jzidóeQowumt mag nog iet verder met ieuwbouw a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Een bijdetijds geschenk randstichting Boerhaavezalen vrijwel zeker f F Onderhoud Koornbrug voor de Lakenfeesten gereed DINSDAG 13mei 1986PAGINA II prische rouwborden terug in Pieterskerk otN D® Pieterskerk is twee historische rouwborden rij- historische borden die zijn gerestaureerd, worden mor- I ieieel onthuld. Rouwborden zijn wapenborden van be- ce personen, die in hervormde kerken bij hun graven gehangen om de desbetreffende personen te gedenken, rste rouwbord is het wapenbord van Agneta Emerentia anschot, echtgenote van Pieter Cornelis van Leyden en ,oeder van de laatste telg uit het geslacht Van Leyden, Wjk van Leyden. Zij werd op 31 december 1748 in de Pie- ftk begraven. Het tweede rouwbord is het wapenbord van Beinzoon Jacob Francois Gael (oudste broer van Diederik Byden), die op 21-jarige leeftijd overleed. Op die leeftijd al secretaris van Leiderdorp en hij werd op 22 oktober de Pieterskerk begraven. jmiwborden zijn in 1795 geveild, waarbij enige Leidse fa de borden, die op hun voorouders betrekking hadden, (gekocht en deze na 1867 hebben geschonken aan het n De Lakenhal. De borden blijven eigendom van de Ste- 4useum de Lakenhal en zijn nu in bruikleen afgestaan Pieterskerk. Bouwkeet leeggeroofd LEIDEN Een bouwkeet aan de Ples- manlaan is afgelopen weekeinde compleet leeggeroofd. De die ven namen onder meer een stofzuiger, twee typemachines, rekenmachines, een koelkast en een gas fornuis mee. Zelfs de koffiefilterzakjes wer den niet achtergelaten door de daders. De waarde van de gesto len spullen bedraagt: ongeveer achtduizend gulden. Lezing over euthanasie LEIDEN De RK Jonge rengroep Leiden houdt vrij dag een lezing over euthana sie. Plaats van handeling is het Bruggehoofd aan de Steenschuur 9 in Leiden, waar de lezing om 20.00 uur begint. De euthanasie zal in juridisch, medisch en gelovig" perspectief worden geplaatst. Daarom zijn er ook drie spre kers: dr. M.A. van Dongen (arts), mr. dr. A. Colijn (jurist en bestuurslid pro vita) en pastoor A.M.E.Th. Vreeburg (Lodewijksparochie Leiden). Na de inleidingen zal er gele genheid zijn tot het stellen van vragen. Iedereen is wel kom, entree gratis. VERTREK REINWARDT BRENGT UNIVERSITEIT IN VERLEGENHEID LEIDEN Het College van Be stuur van de Leidse universiteit zal zich de komende tijd „beraden of de samenwerking met de Rein- wardtacademie op de geplande wij ze kan doorgaan", nu bekend is ge worden dat de academie uit Leiden zal verdwijnen. Collegelid mr. G. Jansen antwoordde dit gisteravond tijdens de universiteitsraadsverga dering op een vraag van het bui- tenuniversitair-raadslid A.Kohl- beck. Jansen zei het „ten zeerste te betreuren dat de samenwerking nu wordt bemoeilijkt. „Ik wil echter niet zeggen dat samenwerken on mogelijk zal worden. De overeen komst is ondertekend en blijft vooralsnog bestaan', vorig jaar sloot de universiteit een samenwer kingsovereenkomst met de Rein- wardtacademie, een hoger beroeps opleiding voor museummedewer kers. Het zou vooral gaan om sa menwerking met de subfaculteit kunstgeschiedenis. In het kader van onderwijsminister Deetman's beleid om zoveel mogelijk hbo-in- stellingen te laten fuseren, had de Reinwardt besloten dit met kunst opleidingen in Amsterdam te doen. De minister heeft de academie daarop te kennen gegeven, dat in dat geval ook naar de hoofdstad dient te worden verhuisd. Diefstal bij timmerfabriek LEIDEN Bij een in braak in