U houdt ïoskou wil conferentie over imenwerking bij kernenergie a ambtenaren nodig oor ontwikkelingshulp NAVO is verdeeld over nieuwe chemische wapens vm Lek in Britse centrale zes maanden verzwegen Brandende kerneen trale bleek cementfabriek „Plastic"pistolen zijn metaaldetector te slim af TENLAND £cidóc<3ourcmt DONDERDAG 15 MEI 1986 PAGINA 5 ilie Artukovic ager beroep De zoon gisteren ter dood ver- de Joegoslavische oor- dadiger Artukovic of ichter van de Balkan" ekend gemaakt dat zijn tegen het vonnis in be- il gaan. Hij zei ervan gd te zijn dat zijn vader ?mand heeft vermoord, jarige Artukovic werd door vijf rechters van igoslavische rechtbank reb veroordeeld tot de )or het vuurpeleton we- assamoorden op joden, Serviërs en politie- Frankrijk verkoopt staatstelevisie PARIJS TF1, de oudste van de drie nationale televisiezenders in Frankrijk wordt zo spoedig mogelijk door de regering worden verkocht. Dat heeft minister van cultuur en communicatie Francois Leotard gis teren in het parlement aangekon digd. Leotard noemde het systeem van een staatstelevisie achterhaald en zei dat het niet opgewassen is te gen technologische ontwikkelingen en concurrentie uit het buitenland. Krantenmagnaat Robert Hersant, die al meer dan dertig procent van de Franse pers in handen heeft, kon digde direct aan een bod op de om roep te zullen doen. Tweehoofdige baby maakt het goed CARACAS De baby met twee hoofden, die onafhankelijk van elkaar ademen, eten en slapen heeft de dokters verrast door een „normale ontwikkeling" in de eerste levensweken. Baby Pedro werd ruim twee weken geleden geboren met diverse dubbele or ganen, waarvan een deel inmid dels is weggehaald. De twee hoofden functioneren apart van elkaar. „Toen ik Pedro doopte sliep het ene hoofd en het andere staarde me aan", aldus Samuel Pinto Gomez, een r.-k priester. Tot dusver zijn geen medische problemen opgetreden. Lijst van nazi's toevallig gevonden NEW YORK Een lijst met meer dan 36.000 namen van van oor logsmisdaden verdachte personen en getuigen, is bij toeval op een plank in een centrum voor militai re documentatie in Maryland ge vonden, zo heeft de New York Ti mes gisteren bericht. De namen bevonden zich op kopieën van do cumenten van het VN-archief en waren voorzien van korte com mentaren. De naam van voormalig secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties wordt daarop ook vermeld. De VN-top beraadt zich nog over het Israëlische verzoek tot opening van de archieven. Twee Libiërs brein achter disco-aanslag HAMBURG Het Westduitse massablad Bild heeft gisteren ge meld dat de bomaanslag op een dis cotheek in West-Berlijn is georga niseerd door een medewerker van de Libische leider Khadaffy met medewerking van een Libische di plomaat. De aanslag op 5 april vormde de directe aanleiding voor Amerikaanse luchtaanvallen op Li bië. Volgens Bild zijn de twee Li biërs Amin en Rashid het brein achter de aanslag; zij zouden zich respectievelijk in Oost-Berlijn en Tripoli bevinden. Eerder heeft de politie drie vermoedelijke betrokk- ken bij de aanslag aangehouden. Oproep tegen „Star Wars" ondertekend WASHINGTON Talrijke voor- aanstaande politici, wetenschap pers en geestelijken in de Verenig de Staten, Canada en Europa heb ben gisteren de regeringen in de wereld opgeroepen zich te verzet ten tegen programma's die gericht zijn op het militariseren van de ruimte zoals het „Star Wars"-pro- gramma van president Reagan. Namens Nederland werd de op roep ondertekend door PvdA-lijst- trekker Joop den Uyl. In de op roep staat dat ruimtewapens eer der tot een kernoorlog zullen lei den dan dat ze er een voorkomen. Iran zweert wraak na aanval op trein NICOSIA De Iraanse premier Hussein Musavi heeft gezworen dat de burgers worden gewroken, die gis teren zijn omgekomen bij de Iraakse aanval op een passagierstrein op het station Haft-Tapeh, ongeveer veertig kilometer ten noorden van de stad