Moskou erkent: Omvang cernramp is onderschat a Subsidies op landbouw schaadt Derde Wereld Na zeven jaar verkiezingen in Bangladesh Een bijdetijds geschenk jlTENLAND Ceidóc Sou/LCi-nt J India: geen alimentatie voor moslimvrouwen Verkiezings nederlaag Thatcher verwacht Verdachten explosie op disco bekennen andere aanslag OPLEIDERS IN TOKIO: IRA-leden ontkennen aanslag op Thatcher te hebben gepleegd -<3SM WOENSDAG 7 MEI 1986 PAGINA 5 ^jk piloot op jische tv IDEN De Libische jsie heeft gisteravond opgezwollen en gedeel- i ontbonden lijk laten dat was aangespoeld in uurt van Tripoli. De in- werd gewekt dat het gaan om een van de Amerikaanse piloten ia de militaire actie te- Libië zijn omgekomen. Libiërs maakten de titeit van de man, die n militair uniform aan- j niet bekend. Surinaamse partijen willen niet regeren PARAMARIBO De Suri- naamse legerleider Bouterse heeft de „oude" politieke partij en in zijn land vorige week ge vraagd deel te nemen aan de re gering. De partijen VHP, NPS en KTPI hebben echter gewei gerd verantwoordelijkheid te dragen over een „failliete boel, zolang de rol van het leger niet duidelijk wordt gesteld". Dit is vandaag in politieke kringen in Paramaribo vernomen. Bouterse zou met steun van de politieke partijen willen proberen ont wikkelingsgeld van Nederland los te krijgen. Vrouw vindt lot van/3V2 miljoen na zes maanden WOODINVILLE Een vrouw in de Verenigde Staten die in een kast naar een rekening zocht, vond in plaats daarvan een zes maanden oud lot, dat 1,4 miljoen dollar (f3,5 miljoen) waard was en eind deze week zou zijn verlopen. De 64-jarige Dott Martin uit Woodinville meldde dat ze de rekening niet gevonden had. Vier dagen voordat het lot niets meer waard zou zijn vervoeg de het echtpaar Martin zich bij een kantoor van de staatsloterij en kreeg de eerste van 20 jaarlijkse cheques van netto 55.739 dollar. Franse kernproef op atol Mururoa WELLINGTON Frankrijk heeft vandaag opnieuw een ondergrondse kernproef uitge voerd op het atol Mururoa in het zuiden van de Stille Oceaan. Het was de derde Franse kernproef sinds de gro te protestactie van de milieu organisatie Greenpeace, waar bij de Rainbow Warrior door de Franse geheime dienst werd opgeblazen. Nieuw-Zee- land heeft de kernproef on middellijk verooreeld. Premier Lange constateerde dat Frank rijk de sterke weerstand tegen de kernproeven in het Stille Oceaangebied blijft negeren. Luchthavenpatrouille volgt vliegtuigen LAGOS Gewapende pa trouilles zijn begonnen met het volgen van vliegtuigen die op de Nigeriaanse luchthaven La gos voor vertrek naar de start baan rijden. Zij hebben op dracht het vuur te openen op iedereen die zich daar onbe voegd ophoudt. De laatste twee weken zijn toestellen van Iberia, Nigeria Airlines en Ethiopian Airlines drie keer halverwege de start tegenge houden door bandieten die, zonder succes, de laadruimten probeerden binnen te dringen. Lagos staat bekend als een van de minst veilige luchthavens ter wereld. NEW DELHI Het parlement van India heeft gisteren een omstreden wet aangenomen, waarin wordt bepaald dat gescheiden islamiti sche vrouwen geen alimentatie krijgen van hun voormalige echtgenoot. Het voorstel werd goedgekeurd na 14 uur stormachtig debateren. Tegenstanders verklaarden dat de status van moslimvrouwen nu wordt gereduceerd tot die van dieren. Met het wetsontwerp, dat een splitsing binnen de 80 miljoen mensen tellende islamitische gemeenschap in India tot gevolg had en aanleiding was tot protesten in het hele land, worden mannen na drie maanden vrijge steld van het betalen van alimentatie. )SKOU Plaatselijke nctionarissen van de rncentrale in Tsjerno- hebben aanvankelijk "^omvang van de ramp -*t onderkend. Dat eft Boris Sjtsjerbina, ofd van de officiële jnmissie van onder- ëk, verklaard