Inwoners Kiev ontvluchten stralingsgevaar U houdt het droog t Argentijnse familie na zeven jaar herenigd Israel zal Syrië niet aanvallen delgische CCC-leden hongerstaking TWEE DODEN BIJ AANSLAG OP BUS IN TEHERAN Shultz belooft Filipijnen hulp versneld te leveren a Li JITENLAND Ceidae Commit ZATERDAG 10 MEI 1986PAGINA? SSEL De vier terroristen van de CCC dende communistische cellen) die in België jongen zitten, zijn gisteren onbepaalde tijd in ==igerstaking gegaan. Met hun actie willen ze de E=[ieid van onderling contact, vrije ontvangst van |o, televisie en kranten en het recht op pieer Dek afdwingen. Ook willen ze ontslagen wor- *van de plicht om gevangeniskleding te dragen. gens een communique van de vier, die op 16 pjnber vorig jaar gevangen werden genomen na j' reeks bomaanslagen waarbij twee doden vie- 1 worden zij onderworpen aan een regiem van le isolatie. Het ministerie van justitie in Brussel t dat de eisen van de vier in strijd zijn met het angenisreglement. fc= ETA eist aanslag op rechter op MADRID De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de mislukte aanslag van donderdag op de voorzitter van het Spaanse hooggerechtshof in Madrid. Rechter Antonio Her nandez Gil (71) en zijn chauffeur bleven ongedeerd toen hun ge pantserde auto werd getroffen door drie antitank-granaten. De granaten werden afgeschoten vanuit de achterbak van een dubbel geparkeerde auto. Zij raakten wel de achterkant van de auto van de rechter, maar ex plodeerden niet. Bonn stemt in met produktie nieuwe chemische wapens BONN De Duitse Bondsrepubliek gaat in principe akkoord met het Amerikaanse voornemen een nieuwe generatie chemi sche wapens te produceren. Dat is gisteren in regeringskringen in Bonn vernomen. Volgens de zegslieden hebben president Reagan en bondskanselier Kohl hierover overeenstemming bereikt tijdens de eco nomische topconferentie in Tokio. De Westduitse bedenkingen tegen de proce dures rond de stationering van chemische wapens werden door president Reagan weggenomen, zegt men in Bonn. Reagan zou hebben toegezegd alleen na toestem ming van de Westduitse regering chemi sche wapens naar de bondsrepubliek over te vliegen. „Man kan zwanger worden LONDEN Volgens het Britse tijdschrift New Society is de we tenschap zover dat man nen zwanger kunnen worden en een kind ba ren. Voor een mannelij ke zwangerschap zou een eicel buiten het li chaam moeten worden bevrucht, waarna het embryo in de buik van de man zou worden ge plaatst. Het zou zich daar vasthechten aan een groot orgaan en via keizersnede worden ge boren, aldus het blad. 180 KINDEREN VËRMIST IN ARGENTINIË BUENOS AIRES Ana Ma ria Gatica, een 38-jarige onder wijzeres, heeft vier kinderen. Onlangs zat ze in de tuin van haar huis te kijken hoe ze met elkaar aan het spelen waren. Niets bijzonders, zou je zeggen behalve dat Ana Maria en haar man Oscar zeven jaar ir »"rankri jk rt)eert joedsel uit ?o)ost- Europa le% Franse regering heeft Afteren besloten de invoer in vers voedsel uit zeven bsteuropese landen te in<$rbieden. Het Franse mi- Rterie van landbouw 1 s4eft de maatregel eenzij- V, omdat hij de Europese '21|meenschap te traag ndt met het nemen van ■™^n dergelijke beslissing, •erigens is de discussie r kernenergie in inkrijk, in tegenstelling in de overige Europese iden, niet weer opge- id. Alleen de Franse •oenen maken zich zor- pleiten voor een rwaardering" van het irnenergieprogramma. et hoofd van het SCPRI untrale dienst voor be- •fnerming tegen radioac tive straling), Pellerin, ^emt de reactie van an- ire Westeuropese landen jhter „radeloosheid, pa- ïfekerig, hysterisch gedoe, e niet overeenkomt met werkelijkheid". Westduitse regering dat de raad van gou- irneurs van het