Kernreactor brandt niet meer In kleur BON slachtoffers van Verkeersongelukken joms lang in de war Lxtra stralingscontrole )ost-Europareizigers SPANJE WUST CONSUL LIBIË LAND UIT De luchtspiegeling van een tweede Waddenzee Arrestaties bij razzia in Santiago jjevcka liv CcicUe (Sowiamt Uitgave Westerpers. behorende lol Sijtholl Pers. Apolhekersdiik 34,2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand i. 22,49(aut.betaling),kwartaal f 67.43, )aar f. 256,85. Klachten bezorging, maandag l/m vrudaq van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleinties f. 0,44 per mm. Losse Zaterdag 10 mei 1986, 77e jaargang no. 23496 Veel bewolking en vooral later op de dag nu en dan regen. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Zondag perioden met zon, rond 19 gra den. Zon op: 05.52, onder: 21.21; hoog water Scheveningen: 05.24 en 17.46, laag water: 01.12 en 13.21. DEZE KRANT INKLEUR igenaar voorzitter fvropese lange mensen rsiEMEN De Hagenaar Rob >oi|iintjes is gisteren in Bremen ge- a teen tot voorzitter van de Europese lelb van lange mensen. De club telt '"^00 leden, afkomstig uit landen als j sistenrijk, Noorwegen, Spanje, de Mtoidsrepubliek en Nederland. In Mémen deden de lange mensen een toep op de industrie om meer re ling met hen te houden. Voor üge mensen hangen markiezen, re- jmeborden en verkeersborden tb£k te laag. Badkuipen en bedden r <n in de regel veel te kort. Ook het pen van kleding is een probleem. ivendien zijn lange mensen meest- zo'n vijftig procent duurder uit mensen van gemiddelde lengte. Amnesty wint 7000 leden DEN HAAG Ruim zevenduizend men sen hebben zich gisteren gemeld als nieuw lid van Amnesty International. Dit is be kendgemaakt tijdens de rechtstreekse AVRO-uitzending van een programma in het Congresgebouw in Den Haag waar het vijfentwintigjarig bestaan van Amnesty werd herdacht. Het ledental van de Ne derlandse afdeling bedraagt nu ongeveer 92.000. Tijdens het programma werden aangrijpende beelden vertoond van de be handeling van gevangenen in veel landen. Er traden tal van artiesten op. Twee ar tiesten, Jermaine Jackson en Patti Label- le, lieten verstek gaan vanwege de kern ramp en uit angst voor Libische vergel dingsmaatregelen jegens Amerikanen. Pag. 3: Nederland moet Tamils asiel verlenen Windenergiepark Noordoostpolder ZWOLLE De IJsselcentrale wil een windenergiepark aan leggen in de gemeente Noord oostpolder. Het ontwerp voor ziet in de bouw van tien wind turbines met 60 rotors op een zogenoemde strekdam in het IJsselmeer. Het vermogen van het windenergiepark zal 10 me gawatt bedragen. Uitvoering van het plan kost 25 miljoen gulden, waarvan de centrale ten minste zeven miljoen gul den als overheidssubsidie wil krijgen. Hierdoor vallen de bouwkosten per kilowatt naar verhouding laag uit. Vader rijdt zoontje dood BOXTEL In Boxtel heeft een vrachtwagen chauffeur zijn driejaarig zoontje overreden. De man was met zijn vrachtauto achteruit naar zijn woning gereden, maar reed ver volgens snel vooruit om ruimte te maken voor een achteropkomende trekker. Bij die manoeuvre heeft hij zijn zoontje niet opge merkt. Het kind werd zwaargewond overge bracht naar het St. Eliza- bethziekenhuis in Tilburg en overleed daar enkele uren later. Russische schaker Goelko mag naar Israel MOSKOU Boris Goelko, de vroegere Russische schaakkampioen, mag van de au toriteiten naar Israel vertrekken. Goelko en zijn vrouw werden gisteren ontboden op het visumbureau en kregen daar te horen daar ze mogen gaan, op voorwaarde dat ze stoppen met hun