de timmerfa briek aan de Flevodwars- weg is afgelopen week einde een computer met toebehoren meegenomen. Uit de fabriekshal namen de dieven verschillende machines mee. Om de spullen te vervoeren ge bruikten de daders een bestelwagen van de fa briek. De totale waarde van de ontvreemde goe deren bedraagt ongeveer 35.000 gulden. De dieven hadden zich toegang tot de fabriek verschaft door het kraken van een raampje. Herinrichting verdeelt Thorbeckestraat LEIDEN De bewoners van de Thorbecke straat zijn verdeeld over de herinrichting van hun straat. In maart kregen de bewo ners te horen dat het riool in hun straat ver nieuwd zou worden. Daarbij werd vermeld, dat de straat in de oorspronkelijke staat her steld zou worden. Een aantal bewoners vroeg de gemeente vervolgens de straat anders in te richten en tegen dat plan heeft nu weer een andere groep bewoners bezwaar ge maakt. Het plan dat de gemeente nu heeft komt erop neer dat de straat op een aantal punten wordt versmald, dat er parkeerha vens komen en dat er paaltjes worden ge plaatst. Volgens de bewoners die zich nu tot de gemeerjte hebben gewend, hanteert de ge meente een weinig democratische procedure, omdat hun mening nooit is gevraagd. EETMAN: BETERE SAMENWERKING FACULTEITEN EN ZIEKENHUIZEN DEN Het Acade- :h Ziekenhuis in Lei- (n (AZL) mag voorlopig g niet verder met de ïuwbouw van het zie nhuis. Minister W. letman van onderwijs wetenschappen, die btermiddag in Leiden as om de eerste fase in de nieuwbouw van et ziekenhuis officieel I openen, deed geen en- fele toezegging over de Bortgang van de nieuw- •Suw. De nieuwbouw oet de verouderde pa- ljoens in het „dorp" PVigs de Rijnsburgerweg i de Wassenaarseweg /jrvangen. rtman herhaalde wel, dat AZL verder mag gaan ït het voorbereiden van de uw van de tweede fase van t nieuwe ziekenhuis en die prbereidingen zouden „met brtvarendheid" door moe it gaan. Al in 1985 gaf de inister toestemming daar- ze te beginnen. Architecten trken dan ook al hard aan Z plannen, maar wanneer eerste paal de grond in at, blijft onduidelijk, k hecht eraan te benadruk- jn hoezeer het mij lief zou n geweest om u bij een ge- genheid als deze meer ze- irheid te verschaffen", eld de minister zijn gehoor van enige honderden geno digden en medewerkers van het ziekenhuis voor. Maar volgens Deetman moet eerst nog een aantal onduidelijk heden opgelost worden, voor dat de kogel definitief door de kerk kan. Eén van de pro blemen is de financiële kant van de zaak. De bouw van de eerste fase kostte het rijk 250 miljoen gulden. Loondienst Deetman benadrukte verder een intensieve samenwer king tussen academische zie kenhuizen en medische fa culteiten. Daartoe zou in elke stad met een academisch zie kenhuis „een toporgaan" in het leven geroepen moeten worden, dat voor ziekenhuis én faculteit „knopen kan doorhakken". De medische verrichtingen zouden in een dergelijke structuur uitge voerd moeten worden door specialisten, die in loondienst zijn van de desbetreffende universiteit. De voorzitter van het bestuur van het AZL, P. Siderius, had voordat Deetman aan het woord kwafb, gezegd dat een snelle toestemming voor de bouw van de tweede helft van het ziekenhuis noodza kelijk is om de patiënten zo goed mogelijk op te kunnen vangen en te begeleiden. Si derius vroeg de minister te vergeefs toestemming om in 1987 met de bouw van de tweede fase te moge begin nen. „Laat het AZL zijn kar wei afmaken", hield hij de bewindsman met een variant op de CDA-verkiezingsleus voor. Mocht het