Ahwaz. Volgens het Iraanse ministe rie van buitenlandse zaken zijn bij de aanval 54 burgers om het leven geko men en raakten 254 anderen gewond. De Iraanse ambassadeur bij de VN zei dat 72 mensen zijn omgekomen. Er is geen duidelijke verklaring voor het verschil in de aantallen slachtof fers. Van verscheidene fronten in de Iraans-Iraakse oorlog komen berich ten over hevige gevechten. ïlg van de voorpagina) SN De tv-toe- van Sovjet-leider tsjov van gister- was zijn eerste are reactie op de inmiddels bijna geleden. In 5 minuten durende opperde Gorbatsjov ee te komen tot een ationaal systeem op de veilige van kern- Daaraan zouden landen waar zich entrales bevinden n meewerken. 1de voor afspraken te over internationale r.uwingen bij ongeluk- fouten in kerncentrales in dit verband een be- ce rol toe te willen ken- i het internationale bu- voor atoomenergie van de Verenigde Na- erder zei hij dat het speciale conferentie om de interna- samenwerking bij ergie te bespreken, zei dat de Sovjet- de rol van de Wereld WHO milieubureaus van de Naties bij de ont- ing van kernenergie uit den. In eerste Ameri- reacties werd er op ge- dat er bij het IAEA al ernationaal regiem voor wisselen van gegevens maar dat Moskou n geen gebruik heeft <t". tegenwoordiging van de Unie bij het IAEA heeft lerheden verschaft over dige toestand in de om- .^r - Partijleider Gorbatsjov tijdens zijn tv-toespraak over Tsjernobyl. geving van Tsjernobyl. Vol gens de verklaring is „de tem peratuur binnen de reactor wezenlijk gedaald, wat volgens deskundigen betekent dat de brand in de grafietkern haast uit is. De uitstroom van radio actieve stoffen is sterk ge daald". Bondskanselier Helmut Kohl heeft in een regeringsverkla ring over Tsjernobyl gezegd, dat er geen enkele reden is om in Duitsland af te zien van de bouw van meer kerncentrales. Kernenergie is goed voor de economie en goed voor het mi lieu. aldus Kohl. De veilig heidsnormen van Duitse cen trales zijn volgens hem on overtroffen. Daarom is het doorgaan met kernenergie ethisch verantwoord.. De EG-Commissie heeft giste ren besloten om 370.000 ton melkpoeder ter beschikking te stellen aan Polen. Juist giste ren werden in Pqlen echter alle beschermende maatrege len ingetrokken, omdat het ge vaar van de straling geweken is. Het vertrouwen van de Franse bevolking in het vreedzame gebruik van kernenergie is sinds het kernongeluk in Tsjernobyl aanmerkelijk afge nomen. Frankrijk is wat de elektriciteitsvoorziening be treft voor meer dan zestig pro cent afhankelijk van door kerncentrales opgewekte stroom. De Belgische regering is er van beschuldigd dat zij „schro melijk tekort is geschoten" bij het informeren van de bevol king over verhoogde radioacti viteit na het ongeluk in Tsjer- •nobyl. Ook in Noorwegen is verhoog de straling gemeten, met name in de Troendelag. Maar op een persconferentie werd gezegd dat het stralingsniveau door natuurlijke uraniumafzettin- gen in sommige delen van het land hoger is dan in Troende lag. LONDEN Bij een lek in een Britse kerncentrale is zes maan den geleden acht ton radioactief koolstofdioxide ook kool dioxide of koolzuurgas genoemd vrijgekomen. Na het inci dent moesten 500 medewerkers worden geëvacueerd. Er was geen gevaar voor de bevolking. Dit heeft een Britse onderzoeks-* commissie gisteren bekendgemaakt. Het lek vond plaats op 29 november vorig jaar in dé centrale van Hinckley Point, aan de monding van de rivier Severn in het zuidoosten van Engeland. De 500 geëvacueerden werden overgebracht naar „veilige plaat sen" waar zij zijn behandeld tegen eventuele stralingseffecten en het absorberen van radioactief jodium. Ingenieurs in speciale kleding hadden vier uur nodig om het lek te dichten. Enkele weken na het incident functioneerde de centrale weer. Over de gezondheidstoestand van de medewerkers is niets bekendge maakt. Een reactor in de kerncentrale van Sizewell A, in het oosten