Tuinders in problemen: spinazie voorlopig taboe BON: Kamer wil uitstel bouw kerncentrales Jmversiteiten moeten neer meisjes toelaten Opnieuw acties in zuivelindustrie Vissersschip vangt torpedo ZEVEN JAAR CEL NOORDWUKSE HUURMOORD Cupfinales Qeidóe (Sowumt Uitgave Westerpers, behorende lol Siilholi Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, lel.071-122244 Voor abonnementen' tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank NV. Leiden. Directeur-hooldredacleur 11 Hallewas.Chel redacleur: Wim Buijteweg Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, laar I. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrudag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van M.OOtot 15.00 uur lel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)l. 0,63 per mm. kleintjes I. 0.44permm. Losse nummers 1. 1,10. Woensdag 7 mei 1986, 77e jaargang no 23494 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Perioden met zon en vooral in het binnenland enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks zeven, middagtempera- tuur ongeveer veertien gra den. Matige zuidwestenwind. In het weekeinde stijging van temperatuur. Zon op: 05.57; onder: 21.16. Schev. hoog water: 3.49 en 16.02; laag water: 11.55 en 23.58. mNST PHILIPS jIJNA GEHALVEERD jjNDHOVEN De nettowinst van Philips [in het eerste kwartaal van dit jaar, verge len met dezelfde periode in 1985, gedaald In 260 miljoen tot 144 miljoen gulden. >k de omzet daalde; van 14.235 miljoen r 13.056 miljoen gulden. Dalende wissel- rsen en een nauwelijks verbeterde situ- op de markt voor electronische onder tien waren hiervan de voornaamste oor- iken. Hoewel de verkoop zowel in Europa daarbuiten gelijk bleef of steeg, daalde omzet in guldens vanwege de lagere fcsselkoersen. In Europa verkocht Philips fcn procent meer dan in 1985, vooral door e gestegen koopkracht van de consumen- in. Op de Amsterdamse effectenbeurs palde de prijs van het aandeel met bijna Ijf gulden. Prinses Diana flauwgevallen De Britse prinses Diana is gisteren flauwgevallen tij dens een bezoek met prins Charles aan de Expo in Vancouver. De 24-jarige prinses was echter snel weer op de been en ging, wuivend naar het publiek en gearmd met haar ge maal. terug naar haar ho tel. Een woordvoerder zei dat zij was overmand door de warmte en vermoeid heid. Direct deden geruch ten de ronde dat de prin ses zwanger zou zijn, maar de woordvoerder heeft dat ontkend. DEN HAAG Een kamer meerderheid van CDA, VVD en PvdA wil dat de regering de bouw van nieuwe kerncen trales uitstelt tot er meer be kend is over de oorzaak van de ramp in Tsjernobyl. Op dit moment kan niet worden be oordeeld of een dergelijk on geluk ook. kan gebeuren met het type kerncentrale zoals dat in ons land wordt gebruikt. Deze houding leidt er ook toe dat de bouw van nieuwe ko lencentrales wordt vertraagd. De vestigingsplaats is namelijk afhankelijk van een besluit over kernenergie. De regeringspartijen CDA en VVD benadrukten de nood zaak van een Europese aanpak van de problemen rond kern energie. Honderdduizenden Nederlanders wonen immers dichtbij plaatsen waar net over de grens in Duitsland en Bel gië nieuwe centrales staan of zijn gepland. CDA en VVD willen te zijner tijd verder praten over kernenergie aan de hand van rapporten van het Internationaal Atoom Energie Agentschap in We nen. Zou blijken dat het niet verantwoord is het aantal kerncentrales in Europa uit te breiden, dan moet dat ook ge volgen hebben voor het Ne derlandse beleid, vinden zij. Voor de oppositiepartijen hoeft niet met beleidsconclusies op nadere rapporten te worden gewacht. Zij grepen de ramp in de Sovjet-Unie aan om op nieuw te pleiten voor het af zien van de bouw van meer kerncentales in ons land. PvdA- woordvoerder Zijlstra waarschuwde ervoor dat een uitstel van de besluitvorming nog geen afstel hoeft te bete kenen. Na de verkiezingen zouden de regeringspartijen misschien toch weer door de bocht gaan, vreesde hij. Superzwaar object in ruimte ontdekt NEW YORK Amerikaanse astronomen heb ben aanwijzingen gevonden dat er in de ruimte een superzwaar object ligt dat 1.000 tot 10.000 maal de massa heeft van ons totale melkwegstel