«aatste stuiptrekkingen tegen meubelboulevard Leiderdorp Vanessa: verwoestend en vindingrijk Verzet tegen bouwplannen Hoofdstraat L. de Mooij koninklijk onderscheiden ADEN OMGEVING CfiidócSoutant DINSDAG 13 mei 1986PAGINA 15 sburg subsidieert emancipatie Raad OegStgeest verdeelt taken SBURG De werkgroepen VOS en venwijzer uit Rijnsburg kunnen volgend naar alle waarschijnlijkheid rekenen op •zamenlijke subsidie van 6000 gulden. Een aag daartoe werd gisteravond in de ver ing van de commissie welzijnszaken be- »ld. De commissie ging accoord met het ïen van de gevraagde subsidie. erkgroep VOS, die onder meer thema- iden en thema-cursussen organiseert, zal naai 3800 gulden krijgen. De werkgroep wenwerk komt in aanmerking 2200 gul- )eze werkgroep organiseert onder meer atiecursussen, gesprekscursussen en the- sussen. Het geld zal begin volgend jaar, e hand van de gemaakte werkelijke kos- /orden uitgekeerd. De zojuist-genoemde gen, die overigens door de gemeenteraad noeten worden goedgekeurd, vormen een OEGSTGEEST Tij dens een supersnelle bij eenkomst van de ge meenteraad van Oegst- geest werden gisteravond de commissies samenge steld en de plaatsvervan gende leden gekozen. Als fractievoorzitters van de vijf in de gemeenteraad vertegenwoordigde par tijen zullen optreden: H. A. Rijks (VVD). M. Ver hagen (CDA), mevr. Bos- man-Huizinga (PvdA), M. Poelman (D'66) en G. van Eisen (PPR). Diamanten bruiloft OEGSTGEEST Burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra bracht gisterochtend ver gezeld van zijn echtgenote, een bezoek aan het diamanten bruidspaar W. den Dubbelden-van Velzen. Zij brachten, een gelukwens mee van de koningin. Den Dubbelden is een geboren en geto gen Oegstgeester. De bruidegom komt uit Zoeterwoude-Rijndijk. In de derti ger jaren toen de crisis uitbrak was de heer Den Dubbelden met ere een „star ter" door een bouwbedrijf op poten te zetten dat klinkt als een klok. Drie zo nen, uit het gezin van 7 kinderen, na men destijds het bedrijf over. Op 20 mei is er om half twee 's middags een eucharistieviering in de Willibrordkerk waarna in het gemeentecentrum aan de Lijtweg een receptie wordt gehouden van 16.00 tot 17.00 uur. Fraudebestrijding in Warmond WARMOND Het bestrijden van misbruik of fraude inzake de sociale wetten zal ook in War mond in de komende tijd krachtig ter hand ge nomen moeten worden. Dat vinden de leden van de commissie welzijn. Hoewel het aantal fraudegevallen in Warmond niet groot kan zijn, adviseerde de commissie toch unaniem om deel te nemen in een regeling die het mogelijk maakt een opsporingsambte naar aan te trekken voor de gemeenten Hille- gom, Lisse, Noordwijk, Sassenheim, Voorhout en Warmond. Het aantal fraudegevallen in de bovengenoemde gemeenten wordt geschat op minimaal 36 per jaar. Voor Warmond komt die schatting uit op 3 fraudegevallen per jaar, zijn de 2% van fie uitkeringsgevallen. De commis sieleden noemden de preventieve werking die wellicht uitgaat van het aanstellen van een op sporingsambtenaar zeer belangrijk en stemden in met het voorstel van B en W daar jaarlijks 900 gulden voor uit te trekken. Wassenaarse ambtenaren ruiken kadavers WASSENAAR Overlast van stank van de kadaverkist op de Wassenaarse gemeentewerf is er nog steeds. Dat zei gisteravond PvdA-raadslid mevr. C. van der Meij tijdens de vergadering van de raadscommissie onderwijs en woon- zaken. De kist wordt gebruikt als tijdelijke opslag voor onder meer dode huisdieren. 