Na 33 jaar weer staats bezoek aan Noorwegen Appelbloesem en geigertellers in opvangcentrum Libië wijst 36 Westeuropese diplomaten uit lORSE PERS 130USIAST CR )NINGIN PRINS Grote schoonmaak" in Tsjernobyl „Aanklacht tegen Kohl onhoudbaar" Nederland vraagt Fransen weer om uitlevering van Heineken-verdachten UTENLAND EcidócGoivumt DINSDAG 13 mei 1986 PAGINA S ffiabaas gehouden In Frankrijk is vrit- op drie na hoogste mat 's, de 50-jarige Antonio rone aangehouden. De werd in de buurt van gearresteerd en zal bin twee weken aan Italië en uitgeleverd, 20 werd en bekend gemaakt. Cal- e wordt om de drie da- aar een andere gevange- rergebracht, om te voor- n dat hij ontsnapt. Sinds an in 1984 met zijn gezin rlNice verhuisde, is hij zijn ^ie als schatbewaarder de maffia blijven uitoefe- Geen wereldtop voor november WASHINGTON Hei is leer onwaarschijnlijk dat de Ameri kaanse president Ronald Reagan en de Russische partij leider Michail Gorbatsjov elkaar nog zullen ontmoeten voor de Amerikaanse Congresverkiezin gen in november. Dit heeft woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis gisteren ge zegd. Amerikaanse functiona rissen hadden gehoopt dat de tweede topontmoeting in juni of juli gehouden zou kunnen wor den, maar tot dusver hebben Moskou en Washington geen overeenstemming kunnen be reiken over een tijdstip. Marchais geen presidentskandidaat PARIJS George Marchais, de secretaris-generaal van de Fran se communistische partij, heeft gisteren aangekondigd dat hij om persoonlijke redenen niet kandi daat zal staan voor de presidents verkiezingen van 1988. Marchais is sinds 1972 aanvoerder van de communistische partij en stond bij de vorige verkiezingen in 1981 wel kandidaat. De commu nisten. die twee jaar geleden een coalitie hebben gevormd met de socialisten, zijn al enige tijd in een interne strijd gewikkeld. Of de weigering van Marchais sa menhangt met die strijd werd niet duidelijk. Lords willen op tv blijven LONDEN Het House of Lords, het Britse Hogerhuis waarin uitsluitend leden van adel zitting hebben, heeft gis teren besloten dat de televisie camera's mogen blijven. De camara's werden bijna ander half iaar celeden bij wijze van proef geplaatst. Dagelijks kij ken zo n 300.000 mensen naar de samenvatting van de debat ten. Alleen Lord Thomas of Swynnerton vond dat de aan wezigheid van de televisie in breuk maakte op het bijzonde re mengsel van ceremonie, in timiteit en mysterie dat type rend is voor het Hogerhuis. Japan boekt weer record overschot op handelsbalans TOKIO Japan heeft in april een recordover schot van 6,83 miljard dollar geboekt op de han delsbalans. Ook de uitvoer naar de Verenigde Staten be reikte met 3,26 miljard dollar dollar een record- niveau. Deze cijfers werden bekend op dezelfde dag dat de koers van de dollar ten opzichte van de Japanse munt beneden de historische grens van 160 yen daalde. Premier Yashuhiro Nakaso- ne wordt op dit moment in Japan zwaar bekriti seerd omdat hij tijdens de economische top in Tokio vorige week geen afspraken heeft kun nen maken over stabilisering van de koers van de yen. De op een na grootste oppositiepartij in Japan heeft het aftreden geëist van premier Na- kasone, omdat deze niet in staat is de sterke stij ging van de yen ten opzichte van de dollar te voorkomen. Verzoek tot blokkeren VN-pensioen Waldheim NEW YORK De Amerikaanse se nator Daniel Moynihan heeft er gis teren op aangedrongen dat de Vere nigde Staten maatregelen nemen om het VN-pensioen van Kurt Wald heim te blokkeren. Waldheim krijgt als voormalig secretaris-generaal van de Verenigde Naties een jaarlijks pensioen van ongeveer 200.000 gul den. Moynihan betitelde Waldheim als een leugenaar. Israël heeft de Verenigde Naties gisteren de namen opgegeven van ongeveer 2.000 nazi- oorlogsmisdadigers en gevraagd of er dossiers over hen zijn in de archieven van de VN-commissie inzake oorlogs misdaden. Op de lijst zouden geen namen van bekende kopstukken staan. Officieren na Greenpeace-zaak weer in functie PARIJS Het Franse ministerie van defensie heeft gisteren de schorsing ongedaan gemaakt van vier officieren die ervan