demonstraties. De 38-iari- ge schaakgrootmeester en zijn vrouw heb ben de afgelopen tijd geregeld in het open baar gedemonstreerd met een bord waarop stond „Laat ons naar Israel gaan". Zij wer den de afgelopen maand meerdere keren gearresteerd. Goelko won in 1977 de natio nale schaaktitel van de Sovjet-Unie, maar sinds hij in 1979 toestemming vroeg om te emigreren, mocht hij niet meer aan inter nationale toernooien deelnemen. aturnus torent naast Dom l Domtoren in Utrecht heeft sinds vanmorgen een concurrent: n Saturnusraket die even ver de lucht in steekt. De raket dient j opluistering van de manifestaties Space "8€ en Mens en We- tischap, die in de Jaarbeurs worden gehouden, de eerste tot id juni, de tweede tot en met dit weekeinde. Morgen is voor Jt laatst ook de futuristische kleding te zien, evenals het reu- nhuis, een woonhuis dat tweemaal zo groot is als nprmaal. f TRECHT „Het aantal mensen dat nog jarenlang in war is door verkeersongevallen en de ernst daarvan orden sterk onderschat. Dat is geen nieüwe ziekte, st is een verschijnsel van verwaarlozing". Prof. dr. J. innubst, hoogleraar psychologie in Utrecht, zei dit nmorgen op de manifestatie „Mens en Samenleving" in de jubilerende RUU. |m de Amerikaanse autombilisten die betrokken zijn geweest een verkeersongeval waarbij een dode viel, heeft een derde en later nog depressies, denkstoornissen en nachtmerries, ortgelijke Nederlandse gegevens ontbreken nog steeds. „Wij bben jarenlang getracht verkeersongelukken uit te bannen, erzijds door een beleid gericht op het voorkomen ervan en an- rzijds door het negeren van de gevolgen", aldus Winnubst. aar komt nu overigens verandering in. Onderzoek naar trau- atische spanningen bij slachtoffers van treinkapingen wordt k gebruikt om methoden te ontwikkelen om stress door in- ;rking van geweld (waaronder verkeersongelukken) te voor noen. Dat gebeurt bij het Instituut voor Psychotrauma in Arn- ïm, dat ook onderzoek gaat doen naar de ernst en omvang van fess bij verkeersslachtoffers. SIDEN Het Academisch Ziekenhuis in Leiden gaat ilgende week een „handvol" teruggekeerde Oost-Eu- pareizigers controleren op inwendige straling, even- eel opgelopen door de ramp met de kerncentrale in ijernobyl. Volgens een woordvoerder bellen veel ensen „in het wilde weg" naar het ziekenhuis om ch te laten nameten. Het ziekenhuis doet dat echter leen met mensen die door een (huis)arts zijn doorver- ezen. et Academisch ziekenhuis beschikt over een „Whole body unter", waarmee ook uiterst lage doseringen straling in het li- laam kunnen worden gemeten. „De controle zoals je die ziet op 't vliegveld in Oostenrijk is slechts beperkt, daar meet je geen ge dosis mee", aldus de woordvoerder van het ziekenhuis. „De •paratuur die wij in huis hebben is dezelfde die gebruikt wordt »or de controle van personeel in een kerncentrale", et ziekenhuis verwacht overigens niet dat ongezond hoge dose- ngen straling zullen worden aangetroffen. „Wij denken niet it dat voorkomt. Daar zijn geen enkele aanwijzingen voor. De "lussen zouden je volgens mij ook nooit laten gaan als je een be- lettingsgevaar vormde", aldus de woordvoerder, isteren en vandaag is overleg gevoerd tussen het ministerie in economische zaken, de Consumentenbond en het Verbond an Verzekeraars over de financiële gevolgen voor de reizigers ii reisorganisaties van annuleringen van reizen naar landen et een verhoogd stralingsriscico. HAGENAARS SCHRIKKEN VAN VALSE WAARSCHUWING Volle schappen met verse groenten in de winkels. De kopers gaan liever