'Vaticaan gaat Israël erkennen' Anglicanen blijven investeren in Z-Afrika OJEC: geen stappen tegen evangelisatie onder joden Bisschoppen definitief niet naar manifestatie in Brabanthallen METHODISTEN VERWERPEN KERNWAPENS aan tafel CcidócSouxaril kerk en wereld beroepingen Boeren in de kou Alternatief straffei favoriet bij havo ACHTERGROND CeidócCouocMit WOENSDAG 7 MEI I986PAGINJ Van politie-agent tot bisschop Paus Johannes Paulus II heeft tot bisschop van Dar win in Australië benoemd de oud-politie-agent Ed mund P. Collins. Collins diende zeven jaar als agent bij de politie alvorens als 25-jarige jongeman te kiezen voor het priesterschap. Hij trad in bij de Missionaris sen van het H. Hart van Jezus, legde in 1960 zijn or degelofte af en werd drie jaar later tot priester ge wijd. Tot dusver heeft Collins, die op 22 maart 1931 in Ba- riwood werd geboren, voornamelijk gewerkt in de pastoraal. Zijn laatste functie was pastoor van Rand- wick. Auto's zegenen Dan ook schoeisel De „Vereniging tot bescherming van voetgangers" te Berlijn heeft de katholieke kerk gevraagd ook het schoeisel te zegenen. Aanleiding hiertoe vormt de traditionele zegening van auto's op Hemelvaartsdag voor de St. Christophorus-kerk in de wijk Neukölln. Hulpbisschop Wolfgang Weider zal daar de voertuigen van katholieke Berlijners na de dienst met de wijwaterkwast besprenkelen. De voetgangersvereniging heeft laten weten van mening te zijn, dat auto's ook na een zegening nog niet tot zegen worden. Door auto's ko men jaarlijks duizenden mensen om, raken tallozen invalide en worden voetgangers beroofd van levenskwaliteit en ruimte om te leven, aldus de verklaring. „Daarom zijn auto's een 'onzegen' voor de schepping", doet de vereniging den volke kond. God bezoekt ons dik wijls, maar meestal zijn we niet thuis. In juni wordt op de generale synode van de Kerk van En geland een pittige discussie verwacht, nu de financiële deskundigen van de Britse Anglicaanse Kerk geweigerd hebben stappen te onderne men om de investeringen in Zuid-Afrika ongedaan te ma ken. Dat is in strijd met de lijn die de synode wil volgen. Secretaris James Shelley van de Raad van financiële des kundigen heeft laten weten dat de Kerk niet rechtstreeks investeert in Zuid-Afrika, maar dat het een illusie is te menen geen vuile handen te kunnen maken gezien de omvang van de beleggings portefeuille en het aantal daarbij betrokken onderne mingen. De Britse Anglicaanse Kerk is de grootste eigenaar van onroerend goed in Europa. De beleggingsportefeuille omvat aandelen met een beurswaarde van meer dan 2,5 miljard gulden. Het daar uit getrokken inkomen be liep in 1984 rond 125 miljoen gulden. Naar schatting kwam niet meer dan een half pro cent daarvan uit Zuid-Afri ka, maar de synode vindt ook dat nog te veel. De nieuwe Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Desmond Tutu, toonde zich teleurgesteld over het besluit van de Raad. Van de Finan ciële Raad had hij juist een goed voorbeeld verwacht om meer druk op de Britse rege ring uit te oefenen alle inves teringen in Zuid-Afrika te beëindigen. Die teleurstelling wordt ge deeld door de Britse Raad van Kerken, die vorig jaar een beroep deed op de lid- Kerken de investeringen te rug te trekken en Zuidafri- kaanse produkten te boycot ten. In terna tionale jongeren ontmoeting Van 2 tot en met 12 augustus vindt een internationale mis sionaire ontmoeting plaats, waarbij ongeveer 250 jonge mensen uit diverse landen zullen optrekken met missio narissen uit de congregaties van de Witte Zusters en de Witte Paters. Het motto voor deze gebeurtenis is: „Maak ruimte in je tent". De deelne mers aan de ontmoeting zijn van 2 tot en met 5 augustus op weg door Nederland en verblijven daarna voor een uitgebreid en gevarieerd pro gramma in St.