Desmond Morris verklaart de taal van het lichaam Pagina 3 Je hebt lange neuzen, je hebt korte neuzen. Waar om? Toeval? De mens is het enige wezen dat tranen met tuiten kan huilen. Hoe zit dat? De een zegt ge dag met de hand aan de hoed, de ander zwaait jovi aal met de arm omhoog. De een heeft een besmuikt knikje over voor z'n medemens, weer een ander is een befaamd schoudermepper. De taal van het li chaam. Al uit de verte zie je aan je menselijke soort genoot wat voor vlees je m de kuip hebt. Een taal die je soms ook moet leren. Iedereen die gereisd heeft, zal wel eens „afgegaan" zijn door nèt dat ver keerde gebaar. Uit het persoonlijke blunderboekje: Wie in Korea iemand wenkt op de Hollandse ma nier, met het „kom 's gauw hier"-gebaar, krijgt zeer bevreemde gezichten. Logisch: het is het gebaar dat (sommige) mannen met nogal vrijmoedige bedoelin gen tegen vrouwen maken. Wil je in Korea iemand roepen, dan wapper je met je hand die naar beneden hangt in de richting van de aangesprokene. Je moet het maar weten. In het lang door de Saracenen be heerste deel van Europa zeg je ,ja" door met je hoofd gedecideerd „nee" te schudden. Volgens de patriottisch getinte verklaring van de Bulgaren zelf: omdat de Turken hen ooit letterlijk het mes onder de kin zetten waardoor ze op elke vraag wel een ge smoord ,Ja" konden uitbrengen, maar daarbij met het hoofd „nee" moesten bewegen om geen gaatje in de keel te krijgen. De taal van het lichaam. De bioloog Desmond Mor ris heeft een poging gedaan die taal te boek te stellen in een handboek van gedragingen, menselijke han delingen, eigenaardigheden en alles wat ons anders maakt van elkaar. Titel: „Allemaal mensen" (een al te vage vertaling voor het duidelijker origineel „Bo- dywatching"). Een gesprek met Morris over wat hij ontdekte rond de mens van top tot teen. Een van de fraaie I kleurenfoto's uit het nieuwe boek van Desmond Morris, waarmee overigens niet de indruk gewekt wil worden dat de vrouw in alle culturen door de man op handen wordt gedragen. 1 OXFORD - Aan het huis van Des- mond Morris in de Engelse univer- siteitsstad Oxford zit een tweede huis vast: zijn bibliotheek. Tussen de vele duizenden banden zit de bioloog-schrijver, die steevast van het rechte pad van zijn oorspron- kelijke studie afdwaalt om nèt even l andere boeken te schrijven. In i „The book of ages" liet hij zien wat bepaalde leeftijden in de histo rie van bepaalde mensen beteken den. In „Spel met de bal" analy- j seerde hij het fenomeen voetbal en (werd voor velen een kenner van 1 het fenomeen „supporter" (dan 1 ook uit diverse landen geraad- pleegd na het Heizeldrama). Hij j was lang verbonden aan de dieren tuin van Londen, Engelse film- en Itv-kijkers hoorden hem als com-, mentator bij Haanstra's film „Bij 'de beesten af'. Miljoenen over de hele wereld lazen zijn boek „De naakte aap". Hetzelfde gold voor „Manwatching" (in Nederland ver- taald als „De naakte mens"). Des- 1 mond Morris, bioloog-etholoog, zit klaar tussen voorwerpen die hij I vanuit de hele wereld meesleepte i („in dit boek zitten reizen door 39 landen verwerkt") en met foto's, knipsels, aantekeningen volgeplak te vellen uit zijn privé-archief over de mens en zijn gedragingen. Het is bedoeld als een interview. Maar het wordt een kleine lezing. Ecyclopedie „Bodywatching" begint Morris, „gaat te rug naar de tijd dat ik op Malta woonde. Ik had een paar jaar vrij genomen om na te denken. „De naakte aap" was net uit en dat boek werd, tot mijn eigen ver bazing. een