UVS klopt RCLin bekerstrijd Het imponerende oeuvre van Milan Kundera i BOEKEN EN SPORT Moderne versie van „De Avonden' Lieflijk fabel wereld je van Marjolein Bastin Smeets vult boekje met spannende doeken Tragedie zoek bij Hans Dorrestijn IK BEN HEMA-ESN OMDfiT IK DOL BEN OP VERSE ZOMERKONINKJES. i2/3att't10ï /"~y~ 60)aaren_. 14 Miljoen flans. HEMA £4idóe6ouaa/nt WOENSDAG 14 MEI 1986 PAGINA Een in verval geraakte bad plaats, waar een merkwaardi ge medische verzorging en be handeling plaatsvindt: jonge onvruchtbare vrouwen zouden door de heilzame krachten van het bronwater toch in staat worden gesteld kinderen te krijgen. Bedenkelijke artsen staan nen bij. Het plaatsje is dus een vrouwenstadje, waar veel wanhoop heerst. Dit is het in Frankrijk woont. De uitge vers Agathon en Ambo bren gen met dit boek weer een nieuw deel in de reeks van ro mans die zij van Kundera aan het uitgeven zijn. De geschiedenis die in „Af- scheidswals" verteld wordt, beslaat vijf dagen in dat kuur oord. Een van de verpleegsters begint een aktie om de man, van wie zij na een heel korte relatie zwanger is. op zijn ver antwoordelijkheden te wijzen. De man, een bekend trompet tist. die even op bezoek was in dat plaatsje, wil helemaal niets weten van enige verplichting, laat staan van een verbintenis met de jonge vrouw. Weder zijdse listen en bedrog volgen. Dat levert nogal wat gedoe op, dat door Kundera luchtig, vro lijk, satirisch en haarscherp op papier wordt gezet. De motie ven van de doorgaans heel be perkt denkende mannetjes en vrouwtjes in dit verhaal, ziin troebel, onduidelijk, oneerlijk. Met kennelijk plezier analy seert Kundera dat steeds weer. De schijnheilige arts in het medisch centrum, die zijn mooie en jonge vrouwelijke patiënten op een heel aparte wijze behandelt, zodat ze moe der worden van zijn kinderen, is daarvan een prachtig voor beeld. Kundera's roman is vertaald door Jana Beranovó, de Tsje- chisch-Nederlandse dichteres, die in feite vrijwel al het werk van Kundera voor Nederland toegankelijk maakt. Eerder herschenen drie grote romans, met een gelijksoortige uiterlij ke verzorging, zodat Agathon en Ambo aan een Kundera- reeks bezig blijken te zijn. Daarbij is dan ook nog een to neelstuk van Kundera in het Nederlands verschenen, een hommage aan Denis Diderot, met als titel „Jacques en zijn meester". Het werd in 1972 uit Praag weggesmokkeld, omdat Kundera daar toen niet meer kon publiceren. Zijn reactie op de Russische inval leidde ertoe dat zijn hele oeuvre uit de Tsjechische literatuur werd gechrapt. Dit toneelstuk is vertaald door Ivo Gay. De eerder verschenen door Jana Beranovó knap vertaalde romans van Kundera zijn heel rijke, indrukwekkende boe ken. In „De ondraaglijke licht heid van het bestaan' gaat het om allerlei tegenstellingen en paradoxen, die het leven biedt en waar vier personages, twee mannen en twee vrouwen, hun weg in zoeken. Het ver haal is vervuld van een duide lijke politieke, maatschappelij ke en filosofische symboliek, zoals al het werk van Kunde ra, zonder dat het duister, zwaar of ondoordringbaar wordt. Integendeel. De twee andere romans uit deze mooie reeks zijn: „Het le ven is elders" en „Het boek van de lach en de vergetel heid". Het laatste is de ge schiedenis van de uit Praag gevluchte jonge vrouw Tami- na, die op zoek is naar haar dagboek dat zij in Praag ach terliet. Dat is voor haar van groot belang, omdat ze de dood van haar man niet kan ver werken en dat dagboek over haar huwelijk wil bestuderen. Milan Kundera In een merkwaardig en (op nieuw) heel symbolisch eind,, wordt dit verhaal afgerond. In „Het leven is elders" beschrijft Kundera op ironische en aan grijpende wijze de levensloop van Jaromil, in wie zijn moe der een dichter ziet. Het gaat allemaal niet