Gijzenij nog vele jaren in Leiden Noord tddacSoum/rit 4» STAD OMGEVING De Leidse Courant komt door weer en wind WEEK EINDE Veel belangstelling voor open dag AZL TV-uitzending Omroep Rijnland AZL start galerie Receptie Fides Pacta 0 houdt open huis ffN De volksuniversiteit K&O houdt ^erdag 24 mei open huis. K&O zal op die et aanbod in taal-, studie en creativiteits- t jsen presenteren. Daarnaast zullen er de- 1 jraties en proeflessen gegeven worden in lokalen van het gebouw. ft voor de demonstraties dansexpressie, en clownerie wordt veel belangstelling icht. Verder staat er een uitgebreide mo- r w op het programma met ontwerpen die jursisten ziin gemaakt. Ook fotografen en nt-fotografen kunnen aan hun trekken O in de doka van hat K&O-gebouw. Tij- Je open dag kan al ingeschreven worden de cursussen in het seizoen '86-'87. Te- kan men inlichtingen krijgen over de jne opleidingen creatieve handvaardig- creatieve bezigheidsbegeleiding en ont- jn/vormgeven. De open dag begint om üur en duurt tot 15.00 uur. LEIDEN Voor de open dag die volgende week zaterdag in de nieuwbouw van het AZL wordt gehouden, hebben zich al meer dan vijfduizend belangstellenden aangemeld. Het ziekenhuis verwacht dat het totale bezoekersaantal tienduizend zal bedra gen. Op de open dag zullen verschillende afdelingen van het AZL zich presenteren. De dag is alleen toegankelijk voor bezit ters van een toegangskaart. Deze zijn verkrijgbaar op het bureau Voorlichting (gebouw 50, kamer 30 A) van het AZL, de informa tiebalie van het stadhuis en het VVV-kantoor in Leiden. De open dag wordt om 9.30 uur geopend door de directeur-generaal van het ministerie van onderwijs, J. van Londen. Vanaf twaalf uur zullen op het „Leidse Plein" in de nieuwbouw achtereenvol gens, Strizzo, Passadena Dream Band en I.T.M. optreden. Bezoe kers van de open dag zullen met opstapbussen vervoerd worden van de parkeerterreinen van het AZL naar de nieuwbouw. LEIDEN Omroep Rijnland zendt vanavond een televisieprogramma uit over het apothe- kerswerk in Voorschoten, Leiderdorp en Lei den. Tevens worden er beelden vertoond van de voorlichtingsdag op de Emilie Knappert Scholengemeenschap. Aansluitend volgt een reconstructie van het dagelijks leven in de Tweede Wereldoorlog. Deze productie kwam tot stand in samenwerking met de filmgroep „Tiem" en enkele andere Leidse organisaties. In het kader van zendtijd voor derden wordt een programma uitgezonden over een boekje over Leidse buurten. In het laatste item staat de Leidse Klussenbank centraal. De uitzending begint om 18.30 uur op BRT 2. Vondellaan afgesloten LEIDEN De Vondellaan wordt maandag voor het door gaand verkeer afgesloten. De afsluiting duurt ruim drie maanden. Als alles volgens plan verloopt, wordt de weg in augustus weer voor het ver keer opengesteld. De afsluiting is noodzakelijk in verband met de herinrichting van de weg. Begonnen wordt op het kruis punt Lage Morsweg Vondel- laan. De NZH-buslijnen 15 en 16 worden tijdelijk omgeleid via de Brandstraat, Muider- kring, Jan Luykenlaan, Lage Morsweg en Damlaan. !t bijdragen van Wil- k n Buijteweg, Marcel ilauff, Rob Perik en irt Visser. Foto Wim n Noort. indeltjes lemeen directeur Jan ndrik Peters van het Aca- pisch Ziekenhuis is niet Is van commercie. Hij dt het geen vies begrip, j niet in de gezondheids- g. Gretig draagt hij die uwe filosofie uit en schopt irmee stevig aan tegen lige huisjes die altijd al imerkend zijn geweest ir de gezondheidszorg, commercieel Peters kt en doet, bleek dezer en weer eens bij het lezen i de berichten over de ga- ie, die in het nieuwe zie- ihuis wordt onderge- fht. Hedendaagse kunst landelijk niveau wordt toongesteld. Nee, de gale- .is niet bestemd voor Leid- ncunstenaars. Voor hen is ers in de nieuwbouw gele- -4heid voldoende om hun ale niveau te etaleren. Iftj klinkt allemaal wat pre- tieus. Hoewel het wel past -Heen beleid waar ontwer- 5 van naam en faam