AZL inder daad in 1987 verder kunnen, dan zal de nieuwbouw in 1992 zijn voltooid. Daarmee zou een einde ko men aan een proces dat al in 1965 begon. Toen al werden de eerste plannen gemaakt voor de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis in Leiden. In 1969 gaf het kabi net daarvoor toestemming, maar vervolgens ontstonden allerlei problemen over de precieze plaats in Leiden waar het nieuwe ziekenhuis zou moeten komen. Verder ontbraken de benodigde fi nanciële middelen, wat mede werd veroorzaakt door de bouw van nieuwe academi sche ziekenhuizen in Amster dam en Utrecht. Het eerste het Academisch Medisch Centrum aan de rand van Amsterdam is inmiddels voltooid en aan de bouw van het tweede aan de rand van Utrecht wordt mo menteel hard gewerkt. In Leiden ging uiteindelijk on der het toeziend oog van de toenmalige minister A. Pais in 1980 de eerste paal de grond in. Minister Deetman opende gisteren overigens niet alleen de nieuwbouw van het AZL, maar hij gaf ook het startsein voor een nieuwe vorm van onderwijs. Daar bij worden computers gebruikt. Via een Minister Deetman werd gistermiddag in een fraaie, tientallen jaren oude ambulance naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gereden om de nieuwbouw officieel te openen. Hij deed dat door een enorme pleister van een muur te trekken. Later onthulde de minister een plaquette. Het AZL bood Deetman vervolgens een grafiek van Armando aan. De verenigde aan nemers, die het nieuwe ziekenhuis hebben gebouwd, hadden op hun beurt een cadeau voor het AZL: een bedrag van 110.000 gulden om aan kunst te besteden. telefoonverbinding kan de student voortaan vanuit zijn kamer lesmateriaal opvra gen. Open dag De AZL heeft een groot aan tal activiteiten op het pro gramma staan om de officiële opening van het nieuwe com plex te vieren. Gisteren werd voor de talloze aanwezigen een koud buffet geserveerd en verder is onder meer een aantal tentoonstellingen ge organiseerd. Zaterdag wordt het nieuwe informatiecen trum van het bureau voor lichting van het ziekenhuis in gebruik genomen. Het in formatiecentrum wil als vraagbaak dienen voor een ieder, die iets wil weten over het ziekenhuis en de medi sche faculteit. Het is met name opgericht om patiënten en bezoekers wegwijs te ma ken in de complexe organisa tie van het AZL en de facul teit. Binnen het ziekenhuis en de faculteit werken 5.000 mensen. Het centrum i: vestigd op het Leidse Plein, op de tweede verdieping van het AZL. Zaterdag wordt tevens een open dag gehouden. TE BRANDHAARDEN IN HISTORISCH COMPLEX GEVONDEN •EN Het staat vrij- fast, dat de brand die feekend in de Boer- fzalen woedde, is jstoken. De brand- i I sprak tijdens de II in de nacht van za- g op zondag dat ver en al uit en de n van twee brand en bij het nader on- ek dat vervolgens I ingesteld, heeft dat nog eens bevestigd. i en brandweer zochten ltstaan van de brand za- ^Inacht ook al in brand ing mede omdat de ener- I het complex vrijdagmid- (as afgesloten. Kortslui- 'as daardoor zo goed als loten. De recherche van idse politie en de brand- hebben zondag en giste- het complex gezocht •ren, die een aanwij- •r de oorzaak van de zouden kunnen beteke- laartoe werden zogehe- ■andmonsters genomen, opgestuurd naar het •terlijk Laboratorium in Pas als het onderzoek voltooid, zal de politie ïfinitieve uitspraak doen oorzaak van de brand, De brand in de Boerhaavezalen richtte voor zeker een miljoen gulden schade aan. Van het voorma lige Turfhuis restte weinig anders dan de