met blik- en potgroente naar huis. DEN HAAG De span ning als gevolg van de kernramp in de Sovjet unie neemt af met de snelle daling van de ra dioactiviteit van rivieren en meren. Toch is er weinig voor nodig om de angst er opnieuw in te krijgen. Ongeveer tien duizend Hagenaars schrokken gisteren van een fictieve brief van het Gemeente Energie bedrijf, waarin werd op geroepen zuinig te zijn met elektriciteit en alle drinkwater eerst te ko ken. Later bleek dat een naamloze groepering hiermee wilde proteste ren tegen het kernener giebeleid van de rege ring. Inmiddels is er een run op geconserveerde groenten. Schappen met blikken en potjes groenten zijn in veel winkels vrijwel leeg, terwijl verse groenten volop te koop maar niet erg gewild zijn. Volgens het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel is er voldoende voorraad aan blikgroente. Volgens een voorlichtster van Ahold is er geen sprake van hamsterwoede. „Van zo'n situatie is op het mo ment geen sprake. Het kan best zijn dat in sommige winkels bepaalde artikelen tijdelijk uitverkocht zijn, maar die verhoogde vraag kunnea we best aan". De verse groenten blijven liggen, hoewel de overheid nadrukkelijk heeft gezegd dat alleen het eten van spi nazie nog een risico is, om dat deze groente de radioac tieve neerslag over een veel groter oppervlak opneemt. De groente in de winkels is gegarandeerd stralingsvrij, alduS een woordvoerder van de Beroepsorganisatie voor de Detailhandel. Alle groen- MOSKOU De brand in de Russische kern centrale van Tsjernobyl is gedoofd. De tempera tuur in de kernreactor blijft hoog, maar de gra- fietkern brandt niet meer. Dat is de voorlopi ge conclusie van het In ternationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen. Di recteur Hans Blix maak te gisteren in Moskou de bevindingen van het on derzoek, dat zijn bureau donderdag uitvoerde, bekend. Volgens Blix wordt nu ge probeerd de hele reactor in beton te „verpakken". De si tuatie lijkt zich te stabilise ren en er komt er nog slechts „betrekkelijk wei nig" radioactiviteit vrij. De temperatuur in de reactor kern is beduidend onder het smeltpunt gedaald, waardoor het risico van een „melt- through" (waarbij de stalen reactorbewapening zou smelten) lijkt te zijn afge rend. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA MADRID Spanje heeft gisteren de Libische consul-generaal in Madrid uitgewezen. Een kolonel van het Spaanse leger is in dezelfde zaak gearresteerd op verdenking van spionage voor Li bië. Volgens een verklaring van de Spaanse regering heeftde aangehouden kolonel Carlos Meer de Rivera contact met Libië gehad over Spaanse „extreem-rechtse activiteiten". De consul heeft de kolonel geholpen naar Libië te reizen om er de Libische leider Gaddafi te ontmoeten. Hij is uitgewezen wegens „activi teit die onverénigbaar is met zijn diplomatieke status". ADVERTENTIE te wordt gecontroleerd door de Keuringsdienst van wa ren. Pag. 5: Voorlichting over gevolgen kernramp sticht verwarring Russische kinderen uit de omgeving van Kiev voetballen opgelucht bij de boerderij, vijftig kilometer verwijderd van Kiev. waarnaar ze geëvacueerd zijn. Uit Kiev zijn na de ramp met de kerncentrale van Tsjernobyl ongeveer 80.000 mensen naar steden in de omgeving gebracht. De Sovjet-autoriteiten, die *ullen dagelijks ciifers aan langs de westelijke grens volgens Blix „zeer positief "et IAEA verstrekken over van de Sovjet-Unie. en openhartig" met het de radioactieve straling, ge- Pag. 7: Inwoners Kiev ont- IAEA gesproken hebben, meten