oningin Beatrix etreurt Noorse Afstand tot EG België in greep stakingen I I „Passtoors pleegde geen hoogverraad" 3 'Moskou steunt terrorisme' Een cadeau van formaat TENLAND CeidaeSouAont WOENSDAG 14 MEI 1986 PAGINA 5 |en wil VS dekens •en voor daklozen HAU Polen zal de Verenigde Sta- .000 slaapzakken en dekens „voor hun ;n" aanbieden. Aanleiding daartoe is ierikaanse schenking van 50.000 ton jeder in verband met de kernramp in iobyl. De Poolse regeringswoordvoerder Urban bediende zich zoals gewoonlijk mische humor, toen hij het had over ize hulp die wij dankbaar aannemen" ilitieke hulp „die dekmantel is voor vijandige handelingen tegen Polen", der valt volgens hem ook het Ameri- aanbod, dat niettemin wordt geaccep- [omdat de VS toch een overschot heb- ?,;De Poolse autoriteiten zullen echter proeven nemen om er zeker van te zijn melkpoeder nog wel geschikt is voor aldus Urban. Frankrijk moet uitleveringsverdrag nog tekenen PARIJS De Franse president Mit terrand zal het Europese Uitleve ringsverdrag pas binnen enkele da gen tekenen. Nederland heeft giste ren op grond van dat nieuwe uitle veringsverdrag opnieuw gevraagd om uitlevering van de twee Heine- ken-ontvoerders in de veronderstel ling dat het vedrag al getekend was Maar volgens het ministerie van jus titie in Parijs blijft het Nederlandse uitleveringsverzoek toch geldig. Dt twee verdachten, Holleeder en Var Hout blijven vooralsnog onder huis arrest in hun hotel in Evry, ten zui den Van Parijs. Surinaamse ambassade in Den Haag blijft open PARAMARIBO De Surinaamse am bassade in Den Haag blijft voorlopig open. De regering in Paramaribo, die zich gisteren beraadde over de recente aanhouding van ambassadesecretaris Jessurun op Schiphol, heeft besloten het ministerie van buitenlandse zaken te belasten met verder onderzoek naar het incident op de luchthaven. Het plan om de ambassade als strafmaatregel te sluiten had de steun van Bouterse, maar ex-ambassadeur Henk Heidwei- ler, zou hem van dit voornemen heb ben afgehouden. Jesserun kon het ove rigens niet nalaten de Nederlandse po litici „de domste ter wereld" te noe- ZEER ACTIEVE OPLICHTSTERS TREVISO Twee Italiaanse vrou wen hebben een weduwe een deel van haar spaargeld ontfutseld, door haar voor te spiegelen dat zij bankbil jetten van radioactieve straling kon den ontdoen. De vrouwen, die zich uitgaven als medewerksters van de gezondheidsdienst, maakten de wedu we wijs dat bankbiljetten radioactivi teit aantrekken. De „ontsmetting" be stond uit het onder een kleed leggen van het geld, dat vervolgens bespoten werd met een vloeistof, die een uur zou moeten intrekken. Toen de wedu we na enige tijd het kleed optilde, bleek dat met de beide vrouwen zo wel de radioactiviteitals het geld was verdwenen. Inbreker woont jaar in sofa DONCASTER Een inbreker heeft zich een jaar lang verstopt gehouden voor de politie door zijn toevlucht te zoeken in een sofa. De rechter besloot hem gisteren een voorwaardelijke straf te geven, omdat hij intus sen wel genoeg had geleden voor zijn misdaad: het stelen van een videorecorder. Nadat hij vorig jaar was aangehouden, wist hij te ontsnappen en ver borg zich in de woning van een kennis, waar hij de bodem uit een bank haalde en zich daar vervolgens in nestelde. De man weigerde commentaar aan de pers over zijn „woonruimte". Reagan: VS zullen nooit als eerste kernwapens gebruiken WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Staten heeft gisteren tijdens een bijeenkomst met Ameri kaanse studenten gezegd dat de Verenigde Staten nooit als eerste kernwapens zullen gebruiken. De president noemde het beleid van wederzijdse afschrikking tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie „erg dom". Reagan zei dat de beste manier om een kernoorlog te voorkomen uitbanning van kernwapens is. „Laten we verder een eind maken aan het wederzijdse wantrouwen tussen Oost en West, zodat er geen reden is om oorlog te voeren". „We weten dat wij nooit als eerste een raket zullen af schieten, maar als zij aanvallen, moeten we genoeg over hebben zodat onze