Interna- f^nale Bureau voor toomenergie in Wenen dgende week voor een litengewone zitting over ijernobyl bijeen wordt •roepen. Bovendien stelt een conferentie voor alle 26 landen die fer kerninstallaties he ilikken. Bondskanselier elmut Kohl zal de secre- ^•is-generaal van de com- unistische partij van de ivjetunie, Michail Gor- Ltsjov, dringend verzoe- ^n volledige informatie Irer het reactorongeluk in ijernobyl te verstrekken. (Door onze correspondent Elfie Siegl) MOSKOU In Kiev is veel veranderd. De verkoop van ijs en drankjes op straat is stilgelegd, de wegen en hui zen worden dagelijks grondig met water gereinigd, omdat stof radioactiviteit aantrekt. Alle levensmiddelen, die deels uit verre uithoeken van de Sovjet-Unie naar Kiev ko men, worden tweemaal ge controleerd; voor het trans port en voor de verkoop. Controleurs gewapend met geigertellers behoren tot het dagelijkse straatbeeld in de stad. 130 kilometer ten zui den van Tsjernobyl. De afge lopen dagen werd een ver hoogde radioactiviteit geme ten, nadat de wind was ge draaid. Op radio en televisie werd de bevolking van de Oekraïne aangeraden geen melk te drinken, bladgroente goed te wassen en geen lange wandelingen te maken. Maar het staatspersbureau Tass meldt dat de radioactiviteit niet al te hoog is en dat het niet nodig is om geneesmid delen in te nemen. Niet iedereen gelooft dat. tTrzmLjF* Katya Litvinova, èén van de jongere inwoonsters in de buurt van Tsjernobil, wordt gecontro leerd op radioactieve straling. Tass meldt ook dat hier en daar paniek is uitgebroken. Mensen volgen 'onbezonnen adviezen' op en nemen medi cijnen in zonder vooorschrift van een arts. Niet zelden heeft deze 'zelfhulp' vergifti ging tot gevolg. Hoewel het leven normaal heet door te leder uur wordt de radioactieve besmetting van het oppervlak tewater in de omgeving van Kiev gemeten. tiekampen ver van het ramp gebied. Moskou Op het Kiev-station in Mos kou is het een gedrang van jewelste. Extra treinen uit de Oekrainsche hoofdstad bren gen overwegend vrouwen en kinderen naar Moskou. Ze willen weg uit Kiev. De spoorwegen en de luchtvaart maatschappij Aeroflot heb ben extra treinen en vliegtui gen ingezet. Voor de loketten staan lange rijen mensen. De Oekrainsche minister president Alexander Ljasc- hko vertelt dat 84.000 men sen uit het gebied direct rond Tsjernobyl zijn geëvacueerd, het grootste deel pas dagen na het ongeluk. Dat die men sen niet, zoals de Russische televisie elke avond vriende lijk laat zien, probleemloos aan hun nieuwe omgeving wennen is duidelijk. Het aantal dodelijke slachtof fers van de ramp is inmid dels opgelopen tot drie. Dit slachtoffer behoorde tot de achttien zwaar gewonden, die meteen na het ongeluk naar een speciaal instituut in Moskou zijn gebracht. gaan, verlaten zoveel moge lijk mensen de stad. De schoolvakanties zijn ver vroegd en de kinderen gaan zo snel mogelijk naar vakan- lang absoluut geen idee had den waar hun twee oudste kinderen waren en of ze nog leefden. De Gatica's zijn een Argentijn se familie. Op 16 maart 1977, een jaar nadat de rechtse mili tairen door een coup aan de macht waren gekomen, wérd iedereen die er van verdacht werd een dissident, een poten tiële dissident, of vriend of fa milie van een dissident te zijn, opgepakt tijdens een campag ne die tot doel had het „linkse terrorisme" van de Argentijn se aardbodem weg te vagen. Duizenden mensen „verdwe nen" op deze manier in gehei me gevangenissen en werden nooit meer teruggezien. Concentratiekamp De familie Gatica woonde in Le Plata. Oscar was lid van een linkse vakbond. Op die beruchte dag moest Ana Maria met haar drie maanden oude zoontje Felipe naar de dokter. Ze liet haar eenjarige dochter tje