bestseller over de hele we reld. Ik had tijd om na te denken wat ik verder zou gaan doen. Een enorme luxe. Na een tijdje raakte ik er van overtuigd dat er een encyclopedie van menselijke gedragingen moest komen. Boeken over taal genoeg, maar een encyclopedie over menselijke acties was er niet. Dus ik zet te een klein, persoonlijk instituut op en we begonnen te verzamelen. Een catalo gus van elke mogelijk menselijk gebaar. i" Vingers Hier, een blad foto's van vingers. Wat de mens ermee doet, draaien, vingertop pen tegen elkaar als er geluisterd wordt. Eén vel uit een hele bak. Ik heb inmid dels duizenden „vingers". Toen ik zo het hele lichaam langs was gegaan, ontdekte ik dat de mens gemiddeld drieduizend van die handelingen tot z'n beschikking heeft. Dat lijkt weinig, maar is een hele boel. De meeste mensen hebben niet eens een vocabulaire van drieduizend woorden voor alledaags gebruik. Ik be sloot om over elk van die acties essays te gaan schrijven. Op een dag komt m'n uitgever me vragen hoe 't met m'n idee voor die encyclopedie stond. „Ik ben bij de wenkbrauwen", zei ik; ik had er toen een jaar werk opzitten. „Werk je van bo ven naar beneden of van beneden naar boven?", vroeg hij. „Van boven naar be neden", zei ik. „Stop daar onmiddellijk mee", riep hij. „Dat is hopeloos. Dat gaat je twintig jaar kosten. Misschien kunnen we er in de tussentijd, terwijl je verder gaat, iets mee doen. Het materi aal op een wat minder zware manier presenteren". Vogelaar „Dat gebeurde op een terrasje in Malta en tijdens dat gesprek zat ik m'n uitge ver eigenaardigheden van mensen aan te wijzen: Zie je wat die man met z'n vin gers doet? Kijk eens hoe die z'n armen kruist. Zie je hoe hij daar op z'n achter hoofd krabt? En die uitgever zegt: „Jij kijkt naar mensen zoals een „birdwat cher" (vogelaar) naar vogels". En dat klopt. Ik ben een „manwatcher", een ob servator. Ik zit en kijk, op honderden verschillende plekken, of het nu een „tea party" op Buckingham Palace is of een zeemanskroeg in de rosse buurt. Ik no teer gedragingen. Manwatching Zo ontstond de titel en het boek, „Man watching". Dat was 1977. Tot mijn ei gen verwondering - want het was een kostbaar boek - werden er meer dan een miljoen verkocht. En 't verkoopt nog steeds. Ik hoorde dan ook steeds van iedereen: „Wanneer schrijf je weer een soort Manwatching? Dat is nu, na vijf boeken over zeer verschillende on derwerpen, „Bodywatching" (Allemaal mensen). Trouw aan het originele ency clopedische idee: twintig hoofdstukken, elk over een deel van het menselijk li chaam". Roodharigen „Ik begin bij het haar en ik eindig bij de voet. Het is geen medisch boek. en 't is ook geen boek met adviezen, want ik haat 't zelf als iemand mij vertelt hoe ik me moet gedragen. Het is een samenvat ting van alle feiten over ons lichaam en alle vreemde ideeën die erover hebben bestaan. Neem ons haar. Ik wist niet dat roodharigen minder haren hadden dan blondharigen. Ik kan je zelfs precies zeg gen hoeveel. Blonde mensen hebben 114.000 haren op hun hoofd, roodhari gen maar 90.000. Ik heb bruin haar en zou 108.000 haren moeten hebben, als ik tenminste niet kaal aan het worden was. Als we ons haar niet zouden knippen, zou het 42 inches (ruim 1.06 m) lang worden. Eerst vond ik al die simpele feitjes, daarna ging ik kijken hoe we ons haar veranderd hebben, hoe mensen op verschillende manieren kaal worden, hoe elk ras ander haar heeft, hoe mensen hun haar gingen versieren of knippen. Een compleet portret van „menselijk