)pgravingsproject Valkenburg krijgt $0 extra krachten Don Bosco mavo doet project over verkeer |Idën* isschop Bar aar Katwijk DADERS BANKOVERVAL VALKENBURG SPOORLOOS tarnen per ongeluk vuurrood geverfd Drie beelden in Hazerswoude CcidócSouAont ZATERDAG 17MEI1986PAGINA 15 'WIJK Bisschop Bar komt morgen naar Katwijk om '5-jarig bestaan van de „St Johannes de Doper" mee te >n. Voor de parochianen van de kerk aan de Kerklaan atwijk aan de Rijn was dat jubileum reden te rheer de een blijvende herinnering aan te bieden. Ter gelegen- van dit bijzondere jubileum schonken zij enige weken den een nieuw altaar, dat inmiddels in de kerk is ge- tst. Tevens is de nieuwe bestuursvorm van de kerk van ht geworden. Dit alles is aanleiding genoeg om het [sterweekeinde een extra glans te geven, aldus het paro- lestuur. Vandaar dat bisschop Bar morgen naar Katwijk om het nieuwe altaar in te wijden en de parochiever- ring en het parochiebestuur te installeren. De bisschop jeze eerste Pinksterdag voor gaan in de viering, die rgens om tien uur begint. Avondvierdaagse in Noordwijk NOORDWIJK De avondwandelvierdaagse in Noordwijk wordt dit jaar van maandag 26 mei tot en met donderdag 29 mei gehouden. Deelnemers kunnen elke avond starten van 18.00 tot 19.00 uur vanuit De Bowling aan de Van Panhuysstraat. De feestelijke finale is donderdagavond. Twee mu ziekkorpsen zullen de wandelaars de laatste kilo meter vanaf het Gat van Palace begeleiden. Vrij dag is een reserve-avond voor wandelaars die één van de overige avonden verhinderd zijn. Deelna me aan de avondvierdaagse kost 4,25 per per- soonl. Inschrijven kan tot en met woensdag voor f 3,75 bij De Boeksjop, Hoofdstraat 3a of bij fami lie Van der Hulst, Marjoleinstraat 11. Nadere in lichtingen zijn telefonisch verkrijgbaar op num mer 01719-11298. VALKENBURG De politie van Val kenburg heeft nog geen enkel spoor van de daders van de gewapende overval op het Rabobankfiliaal. De overval werd gis termorgen gepleegd. In eerste instantie werd door een helikopter van de rijkspoli tie en politiewagens uitgekeken naar een gele „lelijke eend" die de vluchtauto zou zijn. Dit bleek echter achteraf niet het geval te zijn. De daders zijn vermoedelijk enkele malen van auto verwisseld. De overval had gistermorgen om half negen plaats. Het personeel van de bank werd bij het binnengaan opgewacht door drie gewa pende mannen. De zes personeelsleden van de bank werden samen met twee werklieden van een technisch onder- houdsbureau gegijzeld in de toiletruimte van het gebouw en met handboeien vast geketend. De beheerder van het filiaal werd gedwongen de kluis te openen, waarna de overvallers volgens de politie met een aanzienlijk geldbedrag in ver schillende valuta vandoor gingen. De pre cieze omvang van de buit is nog niet be kend. De overvallers vluchtten in de auto van de beheerder van het bankfiliaal. Deze auto werd later in Leiden terugge vonden. Streekplannen opnieuw ter inzage LEIDEN De ontwerp-streekplannen Zuid-Holland Oost en West liggen van 23 mei tot en met 24 juli op nieuw ter inzage. In die tijd kan iedereen schriftelijk zijn bezwaren tegen de plannen kenbaar maken bij de provinciale staten van Zuid-Holland. De nieuwe periode van ter inzagelegging is nodig omdat de eerdere termijn niet officieel bekend is gemaakt in de Staatscourant. Dit is een wettelijke verplichting. De bezwaarschriften die toen zijn binnengekomen, zijn echter wel normaal ver werkt en behoeven dus niet opnieuw ingediend te wor den. Bezwaarschriften die na 24 juli worden ingediend, kunnen niet meer behandeld worden. Het is de bedoe ling dat de plannen in januari 1987 definitief vastgesteld worden. De ontwerpplannen kunnen ingezien worden bij de gemeente-secretarieën en een aantal bibliotheken in het betreffende gebied. HAAG/VALKEN- IG De personeel- .Jiblemen bij het opgra- mjsproject in Valken- m i zijn op korte termijn ri bij. In de loop van ~"gende maand kunnen txtra medewerkers in- ihakeld worden bij het ï|en naar restanten van tomeinse nederzetting, commissie culturele Jn van Provinciale *en ging gistermiddag Dord