Creativiteit staat centraal £eidóa Somant frj SCHAAKGROOTMEESTER JOHN VAN DER WIELT p* IPlwWHMH wip fORT LEIDEN ZATERDAG 10 MEI 1986PAGINA 15 iEIDEN Als niet inge wijden horen dat John jin der Wiel een be- pepsschaker is, reageren lip op twee manieren. De *he helft beschouwt hem een halve gokker die n brood verdient met en spelletje. De rest ziet !em als on(be)grijpbaar ifcnie. In werkelijkheid is :-'an der Wiel een nor- Jaal mens. Zo is hij op It moment van het in- ((jrview gewoon verkou den. Inderdaad bestaat tfjn arbeid uit het ver- iaatsen van stukjes hout. jjaar het meeste werk zit de voorbereiding. De iele eenzame uren achter eet bord, naast de plan nen met vakliteratuur, let brein, het bord en de !beken. Leidenaar John l(an der Wiel (26 jaar) is weer drie jaar groot meester en is van plan fg jaren beroepsschaker blijven. Inmiddels is hij Ïhter Jan Timman de betwiste nummer twee an Nederland en op de Wereldranglijst zweeft hij Jnd de dertigste plaats. ingelopen week was hij graag vf confrontatie aangegaan aiet de absolute wereldtop. In jitisterdam zou ter nagedach- sfnis aan de enige Nederland- Bf wereldkampioen, Max nuwe. een vierkamp worden rlfspeeld. Naast Van der Wiel jpdden Viktor Kortsjnoi. Jan imman en oud-wereldkam- loen Anatoli Karpov toege- $gd deel te zullen nemen. ,llan een zo samengestelde tyerkamp kan iedere schaak- 'tfhebber slechts dromen. ^getwijfeld zou het een van e meest interessante toer- Doien sinds tijden zijn ge erden Het is daarom verbij sterend dat een van de hoofd- 'ionsors (OHRA) zich terug 'Hok ..Omdat het organisato- ^ch geen haalbare kaart 'Heer was". Een uiterste po- iting om burgemeester van "Ijn met zijn Olympische Jjeeen voor de vierkamp te rljteresseren kon het evene- lent niet redden. „Terug naar Philidor Leiden? Waarom niet? Het zou wel leuk zijn om al het Leidse talent in èén tiental te bundelen". „Ach, de KNSB (de Neder landse Schaakbond) heeft nu eenmaal niet dezelfde interes se in topse haak als de meeste sponsors wel bezitten", zo klinkt het berustend. „Aan het dameskampioenschap wordt 50.000 gulden uitgege ven. Terwijl dat nauwelijks publiciteit krijgt, en, wat veel belangrijker is, er worden in die partijen vóór de tiende zet al beslissende fouten gemaakt. Er zijn geen dames die een se rieuze studie van het spel ma ken. Daarom vind ik het weg gegooid geld, dat beter aan de Euwe-vierkamp had kunnen worden besteed. Dat is geen discriminatie ten opzichte van de vrouw maar ten opzichte van de slechtere schaker". Het wegvallen van de vier kamp geeft de grootmeester tijd om zich aan andere zaken te wijden. Zoals het doorbla deren van reisfolders op zoek naar een bestemming voor de huwelijksreis. Want Van der Wiel zal op 3 juli zijn jawoord geven. „Nee het is geen schaakster. Ik heb haar wel tijdens een toernooi leren kennen. Ze was de dochter van het gastgezin waar ik was ondergebracht tijdens een schaaktoernooi in Zeeland, dertien jaar geleden. Ze staat dan ook positief tegenover mijn beroep. Het heeft inder daad zijn voordelen. Ik kan veel thuis zijn en een buiten lands toernooi is vaak een leuke trip". De eerste serieuze ontmoeting die nu op het schaakprogram ma staat is een match met het aanstormende talent Jeroen Piket Eind mei mag de jong ste Piket proberen zijn club genoot en trainer van de Leidse koningstroon te stoten. Van der Wiel noemt het op merkelijk wat Leiden aan in dividueel schaaktalent heeft voortgebracht. Na Jan Tim man bezit de sleutelstad in de personen van van der Wiel en Jeroen Piket de nummer twee en de (toekomstige) nummer drie van Nederland. Daarnaast zijn ook Hans en Rini Kuijf grote talenten. Van der Wiel hoopt dat de match een impuls geeft aan het be dreigde Leidse schaakleven, want zo voegt hij er aan toe: „De meeste namen van