Alles wat we niet op tijd opgraven, zijn we kwi jt" Agathaparochie op weg naar eigen kerkelijke ruimte Vierde katholieke school in Postwijk is hard nodig Meer aandacht voor Noordwijks groen daarom staat de VVD er eigenlijk zo slecht voor?' Oegstgeest in actie tegen apartheid Watertoren wordt mogelijk gesloopt Verkeersdrempels ap Sportlaan ZILK Er zullen verkeersdrem- ils komen op de Sportlaan in De Zilk. det is daar levensgevaarlijk geworden ids de wijk in het Hoekgat is gereali- t trd. De weg wordt veelvuldig ge- e uikt als „testbaan" voor auto s en omfietsen. Op de Sportlaan zal met j me in de weekeinden ook opgetre- n gaan worden tegen vrachtwagens tegenover de grote parkeerplaats parkeerd staan en op die manier het rkeer vanaf die parkeerplaats belem- er >ren. In de commissie Ruimtelijke or- ning wees de heer J. de Winter 6' DA) er ook op dat geparkeerde nl achtwagens ook zorgen voor slecht I tht voor verkeer dat uit het Hoekgat e*mt. Vrees voor bouwstop in De Zilk DE ZILK Er ligt een negatief advies bij de provincie bij de bouwaanvraag voor 17 wonin gen aan de Zilkerduinweg naast bakker Pompe, aldus wethouder Heemskerk gisteravond in de commissie Openbare Werken. Er is weliswaar nog geen besluit genomen, maar de provinciale planologische dienst wil dat de kleine kern niet meer groeit. Wethouder Heemskerk is zeer pes simistisch over de aanvraag voor de bouw van de rest van de geplande 90 woningen in De Zilk. Dit negatieve advies lijkt hem een voorbo de voor net zo'n advies voor de overige huizen. Het zou wel eens kunnen zijn dat van de afron ding van de bouw in De Zilk weinig terecht gaat komen. In het ontwerp van het nieuwe Streekplan was al gebleken, dat De Zilk en Noordwijkerhout niet veel verwachtingen hoe ven te koesteren over woningbouw in de toe komst. Gedenkplaat Gezinsbelang LISSE De heer L. van Dijken van de provinciale dienst Volkshuisves ting onthulde gisteren een gedenk steen die is ingemetseld in het com- f>lex woningen van „Het Gezinsbe- ang". De steen is een herinnering aan de eerste paal die in juni van het vorige jaar in de Krelagstraat werd geslagen. Daarmee werd de basis ge legd voor dit complex van 43 wonin gen. Bij de onthulling werd door voorzitter P. Meeuwissen van de bouwvereniging nog eens gesteld, dat de Blinkerd een mooie nieuwbouw wijk is, met prima woningen en rede lijke huren. Nadat de Blinkerd een maal zal zijn volgebouwd, worden de bouw-aktiviteiten verlegd naar de Poelpolder om daar het plan zuid te gaan realiseren. Resulaten van onderzoek naar bestrijdingsmiddelen LISSE De wetenschapswinkel van de Rijksuniversiteit Leiden presen teert morgenavond in De Voorhof aan de Bondstraat in Lisse de resulta ten van een onderzoek naar de ge volgen van bestrijdingsmiddelen voor bewoners van de bollenstreek. Het Centrum voor Milieukunde heeft drie rapporten opgesteld over het on derzoek. De heer W.T. de Groot van de Rijksuniversiteit Leiden zal don derdagavond een toelichting geven, waarna de heer A. Mazee van het SOB en de heer J. van Haasteren van het ministerie van VROM reageren. De bijeenkomst, die georganiseerd wordt door de FNV en de milieu groep Bollenstreek, begint om acht uur en is voor iedereen toegankelijk. Seringenberg weer in bloei WASSENAAR Het landgoed De Horsten op de grens van Voorschoten en Wassenaar gaat vandaag open voor het publiek. De be roemde Seringen- berg staat namelijk in bloei. De ingang van het terrein ligt aan de Papenweg in Wassenaar. De toe gangsprijs bedraagt 1,50 en 'voor 65- plussers 0,75. Hon den worden niet toegelaten op het terrein. 