van Engeland, is gisteren in verband met een lek stopge- NEW YORK De filmbeelden die eerder deze week door de Italiaanse tv en twee Amerikaanse televisiesta tions werden uitgezonden en waarvan men dacht dat daarop de brandende kerncentrale in Tsjernobyl te zien was, blijken vervalsingen te zijn. Dit hebben de stations laten weten. De televisiestations RAI (Italië) en ABC en NBC hadden de videó-opnamen gekocht van een Joego slavische toerist. Nadat de Italiaanse televisie de beel den had uitgezonden, ontving zij telefoontjes van ver schillende kijkers. Zij vertelden dat de beelden van de brandende installaties grote gelijkenis vertoonden met die van een brandende cementfabriek in Triëst, aan de Italiaans-Joegoslavische grens. De verkoper van de „vervalsing" is inmiddels aangehouden in Rome. INS CLA US TIJDENS STAATSBEZOEK NOORWEGEN: 3 Prins Claus t dat er meer men- ïodig zijn op het mi- rie van ontwikke- samenwerking. Hij gisteren op een in Oslo tweede dag van dat hij met koningin Bea- De prins had die dag een ge- met de nieuwe se minister van ont- mevrouw Vetlesen. ins lichtte zijn persoon lijke mening toe door er op te wijzen dat Nederland veel geld aan ontwikkelingshulp heeft te besteden. Om die geldstromen in goede banen te leiden zijn er meer goed- gekwalificeerde mensen no- dig, zei de prins. De prins noemde het niet verstandig ontwikkelingssamenwerking op te laten gaan in het minis terie van buitenlandse zaken. Koningin Beatrix heeft tij- deps het staatsbezoek zes borden uit de schatten van het onlangs bij Christie's in Amsterdam geveilde VOC- schip geschonken. Vorig jaar had zij koning Olav V van Noorwegen al tienduizend tulpen cadeau gedaan, die nu in volle bloei de tuin van het koninklijk paleis staan. De koningin bracht gisteren bezoeken aan het Noorse scheepvaartmuseum, waar zij een receptie gaf voor Neder landers en aan het Radium- hospitaal, een ziekenhuis voor kankerpatiënten. Daar na werden koningin en prins in door de burgemeester ont vangen in het gemeentehuis van Oslo, alwaar een uiteen zetting over de stadsontwik keling ten beste werd gege ven. De 82-jarige koning Olav V had dat verhaal blijk baar al eerder gehoord en viel in slaap. Hij werd door koningin Beatrix op tijd voor vertrek gewekt. DJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Die avond verscheen er weer een prach- gemaakt en sensationeel artikel in de Het spreekt wel vanzelf dat het gedeelte- de vulpen en gedeeltelijk uit de sappige kwam van Sipko Stunt. „Nou nou side smidje Verholen, die het artikel las. ïou..., daar doen héél wat lui aan de knet- y mee. Allemaal leden van de Bond van Auto Liefhebbers. Jonge jonge jonge. En hrijft die speciale, dikbetaalde verslagge- Stunt óók nog een opgedoft artikeltje e kansen in de race. Hij zegt dat de eer- js wel gewonnen zal worden door twee ten in een Cnotsmobil van 1902. Maar hij iet wel jammer voor de spanning dat de er van het knetter-carter, de kleine Karel- Jtter, zelf niet mag meedoen in zijn groen tekist-auto. Dan zou er meer tekening in de strijd komen en dan konden de kaarten wel eens héél anders komen te liggen. Maar ja er is niets aan te doen, zegt hij. Kareltje is nu een maal nog géén achttien en mag dus niet rijden. En zijn auto voldoet niet aan de reglementen, omdat het géén echte, oude auto is „Zuchtend vouwde smidje Verholen zijn krant weer dicht en hij mompelde: „Sipko Stunt kan schrijven, dat is waar. Hij geeft zóveel publiciteit aan de zaak, dat de tribunes wel vol zullen ko men. Daar twijfel ik niet aan..." En juist toen ging de deur open en kwam boer Knolle binnen, indrukwekkend gekleed in zijn „zundagse" pak. „Ik lag al in bedde en ik kon maor niet slao- pe," legde de bolronde agrariër uit. „Ik wil ook een knapperkarter hebbe, veur de rees, vat je?" LONDON Een groepering die zich de „internationale anti-imperialisti- I sche brigade" noemt, heeft zich ver- Aanslagen