eiderdorpers organiseren Yahtzee Kampioenschap )verval om grafzerk voor zus te betalen teel Westkanaalweg ordt wielerparcours Stopverbod Ziendeweg Boot gaat verhuizen OPENING iffDEN OMGEVING fieidócQowuwt ZATERDAG 10 MEI 1986 PAGINA 13 ALIAS WIESJE: „De eerwaar de zuster Maria Veronica (in de wereld mej.W. de Mooij), die haar 40-jarig professie- feest vierde". Het meest verfrissende in één van de mei-edities van het „Geïllustreerd Zondagsblad" in 1916 vond ik deze keer de vermelding van twee kloos- teijubilea. Zoiets kan me en thousiast maken en daarom begin ik de rubriek van deze week er zelfs mee. Ik stel dan de twee religieuzen aan u voor. De eerste dame is de eerw.zuster Zacharia van de Congregatie van Tilburg in het Liefdegesticht te Hel mond. Helaas kan ik niet ver tellen hoe zuster Zacharia „in de wereld" heette, want die naam geeft het Zondagsblad niet prijs: „Zij vierde haar gouden professiefeest. Hare Eerwaarde was lang te 's-Gra- venhage bij het onderwijs werkzaam". De tweede jubila- resse was een „plaatje" (dat ik u dan ook niet wil onthou den): de eerwaarde zuster Ma ria Veronica. Toen zij npg in de wereld was heette zij me- Muzikale vesper in Noordwijk Westwoudschool succesvol De Westwoudschool is winnaar geworden van het Zoeterwoudse schoolvoetbaltoernool. Zowel bij de meisjes als bij de jongens ging de hoofdprijs van de zogenaamde eerste teams naar de Westwoud. Op de foto krijgt de aanvoerder van het team van de Westwoud school, dat zich verzekerd weet van een bekende sponsor, de Joop Vink-bokaal overhandigd. In de B-poule waren de meisjes van de Corbuloschool het meest suc cesvol, terwijl bij de jongens de Klaverweideschool tot de beste score kwam, De Bernardusschool moest dit jaar verstek laten gaan. Wandeltocht langs Molenviergang AARLANDERVEEN Voor de dertiende keer houdt de speel tuinvereniging van Aarlanderveen dit weekeinde een Molen- viergangwandehocht. Vandaag en morgen kunnen tochten van 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer gelopen worden die allemaal langs de enige nog werkende molenviergang in Europa voeren. De start is bij het Dorpshuis aan de Dorpsstraat. Zaterdag kan er tot 15.00 uur gestart worden. Zondag is de starttijd voor 40 kilome ter van 8.00 tot 10.00 uur, voor 25 kilometer van 8.00 tot 12.00 uur en de overige afstanden van 8.00 tot 15.00 uur. Meedoen kost drie gulden. Na het volbrengen van de tocht krijgen de deelne mers een medaille. Opknapbeurt De Tweesprong vergt flinke investering ROELOFARENDSVEEN In sportcomplex De Tweesprong in Roelofarendsveen moet dit jaar een fors bedrag worden geïnves teerd. Het gaat onder meer om het aanbrengen van een afslui thek voor de trappen naar de tribunes van de sporthal. Twee van de drie gasboilers van 350 liter per stuk zijn aan vervanging toe. Tenslotte zal het wandtegelwerk aan de binnenzijde van het 50-meter-buitenbad moeten worden vernieuwd. In de sporthal bestaat de behoefte om de trappen naar de tribu nes zo nu en dan af te sluiten. Op de trappen heeft namelijk regelmatig vandalisme plaats in de vorm van „fikkie-steken". De vernieuwing van de gasboilers is dringend noodzakelijk om dat één boiler al buiten gebruik is wegens lekkage en de andere zeer slecht werkt. De vernieuwing van een deel van het tegelwerk van het grote buitenbad is noodzakelijk omdat veel tegels hebben losgelaten tengevolge