450Sassenheimse ouderen dagje uit SASSENHEIM De jaar- lijkse tocht voor Sassen heimse ouderen had giste ren plaats. Om half negen vertrokken zeven bussen en 31 personenwagens met in totaal 450 deelnemers. De tocht ging naar de Velu- we, via de Bijlmer en het Gooi om uiteindelijk te di neren in Avifauna in Al phen. Daar was ook burge meester Kret aanwezig die het organiserend comité huldigde. Bij terugkomst in Sassenheim werd men inge haald door Adest Musica. Zonne-energie voor verwarming zwembad WASSENAAR De Wassenaarse VVD wil laten bekijken of er mogelijk heden zijn het plaatselijke Sportfond- senbad (het Sterrenbad) te verwarmen met zonne-energie. Dat zei gisteravond raadslid mevr. E. Tamboezer tijdens de vergadering van de commissie welzijns zaken. Volgens het raadslid „zijn er ze ker voldoende mogelijkheden om ieder geval de zaak eens onder de loep te ne men". Wethouder V.J.W. Wensveen (CDA) zegde een onderzoek naar mi lieuvriendelijke verwarming toe. Een ander projekt, het zwembad verwar men met heet koelwater van de fabriek Menken Landbouw ging niet door, om dat er geen innovatie-subsidie van de EG werd verkregen. 5ALKENBURGS OPGRAVINGSPROJECT HEEFT GEBREK AAN PERSONEEL êALKENBURG s chts een handjevol vrij- •le lligers en studenten er»kt momenteel de Val- '8 üburgse bodem af naar ngtrblijfselen uit vroeger aj len. Ruim een half jaar W eden werd nog op r erdere plaatsen van het o jravingsterrein ge- rkt. Nu wordt slechts klein gedeelte afge geven. Dit tot grote te- be irstelling van Epko ht lt, leider van de opgra- n igen, die de datum van maart 1987 met rasse ireden ziet naderen, mlnaf die dag zullen gi lafmachines en bulldo- Ts de resten uit de Ro- inse tijd definitief be- J ven. Het asfalt van de (vinciale weg S4 zal S(p de grond bedekken. waar vele eeuwen geleden een Romeinse nederzet ting stond. „Alles wat we voor die tijd niet opgra ven, zijn we kwijt", aldus een teleurgestelde Epko Bult. Begin dit jaar zag het er alle maal hoopvol uit voor de men sen die bij de opgravingen wa ren betrokken. Rijk en provin cie bleken na veel moeilijkhe den toch bereid om het project te steunen. Er werd geld be schikbaar gesteld om langdu rig werklozen aan werk te helpen bij het opgravingspro ject. Zo'n dertig gravers zou den ingeschakeld kunnen worden. Epko Bult: „Nadien is het ministerie echter steeds met nieuwe normen gekomen waar we aan moesten voldoen. Eerst was 1 januari genoemd als datum waarop we de die fi nanciële steun zouden krijgen, daarna I april en nu wordt het misschien pas 1 september. We proberen om in elk geval een toezgging van het ministerie te krijgen, zodat we door voorfi nanciering alvast mensen aan de slag kunnen laten gaan. Ik heb ze liever zo snel mogelijk, omdat we tegen die datum aankijken waarop de aanleg van de S4 begint' De problemen hebben tot ge volg dat er momenteel maar op bepdVkte schaal gegraven wordt. En dat terwijl de ne derzetting langs de Rijn steeds omvangrijker blijkt te zijn. Het handjevol vrijwilligers graaft op het ogenblik proefsleuven op het terrein ten zuiden van de Toornvlietslaan. De opgra vingen op het terrein met het omvangrijke grafveld en ge bouwen liggen stil, terwijl daar volgens Epko Bult nog veel valt te ontdekken. Boekje Morgen overhandigt hij een boekje