waren beschuldigd dat zij ten tijde van de Greenpeace-affaire inlichtingen zouden hebben doorgegeven aan de pers over Franse betrokken heid bij het tot zinken brengen van de Rainbow Warrior in Nieuw-Zeeland. Daarbij kwam de Nederlandse fotograaf Pereira om het leven kwam. De vier officie ren waren op 10 oktober van het vorig jaar geschorst. Het ministerie deelde mee dat het viertal andere taken had gekregen. I De Noorse me- lebben de afgelopen overwegend posi- bericht over het nmorgen begon- staatsbezoek van ^igin Beatrix en prins 5 aan het Scandinavi- land. Vooral de [ten van het afgelo- I weekeinde stonden tleurenfoto's van het klijk paar. Ook het op van Koninginne- |in Nederland stond uitgemeten in de i kranten. links georiënteerde Ar- frsbladet bracht aan de ivond van het staatsbe- een interview met prins Claus onder de kop „Een prins voor ontwikkelings hulp". De prins heeft op de Noorse pers een heel goede indruk gemaakt. Vrijwel alle kranten noemen hem een „sympathieke figuur die open, eerlijk, maar vooral informeel overkomt en goed is geïnfor meerd". Koningin en prins vlogen vanmorgen om acht uur eerst met het regeringsvliegtuig naar een vliegveld nabij Oslo. Daar stapte het koninklijk paar over op een helikopter en landde aan boord van het fregat Banckert, dat voor de Noorse kust lag. Na enige tijd varen stapten koningin en prins over in de koninklijke sloep van Noorwegen om uit eindelijk om een uur in de ha ven van Oslo te worden ont» vangen door de 82-jarige ko ning Olav V en de vorige week benoemde vrouwelijke f>remier Gro Harlem Brundt- and. Tijdens het staatsbezoek staat ook een aantal culturele acti viteiten op het programma. Zo bezoekt het koninklijk paar in Oslo het Munchmu- seum. Onlangs nog exposeer de het Stedelijk Museum in Amsterdam werk van de Noorse schilder Edvard Munch, die pas laat erkenning kreeg. Parallel aan het staats bezoek zal in Noorwegen te vens een tentoonstelling wor den gehouden over het Ne derlands Konstruktivisme. Het Nederlandse Van Abbe- museum is hiervan mede-or ganisator. De aankomst van koningin en prins aan boord van het fre gat Banckert was zeker sym bolisch. De historische banden tussen Noorwegen en Neder land zijn vanouds sterk op zee geöriënteerd. Al in de 14e eeuw ontstonden de eerste contacten, toen de Nederland se Hanzesteden Kampen en Deventer handel begonnen te drijven op Bergen, waar een Hanzekantoor was gevestigd. In de 16de en de 17de eeuw viel de Hanze geleidelijk uit een. De Nederlanders wisten daarna echter de voornaamste handelspartners van de Noren te worden. De Nederlanders verkochten de Noren vooral goederen die hun toen arme, tamelijk onvruchtbare land zelf niet voortbracht. Heipalen De Noren voorzagen de Ne derlanders van hout, gedroog de vis, ijzer, koper en dieren- vellen. De houtvaart op Noor wegen bleef tot in de 18de eeuw van groot belang. Het Noorse hout ging zowel naar buitenlandse havens als naar Nederland voor eigen ge bruik. Het verhaal gaat dat de Amsterdamse binnenstad gro tendeels is gebouwd op heipa len van Noors hout. De betrekkingen tussen Noor wegen en Nederland kwamen in de 19de eeuw op een lager pitje te staan, al bleven beide landen handel met elkaar drijven. Pas in deze eeuw werden de contacten weer in tensiever, vooral na de Twee de Wereldoorlog. De laatste zes jaar is de Noors-Neder landse handelsomzet steeds gegroeid, waarbij er constant sprake is van een Noors han delsoverschot, dat voorname lijk is toe te schrijven aan de Noorse uitvoer van olie en aardolieprodukten. Andere produkten die de Noorse ex port bepalen zijn papier, ijzer en staal fabrikaten, machines en non ferro metalen. Land- bouwprodukten spelen nau welijks een rol. Evenals de Noorse uitvoer naar Nederland toont de Ne derlandse uitvoer naar Noor wegen de laatste zes jaar ook een stijgende lijn, zij het in een lager tempo. Nederland voert voornamelijk chemische produkten, machines en spoorwegmaterieel uit naar Noorwegen. Voor Nederland is Noorwegen een moeilijk te bewerken markt, waar in sommige sectoren sprake is van protectionisme. Agrari sche produkten zouden bij voorbeeld een