sel. Dat meldde Edwin Turner, hoogleraar astro fysica aan de Universiteit van Princeton, giste ren. Turner zei dat het object niet direct zicht baar is, maar dat de aanwezigheid ervan bewe zen kan worden. Niemand weet precies wat het object is, aldus Turner, maar het zou het zwaar ste in het hele universum kunnen zijn. Het ob ject zou een enorme wolk van melkwegstelsels kunnen zijn, maar zo'n wolk zouden we direct moeten kunnen zien, en tot nu toe is dat niet ge lukt, aldus Turner. Een andere mogelijkheid is dat het object een enorm zwart gat is. DEN HAAG Overal in Nederland werden vanmorgen grote partij en spinazie vernietigd, nadat het ministerie van Landbouw het eten van spinazie gisteren krachtig ontraadde. In verschillende partijen werd een onaanvaard bare hoeveelheid stra ling gemeten. Het Cen traal Bureau Tuinbouw veilingen in Den Haag besloot behalve spinazie van de volle grond ook niet besmette spinazie uit tuinbouwkassen door te draaien. Een on derscheid maken tussen verschillende soorten spinazie zou voor de consument te verwar rend zijn, en gesjoemel in de hand werken, al dus het Bureau. Nadat eerder de veehouders door de kernramp in hun portemonnee getroffen wer den, betekent het besluit van Landbouw nu een forse strop voor de tuinders die op de veiling een relatief lage „doordraaiprijs" krij gen van twee dubbeltjes per kilo. De aangeleverde spi nazie wordt overigens ook Een teleurgestelde boer toont een partij spinazie. Evenals in Nederland moet ook in Duitsland de spinazie vernietigd worden. ,Kiev op rand van paniek MOSKOU In Moskou blijven berichten binnenkomen over de situatie in Kiev, waar naar verluidt de paniek op het punt staat uit te breken. Dat meldde Guardian-corres pondent Martin Walker vanmorgen uit de Russische hoofdstad. Volgens Westerse diplomaten die in Kiev zijn, verdringen duizenden mensen zich voor de stations om een kaartje richting Moskou te bemachtigen, ondanks officiële verklaringen dat het stralingsniveau in Kiev ongevaarlijk is. Zeker is dat het de afgelopen dagen ongewoon druk is geweest bij het eindstation Kievsky Voskal in Moskou, waar de treinen uit Kiev binnenkomen. Er arriveren ook veel kinderen uit het rampgebied, vaak zonder begeleiding van ouders of familieleden. Langzaam beginnen er geruch ten en verhalen over de alarmerende situatie in Kiev de ronde te doen in de hoofdstad. „Ik belde mijn zuster op, die in een dorpje ten noorden van Kiev woont", aldus een stu dent in Moskou. „Ze zei dat ze thuis allemaal ziek waren. Ze hadden last van tranende ogen en hoofdpijn. Ze waren bezorgd over de zieken en gingen niet meer naar hun werk". Pag. 5: Moskou erkent: kernramp is onderschat als veevoer ongeschikt ge acht. In de conserven- en diepvriesindustrie is inmid dels een sterke omzetstij ging geconstateerd. Volgens een woordvoerder hebben veel Nederlanders al de af gelopen dagen verse groen ten laten staan. Vandaag besluit de EG-mi- nisterraad over het voorstel van de EG-commissie alle importen van zuivel, groen ten en fruit uit Oost-Europa en de Sovjet-Unie voorlopig op te schorven. Gisteren kwamen er aanwijzingen dat het voedsel op sommige plaatsen in Europa als ge volg van de kernramp ja renlang licht besmet zal blijven, al zal dat niet ge vaarlijk zijn voor de volks gezondheid. Ook in West- Duitsland, Italië en Oosten rijk is de consumptie van verse bladgroenten ontra den. De regio Rotterdam wordt sinds maandagmiddag niet meer uit de Maas, maar uit de Biesbosch van drinkwa ter voorzien, zo is gister avond bekend geworden. Het drinkwaterleidingbe- drijf Brabantse Biesbosch besloot geen water uit de Maas meer in te nemen in verband met de verhoogde radioactiviteit van het op pervlaktewater. Volgens een woordvoerder was een geen risico voor de volksge zondheid, „maar de kwali teit van het Biesboschwater is op dit momen' nu een maal beter". In de Maas werd gisteren een stralings niveau van 7,7 Becquerel per liter gemeten; vijftig maal zoveel als normaal. Maandag lag het stralings niveau van het Maaswater nog op 16,6 Becquerel per liter. Pag.3: Westlandse tuin ders vrezen paniekreactie Werknemers Aegon winnen tort geding om vrije dag (EN