Langs Omwegen <eidsche Boys: lustoord en weekplaats van voetballertjes Zuid-Holland steeds voller JEen dagje strand moet voor Iedereen betaalbaar blijven' 3 Rijkspolitieman krijgt boete na verduistering [akelaar beboet voor vervalsen van acte n DEN OMGEVING fictdae(3owa/nl DINSDAG 13 mei 1986PAGINA 13 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. JNA 65 JAAR OUD EN NOG STEEDS BEKOMMERD OM JEUGD DIE DE TOEKOMST GARANDEERT DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland, de dichtstbevolkte provincie van ons land, is weer vol ler geworden. Het aantal inwoners in deze provin cie is in 1985 met 17.300 personen toegenomen en bedraagt nu 3.168.700. In Zuid-Holland woont 21,8 procent van de Neder landse bevolking. Zuid-Holland is in vergelij king tot de andere provincies koploper als het gaat om ab solute .groei van de bevol king. De toename in deze provincie is 23,7 procent van de bevolkingsgroei van Ne derland. Het geboortenover- schot in Zuid-Holland was in 1985, met een aantal van 11.500 echter lager dan in 1984. Er vertrokken uit Zuid-Holland naar andere delen van ons land tweedui zend mensen meer dan er uit Nederland naar deze provin cie kwamen. In verhouding met het buitenland liggen deze cijfers heel anders. Cir ca achtduizend personen van buiten onze landsgrenzen hebben vorig jaar in Zuid- Holland een nieuwe woon plaats gevonden. In ongeveer 22 procent van de Zuidhollandse gemeenten is in 1985 het inwonertal af genomen. Tot deze groep be horen drie van de twaalf ge meenten met meer dan vijf tigduizend inwoners. De re gio Zoetermeer en omgeving was met 2,7 procent de sterkst groeiende regio en Nieuwland met 11 procent de sterkst groeiende gemeente van Zuid-Holland. LEIDEN/DEN HAAG De Haagse politierechter mr. N. Schipper heeft een 39-jarige opperwacht meester bij de rijkspolitie in de regio Leiden giste ren veroordeeld tot dui zend gulden boete wegens verduistering in dienstbe trekking. De man heeft tussen maart 1984 en juni 1985 een aantal kleine be dragen achteroverge drukt, die hij had geïnd van mensen die bekeurd waren. Het geld ging op aan het huishouden, vertelde de poli tieambtenaar. Volgens zijn advocaat mr. Kousenmaker was hij van plan om het later weer op zijn bureau af te dragen, als het hem finan cieel beter ging. Zijn cliënt had tijdelijk wat krap geze ten. De politierechter besloot de verdachte uiteindelijk slechts voor de verduistering van twee van de vier door de officier van justitie genoem de bedragen te veroordelen. Het ging in totaal om een paar honderd gulden. Mr. Schipper vond het ook niet nodig om de politieman nog zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen, zoals de aanklager had ge ëist. Het vonnis heeft gevol gen voor 's mans verdere carrière bij de rijkspolitie. Hij is voorlopig al uit zijn functie ontheven. ders een Hercules. Het werd „Leidsche Boys", want het waren bijna allemaal Leide- naars toen. „Modern hoor, met- dat Engels van Boys erin", denkt Erik nog steeds. Voorzitter Steef: „Op Maal drift moesten eerst de koeien van het veld voordat men kon gaan spelen, en de var kens werden uit hun hok ge haald omdat daar de spelers zich moesten verkleden". Bijna 65 jaar zijn vergleden, maar L.B. blijft blij met haar jeugd. Harrie Luiten: „Een enkele keer haakt er een jon gen af, maar na een jaartje zie je hem steevast hier weer terug". Steef van Es: „Ja, ik zeg 't: L.B. heeft een goede jeugd". En het regent zowat kampioenen bij de jonge Boys: pas nog de A- en B-ju nioren, en de meisjes A-pu pillen; de F- en D-junioren werden periodekampioen in het winterseizoen. Erik Amerika, serieus: „De laatste vijf jaar was er lande lijk een terugloop van 70.000 jeugdspelers. Dat is erg veel en spijtig ook. Er is minder jeugd, de gezinnen worden kleiner en er zijn meer ande re sporten die beoefend kun nen worden. We maken hier in Leiden ook gezinnen mee waarvan de vader werkloos is. Soms zijn er al twee jon gens in zo'n