zoals —tn de Bouvrie worden in- luurd om het interieur de ontmoetingsruimte )r hun rekening te nemen. "Tir toch is het vreemd, iniral als men daarbij de ^)[aarste van 's rijks schat- in ogenschouw neemt, ar vooral ook op de ge- Idheidszorg geknibbeld bt te worden, begint het Idse Academisch Zieken- zomaar met een kostba- alerie. wil zelfs nog meer: „Het streeft naar de vorming een eigen collectie", luidt persbericht. Hoe is het in elsnaam mogelijk als op lfde moment in het aan- bedden wordt geschrapt, antwoord op die klem de vraag geeft de direc- van het AZL zelf: Door soring. Van de hoofd- emer krijgt men een be- van 75;000 gulden voor nkoop van hedendaagse De galerie is gebouwd ngericht door de Zieken- Diensten Groep, die het schoonmaken van hospitaal zorgt alsmede de exploitatie van de winkel tjes op het Leidse Plein voor zijn rekening neemt. Kortom het AZL krijgt de kunst voor niets, want er is sprake van sponsoring. Maar er zit natuurlijk wel een ad dertje onder het gras. Als straks zou blijken, dat een medisch apparaat niet aange schaft kan worden, de tele fooninstallatie niet deugt of het dak lekt, dan zal bij me nigeen de vraag opwellen of dat sponsorgeld niet ergens anders voor gebruikt had be horen te worden. Voor de ge zondheidszorg dus. Abstract In frisse en vrolijke kleuren gestoken, zag deze week het programma van het spik splinternieuwe college van PvdA, VVD en Links Leiden het licht. In tegenstelling tot de duffe paarse omslag van het programma van de voor gaande twee PvdA/VVD-col- leges het paars was een mengeling van het socialisti sche rood en het liberale blauw ziet het nieuwe pro gram er heel wat fleuriger uit. Drie vlakken in blauw, rood en geel (de -kleur van de PSP) opgemaakt naar het idee van de Amerikaanse kunstenaar Barnett Newman. De vlakverdeling geeft tot op de millimeter nauwkeurig de machtsverhouding tussen de drie partners weer. Een pro gramma waarmee je de in houd daargelaten voor de dag kan komen. Zeg maar gerust een kunstwerkje dat wat abstractie betreft uitste kend past bij het college dat er achter schuil gaat. Dat geldt ook voor het motto dat dit college zichzelf heeft toegeëigend: „Who's afraid of red, yellow and blue", ana loog aan de titel van het schilderij van Newman, waarvan het hele idee is af gekeken. Waarmee alle twij fel over de curieuse samen stelling van dit college in de kiem wordt gesmoord. Hoe wel, het moet de oplettende krantenlezer niet ontgaan zijn, dat het slecht is afgelo pen met het gelijknamige schilderij. Deel uitmakend van de collectie van het ste delijk museum in Amster dam, moest het onlangs zwaar beschadigd worden af gevoerd. Zodat nog slechts de vraag rest of de vergelijking tussen het Leids college en het kunstwerk ook op dit punt zo treffend gekozen is. Pion (1) In tegenstelling tot één van zijn collega's in de regio, zijn de bevoegdheden van Wasse naars eerste burger Piet Heijn Schoute (oud-VVD wethouder in Leiden) uitge Is hier nu sprake van moderne kunst? Zero, kubisme, im- of expressionisme, post-modernis- me? Of is er sprake van een toevalstreffer, het stilleven van een naakte rustplaats. Waar niet de houtworm of de bezuinigingen hebben toegeslagen, maar simpelweg onderhoud wordt ge pleegd. Als dan het fotografisch oog het spel van licht en schaduw vastlegt, dan is er sprake van toegepaste kunst. Vergankelijk ook. Want binnenkort is er weer een echte rustplaats aan de Europaweg, daar waar op een steenworp afstand de rijksweg Amsterdam-Den Haag zijn voertuigen over de afrit naar Leiden en Zoeterwoude-Dorp spuwt. breid. „Zelf heeft hij daar niet om gevraagd, dat hebben wij gedaan", zo heeft de VVD in Wassenaar inmiddels uitgelegd. Waar» in Leiden het bij uitstek de PvdA is, die de burgemeester tegenwerkt, is in Wassenaar dezelfde par tij het kind van de 'rekening. Want de taakuitbreiding van Schoute is door de Wasse- naarse socialisten niet in dank aanvaard. „Onze