betere kans maken als Noorwegen een li beraler beleid zou voeren. Maar Noorwegen staat op het standpunt dat de gemiddelde graad van zelfvoorziening zou moeten worden opgevoerd. KOU Nu het tste gevaar rond de centrale van Tsjerno- lijkt geweken, is vol de Sovjet-autoriteiten gemaakt met de Ippnmaak en ontsmet- .van het getroffen ge- *R| Volgens het rege- i/(jblad Izvestia gebeurt ■Jider meer met water, '4n een speciaal filter j^t ontdaan van radio- ve stoffen. ii S „gevarenzone" wordt de Ig van de grond verwii- de ramp-reactor wordt ton „verpakt". Hoe groot jvarenzone is, is evenwel De totale operatie D vele maanden duren. De deed een beroep op sche specialisten die me nen dat zij zichzelf nuttig kun nen maken om zich te melden. In gebieden buiten de 30 kilo meter-zone worden de activi teiten in de landbouw voortge zet, terwijl de fabrieken nor maal functioneren en toeristi sche excursies de gebruikelijke routes volgen, aldus de Sovjet- verklaring. Volgens een Sovjet-deskundi ge deed zich tien dagen na het ongeluk, op 6 mei, een crisis voor, waarbij de withete kern van de reactdr in de bodem dreigde te branden. Hoe men dat heeft kunnen voorkomen is niet precies bekend. Het is de bedoeling dat de cen trale weer in produktie komt. Maar eerst komt er een beton nen pantser om de veronge lukte reactor terwijl de holle ruimtes eronder met beton op gevuld worden, aldus de Izves tia. Verder begint men spoedig met de bouw van een extra koelsysteem dat moet verhin deren dat de temperatuur on der het beton weer stijgt. Het partijdagblad Pravda meldde gisteren dat drie plaat selijke partijfunctionarissen zijn gestraft omdat zij de om vang van het ongeluk van 26 april hebben onderschat en blunders hebben begaan bij de evacuatie. Het is de eerste keer dat melding wordt gemaakt van politieke consequenties voor werknemers die bij de ramp met de kerncentrale be trokken waren. De roomskatholieke kerk in Polen is gisteren begonnen met het verspreiden van melkpoeder en andere hulp goederen die per vliegtuig uit de Verenigde Staten zijn over gevlogen voor Poolse burgers die getroffen zijn door het on geluk in de Russische kern centrale bij Tsjernobyl. Ook uit andere landen, waaronder Nederland, is hulp onderweg. Volgens de Poolse regering be tekent de sterk verhoogde ra dioactiviteit geen gevaar voor de volksgezondheid. In Frankrijk is gisteren felle kritiek geuit op de regering, over de wijze waarop informa tie is gegeven over de gevol gen van de kernramp in Tsjer nobyl. Terwijl in alle buurlan den maatregelen werden geno men wegens verhoogde stra ling, hield de Franse regering vol dat er in Frankrijk niets aan de hand was. Gebleken is echter, dat de stralingsniveaus op veel plaatsen tot vierhon derd maal de normale waarde waren gestegen. In Frankrijk wordt 65 procent van de elek triciteit door kernenergie op gewekt, het hoogste percenta ge ter wereld, en het nucleaire programma, zowel civiel als militair, lijkt boven iedere po litieke discussie verheven te zijn. In een kerkgebouw in Warschau wordt door nonnen een c de Amerikaanse zendingen melkpoeder verdeeld. )PELOVO Onder de inige Sovjet-hemel en jiidden van de bloeien- appelbomen maakt de ptsboerderij in Kopelo- een bijzonder idylli- le indruk. Het enige it het landelijke plaatje rstoort, is de zieken- istent van het Rode ger onder de kastanje- men, waar officieren in tte jassen en met gei- rtellers in de hand een ntal boerenknechten fitroleren op radioactie- i straling. De mensen zijn afkomstig uit het dorpje Opachichi, dat op zo'n 25 kilometer van Tsjer nobyl ligt. Vlakbij, in de kap perszaak van de collectieve boerderij, onderzoeken labo ranten het bloed van de inwo ners van Opachichi, die vori ge week geëvacueerd werden. De lentesfeer staat in scheip contrast met de aanwezigheid van de technische apparaten die het Rode Leger heeft meegebracht. „En dit gebeurt in vredestijd", zegt de plaatse lijke regeringswoordvoerder tegen de journalisten. „Kun je je voorstellen hoe het er hier in een oorlog uit zou zien?" De ongeveer duizend eva- cueés die hier met hun vee naar toe zijn gekomen, zeggen de