Op antwoordelijk gesteld voor de drie w aanslagen met raketjes op de Ameri kaanse, Canadese en Japanse ambas sade, gisteren in de Indonesische hoofdstad Jakarta. In een anoniem telefoontje aan een Amerikaans pers bureau zei de woordvoerder van de TnrlnnPCiP groepering dat de aanvallen een „antwoord zijn op de economische top in Tokio van vorige week". De raketjes waren van primitieve make- lij en veroorzaakten weinig schade. ambassades 500 miljoen dollar „beloning" voor asiel voor Marcos SAN JOSE Vertegenwoordigers van Ferdinand Marcos heb ben de regering van de Middenamerikaanse staat Costa Rica 500 miljoen dollar aangeboden als zij de afgezette Filipijnse presi dent asiel wilde verlenen. Dat heeft de Costaricaanse president Oscar Arias Sanchez bekend gemaakt. Zonder erover na te den ken was mijn antwoord een categorisch „nee'", zei hij. Arias Sanchez noemden geen namen van degenen die hem met het aanbod hadden benaderd, maar zei dat zij vertegenwoordigers van Marcos waren. Marcos woont sinds zijn vlucht uit de Filipij- nen in februari op Hawaï. Traangas Een vrouw uit het thuisland Kwandebele kwam gisteren te vallen, terwijl zij probeerde weg te komen uit een bus die door de Zuidafrikaanse politie werd bestookt- met traan gas. Een jongen (zie inzet) raakte ernstig aan zijn been gewond toen de buschauffeur de macht over het stuur kwijt raakte. De politie zou drie mensen hebben doodge schoten tijdens het optreden tegen een groep demon stranten, die protesteerden tegen de toekomstige onaf hankelijkheid van het thuisland. Senaat eens met export verboden geneesmiddelen WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft een wet goedgekeurd, die farmaceutische bedrijven de mogelijkheid biedt me dicijnen te exporteren die in de Verenigde Staten niet op de markt mogen worden gebracht. De oude wet verbood de uitvoer van medicijnen die door het ministerie van volks gezondheid wegens twijfel omtrent de veiligheid niet voor de verkoop zijn toe gelaten. Het verbod op export was in de oude wet niet van toepas sing op medicijnen die door dochterondernemingen van Amerikaanse firma's in het buitenland werden gemaakt. Veel farmaceutischfe bedrijven vestigden zich dan ook over zee met als gevolg een binnen landse daling van de werkge legenheid in die sector. In de Senaat stemden 7 van de 98 aanwezige leden tegen de nieuwe wet, omdat zij menen dat deze moreel onverant woord is. Zij betoogden dat medicijnen die onveilig zijn voor eigen burgers, niet naar het buitenland, met name naar ontwikkelingslanden geëxpor teerd zouden mogen worden. Dat maakt de inwoners van andere landen tot tweederangs burgers. Voorstanders zeiden echter dat het buitenland zelf maar moet bepalen welke me dicijnen zij aan haar burgers toelaat. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De ambassa deurs van de NAVO-lid- staten worden vandaag in Brussel opnieuw gecon fronteerd met de nadruk kelijke wens van presi dent Reagan om chemi sche wapens aan het arse naal toe te voegen. Het is bij voorbaat zeker dat Ne derland, Denemarken en Noorwegen zich daar krachtig tegen zullen ver zetten. Het Amerikaanse Congres ging in december vorig jaar akkoord met een bedrag van 1,14 miljard dollar, te besteden aan de produktie van nieuwe chemische wapens. Sinds 1969 hebben de VS niet meer van deze wapens gemaakt. Verou dering van bestaande voorra den en het belang dat de Sov jetunie aan chemische wa pens hecht, zijn voor de VS de voornaamste redenen om nieuwe voorraden te maken. Het Congres verbond aan de toestemming echter de voor waarde, dat de NAVO-bondge- noten met de hervatting van de produktie instemmen om dat de wapens bestemd zijn voor gebruik op een mogelijk Europees slagveld. Omdat een aantal landen zich al tegen heeft verklaard, pro beren de VS nu te vermijden dat de NAVO opnieuw wordt opgezadeld met een verdeeld heid zaaiend bewapeningsde bat. Daarom wordt gebruik