Joodse organisaties willen klaarheid van Vaticaan Boodschap Dalai Lama vindt gehoor in Europa aan tafel CeidócSouAoni kerk wereld Sovjet-Unie vastbesloten joods geloof te elimineren' Tweeslachtigheid in document over bevrijdingstheologie Gorbatsjov en Tsjernobyl ACHTERGROND £cidóc Soutuut WOENSDAG 14 MEI 1986 PAG» Waardering bij „Confrontatie" voor CDA „Confrontatie", het maandblad van behoudende Rooms-Ka- tholieken, heeft „met waardering" kennis genomen van de brief van CDA-fractieleider De Vries, volgens wie de fractie legalisering van euthanasie „op grond van tal van klemmen de redenen afwijst. Onze principiële bezwaren tegen wets wijziging, zoals verwoord in onze inbreng in het euthanasie debat. zullen vanzelfsprekend na 21 mei even zwaarwegend zijn als voor die tijd. De opstelling van de fractie zal navenant zijn," aldus De Vries in een brief aan „Confrontatie". Deze had De Vries begin april gevraagd of de CD A-fractie na de verkiezingen wetsvoorstellen inzake actieve euthanasie zal steunen. Wereldbond Bijbelgenootschappen bestaat 40 jaar Dezer dagen is het veertig jaar geleden, dat in het Zuiden gelse dorp Haywards Heath de Wereldbond van Bijbelge nootschappen werd opgericht. Sedert 1973 zetelt de bond in Stuttgart. Hiervan zijn 70 nationale bijbelgenootschappen lid, alsmede bijbelbureaus in dertig landen. Secretaris-gene raal is de Duitse evangelische predikant Ulrich Fick. De Wereldbond heeft het afgelopen jaar meer dan 12 miljoen exemplaren van de bijbel over de hele wereld verspreid, als mede ruim 13 miljoen Nieuwe Testamenten en bijkans 40 miljoen bijbelboeken. Op het ogenblik is de Wereldbond betrokken bij bijbelver taalprojecten in 544 talen, met als doel zoveel mogelijk men sen een bijbel in hun moedertaal te kunnen verschaffen voor een zacht prijsje. Sedert Adam zijn de dwazen in de meerderheid. BEZOEK WERPT LICHT OP VOLKERENMOORD DOOR CHINA Als de Dalai Lama („Oceaan van wijsheid") uit het vliegtuig stapt kust hij niet de grond, zoals de paus, maar wast zijn handen. En de gees telijk en wereldlijk lei der in ballingschap van Tibet heeft zich juist vandaag in een Holland se gelegenheid van on reinheden ontdaan. Het heet dat de reislustige Dalai Lama tot 21 mei in ons land is om het lot van zijn ge teisterde volk onder de aan dacht van de wereld te bren gen en het boeddhisme te verbreiden. Maar volgens kenners gaat het de Dalai Lama, die de verpersoonlij king van het lot der Tibeta- nen is, toch vooral om zijn vredesboodschap („innerlijke vrede") en zal hij zwijgen over „politiek". Maar het zal voor de geeste lijk en wereldlijk leider van het „Dak van de Wereld" (de superbergen van Tibet, Ne pal, Mongolië en Noord-In- dia) in elk geval een prettige bijkomstigheid zijn dat de westerse media vooral op het zware leven van het Tibe taanse volk wijzen, het volk dat zucht onder het juk van de Chinezen. Nu is er een liberalisering in getreden (religie mag weer), en hebben de straatarme Ti- betanen meer rechten en voorzieningen gekregen, maar vroeger zijn talloze mensen uit Tibet door de Chinezen om het leven ge bracht. Een rapport van een internationale juristenorgani satie spreekt in dit verband over „genocide" (volkeren moord). De atheïstische Chine zen hebben vooral in de jaren vijftig en zestig alles gedaan om de religie in Tibet uit te roeien, om het boeddhisme daar te vernietigen, zo meldt een Nederlandse sinologe die onder de schuilnaam Simone Cloud over Tibet heeft gepu bliceerd. Tibet is volgens de Stichting Ontmoeting met Tibetaanse Cultuur tegenwoordig prak tisch onherkenbaar. „Tem pels en andere culturele mo numenten zijn bijna overal verdwenen en Tibetaanse na men zijn „verchineesd". Ti betaanse burgers zijn tweede rangs burgers in eigen land". De Stichting stelt dat de situ atie na de liberalisering nog steeds ernstig is. „Die libera lisering in Tibet