Bazel eert Erasmus van Rotterdam Gouden Handen tovert met kleuren Luchttaxi van Schiphol naar Bazel Knakendag in Blijdorp Vakantietips voormensen met CARA Kairo stuurt danseressen woestijn in Bloesemtochten in Zuid-Limburg Ceidóe SouAcwit' ZATERDAG 10 MEI e Gezicht op Bazel aart de Rijn. Een verrassend element in de betrekkingen tussen ons land en de Zwitserse stad Bazel vormen de rechtstreekse vluchten vanaf Schiphol. Drie keer per dag zorgen de vliegtuigjes van Crossair voor deze verbinding. Vliegen wordt in deze kleine machines weer echt vliegen voor de maximaal drieendertig passagiers. Zij koersen op een geringere hoogte dan de grote straalvliegtuigen, zodat een blik uit de raampjes nog beloond wordt met fraaie panorama's. De blauwlederen stoelen in de machines worden voor vijfenzeventig procent bezet door zakenlieden. Maar ook steeds meer toeristen ontdekken deze rechtstreekse lijndienst. Vanuit het „drielandenpunt" Bazel zijn excursies mogelijk naar Duitsland, Frankrijk en uiteraard Zwitserland. Maar Bazel zelf is ook een bezoek waard, zeker dit jaar dat door Bazel is uitgeroepen tot Erasmusjaar. Voor meer informatie: Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, 1017 BB Amsterdam. BAZEL - Het is dit jaar precies vierhonderdvijftig jaar geleden dat de grote humanist Desiderius Eras mus in zijn woonplaats Bazel over leed. Deze stad laat de sterfdag van de fijnzinnige humanist niet onop gemerkt voorbijgaan, zo blijkt on der meer uit de grote tentoonstel ling „Erasmus von Rotterdam", die vanaf eind deze maand te zien is in de Barfüssenkirche in Bazel. Twee Rijnsteden markeren begin en ein de van de levensloop van Erasmus. In Rotterdam herinnert een standbeeld aan zijn geboorte aldaar, meer dan vijf eeu wen geleden. In Bazel overleed hij, op 12 juli 1536. Bazel is vooral een toeristisch doorgang soord. De circa tweehonderdduizend in woners hebben meestal het nakijken, omdat de meeste toeristen hun stad voorbijrijden op weg naar de meren, bergen en stranden in zuidelijker gewes ten. Het stadskanton ontbeert het voor Zwitserland typerende landschap, d^t zoveel ontzag afdwingt. Maar thanf^ wordt de kans geboden om een voor beeld te nemen aan Erasmus, die langer in Bazel woonde dan in welke stad ook. In het naar hem genoemde jaar kan ge profiteerd worden van goedkope ver- blijfsarrangementen en wie uitgestudeerd is op deze eminente geleerde, kan rustig de honderdachtenvijftig fonteinen gaan tellen en ontdekken hoeveel schilderach tige plekjes er in deze stad te vinden zijn. Erasmus als kapstok voor het toerisme, is dit het toppunt van lof dat de zotheid kan worden toegezwaaid? Zeker niet. Se rieus als altijd hebben de Zwitsers hem in het museum Barfüssenkirche een ere plaats bereid. Hij zit daar tot 7 septem ber in zijn gereconstrueerde studeerka mer, een ganzeveder in de hand wellicht. Zal wijlen Erasmus zich daar laten ver tegenwoordigen door een pop in histori sche klederdracht, hij is ook lijfelijk aan wezig, zij het slechts met de resten van zijn skelet. Na zoveel eeuwen hebben ge leerden zijn knekels onder de micros coop gelegd, om een einde te maken aan alle onzekerheid over zijn dood en de plaats van zijn graf. Alle raadselen zijn nu opgelost, zo bewij zen enigszins macabere foto's van stoffe lijke resten. Deskundigen zien al reikhal zend uit naar de 18e juni, op welke da tum dr. Bruno Kaufmann een causerie zal houden over „Schadel und Gebeine des Erasmus von Rotterdam". Maar de meeste pelgrims laten zich waarschijnlijk liever op sleeptouw nemen door de gid sen, die speciaal voor 1986 uitgezette Smalle straatjes Bazel zorgt voor een entourage, waarin Erasmus zich nog best thuis zou voelen. Het oude centrum paart de sfeer van eerbiedwaardigheid aan knusse taferelen met trappen en smalle straatjes. Het bouwkundig erfgoed van de middeleeu wen, barok en gothiek is geconcentreerd op de linker oever. „Grootbasel" heet het daar. De stad veroorlooft zich in die omgeving een parmantige nabootsing van het gebergte. Pal boven de Rijn ver heffen zich heuvels, enkele tientallen meters hoog, met terrassen en balustra des, die een prachtig uitzicht bieden op „Kleinbasel" aan de overkant. Daar be neden ruist