gezin die voet ballen en dan kan het geld voor een derde er moeilijk meer vanaf. Dat wordt dan te duur vaak. Bij ons kan een F-spelertje van 6 of 7 jaar te gen „kostprijs" komen voet ballen: 25 gulden per seizoen. Maar daar geven we dus geen shirt, broekje, kousen en schoenen bij. Toch is het een hele tegemoetkoming in de kosten, en daar wordt graag gebruik van gemaakt". Afgelopen seizoen nog speel den de E-spelertjes bij de Boys nog „over het hele veld" van 100 bij 50 meter. Dan renden ze zich het ram bam. Dat was te veel voor die knaapjes van amper 10 jaar. Dat wordt komend seizoen anders, volgens leider Erik: „Dan gaat het dwars over het veld; scheelt de helft, en dan met 7-tallen". Zoals de koei en 's winters op stal gaan, zo gaat de L.B.-jeugd met de D-, E- en F-teams in de winter „de zaal" in, voor een compe titie van drie maanden. Erik Amerika: „Zo kun je de jeugd bij het voetbal betrokken houden. Er zijn dan ook veel minder inhaalwedstrijden dan met al die problemen buiten, o.a. met te weinig be schikbare velden". Spreekuur op 't veld „Leidsche Boys" houdt haar jeugd ook bezig met veel veld- en zaaltoernooien. Eind juni gaan de A- en B-junio ren de „ouwe jongens" derhalve vier dagen op toernooi naar Duitsland. Bij na elk jaar komen er Engelse gasten voetballen en kranig in de graspollen trappen, maar het plan 'bestaat om volgend jaar met wat Boys- jeugd naar de overkant te gaan. Amerika: „Wel een stuk duurder dan een Duitse reis, maar we gaan het pro beren". Nogmaals: dit is de tijd van het spelertjes afsnoepen. Het L.B.-bestuur zet zich in pos tuur en maakt zich sterk voor de slag. Bijna elke dag is er in het clubgebouw „spreekuur". Van Es: „Er is altijd wel iemand aanwezig op veld 7 die belangstellen den te woord kan staan en inlichtingen kan geven". Amerika: „Wat we hebben, willen we vasthouden: een vereniging zonder jeugd is niet zo goed. Die jeugd moet zich thuisvoelen. Daarom ook is ons nieuwe jeugdhonk (vroeger de plaats van de oude kleedkamers) een uit komst". De ieugd van „Leidsche Boys' vertoont een interna tionaal gezicht. Steef van Es, de ietwat grijzende president: „Vroeger werd „Leidsche Boys" wel „het Feijenoord van de Boshuizerkade" ge noemd: 80 pet. van de spe lers, vooral de jeugd, was Feijenoord-aanhanger. Nog wel hoor; ze zijn Feijenoor- ders van d'r geloof zeg maar. Maar inmiddels kent ons jeugdig bestand ook Turkjes, Marokkaantjes, Surinamer- tjes en Indonesiërs; we heb ben een Egyptenaartje en een Chinees spelertje. Leuk hè? De rest komt uit. Leiden en omstreken. Wij vormen een sterk voetbalras en leveren ook talenten af". Van kleuter tot reus. „Leid sche Boys" kan het aan. Erik Amerika die nog wel wat anders te doen heeft dan een hele vrijdagmiddag te zitten kletsen: „Mag ik dan mis schien nog één enkele kreet slaken? Heel even maar? Ja?! Nou dan: „Leidsche Boys" fo rever!!" „Zo is 't maar net", mompelt Steef van Es met eerbied. Harrie Luiten zet zich in postuur en later, op het veld voor de foto, staat hij in de geeft acht-houding. Vasthouden die hap, aan de rand van Zuid-West; want wie de jeugd heeft, heeft al een mensengeschiedenis lang de toekomst. Daar moet een ander met z'n wervende fik ken vanaf blijven. \CHTING ZEEBAD IJVERT VOOR STRANDTOERISME I^JlDWIJK De eer- eiOnaanbidders hebben le afgelopen dagen al dkledij op het strand agd. Vaak achter een >Om tegen de soms i nog stevige wind, ld de eerste kleur zit bij sommigen bruin, (ideren rood. Kortom ts^trandseizoen is weer "Jinen en op het "üwijkse strand kan ^jerist zich nog vrijuit tot veel ande- tfdplaatsen is maar een van het strand ver- f, hooguit tien procent. eJaaft ook de stelling van .uphting Exploitatie Zeeba- loordwijk in de wan- „Zeebad" het strand ipen blijven, de bezoeker zoveel mogelijk service en de voorzieningen zo goedkoop mogelijk ant ook een gezin met aar kinderen moet goed- een dagje uit kunnen. Of i toekomst die filosofie |tan worden doorgezet is de vraag. De