goed met de jon geman. Milan Kundera heeft met de uigave van deze vijf boeken een waardige introductie in Nederland gekregen. Om zijn markante positie tusen Oost en West en om zijn gedreven ver teltechniek is deze kennisma king met hem een bijzondere ervaring. JAN VERSTAPPEN Milan Kundera: „Het leven is elders" (Prijs ƒ35,50); „Het boek van de lach en de vergetelheid" (Prijs ƒ30,50), „De ondraaglijke lichtheid van het bestaan" (Prijs ƒ34,50), „Jacques en zijn meester", (Prijs ƒ17,50), „Afscheidswals" (Prijs ƒ30,50). Uitgaven van Ambo en Agathon. DEBUUT HUUB VAN HAREN: „EEN WANDELAAR MET EEN BIJNAAM" Het zoeken naar een eigen identiteit. De zucht naar status en aan de andere kant nimmer waargemaakte ambitie, waardoor niet, of nauwelijks geleefd wordt. Daarover handelt het zeer ge slaagde debuut van Huub van Haren, „Een wandelaar met een bijnaam". Het verhaal gaat over een jonge man, die terugkeert naar het ouderlijk huis nadat hij de brui heeft gegeven aan zijn studie tot beeldend kunstenaar. Zoals vele leeftijdsgenoten weet hij niet precies, wat hij aan moet met zijn leven. Hij doet er weinig aan om verandering te brengen in zijn ledige bestaan en is zich het hele boek door pijnlijk bewust van dit onvermogen tot handelen. Het verhaal lijkt in die zin een moderne versie van „De Avon den", waarmee Gerard Reve in 1948 debuteerde als schrijver. Net zoals in „De Avonden", gebeurt ook ook in het debuut van Van Haren weinig. Het ego-centrisme van de ik-persoon staat centraal, echter zonder dat dit vervelend wordt. Niet de frustra ties van de ik-persoon, maar de humor voert de boventoon: „Terwijl ik op een zaterdagmiddag in de telefooncel stond en begreep, dat mijn broer werkelijk bezig was zijn verstand te ver liezen merkte ik dat het nu wel bijzonder rustig was in de straat". Huub van Haren bedient zich bovendien van een stijlvol en prettig taalgebruik. Uit de behoefte een zinvol bestaan te leiden, zoekt de ik-persoon naar een manier om de leemte op te vullen die is ontstaan na het beëindigen van zijn opleiding. Daarom brengt hij vele dagen door in de leeszaal om verliefd te worden op de assistente, die daar werkt. Gemakzuchtig als hij is, laat hij zijn affectie echter niet blijken om er later spijt van te hebben. Uiteindelijk recht vaardigt hij zijn bestaan met een wekelijkse wandeling naar het park. Hij neemt steevast een boek mee tijdens deze wandelin gen, dat hij goed zichtbaar bij zich draagt in de hoop dat de titel hem bekendheid zal geven. ESTHER TALBOOM Huub van Haren: Een wandelaar met een bijnaam". Uitge verij De Bezige Bij. Prijs 24,50 Marjolein Bastin mag zich een van de bekendste illustratrices van Nederland noemen. Met haar verfijnde en kunstzinnige natuurtekeningen in Libelle heeft ze zich in niet meer dan enkele jaren tijd een een enorm en toegewijd „kijkers publiek" verworven. Van deze grote kunstenares zijn onlangs bij Van Holkema en Warendorf vier juweeltjes van voorlees-kijkboekjes ver schenen, bestemd de aller kleinsten. De serie bestaat uit vier stevig uitgevoerde boek jes: Vera's Knutselhoekje, Vera en haar vriendjes, Ik ben Vera en De kleertjes van Vera. Het lijdt geen twijfel of deze „Vera de Muis"-serie wordt een succes. Zelden ver schijnen boekjes, die met zo veel zichtbare liefde en toewij ding zijn gemaakt. De eenvou- over het wereldje van Vera de Muis, waarin allerlei dieren voorkomen. Marjolein Bastin is er in deze boekjes door de schitterende kleurentekenin gen in geslaagd een lieflijk fa belwereldje te scheppen, waar in de dieren weliswaar mense lijke eigenschappen hebben, maar waarin ze er gekleed of niet toch helemaal zo uit zien als echte dieren. En zo le ren de kleine „lezertjes" met een een aantal dieren kennen, hetgeen de liefde voor de na tuur