ge maakt van de zogenaamde for ce goal-procedure, waarbij honderden bewapeningsver- eisten worden vastgelegd, steeds voor een periode van vijf jaar. De force goals wor den om de twee jaar herzien zonder dat daar ooit noemens waardige problemen rond ont staan. Door het produceren van chemische wapens op te nemen in de nieuwe force goals, waar de ambassadeurs vandaag over praten, hopen de VS op een „stille" procedure. Of zoals de Amerikaanse NA- VO-ambassadeur David Abs- hire zei: „We proberen te ver mijden dat deze kwestie een politieke voetbal wordt in West-Europa". Hij wees er daarbij op, dat de directe ver antwoordelijkheid voor de produktie van chemische wa pens in Washington ligt en er dus geen veto mogelijk is van de zijde van de andere lidsta ten. Van de grote NAVO-landen is bekend, dat Groot-Brittannië en West-Duitsland met de Amerikaanse plannen instem men. Bondskanselier Helmut Kohl heeft het begin deze maand tijdens de economische Top in Tokio al op een ak koordje gegooid met president Reagan: tegen 1992 zal een verouderde generatie chemi sche wapens uit de Bondsrepu bliek (de enige, min of meer vergeten wapens'van dat soort in Europa) zijn verwijderd. De nieuwe generatie chemische wapens zal alleen in tijden van crisis worden binnengevlogen. Ook een dergelijke constructie is voor Nederland echter on aanvaardbaar. SAN FRANCISCO Het stokpaardje van de National Rifle As sociation (een Amerikaanse vereniging die opkomt voor het wettelijke recht op wapenbezit door burgers) luidt als volgt: „Pistolen doden geen mensen misdadigers doden mensen". Vandaar dat deze organisatie op dit moment in Washington ij vert voor het zonder enige beperking invoeren van een automa tisch wapen van Oostenrijks fabrikaat. Dat dit wapen, de Glock 17, gedeeltelijk van plastic is gemaakt en daardoor makkelijk „over het hoofd" gezien wordt door de metaaldetectoren op luchthavens, lijkt de NRA niet te veront rusten. De uitvinder van de Glock beweert dat het wapen wel „herkenbaar" is en daarom geen extra bedreiging vormen voor de veiligheid. Het tegendeel is echter al ruimschoots bewezen. Bij verscheidene onderzoeken bleek het wapen gemakkelijk door de douane op internationale vliegvelden gesmokkeld te kunnen worden. De Glock is echter nog maar een voorproefje van wat de moder ne wapentechnologie nog allemaal in petto heeft voor terroris ten en misdadigers. Een bedrijf in Florida heeft een machinege weer van kunststof ontwikkeld, dat misschien al binnen twee jaar op de markt te koop zal zijn. En volgens de Amerikaanse columnist Jack Anderson is kolonel Khadaffy al bezig met on derhandelingen op de zwarte markt over de aankoop van 300 9mm Glock-wapens. Rijkswacht bekogeld met brandbommen (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In de Belgische mijnplaats Winterslag raakten sta kende kompels gisteren slaags met een leger rijkswachters, waarbij gegooid werd met keien, brandbommen en er met auto's op de politiemannen werd ingereden. In Waterschei, Beringen en Zolder wierpen stakers barricaden op. In totaal werden 37 rijkswachters gewond van wie tien ernstig en werden 46 stakers gearresteerd. De aanhoudende staking van spoorwegpersoneel heeft gisteren voor een nog grotere chaos gezorgd dan de afgelo pen dagen. De onrust bij de zuiderburen is onstaan over de be- zuiningsplannen van het kabinet-Martens. Het treinverkeer naar het zuiden van België en van Brussel naar de kuststreken lag geheel plat. In Kortrijk hielden stakers met succes treinen tegen door zich op de rails op te stellen en in Antwerpen pro beerde de rijkswacht een einde te maken aan de menselijke blokkade. Het is vooralsnog onduidelijk hoe lang de spoorweg staking zal duren. V Iet deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle be:orging)__ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ^yv~ CeidócComa/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5