gemeente jwijk onderhandelt mo- pel met Zeebad voor een tienjarig contract voor indexploitatie want op --■mber van dit jaar loopt "lide af. lichters en Zeebad verga- ilij komende donderdag om Jken of men op één lijn Ie gemeente kan komen, vindt dat de pachters meer moeten gaan beta- le om de kosten van de Ireiniging te dekken, 'id is het daar niet mee -„Wij maken alles voor de gepachte gedeelten al schoon en vaak daarbuiten ook nog. Dat kost ons al 50.000 tot 60.000 gulden per jaar en nu zou daar nog eens een ton bij moeten bovenop de normale f>acht. De pachters kunnen al- een nog hun prijzen van broodjes, frisdrank en andere versnaperingen verhogen en dat is weer in strijd met het motto dat het strand betaal baar moet zijn. De prijzen zijn de afgelopen twaalf jaar nau welijks verhoogd. Bovendien is de exploitatie erg weersaf hankelijk. Als het weer zo'n slechte zomer wordt als vorig jaar is de pacht al veel en zo'n grote extra vaste last is daar om niet op te brengen". Aan het woord is G. Noorlan- der, voorzitter van de Stich ting. Exploitatie Zeebaden Nooixlwijk. Al twaalf jaar ver vult hij die functie met hart en ziel. „We moeten niet van die batterijen stoelen hebben op het strand. Dat vind ik afschu welijk, het moet een beetje los zijn en uit veel reacties maak ik op dat het publiek dat ook vindt". Reorganisatie Noorlander is overigens van plan na het afsluiten van de onderhandelingen de voorzit tershamer aan een ander over te dragen. Eerst moet er echter gereorganiseerd worden. Zee bad heeft aandeelhouders die samen een gebouw en wat strandstoelen en dergelijke hebben. Die aandeelhouders hebben overigens nog nooit winst uitgekeerd gekregen. De enorme bankschuld waarmee jaren geleden werd begonnen, is weggewerkt. De stichting zou nu in een ander jasje ge stoken moeten worden. „De gemeente klaagt bijvoor beeld vaak dat het allemaal zo ondoorzichtig is: zij praten met ons en wij met de pachters. Nu, laten ze dan maar mee gaan doen. Dat kan in de vorm van de Stichting Noord- wijk Promotion die de Noord- wijkse Ondernemers Vereni ging (NOV) wil oprichten. De pachters zijn wel bereid in plaats van die door de ge meente verlangde ton, 60.000 gulden in die nieuwe stichting te stoppen. Daarin moeten ge meente, ondernemers en de VVV in ieder geval zitten. Die stichting moet veel opener worden, met nieuwe mensen die allemaal betrokken zijn bij het toerisme en dan kan er ook wellicht een oplossing ko men voor het opslaggebouw. Nu hebben we die oude school aan de Huis ter Duinstraat, maar dat is eigenlijk geen wer ken, gesjouw. We moeten een gebouw hebben, een bollen schuur of iets dergelijks, waar in wij de strandstoelen en an dere spullen via heftrucks makkelijk kunnen opslaan. Dat is allemaal iets voor de nieuwe stichting. Wat mij be treft mag, als die er eenmaal is, best eens een nieuwe voor zitter de kar gaan trekken", sluit Noorlander zijn betoog af. De Stichting Noordwijk Pro motion is een „kind" van de NOV die dit heeft gelanceerd als vervanger voor de toeris tenbelasting waarvan de ge meente al jaren invoering overweegt. Die stichting moet zich niet alleen met het strandgebeuren maar met het totale toerisme gaan bezig hou den, dus ook het verkopen van de badplaats naar buiten toe en zonodig met het treffen van voorzieningen ten bate van het toerisme. „Een goede pro motie is van eminent belang voor Noordwijk. Het is toch te gek dat de laatste jaren lande lijk gezien het toerisme stijgt, terwijl het in Noordwijk sta biel blijft of zelfs iets terug loopt. Er zijn zoveel mensen die hun brood in het toerisme verdienen. Die werkloosheid buiten het zomerseizoen zou alleen al terug gedrongen kun nen worden wanneer het sei zoen door allerlei activiteiten en aantrekkelijkheden wordt verlengd. Die stichting kan dan ook gaan brainstormen metNde leden over wat er alle maal op dat gebied mogelijk is in het dorp", meent Noorlan der. Deltavliegers Op het strand mag er ook het