ieidaeSoiirta/rit A K- heater il Minerva leden weren STAD OMGEVING De Leidse Gburant komt snel naar u toe Tekort aan part-time chauffeurs bij NZH Tekort aan donors WEEK EINDE ZATERDAG 17 MEI 1986 PAGINA 13 NA RUZIES EN VECHTPARTIJEN TIJDENS VOORSTELLINGEN ,EIDEN Het LAK— ieater heeft genoeg van et „onfatsoenlijke" ge- rag tijdens voorstellin- en van een aantal le en van de studenten- erenging Minerva. Groepen dronken, orde erstorende van Miner- afkomstige bezoekers jn in geen enkel thea- Cjr op zijn plaats", aldus et LAK. Het liefst zou et bestuur van het AK voortaan groepen udenten die het thea- •r willen bezoeken in et kader van evene- lenten, die door Miner- zijn georganiseerd, bij oorbaat de toegang eigeren. Probleem is :hter dat dat juridisch iet mogelijk is. et bestuur van het LAK :eft dat het college van be- uur van de universiteit la- n weten, nadat leden van inerva voorstellingen ver- jorden en betrokken raak- n bij vechtpartijen in de lal. Het college moet maat- igelen tegen Minerva ne ten, aldus het LAK in een brief aan het college. Het college van bestuur zou in overleg met het bestuur van Minerva moeten bereiken, dat binnen de studentenver eniging zelf maatregelen worden genomen. Zo zou het bestuur van de vereniging een begeleider mee kunnen sturen met groepen Miner- vastudenten, die het LAK bezoeken. Deze begeleider zou aansprakelijk moeten zijn voor de orde. Of het college van bestuur op het verzoek van het LAK ingaat, is nog niet bekend. Het college moet zich er nog over buigen. Directe aanleiding voor de brief van het bestuur van het LAK is een voorstelling in het universitaire LAK theater op 16 april. Onder de bezoekers bevonden zich 25 leden van Minerva, die in het kader van het zogeheten Dame Blanche feest een be zoek brachten aan het LAK. „Erg feestelijk werd de avond echter niet", aldus de voorzitter van het bestuur van LAK, W. Witteveen. De voorstelling „Glas" werd door het gezelschap studen ten voortdurend verstoord „met hinderlijke en kwet sende opmerkingen, welke bij spelers en de rest van het publiek voor grote ergernis zorgden". Kort voor het einde van de voorstelling raakte een lid van het Minervagezelschap in gevecht met theaterperso- neel, toen deze de student de zaal uit wilde zetten. Uitein delijk vielen er rake klap pen en werd ook de politie ingeschakeld, die vaststelde dat er sprake was van mis handeling. Volgens voorzit ter Witteveen zijn er ook stappen ondernomen om tot een schadevergoeding te ko men. Het bestuur van het LAKtheater wijst erop dat dit incident niet alleen staat. Ongeveer een jaar geleden deed zich iets soortgelijks voor tijdens een balletuit voering. Een groep Minerva- leden raakte toen bijna slaags met andere bezoekers en de voorstelling moest worden onderbroken. Volgens het LAKtheater is het schadelijk voor de ge hele universiteit wanneer niet gegarandeerd, kan wor den dat de voorstellingen op een normale manier verlo pen. Bovendien bestaat de kans, dat het LAKtheater schadeclaims krijgt van ge dupeerde bezoekers of gezel schappen. Operette in Schouwburg LEIDEN De operettevere- ninging De Troubadours geeft vanavond nog een uitvoe ring van „Die Ungarische Hohhzeit" in de Leidse Schouw burg. De voor stelling begint om kwart over acht en een toe- Derde concert Queen in Leiden LEIDEN De Engelse popgroep geeft volgende maand niet twee maar drie concerten in Leiden. De eerste twee concerten op 11 en 12 juni zijn in middels uitverkocht en daarom is besloten er een derde aan toe te voegen. Het derde concert wordt op donderdag 19 juni gege ven. Intussen treedt de groep in Brussel en Parijs op. De voorverkoop voor