' van dit seizoen keer ik terug en dan moet ik eens aan mijn maatschap pelijke carrière gaan denken. Misschien daf ik tegen een leuke dame aanloop en dén zal cricket naar het tweede plan ver schuiven. Maar ik zal mijn sport altijd trouw blijven. Ik heb er immers zoveel plevier uitgehaald dat ik verplicht ben er ook het een' en ander in terug te stoppen. Bijvoorbeeld als scheidsrechter". De uiterst beleefde cricketfreak werd door HBS op de valreep naar Nederland gehaald. De Haagse hoofdklasse-club had de verbintenis met de van Sri Lanka afkomstige Flavian Aponso na een dienstverband van vijf jaar opgezegd. „We wilden eens iets anders", legt voor zitter Pim van der Vegt uit. „Toen heb ben we een advertentie opgegeven bij het internationale cricketblad. Daarop komen doorgaans veel reacties. Maar die is door een misverstand niet geplaatst, waardoor we in de problemen kwamen. Daarop heb ik contact gezocht met twee bemiddelaars die een aantal kandidaten hadden. Aan de hand van vijf regels tekst hebben we toen voor Pickett geko zen. Wc hadden nog nooit van hem ge hoord, maar zijn ervaring sprak ons wel aan". Met twee telefoontjes was de over komst geregeld en werd Pickett de vier de Nieuw-Zeelander in Nederlandse cricketdienst. De nieuwe speler/coach had op zijn beurt nog nimmer van „Eetsj Bie S" ge hoord. „Ik was alleen tweemaal als toe rist in Nederland geweest. Ik wist hele maal van niks. Tot nu toe bevalt het me uitstekend. In de, inderdaad zeer korte, voorbereiding op de competitie vond ik- dat de spelers de ballen te vaak" door de lucht sloegen. Maar afgelopen zondag, bij de eerste competitiewedstrijd, heb ik gemerkt waarom dat is. Het gras is te lang en ballen over de grond remmen veel te veel af. Ik moet mezelf dan ook gaan aanpassen" De eerste indrukken die Chris Pickett aan de Haagse Daal en Bergselaan achterliet, waren positief. De jeugdige hoofdmacht van HBS liet na de eerste weken zelfs weten „idolaat" te zijn. Voorzitter Van der Vegt onder schrijft, zij het iets voorzichtiger, het en thousiasme. Behalve als speler/coach van het eerste elftal fungeert Chris Pickett ook als trai ner van de jeugd en de dames. „Ik houd weinig vrije tijd over, maar dat maakt me mets uit. Een deel van mijn functie is ook meer jeugd voor het cricket en thousiast te maken. Ik heb er geen spe ciaal plan voor, maar ik ga ervan uit dat het vruchten afwerpt als de jongens die nu bij mij spelen enthousiast zijn, zodat ze ook vriendjes kunnen meeslepen. Cricket is in Nederland nou eenmaal een minderheidssport, anders dan bij ons, waar het uitvoerig op de scholen wordt beoefend". Toch heeft hij ook in Nederland al de nodige jonge talenten ontdekt. Ver hoef de hij daarvoor met te zoeken, want de gebroeders Huib en Diederik Visee (voor wie Pickett het zelfs mogelijk acht ook in zijn vaderland aan de top te kun nen meedraaien) komen immers uit voor HBS. Dit tweetal zal in juni deel uitmaken van de nationale selectie, die in Engeland meedoet aan het ICC-toer- nooi, de voorronde voor het wereldkam pioenschap. Hierover is in de landelijke cricketwereld heel wat te doen, omdat de competitie in Nederland gewoon door draait, met dien verstande dat er geen degradatie mogelijk is. De nieuwe HBS- man heeft daar nog nauwelijks van ge hoord. „Is het zo dat daar problemen over zijn? Nou, voor dit doel heeft dat alleen maar voordelen. Ze kunnen op dergelijke toernooien veel internationale ervaring opdoen, waardoor ook natio naal het niveau hoger kan komen te lig gen. In de Nederlandse teams krijgen an deren dan wellicht de kans de rol van topspeler voor zich op te eisen", reageert hij. Dat Pickett, evenals coaches van an dere ploegen, daardoor de beste spelers zal moeten afstaan, neemt ook Pickett op de koop toe. Hij ziet de kansen op een mogelijk kampioenschap daardoor niet verkleinen. „Als we uit de komende drie wedstrijden vier punten halen, kun nen we de competitie winnen", stelt hij. De andere Nederlandse clubs ken ik nog niet zo goed,-ik heb alleen de scoreboe- ken doorgeleden. Maar de titel moet haalbaar zijn".. Een ander twistpunt is het inzetten van buitenlanders in de nationale ploeg. Een internationaal gebruikelijke interpretatie van de reglementen die toestaan dat een speler die vier jaar in een land woont, uitkomt voor de nationale ploeg. Voor het eerst zal ook Nederland op deze wij ze te werk gaan. Pickett: „Daar kan