de deelnemers aan het Leids kampioenschap kende ik niet". Bundelen Op de vraag of hij ooit terug zal keren naar zijn oude club. Philidor Leiden, antwoordt hij niet meteen ontkennend. ..Natuurlijk zit ik nu goed bij Volmac/Rotterdam. Maar het het zou een leuk idee zijn al het Leids talent te bundelen in één tiental. Dat kan dan wedijveren met Eindhoven, de huidige nummer drie". In de trainingstage die Van der Wiel een aantal maanden geleden aan Jeroen Piket gaf, bleek Jeroen een boeiende te genstander: „Het viel me ie dere keer weer op hoe vin dingrijk hij is. In totaal nieu we stellingen, die hem wor den voorgeschoteld, heeft hij opmerkelijk slimme ideeën. Wel sterk tactisch gericht. Maar dat is geen nadeel. Ik speelde ook zo scherp en aan? vallend mogelijk. Je leert dan vanzelf aanvoelen wat je wel en niet kan maken. Je ont wikkelt een soort routine, raakt uitgebalanceerder. Als je daarentegen als positioneel speler begint, blijf je voortdu rend twijfelen of een stelling wel of geen tactische aanpak verdient". In de periodes tussen de toer nooien in sleutelt Van der Wiel aan zijn speelstijl. Dan wordt de achterkamer opge zocht. De kale tafel met het bord erop en de boeken en tijdschriften ernaast. Want schaken is spelen, maar ook analyseren en nabeschouwen. Zelf het spel ontdekken en in je eentje varianten doorne men. „Het komt in golven van honger naar de stukken en inspiratie. Dan kom ik tot de goede ideeën. Soms, onbe wust, slaag je erin je eigen zwaktes te onderkennen. Er wordt mij verweten „onvoor zichtig" te zijn. Dat is echter gewoon een kwestie van wel of niet in vorm zijn. Mijn zwakte is het spelen van lang zame, gesloten stellingen met een langademig plan. Je doet de eerste twee zetten en denkt:„Wat is dit voor iets? Dit moet ik helemaal niet doen". En dan is het al te laat om nog om te schakelen". Vorm In het Hoogoventoernooi in januari was Van der Wiel in vorm. Een uitstekende ge deelde tweede plaats was zijn deel. Zijn verliespartij tegen de grillige Joegoslaaf Ljuboje- vic haalde echter de kranten en de vakbladen over de hele wereld. Al vroeg in de ope ning offerde „Ljubo" een to ren op de lange termijn. Daar moet je van schrikken. „Nee, ik schrok juist niet. Als ik goed in vorm ben speel ik vaak „gekke" partijen, vaak nog extremer. Ik durf meer originaliteit te uiten. Ik had wel gezien dat hij kon offe ren, maar het kon gewoon niet correct zijn. Ik was be nieuwd, enthousiast en had vertrouwen in de stelling Mocht het offer toch sterk blijken dan was het in ieder geval boeiend. Als het goec gaat in een toernooi ben jt goed gemutst: „Laat maar eens zien", is je eerste reac tie". Een mooiere typering van zijn kijk op het schaak spel valt niet te geven: boven alles staat de creativiteit op het bord. In juni zal John van der Wiel in vorm moeten zijn om de nationale titel te behalen. Een maand later volgt dan een open toernooi in Amsterdam. Daar gaat hij een poging doen om zijn ELO-rating in de richting van de 2600 te sturen. Voor iedere overwinning ver dient een schaker ELO-pun- ten. Wereldkampioen Kaspa rov bezit er 2720, Van der Wiel 2560 en een gemiddelde clubschaker 1900. „Boven de 2600 hoor je tot de selecte groep van „topgrootmeesters". Waarschijnlijk het maximum dat ik kan bereiken. In febru ari stond ik ongeveer op 2590, maar dat heb ik daarna ver knald met een slechte score in een Brussels toernooi, in maart". De grootmeester is dit jaar met zijn club Volma- c/Rotterdam (met ook Jan Timman. Rini Kuijf en Je roen Piket in de gelederen) onbedreigd Nederlands kam pioen geworden. Daarnaast is hij ook Belgisch kampioen ge weest met zijn tweede club, het Brusselse Anderlecht. Voor de Belgen heeft hij zelfs bijgedragen aan de het berei ken van een halve finale plaats in de Europacup, wed