het water onder de bruggen en veerpontjes dobberen als kleine gon dels op de golven. De domkerk, het statige raadhuis - pas gerestaureerd en ook al pronkend met dat gloedvolle, rode gesteente - wachten er op bezoek. Veel gebouwen zijn een bezoek waard en overal waar Erasmus zich vertoond heeft, wordt dit jaar even gepauzeerd. De finish van de excursie wordt bereikt op het adres_ Baumleingas- se 18, een reusachtig pand, dat nu Eras mus' naam draagt. De historie verhaalt, hoe onze landgenoot gestorven is in het huis van zijn uitgever-drukker Froben. Hij was toen uitgeweken naar Freiburg, maar verbleef weer tijdelijk in de stad die hem zo lief was geworden. Op dat adres is trouwens nog altijd een „Haus der Bücher" gevestigd, schier bezwij kend onder de voorraden van een anti quariaat. Struikelend over verstrooide exemplaren langs stapels en rijen boe ken, bereikt men Erasmus' sterfkamer, ook al een rommelig magazijn, met por tretten aan de wand. Het ruikt er naar oude perkamenten en de boekenwurmen knagen onverdroten voort in de klassie ken. Een van de fleurige markten in het oude centrum van Bazel, waarvan de linker oever vol staat met bouwkundig erfgoed van de middeleeuwen, barok en gothiek. Musea Afgezien van alles wat verband houdt met die vierhonderdvijftigste sterfdag is Bazel een verkenning waard. De dieren tuin geniet internationale bekendheid en hetzelfde geldt voor veel musea. Bijzon dere aandacht verdient het Joodse Mu seum, een unicum in de statenbond. Deze op een na grootste stad van Zwit serland is niet alleen de bakermat van het humanisme. Ook bisschoppen heb ben er hun (wereldlijke) heerschappij uitgeoefend, de reformatie bracht er gro te veranderingen en Nietsche deed er van zich spreken. Maar vooral de joden zien Bazel als een belangrijke pleisterplaats op hun weg door de geschiedenis sinds in 1897 in de concertzaal het eerste Zionistisch Con gres werd gehouden. Theodoor Herzl verbleef in het legendarische hotel „Drei Könige am Rhein", nu net als toen mis schien het duurste van de stad. Een foto uit dat jaar toont hem op het balkon met zijn zware, donkere baard, hoog bo ven de rivier. „In Bazel heb ik de joodse staat gegrondvest", schreef hij in zijn dagboek. Aan verrassingen geen gebrek op een drielandenpunt, dat bij zoveel Europea nen slechts bekend is als een centrum voor de chemisch-farmaceutische indus trie met hoge fabrieksschoorstenen, spoorwegcomplexen, drie stations, beurs- en congresgebouwen en een ha ven. Bazel wordt wel eens het grootste scheikundig laboratorium van Zwitser land genoemd, ook al geen stimulans om meteen de koffer te pakken. Het Erasmusjaar kan duidelijk maken hoezeer Bazel óók een centrum is voor kunst en cultuur. Als de schemering valt en zeven bruggen de lichtende sporen van het verkeer laten zien, kost het wei nig moeite om hotel „Drei Könige" be volkt te wanen met de groten der aarde van weleer. Napoleon betrekt er weer zijn suite en Picasso de kamer waar eeu wen geleden al bisschoppen logeerden, Voltaire en Dickens zitten aan hun schrijfbureau. Maar wie eenmaal die foto van Herzl op zijn balkon heeft ge zien, zal hem in dit schimmenspel altijd een ereplaats blijven toekennen, hoog boven de Rijn, verzonken in gepeins over het beloofde land. Erasmus heeft het in Bazel niet alléén voor het zeggen. LEO LEEUWIS 'S-HEERENBERG - Elk jaar vernieuwt Gouden Handen zichzelf. Het voormalige klooster van 's-Heerenberg, dat onderdak biedt aan de grootste collectie amateurkunst ter wereld, is ook in '86 weer goed voor een aantal verrassende exposities. De be zoeker kan een kijkje nemen in de kleurrijke wereld van Guatemala, het paradijselijke Bali, het scaleidos- copische India en het exotische Thailand. Wie daaraan nog niet genoeg heeft, beleeft veel plezier aan volkskunst uit Polen en Rusland. Scandinavië is met zijn mythologische goden vertegenwoordigd. Uiteraard blaast ook Nederland zijn partijtje dapper mee. De Stichting Gouden Handen wil de creativiteit in en onder Ide mensen met alle haar ter beschikking staande middelen bevorderen. Het veelzijdige werk van de kunstenares Kiss Riemvis, de kaarsen van Frits Spies en de wonderlijke scheppingen van de hoogbejaarde Jan Raapis