ik alleen mee instemmen als het een heel bijzondere spieler is, die anderen wat kan bijbrengen. Maar als er een Nederlander is clie dezelfde rol kan vervullen, moet die natuurlijk de voorkeur krijgen. Voor zover ik weet staan er in Nieuw-Zeeland geen „outsiders" in het nationale team. En dat vind ik een goede zaak". ROB LANGEVELD FOTO. CEES VERKERK ZATERDAG 17 MEI 1986 In de alom rond Eindhoven en in Hilver sum (NOS. TROS) losgebarsten lofzang op PSV werd ik afgelopen weekeinde her innerd aan een op de vaderlandse velden helaas uitgestorven fenomeen: het frivole gebaar en het speelse beweginkje. René van der Gijp maakte me op dat pijnlijke gemis attent. In de collage van succesvolle momenten van PSV zag ik hem weer die bekende schietgebaartjes maken, die priemende beweginkjes van uit de heupen na het maken van een doelpunt. Wat een misbaar ontstond er niet over die act van René! Collega's van hem trokken aan de bel en op „het lekkere be richt" beluste voetbalscribenten zagen er geen been in de gewraakte arm- en hand gebaren aan te grijpen om eens lekker uit te halen. Schande over René en weg wa ren zijn gebaartjes. Oneindig jammer. Want dat nummertje van René bracht niet alleen de tongen in beweging, maar ook de handen op el kaar. Het was iets nieuws, iets onge woons, iets eigens. Het had natuurlijk vooral te maken met een spontane po ging van René om de draak te steken met de verslagen opponent. Maar vloeide ook voort uit diens karakter, hij heeft tenslotte een gereputeerde, losbandige geest. René werd echter monddood ge maakt door zijn professioneel acterende en vooral denkende collega's. Hij is nu weer een naamloze temidden van de toch al talloze anonimi. Die laat sten zullen vanaf eind deze maand ook weer in groten getale over het beeldscherm buitelen als het WK voetbal in Mexico van start gaat. Vierentwintig ploegen komen daar maar liefst aan boa om hun kunsten te vertonen en reken maar dat er de nodige houthakkers onder schuilgaan. Voetballers zonder persoon lijkheid, uitstraling of anderszins in het oog springende, positieve kenmerken. Maradona's en Platini's zijn dun ge zaaid tegenwoordig en als de opponent er een rode kaart tegenaan gooit is ook de opbloei van deze twee smaakmakers op voorhand tot een minimum beperkt. En dan hebben we in Mexico een toer nooi om de wereldbeker, dat in treurig heid zijn weerga niet kent. Een evene ment. waarin amechtig hijgende voetbal lers achter elkaar en ae in ijle lucht over oncontroleerbare afstand voortzeilende bal aanhollen. De bal moet het werk doen, zal het motto zijn voor de deelnemende ploegen. Maar waar dat toe zal leiden tart mijn meest pessimistische voorstellingsvermogen. De Brazilianen konden dat „one touch"- voetbal ooit op redelijke wijze voor het voetlicht brengen. Dat leek simpel, maar was o zo moeilijk. Hetgeen de huidige generatie in Sao Paulo en omgeving in middels ook weet. Nu ze voor het Braziliaanse elftal een slist niet in de rol van docent zien. „Wij leggen er de nadruk op dat het om de monstraties gaat", zegt JBN-bestuurslid Denkers. „Wij zouden onze opleiding ondergraven als wij toestaan dat iemand zonder een diploma les geeft". Wilhelm, zegt bereid te zijn desgewenst een oplei ding te willen volgen, maar verwacht wat het praktijkgedeelte betreft een vrij stelling te krijgen. De reguliere JBN-op>- leiding judoleraar duurt twee jaar, na een basiscursus van drie maanden. „Een Het initiatief om gehandicapte kinderen binnen de sportscholen te laten judoën is afkomstig van de sponsor van de JBN. Het sponsorbureau waarmee Wil helm contacten onderhoudt en het feit dat de judoka werkloos is, hebben het plan in een stroomversnelling gebracht. Wilhelm was vijf jaar in dienst van de overheid. Vorig jaar liep zijn overeen komst met het ministerie van defensie af. Een baan als chauffeur bij de lucht macht diè hem veel vrijheid zou geven ging zijn neus voorbij. Omdat de medewerking de faciliteiten voor deelneming aan trainingsstages en toernooien veelal langs slinkse, wegen moest worden afgedwongen, besloot hij niet tot een nieuw contract. „Doordat in mijn klasse zo weinig tegenstanders van niveau zijn, moet je voor de betere trai ningen naar het buitenland. Van de compagniescommandant kreeg ik alles gedaan, maar Den Haag mocht nergens van weten", herinnert Wilhelm zich. Sindsdien besteedt de Waalwijker, ge steund door een uitkering