van het bevriezen van het vocht in de hechtingslaag achter de tegels. Dit is veroorzaakt door een slechte hechting van de tegels aan de betonnen bak van het bad, die van oor sprong met een chloorrubberverf is behandeld. Vorig jaar is de westelijke buitenzijde van het buitenbad geheel losgeraakt door dezelfde oorzaak. ADVERTENTIE Boekhandel Kooyker opent op 12 mei a.s. zijn derde filiaal op het Leidse Plein in het AZL, u bent dan van harte welkom vanaf 10.30 uur. Zaterdag 17 mei a.s. organiseert het AZL een OPEN DAG, waar diverse afdelingen en stichtingen zich pre senteren. In onze nieuwe boekhandel zal vanaf 11.00 uur de bekende HARDI, de onzichtbare sneltekenaar, aanwezig zijn. Tijdens deze OPEN DAG zullen het Petit-Restaurant, de IJssalon van A. Petit en het Informatiecentrum van het Bureau Voorlichting eveneens de gehele dag geopend zijn. Op het Leidse Plein worden vanaf 12.00 uur ook verschillende muzikale optredens verzorgd. Alle bezoekers van de OPEN DAG krijgen dan een kopje koffie aangeboden. Toegang tot de OPEN DAG is alleen mogelijk via toegangskaarten. Deze kaarten zijn persoonlijk en moeten bij de ingang van het AZL getoond worden. U kunt ze afhalen bij Bureau Voorlichting AZL, bij de balie van het Leidse Stadhuis en bij het Leidse VVV-kantoor, Stationsplein 210. Tot ziens bij Kooyker op het Leidse Plein. BOEKHANDEL KOOYKER INTERNATIONAL UNIVERSITY BOOKSELLERS Nieuwe Kim I V I V Ih 1312 JC LEIDEN Telefoon II7I-M4I-W.' U'kfce Plein AZL. Kijnshurperwve lil IVO AA LEIDEN Telefoon 1171-217455 vd HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De Ren- en lelclub Avanti uit Boskoop mag een deel van de West- I jalweg als wielerparcours gebruiken. Dit hebben Ge beerde Staten van Zuid-Holland bekendgemaakt. De mming geldt alleen in het wielerseizoen van 1 fe- i tot en met 31 oktober en wel op zondagmorgen \il.30 tot 12.45 uur en op dinsdag- en donderdagavond 7.30 tot 21.15 uur. Op het betreffende stukje West- ilweg dat even buiten de bebouwde kom van Al- ligt. rijdt momenteel geen doorgaand verkeer. Al- lezoekers van het recreatiegebied Zegersloot en vis- langs het Aarkanaal maken ervan gebruik. Tevens ;e| het als toegangsweg naar het parkeerterrein voor t jnliggende sportvelden. Het stuk weg tussen kilome- itetal 0.414 en 0.790 wordt dan afgesloten voor alle ver- ad behalve voetgangers. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Er komt een stopverbod bij de overdraagplaats voor kano's en roeibo ten langs de noordelijke berm van de Ziendeweg in Alphen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben tot deze maatregel besloten, omdat is ge bleken dat de overdraagplaats vaak niet te gebruiken is. Automobilisten zetten hun voertuigen ter hoogte van de steiger neer of parkeren op het ter- reintje aan de zuidzijde van de weg. Aan weerszijden van de steiger over een afstand van tien meter komt nu een stopverbod. Op het terrein aan de zuidzijde komt een laad- en loszone. NOORDWIJK Een muzikale ves perdienst wordt mor gen vanaf 19.00 uur gehouden in de Gro te of Jeroenskerk in Noordwijk. Het Ves perkoor onder lei ding van Theo Tobé en een blokfluit kwartet verlenen medewerking. De li turgie voor wezen wordt gevolgd. Voor ganger is ds. R.S. El- gersma. LISSE De firma L. Boot uit Lisse gaat verhuizen van de Julianastraat naar het indus trieterrein Meer en Duin. De steenhouwerij