kan wakker maken of aanwakkeren. LEO HENNY Marjolein Bastin: „Vera de Muis" (4 boekjes). Uitgeve rij: Van Holkema Waren dorf. Prijs 7,50 per deeltje. Bescheidenheid is niet de sterkste kant van Mart Smeets, maar het valt niet te ontkennen dat de kleurrijke sportverslaggever van Studio Sport in zijn boekje over „spandoeken" het doek „Mart Smeets for president" naar de achterkant van de omslag heeft verbannen. De mooiste kreet gebruikte hij voor de titel: „Oma, dit was uw laken". Hoofdmoot van het foto- en tekstmateriaal is de schaatssport, met voetbal als goede tweede. Smeets pakt het originele onder werp bewust aan op een niet-wetenschappelijke manier. Hij duikt zomaar in wat historie en zet alle spandoekrijke en span- doekloze sporten op en rijtje, opgefrist met eigen ideeön. Vooral de reden en de originele humor van de spandoeken intrigeert de schrijver en samensteller. Een voorwoord van Elfstedentocht- promotor Hans Wiegel raakt al een belangrijk punt: „Zonder het spandoek „finish" waren al die fraaie en geestige spandoeken niet bedacht". Mart Smeets: „Oma, dit was uw laken". Uitgeverij Eisma BV. Leeuwarden. Prijs 12,50. Hans Dorrestijn zal nooit de P. C. Hooftprijs winnen, laat staan geweigerd worden, maar schrijft wel amusante boeken. Ook in zijn jongste bundel, „De donkere kamer van Dor restijn", is hij een vrolijke zwartkijker, die cynisch zijn eigen ellende beschrijft. He. valt deze keer overigens wel mee met 's schrijvers misère. In voorgaand werk placht hij zijn relationele ellende te ver drinken in volle limonadegla zen rode wijn, deze keer wordt de auteur, ook bekend van veel teksten voor tv („Jan de Bom",„Stratemaker-op-zee") en theater (onder meer Adèle Bloemendaal), geplaagd door betrekkelijk luxueuze proble- In „De donkere kamer" be schrijft hij hoe een onplezieri ge fotograaf een ware terreur uitoefent door ziin voortduren de ongevraagde bezoekjes. En in „Chloromyia Formosa" is hij opeens een overspelige ebhtgenoot, gekweld door schuldgevoel. Humoristisch vertolkt leed is Dorrestijns grote kracht, maar de werke lijk schrijnende ellende ont breekt in „De donkere kamer van Dorrestijn". In plaats daarvan zijn de hoofdpersonen eerder een beetje miezerig. In interviews pleegt Hans Dorrestijn tamelijk ongege neerd voor zijn levensproble men (vrouwen en drank) uit te komen, maar te oordelen aan „De donkere kamer van Dor restijn" vergaat het de auteur tegenwoordig goed. De trage die is dan weliswaar een beetje zoek, de amusante stijl en de herkenbare thema's zijn ge lukkig gebleven. Dorrestijn schrijft leuke verhalen voor mensen, die hun schooltijd nog lang niet vergeten ziin, katten hebben en een echtelijke rela tie in stand proberen te hou den. Maar op deze manier wordt Dorrestijn, ondanks al: zijn zwartgalligheid, nooit de Piet Paaltjens van de twintig ste eeuw. Hans Dorrestijn: „De donke re kamer van Dorrestijn". Uitgeverij Contact. Prijs ƒ19,90. Jan Foudraine, ofwi Swami Deva Am rit hie hoüdt morgenavond ijl. Centrum EX- '85 (op het i/ieze Driessenplein) een lezin g over bewustwording lit verslavingen. De lezing i de eerste in een serie di 5a: in de zomer wordt georg»IcE niseerd door EX- '45, ee a': stichting voor hulp bij vei. sla vingspropblemen. Dr- bijeeh komst begint acht uur, de toei bedraagt drie gulden vij tig L Aquarellen Daniële Alt exposeert en met 4 juni aquarellen j m Holiday Inn aan de Haag se Schouwweg 10. Het gas om recent werk dat voor namelijk bestaat uit aqua rellen van bloemcomposi V< ties. De in 1946 in Leidt n geboren Daniëlle Alt volg j de haar opleiding bij Ar in Leiden en de Vrije Aca demie in Den Haag. 0 Danceable party Danceable party is de tite van een feest dat vrijdag in de Stadsgehoorza wordt gehouden. Op hew programma, dat om negei uur 