op zeven plaatsen vluchten stralingsgevaar PLEIN'68 HAZERSW0UDE organiseert ZONDAG 11 MEI A.S. BINGO-AVOND Aanvang 20.30 uur Vele mooie prijzen! De blijde mare heeft zich verbreid als zou er tussen Voorne en de Belgische kust een nieuwe Waddenzee aan het ont staan zijn. Heeft het Deltaplan tegen iedere verwachting in alsnog een gunstige bijwerking op de natuur? Wordt de be dreigde zeehonden in de echte Waddenzee een alternatief geboden voor de Zuidhollandse en Zeeuwse kust? Onze ver slaggever Piet Snoeren zocht het antwoord op deze vragen en kwam terecht bij dr. Pieter Nienhuis van het Delta-insti tuut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke. Deze bio loog bevestigde dat zich daar inderdaad heel bijzondere ont wikkelingen afspelen. Op de voorpagina van Finale zegt dr. Nienhuis echter ook: „We moeten er ons bepaald geen spec taculaire voorstelling van maken, want het is een tamelijk onherbergzaam gebied". Voorts in Finale: Een interview met de Engelse bioloog Desmond Morris, die de taal van het lichaam te boek heeft gesteld; Een column van onze correspondent Roger Simons over de blote juffrouwen op pagina 3 van de populaire Engelse krant The Sun. Een vraaggesprek met de Wageningse psycholoog Koen de Soomer die het koesteren van slechte gewoonten pro pageert, althans met mate. Een lyrisch artikel van onze correspondent Jo Wijnen over de bloesempracht in Washington; Een pleidooi van een Amsterdamse wetenschapper voor de positie van ouderen in het arbeidsproces; Het afscheidsverhaal van onze correspondent Gerard Kes- sels in Bonn die deze week naar Rome is verhuist; Atleet Gerard Nijboer over zijn frustraties; Aandacht voor de landelijke manifestatie voor gehandi- capte-organsiaties binnenkort op de Flevohof; En sportcolumnnist Buys over de opzet van de voetbal competitie. SANTIAGO Leger en politie hebben gisteren bij een razzia in een arbei derswijk in de Chileense hoofdstad Santiago 500 mensen opgepakt, zo is van ooggetuigen verno men. De troepen sloten de wijk af voordat ze tot actie overgingen om, zoals de autoriteiten zeiden, „de linquenten" en „subver sieven" op te pakken. Bij de razzia's, die al sinds eind april aanhouden, zijn volgens de autoriteiten tot nu toe 3.550 mensen voor verhoor opge pakt, 287 „gewone misdadi gers" gearresteerd en nog eens twintig mensen ingerekend wegens overtreding van de wapenwet en de interne vei ligheidswet. De roomskatholieke aartsbis schop van Santiago, Juan Francisco Fresno, deed don derdag nog een beroep op de regering om een eind te ma ken aan de razzia's in de arbei derswijken. Volgens de aarts bisschop zijn de razzia's „een aantasting van de waardigheid van de mens" en scheppen ze een klimaat van angst. (ADVERTENTIE) Tel. 070-477696 Meteoorstraat80,2516BP 'sGravenhage Industrieterrein "De Binckhorst" „Eigen schuld, weg dikke hult". „Duitsland: land van daders, maar ook van slachtoffers". „Gerard Nijboer en de kruideniersmentaliteit". „Gouden handen tovert met kleuren". „Sprekende computer is nog niet eens rijp voor de brugklas". Zo maar een greep uit de koppen boven de artikelen van de Finale van deze week. Het bijvoegsel van de Leidse Courant, in kleur, waar onze lezers en lezeressen telkens weer met belangstelling naar uitzien. Telkens weer boeiende onderwerpen op allerlei gebied. Dat kunt u eigenlijk alleen zelf maar constateren als u een (proefabonnement meent. i De Leidse Courant wil ik best a 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VB Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1