HAAG De verzekeringsmaatschappij Aegon Nederland V. gevestigd in Den Haag, mag 9 mei de vrijdag na Hemel- aartsdag niet aanwijzen als een collectieve roostervrije dag. lat heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. M. Wijn- olt, gisteren bepaald. Vijftien werknemers hadden een kort ge- jing tegen hun baas, Aegon Nederland, aangespannen, omdat ze tijdag gewoon willen werken. Ook al zal er van werken mis- chien niet al te veel kunnen komen: er wordt die dag naar een and elders in de stad verhuisd. an onze parlementaire re- ma Gelijke kansen voor ictie) vrouwen van het Euro pees parlement, dat Hanja j)EN HAAG Om de Maij-Weggen (CDA) giste- leelname van meisjes aan ren in Den Haag bekend pnomische en techni- maakte. Het actiepro- phe opleidingen te stimu- gramma wordt volgende pren, zouden universitei- week in het Europees pn verplicht moeten wor- Parlement behandeld en en een groter percentage kan rekenen op een ruime jieisjes op te nemen. Dit meerderheid, kaat in het Actieprogram- (ADVERTENTIE) MEUBELS HALVE PRIJS bde Wetering - Ann Christian Art teubelproduktie- en importbedrijf an de Kerkstraat 82 alhier, stopt innen afzienbare tijd haar toorv ameraktiviteiten voor de 'oothandel. aar de tijd dringt stelt zij sinds nige tijd haar totale toonkamer- ollectie aan particulieren beschik- aar voor half geld. Dit betekent dat an de toch al laag geprijsde, stuk oor stuk puntgave kwaliteits- leubelen, nog eens 50% afgaat. >m u een paar voorbeelden te oemen. eiken tv-meubel met video logelijkheid van f 538.- voor 269,-; prachtige eiken slaap- amer van t 1.695,- voor f 795,-; iken boekenkast van f 495,- voor 245,-; 4 eiken eethoekstoelen ekleed met lederlook van 1.600,- voor f 794,-. I kunt verder nog te kust en te keur i bankstellen, salontafels, eethoek- afels, fauteuils enz. enz. Vie nu of binnenkort meubels nodig leeft kan dus een grote slag slaan ij Ann Christian Art, tonderdag, vrijdag en zaterdag anat 11.00 uur "s morgens, aan de (erfcstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. De Europese Gemeenschap wil dat de lidstaten meer positieve acties gaan voeren om de posi tie van vrouwen in het onder wijs en op de arbeidsmarkt te verbeteren. De daartoe voor gestelde quoteringsregeling is volgens Maij-Weggen met name voor Nederland hard nodig. Ons land kent nog steeds het laagste percentage meisjes op de universiteiten in vergelijking met de andere EG-lidstaten. Het EG-gemid- delde is 80 meisjes op 100 jon gens, in Nederland is die ver houding 61 op 100. Ook heeft Nederland zeer weinig meisjes op de HTS en TH's; acht pro cent tegen een EG-gemiddelde van 30 procent. VOEDINGSBOND FNV: UTRECHT Vanaf volgende week dreigen er opnieuw ac ties in de zuivelindustrie. De Voedingsbond FNV zint op nieuwe stakingen nu het er volgens de bond naar uitziet dat de zuivelwerkgevers niet van plan zijn water in de wijn te doen. Volgens woordvoerder G. Wijnhoven van de Voedings bond FNV heeft werkgevers- voorman Zijlstra de afgelopen dagen bii herhaling publieke lijk verklaard dat hij niet van zins is met een nieuw bod te komen. De werkgevers blijven bij het laatste bod dat ze 1 mei op tafel legden en dat bod heb ben de vakbonden volgens Wijnhoven in alle toonaarden als te mager van de hand ge- De Voedingsbond FNV is on der die omstandigheden niet van plan om het initiatief te nemen tot hervatting van het overleg. Wijnhoven: „De werkgevers zijn aan bod. Wij wachten tot er een uitnodiging komt waaruit blijkt dat de werkgevers echt iets nieuws te bieden hebben. Als dat niet het geval is, heeft verder pra ten geen zin en starten we de acties weer op". De stakingsacties in de zuivel werden afgelopen vrijdag be ëindigd nadat de werkgevers er via de rechter een stokje voor hadden gestoken. De rechter oordeelde overigens dat de bonden na 13 mei weer het stakingspad op mogen, zij het slechts op beperkte schaal. mm# 1 De mijnopruimingsdienst van de marine maakt het projectiel on schadelijk. VLISSINGEN Een vissersschip uit Kortgene, de KG 7, heeft gisteren op de rede van Vlissingen een Engelse torpedo uit de Tweede Wereldoorlog opgevist. De mijnopruimingsdienst van de marine heeft de ontsteking