op een rsconferentie in Mos- |u. Veel meer nieuws id de Sovjet-functiona- l echter niet te melden, jvendien kregen wes- verslaggevers geen legenheid een vraag te Hen. Igens het relaas van erbina gebeurde het on- k op zaterdag 26 april om 1 uur terwijl men doende de centrale volgens plan te leggen. De preciese :aak is nog niet bekend, ir het eerst werden con- ite cijfers gegeven over de pgte van de straling in het tipgebied. In de directe jgeving van Tsjernobyl ird volgens Sjtsjerbina ten Dgste 15 millirem per uur tneten. Nu is de straling g maar een derde daarvan. andere berichten wordt ater gesproken over 200 llerem per uur. Dat stra- gsniveau is zo hoog, dat t binnen twee uur dodelijk n zijn. In Kiev bedraagt de iling volgens Sjtsjerbina millirem. Geringe stijgin- i mat men ook in het irden van de Oekraïne, it-Rusland en in Moldavië, „de veiligheidsnormen het Internationaal Bu- bu voor Atoomenergie iEA zijn niet overschre- in", zo werd gezegd. Weste- ke deskundigen stellen de Ituurlijke straling op onge ler 110 millirem per jaar. blgens Sjtsjerbina verandert lor het ongeluk niets aan de tvoering van het kernener- eprogramma van de Sovjet- nie. Deze wordt in „hoog mpo" voortgezet, zei hij. Eerste onderminister van volksgezondheid Jevgeni Vo- robyev verklaarde dat in to taal 204 mensen met radioac tieve vergiftiging in zieken huizen zijn opgenomen, van wie er achttien in ernstige toestand verkeren. De meeste verwondingen zijn het gevolg van de inademing van radio actieve iodiu tige stoffen. Op de persconferentie in Moskou werden opnieuw de aanhoudende klachten van het westen over de te late en onvolledige informatie van de hand gewezen. „De ver giftiging van de internationa le atmosfeer met politieke ra dioactiviteit is niet minder gevaarlijk dan lekken in kerncentrales". Vooral de Verenigde Staten moeten het ontgelden in de berichten over westerse rampen, die sinds het ongeluk in Tsjerno byl een vast bestanddeel van het dagelijkse nieuwsaanbod van het persbureau TASS Amerikaanse experts hebben de Russische schets van de gebeurtenissen in Tsjernobyl „geloofwaardig genoemd. De 36 uur die de Russische autoriteiten zeiden nodig te hebben gehad om het gebied rond de reactor te evacueren, vormden volgens de Ameri kaanse experts een redelijk tijdsbestek. Duitse kennis De Russische handelsmissie in West-Duitsland heeft de Kerntechnische Hulpdienst in Keulen gevraagd of de Sovjet-Unie twee speciale voertuigen kan huren of ko pen, die met afstandsbedie ning kunnen worden ingezet voor bergingswerkzaamhe den bij de kerncentrale in Tsjernobyl. Het bedrijf is op zijn gebied het modernste ter wereld. Het beschikt over speciale voertuigen, robotten, meetappararaten en jodium- filters, die alle op afstand be diend kunnen worden. Het personeel bestaat uit dertien deskundigen en honderd spe ciaal opgeleide vrijwilligers, die opgeroepen kunnen wor den in geval van een noodsi tuatie. De voertuigen zijn nog nooit ingezet bij een kern ramp. Wel werden ze twee maal gebruikt om defecte stralingsbronnen te verwijde ren, een keer in een onder zoekslaboratorium en een keer in een ziekenhuis. Waarschuwing De Sovjet-Unie kwam giste ren met de eerste officiële waarschuwing aan de bevol king. Deze beperkte zich tot de mensen in het gebied van Kiev. Het Oekraïense minis terie van volksgezondheid waarschuwde de bevolking van Kiev en omgeving geen plaatselijk geteelde blad groenten te eten, voedsel in staatswinkels te kopen en „minder buiten te lopen". De Tsjechische mensenrech tenorganisatie Charta 77 heeft er bij de regering in Praag op aangedrongen openheid te verschaffen inza ke de hoeveelheid radioactie ve straling. Van de bewoners van de Oostbloklanden zijn de Tsjechen tot nu toe het meest verstoken gebleven