ïeidóeSou/to/nt Nog steeds bodemprijzen op Leidse groenteveiling STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Muziek en beeldende kunst onlosmakelijk verbonden Vertrek Reinwardt dodelijk voor grafisch museum SLA, SPINAZIE EN KOMKOMMERS DOORGEDRAAID Spoorverdubbeling Leiden Den Haag kan van start Brand in ventilator Uitzending tv-piraten DONDERDAG 15 MEI 1986 PAGINA 13 eerijden in postkoetsenrace DEN Voor de grote postkoetsen race, die in september Groningen via Alkmaar naar Leiden rijdt, kunnen itsbewijzen worden besteld. Belangstellenden moeten zich rvoor met speciale formulieren aanmelden bij het secreta- t van de 3 October-Vereeniging, Plantsoen 25, 2311 KG. len. De aanmeldingen worden in volgorde van binnen- ist behandeld. Oftewel, wie het eerst komt, die het eerst lt. Het parcours is verdeeld in zeven trajecten. Per dag dt één traject afgelegd. Elk traject is op zijn beurt weer leeld in secties. Men kan zich inschrijven per sectie, maar rincipe is het ook mogelijk meerdere secties mee te rei- Een ritje kost drie gulden en zeven stuivers die contant de koetsier moeten worden betaald, reizigers worden dringend verzocht zich te hullen in kle- die rond de eeuwwisseling werd gedragen. De heren dt een hoed en grijs vest, een cape en plastron aangera- De dames een hoed, lange jurk en parasol. In de koets vier plaatsen beschikbaar, er bovenop kunnen vier tot reizigers terecht. Tijdens elke sectie wordt van plaats ge- ield. Bestemmingsplan Academiewijk goedgekeurd DEN HAAG/LEIDEN Het bestemmingsplan Academie- wijk is onherroepelijk gewor den. De Kroon heeft het plan op een paar details na goedgekeurd en verreweg de meeste bezwaren die er tegen waren ingediend verworpen. Het bestemmingsplan had on der meer bezwaar opgeroepen door de bouw van woningen op het Doelenterrein en zorg de daarmee voor de nodigde verdeeldheid binnen de PvdA- fractie. Die woningen staan er inmiddels allang. Hond vast aan boom LEIDEN De politie trof gis teravond om tien voor acht op de Admiraal Banckertweg een hond aan die was vastge bonden aan een boom. De die- renhulpdienst heeft zich over de hollandse herder ont fermd. De poli tie zoekt naar de eigenaar. ONDERHANDELINGEN MET REINWARDT-ACADEMIE NOG NIET AFGEROND LEIDEN Het vertrek van de Rein- wardt-academie uit Leiden betekent vrij wel zeker het einde van een grafisch mu seum in het Pesthuis. Ook het Wagenma kersmuseum in Leiden, dat door studen ten van de academie wordt gerund, zal dan niet langer kunnen blijven bestaan. De kans is groot dat het grafisch museum nu wordt ondergebracht in de verlaten historische drukkerij Enschede in Haar lem. Het is de bedoeling dat er in dat ge bouw ook een fotomuseum komt. Dit stel de de fractie-assistent van Leiden Weer Gezellig, de heer J. de Coo, gisteravond tijdens de vergadering van de commissie onderwijs, samenlevingsopbouw en eman cipatie. Hij maakt tevens deel uit van de Deze stichting zou het materiaal moeten leveren voor een dergelijk museum, dat alleen financieel haalbaar kan zijn als het wordt beheerd en gerund door studenten, die er dan een stageplaats vervullen. Door de plannen voor een fotomuseum in het Enschedecomplex en de verhuisplannen van de Reinwardt-academie naar Amster dam lijkt nu een grafisch museum in deze omgeving alleen nog in Haarlem haalbaar. Wethouder H. van Dongen stelde jn die vergadering dat zij vrijdag nog een ge sprek zal voeren met de Reinwardt-acade mie. Er zijn wat vragen gerezen over de door de school voorgestelde onderwijskun dige voordelen, die een fusie met Amster damse kunstopleidingen zou hebben. De Reinwardt-academie stelt dat zij alleen wil fuseren met andere hbo-opleidingen die zich met kunst bezig houden, omdat dit het onderwijs ten goede zou komen. In de statuten van de school staat echter dat zij