over de Valkenburgse opgravingen in 1985 aan com missaris van de koningin in Zuid-Holland S. Patijn. Een le zenswaardig boekje, geschre ven door Bult en provinciaal archeoloog Daan Hallewas, dat zowel voor archeologen als voor het „grote publiek" ge schikt is. Het is vanaf volgen de week verkrijgbaar in de boekhandel voor f 12,50. Bult geeft toe dat er al bijna weer een nieuw boekje geschreven kan worden over de opgravin gen: de uitkomsten van het spitwerk stapelen zich op. De nieuwe proefsleuven ten zuiden van de Torenvlietslaan hebben al weer het nodige in teressante materiaal opgele verd. Daar liggen restanten van bewoning uit de Merovin- gische en Karolingische tijd, zeg maar van de zevende tot de negende eeuw na Christus. „In die tijd liep daar de Rijn. Op de oevers blijken verschil lende nederzettingen te heb ben gestaan. Die nederzettin- w cheoioog Epko Bult (rechts) en medewerkster Jacqueline Hoevenberg met aardewerk uit vroeger eeuwen Q\ de Valkenburgse grond heeft prijsgegeven. gen schoven in de loop van de jaren mee met de veranderen de loop van de Rijn. Dat heeft voor ons het voordeel dat het materiaal naast elkaar ligt, in plaats van op elkaar. Er is daar vroeger een geul gegra ven waar de bewoners allerlei materiaal in gooiden. We heb ben al botten, kammetjes en dergelijke gevonden.", vertelt Epko Bult. Het is nog steeds onduidelijk of de grond bij Valkenburg vanaf de eerste eeuw tot nu permanent bewoond is ge weest. De jongste sporen van het castellum Pretoriü Agrip- pine, zoals de Romeinse leger plaats heette, dateren onge veer uit de vierde eeuw. „Het is moeilijk om van die jongere sporen de exacte datum vast te stellen. We kijken vooral naar aardewerk. Lokaal vervaar digd aardewerk is moeilijk te dateren, we zijn vooral van ge ëxporteerd materiaal afhanke lijk. Met het ineenstorten van het Romeinse rijk liep echter ook de handel terug", aldus Epko Bult. Zwart gat Na de vierde eeuw is er een „zwart gat". Opgegraven aar dewerk duidt op bewoning uit de Merovingische en Karolin gische tijd vanaf het jaar 800. Epko Bult: „Er bestaan nog steeds namen die waarschijn lijk van vader op zoon zijn overgegaan, dus er moeten in deze streek mensen gewoond hebben in die tijd. Wéar weten we niet precies. Misschien op de strandwallen, maar daar ligt nu 10 meter duinzand op. Misschien is er ook een over stroming geweest die sporen heeft weggevaagd". Bult is opgetogen over de ont dekkingen bij het Woerd-veld, waar nu de proefsleuven zijn gegraven. „We hebben daar vorige week Pingsdorf en Paf- frath aardewerk gevonden. Dat dateert uit de twaalfde eeuw en komt uit Keulen. Misschien vinden we nog ma teriaal uit later eeuwen. We lopen nu als het ware achter de veranderende loop van de rivier aan, dus wie weet wat we nog tegenkomen". Hij hoopt ook dat in juni verder gegraven kan worden bij het grafveld en het fort. Daarvoor zal dan wel de personeelsterk- te weer op peil gebracht moe ten worden. PAUL VAN DER BIJL Streekvervoer zelfstandiger Streekvervoerbedrijven krijgen binnen afzien bare tijd meer armslag om op te treden als zelfstandig ondernemer. De vervoerbedrijven zijn dan zelf verantwoordelijk voor de be drijfsvoering en de klantenwerving. De nieu we Wet Personenvervoer die dit mogelijk maakt ligt nu nog bij de Tweede Kamer. Dit zei minister Smit-Kroes van Verkeer en wa terstaat gistermiddag bij de opening van de tentoonstelling ..Dag in, dag uit, stad