het derde concert in Lei den begint op 24 mei bij de. VVV-bespreekbureau's. LEIDEN De Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling in Lei den kampt sinds enige tijd met een groot tekort aan spermadonors. Vol gens een woordvoerster is dat waarschijnlijk het gevolg van berichten uit Zweden waar de donors sinds kort verplicht zijn, hun identiteit aan het toekomstige kind bekend te maken. In Nederland is daarvan echter geen sprake en wordt de anonimiteit van de donor ten opzichte van de vrouw en haar eventuele partner gegarandeerd. Kunstmatige inseminatie met sperma van donors is een van de behande lingen die in het Leidse centrum worden toegepast. Dat gebeurt bij vrou wen wier echtgenoot onvruchtbaar is en bij vrouwen die geen echtgenoot of vriend hebben maar die wel graag een kind willen. Het plotselinge tekort aan donors betekent volgens de Stichting Medisch Centrum, dat mensen moeten worden teleurgesteld, dat soms behandelingen moeten worden afgebroken en dat de wachttijden langer worden. Het centrum doet dan ook een beroep op (vooral ook niet-blanke) mannen van tussen de 18 en 45 jaar, zich als donor te melden. De woordvoerster zei, dat ook bij andere instituten in Nederland sprake is van een tekort aan spermado- Universitaire voorlichters verenigen zich DEN HAAG/LEIDEN De voor- lichters van de universiteiten in Eu ropa hebben zich verenigd in de Eu ropese Vereniging van Universitaire Voorlichters. Dat is gistermiddag aangekondigd tijdens een conferen tie van de EG-ministers van onder wijs. De conferentie werd in het Kurhaus in Scheveningen gehouden. De vereniging is onder meer opge richt vanuit het idee, dat de versla glegging van wetenschappelijk werk in Europa niet optimaal is. In de concurrentiestrijd met Japan en de Verenigde Staten zou er in de media onvoldoende aandacht zijn voor het geen op Europese Universiteiten en Hogescholen gebeurt. Dalai Lama bezoekt Volkenkunde De Dalai Lama heeft gisteren een bezoek gebracht aan het museum voor Volkenkunde. Hij bekeek daar de tentoonstelling die gewijd is aan Tibetaanse kunst. Het bezoek aan Leiden maakt deel uit van een zeven daags bezoek aan Nederland. Vooral voor de lezingen van de Dalai Lama in Amsterdam be staat veel belangstelling. De Dalai Lama is de geestelijk lei der van ruim zes miljoen Tibe taanse Boeddhisten. De Boed dhisten stellen dat het leven een oneindige keten van we dergeboortes is. Door medita tie kan men verlichting, het Nirwana, bereiken en daardoor ontsnapt men aan de wederge boortes. De Dalai Lama is een Boeddha, die verlichting heeft bereikt, maar toch is terugge keerd naar de aarde om ande ren te helpen het Nirwana te bereiken. Na zijn bezoek aan Nederland zal de Dalai Lama nog naar Zuid Frankrijk en Pa rijs gaan. LEIDEN De NZH heeft een tekort aan part-time buschauf feurs. De vervoersmaatschap pij heeft op dit moment werk voor zes chauffeurs die vooral in de spitsuren moeten rijden. Omdat het zeer moeilijk is om part-time personeel te krijgen, heeft de NZH sinds kort ook een personeelsadvertentie op de eigen bus aangebracht. „De campagne heeft een twintigtal reacties opgeleverd", zegt R. Garvelink, personeelsfunctio naris van de NZH. „Daarbij zitten ongeveer vijf serieuze kandidaten". Het tekort aan personeel heeft tot gevolg dat full-time chauf feurs part-time diensten draai en. Garvelink: „Dat betekent dat we chauffeurs in volledige dienst niet optimaal benutten. Die draaien dan op een dag een part-time dienst en doen een paar uur niets. Het inzet ten van de full-timers heeft dan weer tot gevolg dat er te weinig reserves zijn. Een op nemen van een verlofdag le vert dan