vergeldingsaanval hen onaanvaardbare schade zou toebrengen... De stelling van Reagan dat de VS nooit als eerste kernwa pens zullen gebruiken is regelrecht in strijd met het NAVO-beleid, dat deze mogelijkheid juist openhoudt. agan belooft ranski steun 1INGTON De Russi- ictivist voor de mensen- Anatoli Sjaranski van de Amerikaanse Reagan de belofte •n, dat de regering in ngton zich blijft inzetten de emigratie van joden Sovjet-Unie. De dissi- Sjaranski mocht in febru- r< ar Israel vertrekken en momenteel een bezoek e VS. Gisteren hield hij >espraak voor het Con- waarin hij verklaarde h nogmaals te hebben kt voor zijn krachtige ng die leidde tot zijn vrij uit de gevangenis. cr Anatoli Sjaranski houdt de hand vast van Jelena Bonner, de vrouw van de Russische dissident Sacharov, die voor medische behandeling in New York verblijft. Sjaranski brengt momenteel een bezoek aan de VS. „De geschiedenis |oorwegens economische irmatie is een successto- resultaat hiervan is [indrukwekkende wel keen gestadige economi- l.feroei en een buitenge- laag werkloosheidscij- "bit zei koningin Beatrix Ivond op het door de e koning aangeboden ga- •r in het koninklijk pa- i Oslo aan het eind van ste dag van het staatsbe- Maar de koningin voeg- an toe dat de betrokken- lie Noorwegen voelt bij helaas nog niet heeft |tot toetreding tot de Eu- •I Gemeenschap. „Dit leren wij met respect, maar niet zonder enige spijt". De eerste dag van het staatsbe zoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Noorwegen heeft gisteren tot een ver keerschaos geleid in de Noorse hoofdstad. Al een uur voor het koninklijk paar voet aan land zette, zat het verkeer in het centrum van Oslo muurvast. Ook bij de haven waar de ko ningin en prins zouden arrive ren, was er geen doorkomen aan. Aan de steiger van Hon- norbryggen stond de konink lijke garde varv koning Olav V opgesteld en een eindje verder enkele honderden in Noorwe gen woonachtige Nederlanders met oranje vlaggetjes. Dit tot zichtbaar genoegen van konin gin Beatrix en prins Claus. Daarna ging de koninklijke stoet naar het fort Akershus, waar bij het oorlogsmonument een krans werd gelegd. Aan het eind van de middag be zocht het koninklijk gezel schap naar het Munch-mu- seum. Vandaag had prins Claus een gesprek hebben met de minister van ontwikke lingssamenwerking en bezocht koningin Beatrix het Radium Hospetalet, een ziekenhuis voor kankerpatiënten. Op deze tweede dag van het staatsbe zoek kreeg het koninklijk paar ook een lunch aangeboden van de onlangs aangetreden nieu we Noorse regering. merikanen 'omen van >ldhaftig srk eV YORK Ameri- afn zijn blijkbaar v helden. In New ,]<k werd gisteren het a\taat van een opinie- ving gepubliceerd dat triees dat 76 procent Hfc/e ruim 2.000 onder leden ervan droomt s mensenleven te red- Wat 68 procent het •te genoegen vindt visiekijken; 61 pro- vindt vrienden be- 'ijker; 59 procent an- helpen en 58 pro- vakantiehouden. en willen het liefst ifari gaan of naar vrouwen willen ■n in Monte Carlo 'n diner in het Witte Pers protesteert Intussen was in het goede dorpje Rijk- ook alweer van alles geschied. Plotse- is daar namelijk een aantal akelig ijverige rlieden komen opdagen, die karrevrach- anken en balken meedroegen. Ze waren lijk zéér bedreven in de zogenaamde utili- puw, want in een wipje verrezen er nu van uten bouwsels uit de grond, die men met am „tribune" pleegt aan te duiden en an het hoogste doel schijnt te zijn er in te zitten schreeuwen, stampen, klappen, joe- luiten, schelden etc., etc. Dit verschijnsel pen tenminste bij voetbal- en ijshockey- [rijden geregeld waarnemen. De tribu- Wers werden weldra gevolgd door een electriciens. Deze kundige kerels richtten aantal ruwe palen op en bevestigden ige snoeren aan, volgehangen met hon derden lampjes. Het zag er dus werkelijk naar uit dat de knetterrace door Linke Lowietje zéér serieus werd opgevat. Al dat werk kostte hem namelijk héél wat geld, maar het kwam er wel weer uit, dacht-ie. Hij zat nu tenminste zelf gelukzalig en handjeswrijvend naar de flinke stapel