noodzaak van hun evacua tie in te zien. „Ach, we heb ben al eens eerder de nodige opschudding meegemaakt", zegt een oude boerin, verwij zend naar de bezetting van het gebied door de Duisters in de Tweede Wereldoorlog. Svetiana Boloshenko, een le rares, legt uit: „Niemand heeft geprotesteerd toen er gezegd werd dat we weg moesten. We zijn hier uit vrije wil naar toegekomen". Wel hopen ze spoedig weer huis terug kunnen, maar hebben geen idee wanneer het zover zal zijn. Een groot moedertje van in de tachtig laat een foto zien van de boer derij waar ze onlangs met haar familie was gaan wonen. Volgens de leiding kan de col lectieve boerderij, waar twee duizend mensen werken, de evacuées een paar maanden lang onderdak kan bieden. De meeste evacuées zijn hier ook al aan het werk gegaan. „Ze kwamen naar ons toe en legden uit waarom we moes ten vertrekken. Toen werden we hier naar toe gebracht. Ik heb een paar dekens en kus sen mee kunnen nemen. We waren net verhuisd", zegt ze huilend. „De hond moesten we achterlaten. Ik zou van daag al naar huis willen gaan, maar we zullen pas gaan wan neer ze toestemming geven". Volgens Russische stralings deskundigen lopen de inwo ners van de collectieve boer derij, die op zo'n honderd vijf tig kilometer van Tsjernobyl ligt, geen gevaar. Er worden echter wel de nodige voor zorgsmaatregelen genomen: de waterbronnen op de boer derij en in het hele gebied zijn verzegeld. Maar weinig evacuées lijken zich zorgen te maken over het effect van de straling op lange termijn. Een tienermeisje zegt: „We denken er wel aan, maar wat kunnen we eraan doen?". In het plaatselijke zie kenhuisje heeft iedereen het te druk om zich af te vragen wat er met de besmette kle ding moet gebeuren die de evacuées hebben afgegeven. „We hebben de kleren voorlo pig in containers gestopt. We zullen later wel kijken wat er mee moet gebeuren", aldus een dokter. CHARLES BREMNER Copyright The Guardian De ijverige walsenist Frik Lljntjetrick bedreven te zijn in het afdrogen van itanders. Wat hij al mocht missen aan fij- itasie werd ruimschoots opgevangen door onkige hardhandigheid en het duurde niet of de heer van Peuyeren lag handenwrin- I op zijn knietjes en smeekte om genade, er hem lagen de resten van de eens zo trot- kyliner Victoria Rapid droevig in een mod- )e benzinepiasMaar Frik Lijntje had helemaal geen oog voor dit schilder- ige stilleventje, want hij meende nu te moe- ïvergaan tot een breedvoerige ontwikkeling zijn inzichten in de sociale verhoudingen Bn walsenist en rijk of gemeente. „En dat ENie nou ereis goed begrijpe, makker," tierde woest. „De gemeente denkt asdat ik drie nodig heb voor een stukkle weg van 500 |r! En nou haak jij mijn lollig an die sterreke twagen van je en jij trekt mijn In vijf minute over dat stukkie weg heen, waar ik anders drie dage over mag doen! Dat verstoort de arre- beidsrust, vrindjelief! Motte me opdrachtgevers soms denke, dat ik een soort Stchanowarrebei- er ben, die d'r alles voor over heb om over ze norrem te komme?" Daar had de heer van Peuyeren natuurlijk niet van terug, evenmin trouwens als de twee studenten, die al lang wa ren weggereden. Ze waren niet zo erg bemoei ziek en ze vonden dat Frik best in staat was zijn eigen boontjes van hun dopjes te ontdoen en de wegpiraat enige straf toe te dienen. Een zachte glimlach sierde hun gelaatjes en ze zei den zachtjes: „Zo komt een wegpiraatje te pas.Intussen suisden ze stevig verder en ze werden daarbij nauwkeurig geobserveerd door de heer Sipko Stunt, dikst betaald verslag gever te Gravendrecht. Sipko schreef alles op en mompelde: „Daar zit weer een pakkend arti keltje in Duitse media: openbaar ministerie ziet af van onderzoek BONN Het Openbaar Ministerie in Bonn heeft besloten af te zien van een formeel onderzoek inzake beschuldigingen dat Bondskanselier Helmut Kohl heeft gelogen tegen een parlementaire com missie. Dit is gisteren gemeld door het Westduitse dagblad Die Welt, nadat hetzelfde al in het weekeinde was bericht door het weekblad Der Spiegel. Volgens Die Welt heeft een vooronderzoek van het O.M. uitgewezen dat de beschuldi gingen onhoudbaar