nodige te beleven zijn, meent Zeebad-voorzitter Noorlander. Een voorbeeld is de vorig jaar „opgestegen" rage van het del tavliegen, mensen die hangend aan een vleugelstelsel zonder motor op de wind over het strand scheren. „Dat is een in drukwekkend gezicht en dat moet ook kunnen in een bad plaats, maar officieel is het niet toegestaan. Ik vind dat er snel een startplaats voor die mensen moet komen, een soort hoog plankier vanwaar ze kunnen opstijgen. Het Hoog heemraadschap van Rijnland moet daaraan meewerken, vind ik". Noorlander is ook voorstander van het surfen op zee, hoewel hij die sport niet zelf beoefent, nadat hij bij enkele pogingen de zeilplank meer van onder en dan van boven zag. „Het is toch een vrolijk gezicht al die gekleurde zeilen op het water. G. Noorlander op het Noordwijkse strand: „Het is toch te gek dat de laatste jaren het toerisme in ons land stijgt, terwijl het in Noordwijk stabiel blijft of zelfs iets terug loopt". Bovendien kan die nieuwe Stichting Noordwijk Promo tion zijn best doen grote surf- wedstrijden naar Noordwijk te halen, dat trekt ook weer ex tra toeristen en dagjesmensen aan". De Noordwijks Surfclub vindt tot op dit moment on derdak in het Zuiderbad aan de Koningin Astridboulevard, een van de onderkomens van Zeebad. De club wil eigenlijk het hele Zuiderbad maar inne men, maar daar wil Zeebad niet aan. „Dat hebben we no dig voor de exploitatie want het loopt daar redelijk goed. Wij willen wel kijken of de surfclub een eigen ingang en een eigen afgebakend terrein kan krijgen". Voorlopig gaat echter dit zo merseizoen als nog als van ouds. Wel hoopt Noorlander dat de onderhandelingen met de gemeente ruim voor het eind van dit jaar zijn afgerond zodat daarop kan worden in gespeeld met de voorbereidin gen voor het zomerseizoen van 1987. Hij hoopt dan dat er een eind komt aan de steeds ver hitter gevoerde discussies van de afgelopen jaren over het toerisme en dat er dan „ge woon gewerkt" wordt aan het toerisme. ASTRID SCHOORDIJK OM VESTIGINGSBELEID VOORHOUT TE OMZEILEN SOM/HAARLEM De Haarlemse po- jchter heeft gisteren een 63-jarige make- fit Hillegom veroordeeld tot een geldboete Veeduizend gulden, omdat hij eind 1981 (st een verkeerde koopsom heeft laten op- jn in een notariële akte. De makelaar tevens een voorwaardelijke celstraf van ^ïen dagen opgelegd met een proeftijd van 'aar. notaris en in de koopakte werd een koopsom van 235.000 gulden opgenomen van een huis in Voorhout, terwijl het in werkelijk heid ging om een bedrag van 195.000 gulden. De vervalsing was bedoeld om het vestigingsbe leid van de gemeente Voorhout te omzeilen. Dat stelde een grens van 234.000 gulden om zich vrij in Voorhout te kunnen vestigen. De politierechter veroordeelde de 44-jarige ko per en de 55-jarige verkoper van het huis tot een geldboete van ieder 1500 gulden. De offi cier van justitie, mr. F. Slits, eiste tegen beiden een geldboete van tweeduizend gulden. De fraude kwam eind 1983 aan het licht toen de nieuwe eigenaar van de woning een naar zijn oordeel te hoge belastingaanslag kreeg. Volgens de officier van justitie is nadien onder zocht of ook de notaris aan de vervalsing heeft meegewerkt, maar diens schuld is volgens hem niet vast komen te staan. De makelaar verklaarde tijdens de zitting tot de frauduleuze constructie te zijn gekomen om eindelijk het huis te kunnen verkopen. De wo ning had volgens hem al een half jaar leegge- staan. De man zei de consequenties niet te heb ben beseft. De politierechter antwoordde hem dat het buitengewoon kwalijk is dat een make laar zich aan dergelijke praktijken schuldig maakt. ij,! is de tijd, dat men elkaar Jjeugdspelertjes gaat af- Njepen. Het is lokken en in- Igmen. „Jawel, maar daar jn wij bij „Leidsche Boys" list niet aan mee",1 zegt k Amerika resoluut. „O F', valt Steef van Es hem ichtig bij: „Het is werke- heel jammer, dat er voet- verenigingen zijn die zich I dat middel bedienen. Dat ^werkelijk afsnoepen, als