in, stad uit'' van de NZH op het attractiepark Duinrell in Wassenaar. De minister werd bij de openingshandeling terzijde gestaan door Karin Bakker, sinds an derhalf jaar buschauffeuse bij de NZH. De Haarlemse won onlangs een prijs bij behen digheidswedstrijden voor buschauffeurs. Eén „kunstje" moest zij nog even herhalen: een NZH-bus dusdanig manoeuvreren, dat een op - de neus gemonteerd rood potlood precies boven een stemvakje kwam te hangen. Met het inkleuren daarvan wilde de minister op haar beurt best een handje helpen. NOORDWIJK Groenvoorzieningen in Noordwijk krijgen ex tra aandacht. Daarbij zal de groen-nota van een aantal plaatselij ke organisaties een rol gaan spelen in het te voeren beleid. Dat was de aanbeveling van de commissie voor openbare werken, na een uitvoerige gedachtenwisseling over het groen in de bad plaats. De in juni 1985 verschenen nota van Natuur- en Vogelbescher ming en Kritisch Noordwijk is een gedegen studie waarin een indrukwekkende hoeveelheid gegevens over de groenvoorzie ning van het dorp bijeen is gebracht. De ideeën van de samen stellers werden, voorzien van aanbevelingen, aan het gemeente bestuur gepresenteerd. Bij de stukken bevond zich een al even lijvig commentaar van directeur Sijens van gemeentewerken. Het was aan de commissie om aan de hand van beide studies een standpunt te bepalen. Wijnands (CDA) zei waardering te hebben voor het commentaar van de plantsoenendienst. Het raadslid onderstreepte het argu ment van directeur Sijens, dat de dienst reeds jaren lang met een achterstand in mankracht kampt. De groenvoorzieningen breiden zich steeds uit door de aanleg van nieuwe woonwijken, terwijl het personeelsbestand (24 man) daarmede geen gelijke tred houdt. Smit (VVD) had kritiek op het weerwoord van de gemeentelijke dienst. „De groen-nota spreekt mij meer aan dan de notitie van de directeur", merkte het raadslid op. Naar zijn mening ontbrak het in deze notitie aan concrete voorstellen. Hij werd bijgevallen door Van Rijnberk (Noordwijks Belang). Deze laatste vroeg zich af of het beleid bijgesteld moet worden. „De groen-nota gaat niet de ijskast in", verklaarde wethouder Admi raal, die goed overleg met bewoners over groenvoorziening van belang achtte en het personeelsgebrek van de plantsoenendienst aanstipte. LISSE De parochianen van de St.-Agathaparochie in Lisse zijn op weg naar een eigen parochieruimte in de Poelpolder. Men verlaat dan het Poelhuys. In maart 1985 werd in het Kontaktblad van de parochie al geschreven, dat het bij de liturgische vieringen in het Poelhuys alléén niet zou moeten blijven. Andere acti viteiten, zoals katechese rond de liturgie, doop en vormsel vloeien er uit voort en nog talloze andere zaken. Om echter naast en vanuit litur gische vieringen andere acti viteiten te beginnen, bleek er behoefte aan een eigen ruim te, aldus het Kontaktblad. Het voornemen van het pa rochiebestuur een eigen ruimte te bouwen, kwam toen voor het eerst in de openbaarheid. In april van het vorige jaar werd bekend dat de vicaris van het bisdom de opdracht had gegeven om uit te zoeken, in overleg met de buur-parochies (de Maria en de Engelbewaarders-paro chie) hoe het pastoraatsge- bied Lisse er nu en over tien jaar uitziet en welke pastora le voorzieningen daarvoor nodig waren. Onder voorzitterschap van deken J. Straathof is dit on derzoek ingesteld. In de con clusie schrijft men onder meer, dat gezien de grootte