Postkoetsenrace wordt hoogtepunt eeuwfeest ^idócSomcmt STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met prima service :r~!i il joen fraude met levensmiddelen Pp naar de volgende verplichting" itinen ieten érkeur eidse versiteit Galerie AZL moet begrip worden WOENSDAG 14 MEI 1986 PAGINA 11 De Leidse politie heeft een omvangrijke fraude in iddelen en verpakkingsartikelen opgelost. Door de frau- eker 25 bedrijven voor totaal een miljoen gulden bena- aandag werd een 34-jarige inwoner van Zandvoort aan- n, die als hoofdverdachte wordt beschouwd. De man joden op het Leidse politiebureau, meldde zich daar in- werd ingesloten. De politie sluit meer arrestaties niet iperatie van de Zandvoorter had als hoofdkwartier een aan de Leidse Langegracht. 3 kier van Zandvoort was directeur van Free Food Neder- Hij kocht eind vorige jaar kleine partijen levensmid- j verschillende bedrijven. De rekening werd, om het ren te winnen, in al die gevallen netjes betaald. In no- december 1985 en in januari 1986 bestelde hij veel gro- ijen. Ondanks alle aanmaningen werden de rekeningen __pvallen echter nooit voldaan. De directeur van de B.V. verkocht de geleverde goederen steeds zo snel mogelijk weer door. Van de buit is niets teruggevonden. De politie onderzoekt of de kopers wisten dat de goederen, die zij aanschaften uit een fraudezaak afkomstig waren. De Leidse politie werd op 17 februari voor het eerst met Free Food Nederland B.V. geconfronteerd toen aangifte werd gedaan van het niet betalen van rekeningen. De 25 benadeelde bedrij ven zijn gevestigd in Nederland, België, Duitsland, Frankrijk en Zweden. Deze bedrijven leverden met name ingevroren voedsel zoals vis, kipfilet, garnalen en partijen zalm. Voorts ging het ook om verpakkingsmateriaal. Zo werd een firma in Zweden voor 70.000 gulden opgelicht en een firma in Hardenberg leverde voor 185.000 gulden verpakkingsmateriaal. Totaal werden zo'n vijftig orders niet voldaan door de Zandvoorter. De B.V. van de Zandvoorter werd in april door de rechtbank in Zwolle failliet verklaard. Nieuw computersysteem EBR moet service verhogen LEIDEN Het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) gaat deze maand over op een nieuw computer systeem, dat de service aan de kleinverbruikers moet verbeteren. Tot dusver besteedde het EBR de computerverwerking uit aan het gemeente lijke rekencentrum en werkte men zelf met kaartenbakken en microfiches. Door nu zelf een computersysteem te gaan gebruiken kun nen medewerkers van het EBR met behulp van beeldschermen snel gegevens van gebruikers oproepen. Vragen van kleinverbruikers kun nen hierdoor sneller worden beantwoord, aldus het EBR. Een gevolg van het nieuwe systeem is ook dat de afrekennota er anders gaat uitzien. Volgens het EBR wordt deze overzichtelijker en zal hij voldoen aan de meeste eisen, die con sumentenorganisaties er aan stellen. De compu ter kost het EBR bijna een miljoen gulden. Vrachtauto op snelweg verliest balk LEIDEN De auto van een 29-ja- rige inwoonster van Bloemendaal is gistermiddag zwaar beschadigd door een balk, die van een vrachtauto viel. De vrouw reed op de A4 in de rich ting Amsterdam toen tussen de Eu- ropaweg en de Hoge Rijndijk een vrachtauto, die voor haar reed, de balk verloor. De vrouw kon het ob stakel niet meer ontwijken. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De onbekend gebleven vrachtwagen is doorgereden, moge lijk omdat de chauffeur niet in de gaten had, wat er gebeurde. Medewerker Free Wave aangehouden LEIDEN Een 21-jarige medewerker van Radio Free Wave is gistermorgen door de Leidse politie aangehouden. De man werd betrapt in een pand aan de Arendshorst waar illegale zendappara tuur van de piraat werd aangetroffen. Op het dak stond de antenne. Ook in de auto van de Leidenaar werd appara tuur gevonden en ook deze werd in be slag genomen. Volgens de politie is het zeker de twintigste keer dat Free Wave is opgerold. Gistermorgen werd ook Radio Liberty, die zijn vierde verjaar dag vierde, uit de lucht gehaald. De ap paratuur van deze piraat stond in een pand aan de Milanenhorst. Een 47-jari- ge Leidenaar en een 27-jarige Leidse werden aangehouden. Vrouwen worden itatieprocedures even :hikt gevonden voor ictie als mannelijke Maar als er ge) worden, dan hebben meestal de voorkeur, ize wordt hoofdzake- loed door de aan de [edachte persoonlijk- een van de resulta- een onderzoek dat is )p de Leidse Universi- dit onderzoek (Wer- melectie aan de Rijksu- -lit Leiden) was na te -Aarom relatief weinig 3j solliciteren naar een de universiteit, waar dig vrouwen worden gjen voor een sollicita- ■jk en waarom weinig II worden aangenomen Icties waarin vrouwen fcrvertegenwoordigd. In de hogere salaris- IJ^indt men maar wei- iwen. Het totale perso- _4and bestaat voor 35 —Uit vrouwen, maar bo- Tal 7 (maximum salaris den) is dat percentage ir 20. Er is een lichte Iran vrouwen in hoge- «ies. maar op de facul- Sskunde en natuurwe- ipen en geneeskunde van geen sprake. Drt vrouwen weinig solli- rtfis uit het onderzoek jfjdelijk geworden. Wel jgUeel vrouwen dat van igjieursbehandeling, die .vacature-advertenties .Snoemd, niet veel te- ^Tmt. Het aantal vrou- mannen dat voor een i wordt opgeroepen is laar zodra de selectie- te start, blijken de Iroor vrouwen kleiner ui. (34 gevolgde sollicita- jlures moest zeven 5 (sen een man en een 5 (orden gekozen. In zes 51 werd de man geko- Q [mige leden van selec- j ussies lieten zich spon- pinstig uit over sollici- 3 of werkende vrouwen gemeen. Enkelen von- puwde vrouwen met 3 [kinderen ongeschikte ten. Dè ideale sollici- fdt door de leden van j lieeommissie als enigs- culien (met manneljke lappen) gezien. ajtage nieuwe tiebureau -NDe brandweer -gr vanmorgen tegen aan te pas komen om jlgen van een lekkage jnieuwe politiebureau J Langegracht op te J Door een lek in een kventiel kwamen ng en een kamer yje staan. Volgens de .leeft het water geen Aangericht. Bij opening tentoonstelling hedendaagse Nederlandse kunst LEIDEN „Het ziekenhuis moet geen in zichzelf gekeerd we reldje zijn, maar in open verbinding met de samenleving staan. Het idee is om het ziekenhuis zo in te richten, dat de mensen die er verblijven, deel kunnen blijven uitmaken van het dagelijks leven. De winkeltjes en terrasjes op het Leidse Plein en ook de Galerie AZL past in dat idee. De Galerie AZL moet een begrip worden en daarom wil het AZL een gericht kunstbeleid gaan voeren". Dit stelde gistermiddag J.H. Peters, directeur van het Academisch Ziekenhuis ter gelegenheid van de officiële opening van de Galerie AZL en de tentoonstelling die daarin is inge richt. De officiële opening werd verricht door de directeur van de Rijksdienst Beeldende Kunst R.R. de Haas. De expositie „Ze ven Kunstenaars" die daar tot en met 15 juni te zien is, toont recent werk van René Daniëls, Mariene Dumas, Joris Geurts, J.C.J. van der Heijden, Lucassen, Emo Verkerk en Carel Visser. Volgens de samenstellers van de tentoonstelling, voorlichter Pieter van Dam en de kunsthistorici Marijke van der Heijden en Mieke Rijnders, moet de expositie „een beeld