haar" dus. Je kunt je nauwelijks voor stellen hoe we eruit gezien hebben voor dat er kappers waren. De primitieve mens liep rond met haar tot op z'n knie ën. Dat gold voor beide seksen. Want er is geen verschil tussen manlijk en vrou welijk hoofdhaar. Zelfs met de modern ste politiemethodes valt niet uit te ma ken of het een manne- of vrouwehaar is op de plek van de misdaad. Mannehaar wordt even lang als vrouwehaar. Dus haar was in die oertijd geen signaal dat de sekse aangaf, het was een signaal dat de sóórt aangaf. Al uit de verte viel te zien dat het niet om een aap ging, maar om een mens". Kapsel van paulus „Maar waarom hebben mannen nu dan kort haar? Ik heb tijden gedaan over het beantwoorden van die vraag. Haar was altijd een symbool van kracht. Iedereen kent 't verhaal van Samson en Delila. Samsom raakte z'n kracht kwijt toen z'n haar er af ging. En Samson was niet al leen. Lees 't Gilgamesj-epos. Net zo. Dus waarom knippen wij 't dan? Het antwoord is verrassend. Het gaat terug op de apostel Paulus, die in een les aan de Corinthiërs die regel heeft vastgelegd: mannen moeten kort haar hebben, vrou wen lang. Zonder een bepaalde reden. Ik De troostende kracht van de schouderomhelzing. denk dat Paulus het weer van de Ro meinse soldaten heeft overgenomen. Die knipten hun haar om er anders uit te zien dan de barbaren in de veroverde ge bieden. En om hygiënische redenen. Paulus paste zich aan de Romeinen aan en het resultaat is nü dat vrouwelijk haar aantrekkelijk is voor mannen. Dat is weer de reden dat vrouwen hoeden moeten dragen in de kerk". Geen apetranen „Wat mijn boek, denk ik, ongewoon maakt is de combinatie van al die aspec ten. Van biologie, fysiologie, de gedrags leer, bijgeloof, de manier waarop wij dingen veranderd hebben. Alles betrok ken op het menselijk lichaam. In de ze ventiende eeuw is er voor het laatste een dergelijk boek geschreven. In mijn oor spronkelijke vak, de biologie, ben je ge neigd alles van de mens te vergelijken met de aap. Wij zijn bijvoorbeeld de enige primaten die oogwit hebben. Apen hebben dat niet. Als ik sta te praten, kan jij door dat oogwit zien welke richting mijn ogen uitgaan. Of ik naar hem of naar haar kijk. Bij een chimpansee of een gorilla is dat moeilijk te zien. Een stuk communicatie dus. Wij zijn de eni ge primaat die huilt. Vraag: waarom? Er zijn diverse theorieën, ze staan allemaal in het boek. Een ervan is: als je de tra nen die je normaal in je ogen hebt, het oogvocht, vergelijkt met de tranen die je huilt, emotionele tranen dus, dan is er een chemisch verschil. In die emotionele tranen zitten stress-chemicaliën. In nor maal oogvocht niet. We plegen te zeg gen: huil maar even uit, dat lucht op. En dat klopt. Je spoelt zo je stress-chemica liën weg. Een theorie. Ik begrijp alleen zelf nog niet waarom chimpansees niet huilen. Want ik heb heel wat chimpan sees gezien die in stress-situaties zaten. Misschien omdat het bij ons ook een vi sueel signaal is. Onze tranen zie je op onze gladde wangen. Het roept op tot troosten. Bij de aap zouden ze in de vacht verdwijnen". Airco-neus „Waarom hebben we een neus? Chim pansees hebben geen neus die uitsteekt zoals de onze. Er is een theorie dat de neus een resonator is, de stem versterkt. Een andere theorie zegt dat je neus een schild is. We hebben zeer gevoelige ogen die beschermd moeten worden. Als ik ie mand op z'n ogen sla, krijgt ie weliswaar een blauw oog, maar z'n oog barst niet. De neus en de jukbeenderen zijn het driehoekige