inschrijvingsformulieren te kijken, die voor hem op tafel lagen. Bijna alle leden van de B.O.A.L. hadden voor de race ingeschreven. Het beloofde een succes te worden.Dat vond trouwens de eethuishouder Foe Yong Hai óók, die grijnzend naar het fraaie, smeedijzeren or nament stond te kijken, dat smidje Verholen zo juist had aangebracht. „Vele eelbiedwaaldige vleemdelingen kunnen nu vool de knettel-lelly in eethuisie komen van nietswaaldige Foe Yong Hai.lispelde de chinees. OPENBAAR VERVOER MORGEN EN VRIJDAG PLAT openbaar vervoer zal van avond al stilvallen; de socia listische vakbond kondigde BRUSSEL België is in gisteren twee dagen actie aan (Van onze correspondent Aad Jongbloed) hiermee de bonden te overtui- akkoord en erken de sta gen de stakingskas te openen, king". Later keerden zij terug naar Bij de plotselinge actie van Zolder, waar ze verkeersbor- het spoorwegpersoneel waren den uit de grond rukten en te- de Waalse vakbonden er gis- lefooncellen vernielden en terochtend als de kippen bij daardoor in aanvaring kwa- om achter de staking te gaan men met de Rijkswacht. Een staan. Dat had tot gevolg dat Rijkswachter werd bij charges de wilde actie op het station gewond. van Charleroi, die om tien uur maandagavond begon, „De meerderheid van de ar- oversloeg op andere Waalse beiders wenst te werken", al- stations en op dat van Brus- dus Cuyvers, „maar deson- sel-Zuid. Vooral dat laatste danks liggen drie van de vijf zorgde ervoor dat het trein- mijnen zo goed als stil. Als verkeer in de war liep, dat de mensen binnen 48 uur aan het noord-zuid-verbinding (ook werk gaan overwegen we te van en naar Parijs) stil kwam praten over betaling van de te liggen en dat duizenden niet-erkende stakingsdagen", mensen niet of nauwelijks op Gisteren maakten de mijn- hun werk konden komen, werkers in Beringen, Winter- Vanaf vanavond tien uur tot slag en Waterschei nog geen vrijdagavond laat zal het aanstalten aan het werk te openbaar vervoer in België gaan. niet normaal functioneren, Een van de stakingsleiders, omdat de socialistische vak- Luc Cieters, omschrijft de ga- bond gistermiddag plotseling rantie van Martens en vak- opriep tot een staking voor bonden als „puur bedrog", morgen en vrijdag. De stakin- „Op onze belangrijkste eisgen zullen in Wallonië opge- de garantie voor volledige volgd worden, als, zoals ver- werkgelegenheid hebben wacht, de christelijke vak- we geen antwoord gekregen, bond het voorbeeld volgt. Wij hebben met 20.000 men- De socialistische vakbond riep sen in Hasselt betoogd en we gisteren ook arbeiders in het eisen nog steeds: verwerp het bedrijfsleven op voor vrijdag acties uit te werken ter onder steuning van de ambtenaren- acties. Het is niet denkbeeldig dat België opnieuw lamgelegd wordt door de ambtenarensta- king. Overheidsvakbonden kwamen daartoe overeen „omdat de regering blijft wei geren om met de bonden te overleggen". De bonden gaan ervan uit dat de bezuinigingsoperatie, die twaalf miljard gulden moet opleveren, de ambteanaren zwaar zal treffen. Martens heeft tot dusver niet met de bonden willen praten omdat het kabinet het plan nog niet klaar heeft. Maandag liet hij weten dat nog slechts zeven van de twaalf miljard op pa pier staat en dat het weinig Stakende Belgische mijnwerkers bij Zolder riepen werkwillige collega's op het werk ook neer te zin heeft nu al met de bonden leggen. om de tafel te gaan zitten. de greep van de stakings koorts. Mijnwerkers in Belgisch Limburg, die maandag hun vierde ac tieweek ingingen, zetten gisternacht hun eisen kracht bij door in Heus- den-Zolder een veldslag aan te gaan met de rijks wacht en ruiten in te gooien van de vakbonds kantoren in Hasselt. Spoorwegmannen legden gis terochtend het werk neer, waardoor het treinverkeer de hele dag in een chaos ontaar de, de noord-zuid-verbinding stil kwam te liggen en duizen den mensen hun werk in Brussel niet konden bereiken of gisteravond pas laat thuis terugkeerden. Vrijdag zullen de ambtenaren het werk voor de tweede keer binnen veer tien dagen neerleggen, wat betekent dat de post, het