Maria Eugenia achter on der de hoede van de buren, de familie Abdalas. Toen ze een paar uur later thuis kwam, was het angstval lig rustig in de gewoonlijk zo drukke straat. De geschrokken buren vertelden haar dat er een auto vol gewapende man nen was gestopt voor de wo ning en dat alle inwoners naar buiten waren gesleurd en mee genomen, ook Ana Maria's zoontje. Niemand wist waar ze naar toe waren gebracht. Bang dat de mannen nog eens terug zouden komen, zochten de Gatica's onderdak in het huis van een vriend. Een maand maand later, op 19 april, stopte daar 's nacht een wagen vol gemaskerde man nen. Ze sloegen de ruiten in en gingen het huis binnen. Oscar, die in de keuken was, slaagde Idheim wil kiezingen vervroegen "Tien Kurt Waldheim zijn socialistische rivaal het Oostenrijkse presi- p, Kurt Steyrer, voor- e tweede ronde van tresidentsverkiezingen op ei te houden in plaats van li, zoals nu de bedoeling is. Oostenrijkse Volkspartij deed afgelopen maan- eenzelfde voorstel maar :ialistische partij zag er in. Waldheim zei gisteren lij een campagne van vijf •n te lang vindt. De voor- secretaris-generaal van ferenigde Naties wordt er- ;schuldigd dat hij als of- van de Wehrmacht tij de Tweede Wereldoorlog ikken was bij oorlogsmis- in de Balkan. u|ntal Roemeense irtelvragers nu 39 [ILLA Na de Europa- wedstrijd tussen Steaua ;arest en Barcelona heb- Roemeense voetbalsup- irs asiel aangevraagd in je. Donderdagochtend den zich al twaalf Roeme- gemeld die in het westen n blijven. Onder de itelingen zijn een pro'fes- in vier ingenieurs. Er wa- woensdag ongeveer dui- 0 Roemenen voor de wed- Jd naar Sevilla gekomen, ïijer hen was de zoon van .jiident Ceaucescu. TEHERAN Bij een bomaan slag op een bus in Teheran zijn gisteren de chauffeur en de conducteur om het leven ge komen. Er bevonden zich op het moment van de ontplof fing geen andere mensen in de bus. De bom was onder een van de zitplaatsen voor in de bus verborgen. Volgens het Iraanse persbu reau IRNA zijn Moedjahedien, leden van de linkse verzetsbe weging die vanuit Parijs ope reert, verantwoordelijk voor de aanslag. Het hoofdkwartier van de Moedjahedien in Parijs ontkent echter iets met de aanslag te maken te hebben en zei dergelijke onmenselijke en criminele daden te veroorde len. De groep zegt dat de Iraanse overheid dergelijke aanslagen organiseert om het rechtvaardige verzet van het woordvoerder, twee gewapen- Iraanse volk in diskrediet te de Iraanse pantserdivisies ver- brengen. In de oorlog tussen Irak en Iran hebben Iraakse troepen gisteren een aanval uitgevoerd op Iraans grondgebied. Daarbij werden, volgens een Iraakse woest. De woordvoerder ver klaarde dat honderd vierkante kilometer Iraans grondgebied is bezet en honderden Iraanse soldaten krijgsgevangen zijn genomen. TEL AVIV De Israëlische premier Peres heeft giste ren verklaard dat Israël niet van plan is Syrië aan te vallen. Daarmee reageerde hij op geruchten over een Israëlische vergeldingsactie, nadat er aanwijzingen wa ren gevonden voor Syrische betrokkenheid bij terroris tische aanslagen. Peres zei wel dat Syrië blijkbaar betrokken is bij het internatio nale terrorisme en hiervoor ter verantwoording moet worden geroepen, maar een aanval sloot hij uit. Syrië zou betrokken zijn bij de aanslagpoging van 17 april op een El Al vliegtuig op de Engelse luchthaven Heathrow, en de bomaanslag van 5 april op een Westberlijnse discotheek, waarbij twee doden vielen en 230 mensen gewond raakten. De meeste terroristische organisaties, zoals de groep van Abu Nidal, bevinden zich in Syrië, aldus Pe- Volgens de premier zijn de geruchten over een vergeldingsoor log onder meer te wijten aan Yasser Arafat van de PLO, die alarmerende berichten