schild dat de klap opvangt. Maar de voor mij meest interessante theorie zegt: we hebben een uitstekende neus omdat we zo vér zijn gekomen. De mens is zoals alle primaten waarschijn lijk begonnen in een hete, vochtige om geving. Toen hadden we platte neuzen. We hebben ons verspreid naar drogere, koude gebieden. Door je neus ademen is zeer belangrijk, iedereen die verkouden is weet dat. De neus en de neusholten zijn een airconditioning-apparaat. Ze fil teren niet alleen stof en vuil, ze verwar men en bevochtigen de lucht vóór die in de longen komt. Dat is goed voor de longen. Dus mensen met grote, lange neuzen - grote airconditioning-appara ten - moeten uit droge gebieden komen. Kijk maar naar de neuzen van woestijn- Arabieren. Mensen die uit hete. vochtige gebieden komen, zeg maar West-Afrika, zouden dus veel plattere neuzen moeten hebben. Kijk naar de neuzen van Pyg meeën, die daar in de wouden leven, die zijn platter. Op die manier begrijp je waarom onze neuzen zo „ontworpen" zijn". Hetero of homo? „Ik heb niet alleen geprobeerd de gewo ne feiten op een rij te zetten, maar ook de bijzondere. Dingen die me zelf ver baasden. Waarom dragen mensen oor ringen. Waarom droegen ze die al in het Bronzen Tijdperk? Decoratie? Nee. Oor ringen zijn oorspronkelijk een soort amulet dat je tegen de duivel beschermt. De duivel kan binnendringen via elke opening in je lichaam die hij kan vin den. En er bestaat een geloof dat de dui vel vooral via je oor binnenkomt. Pira ten droegen vaak één grote oorring. In aanvang ook als bijgeloof, als bescher ming tegen verdrinking, maar later om dat ze bang waren bij een schipbreuk aan te spoelen en niet begraven te wor den. Het goud van de oorring was net genoeg om hun begrafenis te betalen. Dat ze er maar één droegen was omdat de tweede bij hun vrouw of vriendin thuis was. Als ieder maar een van die ringen had, zouden ze wel weer bij el kaar komen, dus zou de man de reis overleven. Mannen zijn opnieuw oorrin gen gaan dragen. Oospronkelijk was dat onderdeel van een code: Uit het feit dat een man een ring in z'n linker- of rechte roor droeg kon je aflezen of hij hetero- of homoseksueel was. Die code is verlo ren gegaan, omdat mensen niet meer onthielden welke kant wat betekende". Hallo hawai „Het grootste deel van mijn informatie heb ik uit rechtstreekse observatie tij dens m'n reizen. Dit voorwerp hier. een beeldje van een gesloten hand met een omhoogstekende duim en pink komt uit Hawaii. In Italië bestaat een dergelijk te ken: de „cornuto". hetgeen wil zeggen dat je een „hoorndrager" bent. dat je vrouw je bedriegt. Maar daarbij gaan de pink en de wijsvinger omhoog. Dat is dus anders. In Hawaii is dit een groet. Gewoon: hallo. Ik kon maar niet vinden waarom dat zo was. Tot ik in Spanje kwam. Daar zie ik die oude Spaanse wijnfles, in de vorm van een soort tas, met twee tuiten eraan, van waaruit je een straal in je mond spuit. En inviteer je daar iemand om iets met je te drin ken, dan maak je een gebaar met je hand dat op die fles lijkt: Duim en pink om hoog. Dat gebaar is door de Spaanse zeeleden eeuwen geleden naar Hawaii overgebracht, en daar is 't wat algemener geworden. Een vriendelijke groet: Daag, blij je te zien". Boos oog In Turkije zie je dit soort stenen amulet ten: een oog in het blauw. Dat oog be schermt tegen kwade geesten. Wanneer mensen elkaar lang aanstaren, gaan hun ogen knipperen, moeten ze „wegkijken". Dat stenen oog kijkt voor jou terug, dat knippert niet. Het boze oog dat je be dreigt zal