ach terban is bijzonder kritisch over deze zaak en vraagt zich af of politieke posten als per soneel en organisatie wel bij een niet politieke figuur als de burgemeester terecht moeten komen", aldus PvdA- leider Goulooze. Enigszins verbitterd voegde hij daar nog aan toe, dat wat hem betreft nef als de vorige vier jaar „doorgeregeerd" had kunnen worden met al leen de VVD. Dan was de burgemeester in het hele ver haal waarschijnlijk niet voor gekomen. Pion (2) De reden om de portefeuille van Schoute uit te breiden, is niet zozeer gelegen in uitzon derlijke kwaliteiten van deze burgemeester als wel dat de samenstelling van het college dat noodzakelijk maakte. De zetelwinst van het CDA was voor de VVD de machtig ste partij in de Wassenaarse raad reden om deze partij in het college te halen. En waar de liberalen één wet houder aan het CDA afston den, eisten zij van de PvdA ook de bereidheid om in te leveren. En zo kwam de post personeel en organisatie, wel licht tot diens eigen verras sing, bij de burgemeester te recht. Zodoende behoudt de VVD de macht in het college. De overeenkomst met Leiden is duidelijk. In beide plaatsen was de burgemeester als pion inzetbaar in een partijpolitiek spelletje. Zij het dat Piet- Heiin Schoute er zijn voor deel mee kon doen en Goe- koop met de brokken bleef zitten. Miljoen Hij heeft er lang op moeten wachten, maar uiteindelijk was het dan zover. Henk Mostert werd op 2 mei geïn stalleerd als nieuwe commis saris van politie in Leiden. „De politietaak moet helder, duidelijk en rechtvaardig worden uitgevoerd", sprak hij bij die gelegenheid. Dat niet iedereen daar even veel vertrouwen in heeft, bleek gisteren bij de aankon diging van een „massale en effectieve" blokkade, die op 22 mei tijdens de officiële opening van het nieuwe poli tiebureau aan de Lange- gracht moet plaats hebben. Of Mostert daar tijdens zijn installatie al van de hoogte was, is niet duidelijk maar wat wel zeer helder door kwam, was zijn pleidooi voor uitbreiding van het Leidse politiekorps. Dat korps be staat nu uit ruim twéehon- derd dames en heren en daar zouden er twintig bij moeten komen, betoogde de commis saris. Hij haakte daarbij in op de discussie over de uitbreiding van het aantal wethouders in Leiden, wat de gemeente jaarlijks zeker twee ton kost. Als zo'n louter op partij poli tieke overwegingen geba seerde uitgave verantwoord is/ moet een stevige uitbrei ding van het aantal agenten op kosten van de gemeente zeker kunnen, moet Henk gedacht hebben. Hoeveel twintig agenten per jaar kosten, zei hij er niet bij maar een woordvoerder van de politie houdt het op min stens een miljoen per jaar. Waar dat geld vandaan moet komen, dat mag de gemeente zelf uitzoeken. Maakt het voorstel van Mos tert kans? Het antwoord is natuurlijk nee. En dat wist Henk uiteraard ook toen hij zijn verhaal hield. Zijn op merking had daarom hoe goed bedoeld ook nog het meeste weg van een wat erg doorzichtige poging een goe de indruk op de manschap pen te maken. Staphorst (1) „Een innemende persoonlijk heid met een geheel eigen stijl van optreden die in staat is gebleken met verschillen de lagen van de bevolking om te kunnen gaan en daar mee veel goodwill heeft ge kweekt". Bovenstaande kwalificatie komt voor rekening van de fractievoorzitters in de Leid se gemeenteraad en heeft be trekking op burgemeester Cees Goekoop. Het moge dui delijk zijn dat Goekoop van hen nog zes jaar mag blijven. Zes jaar geleden, om precies te zijn op 18 augustus 1980, was de toen kersverse burge meester onderwerp in geheel andersluidende kritieken. Natuurlijk, CDA en VVD waren blij met deze burger vader van liberale signatuur. Maar bij de progressieve par tijen heersten aanmerkelijk minder-optimistische toe komstverwachtingen. „Mijn vertrouwen geef ik u nog niet, dat moet gewonnen worden", gaf de toenmalig PvdA-fractievoorzitter (in middels wethouder) Jit Pe ters te