is niet meer dan een cultureel vernisje, vooral bedoeld voor buiten landse toeristen en propagan da, maar zonder belangrijke verbeteringen voor de Tibe- tanen zelf". li Lama was gisteren in Wenen, waar hij,bad voor een I gebouwde vredespagode. Dat de Chinezen de inwoners van Tibet veel leed hebben aangedaan is duidelijk, maar hoeveel Tibetanen er nu in de loop der jaren door China zijn vermoord blijft in het ongewisse. Er zijn mensen die zeggen dat maar liefst an derhalf miljoen Tibetanen om het leven zijn gekomen. Dat zou althans blijken uit cijfers. De Dalai Lama zelf spreekt over 1,2 miljoen do den. Vriendelijk „Simone Cloud" heeft in Ti bet gemerkt dat de Tibetanen nog steeds lijden onder het Chinese bewind. Overheer send was die indruk overi gens niet: „De Tibetanen zijn fantastische mensen, heel open, enthousiast en vriende lijk. Mensen die duidelijk heel blij zijn met hun geloof en heel bewogen door dat ge loof". Dat is precies wat de Dalai Lama met zijn „innerlijke vrede" bedoelt: rust, geweld loosheid en vriendelijkheid. En de gelovige Tibetanen zien in de 51-jarige Dalai Lama, die in 1959 vermomd als soldaat uit Tibet wist te vluchten voor de Chinezen, nog steeds hun grote leider. Dat was hij officieel overi gens al op vierjarige leeftijd... China heeft onlangs nog geld in Tibet gepompt om het land op te krikken en volgens de Nederlandse sinologe is Tibet op het ogenblik niet veel ar mer dan aangrenzende gebie den. En juist nu, door het be zoek van de Dalai Lama aan Europa, komen de Chinese praktijken uit het verleden volop in de schijnwerpers. Als gevolg van de grote be langstelling voor de Dalai Lama in Europa komt China onder druk te staan, maar of het land de Dalai Lama zal toestaan om weer naar Tibet te gaan en het land zelfstan digheid te geven is zeer de vraag. Tibet is als buurland van India van groot strate gisch belang en China wil daar de controle over hou den. Bovendien zijn de Chi nezen nog altijd bang voor een volksopstand als de Tibe tanen de geestelijk en we reldlijk leider weer in hun midden hebben. MARTIN VOORN De Dalai Lama geeft morgen om half elf in de aula van de Vrije Universiteit aan de Boelelaan een lezing in het Engels over de toekomst 'van de religie. Vrijdag geeft hij om half acht een lezing in het RAI Congreseenmtrum te Amsterdam en zaterdag op hetzelfde tijdstip in het Con gresgebouw in Den Haag. In lichtingen: Stichting Ont moeting met Tibetaanse Cul tuur 02155 16.841. OVER BESCHULDIGINGEN HULP AAN NAZI'S Joodse organisaties in de Verenigde Staten hebben het Vaticaan om een ver klaring gevraagd over de beschuldiging dat rooms- katholieke geestelijken- na de Tweede Wereld oorlog Oorlogsmisdadi gers zouden hebben hel pen vluchten. De organisaties besloten tot deze stap na berich ten van het Amerikaanse religieuze persbureau Religious News Service (RNS) dat het Vaticaan na de oorlog functiona rissen beschermde van de door de nazi's ge steunde regeringen in Oost-Europa. Het persbureau baseert de beschuldiging op onlangs ontdekte Amerikaanse rege ringsdocumenten. Het Vati caan zou onder meer Ante Pavelich, in de Tweede We reldoorlog leider van Kroa tië, en Klaus Barbie, bekend als de „slager van Lyon", on derdak hebben verleend. Pa velich is de dood van hon derduizend mensen ten laste gelegd. Hij vluchtte in 1947 naar Argentinië en werd daar op straat neeergescho- ten. Volgens RNS heeft de Amerikaanse regering inder tijd op aandringen van het Vaticaan haar plan Pavelich te arresteren laten varen. Volgens de Amerikaanse nazi-jager Chris Simpson hebben tienduizenden ver moedelijke oorlogsmisdadi gers dankzij het Vaticaan na de oorlog kunnen vluchten. Zowel Simpson als vertegen woordigers van het Joodse Wereldcongres erkennen dat het Vaticaan zijn houding te genover de joden sindsdien drastisch heeft gewijzigd. Een woordvoerder van de