on derwijs, de radio en tv niet normaal zullen werken. Het Al ruim drie weken probeert het stakingscomité, bestaande uit leden van de uiterst linkse Partij van de Arbeid, de mij nen stil te leggen uit protest tegen mogelijke sanering. En kele dagen hebben de officië le vakbonden de staking ge steund, maar zij schortten ac ties op nadat premier Martens hen voldoende garanties zou hebben gegeven. Vakbondsbestuurder Cuyvers: „Wij hebben zwart op wit dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen als gevolg van mogelijke herstructureringen. De financiering is voor zeker vijf jaar gewaarborgd. Alle toekomstige plannen worden bovendien voorgelegd aan de 18.000 mijnwerkers. Dat was voor ons voldoende om de ac tie af te blazen. We zullen echter nooit toestaan dat er ontslagen vallen". Voor honderden kompels in Zolder was de garantie zo ma ger, dat zij optrokken naar de vakbondskantoren in Hasselt, ruiten ingooiden en met de vuisten op tafel sloegen om Frankrijk ontkent betrokkenheid bij terreurbende MADRID De Franse ambassade in Madrid heeft elke insinuatie over Franse betrokkenheid bij terroristische operaties in Spanje, met klem ont kend. De ambassade rea geerde gisteren fel op be richten in de Spaanse me dia als zou de Franse ge heime dienst DGSE de leiding hebben gehad over een tereurbende, die vorige week is opgerold. Twee Spaanse bladen hadden op gezag van anonieme rege- rings- en politiefunctionaris sen in Spanje en Frankrijk ge meld dat de DGSE de organi satie „Roep van Jezus Chris tus" controleerde en manipu leerde, nadat acht maanden geleden in Parijs enkele leden van die groep waren gearres teerd op verdenking van het beramen van een aanslag op een synagoge. Twee van hen zouden later weer zijn vrijge laten op voorwaarde dat ze in de Libische ambassade in Ma drid zouden infiltreren. Vol gens het weekblad Cambio IC beschouwt de Franse geheime dienst de Libische ambassade in Madrid als het hoofdkwar tier van de terroristische acti viteiten van Libië in Europa. De zaak kwam aan het rollen door de aanhouding van tien ander leden van „De Roep" vorige week zaterdag in Ma drid. Het betrof een Jordaniër. een Syriër, drie Libanezen vier Spanjaarden en een Por tugees. De verdachten zouden met Libische steun aanslagen op Amerikaanse doelen in de Spaanse hoofdstad voorberei den. Spanje wilde de Franst betrokkenheid stil houden ge zwegen, omdat men de betrek kingen met de nieuwe rege- ring-Chirac niet wilde scha den. JOHANNESBURG De ad vocaat van de Nederlands-Bel gische Hélène Passtoors heeft gisteren gesteld dat zijn cliënte moet worden vrijgesproken van verraad, omdat ze geen burgerplichten tegenover Zuid-Afrika had. Het Zuidafrikaans openbaar ministerie is er volgens de ad vocaat, Denis Kuny, ook niet in geslaagd te bewijzen dat Passtoors terroristische acties heeft gepleegd. Hij zei dat Passtoors nooit ver raad ten laste kan worden ge legd, omdat ze geen verplich tingen had tegenover Zuid- Afrika, waar ze slechts tijde lijk verbleef als studente aan de universiteit in Johannes burg. Volgens de openbare aankla ger Klaus von Lieres is aange toond dat Passtoors wapenops lagplaatsen van het verboden Afrikaanse Nationaal Congres (ANC) kende, op de hoogte was van de communicatiecode van het ANC en had meege holpen een vluchtroute te vin den voor een ANC-lid. Passtoors (44) en haar voorma lige echtgenoot Klaas de Jonge werden in juli gearresteerd. De Jonge wist later te ont snappen naar de Nederlandse ambassade in Pretoria, waar hij nog steeds schuilhoudt. Kuny zei dat het openbaar mi nisterie Passtoors lijkt te zien als een zuiver politiek dier die al haar activiteiten, zoals haar studie aan een Zuidafrikaanse universiteit, ondergeschikt maakte aan haar werk voor het Afrikaanse Nationale Con gres (ANC). Deze lezing kan niet met bewijzen worden on derbouwd, meent hij. „De be wijsvoering berust niet op har de feiten, maar op veronder stellingen". Volgens de advocaat zette Pas stoors geen communicatienet werk op met het ANC. Zij leerde geheime codes en com municeerde met