zelfstandig wil werken om het onderwijs niet aan te tasten. Bij een fusie met hbo- opleidingen in Leiden zou die zelfstandig heid, volgens Van Dongen, veel beter ge waarborgd kunnen worden, dan wanneer de school zich in het Amsterdamse een plaats tussen de velen moet gaan verwer ven. jEIDEN De prijzen Dp de Leidse groentevei- ing liggen nog steeds op (en zeer laag niveau. Ifoor sla, spinazie en comkommers wordt de jodemprijs vaak niet ;ens gehaald. De groente noet dan worden „door- (edraaid". Een woord voerder van de veiling >chat het verlies voor de >eidse veiling op tien- luizenden guldens. loewel de verkoop van spi- lazie alweer sinds zaterdag loor het ministerie van land ouw is toegestaan, blijkt ooral de buitenlandse con- ument nog niet veel ver- rouwen te hebben in de roente. De verkoop in Ne erland is inmiddels weer 'at aangetrokken. „De angst t er goed in bij de mensen", Idus een woordvoerder van et Centraal Bureau voor 'uinbouwveilingen (CBT) in )en Haag. Geheel ten on- chte, meent hij: „Alle pro- kten zitten zelfs onder de itse normen voor straling. maar desondanks wordt er nog maar nauwelijks verse groente gekocht. Door publi caties in Der Spiegel en Bild Zeitung zijn de Duitsers wan trouwend geworden". Om te voorkomen dat het verwijt wordt gemaakt niet objectief te zijn, conformeert het CBT zich aan het beleid van de overheid. Het CBT is immers als organisatie voor tuinbouwveilingen belang hebbende. Volgens de organi satie zijn diverse telers van bladgroenten en radijs in de problemen gekomen. Voor vijftig tot honderd bedrijven dreigt een faillissement. Bij de EMM-veiling in Roelo- farendsveen, waar alleen bloemen en planten worden verhandeld, is momenteel niets te merken van een an dere prijsvorming als gevolg van de kernramp in Rusland. Wel vreest de directeur van de veiling in Roelofarends- veen, J. van Zaal, dat tuin ders zullen overschakelen van groente- op bloementeelt en dat daardoor de concur rentie voor de kwekers in de Rijnstreek wordt vergroot. hele voorjaar al slecht. Door de kernramp in Rusland zijn de prijzen van vooral blad groenten helemaal gekel derd. Ik ben bang dat veel groentetelers uit het West- land massaal gaan overscha kelen op bloementeelt. Als dat zou gebeuren, kan dat tij delijk grote problemen geven voor de prijsvorming bij bloe men". In Roelofarendsveen zijn de kwekers overigens al dertig jaar geleden van groenteteelt overgeschakeld op bloemen- en plantenteelt. Bij conservenfabriek Ruiten Troef gaat het daarentegen prima dankzij de angst voor stralingsgevaar bij verse groenten. Een tevreden di recteur S. van Ruiten meldt dat de orders voor groente- conserven sinds vorige week verdubbeld is. „Er is een gro te vraag naar het hele groen tepakket in blik en pot. Dat geldt met name voor doperw ten, sperciebonen. peulvruch ten, rode kool, bieten en ap pelmoes". Directeur J. van den Broek van tal van Di- grosvestigingen in de Rand stad bevestigt het verhaal van Van Ruiten. „Vorige week is er gigantisch geham sterd door het publiek. Nu is dat weer over, maar de ver koop van verse groenten stagneert nog steeds. Ik denkt dat de mensen nu eerst de inhoud van al die potten en blikken aan het opeten zijn", aldus Van den Broek. De conservenbed rijven in Ter Aar merken niet zoveel van een toegenomen omzet als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl. Dat komt om dat deze bedrijven over het algemeen geen groenten con serveren die ook vers te ver krijgen zijn. Augurken en ap pelmoes worden in Ter Aar veelal geconserveerd en ver der ook wel rode bieten, rode kool, uien en komkommers. Bij de laatstgenoemde pro- dukten is wel sprake van een iets verhoogde omzet. Ook de firma Beuk uit Noordwijk heeft gemerkt dat de busreizen naar het oost- blok sterk teruggelopen zijn. De Amerikanen