Rooms-Katholieke Bisschop penconferentie in de Vere nigde Staten verklaarde dat het mogelijk is dat geestelij ken zonder medeweten van hun superieuren oorlogsmis dadigers hebben geholpen. De president van het Joodse Wereldcongres, Israel Singer, wil ook weten welke houding het Vaticaan aanneemt te genover Kurt Waldheim, voormalig secretaris-generaal van de Verenigde Naties en thans kandidaat voor het presidentschap in Oostenrijk. Deze zou door Pavelich on derscheiden zijn voor zijn diensten in Joegoslavië. Fatima-vrouwen roepen op vredes demonstratie op tot gebed Naar schatting duizend vrou wen demonstreerden gisteren op het Haagse Binnenhof met knotten wol om ieders ver bondenheid met elkaar tot uitdrukking te brengen voor de vrede. Onder hen bevond zich ook een groep vrouwen die opriep tot het bidden van de rozenkrans als middel om de vrede naderbij te brengen. Terwijl de andere vrouwen demonstreerden en een rouwbijeenkomst hielden, droegen zij al biddend het beeld van Maria, koningin van de Vrede, van het Haag se Malieveld naar het Binnen hof. De groep zei zich te laten inspireren door de verschij ning van Maria in Fatima op 13 mei 1917, waarin ze opriep te bidden voor de vrede. .v.feï* CONCLUSIE BRITSE LAGERHUISCOMMISSIE: De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Britse Lagerhuis constateert dat de Russische leiders vastbe sloten lijken te zijn het joodse geloof en de joodse cultuur in de Sovjet-Unie te elimineren. Leden van de commissie, sa mengesteld uit alle partijen in het parlement, brachten ver slag uit van een bezoek aan de Sovjet-Unie. De commissie zegt na gesprekken met vooraanstaande Russen sterk de indruk te hebben dat de uitoefening van het joodse geloof en de beleving van de joodse cultuur momenteel ern stig worden beperkt. Het feit dat in de hele Sovjet-Unie slechts 57 synagogen zijn, wordt door de commissie getypeerd als een gebaar naar het publiek. Het anti-semitisme in de Sovjet-Unie heeft een lange geschiedenis, aldus de commissie en er zijn aanwijzingen heeft dat de Russsiche joden op het gebied van werkgelegenheid openlijk worden gediscrimi neerd. De commissie zegt geen duidelijk inzicht te hebben in het aantal christelijke kerken dat in de Sovjet-Unie open is. Het Russische beleid ten aanzien van religie is er volgens het rap port op gericht sléchts het minimum aan godsdienstvrijheid toe te staan, zodat nog net wordt voldaan aan binnenlandse en internationale verplichtingen op dit gebied. Het rapport bevat ook een aantal kritische passages over het mensenrech- tenbeleid van de Sovjet-Unie. GEBROEDERS BOFF IN OPEN BRIEF: De Braziliaanse bevrijdings theologen Leonardo en Clo- dovis Boff hebben in een open brief zowel waardering voor als kritiek op het recen te Vaticaanse document over christelijke vrijheid en be vrijding geuit. Enerzijds geeft naar hun me ning Rome met het jongste document de verdediging van bevrijdingstheologie op zich genomen. Anderzijds schrijven de gebroeders Boff in hun brief aan voorzitter kardinaal Ratzinger van de Vaticaanse Congregatie voor de Geloofsleer dat zij enthou siasme voor de vrijheid en aanmoedigingen missen om samen met de onderdrukten de strijd voor de bevrijding in de praktijk te brengen. Het document laat wel „licht schijnen maar produceert geen warmte". Het document wekt de in druk dat door het simpelweg aankondigen van de waar heid „automatisch" de bevrij dingsprocessen in werking worden gezet. Het is naar Leonardo Boff komt in Utrecht spreken De Braziliaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff komt naar Nederland. Op verzoek van de Katholieke Theologi sche Hogeschool Utrecht (KTHU) en het Franciskaans Stu diecentrum, houdt de theoloog woensdag 21 mei in de Jans- kerk te Utrecht een lezing over het thema „vrijheid en be vrijding". Boff, die tot enkele weken geleden een zwijgplicht had van