-Michieslgestel. De missionarissen hopen door tal van activiteiten hun wijze van leven en werken in Afrika met belangstellenden te delen. Jongeren vanaf 18 jaar zijn van harte welkom. Nadere informatie: Witte Pa ters, Stieltjesstraat 30, 6511 AC Nijmegen. Tel. 080- 23.55.15 of Witte Zusters. Ant. Derkinderenlaan 18. 5212 Den Bosch, tel 073 - 13.09.13. Ds. C. van den Bergh voorzitter GerefBond Ds. C. van den Bergh te Bar- neveld is benoemd tot voor zitter van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk. Hij was al eni ge tijd tweede voorzitter. Dit meldt „de Waarheidsvriend", het officiële orgaan van de Gereformeerde Bond. Ds. Van den Bergh volgt ds. L.J. Geluk op. Deze is om per soonlijke redenen afgetreden. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Dordrecht J. Blom te Ridderkerk. Beroepen te Rotterdam Zuid W.L. Pera te Zoetermeer. Be roepen te Waddinxveen drs. J.E de Groot, wonende Reeuwijk. Aange nomen naar Katwijk aan de Rijn en Katwijk aan Zee (deelgemeente De Rank. parttime) mevr. H. Westera- Franke te Leiden. Aangenomen het beroep door de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden belast met de ar beid ten dienste van de protestante geestelijke verzorging bij de Ko ninklijke Luchtmacht, J. de Bie te WaardeR. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Heemse J.H. Ulehake te Zoetermeer. Het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) voelt niets voor juridische stappen tegen de vrijge- maakt-gereformeerde „stichting ter bevordering van evan gelieverkondiging aan het joodse volk", die kortgeleden is opgericht. „Wij leven in een vrij land met een vrije me ningsuiting. Hoewel het OJEC volstrekt niet achter de doel stelling van deze stichting staat, zijn wij van mening dat ook jodenzending is toegestaan." Dit zei desgevraagd OJEC-voorzitter dominee Simon Schoon gisteren tijdens een OJEC-bijeenkomst te Ooster beek. Het OJEC wil een open discussie met deze stichting voeren. „We voelen niets voor processen, maar geloven in de kracht van onze argumenten." Volgens de stichting zal er niet „zonder meer" sprake zijn van „zending" of „evangelisatie" onder het joodse volk „om dat dan tekort zou worden gedaan aan de bijzondere positie van dit volk". Daarom zal de nadruk worden gelegd op het wekken van belangstelling voor de evangelieverkondiging aan het joodse volk door middel van studie en voorlichting, aldus de stichting. De liberale rabbijn Soetendorp verklaarde zich onlangs nog fel tegenstander van zendingsactiviteiten onder de joden. Hij noemde dat het voortzetten onder een andere vorm van het werk van Hitier. Guardini- prijs voor kardinaal König Kardinaal Franz König (80), oud-aartsbisschop van We nen, is de Romano Guardini- prijs 1986 toegekend van de Katholieke Akademie Beie ren. De prijs, die 10.000 Mark groot is, wordt zonder te let ten op religie of nationaliteit sinds 1970 verleend aan per sonen. die zich hebben on derscheiden terwijl zij han delden in de geest van wat de in 1968 overleden theoloog en godsdienstfilosoof Guardi ni heeft voorgestaan. De prijs is in de loop der jaren toege kend aan theologen als Karl Rahner, Hans Urs von Bal- thasar en Oswald von Nell- Breuning s.j-, alsmede ha- tuurkundige Werner Heisen- berg, filosoof Josef Pieper, componist Carl Orff en de publicist Walter Dirks. Kardinaal König zal de prijs medio juni te^'München in ontvangst nemen. Ze is hem verleend voor zijn openstaan voor dialoog en zijn be kwaamheid tot het slaan van bruggen tussen de wereldre ligies en met de niet-gelovi- gen. VERSTERKING VOOR PAUSELIJKE GARDE De gelederen van de Zwitserse garde die in het Vaticaan verantwoordelijk is voor de veiligheid van de paus werd gisteren uitgebreid. Gisteren werden 32 recruten officieel ingezworen tijdens een plechtigheid in het Vaticaan. De