is sinds 1902 ge vestigd in het centrum, maar kreeg door de aanschaf van enkele machines behoefte aan meer bedrijfsruimte. Maandag wordt de eerste paal voor het nieuwe bedrijf in het nieuwe industrieterrein geslagen. De bedrijfshal krijgt een opper vlakte van 1200 vierkante me ter. EIDERDORP Vijf Jbbelstenen rollen van- t een bekertje over de fel. Goede combinaties ]n cijfers, kleine en pte straten brengen de elers in verrukking, Bar als er vijf keer het- ïfde cijfer ligt zijn de -belkreten niet van de cht. In het populaire ibbelspel „Yahtzee" le- <rt dat feit, dat ook ihtzee heet en direct I het behalen als een (panse karatekreet oet worden uitge- preeuwd, namelijk 50 inten op. Wie denkt n buitengewoon geraf- leerd spelletje Yahtzee tafel te kunnen leg- kan donderdag 22 >rèi deelnemen aan het b(>en Leiderdorpse efhtzee Kampioenschap, fqt in Muzenhof aan de ?ejr Gordijnsingel 1 ,v)rdt gehouden. Maar de pure liefhebbers sip welkom op het toer- ipoi, waar ze ook van nen komen. organisatie van het kam- jenschap berust bij de °ljrtvereniging „De Buiten- fikonen" in Leiderdorp, etfiet omdat wij onszelf zo dftengewoon vinden, maar •ilfdat de vereniging de nieu- 4- we wijk Buitenhof bestrijkt", stelt Annelies van der Meer, secretaris van de vereniging. Het feitelijke brein achter het toernooi is haar echtge noot, Rinke van der Meer, voorzitter van de vereniging. „Ik ben een spelletjesgek", stelt hij, maar hij moet gelijk tot zijn schande bekennen dat er van het werpen van Yahtzee de laatste tijd" niet zoveel meer gekomen is. Dit door de vele andere activitei ten voor de vereniging, zoals het klaverjassen, het sjoelen, het organiseren van midda gen voor kinderen en ga zo maar door. „Yahtzee is feite lijk een geluksspel, waarvan je beter geen wekelijkse acti viteit kan gaan maken. Dan raken de mensen er snel op uit gekeken. Maar inciden teel, in het kader van een toernooi is het erg leuk". Beker De deelnemers spelen in groepjes van vier een aantal spelletjes. Wie de hoogste to taalscore van de avond heeft mag zich kampioen van Lei derdorp noemen en kijgt een fraaie beker mee naar huis. Vrijwel het vol tallige bestuur van de Buiten gewonen is hier bezig met het spelen van Yahtzee: voor zitter Rinke van der Meer, secretaris An nelies van der Meer, pen- ningmeester Corrie Lamie en bestuurslid Joke van Al phen. „We kunnen ongeveer 100 deelnemers hebben", stelt Van der Meer, „maar als het er meer worden gaan we ook in de hal van Muzenhof zit ten". Er wordt het „gewone" Yahtzee gespeeld, en niet het meer ingewikkelde „Triple Yahtzee". „Het wordt anders nogal een gereken en we wil len het een beetje eenvoudig houden, zodat iedereen kan meedoen", stelt de voorzitter. Yahtzee wordt door het be stuur van de Buitengewonen omschreven als een spel waar van alles inzit. „Er zit poker in, kastje gooien, het afstrepen van getallencombi- naties. Mijn dochter heeft er nog door leren rekenen. Je moet er voor kunnen optel len en vermenigvuldigen", vertelt mevrouw Van der Meer. Over de achtergronden van het spel is de familie weinig bekend, afgezien van het feit dat de naam en de gebruikte letters Japans aan doen. De Amerikaanse spelletjesgi gant Milton Bradley brengt het spel op de markt, maar in huize Van der Meer zul je geen exemplaar vinden. „Ne genenveertig gulden en vijf tig cent kost zo'n doos, en daar heb je