muren en verkoolde balken. die zeker voor een miljoen nisterie van WVC bezochten gulden schade aanrichtte. gistermiddag Leiden om zich Medewerkers van de Rijksge- van de gevolgen van de brand bouwendienst en van het mi- op de hoogte te stellen. De de Leidse binnenstad. Volgens brand woedde maar in een be perkt deel van het eeuwenou de complex in het hartje van Vol één van de medewerkers van de Rijksgebouwendienst is het aan de Leidse brandweer en het gaan liggen van de vrij harde wind te danken, dat de brand niet een veel groter deel van de gebouwen heeft be schadigd. De brand woedde in het nieuwbouwgedeelte waar bij voornamelijk het voormali ge Turfhuis, dat tegenover het Kijkhuis staat, zwaar werd be schadigd. In dat gebouw rest van vloeren en plafonds niet meer dan verkoolde balken. In de loop van deze week moet ook duidelijk worden hoe lang het zal duren, voor dat de achterstand die nu in de restauratie is ontstaan, precies zal duren. Dat zal onder meer afhangen van de staat waarin het beton verkeert. Medewer kers van de Rijksgebouwen dienst hielden het gistermid dag op drie a zes maanden vertraging. De aannemer van de restauratie, Du Prie, liet zondag al weten, dat de brand geen gevolgen zal hebben voor de geplande oplevering van het nieuwe Museum Boerhaa- ve, op zijn vroegst eind 1989. In de loop der jaren die de res tauratie nog zal duren, denkt hij de nu ontstane achterstand in te lopen. Wrijvendag Jsubfaculteit psychologie de Leidse universiteit 'f morgen een bedrijven- dag in het gebouw aan de Hooigracht 15. De bedoeling van dit evenement is het bedrijfsleven te informeren over de kennis die de univer siteit bezit en studenten voor te bereiden op stages en be roepsmogelijkheden. Tevens wil men op deze wijze het contact tussen universiteit en bedrijfsleven intensiveren. Deelnemende bedrijven zijn: Shell, Sigma Coatings, Cl AD, Berenschot, Van Dien, Bu reau Zuidema, ministeries van Binnenlandse en Sociale Zaken de marine, 's Ochtends worden vanaf negen uur voordrachten gehouden en 's middags kan men tussen twee en vijf uur terecht op een informatiemarkt. CPN Marius Ernstding, die voor de CPN in de Tweede Kamer zit, spreekt vanavond op de CPN- verkiezingsbijeenkomst in het Volkshuis aan de-Apo- thekersdijk 33. Ernstding be gint zijn toespraak om acht Lezingen De kunsthistoricus E. Kreytz zal op de woensdagochtenden van 14 en 21 mei lezingen houden over moderne archi tectuur en schilderkunst. Centraal in de verhandeling over hedendaagse schilder kunst staat het werk van Per Kirkeby, die nu exposeert in het museum Abteiberg in Mönchengladbach. De lezin gen zijn tevens bedoeld als voorbereiding op de dagex cursie naar dit beroemde Duitse museum op zaterdag 24 mei. Aanvang van de le zingen: kwart over negen ('s- ochtends). Nadere inlichtin gen bij K&O, Oude Vest 45. Telefoon: 141141. LEIDEN De gemeente Leiden hoopt voor de La- kenfeesten, die in juli be ginnen, klaar te zijn met het onderhoud van de Koornbrug. Enige balken in de overkapping van de brug, die Burgsteeg en Koornbrugsteeg met el kaar verbindt, zijn door gerot en moeten worden vernieuwd. Tevens wil de directie Civiele Werken van de gemeente de be strating herstellen en de trap aan de kant van de Botermarkt in de oude stijl terugbrengen. De herstelwerkzaamheden aan de brug vergen meer dan honderduizend gul den. De Leidse Koornbrug is uniek voor Nederland. Het is voor zover de deskundigen bekend de enige brug met een over kapping. Voor andere bruggen met