problemen op. Ook bij calamiteiten, zoals het in zetten van extra bussen wan neer een trein uitvalt, kunnen we in de problemen komen". Het gebrek aan part-time chauffeurs is toe te schrijven aan het feit dat het salaris in de meeste gevallen de werke loosheids- of bijstandsuitke ring niet overschrijdt. Boven dien is het werknemers van de NZH niet toegestaan om ook voor andere vervoerders te rij den. NZH-functionaris Garve link: „Dat is het gevolg van het Rijtijdenbesluit. Als hoofd werkgever zouden wij dan verantwoordelijk zijn voor de controle op de rijtijden. Dat is, wanneer iemand voor twee werkgevers rijdt, praktisch bij na niet uitvoerbaar". Het part-time werk als chauf feur blijkt ook voor vrouwen niet aantrekkelijk. Garvelink: „Het werk bij ons moet net ge beuren als huisvrouwen het ook druk hebben. Daarom be staat er bij vrouwen weinig animo voor het part-time chauffeurswerk". Et bijdragen van Frank jurman en Marcel Ge- uff. Foto: Wim van lort. :gen gulden (1) en fier als in de eerste da- dat hij was opgetrokken at hij nog steeds overeind, stoere rokende cowboy de Leidse Plesmanlaan ft onverstoorbaar (ondanks protesten tegen de hori- ïvervuiling door de 24 me- hoge reclamemast) elke irbijganger aanmoedigen i longen vol te zuigen met ■stikkende rook. :h lijkt het gevaarte ook positieve uitstraling te )ben. Niet zozeer op de om- van de tabaksindustrie als -fl op het denken over recla- Zo werd de Leidse paal week aangeroepen door neenteraad van Wassenaar voorbeeld van hoe het niet et. Sterker nog, de VVD in assenaar een groepering t een niet onaanzienlijke 'loed in deze bovenmodale neente lijkt helemaal :n behoefte meer te hebben reclame langs de weg. at is ontsierend voor het ngezicht", zei VVD-fractie- der Charlie Aptroot deze ek. kt de rokende cowboy een osmakelijk deel van het igezicht van Leiden te uitmaken, een serie an- re reclameborden doet dat iaren. Elke keer als er ver zingen worden gehouden, alt de gemeente ie trouw stal. egen gulden (2) iden kent van overheids- twee soorten reclame- rden: simpele palen met araan bevestigd stalen bor- n van ongeveer een meter og en een soort houten luttingen. Zoals alles in re- vastgelegd, bestaan or het gebruik van deze pa- ook bepalingen. Elke poli- ke partij mag op de ruim n houten schuttingen in de 'd naar eigen goeddunken atis plakken. De gemeente moeit zich er niet mee als partijen over eikaars biljet- i plakken. ior het gebruik van deze borden dient per paal negen gulden voldaan te worden en de honderd beschikbare palen worden eerlijk verdeeld over de partijen, die er belangstel ling voor hebben. Nadat de partijen hun affiches zelf heb ben bevestigd, worden de pa len door de gemeente her en der in de stad gezet. Al jaren gaat het zo en even zoveel jaren is het de vraag of deze wijze van het dienen van de democratie veel zoden aan de dijk zet. Ook bij de ge meente lijkt men inmiddels zijn twijfels te hebben men overweegt de inmiddels be- jaarde gevaarten ze werden mtï twintig jaar geleden aange schaft definitief bij het groot vuil te zetten. Helaas niet vanuit het besef, dat een fraaie met miljoenen in stand gehouden historische gracht met een palenwoud veel weg heeft van een uitvalsweg met een rokende cowboy. Meer omdat het plaatsen van de palen heel wat meer kost dan de gevraagde negen gul den: vijftig gulden per stuk. Een weinig inspirerend palenwoud op de Apothekersdijk in Leiden. (Zie: Negen gulden). Varken (1) Opmerkingen van het Ripse CDA-raadslid J. Duivenvoor den over de „varkenshokken" in Rijpwetering zijn niet bij iedereen goed gevallen. Met varkenshokken bedoelde het raadslid de containerachtige