'De kadaverkist staat midden op het terrein achter het gemeentekantoor aan de Johan dp Wittstraat. Vooral gemeente ambtenaren schijnen hinder dan de stank te ondervinden. Wethouder J. Greep zei niet bekend te zijn met de klachten van ambtenaren, maar beloofde de zaak te onderzoeken. Toch verkeerslichten op kruispunt in Wassenaar WASSENAAR Op de kruising Lange Kerkdam/ Van Oldebarneveldtweg/Prinsenweg wil de gemeen te Wassenaar toch verkeerslichten plaatsen. Daardoor kan het drukke verkeer, mede door een kleine recon structie, sneller naar de doorgaande Rijksstraatweg worden geleid. Ook moet het binnendoor rijden on aantrekkelijk gemaakt worden door éénrichtingsver keer in bijvoorbeeld Middelweg, Santhorstlaan of Zijllaan, aldus een voorstel van het college van B en W aan de gemeenteraad. Eerder stelde de raad 67.350 gulden beschikbaar voor een reconstructie zonder verkeerslichten, maar na overleg met het ministerie van verkeer en waterstaat ligt nu een ander plan op tafel. De kosten bedragen 300.000 gulden en Wasse naar verwacht daarvoor 250.000 gulden subsidie van het rijk te krijgen. Een uitgebreide reconstructie, waarbij de richting Van Oldebarneveldtweg/Lange Kerkdam voorrang krijgt, wordt de komende maan den door het ministerie nader onderzocht. ■pERDORP/DEN "\G Met de moed [wanhoop trokken ze n weer ten strijde: Haagse gemeentebe de Haagse Kamer koophandel, de meu- idernemers uit Al- aan den Rijn, Zoe- >r en Zoeterwoude. hadden de juridi- messen geslepen om llaatste maal te probe ren dat „verschrikkelijke" projekt, het meubeltoon- zalencentrum in Leider dorp, vroegtijdig om zeep te helpen. Want hoewel de eerste zaken al geopend zijn, heeft volgen de maand het officiële start sein plaats. Dan wordt het Meubelplein in het Leider- dorpse Elisabethhof officieel geopend en kan de concur rentieslag beginnen. Gisteren was het opnieuw nog een strijd met woorden. Voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State werd nog één keer uit de doeken gedaan waarom het meubelplein in Leiderdorp er niet had mo gen komen. hoe de provinci ale bestuurders het algemeen belang hadden opgeofferd voor de grillen van projek- tontwikelaars. Of deze klaag zang nog veel zal veranderen wordt betwijfeld. Tenslotte was het deze zelfde afdeling van de Raad van State die eerder, in de zomer van 1984, een verzoek om de bouw van de Leiderdorpse meubelbou levard op te schorten afwees. Gisteren ging het om een be roep tegen de door de pro vincie afgegeven verklarin gen van geen bezwaar voor de bouwplannen van het meubelplein in Leiderdorp. Initiatiefnemer van dit pro jekt, de heer Stoutenbeek, vond het allemaal maar on zin. „In Leiderdorp wordt feitelijk ingevuld wat in het hele land al aan de gang is. Grote meubelzaken vestigen zich in de periferie. Want daar is de ruimte, zijn de grondprijzen laag en is de be reikbaarheid groot". De afdeling rechtspraak doet over zes weken uitspraak. rnielers igehouden -1V1 IJK De Katwijkse heeft gisteren twee ns aangehouden die elingen hebben aange- bij een supermarkt aan sserijkade. Het tweetal, iwijkers van 15 en 16 lud, werd gisteren door tdrijfsleider betrapt bij i brand steken van een Kjas. Na aanhouding ïltie politie bleek dat de een paar weken ge- ook al tien dekzeilen een mes hadden ver- bij de supermarkt. De schade bedraagt onge- 3600 