strijden. „Er zijn gelukkig geen regels die het uitkomen voor twee clubs verbieden. In Belgie wordt op zondag ge speeld (in Nederland op zater dag) en Brussel is een gezelli ge stad. Bovendien gaat het goed. Als we gunstig loten, te gen Stockholm en niet tegen Moskou, zit er een finaleplaats Schaakleven In Nederland heeft Rotter dam geen echte concurrentie gehad. De sponsor van de Ko ningsclub, de heer Pagel had een sterk, maar falend team bij elkaar gekocht „Het was natuurlijk een onnozele ont- John van der Wiel: „Zonde dat aan het dameskampioenschap 50.000 gulden is uitgegeven. Ja dat is discriminatie. Maar niet ten opzichte van de vrouw, wel ten opzichte van de slechtere schaker". wikkeling dat de baas in de gevangenis.belandde. Dat lag niet in de lijn der verwachtin gen. Toch is het op zich wel goed als iemand er een hoop geld tegen aan wil smijten. Alleen is het jammer dat Pa- gel de hele tijd rare voorval len veroorzaakte. Dat hij geen toernooien heeft georgani seerd. Dan had hij echt een bijdrage geleverd aan het Ne derlandse schaakleven". Aan dat schaakleven valt nog het een en ander te verbete ren, volgens John van der Wiel. Bijvoorbeeld: het invoe ren van een Grand-Prix sy steem naar Engels voorbeeld. „Daar werkt het uitstekend. Het grote aantal toernooien garandeert een opbloei van het talent. Zo won de bijna onbekende Engelse meester Flear onlangs een zeer sterk bezet toernooi in Londen. Voor onder anderen Spasski, Poloegajevski en Vaganjan. Een krankzinnige uitslag. Die Flear was pas vlak voor het toernooi opgeroepen als inval ler en moest halverwege ook nog eens een partij uitstellen om snel eventjes te trouwen". REMMELT OTTEN e)der redactie van Cert-JanOnvlee en Pieter Evelein tartschot ft lossen van startschoten is .li kunst apart. jj het is dan ook niet ver anderlijk dat het in de loop |T jaren regelmatig helemaal Jt is gegaan. ji waren er starters die geen Ju id uit hun pistool kregen, lrfers die geen pistool kon- vinden en ach, noem de •ia ties maar op. gelopen weekeinde ging met het startschot dat een moest maken aan de te Leidse triathlon wel '1 erg fout. Jan van Zijp als vervanger van wet- der Dick Tesselaar aange kken om dat schot te los- de voorzitter vpn het >ilerende De Bataven was ook in alle vroegte aan- 'zig om zulks te doen. Die- fde voorzitter kon niet veel Ier in het ziekenhuis wor- :r teruggevonden, nadat hij \hzelf met dat pistool aan de id had verwond. pf zijn pijnlijk getroffen id in het verband was Van later op de dag weer ter ?atse om de prijsuitreiking verzorgen, aspect van zijn erebaan Uniek Leiden wordt dinsdag (om 19.30 uur) vereerd met een bezoek van Susan Devoy. De inwoonster van Nieuw Zee land is drievoudig wereld kampioene squash en heeft zich bereid verklaard enkele demonstratiepartijen te spelen in Holiday Inn. Als het pers bericht de waarheid spreekt, staat publiek en tegenstanders het nodige te wachten. „Char mante" Susan is op de squash - baan namelijk „net een kat". Zij is „ongelofelijk snel" en speelt „fel op de bal". Dat kan dus leuk worden. Katten ma ken immers de vreemdste ca priolen als zij een stuiterend balletje op zich af zien komen. Of ze bespringen het „dansen de" object als ware het een prooi die direct uitgeschakeld moet worden, óf ze sluipen voorzichtig naar achteren, ie dere vezel gespannen, om dan plotsklaps toe te slaan. Dan is het voor de tegenstander te hopen dat hij zich niet per on geluk in de nabijheid van het balletje bevindt: in hun niet sontziende iacht op de „prooi" WT'" Schoen (1)... plegen katten daar geen reke ning mee te houden. Zij trek ken hun nageltjes in zo'n ge val ook niet in. Aan de andere kant: het be treft hier een charmante, drievoudig wereldkampioene squash: dus de kans dat de „vijand" er zonder halen en