geven van het grensgebied tussen driedimensionaal schilderen en het tweedi mensionaal beeldhouwen". Gekozen werd voor het werk van toonaangevende Nederlandse kunstenaars van dit moment, waarbij bewust niet gekozen werd voor het wilde figuratieve werk, dat lange tijd het gezicht van de jonge Nederlandse kunst bepaalde, maar voor het rustiger beeld. Het werk van Dumas, Verkerk en Visser neemt binnen dat ge heel een eigen plaats in omdat het terug grijpt op het oude gege ven van het portret. Van Carel Visser worden zogenaamde „plakbeelden" getoond, platte sculpturen, die balanceren op de grens tussen twee- en driedimensionale beeldhouwkunst. De ruimtelijke schilderijen van Verkerk sluiten hier goed bij aan, zo menen de samenstellers van de tentoonstelling. Het is de bedoeling dat er in de toekomst meer tentoonstellingen van landelijk niveau in de Galerie AZL gehouden zullen wor den. Deze openingstentoonstelling moet daarom gezien worden als eerste in een reeks exposities, die voor het merendeel gewijd zullen zijn aan hedendaagse kunst. Hoewel er bewust niet geko zen is voor een galerie die uitsluitend gericht is op lokale kunst, zullen ook Leidse kunstenaars nog de kans krijgen hun werk in het ziekenhuis te tonen. Voor een deel is dit reeds het geval met de kunstkwinkel van het Leidse Plein op de eerste verdieping. In deze „winkel" zijn ongeveer 180 werken te koop van zo'n dertig Leidse beeldende kunstenaars. Aan de wanden van de winkel zal wekelijks andere kunst ingelijst te bezichtigen zijn en verder kan men plastic mappen doorbladeren waarin zich werk van de kunstenaars bevindt. De winkel is dagelijks geopend van 12.30 tot 16.30 uur. Verder heeft het AZL van de gezamenlijke aannemers van de nieuwbouw een bedrag van 110.000 gulden gekregen voor de aankoop van kunst. Dat vindt Theaden Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. I Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. PVDA VERKIEZINGS KARAVAAN IN LEIDEN 3 OCTOBER-VEREENIGING PAKT UIT Hf ij|N Dat het in de por de verkiezingen itje-rep-je" is voor de iClke politici, bleek gis- g|ok tijdens het bezoek S J. den Uyl aan Lei- De PvdA-lijsttrekker rtjrde een half uur te :f<fc>r een discussie met eferkers van de Leidse Dienst en vertrok na pn half uur plichtma- jiussiëren met de me- A?: -Ik heb nu in Den Ben verplichting". lussie met Den Uyl in bouw van de Sociale voegde niets nieuws Q bestaande standpun- jjn de socialisten toe. 1 herhaalde nog eens de PvdA in de rege lt sensationele wijzi ging van het sociale zeker heidsstelsel kan worden ver wacht. „Wij hopen het stelsel te wijzigen met de amende menten, die wij op het net in de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp hebben in gediend". De directeur van de sociale dienst, J. Kleijne, was erg benieuwd of de PvdA in een eventuele kabinetsformatie de post Sociale Zaken zou claimen. Het bleek een voor zet voor open doel. Den Uyl: „Wij claimen alle posten". Voor het ministerschap Soci ale Zaken of een functie als staatssecretaris op dat minis terie zal ongetwijfeld de voormalige staatssecretaris Ien Dales kandidaat zijn. Zij was met Den Uyl meegeko men om de lastige vragen te beantwoorden en zette na het vertrek van Den Uyl de discussie met de medewer kers van de Sociale Dienst voort. Intussen waren Tweede-Ka merleden in De Kooi om te „canvassen", het afleggen van huisbezoeken. Tegelij kertijd brachten andere ka merleden een bezoek aan het Olga-bedrijfsverzamelge- bouw. 