dus het onderspit delven. En dat blauw eromheen is een heilige kleur. Bij ons vind je dat nog terug bij baby- kleding: blauw voor een jongen, roze voor een meisje. Feministen zullen 't niet leuk vinden, maar ook bij ons'was blauw de belangrijke, beschermde kleur. En roze was de kleur van het vlees, niets bijzonders dus. Omdat meisjes er in die dagen nog niet toe deden. En wat dacht je van ons „liefdeshartje"? Dat lijkt qua vorm toch niet op een hart? Waarom dan toch die vorm? Omdat het de vorm is van onze billen. Onze achtersten mo gen dan tegenwoordig vooral onderwerp van grappen zijn. billen zijn wel een oer- signaal van sex-appeal. Vandaar de vorm van dat „hart". Desmond Morris is niet meer van zijn stokpaardje te krijgen. Achter hem ligt zijn boek over de kunst van Cyprus (hij woonde met zijn vrouw op dat eiland): Een kapitaal, puur-wetenschappelijk werk waarin hij de houdingen van antie ke beeldjes uit de Cypriotische cultuur fotografeerde, tekende, beschreef en ana lyseerde. Twintig jaar werk. In zijn bi- biotheek staan prehistorische Cyprioti sche beeldjes. Alweer lichamen. Morris: „De uiterlijke kenmerken van mensen, hun lichamen, hun gezichten, delen ons in feite het meeste over henzelf mee. Meer nog dan dat wat er in die mensen zit. Dat de mens via zo'n stelsel van li chaamstekens communiceert is heel'bij zonder. We beseffen het alleen niet meer". BERT JANSMA 'CcidócSouaatit' ZATERDAG 10 MEI 1986 LONDEN - Lagerhuisafgevaardigde Clare Short is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Clare voert oorlog tegen pagina 3 van het Londense aagbiad The Sun. Dat is de bladzijde waarop elke dag een verse bakvis in haar blootje prijkt. De naakte jongedames - in een krant die nota bene uit dezelfde stal komt als de eerbiedwaardige Tante Tunes en het weekblad Sunday Times - hebben kennelijk tot doel de lezers te stimule ren en tegelijk een beetje zon te bren gen in de eentonigheid van hun dage lijkse leven. Blote juffrouwen toveren besmuikte lachjes op de gezichten van onnozele schooljongens, verweerde bouwvakkers en ouwe rakkers met wa terige oogjes die zich dan weer jong wanen. Maar voor The Sun zelf komt het er alleen op aan elke dag een massa kranten te verkopen, wat in Engeland werkelijk geen punt is zolang er aan trekkelijke prikkelpoppen zonder kle ren op de derde pagina staan. Dit .zonnige" krantje heeft een dergelijk lokaas heel hard nodig, omdat het zon der naakte meisjes bijna door niemand zou worden gekocht. The Sun is een tabloid" (kleine krant, handig van formaat) met veel grote koppen en wei nig nieuws. Hij wordt dus nu belaagd door Clare Short, een strijdlustige feministe, die de lezers van The Sun geen foto 's van blote juffies op pagina 3 meer gunt. Clare heeft een wetsvoorstel ingediend dat een einde zou kunnen maken aan wat ze „het plaatsen van indecente en prikkelende foto's van vrouwen in dag bladen" noemt. Na een uitgebreid en bijzonder boeiend debat stemde het Lagerhuis enige tijd geleden, zij het met duidelijke tegen zin, voor een tweede lezing van Clares wetsvoorstel. Afgevaardigde Short be schouwde dit als een flinke stap voor uit. Maar haar reputatie had wel een lelijke knauw gekregen. Diverse conservatieve Lagerhuisleden vonden Clares verklaringen onvoorstel baar lachwekkend. Het aebat werd dan ook verstoord door spottend gejoel, schel gefluit en schooljongensachtige opmerkingen die meestal niet erg sub tiel maar wel zeer dubbelzinnig waren. Clare Short werd ondermeer uitgela chen omdat zij een