het Vaticaan, heeft te kennen gegeven niet met de Nederlandse pers in contact te willen komen. hun mening echter belang rijk de voorwaarden daar voor te scheppen. Het docu ment negeert volledig de strijd, het lijden en de organi saties van de armen. Boven dien wordt voorbij gegaan aan de capaciteit van de ar men om vanaf de basis een werkelijke kerk van de ar men op te bouwen. „Helaas worden in het document de laatsten nog steeds als de laatsten beschouwd en niet - overeènkomstig het evange lie - als de eersten". Ten slotte uiten de broers Boff kritiek op de toon en de stijl van het document, waar in teveel voorbij wordt ge gaan aan de historische be wegingen van de onderdruk ten die werkelijke bevrij dingsprocessen hebben aan gezwengeld en te veel het ac cent wordt gelegd op de vrij heidsidealen van de domine rende cultuur van de moder ne westerse wereld. Runderlapje met postelein en aardappelen kwarkvla Als u met zijn tweeën ben dan heeft u nodig: 200 g suka- delap of doorregen runderlap, 30 g margarine, zout, pe per, stukje laurierblad of rozemarijn; 750 g postelein, 8 g maizena of aardappelmeel, zout, (azijn), 5 g margarine; l/t tot 1 kg aardappelen; 3 dl gele vla (3 dl melk, 15 g custard, 18 g suiker150 g kwark, paar druppels citroenessence, 4 aardbeien, bas terdsuiker. Doorregen runderlappen krimpen bij de bereiding sterk, om dat een deel van het vet eruit smelt; koop er daarom wat meer van dan van de tamelijk magere sukadelappen. Bak het vlees in hete margarine vlot bruin. Temper vervolgens het vuur sterk, leg het deksel schuin op de pan en schenk daarop warm water tot het erge bruisen van het vet minder gaat worden. Voeg zout, peper, laurierblad of rozemarijn toe en stoof het vlees op een kleine pit mals in twee a drie uren. Gebruik eventueel een hogedrukpan, daarin duurt het sto ven drie kwartier. Zeef de kruiden uit de jus. Kijk de postelein na op onkruiden en snijd zo nodig de wor tels van de planten. Was de groente tot het spoelwater geen zand meer bevat en laat haar uitlekken. Snijd de postelein in stukken van ongeveer drie centimeter. Zet de groente op met aanhangend water, laat haar slinken en dan in acht minuten gaar koken. Giet het meeste kooknat in de schaal en bind wat overblijft met weinig aardappelmeel of maizena (met water aangemaakt). Breng de postelein op smaak met zout en voor de liefhebbers met een scheutje azijn. Roer er de marga rine door. Meng de gele vla (laat een zelfgekookte eerst koud worden!) met de kwark en citroenessence. Garneer het mengsel met gesuikerde plakjes aardbei. JEANNE HeT zwijgen van de Russische partijleider Gorbatsjov^' achttien dagen heeft geduurd, zal vanavond dan eind er worden verbroken. Verwacht mag immers worden, dat 1 er, zijn aangekondigde rede zal ingaan op de ramp met de kna centrale in Tsjernobyl. Mogelijk zal dat het begin zijnv een grotere bereidheid van het Kremlin de bevolking v; Sovjet-Unie en de rest van de wereld nauwkeurig te i meren over oorzaak en omvang van de catastrofe en va e tot nu toegepaste bestrijdingsmethoden. Door de onve M< woordelijke wijze waarop tot nu toe hoogst noodzakelijk at lichtingen zijn achtergehouden, hebben westerse atoon:ti' kundigen zich nog altijd geen precies beeld kunnen vor GEBREK aan openheid is overigens helaas niet allei constateren in het Oostblok, maar ook in het Westen. tpi land verzweeg in de jaren vijftig een ongeluk in een centrale en Frankrijk heeft de afgelopen weken net ge kj of de radioactieve wolk aan het land voorbij was gegaai vrees dat het kernenergieprogramma er schade van zoi dervinden. )i De Russische zwijgzaamheid is overigens niet nieuwijf Amerikaanse journalist Henry Saphiro, die meer dan ve jaar correspondent in Moskou is geweest, heeft deze nog eens uit de doeken gedaan hoe de opeenvolgende le in het Kremlin gewend zijn geweest belangrijke nieuw ten