overkappingen moet men bijvoorbeeld naar Zuid-Duits- land of Zwitserland. Wellicht zijn er vroeger wel meer over dekte bruggen geweest en het doel van die overkapping zal dan wel dezelfde geweest zijn als die van de Leidse Koorn brug: het drooghouden van handelaren en misschien wel belangrijker hun han del. Op de brug werd immers vele eeuwen lang graanmarkt gehouden. Vandaar dat hij ook wel Koornbeursbrug of Ko- renbeursbrug werd genoemd. De eerste steen werd op 15 de cember 1642 door een zoontje van mr. Rippert van Groenen- dijck, één van de burgemees ters, gelegd. Nadat de metse laar op de zijkanten van het dek van de brug „soodanighe teyekens ten behouve van de coorenmarckt" ingemetseld had zoals hem was opgedra gen, kon de stad trots zijn op het resultaat. Eerst bijna twee eeuwen later begonnen de klachten over de oncomforta bele markt aanleiding te ge ven tot verdere actie. Het is ook niet leuk om je kostbare graan door een plensbui door weekt te zien worden of door extreme hitte te zien uitdro gen. Op dagen met slecht weer was de aanvoer op de markt, die op zaterdagochtend tussen tien en twaalf uur werd ge houden, ver beneden peil. Daarom ontwierp stadsarchi tect Salomon van der Paauw in 1820 een tweetal plannen: het maken van één of twee overkappingen op de brug en de bouw van een speciale koornbeurs op de Vismarkt. In 1824 werd een aanvang ge maakt met het bouwen van twee overkappingen. De brug is in 1978 ingrijpend gerestaureerd. Ph. J. Wolte ring van de directie Civiele Werken: „Dat er nu weer iets aan moet gebeuren is wel een tegenvaller. Ik geloof .toch niet dat het iemand te verwijten valt dat er nu weer herstel werk verricht moet worden. De Koornbrug is een monu ment, daar kan je dit soort dingen tegenkomen". Het is Woltering wel een doorn in het oog dat eigenlijk alle pilaren van de brug zijn beplakt met affiches of zijn be krast. „Ik begrijp de Léide- naars niet. Ze verknoeien toch zo hun eigen stad. De Koorn brug is een attractie, waar veel buitenlanders naar komen kij ken". Wanneer de werkzaamheden zijn afgerond hoopt Woltering nog geld over te hebben bin nen het beschikbare budget om de brug ook een schoon maak- en verfbeurt te geven. De Koornbrug. Kerkemarkt in Regenboog LEIDEN Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de oecumenische geloofsge meenschap De Regenboog wordt zaterdag 31 mei in het centrum in de Leidse Meren- wijk een kerkemarkt gehou den. In de kerkzaal zullen de werkgroepen zich presenteren. Zo zal het kinderkoor enkele malen optreden en is er een kraampje met Derde Wereld- produkten. In en rondom de zaal wordt een rommel- en kledingmarkt gehouden en na tuurlijk draait het Rad van Avontuur. Het Jongerenkoor exploiteert een café, er zijn vi deofilms en er wordt gespeeld met de kinderen in verschil lende groepen. Voor informa tie (onder meer over de rom melmarkt): tel. 071-210153. ADVERTENTIE Commissie voor onderwijs samenlevingsopbouw en emancipatie Woensdag 14 mei a.s. om 20.00 uur in kamer 23 en 24 van het Gulden Vlies. Agenda: Werkprogramma 1986 bureau emancipatie Nota gemeentelijk onder- wijs voorrangsbeleid. Voor informatie kunt u bellen 254173. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Sit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not J Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: Adres: Postcode/plaats:. Stuur ILUUl/fJIUUlS ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -«la-1 CcicLc Sou/temt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11