bisschop van Rotter dam, mgr. R. Bar heeft zijn Bossche collega ter Schure gevraagd of het voor hem mogelijk is een „pastoraal bezoek" te brengen aan de Brabant- hallen in 's-Hertogen- bosch waar morgen dui zenden mensen verwacht worden voor de manifes tatie „Geloven bij het le ven" van de Acht Mei beweging. Dit deelde gistermiddag vica ris-generaal J.G.M. Zuidgeest van het bisdom Rotterdam mee voor de KRO-radio. De priesterraad en de Diocesane Pastorale Raad van het bis dom hadden de bisschop ge vraagd ondanks de afwijzen de beslissing van het bis schoppencollege naar wegen te zoeken om aanwezig te zijn op de manifestatie in 's- Hertogenbosch. Bisschop J.G. ter Schure zal morgen in ie der géval niet op de manifes tatie aanwezig zijn, zo deelde het Bossche bisdom mee. Voor de KRO-radio ver klaarde hij gisteren dat wat de manifestatie betreft „nie mand moet trachten een wig te drijven tussen de bisschop pen, „maar dat ieder maar moet doen wat hem goed dunkt omdat we in een vrij land leven". Vicaris-generaal J.G.M. Zuidgeest van het bis dom Rotterdam had bisschop R. Ph. Bar na diens terug keer van een reis naar Cana da de wens voorgelegd van de Priesterraad en van de Diocesane Pastorale Raad, dat hij de gelovigen die in Den Bosch de manifestatie bijwonen niet in de kou moet laten staan. Kardinaal Simonis heeft de afwijzing eerder deze maand verwoord in een brief aan de organisatoren van de Bossche manifestatie. Morgen is hij aanwezig in de parochie aan de Haagse Sportlaan. In Den Bosch worden mor gen duizenden vernieuwings gezinde rooms-katholieken verwacht bij de manifestatie. Voor het centrale ochtend programma hebben zich al meer dan 7500 deelnemers bij het secretariaat van de Acht Mei-beweging aangemeld. Vandaar dat de organisatie heeft besloten tot een aanvul lend programma. Veertien sprekers en spreeksters zul len bij zogeheten „praatpa len" met belangstellenden een discussie aangaan over actuele kerkelijke en maat schappelijke zaken. Onder hen is mevrouw Hedwig Wasser, die vorig jaar be kendheid verwierf met haar kritische toespraak bij het bezoek van de paus. „Eerlijk zeggen wat je denkt" is de ti tel van haar toespraak. Hed wig Wasser is vice-voorzitter van de Nederlandse Missie raad. Andere sprekers zijn onder meer zuster Florentina van Calsteren, algemeen overste van de zusters van Schijndel en de Groningse oecumeni- cus Wim Boelens. Zo'n 120 vrijwilligers bouwen vanavond wanneer het rund vee het veld heeft geruimd, de hallen in zeven uur tijd ombouwen voor de manifes tatie. Onder meer zullen zij in één hal 2,5 strekkende ki lometer „gekleurde hemels" ophangen. Onder deze he mels zullen 48 groepen en personen in totaal 72 uur programma verzorgen. Ook worden in deze hal zo'n ze ventig informatiekramen op gesteld. Een langdurig applaus klonk op na de unanieme beslissing van de 58 bisschoppen van de 9,3 miljoen leden tellende Methodistenkerk van de Verenigde Staten, een on voorwaardelijk „neen" te la ten horen tegen kernwapens. Aan het besluit is een studie van twee jaar voorafgegaan. Het document draagt tot titel „Ter verdediging van de schepping de nucleaire cri sis en een rechtvaardige vre de". Naar de kerkleiding liet weten heeft het voorbeeld dat de rooms-katholieke bis schoppen van de Verenigde Staten hebben gegeven met hun pastorale brief over vre desvraagstukken, inspirerend gewerkt op de Methodisten, zowel die van de Verenigde Staten als uit andere landen, vooral Zweden. De bisschoppen hebben een compleet gebrek aan vertrou wen tot uitdrukking gebracht in voorgestelde verdedigings systemen tegen een aanval met kernwapens. Het document van de Metho disten eist een alles omvat tend verbod op het beproe ven van kernwapens, een wederzijdse en controleerba re bevriezing van alle kern wapens, alsmede