met de beschik te stelling van een be- van 650.000 gulden dat doel. iet ogenblik is slechts een handvol vrijwilligers en stu denten bezig op het terrein aan de Torenvlietslaan. Zeer tot droevenis van archeoloog Epko Bult, die namens de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek de opgravingen leidt. Het team moet voor maart 1987 klaar zijn, want dan beginnen de werkzaamheden voor de aan leg van de provinciale weg S4 op het opgravingsterrein. Toen de opgravingen in het vooijaar van 1985 begonnen, kon de stichting Onderzoek Romeinse Bewoning Valken burg een beroep doen op bijna 20 zogenaamde WVM-krach- ten. Dat zijn werklozen die met behoud van uitkering werkervaring op kunnen doen. Die WVM-regeling werd vorig jaar opgeheven, maar daarvoor kwam de terugploeg- regeling in de plaats. Dat is ook een maatregel om langdu rig werklozen aan de slag te helpen, met name in de bouw sector. Lange tijd leek het opgra vingsproject niet in aanmer king te komen om via de terugploegregeling extra men sen bij de opgravingen te laten helpen. Begin dit jaar kwam van het ministerie van sociale zaken dan toch de mededeling dat het Valkenburgs project in aanmerking kwam om 30 mensen via de regeling erbij te krijgen. Daarna formuleerde het rijk echter telkens nieuwe eisen waar het project aan moest voldoen, waardoor er vertraging ontstond bij de werving van die 30 extra krachten. Zo kwam het minis terie van VROM met de eis dat de werklozen tussen de 19 en 22 jaar oud moesten zijn. De afgelopen maanden kon daar om slechts een handvol vrij willigers helpen bij de opgra vingen. Onlangs kwam echter toch de toezegging dat de Stichting Onderzoek Romeinse Bewo ning Valkenburg, die het op- gravingsprojekt begeleidt, de finitief op geld voor 30 extra medewerkers kan rekenen. Die medewerkers kosten ech ter meer geld dan de ruim één miljoen gulden die het rijk ter beschikking stelt. Zo moeten ze volgens de CAO een mini mumloon ontvangen, waar- Binnenkort wordt het aantal opgravers in Valkenburg dras tisch uitgebreid. door een aanvulling op de uit kering van het rijk nodig is. Daarom ging het stichtingsbe stuur op zoek naar andere fi nanciële middelen. Men klopte onder andere aan bij Prins Bernhardfonds, dat 100.000 gulden ter beschikking stelde. Ook vroeg het bestuur enkele bedrijven of die het project wilden sponsoren. Eén bedrijf liet die mogelijkheid onderzoe ken, maar kwam tot de ont dekking dat er voor het bedrijfsleven te weinig publi citeit tegenover stond. Daarom belandde de stichting bij de provincie met het verzoek om 625.000 gulden ter beschikking te stellen. De commissie culturele zaken bleek gistermiddag in het pro vinciehuis unaniem in te stem men met de beschikbaarstel ling van het bedrag. De aan wezige bestuursleden, waaron der gedeputeerde mevrouw I. GUnther, tevens de voorzitter van de commissie, waren zeer tevreden met de toezegging. Provinciaal archeoloog en be stuurslid H.P. Hallewas schatte dat in de loop van de maand juni de eerste medewerkers aan de slag kunnen „Nu we deze toezegging hebben, kun nen we bij het arbeidsbureau gaan informeren en binnen kort met de sollicitatieproce dure starten". Het stichtings bestuur hoopt nu dat de opgra vingen voor de aanleg van de S4 afgerond kunnen worden. 'RGEMEESTER BOELEN LEGT SCHILDERWERK STIL -lUWVEEN „Welke idi- iest er nu voor vuurrode Dat vroeg wethouder melunxen van de fractie entebelangen in Nieuw- I zich af naar aanleiding klachten van bewoners aantal woningwetwo- ;n in de wijk Schoterveld. leven. Hun kozijnen, die voor heen in een onopvallende bruine kleur waren geschil derd, bleken vuurrood geverfd te zijn. „En nog een afschuwe lijke felle kleur ook", aldus de verschrikte bewoners. Boven dien was er een verkeerde verfsoort gebruikt. Wethouder Amelunxen vroeg zich don derdagavond in de vergade ring van de raadscommissie bestuurlijke zaken af hoe dit kon gebeuren. De afspraak gold dat de bewoners ruim voordat de periodieke verf- beurt van de buitenkant van hun huizen zou plaatsvinden, zij daarvan op de hoogte zou den worden gesteld. In plaats daarvan