naar de Arabische landen stuurt, waarin hij beweert dat Israël Syrië aan wil vallen. ^IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER En wat er vervolgens gebeurde, dat ge- irde dan ook allemaal in een flits. Om te be ften had de wegpiraat van Peuyeren wel ge- dat men een eindje verder bezig was een jde rijbanen te herstellen. Daar was de weg ninste voor een deel afgesloten met van die ende roodwitte tonnen en planken. Op dit fesloten en opgebroken gedeelte stond de ire stoomwals van de arbeidzame walsenist Lijntjetrick, die een oppassend huisvader i en nu moeizaam lag te dommelen in de be- [irderszetel van zijn wals. Men zegge hier van, want de arme afgebeulde kerel had liurlijk wel recht op een herdersuurtje ver- Vkende slaap tijdens de eetpauze. Acht uur 'dag walsen, dat ik ook wel wat tevéél geëist, J Erik. Geen wonder dus, dat Frik niets be merkte van de adembenemende autorace, die zich achter zijn rug afspeelde.... En zowel de wegafsluiting als de loodzware wals kwamen de wegpiraat van Peuyeren handige dingetjes voor, die een gunstige invloed konden uitoefenen op de afloop van de race tussen een oud vehikel en een Skyliner Victoria Rapid van 400 PK. Met een laatste behendige ruk aan zijn stuurwiel wist van Peuyeren het wegwalsartikel te vermijden en zelf suisde hij onbeschadigd langs het obstakel heen. Maar voor de twee stu denten was het al te laat. Zij zagen immers plot seling voor hun neus een wals opdoemen en ze hadden geen tijd meer dit geval te ontwijken. Met een krakende slag sloegen ze door de roodwitte planken heen, die versplinterd uit el kaar vlogen, en meteen zaten ze bovenop de wals Tornado Amerikaanse stad Edmond (Oklahoma) verspreid, nadat een tornado de plaats passeerde. Veel vrouwen in Noorse regering OSLO De nieuwe Noorse premier, mevrouw Gro Har lem Brundtland, heeft gisteren de samenstelling van haar ka binet bekendgemaakt. De so ciaaldemocratische regering telt 18 ministers, onder wie acht vrouwen, een wereldre cord volgens commentatoren in Oslo. De nieuwe minister voor bui tenlandse zaken is Knut Fry- denlund en Johan Joergen Holst komt op .defensie. MANILA De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft gisteren aan de Filipijnse president Aquino beloofd de hulp van 200 miljoen dollar versneld af te leveren. Ook heeft Shultz gezegd te willen helpen de vlucht van kapitaal uit de Fi lipijnen tegen te gaan. Volgens mevrouw Aquino is de hulp die haar land tot nu toe van de Verenigde Staten en andere landen heeft gekregen, ver achtergebleven bij de behoeften. Zij heeft daarom aan Shultz ge vraagd om soepeler voorwaarden voor de terugbetaling van de buitenlandse schuld. Shultz en Aquino hebben niet gesproken over het lot van ex- president Marcos. De Verenigde Staten hebben de Filipijnen ge vraagd Marcos een nieuw paspoort te geven, zodat hij zich er gens kan vestigen! Zijn oude exemplaar werd ingenomen. of zelfs beide ouders, ook ver dwenen te zijn. Ze hadden geluk. Binnen een paar maanden hadden ze de inmiddels zeven jaar oude „baby" Felipe opgespoord. Hun buren in Berisso hadden hem aan een kinderloos echt paar gegeven, dat enige tijd la ter gescheiden was. Felipe's adoptiemoeder accepteerde, na de nodige tegenwerpingen, dat de jongen er behoefte aan had om zijn werkelijke identiteit te ontdekken en bij zijn echte fa milie terug te keren. Het zoeken naar het oudste meisje ging door. Tijdens de maaltijden werd er altijd een stoel voor haar vrijgehouden. Elke dag ging Oscar of Ana Maria naar het overvolle kan toortje van de grootmoeders in Buenos Aires om foto's, ver klaringen van losgelaten ge vangenen en anonieme tips te bestuderen, in de hoop een aanwijzing over de verblijf plaats van