's Avonds sloot de PvdA de campagnedag in Leiden af met een zeer goed bezochte manifestatie in de Pieterskerk. Daar interview de VARA-voorzitter Marcel van Dam kamervoorzitter D. Dolman en kamerlid W. Vermeend. J. den Uyl (dit keer wel op tijd aanwezig) sloot de bijeenkomst af met een rede getiteld Politiek en Cultuur. Joop den Uyl sprak gisteren tijdens een PvdA- bijeenkomst in de Pieterskerk over politiek- en cultuur. afloopt zodat de twaalf koet sen in de Sleutelstad een grootse ontvangst kan wor den bereid. Op de laatste dag zitten de Spaanse ambassadeur en Piet Hein Schoute, burgemeester van Wassenaar en voormalig Leids wethouder, samen in een koets. „Omdat hij Piet Hein heet en omdat hij zich na zijn vertrek uit Leiden er gert aan het feit dat 3 okto ber nog steeds geen nationale feestdag is. Vandaar ook deze postkoetsenrace. Als het gro te Nederlandse publiek niet naar Leiden kan komen, ko men wij met onze postkoet sen naar het publiek toe", be toogde Rörsch. Scholenproject „Leiden: het klapstuk van Nederland" is de titel van het scholenproject dat ter gele genheid van het eeuwfeest van de 3 October-Vereeni- ging op poten is gezet. Alle Leidse scholen kunnen er aan meedoen. Doel van het project is Leiden te presente ren aan een deel van de ei gen inwoners: de scholieren. Volgens de vereniging zet dit de leerlingen op het spoor van wat Leiden is en was. j Meteen na de zomervakantie krijgen de scholen informa- - tiemateriaal waaruit een keu ze kan worden gemaakt; er zijn zes hoofdthema's. Daarna kunnen de leerlingen „de straat op". Veel instellingen, bedrijven, diensten en groe peringen zijn bereid de jeugd te ontvangen. „Leiden, eeuwig feest" is de titel van het boek dat op don derdag 25 september in ste delijk museum De Lakenhal wordt gepresenteerd. De ver eniging hoopt voor deze pre sentatie een lid van het ko ninklijk huis te strikken. Dit gedenkboek gaat 35 gulden kosten, maar wie vooraf inte kent bij drukkerij Groen in j Leiden krijgt het voor 29,50. Die dag wordt tevens de tentoonstelling met schat ten uit het archief van de 3 October-Vereeniging geo pend. Deze is tot en met 23 november geopend. De expo sitie „Schansen en Schran- sen" is dan al zes dagen te -j zien geweest in De Lakenhal en kan nog tot 12 oktober worden bezichtigd. Naast het traditonele feest op 3 oktober is er op 4 oktober ook nog van alles te doen. De kermis is er die dag nog en in de binnenstad wordt een groot straatfestival gehouden. Op 5 oktober heeft in de G roe- noordhallen een klaverjas- toernooi plaats waaraan 4000 kaartliefhebbers kunnen meedoen. DEN HAAG/LEIDEN De 3 October-Vereeniging Lei den bestaat honderd jaar. Men laat dit eeuwfeest niet ongemerkt voorbij gaan. Be halve de traditionele viering van Leidens Ontzet op 3 ok tober staat er dit jaar een aantal extra festiviteiten op het programma. Zo wordt een gedenkboek uitgebracht, twee historische tentoonstel lingen in stedelijk museum De Lakenhal ingericht en een scholenproject gehouden. De grootste attractie is echter een indrukwekkende post koetsenrace van Groningen via Alkmaar naar Leiden. Van 14 tot en met 20 septem ber zullen twaalf historische voertuigen met elkaar in de slag gaan. De plannen voor deze race zijn al ruim een jaar bekend, maar gisteren kon de heer A. Rörsch, voorzitter van de 3 October-Vereeniging, in Den Haag het definitieve draai boek presenteren. Deze pre sentatie werd ondersteund door mevrouw N. Smit- Kroes, minister van Verkeer en Waterstaat die in een fraaie postkoets een ritje over Het Binnenhof maakte. Later op de dag vervoegde het vol tallige bestuur van de