van de wijk, de gemeen schapsvorming tot nu toe en de gegroeide traditie van weekendliturgie in de wijk, het gewenst is dat er een kerkelijke ruimte komt. Men is tevens van mening, dat de te bouwen ruimte in de eer ste plaats geschikt moet zijn voor pastorale activiteiten en daarnaast dient zij mogelijk heid te bieden voor het hou den van liturgische vierin gen. Tevens diént de ruimte als gemeenschapsruimte of multi-functionele ruimte te worden opgezet en moet de ruimte in de eerste plaats gaan functioneren voor de Poelpolder, maar daarnaast (kerkelijk gezien) ook voor heel Lisse. De conclusies zijn inmiddels naar de vicaris van het bis dom gestuurd en naar andere instanties die bij de verdere plannen betrokken moeten worden. Een en ander heeft ongewijfeld gevolgen voor de gemeentelijke plannen om het Poelhuys uit te breiden. -HMERLEDEN IN FORUM ADELBERT-COLLEGE kSSENAAR Gebrek aan "^erschap. een kwalitatief 'n tige VVD-fractie in de ?r eede Kamer en de verlooc- hing van liberale beginselen een aantal actuele onder open. Dat zijn volgens 7,1 dA, PPR en D66 de belang- 's«te oorzaken voor de lage z re van de VVD in recente 5 nie-peilingen. H Tweede Kamerleden Van f* Bergh (PvdA), Van Iersel A )A) en Dijkman (PPR) be- aken gistermiddag een aan- 'c politieke kwesties op een 'n kiezingsforum op het Adel- j* t-college in Wassenaar. or de VVD sprak het Was- aarse raadslid Pruijs en 6 werd, bij afwezigheid van vrouw Bishoff, vertegen- r ordigd door kandidaat-Ka- rlid Jaarsma. _Jgal wat leerlingen uit de hogere klassen van havo en vwo brandde gistermiddag de volgende vraag op de lippen: hoe was het toch mogelijk dat ondanks het huidige zo succes volle regeringsbeleid de waar dering voor de VVD maar niet tot de kiezers wilde doordrin gen? „Waarom", klonk meer maals de vraag in de aula van de school, „staat de VVD er ei genlijk zo slecht voor?" Aan het Wassenaarse raadslid Pruijs, vervanger van het Ka merlid Dijkstal de ondankbare taak om het reilen en zeilen van zijn partijgenoten te ver dedigen. „De VVD trekt als kleinste {>artij in de coalitie minder be- angstelling dan het CDA", veronderstelde Pruijs. „Alle aandacht gaat uit naar premier Lubbers en dat betreuren wii zèer. Het gevoerde beleid weerspiegelt immers op veel punten het VVD-standpunt". Van Iersel mompelde iets over de VVD die dan ook maar een figuur als Lubbers moest zien te leveren en de PvdA'er Van den Bergh moest er smalend om lachen. „Ik hoef slechts een aantal politieke affaires in de herinnering te roepen om een verklaring voor het slech te positie van de VVD te vin den", aldus Van den Bergh. Het PPR-lid Dijkman, zelf ooit „dissident" in der CDA-frac- tie, wees op het feit dat vol gens hem binnen de liberale VVD-fractie geen ruimte meer was voor andersdenkenden. „En dat straffen de kiezers af", aldus Dijkman. De bekvechtende heren waren het erover eens dat, naar aan leiding van het ongeluk in de kerncentrale in Tsjernobyl, in ternationale afspraken en maatregelen hard nodig zijn snel te kunnen handelen bij kernrampen en deze mogelijk te voorkomen. Het forum werd opmerkelijk strak geleid door een docent scheikunde. Dat was wel nodig want: „Po litici hebben veel woorden no dig om hele simpele dingen uit te leggen", aldus de kordate voorzitter. Des te opmerkelijk de betrokkenheid die de leer lingen aan de dag legden bii de onderwerpen, blijkbaar diep doordrongen van datgene wat Kamerlid Dijkman