zijn daar voor beelden van. Zij behoren inmiddels tot de vaste gasten. Leef tijden en lichamelijke handicaps spelen in 's-Heerenberg 1 geen rol. Neem nu de 63-jarige Dieneke Hendriks. Ze heeft inmiddels twee dichtbundels op haar naam staan. Ouder worden is daarin een belangrijk thema. Daarnaast houdt ze I zich bezig met het maken van schilderijen, collages, plastie- j ken en reliëfs. Waartoe gehandicapten in staat zijn, laat de Vlaamse Geor gette Edwards zien. Ze werd met slechts één hand geboren, "I toch slaagde ze erin haar handicap te overwinnen. In de nachtelijke uren maakt ze prachtige schilderijen. Haar expe- l rimenten met olieverf én zijde hebben opvallende resultaten opgeleverd. Verzamelaar Jaap van der Voort stroopte 's werelds stran den en zeebodems af, op zoek naar schelpen. Een exemplaar van meer dan twintig miljoen jaar oud plaatst zelfs de mo derne wetenschap voor een raadsel. Raadselachtig is ook de manier van werken van Bert van de I Kruk. Alleen hij weet hoe zijn scheepjes in een fles terecht komen. Een andere modelbouwer is Cor Goldenbelt. Deze g „scheepsmagnaat" koestert zich in het tfotse bezit van een vloot die uit meer dan vijfenzeventig vaartuigen bestaat. Van vrachtschip tot sleephopperzuiger, van cruiseschip tot duikwerkschip, Goldenbelt weet er wel raad mee. Voor hem is het elke dag vlaggetjesdag. Een bijzondere dag wordt ook 7 juni: nationale goocheldag. Vele amateur-goochelaars maken dan in 's-Heerenberg hun opwachting. Zelfs de mensen die aan het kraambed van Gouden Handen hebtten gestaan, hebben niet kunnen bevroeden, dat hun geesteskind zo snel de weg naar adolescentie zou vinden. Sinds een paar maanden is de stichting baas in eigen huis. Een gigantisch huis, dat onderdak biedt aan amateurkunste- naars en hobbyisten. Staaltjes van nijvere huisvlijt zoals ma- i quettes en bouwwerken van luciferhoutjes, ambachtelijk J werk en volkskunst maken een bezoek aan Gouden Handen "1 tot een speurtocht naar de eigen mogelijkheden. J Het is ook een expeditie naar de oorsprong van de mens. 1 Niet alleen de „onderaardse" gewelven, waarin de pre-histo- 4 rie centraal staat, maar ook de expositie over de Pithecant- hropus Erectus, de rechtopgaande aapmens, geven informa- j tie over de evolutie. Maar er is nog veel meer. Ufo's, een prachtige poppenverza- I meling, zeldzame stenen en fossielen, decoratieve strosym- 1 bolen en ga zo maar door. Dit alles overzichtelijk en met g veel gevoel voor detail samengebracht in een gigantisch complex. En dan hebben we het nog niet gehad over hetgeen zich buiten afspeelt. Een amusementspark voor kinderen, een verzameling prehistorische beesten op ware grootte, een speeltuin, midgetgolf, picknick-weide en wandelpark. Pure ontspanning zonder enige vorm van vrijblijvendheid. Tot 20 oktober kan men er terecht. Bernhardine met moeder. ROTTERDAM - Sinds het Wasse- naarse dierenpark de poorten defe- nitief heeft gesloten, zijn de inwo ners van de Haagse regio voor hun dierentuinbezoek aangewezen op de zoo's elders in het land. Artis, Burgers Dierenpark en de dieren tuin 'van Emmen zijn een bezoek meer dan waard. Maar dat geldt zeker ook voor het Rotterdamse dierenpark Blijdorp. Op zondag 25 mei is het in deze dieren tuin weer „knakendag". Dat betekent dat iedereen, jong en oud, voor het be drag van twee en een halve gulden naar binnen mag. Blijdorp heeft vorig jaar nogal wat publiciteit gekregen na de ge boorte van het olifantenjong Bernhardi ne. Maar er zijn meer bijzondere geboor tes uit het perk te melden. Zo is de fami lie van de Gibbons (een Zuidoostaziati- sche slingeraap) uitgebreid en is een Pa ter Davidshert geboren. Deze herten soort is enkele eeuwen geleden in China uitgestorven. In 1965 ontdekte een pater de laatste nog levende exemplaren in de tuin van het keizerlijk paleis in Peking. Vlak voor de keizerlijke kudde aan het eind van de vorige eeuw werden gedood, is een aantal van deze herten naar bui tenlandse dierentuinen gebracht. Inmid dels zijn er weer zo'n duizend van deze herten, waaronder een aantal in Blij dorp. Een andere bijzondere bewoner van de Rotterdamse dierentuin is „Rambo", een temperamentvolle mannetjesolifant. Omdat hij afgelopen jaren