van informatie over het on geluk in Tsjernobyl en de mogelijke gevolgen. De persconferentie in Moskou van de commissie die de kernramp moet onderzoeken. Tweede van links voorzitter Boris Sjtsjerbina. DHAKA Voor het eerst na zeven jaar worden vandaag in Bangladesh parlementsverkie zingen gehouden. Voor deze verkiezingen heb ben zich zo'n 1.100 vertegen woordigers van 28 verschillen de politieke partijen en 400 on afhankelijke politici kandidaat gesteld. Verwacht wordt dat de meeste zetels in het parle ment verdeeld worden tussen de Nationale Partij van presi dent Ershad en de Awami Liga, die geleid wordt door een dochter van de in 1975 bij een staatsgreep omgekomen president Mujibur Rahman. De Nationalistische Partij, een oppositiepartij die geleid wordt door de weduwe van een an dere vermoorde president, heeft tot een boycot van de verkiezingen opgeroepen. Veiligheidstroepen in Bangla desh houden in Dhaka een oogje in 't zeil aan de voora vond van de verkiezingen. Eer der deze week raakten zij slaags met anti-verkiezingsde- monstranten. Tijdens de drie weken duren de campagne voor de verkie zingen van vandaag zijn zeker elf mensen om het leven geko men en meer dan 800 gewon den gevallen. President Ershad kwam in 1982 door een staatsgreep aan de macht. Tot nu toe heeft hij driemaal geprobeerd verkie zingen te houden, die echter iedere keer werden geboycot door de oppositie. Sinds Bangladesh in 1971 on afhankelijk werd van Pakis tan, is het land herhaaldelijk het toneel van politieke ge- weldddigheden geweest. Op 't ogenblik is de staat van beleg van toepassing. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot- Britannië wordt verwacht dat de verkiezingen die morgen plaatsvinden een nederlaag op zullen leve ren voor de Conservatieve Partij van premier That cher. De Falkland-factor werkt niet langer in haar voordeel; Thatcher betaal de onlangs haar Falkland- -schulden aan president Reagan met steun inzake de Amerikaanse luchtaan vallen op Libië. Politieke waarnemers zijn be nieuwd hoeveel stemmen deze houding Thatcher zal kosten. Morgen betwisten partijen in Engeland, Wales en Schotland elkaar zo'n 5.300 zetels in 207 plaatselijke besturen. Londen en andere grote ste den, waaronder Liverpool, zijn er ook bij. Bovendien worden nog twee tussentijdse verkie zingen gehouden, met name in het district Ryedale van het Noordengelse graafschap Yorkshire, en in het district Derbyshire West. De uitslagen van beide tussen tijdse verkiezingen zullen wor den beschouwd als barometers voor wat Thatcher zou kun nen te wachten staan als ze volgend jaar of uiterlijk in 1988 nieuwe parlementsver kiezingen uitschrijft. Thatchers conservatieven zijn in alle opzichten in het defen sief. Zondag nog deed de pre mier in een radio-interview een poging om haar serviele houding ten aanzien van presi dent Reagan goed te praten. Vele leden van haar eigen partij vinden het niet goed, dat hun land tegenwoordig wat Amerika betreft praktisch even onderdanig is als de sa tellietstaten van het oostelijke blok dit zijn ten opzichte van de Sovjet-Unie. Ook Thatchers pogingen om de ziekelijke eco nomie te „veramerikaniseren", stuiten nogal op Conservatieve tegenstand. Thatchers troepen lijken niet veel meer te kunnen doen dan zich inspannen om de schade, die zij verwachten, zoveel mo gelijk te beperken. De Allian tie van liberalen en sociaal-de mocraten heeft nu zo'n 1.100 van de 5.300 plaatselijke zetels en hoopt op een zetelwinst van 600 tot 700. Ook de socialisten lijken er goed voor te staan. WEST-BERLIJN De twee Ara- trokken te zijn geweest bij de aan- liteit. Zij hebben de aanslag op de bieren die vorige week donderdag slag op het kantoor van de Duits- disco (nog) niet bekend. Volgens de zijn gearresteerd op verdenking van