seizoen ten einde loopt. I kleding, bijvoorbeeld, eurt dat: een compleet te- |-tje en voetbalschoenen; t pak maar aan, als je bij j komt spelen. Dat doen Iniet. Bij „Leidsche Boys" ^ppen we gezelligheid en fleren de knapen behoor- voetballen. Ze kunnen tueel een vriendje mee- in dat een paar keer bij mag meetrainen. Het ons om het stimuleren de jeugd, je moet er goed kunnen opschieten". Sigs omwegen" ditmaal op J ijs; althans op een zand- ;te die een paar maanden len nog groen was. Op :k bij de voetbalvereni- „Leidsche Boys", op 7, aan de Boshuizerkade. nij verhaaltje over „kinder- gekerij"; bijna kidnapping. PJ een staaltje van „hart 3«t de vereniging", uij 1 juni gaan de velden ait, tot begin augustus, als I voetballeven weer gaat -«"loeien. Waarschijnlijk -«V op een groene gerestau- «Vde grasmat, waar de kfose Sportstichting dan k moet zorgen. Veld 7 is - "hiate „afgetrapt", dat er dan een beroep gedaan worden op de buurlui e«1 VN A en Oranje Groen. 1 ^die staan, indien nodig, B graag voor een wedstrijd wl terrein en kleedkamers ra»want de Boys (in maart «obestaan ze 65 jaar; lang zal v%ven) en de buren verke- enin een goede en sportieve ^Standhouding met elkan- n at Velthuijsje99 ^pen bij de L.B. (spelend in Jerste klasse LVB) te gast pet „kantinebedrijf" der afcniging. Goed een half Een Leidsche Boys-tafereeltje op een kaal veld: drie jeugdspelertjes, trapklaar, en daarachter, v.l.n.r., LB-voorzitter Steef van Es, jeugdleider en trainer Harrie Luiten, en Erik Amerika, tweede jeugdvoorzitter en zo'n beetje de„wizzard" en ideoloog. jaar geleden werd daarbij een nieuw jeugdhonk betrokken: ,,'t Velthuijsje", genoemd naar de vorig jaar overleden oprichter van „Leidsche Boys", Eli Velthuijzen. De tapkast is er goed voor hete koffie en priklimonade; een koek op bestelling. Zo ont wikkelt zich een gesprek met Steef van Els (62), sinds twee jaar voorzitter, Harrie Luiten (31) vanaf z'n 5e jaar lid en nu alweer 16 jaar jeugdlei der, trainer en jeugdsecreta- ris, en Erik Amerika (47) „het schijnt dat m'n Duitse voorvaders op de heide en niet ver van de herberg „Am Erika" gewoond hebben" die tweede jeugdvoorzitter is en leider der allerkleinsten, Ik schat hem op de ideoloog van de vereniging en de to venaar die met jeugd om kan gaan. Steef van Es mijmert, in de verte naar de populieren tu rend, het onderhoud in: „Ja, we hebben een goede bezet ting bij de ieugdleiders. „Leidsche Boys' heeft een „goede jeugd", dat is bekend in Leiden. Mijn eigen L.B.- carrière is niet geheel onbes met. Dat mag je wel weten, al beken ik het met enige schaamte. Ik ben even afval lig geweest, een jaartje of twee. Jong begonnen bij L.B. ben ik eenmaal overgestapt naar een andere vereniging, maar ik kwam terug van mijn dwaling om nooit meer bij de Boys weg te gaan", al dus een boetvaardige voorzit ter Van Es. „Leidsche Boys" heeft wat. Een eigen sfeertje, iedereen kent iedereen, hoe wel we toch zo'n 250 voetbal lende leden hebben: 7 senio ren- en 6 juniorenteams". Trouw staat hoog geschreven in het Leidsche Boysvaandel. Nog steeds zijn er die het be gin hebben meegemaakt en nu ere-lid zijn, zoals Daan Gijzenij („Grijzenij", zegt Erik Am Erika weifelend; „Gijzenij", zegt z'n voorzitter kortweg). In elk geval is Ome Daan van 71 nog steeds actief als leider van het 3e elftal; en dan brengt-ie nog blaadjes en mededelingen rond ook. Zowat elke dag nog op het terrein te vinden; „een stuk L.B.-meubilair", vindt Amerika. Sport staalt de spieren en al voetballend schep je saamhorigheid. En wat te denken van Jan van Dam helaas niet aanwezig die op z'n 66ste nog jeugd leider van de D-junioren is? Eerst de koeien weg „Leidsche Boys" begon in '21 tegen de bal te trappen op een landje bij het Wassenaar- se Maaldrift. De kersverse vereniging heette toen nog „Hercules", maar toen in de KNVB gevoetbald werd, moest de naam veranderd worden, want er was al el-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13