een abso luut verbod op alle ruimte- wapens. Volgens het docu ment dient de nucleaire crisis in de eerste plaats te worden gezien als een probleem voor het menselijk samenleven zo dat voorrang gegeven moet worden aan het opzetten van vredesstudies. Op een persconferentie ter introductie van het document verklaarde voorzitter bis schop Ole Borgen van Stock holm, dat de kernramp in de Sovjet-Unie een extra actuele dimensie heeft gegeven aan de behandelde materie. In het document wordt niet in gegaan op de vreedzame toe passing van kernenergie, „hoewel beide onderwerpen vergelijkbare problemen op roepen". Gebakken vis met kerrie, ijsbergsla en bieslook-aardappelen mokkavla (Dit menu is bedoeld voor vrijdag, voor Hemelvaartsdag stond gisteren al een menu in de krant). Voor twee personen: 300 g kabeljauwfilet, 1 lepel citroen sap, zout, bloem, 2 lepels olie, 1 theelepel kerrie, 1 sinaas appel, peterselie; ijsbergsla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 1 hardgekookt ei, wat radijs; tot 1 kg aardappelen, zout, 20 g margarine, bieslook; 0,5 liter melk, 25 g maizena, 30 g suiker (0,5 liter blanke vla), 2 theelepels oploskoffie, 1 lepel geroosterd aman delschaafsel. Spoel het stuk vis af met koud water en verdeel het in flinke dobbelstenen. Zet de stukjes filet vijf minuten weg met ci troensap en zout en haal ze dan door bloem. Laat de olie warm worden met de kerrie en bak er de vis in bruin. Snijd de sinaasappel door, haal van elke helft een schijf af en pers de rest uit. Doe het sap bij de vis en laat die een paar minu ten na-sudderen. Garneer met de schijven sinaasappel en met toefjes peterselie. Snijd de ijsbergsla in grove repen en was de groente. Meng de sla met een sausje dat gemaakt is van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie. Garneer met ei en radijs. Kook kleine of in vieren gesneden grote aardappelen gaar met zout, giet ze af en schud ze om met de margarine en flink wat kleingeknipte bieslook. Zet de helft van de melk op. Maak een papje van maizena, suiker en iets koude melk. Schenk er wat hete melk bij, doe het in de pan en laat de vla onder voortdurend roeren een minuut koken. Voeg van het vuur de rest koude melk en de oploskoffie toe. Garneer de vla met het amandelschaafsel. JEANNE De melkveehouders in ons land moeten het opnieuw fli bezuren. De zuivelstaking, met alle nadelige consequen voor de boeren, is nog maar net achter de rug of hun bees moeten op stal vanwege de radioactieve „fall-out" uit R land. DEZE overigens verstandige maatregel betekent voor v boeren een forse schadepost. Voer is er in veel gevallen bi niet meer en door de plotseling toegenomen vraag is koj peperduur geworden. Minister Braks van landbouw dei dat het allemaal nog wel mee zal vallen. Hij wil in elk ge met de boerenvertegenwoordigers niet praten over enige vorm van schadevergoeding. FORMEEL heeft hij het gelijk aan zijn zijde. Ook de Ned landse regering kan zich immers in de Tsjernobyl-zaak roepen op overmacht. Maar dat standpunt lijkt een beetje toepassing van de „kleine lettertjes" uit een verzekeringsi lis. JE kunt je daarom afvragen of het niet toch op de weg t de regering zou liggen de boeren, die aantoonbaar schade 1 den, een tegemoetkoming te geven. Al was het alleen m om waardering te tonen voor de wijze, waarop binnen d veelgeplaagde bedrijfstak de meeste boeren ook nu weer 1 verantwoordelijkheid waar maken. Bij Nederlands opstel voor havo heeft een kwart van de leerlingen gekozen voor het onderwerp 'Alternatief straf fen?'