gulden. Het twee- na verhoor aan de ou- )vergedragen. juw buurthuis jjjle Heuvel '/5CHENDAM In de De Heuvel in Leidschen- lal aan de burg. Sweens- vaarschijnlijk een geheel buurtgebouw verrijzen, boet de plaats innemen iet wijkgebouw dat eind nber vorig jaar door I werd verwoest. De Ikosten bedragen ruim fc gulden terwijl van de tering bijna 240.000 terugontvangen. De ge- He heeft samen met de 'prenigingen drie plannen verkt waarvan twee met ik maken van de be- rie fundering. -lat de hond r blaffen" e?rbI .Laat de hond maar aldus reageerde '"partijvoorzitter J. Kam- gisteravond in Lisse op tor zijn partij teleurstel- a. opiniepeilingen van de ?1 gelijknamige Maurice. Iiamminga was een aantal Je prominenten op ver- |Igstoernee door de bol-- 3ek. In Lisse werd de gisteravond afgesloten en bijeenkomst. Daar zet- llen zich af tegen een ueel nieuw kabinet p de PvdA deel zou ne- wees er op, 'socialisten in hun cam- „bedenkelijke steun e h van Vara en FNV". Jser(64) ar gewond DWIJK Een 64-jari- ser uit Leiderdorp heeft vond zware verwondin- igelopen bij een botsing ;en automobilist. Het iffer stak de kruising ig/Northgooweg in ~Jwijk over toen de auto Istuurd werd door een ge man uit Leiden met Snelheid aan kwam rij- De bestuurder zag de —tekende fietser geheel flgbet hoofd. Bij een blaas- 3tteek dat de automobilist ~"1 gedronken had. Het intoffer werd overgebracht )aihet Academisch zieken- U&i Leiden. ^jeuren-tv's l stolen ^pDWIJKERHOUT ™n inbraak aan de Oos- npanen in Noordwijker- 5 zijn gistermiddag twee Jeftentelevisies en een act-disc gestolen. De waren de woning „sJsngekomen door het in- HuJ van een ruitje van de ïrn»deur. SASSENHEIM Het bouwbedrijf Maas-Dijken uit Alphen onderhandelt sinds het voorjaar 1985 met het college van B en W van Sassenheim over de bouw van kantoren, winkels en woningen aan de Hoofdstraat bij de hoek van de Teijlingerlaan. De vier politieke partijen in de Sassenheimse gemeen teraad zijn fel gekant te gen de plannen. Ook de Ondernemers Vereniging van Sassenheim heeft la ten weten niet blij te zijn met de beoogde uitbrei ding van het winkelop pervlak. Het is de bedoeling van het bouwbedrijf om de gebouwen te slopen waarin voorheen het Sassenheims Vloerenhuis was gevestigd. De oude bollen schuur tussen de voormalige gebouwen van het Sassen heims Vloerenhuis en het nieuwe terrein van het in aan bouw zijnde bejaardencentrum „De Schutse" is reeds door het boiAvbedrijf aangekocht en zal deel uit maken van dit projekt. In de plannen van het bouw bedrijf zijn opgenomen de bouw van een kantoor in 3 la gen aan de zijde van de Hoofd straat en winkelruimte aan de kant van de Teijlingerlaan. Boven de winkels zouden ap partementen komen in 3 la gen, waarvan 12 met 4 kamers, 3 dakbungalows en 18 par keerplaatsen op eigen terrein. Het hoekpand van B. van Loo met de karakteristieke gevel zou in dit plan blijven bestaan. Er zijn nog meningsverschil len tussen het bedrijf en de ge meente over het geplande winkelvloeroppervlak. De huurprijs van de vier-kamer- woningen zou volgens B en W ongeveer 550.- per maand moeten bedragen. Onderzocht wordt of er een mogelijkheid bestaat een subsidie van 20.000.