dan vijf dobbel stenen voor, een bekertje en een scorebloc dat zo dun is dat je bijna direct weer naar de winkel kunt lopen voor een nieuw bloknootje. Als je de dobbelstenen en een be kertje koopt en de velletjes kopieert ben je heel wat goedkoper uit", stelt Annelies van der Meer. De buurtvere niging zal op dezelfde manier voor het benodigde materaal zorgen op donderdag 22 mei. Belangstellenden moeten zich voor 16 mei inschrijven bij R.J.F. van der Meer, Al- phons Diepenbrocksingel 8 in Leiderdorp, tel. 413589. Le den betalen ƒ2,50, niet-leden ƒ3,50. pe_ J HAAG/ALPHEN DEN RIJN Zes- aiionderd gulden «tm zijn moeder te kort wieen grafzerk voor zijn riaoverleden zus te kun- h kopen. De 23-jarige attineerde uit Utrecht moot op 2 november het vorig jaar de hei ige hand te bieden, hij met weekendver- ief thuis kwam uit het van Bewaring. Hij 3 d gisteren terecht de Haagse rechtbank wegens een overval op twee Alphense winkeliers. Behalve het ontbrekende geld voor een grafzerk speelde de heroïneverslaving van de ver dachte een belangrijke rol om er tijdens zijn verlofdagen op uit te trekken. In het Utrecht se Huis van Bewaring hadden dealers nog geld van hem te goed. Inmiddels zijn de schul den die hij voor de aankoop van drugs in de Alkmaarse ge vangenis heeft gemaakt hij zit daar een straf van twee jaar uit wegens een andere overval ook al flink opgelopen. Voor de laatste beroving eiste de officier van justitie op nieuw twee jaar gevangenis straf. Verdachtes bezoek aan Alphen in de vroege zaterdagochtend eindigde tegen alle verwach tingen in op een regelrecht fi asco. In plaats dat hij onge stoord kon inbreken in een Alphense delicatessenwinkel, werd hij kort na binnenkomst op heterdaad betrapt door de eigenaar, die vlak na hem in zijn zaak verscheen. Toen iets later ook nog de zoon van de middenstander zijn gezicht liet zien, nam de hele onderne ming een onverwacht andere wending. Aanvankelijk werden vader en zoon door de binnendringer gedwongen plat op de grond te gaan liggen, nadat deze drei gend een zwart speelgoedpis tooltje onder hun neus had ge houden. Eén van hen had eerst ook nog de kluisdeur moeten openen. De zoon twij felde echter al vrij snel aan de echtheid van het vuurwapen en hij daagde de verdachte uit om er een gat mee in het pla fond te schieten. Toen deze daarop niet reageerde, ont stond er een worsteling tussen beide partijen, waarbij een volle champagnefles en twee dure flessen wijn op verdach tes hoofd werden stukgesla gen. Hij droop tenslotte af met een bloedende hoofdwond en een buit van slechts negentig gestolen guldens. „Niettemin wilde hij thuisko men met geld om een grafzerk voor zijn zusje te kopen", stel de gisteren zijn advocaat mr. A.J. van der Seys. Vervolgens zou zijn cliënt nog twee pogin gen ondernemen om geld te bemachtigen. Dat gebeurde in de Raadhuisstraat in een win kel voor electrische appara tuur en een school. Ook hierbij werd hij op heterdaad betrapt. Zijn advocaat verklaarde een deel van clients gedrag uit diens milieu: zijn zuster was indertijd ook aan drugs ver slaafd en verdachtes vader stond onlangs nog terecht voor een poging tot moo^d op zijn eigen vrouw, die op haar beurt weer op alcohol, medicijnen en mannen verzot zou zijn. De psychiater, die de Utrechte naar onderzocht, sprak overi gens van een van nature rusti ge, vreedzame en zeer gevoeli