hun dochter te vin den. De sporen leidden naar een politie-inspecteur, een zekere commissaris Rodolfo Silva uit La Plata, waar de Gatica's vroeger hadden gewoond. Een bloedonderzoek wees uit dat het negenjarige meisje, waar van hij zei dat het zijn dochter Elisabeth was, in werkelijk heid de vermiste Maria Euge nia was. Silva wilde haar ech ter niet kwijt, hoewel hij haar alleen in het weekeinde zag. Het meisje werd opgevoed door zijn vrouw, waar hij ge scheiden van leefde. Hij pro beerde haar te kidnappen, maar gaf zich uiteindelijk aan bij de politie. Happy end Een rechter besliste dat Maria Eugenia aan haar ouders te ruggegeven moest worden. Aanvankelijk was het meisje volkomen overstuur en wei- er in te vluchten. Maar Ana gerde ze met Ana Maria en Maria werd het huis uit ge sleurd en in de kofferbak van de auto gegooid. Baby Felipe werd aan de buurvrouw gege ven met de mededeling dat ze er mee mocht doen wat ze wil de. Vier maanden lang zat Ana Maria opgesloten in de concen tratiekampen van La Cacha en Pozo de Banfield en werd ze gemarteld om informatie los te krijgen. Ze wist echter hele maal niets en uiteindelijk lie ten de militairen haar gaan. Terug in Berisso hoorde ze van de buren dat zij Felipe hadden meegegeven aan een echtpaar dat had gezegd dat ze de grootouders van de baby waren. Het was op dat mo ment, met de militairen nog steeds aan de macht, te ge vaarlijk om te proberen uit te vinden wat er met hun kinde ren was gebeurd. Ana Maria en Oscar verhuisden naar Bra zilië. Daar leefden ze in bal lingschap tot 1984 en werden hun twee jongste kinderen ge boren. Speurtocht Eind 1983 kwam er een einde aan het militaire bewind in Argentinië en werd Raul Al- fonsin tot president gekozen. Het jaar daarop keerden de Gatica's terug naar Argentinië en begonnen ze aan de lange speurtocht naar hun verdwe nen kinderen. Ze kwamen in kontakt met de „Abuela's" van de Plaza de Maya, een organi satie van grootmoeders die zich bezig houdt met het op sporen van vermiste kinderen. Oscar en Ana Maria bleken uniek te zijn: in alle andere gevallen van vermiste kinde ren bleek een van de ouders, Oscar te praten. Er werd een psycholoog ingeschakeld die haar met veel geduld uitlegde dat dit haar echte ouders wa ren, die jarenlang naar haar hadden gezocht. Het duurde niet lang voordat Maria Euge nia haar verdriet vergat en met haar broertjes en zusje be gon te spelen. Ze herinnert zich niets meer over haar ontvoering, maar ze wil alles weten over haar her- Vonden familie. Tijdens een bezoek aan Brazilië, waar de familie enkele jaren had ge woond, bestookte ze haar ou ders met vragen. Ze wilde pre cies weten waar ze gewoond hadden, waar de twee jongste kinderen geboren waren, waar ze gespeeld hadden. Het is een „happy end" gewor den voor Ana Maria en Oscar. Het leven loopt nog altijd niet over rozen Oscar is werk loos en met vier kinderen heb ben ze het materieel gezien niet erg breed, maar ze zijn tenminste weer bij elkaar. De Gatica's willen graag andere families helpen die op zoek zijn naar vermiste kinderen. De Argentijnse regering heeft het opsporen van deze kinde ren bovenaan haar prioritei tenlijstje staan, maar de recht banken werken traag en de organisatie van grootmoeders kampt met een tekort aan fi nanciën, zodat ze niet alle tips die binnen komen kunnen na trekken. Ondertussen worden deze vermiste kinderen steeds ouder. Tot nu toe zijn er slechts dertig van de 180 (be kende) vermiste kinderen weer met hun familie here nigd. JAN ROCHA Copyright The Guardian 0 et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Saam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ïer CëkLcCoixtcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7