- (premie D) per wo ning te verkrijgen waardoor verhuur aan woningzoeken den van Sassenheim financieel haalbaar wordt. Bestuurslid L. de Mooij van de Rijnsburgse Bloembindcursus werd gisteravond tijdens de diploma uitreiking van de cursisten van deze cursus koninklijke qnderscheiden. De Mooij kreeg zijn onderscheiding, de eremedaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor zijn 40-jarig lid- en bestuurslidmaatschap aan de Rijnsburgse Bloembindcursus, die op deze avond ook haar veertigjarig bestaan vier de. Tevens maakte De Mooij deel uit van het bestuur van de Jongelingsvereniging, de Gere formeerde zending en 17 jaar van het bestuur van de buurtvereniging het Centrum. Ook zijn echtgenote werd in de ceremonie betrokken want ook zij heeft ontzettend veel werk verricht voor de bloembindcursus die elke winter in de veiling Flora gehouden wordt gegeven. Burgemeester F. Jonkman (rechts) die de on derscheiding opspeldde, zei veel waardering te hebben voor het werk van de Bloembindcursus' en de inzet van het echtpaar De Mooij. De jubi laris werd door velen toegesproken. Onder an deren door veilingvoorzitter W. van Nobelen die hem de eerste waarderingserkenning toekende van de veiling Flora: een bronzen container met tulpen en een kleine handzame sculpture. Na deze ceremonie reikte de direkteur van de vei- ling de diploma's uit aan de ruim 120 cursisten. INDISCHE OLIFANT SLOOPT EIGEN KOOI TIJDENS TRANSPORT NAAR EMMEN WASSENAAR/EMMEN Het beschermende zeil doek scheurt open en de vier ijzeren stangen van de stalen kooi buigen door. Vanessa, de Indische olifant uit het dierenpark Wassenaar is op weg naar haar nieuwe onderkomen, het Noorder Dierenpark in Emmen. En hoe. Een vrachtwagen trekt een meterslange oplegger uit West-Duitsland voort met daarop een: stalen ko'oi, waarin Vanessa binnen drie uur naar Emmen zou moeten worden vervoerd. Het worden er ruim ne gen. Want na ruim 15 jaar oponthoud in het Haagse voelt het dier niets voor een gedwongen transport naar Emmen. Vijf kilome ter voor Naarden gaat het voor de eerste keer mis. De Wassenaarse oppasser Rob, chauffeur Arie en technische man Geert zien vanuit de volgauto, die achter de vracht wagen rijdt, het zeildoek over de stalen kooi tergend lang zaam openscheuren. De slurf van de olifant steekt naar bui ten, het verkeer raast voorbij. Enkele automobilisten kijken op en minderen vaart. Een noodstop brengt de schade aan het licht: één massief me talen stang is volkomen verbo gen en twee andere staven, die de kooi afgrendelen, zijn ook niet meer recht. In een klap wordt duidelijk, hoe groot de kracht van een vijf ton wegen de olifant kan zijn. Met man en macht wordt de olifant in bedwang gehouden om dicht bij de kooi te kunnen komen. Misschien kunnen de drie mannen uit de volgwagen, die is uitgerust met lasapparatuur, de kooi repareren. Maar die blijkt flink vernield. Verder rijden heeft geen zin. Een jong Engels echtpaar, dat toevallig langs de autoweg loopt, neemt direct een aantal foto's en wil weten wat er aan de hand is. 'Is n't a circus lovely?', zegt een van de twee. Maar Rieks Scheve, hoofdop passer van het Noorder Die renpark en de twee ex-mede werkers, Richard en Simon hebben geen tijd om de nieuwsgierigheid van omstan ders te bevredigen. De drie ge noemde dierentuin-mensen uit de volgauto ook niet. Besloten wordt om naar het vervoers bedrijf transportgroep De Graaf in Naarden te rijden. Het personeel van het bedrijf ziet kort na drie uur 's mid- Wassenaar, maandagochtend. Vanessa wordt door medewerkers van het Noorder Dierenpark op een vrachtwagen geladen. De solide kooi blijkt tot