en de maat schappelijke begeleiding van de Neder landse Sport Federatie, meer tijd aan judo. Maar sportbeoefening vult niet al z'n tijd. „Het is niet zinvol gedurende het hele jaar dagelijks te trainen", zegt de zwaargewicht. Wilhelm hoopt dat het succes in Belgrado de kansen op de ge wenste baan vergroot. Hij verwacht dat een betrekking tevens zijn eigen sportbe oefening positief beïnvloedt. De grootste progressie binnen de huidige ploeg voorziet Wilhelm echter bij de Eu ropese jeugdkampioen in het half- - zwaargrwicht Theo Meijer, met wie hij de laatste voorbereidingen voor het Joe goslavische toernooi trof. „Theo is een paard dat in de teugel moet worden ge houden. Je moet hem voordurend rem men in zijn agressiviteit. Als zwaarge wicht ben ik juist het tegengestelde. Pas als ik geïrriteerd raak, gaat het goed. Dan kan ik als en duiveltje uit een doos je komen". half bejaardentehuis, onder aanvoering van de stramme kinderarts Socrates en de stijve architect Falcao, en een klein zoon van de Duitse immigrant Muller hebben opgetrommeld is het daar ook ge daan met de pret. Het is onbegrijpelijk dat de bondscoach met de voornaam als een radiogids en de achternaam van een ook in Brazilië ge assembleerd type Volkswagen in zijn ge zelschap geen plaatsje heeft ingeruimd voor Edson Arantes do Nascimento. Dat zou de Braziliaanse voetbalselectie een dimensie extra hebben verschaft die zelfs in de mascotte-sfeer zou hebben doorge werkt. Want Pele en Tele zouden in Mexico gegarandeerd een succesnummer zijn geworden. Ik behoor niet tot het legioen der voetbal liefhebbers, dat reikhalzend uitkijkt naar de Mundial '86. Daarvoor was ae afleve ring van '82 al te vol met treurigheid, die niet werd weggepoetst door een paar aar dige partijtjes. Daarvoor is de program mering ook onvoldoende afgestemd op de Europese smaak. Wedstrijden, die om middernacht beginnen. Dat moet de eco nomie in dit werelddeel een ernstige slag toebrengen. Dat kan niet anders. Ontwrichte bedrijven, die hun werkne mers 's ochtends met rood omrande ogen en pijnlijk kloppende slapen zien binnenkomen. Werknemers, die pas rond het middaguur wéér een beetje aan spreekbaar worden om pas 's avonds te gen de klok van achten weer volledig te ontwaken als beelden van de Mundial wéér over het scherm gaan rollen. Ontwrichte gezinnen, waar Avro-avond- jes en Tros-programma's („ook voor kij kers in Vlaanderen") een maand lang ta boe zijn, omdat de bal moet rollen. Ik V voorspel dat er in veel huiskamers pogin- gen zullen worden gedaan om slechts één ding te laten rollen: de kop van de vader lijke voetballiefhebber. Dat is dan in elk geval nog één gebaar. Dat iets goedmaakt voor net wegvallen van René van der Gijps act. Waar straks in Mexico mogelijk nog een enkele nieu we vondst aan wordt toegevoegd. Hoewel de kans groot is dat de enige gebaren die worden gemaakt wergwerpgebaren zijn. Of de arm- en handbeweging, waarmee wordt aangegeven dat de bal was bedoeld en niet de achillespees van de tegenstan der. Of die waarmee het „theater" wordt aangeduid van een speler die een straf schop of een vrije trap wil forceren. Of die waarmee de scheidsrechter een speler voortijdig naar de douche stuurt. Of die waarmee een bierblikje op het veld óf te gen het achterhoofd van de grensrechter wordt gegooid. Geef mij toch maar de schietbeweginkjes van René van der Gijp. Dat kan tenmin ste geen kwaad. BUYS mogelijkheid is de lessen of demonstra tie te geven met Jo Gevers", suggereert Wilhelm. Lichtgewicht Gevers is wel in het bezit van het diploma judoleraar. Judo als beroepsactiviteit is nieuw voor Wilhelm. Voor de Europ>ese kampioen is die sport lang een spelletje geweest. Ooit werd hij door Karei Gietelink (de huidi ge damescoach) uit de jeugdselectie gezet omdat hij „te spieels" was. Sinds vijf jaar traint hij bij de spjortschool van Peter Ooms, een van de weinige instituten waar ook gehandicapten worden toegela ten. „Het spreekt me enorm aan om met kin deren te werken. Het feit dat je een kind met motorische stoornissen ziet verbete ren als het plezier in sportbeoefening heeft, stimuleert mij". Zelf weet hij zich nog te herinneren hoe een imposante verschijning als Geesink jonge judoka's kan stimuleren. Wilhelm ontmoette de Utrechter destijds in Rosmalen en meld de zich onmiddellijk bij een club. ÊeidócSowiant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25