reizen veel minder door Europa. „Maar dat heeft ook te maken met het terrorisme", meldt de heer Beuk, directeur van het bedrijf. „Het is echter niet zo dat we daardoor zwaar gedu peerd zijn. Ook is het niet zo dat er een heleboel bussen werkloos moeten blijven staan. Die kunnen wel altijd wel op een andere manier in zetten. De reizen naar het oostblok staan nu op een laag pitje, dat is niet plezierig, maar het is ook geen ramp''. ïheologisch jnlucht- iseum is >-prioriteit PHEN/LEIDEN „De ef ting van een archeolo- openlucht museum zo langzamerhand een oèrioriteit krijgen. Ook de ikkeling van archeolo- e monumenten met ar- ogische wandelroutes r hand moeten worden ien". Die stelling po- Ie de Leidse hoogleraar iti (ologie prof dr L.P. Lou- Kooymans gisteren tij de nationale monumen- udiedag in de Hanzehof tphen. ilijke maatregelen zijn is Louwe Kooymans om er voor te zorgen archeologische belan- leer dan op het ogen de noodzakelijke aan- rJL krijgen. Archeologi- opgravingen geschieden y [aans als noodopgravin- n tal van minder opval- archeologische monu- en worden letterlijk on- ischoffeld. Dat laatste irt dan bijvoorbeeld bij ngbouw en diepgraven- ctiviteiten in de land- als aspergeteelt. Ie archeologische monu- j en (bijvoorbeeld een eld) effectief te kunnen j ermen, zijn volgens j i se Kooymans niet alleen ei wettelijke maatrege- oij ^odzakelijk, maar zal er et een en ander moeten tn gedaan aan opvoe- die richting. Vandaar rstel om te komen tot nlucht museum. LAGE BI) UW KRANT MET ORMATIEOVER FILMS,MUZIEK IEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN/DEN HAAG De NS kan met onmidde- lijke ingang beginnen met de spoorverdubbeling op het traject Leiden - Den Haag. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft de spoorwegen daar toe toestemming gegeven. Voor de werkzaamheden heeft zij 26,5 miljoen gul den beschikbaar gesteld. De NS start in Leiden met de aankoop van gronden en pan den voor de aanleg van de twee extra sporen op het tra ject. De panden zullen gesloopt worden. Het gaat om acht wo ningen aan de Hoge Morsweg en en één huis aan de Rijndijk. Tevens verdwijnt een aantal volkstuinen. De wijk Trans vaal zal beschermd worden door een geluidsscherm. Ver der is grondwerk en de aanleg van dijklichamen nodig. De verdubbeling van de sporen moet in 1994 klaar zijn. De werken zullen totaal 158 mil joen gulden vergen. Het baanvak Leiden- Den Haag telt nu twee sporen en is een van de drukste in Neder land. Bij de wijk Mariahoeve in Den Haag liggen al meer sporen en het is de bedoeling dat er tussen Leiden en Den Haag totaal vier sporen ko men. Deze uitbreiding is onder meer noodzakelijk in verband met de aanleg van de Schip- hollijn. Het grote aantal trei nen dat nu tussen Den Haag en Amsterdam rijdt, heeft tot gevolg dat de NS aan twee sporen niet genoeg meer heeft. Behalve dat de spoorbaan op een aantal punten aanzienlijk wordt verhoogd, wordt de Vinkbrug vervangen door twee vier meter hooggelegen spoorbruggen. De Vinkbrug vormt nu voor de NS een be rucht knelpunt, omdat hij re gelmatig open moet in ver band met de scheepvaart. Ver der verdwijnt de overweg Rijndijk en daarvoor in de plaats komt een onderdoor gang in de Stevenshofdreef. Kopermolen Het Winkelcentrum De Ko permolen bestaat tien jaar en daarom is de maand mei uit geroepen tot feestmaand. In dat kader wordt voor duizen den guldens boodschappen uitgedeeld. Zaterdag 17 mei treedt een looporkest op en 's middags bestaat het feest programma uit optredens van Jony, Marina Bosman en Martin Hoogkamer jr. Verder worden de Leidse kampioen schappen „Spraakwaterval len gehouden. De bedoeling is twee minuten onafgebro ken vertellen over een be paald onderwerp. Zaterdag 24 mei treedt de televisie clown Flappie op en de jubi leumviering wordt zaterdag 31 