. Goede tweede met sa men ook een kwart van de kandidaten werden de titels 'Wegwezen' (er een jaartje tus senuit na het eindexamen) en 'In de ban van de ringen' (over de Olympische Spelen in Amsterdam?). Nog in de (per- centage)prijzen vielen: 'Stilte: nooit van gehoord' en 'Dorps straat, ons dorp'. Bij het examen wiskunde A voor vwo waren alle vier de opgaven standaard. Dit exa men is dit jaar nog experimen- terenderwijs op 39 vwo-scho- len afgenomen. Het volgend jaar zal dat op alle vwo-scho- len in het land het geval zijn. Wiskunde A bestaat uit een aantal verschillende onderde len die zeer toepassingsgericht behandeld worden. Zo waren de opgaven 1 en 4 toepassin gen uit de biologie en de opga ven 2 en 3 toepassingen uit de economie en statistiek. Bij wiskunde II was som 1 las tiger dan de volgende opgaven en vroeg veel werk. Verder le verde dit examen geen bijzon dere problemen op. De opga ven 2 en 3 waren redelijk te maken. Het examen beeldende vakken bij het vwo betrof het thema 'experimenten in nieuwe en traditionele materialen (vorm, functie en inhoud)'. Aan de hand van beelden werd naar namen en begrippen gevraagd. Dat ging er soms pittig aan toe. Dat ging er soms pittig aan toe. Dat was met name het geval waar het de symboliek in de schilderkunst van de 15e en 16e eeuw betrof. Ook de beeld houwkunst van Mario Merz is moeilijk voor de leerlingen. Het onderdeel over architec tuur was niet zo sterk en vrij traditioneel. Er waren vragen over de dragende dan wel niet dragende functie van glaswan den in enkele kerkgebouwen (Sainte Chapelle). Het textielgedeelte van het examen was vrij gemakkelijk. Een probleem kan de vraag 'Wie heeft er in mijn bed ge slapen?' over weeftechniek hebben gegeven. Het muziekexamen bij vwo was volgens de leerlingen van een redelijk tot moeilijk ni veau, maar wel te maken. Er waren veel luisteranalyses en weinig geschiedenis. Bij het examen waren er vragen'over een cantate van Bach; het stuk 'Satin Doll' van Duke Elling ton en de Psalmensymfonie van Stravinsky. Inpakker Christo Naast de boven vermelde ste- lopdracht had havo gisteren het examen beeldende vakken dat uit twee delen bestond, een algemeen en een specifiek ge deelte. Bij het algemeen ge deelte werd bij het hoofdstuk architectuur een vergelijking gemaakt tussen de eigentijdse en de 17e eeuwse architectuur in Amsterdam. Bij schilderkunst ging het om beschouwende vragen betref fende de 17e en 19e eeuw, bij beeldhouwkunst om Richard Serra en Christo met zijn grootschalige inpakwerk. Daarbij de vraag waarom Christo altijd bekende bouw sels neemt om in te pakken. Bij de 'specialisatie' tekenen was het thema 'hulpmiddelen in de schilderkunst' aan de orde. De eerste vragen gingen over het hulpmiddel om tot een perfecte weergave in per spectief van het menselijk li chaam te komen: houtsneden van Dürer, werk van Degas en Breitner (waarbij heel precies werd gevraagd naar het Ne derlands impressionisme). Van Willem de Kooning waren er vragen over zijn Woman I. Het onderdeel handenarbeid gaf een aardige doorsnede van de beeldhouwkunst en het ac tuele design (vormgeving/ont- Mxammd' werp) van gebruiksvoorw pen. Bij textiele werkvormen v er een goed evenwicht tus; oude en nieuwe textielvorm Het was een aardig exam waarmee de kandidaten v eer konden inleggen. Al bij was het voor de getrainde 1 ker een pittig maar goed maken examen. Smurfentekst Frans voor mavo was pit aldus docente mevr. T. Boi van het St. Maartenscolle Zowel bij mavo-D als mavi werd het eerste stuk van opgaven in beslag genon door reclametekstjes en pk jes, waarin de leerlingen ki nen aantonen wat ze begrijj in praktische situaties. Daai werden meerkeuzevragen steld over vier teksten, waai een aardige tekst over 'sm fen' (Schtroumpfes) uit L'l press voor beide mavo-nive gelijk was. Jammer was dat vragen wat abstracter wa; dan de tekst. Mavo-D had verder onder dere als teksten: 'Une vie s, vacances' (Een leven zon vakantie) en 'Les nouve» clochards de Paris' (De nieu daklozen van Parijs). Mavo-C had naast 'de sm fen' onder