van het vijf meter lange projectiel inmiddels verwijderd. Volgens een woordvoerder van de marine liggen er waarschijnlijk nog meer meer van dit soort projectie len onder het zand begraven. Door de stroom en zandverplaat- singen komen ze soms boven, waardoor ze in een over de bodem slepend vissersnet terecht kunnen komen. Werknemers Smit-Lloyd in verzet ROTTERDAM De werkne mers van Smit-Lloyd accepte ren geen gedwongen ontsla gen. Ze besloten daartoe giste ren op een vergadering in Rot terdam. De directie van het bedrijf had onlangs het ontslag van 125 van de in totaal 650 opvarenden van de bevoorra dingsschepen van de maat schappij aangekondigd. Dat zou onvermijdelijk zijn in ver band met de sterk teruglopen de exploratie- en exploitatie activiteiten van de oliemaat schappijen op de Noordzee. De werknemers van Smit-Lloyd nemen er evenmin genoegen mee als de firmas in de toe komst Nederlandse zeevaren den op de bevoorradingssche pen vervangt door goedkope Aziatische zeelui. Verbaasd Verbaasd kijken de ooievaars kuikens, die net uit het ei zijn gekropen, om zich heen. Gistermiddag braken de drie zich in het Gelderse Herwijnen uit hun beschermen de kalk omhulsel. De twee andere eieren zullen ook spoedig uitkomen. DEN HAAG/NOORDWIJK De Rotterdamse kastelein, die in december vorig jaar een Noordwijkse projectontwikke laar in de deuropening van zijn huis wilde vermoorden, is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot ze ven jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had twee weken geleden dezelfde straf geëist. De 39-jarige Rotterdammer zou gehandeld hebben in op dracht van een makelaar in onroerend goed uit Nootdorp. Deze voelde zich opgelicht bij de verkoop van een stuk grond aan de koningin Wilhel- mina Boulevard in Noordwijk. Daar wordt momenteel het Oranjehotel gebouwd. De ma kelaar komt binnenkort voor. De Rotterdammer heeft altijd alle betrokkenheid bij de aan slag ontkent. Voetbal op tv Nederland 2, 20.00 uur: Finale Europa Cup 1: Barcelona—Steaua Boekarest. Senaat VS tegen raketlevering aan Saoedi-Arabië WASHINGTON De Ameri- kaanse Senaat heeft gisteren een voorstel weggestemd van president Reagan om 2.600 luchtdoelraketten aan Saoedi- Arabië te verkopen. De rege- ring-Reagan wil de wapens met een totale waarde van cir ca 885 miljoen gulden aan Saoedi-Arabië verkopen om dat dit conservatieve land een matigende invloed uitoefent in het Midden-Oosten. Naar ver wachting zal ook het Huis van Afgevaardigen zich tegen het voorstel keren, omdat ge vreesd wordt de betrekkingen met Israël te schaden. Brits ziekenhuis ronselt artsen in Nederland LONDEN Het zieken huis van Coventry en Warwick, in Midden-En- geland, adverteert in Ne derland en West-Duitsland naar Engels sprekende artsen. Sinds in Groot- -Brittannië veel minder artsen uit de Derde We reld gerecruteerd worden, heerst er een acuut gebrek aan met name jonge medi- Het ziekenhuis van Co ventry en Warwick, dat overigens genoeg geld heeft om eigen artsen te betalen, is de laatste tijd gedwongen een twintigtal artsen uit de regio part-ti me in dienst te nemen. Al leen op die manier kan worden vermeden dat de afdeling ongevallen stil valt. Het ziekenhuis is gespecia liseerd in trauma's en or thopedie. Het heeft een van de drukst bezochte ongevallen-units van Mid- den-Engeland. De huisart sen zorgen ervoor dat de afdeling dag en nacht geo pend kan blijven. Het gaat er dezer dagen Spaans aan toe op de voetbalvelden. De sportpagina's van de Leidse Courant staan niet alleen vandaag bol van het nieuws over de gisteravond gespeelde UEFA Cupfinale FC Köln-Real Madrid, maar ook vrijdag leest de voetballiefhebber weer van alles over het duel in Sevilla tussen Barcelona en Steaua Boekarest. Iedereen weet, dat een bal raar kan rollen. Net als trouwens een gulden en een dubbeltje dat kunnen. Voor dat bedrag kan de Leidse Courant „los" worden gekocht. Het kan echter ook voor 85 cent, mits bij abonnement. En dan hebt u toch het gevoel bij elke wedstrijd als het ware „voor een dubbeltje op de eerste rang" te zitten. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naai: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1