mei afgesloten met onder meer vanaf drie uur 's mid dags een optreden van Saskia en Serge. Studiemiddag De Broederschap der Nota riële Studenten Leiden en de vakgroep Notariële vakken houden morgen een studie middag over pensioenverre kening bij echtscheiding. Er zal gediscussiëerd worden over het voorontwerp van wet „Verrekening van pensi oenrechten bij scheiding". Dit ontwerp koppelt de pen sioenverrekening los van het h u welijksvermogensrecht. Onder leiding van prof. mr. M.J.A. Van Mourik vindt een forumdiscussie plaats. Van Mourik is tegenstander van een voorontwerp en vraagt zich af of wetgeving op dit punt wel wensleijk is. De stu diemiddag, die om twee uur begint, wordt gehouden in het Centraal Faciliteitenge bouw, Cleveringaplaats 1, Leiden. Watersportdag De Leidse Studenten Kano-, Zeil- en Roeiverenigingen Levitas, de Blauwe Schuit en Asopos de Vliet houden za terdag een watersportdag voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten. Voor meei informatie kan men contact opnemen met de verenigin gen, Asopos tel. 071-170660, Levitas tel. 071-141996, de Blauwe Schuit tel. 071- 146930. Emin De Emin Foundation houdt zaterdag van vier tot half acht aan de Cobetstraat la een kennismakingsdag met onder meer muziek en dans- demonstraties. Deelname kost een tientje. Bingo In het clubhuis van de speel tuinvereniging Zuiderkwar tier aan de Anjelierstraat kan dinsdagavond 20 mei vanaf acht uur bingo worden ge speeld. De toegang is gratis. Dart Het LVC aan de Breestraat 66 houdt dinsdagavond 20 mei een darttoernooi. De aanvang is acht uur en de in schrijving bedraagt twee gul den per persoon. OP TENTOONSTELLING POP/ART IN LEIDS WAAGGEBOUW LEIDEN In de Waag is tot en met 31 mei een in teressante tentoonstelling te zien. Het toont werk van Nederlandse popmu zikanten, die zich naast hun cariëre in de muziek ook actief bezig houden met de beeldende kunst. Deze tentoonstelling, een initiatief van de directie culturele zaken van de ge meente Leiden en een idee van ambtenaar Frits Bruins, werd gisteren offi cieel geopend door de wethouder van cultuur, F. Kuijers. Op de tentoonstelling is werk van tien popmuzikanten/beel dende kunstenaars bijeen ge bracht van hoge kwaliteit. De expositie, die de naam Po p/Art kreeg, toont werk van Fay Lovsky, Herman Brood, Henk Hofstede, Peter van der Klashorst, Marius Schrader, Peter te Bos, The Lau, Pjotr van Moock, Maarten van der Ploeg en Peter Zegveld. Van de tentoonstelling is een cata logus samengesteld die gratis in de Waag verkrijgbaar is. Via koptelefoons kan men de muziek van de kunstenaars beluisteren. Van de deelnemende kunste naars is de combinatie beel dende kunst en muziek mis schien wel het meest direct bij Fay Lovsky. Haar computer gestuurde muziek loopt vrijwel parallel met haar computer kunst. In de Waag zijn teke ningen. computerprints en kleurenfoto's van het beeld scherm te zien. Een andere ar tiest waar een duidelijke rela tie bestaat tussen muziek en beeldende kunst is Pjotr van Moock. Sinds kort heeft hij achter zijn doeken microfoons gemonteerd, zodat zijn streken tijdens het schilderen ook hoorbaar zijn. Hoewel Van Moock in een' begeleidende videofilm vertelt, dat hij bij het schilderen het liefst een drumsound hoort a la Phil Collins, zijn zijn schilderijen niet ondergeschikt gemaakt aan het geluid. Daarvoor zijn de schilderijen te overwogen, de kleuren te afgepast en de compositie te sterk bepaald. Op de tentoonstelling staat verder de „Electroon" van Van Moock. Deze troon lijkt enigzins op een electrische stoel alleen met dit verschil dat de stoel geen electriciteit afgeeft maar ontvangt. Via zeer gevoelige electroden, die op de armen van iemand in de stoel worden aangesloten, wor den menselijke stroompjes in syntesisers gestuurd, waardoor muziek