kregen zij de avond van te voren via hun buren te horen dat ze de vol gende dag de ramen open moesten houden om de schil der zijn werk te kunnen laten doen. Burgemeester M. Boelen van Nieuwveen heeft het werk inmiddels laten stilleg gen, omdat de gemaakte af spraken over de te gebruiken verfsoort niet zijn nagekomen. Over de kleur zal ook worden gesproken, alvorens het werk hervat mag worden. IRSWOUDE De Cul- Raad van Hazerswoude drie beelden uitgekozen plaatsing "in de gemeente. keuze heeft de Raad laten leiden door de uit- rikt van de onlangs gehou- enquête. De uitverkoren V «n z jn „Ruiter te paard", /(kip" en „Drie maal hand- I". Deze beelden worden I ïkocht. ai ens de enquête-uitslag is De Ruiter het meest geliefd bij de plaatselijke bevolking. De Handstand was de tweede keus, De Kip stond nummer drie. Het laatste beeld bleek koop via de Stichting Nieuw Perspektief is een bedrag ge moeid van 36.000 gulden. Daarvan staat de Culturele Raad nu 8.000 gulden ter be schikking. De raad zal een be roep doen op de leden van de gemeenteraad van Hazerswou de, om een deel te krijgen van het overschot van het vorig jaar. De raad zal de gemeente vragen de rest van het aan koopbedrag voor te schieten, met de bedoeling dit in vier jaar terug te betalen. In de volgende vergadering zal de Culturele Raad beslui ten waar de beelden geplaatst zullen worden. Het is de be doeling dat er in iedere woon kern een beeld komt. Mogelij ke lokaties: het gemeentehuis, de ingang van de Groenestein en bij bejaardenoord Driehof. Voor deze laatste plaats was al eerder gekozen. Minister Ruding bezoekt Katwijk KATWIJK Op de voor- avond van de landelijke verkiezingen is minister Ruding dinsdagavond de gast van het CDA-Kat- wijk. De minister van fi nanciën spreekt vanaf kwart over acht in het hervormd kerkelijk cen trum aan de Voorstraat. Hij zal ingaan op het be leid dat het kabinet de af gelopen vier jaar heeft ge voerd. Daarbij komt voor al de noodzaak om het fi nancieringstekort terug te dringen aan de orde. Ook besteedt Ruding aandacht aan het terugdringen van de werkloosheid en het verbeteren van de positie van het bedrijfsleven. Na de toespraak van de minis ter is er gelegenheid tot het stellen van vragen. SASSENHEIM Tradi tiegetrouw hebben de brugklassers van de Don Bosco-mavo afgelopen week weer een project- week meegemaakt. Deze werd georganiseerd door het lerarenteam in samen werking met de ouder commissie. Als vast onder deel waren er vele excur sies. Als hoofdthema was ditmaal gekozen voor het onderwerp verkeersveilig heid. Doelstelling van de project- week is de leerlingen kennis te laten maken met diverse as pecten van het maatschappe lijk leven. Zo bezochten de scholieren de boerderij Van der Zon, de imker Marijt in Voorhout, bedrijven in de bloementeelt bij Westergeest, Humako en het nieuwe bloem bollenmuseum in Lisse. In de industriële sector werden be zoeken afgelegd bij bedrijven als Rohn, Sikkens, Polyvrón, Bakker en drukkerij Van El- burg te Warmond. Verder be zochten ze Huize St. Bernar- dus in Sassenheim, politie, brandweer, de Kaasunie, slot Dever en het natuurgebied bij de Eendekooi. De indrukken die de leerlingen opdeden bij deze excursies werden ver werkt in werkstukken en ver slagen. Hiermee is een ten toonstelling opgezet die gister avond bezocht kon worden. Voor het thema verkeer werd gekozen na diverse acties van Veilig Verkeer Nederland. Gistermorgen onderwierp de politie fietsen van de brug klassers aan een technische keuring waarbij tien van de zeventig fietsen onveilig ble ken. Verder deden de leerlin gen een onderzoek naar de door hen zelf gekozen gevaar lijke verkeerspunten in hun woonomgeving, waarbij ze een oplossing moesten bedenken voor de gevaarlijke situatie. De werkstukken hierover werden beoordeeld door twee wachtmeesters van de rijkspo litie en door hen van t taar i Links: EEN DER VELE: Vorige week stond in deze rubriek „een mooi kiekje uit Warschau, de hoofd stad van Polen: één der vele mooie katholieke kerken". Maar mooi mis hoor, de „techniek" had foto's verwisseld en wat u zag was „het slot van Sobiëski, een prachtig lustverblijf". Maar hier dan „één der vele mooie katholie ke kerken". Rechts: NIEUW: „De nieuwe electrische dienstlocomotief der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij te Haar lem". Inder redactie van Ton Pieters. et „Geïllustreerd Zondags- lad" van zaterdag 20 mei 916 laat zien hoezeer ons Ko- inklijk Huis toen al zeer be- okken was bij veel econo- iisch wel (zonder wee) onder jn onderdanen. Wilhelmina htte zich niet te goed of te «aantastbaar om nu en dan :ns een winkel of magazijn iet haar aanwezigheid te ereren. Zij deed zelfs mee an „winkeliers-promotie" sof het de tachtiger jaren etrof. Neem nu, bijvoorbeeld, open en blote reclame die Ie aantreffen op de voorpagi- i, onder de kop „De Winkel eek te Den Haag". verleden week in Den aag gehouden Winkelweek een groot succes geweest en jeft afdoende bewezen dat i echt-Hollandsche waren in vergelijking met die uit Jn vreemde glansrijk kun- !h doorstaan. Het doel dezer 'inkelweek was, zooals ve- n zullen weten, bevordering Ti waardeering van eigen nij- erheid. evens hoopte men er mee te ereiken, dat, in ons eigen be lang, aan producten van de Nederlandsche nijverheid de voorkeur zou gegeven wor den, boven die uit den vreem de, indien een vergelijking van prijs en kwaliteit met die van buitenlandsche artikelen gunstig uitviel. De Haagsche winkelstraten waren in feestdos, van vele winkels wapperde het vroo- lijk rood-wit-blauw, terwijl de étalages, feestelijk met groen en bloemen versierd, het bes te en mooiste ten toon stelden. Ook de belangstelling van Hare Majesteit de Koningin, welke zich uitte door een be zoek aan eenige voorname za ken en 't bezichtigen van vele étalages, getuigt ongetwijfeld van groote waardeering voor 't streven der Commissie voor de Nederlandsche Winkel week. Den tweeden dag wilde ook Z.K.H. Prins Hendrik van zijn belangstelling doen blij ken en vergezelde H.M. de Koningin. Ook de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw brachten een bezoek -aan verschillende winkels". Toch vraag je je af waarom de ministers van „Binnenlandsche Zaken" en die van „Economische Zaken" hun gezicht niet hebben laten zien, daar in die, de koop kracht uitdagende, Haagse winkelstraten. Tenslotte een staaltje van va derlandsliefde in het tranen dal: „De oude Ropet had zijn koning in de laatste drie veldslagen getrouw gediend. Een heele rij schitterende eer- eteekenen sierde zijne borst. De vier jongens, die God hem geschonken had, had hij in godsvrucht en trouw voor het vaderland opgevoed. Thans hield de oude de krant in de hand en las. Moeder zei: „Va der, zou het wel zoo erg zijn als de dagbladen schrijven? Zouden we oorlog krijgen?" „Ja, moedertje, het ziet er niet goed uit! Als de goede God niet ingrijpt, is de teerling gé- worpen". Met den tip van haar schort wreef moedertje door haar oogen. Een luid 55 JAAR TROUW: „Een vijf-en-vijftig-jarige echtverbintenis mo gen op 23 Mei a.s. herdenken de echtelieden A.Koermans en C.v.d.Ploeg te Noordwijk". hoerageschreeuw op straat onderbrak het gesprek. De klokken der dorpskerk luid den. „Moeder, de teerling is al geworpen. Het is oorlog!" Ri- pet ontblootte het hoofd en vouwde de handen. Moeder keek naar hem op: „Vader, onze jongens mogen er niet aan ontbreken. We zullen ze gaarne aan onzen koning af staan!" Ripet keek met trots op zijne vrouw neer, omhelsde en kus te haar. De deur werd open gerukt. Vier mannen kwamen binnengestormd en uit vier kelen klonk het: „Vader, het land is in gevaar! Thans zul len uwe jongens bewijzen dat zij waardige zonen van hun vader zijn". Fier keken de ou ders naar het viertal en de jongens knielden voor moe dertje neder en zij maakte op elk voorhoofd een kruistee- ken en zei: „In dit teeken zult ge overwinnen. God zij met u". En de oude Ripet zei nog: „Ga en verdedig uw land en uw koning. Gods wil geschie de!" Daar had niemand iets van terug. WINKELWEEK: „H.M. bij het verlaten van het magazijn der firma Schröder, tijdens de Winkelweek der Haagsche winkeliers".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15