bergingen van de milieuwo ningen tegenover de Rabo bank. Niet alleen Duivenvoorden, maar vele andere inwoners van Rijpwetering ergerden zich aan deze bouwsels. Van daar dat de gemeente ingreep en de bergingen groen liet schilderen om het varken sachtige effect enigszins weg te nemen. Uit een brief aan deze krant blijkt echter dat toch niet alle Rippers zich erg druk kunnen maken over de „varkenshokken". „De meeste bewoners zijn na tuurlijk „apetrots" op hun nieuwe huis, en dan lees je dat je een varkensschuur voor je deur hebt staan", aldus een familie aan de H.P. van der Poellaan, die overigens niet eens zelf in een milieuwoning met bijbehorende beestachtige berging woont. Volgens de briefschrijvers komt het raadslid er wel erg laat achter dat de containers zo lelijk zou den worden, aangezien de te keningen al twee jaar bij de gemeenteraad bekend waren. Varken (2) Daarbij komt dan nog dat in dit geval de pot de ketel ver wijt dat hij zwart ziet, aldus de boze Rippers. „Wij raden de heer Duivenvoorde eens aan de fiets te pakken en dan op een mooie, rustige zondag morgen via het Joop Zoete melkpad van Rijpwetering naar Nieuwe Wetering te fiet sen. Dan komt hij van begin tot eind onze ergernis tegen", aldus de briefschrijvers. Een onderdeel van die erger nis vormt de boerderij van Duivenvoorden, die overigens inmiddels in 'de handen van zijn zoon is overgegaan, maar waar het CDA-raadslid nog wel regelmatig een handje meehelpt. Die boerderij is vol gens de Rippers van de Van der Poellaan een complete puinhoop, waarbij de zo be kritiseerde bergingen nog als fraaie kunstvormen kunnen worden betiteld. Er blijken dus nogal uiteenlopende me ningen te bestaan in Rijpwe tering over wat mooi is. Met daarbij de kanttekening, dat Duivenvoorden door de eigen ervaring natuurlijk als geen ander varkenskotten kan her kennen. Logisch gevolg van een en ander zou wel zijn, dat de bouwsels op zijn eigen ter rein ook in camouflagegroen worden geschilderd. NUMIS Nutsbedrijven Management Informatie Systeem, kortweg NUMIS. Zo heet het compu tersysteem dat het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) voort aan gebruikt voor het ver werken van de voorschotno ta's en afrekeningen van zijn klanten. Het nieuwe systeem is speciaal voor dit doel ont wikkeld in Groningen. Mo menteel maken er al zeven tien energiebedrijven in Ne derland gebruik van en nu is het dus ook tot Leiden door gedrongen. Deze middelgrote computer (voor de liefhebbers: een Sperry System 80 model 8) kost het EBR bijna een mil joen, maar daar krijgt het nutsbedrijf dan ook iets fraait voor terug. Voortaan kan hei personeel „op de werkplek' via een beeldscherm direci alle informatie over elke klant razendsnel tevoorschijn halen. „Hierdoor kunnen vra gen van klanten sneller wor den afgehandeld", legt hei EBR vriendelijk uit. Dat ij mooi. Te meer omdat NUMIS er voor zorgt dat de kaarten bakken, microfiches en over- .zichten waarmee tot dusvei wordt gewerkt, overbodig worden. En deze kaartenbak ken, microfiches en overzich ten waren niet altijd even volledig, waardoor flinke ver tragingen in het afhandelen van vragen nog wel eens voorkwamen. Allemaal verleden tijd. De no ta's van het EBR worden overzichtelijker, de service beter en er zullen minder fou ten gemaakt worden. NUMIS een zegen voor de consument dus, maar uiter aard ook voor het EBR zelf. Minder fouten in de admini stratie betekent dat er minder tijd (en dus minder geld) be steed hoeft te worden aan het herstellen van die vergissin gen. En wie wel eens ruzie mocht hebben met de EBR- administratie over de (niet) tijdige betaling van de gas- en elektriteitsrekening: NUMIS registreert meedogenloos be talingsachterstanden en zet even onverstoorbaar het in casso-systeem van het ener giebedrijf in werking. Schappelijk (1) Het is hem gelukt. Ewald Keijser heeft zijn eerste op dracht van de gemeente Lei den binnen. Het enige dat hij daarvoor behoefde te doen, behalve dan het schrijven van een offerte natuurlijk, was simpelweg ontslag nemen als hoofd van de directie econo mische zaken van de gemeen te en voor zichzelf beginnen. Voor wie het zich allemaal niet meer zo helder voor ogen staat: Ewald Keijser stapte vlak voor de gemeenteraads verkiezingen van maart op. Na jarenlang de gemeente ge diend te hebben en zich voor al te hebben bemoeid met het naar Leiden halen van bedrij ven, hield hij het voor gezien. Zo was Keijser onder meer betrokken bij het werven van de bedrijven, die uiteindelijk langs de Plesmanlaan zouden belanden en verder liep hij zich het vuur uit de sloffen voor het Schuttersveld. De eerste resultaten van dat laat ste worden langzaamaan dui delijk: bij stukjes en beetjes verrijzen op dit terrein de eerste bouwels. Schappelijk (2) Voor Ewald was dat het alle maal niet genoeg. Hij richtte de Hollandse Ontwikkelings maatschappij voor Bedrijven B.V. op. Keijser vond dat hij als ambtenaar niet ver genoeg kon gaan met dienstverlening aan bedrijven die een vesti gingsplaats zochten en had bovendien genoeg van het eindeloze politieke geharre war in Leiden. Zijn vertrekt verliep overi gens niet rimpelloos. Keijser riep bij die gelegenheid, dat Leiden nu eens op moet hou den met moeilijk doen over de erfpacht, een socialistische stokpaardje. Dat schrikt be drijven maar af, verklaarde de oud-(PvdA)wethouder van Sassenheim. Zijn partijgeno ten in Leiden waren met die publieke belijdenis niet echt gelukkig, maar Keijser kon daar niet wakker van liggen: hij had Leiden in de loop der jaren ondertussen aardig af hankelijk van zichzelf ge maakt. Zo was de ambtenaar Keijser onder meer voorzitter van een werkgroep, die ervoor moet zorgen dat aan de Leidse universiteit tweede fase on derwijs in de bio-technologie komt. Schappelijk (3) Leiden werkt daaraan in sa menwerking met de TH in Delft en hoopt op die manier niet alleen de aantrekkelijk heid van de universiteit te vergroten, maar vooral bedrij ven uit die sector zo ver te krijgen, dat ze zich in de Leeuwenhoek vestigen. Nog dit jaar moet die tweede fase van start gaan en vooral de fi nanciering ervan is een pro bleem. Met het ontslag van Ewald zag de gemeente zich dus voor een probleem gesteld: de voorzitter van die werkgroep was verdwenen en „dat ter wijl Ewald zich nu juist zo lekker in dat circuit had inge werkt. En in het circuit ge beurt het", zoals één van zijn oud-collega's bij de gemeente bereidwillig uitlegt. De vaca ture was dus snel vervuld: door de zelfstandig onderne mer E.C.R.M. Keijser. Laatste vraag aan die collega: wat brengt Keijser de ge meente Leiden daarvoor in rekening? „Een heel schappelijk be drag", luidt het antwoord aanvankelijk en even later wordt duidelijk dat het om enkele tienduizenden guldens moet gaan. „Maar dat is inclu sief alle reis- en verblijfkosten die hij maakt. En zoiets kost nu eenmaal veel tijd. Hij moet overal zijn gezicht laten zien. Echt, het is een heel lijk bedrag". Daarvoor wordt gezorgd door chauffeur Maarten van der Zwanen zijn collega's. Feilloos kiest hij de kortste routes door ons verspreidingsgebied. Met pakken vol keurig afgetelde kranten voor elke uitdeelpost, voor elke abonnee. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en i £eid6«<3omcmtil l~ ü-~

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13