's avonds begint ei j' rond vier uur 's nachts afgelopen, staan muzie en shows op het gebit van de mode. Op het fees1 zijn te zien en te horen Novo Band, Pasadena DrtS amband, licht en gelui show, modepresentatiP Fiorella en Henny's Rib51 Freewave drive-in-shov, Italo Hour en zomerpre ei sentatie Bob Peetom <Si Fred Nieuwenhuysei 1 Hair. Kaarten kosten in d [j voorverkoop twaalf gul den vijftig per stuk en zijt* verkrijgbaar bii onde meer de VVV theater-be** spreekbureau's. Aan d 1 zaal kost een toegangsbe wijs vijftien gulden. V The Nits I De groep „The Nits treedt op zaterdag op it* het LVC aan de BreeP straat. Het optreden begin om elf uur. De toegang be i draag tien gulden. Vrijdap. heeft er een swingavon plaats die in het teke staat van „sweet soul mu sic". Aan het eind van dp avond treedt de LeidsP band „Immortal" op. DP toegang bedraagt tweeëit halve gulden. Horus De Folkclub Horus houdi vrijdag in Le Bambou aak de Herenstraat 1 t Spaanse avond met Het concert begint om né fen uur, een toegangs aartje kost vijf gulden. LEIDEN UVS plaatste zich gisteravond voor de vijfde ronde van het KNVB-beker- toernooi. De zondageersteklas ser versloeg RCL met 2-0. Bei de treffers werden na de pau ze gescoord. Theo van Segge- len nam de eerste goal voor zijn rekening, Hans de Kruys de tweede. Afdelingsbeker In het toernooi om de Leidse af delingsbeker werden twee in haalwedstrijden gespeeld. Ber- nardus maakte het Lugdunum moeilijk, maar werd na straf schoppen toch uitgeschakeld. Stompwijkse Boys klopte Hazers- woudse Boys. Bernardus nam tegen Lugdunum met 2-0 de leiding door goals van Loek de Jong en Aad Meijer. Lugdunum kwam terug via Kees Schouten en Peter Bekkering en nam vervolgens de noodzakelijk geworden strafschoppen beter. Ook Stompwijkse Boys koesterde, tegen de Boys uit Hazerswoude, een 2-0 voorsprong. Treffers van .Nico van der Salm en Aad van der Ham. Hazerswoude ant woordde echter slechts een keer: Leon Laros scoorde. Promotiecompetitie Het zaterdagteam van Meerburg verzuimde gisteravond de promo tie naar de eerste klasse van de Afdeling Leiden veilig te stellen. Op eigen veld werd met 0-1 van Abbenes verloren, zodat Meer burg en Abbenes nu met nog een duel te gaan samen aan kop gaan in deze nacompetitie. Voor de pauze had Meerburg goe de mogelijkheden op de ope ningstreffer. De Zoeterwoudse formatie benutte die kansen ech ter niet. Abbenes, dat nog een strafschop miste, bleek na de pauze iets slagvaardiger. Martin Honcoop verzorgde het winnende doelpunt Dames Het interregionale (zaterdag)da- mesteam van SJZ redde het niet tegen Oliveo. De Zoeterwoudse dames gingen, na een 0-0 rust stand, met 2-0 ten onder. Overige uitslagen: zaterdag eerste klasse: KMD - Oegstgeest 4-0, Zevenho ven - Hazerswoudse Boys 0-5, Valken '68 - Siveo '60 11-1. Zater dag tweede klasse: Valken '68-2 - LSVV '70 2-6, Katwijk - Sportief 7-0. Ze zijn er weer, de zomer-koninkjes. En dat is ook bij de Hema goed te merken. Deze heerlijke taart bijvoorbeeld: cakegebak ge vuld met luchtige aardbeienbavaroise en gegarneerd met verse, aardbeien. Trouwens, de Hema is helemaal goed gesorteerd in lekkere dingen. Bonbons, zoutjes, salades, vleeswaren, allerlei soorten brood. De allerbeste kwalitèit voor een redelijke prijs. En alles gegarandeerd verser dan vers. Aardbeien-/slagroomtaait Cakegebak gevuld met luchtige aardbeien-bavaroise. Gegarneerd met slagroom en verse aarbeien. 4 /V7C Aardbeienschnitte. Cakegebak gevuld met aardbeien-bavaroise. Gegarneerd met verse aardbeien en slagroom. Vruchtensnijder met een rijke vulling van zuid vruchten. Bestrooid met amandelschaafsel en Stokbrood. 1.65 NU J40 poedersuiker. 3?5| Ca. 600 gram. Aanbiedingen geldig t/m 17/5.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14