kennen. Kennelijk is Goekoop daar uitstekend in geslaagd. Staphorst (2) Het vertrouwen van de PvdA werd echter overwoe kerd door partij-principes over de politiek-onderge- schikte rol van de burge meester. Waardoor Goekoop zich genoodzaakt ziet zijn tweede ambtstermijn niet te zullen uitdienen. In zoverre dat na te gaan is, lijkt Goekoop ook het ver trouwen gewonnen te heb ben van de Leidse burgerij. Men zal de PvdA de argwa nende houding jegens de bur gemeester dan ook niet in dank afnemen. Wellicht om mogelijk verwijten voortijdig de kop in te drukken, stelde de socialisten al snel vast dal het vertrek van Goekoop „geen ongelooflijk groot pro bleem" is. En kaatste men de bal terug naar de burgemees ter: „U had het allemaal kun nen weten toen u naar het burgemeesterschap van Lei den solliciteerde". Goekoop maakte deze week kort en krachtig een einde aan deze smoezerij. „Als u mijn herbenoeming wilt overwegen, heb ik het recht hetzelfde te doen". Om de PvdA nog een flinke schop na te geven met de constate ring dat Leiden zo langza merhand het Staphorst van het westen aan het worden is. Dat laatste moet hard aange komen zijn, zou je zeggen. Al jaren poogt Leiden zich te ontworstelen aan het imago van een middelmatig provin ciestadje. Om uiteindelijk te ruggebracht te worden naar het niveau van een keurige plattelandsgemeente, waar van het monumentale aan zicht vooral wordt bepaald door historische opvattingen en heilige huisjes. nog steeds in De Kooi geves tigd. Gijzenij is het wachten moe, maar gevreesd moet worden dat over de nieuwe plaats van de metaalhandel en de financiering van de hele verhuisoperatie nog vele maanden, misschien wel ja ren gediscussiëerd zal wor den. Volgens de bestaande plan nen zou Gijzenij naar de Roomburgerpolder moeten verhuizen. Ook de Leidse Be- tonmortelcentrale nu ge vestigd aan de Zoeterwoudse- weg en eveneens „wegbe- stemd" is daar een plaats toebedacht. Bewoners van de aan de andere kant van het water gelegen wijk Meerburg zien de komst van de niet zo milieuvriendelijke bedrijven niet zitten. Zij hebben dan ook een kroonberoep inge- 4ETAALBEDRIJF IS WACHTEN MOE steld. Eigenaar J. Gijzenij kan zich de bezwaren van de wijk wel voorstellen. „Wij ruimen de rommel uit de re gio op. Dat is niet zo'n fraai gezicht. Ik kan me voorstel len dat niemand dat graag in zijn achtertuin heeft. Aan de andere kant moeten metaal verwerkende bedrijven wel bestaan en dus ook ergens een plaats krijgen". Tweede probleem bij de ver huizingen van het sinds 1857 in Leiden gevestigde bedrijf en de Betonmortelcentrale is de financiering van het ge heel. Bij de Roomburgerpol der zou een haven moeten worden aangelegd om de handel van Gijzenij aan en af te kunnen voeren en dat is een miljoenenproject. Boven dien zal aanpassing van het terrein aan de eisen van Gij- Al in 1978 kreeg het metaalbedrijf Gijzenij te horen, dat het aan de Timorstraat niet meer gewenst is. EIDEN Het metaal- ïdrijf Gijzenij zal nog ren in Leiden Noord jn gevestigd. Van de Dgingen het bedrijf uit lilieu-overwegingen in de Zijloever weg te =^len, lijkt voorlopig iets terecht te komen. m 1978 kreeg het metaalbe- •ijf Gijzenij te horen, dat |t aan de Timorstraat niet —eer gewenst is. Het bedrijf, —ft sloopmetaal verwerkt, EEEiroorzaakt teveel geluidso- EEtrlast voor de buurtbewo ners. In het bestemmingsplan ird daarom opgenomen, dat EE de plaats van de ijzerhan- 1 een park en een fietspad EEEngelegd moet worden. Nu =ht jaar later is het bedrijf zenij tonnen vergen. Eige naar Gijzenij: „Ik ben voor stander van een grondruil met de gemeente. Op het nieuwe terrein voor mijn be drijf moeten dan wel enige faciliteiten aangebracht wor den. Er moet een fundering zijn voor de kraan en er moet een weegbrug komen. Het terrein moet vanzelfsprekend goed bereikbaar zijn over land en over het water". Gijzenij vindt wel dat er nu eens duidelijkheid komt over de verplaatsing