zijn. De of ficier van justitie zou op grond Hiervan het O.M. hebben ge adviseerd de zaak te laten rus ten. Johannes Wilhelm, hoofdoffi cier van justitie in Bonn, zei gisteren „absoluut" geen com mentaar te hebben op het be richt in Die Welt. Het vooronderzoek gaat over beschuldigingen van een Groene jurist, Otto Schily, dat Kohl in november 1984 zou hebben gelogen toen hij in verband met de affaire-Flick moest verschijnen voor een parlementaire commissie. Volgens Schily had Kohl ten onrechte ontkend dat hij twee giften van in totaal 55.000 mark had ontvangen van het Flick-concern. Schily diende eerder dit jaar ook al een aanklacht tegen Kohl in. Daarin werd de Bondskanselier ervan beschul digd dat hij in 1984 onjuiste verklaringen had afgelegd te genover een commissie van de deelstaat Rheinland-Pfalz. In verband met die beschuldi ging kreeg het bureau van het O.M. in Koblenz in februari opdracht een vooronderzoek te beginnen. Het O.M. verklaar de gisteren dat dit onderzoek nog niet is afgerond. Begrafenis Deferre Duizenden mensen waren gisteren in Marseille op de been voor de begrafenis van de vorige week overleden burgemeester en ex-minister. Gaston Deferre. De uitvaartplechtigheid liep uit op een massaal eerbetoon aan de populaire socialisten-leider „Gaston". PARIJS De Nederland se regering heeft Frank rijk gisteren officieel ver zocht om de uitlevering van de twee verdachten van de ontvoering van biermagnaat Alfred Hei- neken en diens chauffeur. Eerder wees de Franse rege ring een Nederlands uitleve ringsverzoek voor Cor van Hout en Willem Holleeder af. De twee verdachten verblijven nu in een hotel in Evry, ten zuiden van Parijs. De politie arresteerde Van Hout en Hol leeder op 29 februari 1984. Naar verluidt waren zij in het bezit van een deel van de 35 miljoen gulden losgeld. De Franse Hoge Raad had al eerder bepaald dat het tweetal niet uitgeleverd mocht worden aan Nederland, omdat het uit 1895 daterende Frans-Neder landse uitleveringsverdrag een ontvoering niet noemt als grond voor eventuele uitleve ring. Het verdrag, dat in februari door Frankrijk en Nederland werd geratificeerd, is nu voor Parijs in werking getreden. Op grond daarvan kan opnieuw om uitlevering van de twee verdachten worden gevraagd, zo meent justitie. De Franse regering had eerder kenbaar gemaakt dat uitleve ring van de twee uitsluitend zou kunnen plaatsvinden op basis van schriftelijke bedrei ging. Uitlevering op grond van wederrechtelijke vrijheidsbe roving en afpersing werd door de Franse rechters niet moge lijk bevonden. De advocaten van Holleeder en Van Hout, de Fransman mr. Comte en de Nederlanders mr. M. Moszkovicz en mr. I. De Vos, hebben er steeds op gewezen dat de Franse wet teen terugwerkende kracht ent. Justitie meent dat dat wel het geval is. LONDEN Libië wijst binnenkort 36 Westeuro pese diplomaten uit, zo neeft de Libische radio gisteren bekendgemaakt. De uitwijzing is een ver gelding voor de maatrege len, die de Westeuropese landen hebben genomen tegen Libische ambassa des. Uitgewezen worden diploma ten, die verbonden zijn aan de ambassades van Nederland, West-Duitsland, Italië, Frank rijk, Spanje, België en Dene marken in Tripoli. De Libi sche radio beschuldigde de Westeuropese staten ervan „onder druk van de Verenigde Staten" maatregelen tegen Li bië te hebben genomen. De Libische maatregel is een reactie op het besluit van EG- landen een week nadat Amerikaanse bommenwerpers Tripoli en Benghazi hadden gebombardeerd om Libi sche diplomaten uit te wijzen. Op 21 april besloten de lidsta ten van de EG het aantal Libi sche diplomaten in Europa in te krimpen, de visumbepalin- fen te verscherpen voor Li- iërs, en de verkoop van ge subsidieerde boter en mogelij ke andere voedingswaren aan Libië stop te zetten. Op 28 april besloten dex drie Beneluxregeringen zeven di plomaten en drie niet-diplo- matieke medewerkers van het Libische volksbureau in Brus sel uit te wijzen. De enige Ne derlander die Libië heeft uit gewezen is de kanselier, Meu- lenberg, die binnen tien dagen het land moet verlaten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5