Arabische Vriendschapsvereniging politie heeft het tweetal de explosie- het plegen van een bomaanslag op in West-Berlijn. Daarbij vielen ech- ven gekregen van de Syrische am- de discotheek La Belle in West-Ber- ter geen doden. De verdachten heb- bassade in Oost-Berlijn. lijn, hebben bekend eind maart be- ben de Jordaanse en Duitse nationa- KIO De leiders van industrielanden, die tot leren in Tokio bijeen ten, hebben voor de pte maal toegegeven landbouwoverschotten r een belangrijk deel staan door het geven l exportsubsidies. Vol- |s de verklaring scha- l de industrielanden, tee de ontwikke- inden, die niet tegen de prijzen kunnen op con curreren. De landbouw- produktie moet derhalve beter worden afgesteld op de wereldvraag. Dat blijkt uit de slotverklaring die gisteren door gastheer Na- kasone werd voorgelezen. Voor de meeste deelnemende landen is de economische top conferentie naar wens verlo pen. President Reagan en pre mier Thatcher konden zich in de handen wrijven na de ui terst scherpe veroordeling van terrorisme in het algemeen en van Libië in het bijzonder. De premiers Craxi en Mullrony zijn respectievelijk naar Italië en Canada teruggekeerd met het idee zo nu en dan aan te mogen zitten bij de machtige Groep van Vijf. En de politie ke leiders van de industrielan den vonden elkaar in een ver klaring waarin de Sovjet-Unie wordt verweten de kernramp in Tsjernobyl veel te laat te hebben aangemeld. Ook de onderwerpen waar de top eigenlijk voor bij elkaar was gekomen, zijn blijkens de slotverklaring naar tevreden heid afgehandeld. Het voorstel van de Amerikaanse minister van financiën James Baker werd bijna als zoete koek ge slikt: er moet een systeem ko men opdat de wisselkoersen minder sterk fluctueren en het economisch beleid moet wor den gecoördineerd opdat de groei van de wereldeconomie gehandhaafd kan blijven. Dat betekent dat scherper gelet gaat worden op signalen zoals werkloosheid en inflatie, die graadmeters voor zowel wis selkoersen als groei vormen. Afgezien van premier Lubbers en de voorzitter van de EG- commissie Jacyues Delors, die zich buiten spel geplaatst za gen in zake de zeggenschap in de valutahandel, vormt de top alleen voor premier Nakasone een heel bittere pil. Hij had de Japanse ondernemers immers beloofd iets te zullen doen aan de dure yen. Kreeg Japan vo rig jaar nog 242 yens voor een dollar; nu is de Amerikaanse munt nog maar 166 yens waard en verwacht wordt dat het zal zakken tot onder de 150. De Japanse ondernemers raken hierdoor in grote moei lijkheden, maar de overige re geringsleiders weigerden maatregelen te nemen om een halt toe te roepen aan de stij gende yen. Met de verkiezin gen in het vooruitzicht kon Nakasone geen pijnlijker ne derlaag lijden. Linke Lowietje wist genoeg van het za- even om het niet te laten bij een doodenkel ingesprekje. Nadat hij de vele voorschotjes geteld, die de „captains of industry" hem and hadden gesteld, ging hij over tot het -fcolideren van de reeds veroverde positie, potje stond nu op het vuur en diende lekker fm gehouden te worden. Hij vond nu, dat hij varmhouden het beste kon laten geschieden dètgene te gaan organiseren wat een ze- kronkelige Simon C. wel eens heeft aange- met het begrip verticaal vermaak. Het zal lelijk zijn, dat wijze mannen hiermee een Zakelijkheid bedoelen, waarbij men blijft in. En als men dan nog ziet, dat de staande sonen, die aan deze vermakelijkheid deelne- n, allemaal een glaasje geestrijk vocht in de d houden, dan ligt de conclusie voor de d: Linke Lowietje organiseerde een cocktail- ty- Voor dit doel had de schelm zowel dure zaal als een fraai smokingcostuum ge- rd en hij had alle belangrijke bonzen van en industrie uitgenodigd. Hij gaf daar nog maals een uiteenzetting van zijn rallyplannen en