het ANC via gebruikelijke kanalen als de telefoon en de post. Het gaat. te ver, aldus Kuny, om hier te spreken van een „netwerk". Kuny stelde dat niet bewezen kan worden dat er een samen zwering bestond tussen Pas stoors en De Jonge. Er is ook geen bewijs dat ze betrokken was bij invoer van wapens. „Dat ze op de hoogte was van de lokatie van andere wapen depots wil nog niet zeggen dat zij deze heeft ingericht of de wapens het land binnensmok kelde". Morgen is de uit spraak. ONDERZOEKSINSTITUUT IISS IN JAARRAPPORT: LONDEN Een aanzien- rorisme bedrijven", schrijft het lijke hoeveelheid bewijs- IISS in haar Strategisch Over- materiaal doet het sterke ,1985;'86- An* A^ Het instituut meent dat de vermoeden rijzen, dat de kwetsbaarheid van moderne Sovjet-Unie terroristische geïndustrialiseerde maatschap organisaties Steunt. Dit pijen voor chemische, biologi- schrijft het in Londen ge- sche of zelfs nucleaire terreu- vestigde Internationale raanslagen het van essentieel Instituut voor Strategische lan8 maakt dat het pro- 6 bleem van het terrorisme wordt aangepakt voor het te laat is. Internationale samen werking bij het opsporen, ar resteren en uitwijzen van ter- lijk daTpresïdënt" Reagan, "die r°r,isten d<= enige manier om zowel Libië als Svrië heeft be- he vraagstuk de wereld uit te Studies (IISS). Het IISS noemt het opmerke- zowel Libië als Syrië heeft be- schuldigd van steun aan het helPen- internationale terrorisme, tot nu toe slechts tersluiks heeft verwezen naar de rol van de Sovjet-Unie. Het IISS, een particuliere in stelling voor defensie-onder- Over de stand van de Oost- Westbetrekkingen zegt het IISS, dat Reagan en Sovjet-lei der Gorbatsjov er met hun on realistische ontwapeningsvoor- zoek, bestempelt het terroris- stellen vooral op uit zijn ge- me als een groeiende industrie, weest goedkope propaganda- Het terrorisme stelde zich het afgelopen jaar verantwoorde lijk voor zo'n 1000 doden. „Een grote hoeveelheid be wijsmateriaal, afkomstig van bekentenissen, politie-onder- zoeken en in beslag genomen documenten (om maar niet te spreken van in beslag geno men wapens), laat nauwelijks twijfel bestaan aan de actieve steun die de Sovjet-Unie als onderdeel van haar politiek geeft aan organisaties die ter- successen te halen. „Zij zien de kritiek van deskundige waar nemers als peuterachtige larie koek, bestemd voor een onno zel en hoopvol gestemd pu bliek". De top in Genève zorgde voor een tijdelijke vermindering van de spanningen, maar zal waarschijnlijk niet leiden tot een echte en langdurige dooi in de Oost-Westrelatie. In de ontwapeningsonderhandelin gen liggen de standpunten van de twee partijen nog zo ver uiteen, dat niet duidelijk is hoe men ooit tot een akkoord kan komen, aldus het IISS. Volgens het IISS dreigen de meningsverschillen over het Amerikaanse SDI-onderzoek naar een anti-rakettenschild de ruimte te veranderen in het toneel van een nieuwe en on begrensde wapenwedloop. De supermogendheden zouden zo snel mogelijk moeten onder handelen over een beperking van de inspanningen op het gebied van de ruimtewapens. Over Gorbatsjov, die nu een jaar aan de macht is, zegt het IISS dat hij niet zozeer een hervormer is als wel een mo- derniseerder. De houding van de Sovjet-Unie ten opzichte van het Westen zal nauwelijks verandering ondergaan onder de nieuwe leider. Reagan op zijn beurt volgt volgens het IISS een weg vol risico's door een vermindering van de Sov jet-Amerikaanse spanningen ondergeschikt te maken aan zijn voorkeur voor een sterke re en minder terughoudende Amerikaanse aanwezigheid op het wereldtoneel. Reagans spierballenpolitiek brengt het gevaar met zich mee dat de yS meegesleept worden in een militaire crisis, aldus het Lon- dense instituut. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres. Postcode/plaats: Telefoon.fvoor controle be:orging)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de handdoek aan: Naam: Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). \WlrV ler j Ceidóë Souto/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5