verband probeerde te leggen tussen het feit dat in Groot- -Brittanniê steeds meer meisjes en vrouwen worden verkracht en de licht zinnige houding van kranten zoals The Sun en News of The World van Rupert Murdoch, die hun lezers prikkelen met blote bakvissen en pikante lectuur. „Op pagina 1 plaatsen ze het verslag van een nieuwe verkrachting en op bladzij de 3 een naakte vrouw", zei Labour lid Clare Short. „Ik betwijfel geen ogen blik, dat er tussen beide factoren een hoge correlatie is". Ze had het bijgehouden: The Sun pu bliceerde in een bepaalde week twaalf foto's van blote meisjes, zeven verhalen over seksuele vergrijpen en enkele (met zwarte strepen gecensureerde) portret ten van slachtoffers van brutale ver krachtingen. „Jongens nemen The Sun mee naar school om elkaar pagina 3 te kunnen tonen", vertelde afgevaardigde Short. „Die krant spoort hen aan vrou wen als objecten te beschouwen en ob jecten dienen er toch voor om gepakt te worden?". Een van haar vinnigste tegenstanders in het Lagerhuis was Robert Adley, een conservatief die Christchurch vertegen woordigt. „Als een gezonde man het te warm krijgt, dan werken dergelijke fo to's als nuttige bliksemafleiders en niet als aansporing tot verkrachten", zei hij na de zitting. Peter Bruinvels, conser vatief afgevaardigde van Leiceste- r-Oost, vond ook dal de argumenten van Clare Short geen steek hielden. „Ik vind die blote meisjes in de krant hoogst aantrekkelijk", zei hij met de tong uit de mond. „In de Kamer zitten trouwens ook enkele goed ogende da mes die ons zouden kunnen opvrolij ken op pagina 3. Het is allemaal on schadelijke pret, die niets te maken heeft met ae huidige toename in de seksuele misdrijven". Sommige mannelijke Lagerhuisleden raadpleegden hun eigen vrouw over de voor- en nadelen van pagina 3. Me vrouw Samantha Fairbairn, wier echt genoot het Schotse district Perth en Kinross vertegenwoordigt, sprak de me ning uit, dat foto's van blote bakvissen in ae krant bij haar man geen kwaad meer konden. Austin Mitchell. Labourafgevaardigde van Great Grimsby, stemde tegen Cla res wetsvoorstel omdat hij elke vorm van censuur verafschuwt. „Het verband tussen dergelijke foto's en seksuele ver grijpen is nog niet bewezen zei Mit chell. Naaktmodel Suzanne Mitzi, bij alle Sunlezers welbekend, verklaarde na het debat dat zij niet veel'ophad met femi nisten. Haar geliefde collega Samant ha Fox, die het nèt van blootmodel tot popzangeresje heeft gebracht, zei ver ontwaardigd: „Het is nogal wiedes dat Clare Short met haar wetsvoorstel in de publiciteit probeert te komen. En daar gebruikt ze de meisjes van pagina 3 voor!". Afgevaardigde Edwi na Currie, een con servatieve dame die Derbyshire-Zuid vertegenwoordigt, stemde na de eerste lezing tegen het voorstel Short en be kende eerlijk dat ze door nijd wordt verteerd telkens wanneer ze de naaktfo to's ziet op pagina 3. „Ik wou dat ik ook zo'n figuurtje had", zucht Edwina, die doorlopend op dieet is, dan. Onderwijl gaat The Sun ongestoord verder met het plaatsen van bloot da mesvlees op pagina 3. Maar volgens het Crisiscentrum voor Verkrachtingen in Londen heeft Clare Short meer aan 'gelijk. „Kranten zoals The Sun, The Mirror, The Star en de News of The World hebben heel wat op hun geweten", be aamde een woordvoerder van dit cen trum. „Door van de vrouw een triviaal en onbelangrijk voorwerp te maken, wakkeren zij een houding aan waarin er geen greintje respect meer over blijft". ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21