voor hun bevolking verborgen te houden, totdat i 3 eigen huis orde op zaken hadden gesteld. Saphiro's mee; zarre voorbeeld: in 1941 informeerde het Russische pej reau Tass bij de ook toen in Moskou verblijvende Saphi hij wellicht iets wist over de Duitse inval in de Sovjet-I e OFSCHOON systeem en maatschappij ir> de Sovjet- g sinds 1941 niet fundamenteel zijn veranderd, was het nekkig zwijgen van het Kremlin over Tsjernobyl toch rassend. Het is immers nog maar enkele maanden getyi dat partijleider Gorbatsjov opriep tot meer openheid eiftd erkennen van fouten en mislukkingen. Dezelfde Gorballi die als het op ontwapeningsvoorstellen aankomt de wes|e( media uitstekend weet te bespelen, heeft nu achttien dpk gezwegen over een gebeurtenis die ingrijpende effecten tot ver buiten de grenzen van het Sovjet-rijk. Er blijkt in het Kremlin een enorme kloof te bestaan t$> de theorie en de praktijk van openheid, juist nu snell1 adequate informatievoorziening zo belangrijk was. Gor jov ondervindt dat wie eenmaal de publiciteit heeft gezS zich niet straffeloos a#n diezelfde publiciteit kan onttrek1 Nu de ramp onder controle lijkt, wordt de nieuwsversi lj fing beter, maar daarmee alléén kan de Sovjet-leider de die zijn imago heeft opgelopen, niet wegwerken. HOE cynisch het momenteel ook mag klinken: het is door niet geheel uitgesloten dat de ramp in Tsjernobjj den duur een gunstig effect kan hebben op de internatu r' verhoudingen. De Sovjet-Unie heeft inmiddels laten schemeren mee te willen werken aan een betere infori verschaffing over en veiligheidsinstructies voor kerncej les, bijvoorbeeld onder auspiciën van het atoombureau! de Verenigde Naties. Tsjernobyl heeft bovendien het be aangetoond van duidelijke controle op de naleving vaiyt koorden. Dat geldt ook voor afspraken over wapenbehp sing. Daar ligt nog een duidelijke mogelijkheid voor Gorhi jov en de zijnen hun geloofwaardigheid te bewijzen. Regen- of onweersbui DE BILT Vanavond zijn er nog flinke opklaringen, maar in de loop van de nacht neemt de bewolking weer toe op de nadering van een gebied met buien. Ten zuidwesten van Engeland bevindt zich een storing, die grotendeels morgen ons land met buien passeert. Het is niet uitgesloten dat sommige hier van gepaard gaan met onweer. De temperatuur daalt de ko mende nacht tot een graad of 8. Morgenmiddag wordt de temperatuur ongever 13 gra den. De wind is overwegend matig uit het zuiden, maar in de loop van de dag draait deze naar westelijke richtingen. Vrijdag is het vrij koel, daarna loopt de temperatuur op tot zomerse waarden met de Pinksterda gen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: vrijdag tijdelijk re gen, zaterdag droog. Middag- temperatuur ongeveer 11 gra den, in Denemarken zaterdag enkele graden hoger. Britse-Eilanden: vrijdag, voor al in het midden en zuiden pe rioden met zon, zaterdag van het westen uit bewolking. Middagtemperatuur vrijdag omstreeks 14 graden, zaterdag ongeveer 20 graden. Belgie, Luxemburg en noord- Duitsland: perioden met zon en vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur vrijdag onge veer 16 graden, zaterdag om streeks 22 graden. king gevolgd door af en to e gen. Middagtemperatuur u 16 graden in het noordei 24 graden bij de Middellafil Zee. Zaterdag vrijwel li streeks 25 graden. i\ Spanje en Portugal: zo4i maar zaterdag in het noot wolkenvelden. Middagtei ratuur van 18 graden in noorden tot 30 graden in midden en zuiden. Alpenlanden en zuid-D land: zonnig en middagte e ratuur van 18 tot 24 gradig Italië en Adriatische overwegend zonnig, ma de Adriatische kust een regen- of onweersbui. M van 21 tot 27 Donderdag 29 mei aanstaande verschijnt bij deze krant de special Informatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Rene Leibbrand, bereikbaar onder nummer 071 -122244

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2