hij toonde zich een gulle gastheer. „Drink de boel maar op, jongens," lachte Lowietje. „Als alles op is, bestellen we nog méér." - (Het wordt tóch van jullie eigen centen betaald, dacht de schavuit erbij.) Welnu, de cocktailparty werd een daverend succes, de geld- en persbonzen waren bij de flessen gewoon niet weg te slèèn en het eind van het liedje was dus, dat de finan ciële basis van de rally stevig op haar pootjes stond. En de HH. Journalisten zorgden wel, dat alles in de krant kwam, lekker opgemaakt en zo- Laat in de avond werd een van de kran ten moeizaam gespeld door Eelco Eelkema, die zéér zorgelijk keek. „Daar koom'n beslist moei- lijheed'n van", peinsde Eelco. - Toch schenen de machinaties van Linke Lowietje succes te hebben, want de volgende ochtend bracht de post al een stapeltje brieven in zijn bus. Daar waren verzoeken bij om inlichtingen alsmede aanmeldingen tot deelneming aan de knetterral ly. Wat kon er dus eigenlijk nog fout gaan (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De IRA-le den die op 12 oktober 1984 zouden hebben ge probeerd premier That cher te vermoorden, ont kennen de bomaanslag op haar hotel in Brighton ge pleegd te hebben. Het proces tegen de IRA-leden is gisteren gestart. Ver- wacht wordt het dat zes tot acht weken zal duren. Dit proces gaat gepaard met sterk verhoogde waakzaam heid van de politie. Voor aan vang cirkelde een helikopter over de rechtszaal. Er zaten scherpschutters met mitrail leurs en geweren op de daken en het hele gebouw was om singeld. Alle mensen die in rechtszaal 2 een plaatsje wisten te be machtigen, werden vooraf grondig gefouilleerd. De poli tie is vastbesloten niets aan het toeval over te laten zolang het proces duurt. De hoofdverdachte, Patrick Joseph Magee (34), uit Belfast, ontkent dat hij de bom die Thatcher en verschillende le den van haar kabinet om het leven moest brengen, zou heb ben geplaatst in haar suite van het Grand Hotel in Brigthon. Tijdens het conservatieve par tijcongres van oktober 1984 was dit Thatchers hoofdkwar tier. Magee ontkent ook moord op vijf prominente leden van de regeringspartij, die omkwa men toen het hotel door een zware explosie werd getroffen. De bom ontplofte om drie uur in de morgen, toen de premier net wilde gaan slapen. That cher legde korte tijd later doodkalm een verklaring af voor de tv. Magee en vier andere IRA-le den, onder wie twee vrouwen, ontkennen bovendien dat zij tussen januari en juni van af gelopen jaar explosies hadden veroorzaakt in Londen en ver schillende badplaatsen. De IRA zei na de explosie in Brighton dat het de aanslag had gepleegd om niet alleen premier Thatcher, maar ook de voornaamste leden van haar kabinet om het leven te brengen. De IRA hoopte dat dit zou leiden tot de terugtrek king van de Britse troepen in Noord-Ierland. Alles bleef «chter bij het oude. Veelvraten TOKIO—Het reizende circus van verslaggevers en fotogra fen dat deze week in Tokio neerstreek om de topconferen tie te verslaan heeft een repu tatie gevestigd als gezelschap van veelvraten. In het New Otani hotel, waar de pers een gratis maaltijd kon halen, ont stonden lange rijen wachten den, de schalen raakten leeg, er waren te weinig stoelen en uiteindelijk was ook het geld op, dat de Japanse overheid voor het voedsel beschikbaar had gesteld. In zo'n geval ty peert zich echter de stoïcijnse Japanse beleefdheid: het hotel kookte voor eigen rekening verder en kreeg uiteindelijk toch negenhonderd magen ge vuld. a it quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam Adres: Telefoonjvoorxontrole bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: Adres: tcode/plaats: ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I Ccidóc Qounamt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5