van zijn be drijf. „De hele affaire komt mijn bedrijf niet ten goede. Mijn machines moeten eigen lijk vervangen worden, maar vlak voor zo'n verhuizing be gin ik daar natuurlijk niet aan. Nog daargelaten of ik wel een. hinderwetvergun ning krijg", aldus Gijzenij. De eigenaar van het bedrijf zegt schade te lijden door de slechte staat van de appara tuur. „De machines worden onbetrouwbaar. Als ze uitval len als het druk is, stapelt het ijzer zich hier torenhoog op". De vrees van de heer Gijzenij dat een verhuizing nog wel even zal kunnen uitblijven, wordt gedeeld door de ge meente Leiden. De heer H. van der Wiel van Grondza ken verwacht niet dat de problemen rond de verhui zing van het bedrijf snel op gelost zullen zijn. „De hele operatie kost erg veel geld. Daarbij zit het bedrijf waar het ook is altijd in de weg. Aan de andere kant zijn dit soort bedrijven noodzaak, de samenleving kan ze niet missen". ZATERDAG 10 MEI 1986 PAGINA 11 LEIDEN Het AZL opent komende dinsdag, enkele da gen voor de officiële opening van de nieuwbouw, in het nieuwe ziekenhuis een galerie. Drs. R.R. de Haag, directeur van de Rijksdienst Beeldende Kunst verzorgt de officiële openingshandeling om 17.00 uur. De galerie gaat van start met een expositie onder de ti tel 'Zeven Kunstenaars'met werken van-Rene Daniels, Lu- cassen, Joris Geurts, J.C.J. van der Heijden, Emo Verkerk, Carel Visser en Mariene Du mas. In de galerie worden exposi ties gehouden die gewijd zijn aan hedendaagse kunst. Het AZL is van plan werk van na tionaal niveau te tonen; men heeft bewust niet voor lokale kunst gekozen. Leidse kunste naars kunnen in het nieuwe ziekenhuis toch wel aan hun trekken komen. Behalve de galerie lenen het zogenaamde Leidse Plein en de vele open bare ruimten zich uitstekend voor exposities met hun werk, aldus het AZL. Gekoppeld aan een tentoonstellingsbeieid van landelijk niveau, streeft het AZL naar de vorming van een eigen collectie, mede verkre gen door gelden uit sponso ring. Zo zal de heer J.W. de Jong, voorzitter van de direc tieraad van Medicom Zes (de hoofdaannemer van de nieuw bouw van het ziekenhuis) bij de officiële opening een be drag van 110.000 gulden aan bieden voor kunstaankopen. Het AZL zal het bedrag ge bruiken om uit de verschillen de tentoonstellingen werk aan te kopen. Ook de bouw en de inrichting van de galerie is door sponsoring gefinancierd. Bij de officiële opening van het AZL zal de heer A D. Fun- ke Küper van de Ziekenhuis Diensten Groep de galerie of ficieel overdragen aan de di rectie van het AZL. Werk van Carel Visser. Een geschminkte Venetiaan, in beeld gebracht door Dirk Ket ting. De tentoonstelling 'Zeven Kunstenaars' is samengesteld door P. van Dam, M. van der Heijden en M. Rijnders en is te bezichtigen van 14 mei tot en met 15 juni. De galerie is ge vestigd op de begane grond in de nieuwbouw. De openingstij den zijn van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 16 uur en in het weekeinde van 14 tot 17 uur. De toegang is gratis. Een dag na de opening van de galerie, op 14 mei, wordt een tentoonstelling van de Leidse fotograaf Dirk Ketting op het Leidse Plein van het nieuwe AZL geopend. De expositie geeft een impressie in zwart wit foto's van het carnaval van Venetië. Deze tentoonstel ling wordt om 17.00 uur geo pend door ambasadeur L. Car- ducci Artenisio van Italië in ons land. LEIDEN Als Fides Pacta vanmiddag kampioen wordt van de promotieklasse D, houdt de Leidse korfbalclub vanavond om half negen een receptie in het clubhuis aan de Zoeterwoudse Singel. Aansluitend heeft een groot feest plaats voor de leden. De kampioenswedstrijd begint vanmiddag om vier uur op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel. Tegenstander is VES. Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's, elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, door storm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11