schrammmen afkomt is zeker ook aanwezig. De mogelijkheid dat het ge woon een unieke squashde- monstratie wordt, eveneens... Vriend De slogan „de politie is je bes te vriend" is helaas niet op alle voetbalvelden van toe passing. De aanwezigheid van de heilige Hermandad is daar een noodzakelijk kwaad en de agenten in kwestie zouden de tijd dat zij daar verkeren lie ver op een andere, ook in hun ogen meer aangename manier besteden. Zo niet in Alphen aan den Rijn, waar ARC vori ge week per open vrachtwa gen een rijtoer maakte om het juist behaalde kampioenschap luister bij te zetten. De bege leidende motoragent bleek het uitstekend met de voet ballers en hun supporters te kunnen vinden. Én liet dat middels een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende tekst op zijn motorfiets ook blijken. Een ware vriend, inderdaad. Schoen De schoenen van een sport man willen nog wel eens voor een aardig „incidentje" zor gen. Zo ook zaterdag, de schoen van Ben Heemskerk. Aangetikt door een speler van Spakenburg zonk de RCL-er ter aarde. Arbiter Metz wei gerde echter verzorging in het veld toe te staan. Waarop de boze Heemskerk besloot zijn schoen uit te trekken om op die wijze behandeling ter plekke af te dwingen. Een trucje waar Metz niet wenste in te vliegen. Inmid dels wijs geworden koos Heemskerk derhalve maar ei eren voor zijn geld door als nog naar de zijlijn te wande len. Ee ven wel zonder zijn rechterschoen, die had hij uit protest achtergelaten: Ook de laatste ronde was ech ter voor Metz. De scheids rechter bleef doen alsof hij met een zwaar bloedende neus kampte, pakte de verla ten schoen op en bood 'm de inmiddels buiten de lijnen vertoevende Heemskerk vriendelijk aan... Schoen (2) In de korfbaltopper tussen Fi des Pacta en Pernix ging het er heel anders aan toe. Peter Kuipers Pernixwerd daar wérkelijk slachtoffer van een onwillige veter. Zonder de scheidsrechter daarbij te be trekken besloot Kuipers het euvel zelf maar te verhelpen. Onder toeziend oog van be waker Ronald van der Vel den, vanzelfsprekend. Immers: ook op dit soort mo menten in een korfbalduel mag de dekking absoluut niet worden verwaarloosd. Niet goed Evenals andere sportbeoefe naren zijn tennissers niet al tijd even aardig. Zo wil men zich ten opzichte van de oppo nent nog wel eens irritant en bewust concentratieversto- rend opstellen. En willen ook bekende tennissers na afloop van hun partij nog wel eens verzuimen de scheidsrechter te bedanken voor zijn leiding. (Nu zit deze man inderdaad op een moeilijk bereikbare plaats, onbereikbaar is hij ze ker niet, maar dit terzijde). Echt ernstig wordt het echter pas, als de spelers elkaar na afloop geen hand meer geven. Zoals Roger Warmerhoven, afgelopen ZQndag. Kwaad, heel kwaad verliet hij de baan na zijn wedstrijd tegen Jan Siemerink, omdat de zéér neutrale scheidsrechter een bal „uit" had gezien, die vol gens de speler van ELTV wel binnen de lijnen terecht was gekomen. Overigens precies het punt dat de voor Unicum spelende Siemerink in de tie break van de derde set nog nodig had voor de overwin ning.. Niet goed (2) Een te laken opstelling, zo vinden wij van Hutspo(r)t. Niet alleen doordat Warmer hoven op dat moment vergat dat het menselijk oog geen computer is, maar vooral om dat de nationaal kampioen tot en met achttien jaar vergal dat Siemerink helemaal niets met de scheidsrechterlijke be slissing te maken had. De Rijnsburger had zich slechts een keer in de oeverloze dis cussies tussen Warmerhoven, de coaches en de scheidsrech ter gemengd, en dat was om Warmerhoven een let aan te bieden. Op matchpoint aanbieden dat wedstrijdpunt over te spelen: als je zo'n tegenstander dan geen hand geeft, doe je het dus gewoon niet goed...

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15