hen aan het begin van de middag voor hield: „Jongeren die over poli tiek zeggen: geef mijn portie maar aan Fikkie, die moeten niet vreemd opkijken als Fik kie hen ooit eens in de benen bijt". ARJEN SCHREUDER SASSENHEIM De stich ting Katholiek Onderwijs in Sassenheim heeft bij de ge meente een aanvraag inge diend voor de bouw van een 6-klassige rk basisschool in de Postwijk. Momenteel zijn er 3 katholie ke basisscholen in Sassen heim: De Overplaats, De Springplank en De Kinder burg. Gezamenlijk zijn er 25 klaslokalen in gebruik. Op basis van een prognose van het centraal bureau voor het katholiek onderwijs wordt aangenomen, dat er in de toekomst behoefte zal zijn aan 33 leslokalen. De stich ting van een nieuwe school in de Postwijk zou in deze behoefte moeten voorzien. Vooral de basisschool De Overplaats die wegens het grote aantal leerlingen sinds oktober '85 gehuisvest is in 3 gebouwen en De Kinderburg die ondergebracht is in 2 lo- katies, zouden baat hebben bij de uitvoering van deze plannen. Het belangrijkste bezwaar is voor beide scho len, dat de dependences op grote afstand van het hoofd gebouw zijn gelegen, wat een doelmatige integratie van kleuter- en lager onderwijs zeker niet ten goede komt. Direkteur Hans Hoogenbosch van De Overplaats merkt dan ook op, dat „het wense lijk is voor de kinderen van Postwijk, dat er een nieuwe school komt. Mochten de plannen echter geen door gang vinden, dan hoop ik dat er „als de sodemieter" een oplossing voor De Overplaats gezocht wordt. Schoolorgani satorisch is het onmogelijk een school waarvan de leer lingen verspreid zijn over 3 gebouwen goed te laten func tioneren". OEGSTGEEST In Oegst geest wordt van 24 tot en met 31 mei een aktie- en ma- nifestatieweek gehouden te gen de apartheid. Aan de ak- tieweek wordt onder meer deelgenomen door de S.J.JXX de wereldwinkel. Amnesty International, Kerk- en ontwikkelingssa menwerking, verschillende politieke partijen, het Rijn lands Lyceum, de Openbare Bibliotheek e.a. Aan de ge meente is een financiële steun van 1150 gulden ge vraagd. De commissie finan ciën heeft daarmee inge stemd. WASSENAAR De wa tertoren in de duinen bij Wassenaar wordt mogelijk gesloopt. De Duinwater leiding 's-Gravenhage heeft het college van B en W van Wassenaar ge vraagd om de watertoren samen met het aangren zende pompstation en twee dienstwoningen te verkopen. Wassenaar is in beginsel akkoord en lijkt bereid om een sloopver gunning te verlenen aan de Duinwaterleiding. De watertoren staat aan het einde van de Hazelaan, aan de voet van de duinen ter hoogte van de Kijfhoek en de Bierlap in Meyendel. De toren wordt sinds vijftien jaar niet meer gebruikt. Be gin jaren zeventig staakte Wassenaar de eigen drink-! watervoorziening en sinds-, dien drinkt Wassenaar Haags water. De twee dienstwoningen worden beide bewoond. De toren valt niet onder Monu mentenzorg. De gemeente Wassenaar heeft jarenlang getracht ervoor een bestem ming te vinden, onder meer als restaurant en als plaats voor kabeltv-antenne, ebhter zonder resultaat. De waterto ren doet alleen nog dienst als plaats voor een zender van de mobilofoon van de Wasse naars e politie. Enkele leden van de Haagse Golf- en Countryclub (HGCC) overwegen een actie om de watertoren, die aan de rand van het terrein staat, van de ondergang te redden. OMGEVING £eiddc6owumt WOENSDAG 14 MEI 1986PAGINA 13

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13