vereni- ging (ere-voorzitter burge meester C. Goekoop was ook van de partij) 'zich op de Spaanse ambassade in Den Haag. Daar werd na ruim 400 jaar eindelijk vrede gesloten tussen Leiden en Spanje. Aan de postkoetsenrace doen twaalf koetsen mee. Volgens Rörsch gaat het om authen tieke rijtuigen die in de twee de helft van de negentiende eeuw zijn gebouwd. Het me rendeel van deze antieke vervoermiddelen is van En gelse makelij, een paar ervan stammen uit Frankrijk. Elke koets wordt getrokken door vier paarden. De voorziter van de 3 October-Vereeni ging benadrukte gisteren dat over het welzijn van deze dieren zeer goed wordt ge waakt. Een vierspan kan 12 kilometer per uur afleggen en kan dat, met de nodige rustpauzes, 6 uur per dag vol houden. De meeste trajecten in de race zijn 60 kilometer, zodat niet het uiterste van de paarden hoeft te worden ge vergd. Tevens worden de viervoeters elke ochtend en avond gekeurd door een team van de Faculteit der Diergeneeskunde uit Utrecht. Volgens de voorzitter is het geen snelheidsrace en wor den de paarden niet afgejak kerd. „Wie te snel aankomt krijgt strafpunten. Van een postkoets mag je verwachten dat hij precies op tijd rijdt", legde hij uit. De koetsen ne men ook „echte" post mee en de postzegels worden met speciaal voor dit evenement Een ritje per postkoets over het Binnenhof. Minister Smit-Kroes wordt geflankeerd door voor zitter Rörsch, die met burgemeester Goekoop vrolijk de hoed afneemt. ontworpen stempelvlaggen afgestempeld. Eén koets kan acht tot tien personen vervoeren, vier binnen en vier of zes boven op. Deskundigen hebben be cijferd dat één kilometer per persoon zo'n vijftien gulden kost. „Dat is bijna tien maal zo duur als de Spoorwegen berekent. Maar per tijdseen heid rijgenot kunnen we wel niet de NS concurreren, de trein rijdt immers1 tien keer zo snel als de 'postkoets", merkte Rörsch op. Hoewel men met de postkoetsen de oude tijden laat herleven, is toch één concessie gedaan aan de moderne tijd. Elke koets is voorzien van een draadloze telefoon en op deze wijze kan men, als dat nodige mocht zijn, snel om hulp vra gen. De postkoetsen doen op hun reis in totaal 30 pleisterplaat sen aan. Van startplaats Gro ningen gaat het op de 14e september naar Tietjerkstera- deel. Op 15 september is Fra- neker de finshplaats en de volgende dag beweegt de ka ravaan zich via Bolsward naar Leeuwarden. Woensdag moet het IJsselmeer worden overgestoken en daarvoor wordt de hulp van twee skütsjes en de stoomboot Sta voren-Enkhuizen ingeroe pen. Dit veer viert dit jaar het honderdjarig bestaan. Met de stoomtram, getrokken door de beroemde locomotief Bello, wordt die dag de fi- nishplaats Hoorn bereikt. Van Hoorn gaat het op don derdag naar Alkmaar en vrij dag staat in Lisse het ont vangstcomité klaar. Laatste etappe is op zaterdag 20 sep tember Lisse-Leiden. In de meeste plaatsen die worden bezocht staan allerlei festiviteiten op het program ma. Zo zijn er in Groningen een concours d'élégance en een grote muzikale manifes tatie. Franeker viert onder de noemer „De agrarische dagen" de hele week feest en in Leeuwarden kunnen de deelnemers aan de race op een grote ontvangst rekene- nen. Op de laatste dag is de lintbebebouwing van Lisse, Sassenheim en Leiden één groot feestterrein. In Lisse staat het aangespannen paard centraal, in Sassenheim zal een groot volksfeest plaats hebben en Leiden moet het klapstuk vormen. Er is on derweg naar deze stad een „roofoverval" die echter goed

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11