drie keer toe nauwelijks tegen de enorme kracht van de vijftonner bestand. dags tot haar verbazing een vrachtwagen met een olifant het terrein oprijden. Er wordt gelachen. Is dit een grap? Twee uur later weten de chauffeurs en monteurs wel beter. Want met snijbranders worden de staven van de kooi met veel moeite aan elkaar ge last. Vanessa staat schuddend in de kooi en grijpt af en toe met haar slurf een ijzeren ket ting of een arm van een oppas ser. Dit is geen verzetje meer, dit is een serieuze klus. Sche ve, zelf kundig met een verdo vingsgeweer, neemt het zekere voor het onzekere en bestelt een dierenarts uit Klaziena- veen. Want als er iets misgaat, zijn de gevolgen niet te over zien. Operatie Vanessa is nog Drie weken lang is de operatie maar pas begonnen- Een avond eerder leek het al lemaal van een leien dakje te gaan. Scheve en Richard van der Steeg, hoofd planning van het genoemde vervoersbedrijf in Coevorden, reden al zon dagavond met de vrachtwagen naar Wassenaar. Daar werden ze ontvangen door Johan Rens, één van de laatste Mohi kanen in het failliete familie park. De bebaarde bedrijfslei der moest de afgelopen maan den met lede ogen toezien, hoe vele dieren naar dierentuinen in Nederland en Amerika ver trokken. de puntjes., voorbereid: een enorme hijskraan is be steld en de stalen kooi komt uit het Westduitse Krefeld. Na een onrustige nacht in de slaapcabine van de Emmer vrachtwagen (Scheve: 'Met dieren weet je maar nooit) be gint 's ochtends vroeg om half zes het eigenlijke werk. Ook een mannetjesolifant, die 17 jaar lang de partner van Van essa was (in Wassenaar Zitta geheten), gaat op transport. Naar Artis in Amsterdam. Maar van een gelukkig huwe lijk is al jarenlang geen sprake meer: de twee olifanten zijn gescheiden van stal en stro om onderlinge gevechten en ki- bellarijtjes te voorkomen. Vijf tien medewerkers uit Artis, een vijftal oppassers uit Was senaar en inmiddels vijf Em- menaren (de volgauto is gear riveerd) wachten geduldig op de vrachtwagen, die de stalen platen in het dichtbeboste park moeten leggen. Her en der worden hekjes gesloopt om de vrachtwagens voor het gro te werk en de hijskraan de ruimte -te geven. Het maakt toch niets meer uit in een park waaruit bijna alle dieren zijn verdwenen, lijkt het wel. Pas om half acht arriveert de wa gen. De weg wordt snel gepla veid en de twee vrachtwagens voor Emmen en Amsterdam rijden het park in. Twee enor me kooien worden met de hijs kraan over het hek getild. De werkers zijn inmiddels niet meer te onderscheiden van de kijkers: zelfs de directeur van Toyota Nederland is er en ook kenners uit het dierenpark in Amersfoort en Rotterdam zijn aangekomen. Zij willen met eigen ogen zien, wat er bij een wegtransport van olifanten al lemaal komt kijken. Ook de rijkspolitie uit Driebergen en de gemeentepolitie uit Wasse naar, die beide transporten be geleiden, komen binnen. De pers is geweerd, want totale rust is volgens directeur Jac. van Dooyeweert absoluut noodzakelijk. Rust Maar het legertje belangstel lenden is vlak voor het 'mo ment suprème', het inladen van de olifanten, gegroeid tot bijna veertig mensen. Om elf uur moet iedereen het park verlaten en rust de verant woordelijkheid op Rob en zijn medewerkers. De olifanten moeten de kooi in worden ge praat. Het gezelschap luistert in de aangrenzende entreehal van het park gespannen naar de portofoon. Uit