andere: 'Erik, ans, fait la pluie et le tx temps' (Erik, 13 jaar, voorsj regen en mooi weer) en tennis: un sport en pleine pansion' (Tennis: een sport volle ontwikkeling). Al mei een examen dat goed aansl bij de belevingswereld van leerlingen. Warenkennis Het examen warenkennis v lmo-C (lager middenstands derwijs) bestond uit 71 me keuzevragen, waarbij de le lingen uit drie of vier a woorden moesten kiezen. V warrende ja of nee-vragen ren er dit jaar, aldus een cent, gelukkig niet bij. Het was een goed te mal examen, waarbij opviel dat samenstellers hebben streefd naar praktische v gen. Zo werd onder andere vraagd wat een rondje met i hoofdletter A op een stuk t tiel betekent en waarom n tijdens nachtvorst bloeiei vruchtbomen met water spuit. Op deze manier werden m liefst negen onderwerpen toetst met het gevolg dat feiten gemakkelijk door elk konden worden gehaald. onderwerpen waren: warn elektriciteit en magnetisi voeding en conservering; notmiddelen; hout en pap metalen; textiel; glas en ke miek; kunststoffen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Kardinaal Jean-Marie Lusti- ger kenning van Israel door het Vaticaan, zei kardinaal Lusti- ger als zijn mening geven dat Israel voor joden onontbeer lijk is „voor het overleven van het joodse zelfbewust zijn". Na gesprekken met en kele kardinalen in Euro pa en de Verenigde Sta ten heeft rabbijn Mare Tanenbaum, vooraan staand joods leider in de Verenigde Staten en be stuurslid van het Ameri kaanse Joods Comité, verklaard binnen een jaar de volledige diplo matieke erkenning van Israël door het Vaticaan te verwachten. Die zal naar zijn mening vooraf worden gegaan door de benoeming van een apo stolisch gedelegeerde in Israel, die nog niet de status van diplomatieke vertegenwoordiger heeft. Rabbijn Mare Tanenbaum De rabbijn verklaarde thans met zijn mening naar buiten te komen, omdat sommige hebben uitgeoefend zijn goe de relaties met Vaticaanse kringen te verbreken om zo ongenoegen te uiten over het uitblijven van erkenning van de staat Israel door de H. Stoel. Kardinaal Jean Marie Lusti- ger, aartsbisschop van Parijs en van joodse afstamming, heeft tijdens een reis door de Verenigde Staten geweigerd rechtstreeks commentaar te leveren op de mededelingen van rabbijn Tanenbaum. Mgr. Lustiger, die in een eer der gepubliceerd interview heeft verklaard zich inder daad volbloed jood te voelen, wordt meer en meer gezien als de man die in deze affaire de voornaamste rol kan spe len. Het onderwerp werd actueel door het bezoek, dat paus Jo hannes Paulus II op 13 april heeft gebracht aan de syna goge van Rome. Daar riepen joodse leiders hem op nu niet langer te aarzelen met het er kennen van de staat Israel, omdat het niet aanknopen daarvan diepe frustraties heeft gewekt bij joden over de hele wereld. Ook bisschop Clemente Riva, belast met buitenlandse oecumenische betrekkingen van het diocees Rome, heeft na dat bezoek verklaard dat niet-erkenning van Israel „wellicht de joden het diepst beledigt". Hij voeg de hieraan toe dat die erken ning er zal komen, „we we ten alleen nog niet wanneer". Naar rabbijn Tanenbaum liet weten heeft hij van twee kardinalen de verzekering gekregen dat het Vaticaanse staatssecretariaat met instem ming van de paus al in begin sel tot erkenning van Israël heeft besloten. Wie die kardi nalen waren wilde hij niet zeggen, maar bekend is dat rabbijn Tanenbaum een on derhoud heeft gehad met kardinaal Bernard Law, aartsbisschop van Boston, en met genoemde kardinaal Lustiger. Bij een persontbijt met Ame rikaanse journalisten heeft de Parijse aartsbisschop dat gesprek erkend, in welk ver band hij de joodse leider „een zeer goede vriend noemde". Gevraagd naar de gedachten- wisseling over eventuele er-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2