nogal wat schade heeft aangericht, heeft hij een ex- tra-versterkt onderkomen gekregen. Met „bruids-suite", aldus de directie van Blijdorp, want meer olifanten-nakome lingen zijn uiterst welkom in Rotterdam. Enkele duizenden Nederlanders zouden dolgraag met vakantie gaan maar kunnen of durven niet omdat zij CARA hebben. CARA slaat voor Chronische A-specifieke Respiratoi re Aandoeningen, 'zoals bronchitis, astma of longemfyseem. Het pro bleem is veelal, dal uit de plaatjes in de folders van de touroperators niet duidelijk wordt in hoeverre het hotel of het appartement geschikt is. Om deze mensen te helpen heeft het Ne derlandse Astma Fonds een aantal folders samengesteld met informatie voor mensen met aandoeningen aan de luchtwegen. In „Vakantietips" slaan onder meer de criteria ver meld. waaraan een vakantieverblijf voor CARA-patiênten moet voldoen. Verder is er een liist met adressen van geselecteerde hotels en bunga lows en een folder met de speciale reizen die het Astma Fonds zelf or ganiseert. Voor meer informatie: Nederlands Astma Fonds, tel. 033- 941814. ANWB krijgt nieuw nummer Tegelijk met hel betrekken van de uitgebreide en opgeknapte behui zing. krijgt de ANWB-Alarmcentra le in Den Haag op I juni een nieuw telefoonnummer. Het bekende 070- 264426 blijft hel algemene nummer van het AN WB-hoofdkantoor. Maar toeristen die in het buitenland in de problemen komen, krijgen met 070- 141414 voortaan zonder tussen komst van telefonistes de hulpcen trale aan de lijn. Ook de verkeersin formatie-buitenland krijgt een nieuw nummer: 06-91091080. Ver keersinformatie-binnenland blijft ongewijzigd: 070-313131. De Wa terlijn voor Noord-Nederland veran dert niet: 070-264646. Maar voor de Waterlijn voor hel zuidelijke deel van het tand moet met voortaan 06- 91091020 draaien. Egypte stuurt zijn buikdanseressen letterlijk de woestijn in. De casino's en nachtclubs van de wijk Gizeh die onlangs werden verwoest bij een da genlang oproer van de politie, wor den in een satellietstad in de woes tijn herbouwd, terwijl de wijk zelf gemoraliseerdwordt. Er worden geen nieuwe vergunningen afgege ven voor clubs en bestaande etablis sementen veranderen in supermark ten of restaurants. De nieuwe amu- sementsstad. „6 oktober'' (de aan vang van de vierde Arabisch/Israëli sche oorlog in 1973), ligt dertig kilo meter ten westen van Kairo. De ne derzetting is omgeven door kazernes van de veiligheidspolitie. Het waren overigens recruten van deze veilig heidspolitie. die achter de opstand in februari zaten, waarbij zij zich richtten tegen symbolen van wester se luxe als hotels, clubs en casino's. Het voorjaar is zonder twijfel het mooiste jaargetijde in Zuid-Lim- burg. Zo'n twee maanden voor de komst van grote aantallen toeristen, wanneer de koeien van stal worden gehaald, het gras nog stralend groen is en de boomgaarden zich in hun mooiste tooi hullen, is het zuidelijk ste stukje Nederland een prima be stemming voor een of meerdere dag jes uit in de natuur. De VVV van Limburg heeft de mooiste weggetjes tussen ae boomgaarden door bijeen gebracht m een brochure over de ..Bloesemtochten" in Zuid-Limburg, die te verkrijgen is bij de VVV, Post bus 811, 6399 AV Valkenburg. Spoorwegen op sportieve toer De Nederlandse Spoorwegen zijn op de sportieve toer met een speciale brochure over wandelen, fietsen en zwerven door Nederland. Bij elkaar ruim honderd ideeën voor een of meer dagen sportief uitgaan in ei gen lana. Er is keus uit vijf verschil lende mogelijkheden: wandelen, fiet sen, ontdekkingstochten, ANWB- routes en een speciaal vijfdaags fiet- sarrangement. Het bijzondere van deze fietsvakantie is. dat men zon der buitenshuis te hoeven logeren een grote fietstoer kan maken door Midaen-Nederland. De oplossing is heel eenvoudig: de trein brengt je elke morgen naar het station waar je je fiets hebt achtergelaten en 's a- vonds vanuit een andere plaats weer naar huis. Bij wijze van proef zijn dit jaar ook fietsen met versnelling en trommelremmen te huur. De bro chure is gratis af te halen op de NS- stations. Prinsjesdag in miniatuur in 's-Heerenberg. Een van de vele wandkleden in Gouden Handen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23