het gekraak en het 'Kom maar jongen, kom maar' van dierenoppasser Rob uit Wassenaar, een oude rot in het vak, blijkt dat de bul (mannetjesolifant) zich gedwee in de kooi laat leiden. De koe (het vrouwtje) volgt na twintig minuten. Vlak voor het mid daguur gaat de groep achter blijvers weer naar het olifan tenhuis: de beesten moeten nu nog op de vrachtwagens wor den getakeld. Het ijzeren hek wordt gesloopt om de korte luchtreis van de olifanten zo soepel mogelijk te laten verlo pen. Want als de kooien over het hek moeten worden getild, kunnen ze gaan schommelen en misschien kantelen. Het^lukt allemaal prima. Als Oppasser Rob uit Wassenaar en Rieks Scheve, hoofd dierenver zorger uit Emmen, zijn kort na middernacht klaar met de opera tie Vanessa. Een banaan kan er nog wel van af. eerste verdwijnt de ploeg van Artis richting Amsterdam. Op passer Rob ziet op dat moment het vertrek van 'zijn' olifant met gemengde gevoelens toe. Als ook Vanessa veilig op de vrachtwagen landt, loopt hij even weg. En duikt hij achter de stal van de kamelen in het gras, zijn hoofd op zijn handen steunend. Hij neemt afscheid van 17 jaar werk met olifanten en dat doet zeer... Het doek voor het 48 jaar oude park is al in september geval len. Nu de kamelen en de gi raffes nog. 'Artis?' staat er op een een formulier van het die renpark. Of wil Blijdorp de dieren misschien hebben..? Satan Terug naar Naarden. De laso- peratie is voltooid, de dieren arts, de volgauto en de vracht wagen vertrekken. Besloten is om de olifant niet te verdoven. Want als de kolos verkeerd valt, is het gebeurd met het dier. Nog geen honderd meter slaat Vanessa opnieuw toe: weer ligt de halve kooi uit el kaar. De spijlen zijn verbogen, alsof het luciferhoutjes zijn. 'Jij, satan!', scheldt een mede werker de olifant uit. Maar Vanessa, de dikke vijftonner die niet van uitjes houdt, is al weer rustig. Twee centimetersdikke stalen balken worden op kooi gelast, alsof de vier ijzeren spijlen nog niet genoeg waren. Urenlang wordt er gelast, getimmerd en geschoven. Op de achtergrond klinkt het getrompetter van een drumband, die op een aan grenzend schoolplein oefent. Vanessa houdt zich stil. ,,'t Is- een sloper, maar agresssief is hij niet', zegt Rob, de oppasser uit Wassenaar, die is meege reisd. Zijn ervaring met Zitta komt goed van pas. Hij stelt het beest gerust, als het ge knetter van de lasapparaten opnieuw klinkt. Als de wagens- na een voorspoedige rit om elf uur 's avonds in het Noorder Dierenpark arriveren, blijkt dat de olifant opnieuw heeft toegeslagen: zelfs de pas gelas te stalen balk is vervormd. En- de spijlen? Inderdaad, die zijn weer krom. Voorbij Het uitladen in Emmen ver loopt van een leien dakje. De. twee vrouwtjesolifanten van het park staan buiten in het zand van het olifantenhuis, verlicht door Hollywood-achti- ge schijnwerpers. Tegen mid dernacht is operatie Vanessa bijna voorbij. De nieuwe aan winst van 35.000 gulden wordt door oppasser Rob nu snel uit de kooi gepraat. Het beest krijgt tien bananen als belo ning. De medewerkers van de Emmer Zoo zijn doodop. On danks het veroberen van 30 kadetjes, acht karbonades en tien flessen frisdrank. Het fok ken met de olifanten kan be ginnen: het olifantenbos in Emmen is weer een stapje dichterbij. Maar voor Rob en zijn Wassenaarse collega's is het werk voorbij. Voorgoed.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15