ge jongen, die zonder deskun dige begeleiding ongetwijfeld weer in de criminaliteit be landt. Mr. Van der Seijs sloot hierbij aan door voor een kor te vrijheidsstraf te pleiten en de absoluut noodzakelijke in zet van de reclassering, die zich volgens hem in dit geval veel te weinig aan zijn cliënt aantrekt. Vonnis op 23 mei. Onder redactie van Ton Pieters. KOMT KWARTIER, KOMT RAAD: „Gemoedelijk kwartier in Noord-Frankrijk. Een jonge Duitsche infanterist bij een oud boerenvrouwtje, dat misschien zelf zonen te velde heeft (maar dan van de andere partij), in kwartier". Een jong boerenvrouwtje was lang niet zo vertederend geweest, beste mensen. KOETSIER: „De heer C.Laan die zijn zilveren dienstjubileum vierde als koetsier bij dokter J.H.van Dorther te Nieuw-Ven- nep". juffrouw Wiesje de Mooij. Ze herdacht in de Congregatie der Franciscanessen te Steen bergen haar 40-jarig professie- feest. Het Zondagsblad vergast ons ditmaal op een overzicht van kerken in de Poolse hoofdstad Warschau, waar de Russische laars op de loop was gegaan voor de Duitse laars. „War schau is van ouds de stad der kerken", aldus het Zondags blad, „vooral der katholieke kerken. Onze foto's geven een paar mooie Warschausche kerken in beeld weer. Sinds de onderwerping der Polen door de Russen werden ver schillende katholieke kerken door de Grieksch-Orthodoxen ingepalmd. Thans zetelt er in Warschau behalve een Roomsch-Katho- liek Bisschop, ook een Grieksch-Orthodoxsch Aarts bisschop. De voornaamste kerken in de nieuwe stad zijn EEN DER VELE: „Een mooi kiekje uit Warschau, de hoofdstad van Polen: één der vele mooie katholieke kerken". de Sint Jozefskerk, de Kruis kerk en de Sint Annakerk, die in 1454 gebouwd en on langs gerestaureerd werd. In de oude stad, waar zich de meeste kerken bevinden, heeft men onder andere de Sint Johannes-kathedraal, welke vroeger met het ko ninklijk slot was verbonden, waarin een door Sobiëski aan de Turken ontnomen vaandel bewaard wordt en waarin men tevens een prachtig al taarschilderstuk van Palma Nova aantreft. Verder de Re formatie-kerk, die door Sieg- mond III in 1623 werd ge bouwd, en de Borromaeus- kerk in Italiaansche Renais- sance-stijl, in 1841 gebouwd". Zeventig jaar geleden, toen in de verhalen dieven en moor denaars vrijwel uitsluitend in „donkere bosschen" en op zandweggetjes voorkwamen en dan bij een overval door het slachtoffer „mijnheer de roover" werden genoemd, lachte men zich bijkans wild om een mop als de volgende: „A tegen B: „Geen wonder dat ge u altijd ziek gevoelt. Volg mijn raad en neem meer beweging, veel beweging". B:„Da's alles goed en wel, maar ik doe nooit iets zonder grond of aanleidende oor zaak". A:„Welnu, niets ge makkelijker dan dat, leen me honderd pop en ik sta er borg voor, dat je heel wat loopen kunt om ze van mij terug te krijgen!" Helemaal passend in de anec dotes rond de bekende „echte lijke wrijvingen" was deze: „Mevrouw: „Beste man, waar de echtvriend, de huisknecht beweert, dat ge hem geen or der gegeven hebt om ook voor mij een entréebiljet voor den schouwburg te halen". Heer: „Zeg eens Jan, verklaar mij dit eens, maar liegt niet". Huisknecht Jan: „U heeft ge zegd, haal voor ons twee bil jetten, en dat heb ik gedaan: één heb ik er aan mijnheer gegeven en het mijne heb ik aan de keukenmeid geschon ken".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13