ontstaat. Wethouder Kuijers was gisteravond de eerste bezoeker, die op deze wijze muziek maakte. Een beetje in het verlengde van deze laatste kunstuiting van Peter van Moock moet het werk van Peter Zegveld ge zien worden. Hij is gefasci neerd door geluid. Hij gebruikt het als structuur. In de regen tenkamer in de Waag heeft hij een installatie gebouwd waar de bezoeker overdonderd wordt door- wisselend geluid dat uit lege olievaten en een groot altaar komt. Bij Henk Hofstede van The Nits lag de nadruk bii het ui ten altijd meer bij de beelden de kunst en zijn opleiding aan de Rietveld Academie. Hoewel hij veel succes oogste met zijn kleurige schilderijen, besloot hij in 1981 een poos te stoppen en zich volledig op de muziek te richten. Zijn optredens met The Nits combineert hij met vormgeving van platenhoezen, posters en videoclip's. Hij was de initiatiefnemer van „La Grande Parade", waarvoor verschillende groepen muziek gingen maken dat geïnspi reerd was op de gelijknamige tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amsterdam. De schilderijen in de Waag date ren van voor 1981. Tekenwerk dat een beetje lijkt op striptekeningen is er te zien van The Lau. Hij werd bekend als gitarist van Neerlands Hoop Expres. Uit de groep Claw Boys Claw zijn drummer Marius Schrader en zanger Pe ter te Bos op de tentoonstelling vertegenwoordigd. Beiden volgden een opleiding aan de Rietveld Academie. Van Te Bos is in een vitrine typografi sche werk te zien. Van drum mer Van Schrader zijn enkele grote heftig beschilderde doe ken aanwezig. Van Neerlands enige echte rock 'n roller, Her man Brood zijn schilderijen en tekeningen te zien. De schilde rijen spelen duidelijk in op de popcultuur en de opkomst van de videoclip's en zijn in ver schillende technieken heel di rect opgezet. Petfr van der Klashorst en Wethouder Kuijers luistert op de stoel van Pjotr van Moock naar zijn eigen muziek. Maarten van der Ploeg zaten beiden in de groep Soviet Sex, maar zij kenden elkaar van de kunstacademie. Peter van der Klashorst geldt als één van de vooraanstaande hedendaagse kunstenaars, die nog steeds nieuwe richtingen zoelct en ri sico's niet uit de weg gaat. In hetïbstrarte uit geometrische strakke vormen opgebouwde werk, is het expressieve van eerder figuratief werk, niet verdwenen. Van der Ploeg heeft zowel in de muziek als in de beeldende kunst veel succes. Hij won met zijn werk dit jaar de Prix de Rome en zijn band Blue Murder brengt tot nog toe elk jaar een nieuwe L.P. uit. In de Waag is ruimte lijk werk van hem te zien. De tentoonstelling is tot 31 mei van maandag tot en met vrij dag van 12.00 tot 18.00 uur en op donderdag tot 21.00 uur te zien. Zaterdag kan men er van 10.00 tot 17.00 uur terecht. Zondag is de Waag dicht. Naar ziekenhuis na verzet tegen arrestatie LEIDEN Een 33-jarige Leidenaar is vannacht met een gebroken of gekneusde rib naar het AZL gebacht, nadat hij zich in de Tromp straat hevig tegen zijn arres tatie had verzet. De man die onder invloed van drank verkeerde, reed met zijn auto zigzaggend over de Haarlem merstraat. Een politiewagen zette de achtervolging iri. Deze eindigde in de Tromp straat waar de agenten en de man over straat rolden voori- dat de handboeien kondeh worden bevestigd. In het bu reau weigerde de Leidenaar de bloedproef en blaastest. LEIDEN De brandweer heeft gisteravond rond kwart voor acht een brandje in een raamventilator van de BTS aan de Vondellaan moeten blussen. Het vuur is vermoe delijk ontstaan door kortslui ting. LEIDEN Televisiepiraten hebben gisteravond om half elf het programma van Duitsland 2 gestoord. De uit zending, waarin reclame voor de Centrumpartij werd gemaakt, duurde acht minu ten. Bij de politie is een aan tal klachten binnengekomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13