Filmfestival Cannes omgeven door strenge veiligheidsmaatregelen dagpuzzel KUNST CcidócSotnant Nieuwe onthullende brieven van jonge Ernest Hemingway Bekerduel gestaakt Geen verrassingen in strijd om afdelingsbeker Publiek kan Lemckert op de handen kijker RO Theater wil volwaardig stadsgezelschap worder WOENSDAG 7 MEI 1986 PAGINA] Vermiste Da Vinei gevonden TOKIO Een religieuze sekte in Japan blijkt eigenaar te zijn van een karton dat aan Leonar do da Vinei wordt toegeschreven ea waarnaar de Italiaanse overheid op zoek is. De „World Messianic Church" heeft het karton vorig jaar ontvangen als onderpand voor een lening aan een galeriehouder. Een Milanese rechter-com- missaris is vorige week een onderzoek begon nen naar de vermoede illegale uitvoer van het karton door een Nederlandse kunsthandelaar. Deze zou het werk van een Italiaanse familie hebben gekocht en het later hebben doorver kocht aan de Japanse galeriehouder. Het gaat om een voorstudie van Da Vinci van „Madonna in de grot", dat nu in het Louvre hangt en is geschilderd tussen 1483 en 1490. De Italiaanse wet bepaalt dat buitenlanders Italiaanse kunst werken kunnen kopen maar niet exporteren en dat zij het desgevraagd aan de autoriteiten moe ten kunnen tonen. Wat er met het werk gaat gebeuren is nog niet bekend. „Grosse alte Dame" van Duitse toneel overleden WEST-BERLIJN De „grosse alte Dame" van het Duitse toneel, de film en tenslotte ook de televisie, 'Staatschauspie- lerin' Ksthe Haack, is op 88-jarige leeftijd in West-Berlijn overleden. Kathe Haack speelde in meer dan 240 films en op het toneel was ze onder meer bekend als Mrs. Higgins in de musical „My Fair Lady", die meer dan 1500 keer werd opgevoerd in Miinchen, West-Berlijn en op tournée. Kathe Haack maakte haar toneeldebuut in 1914 in Göttingen, haar filmdebuut in 1925. Vooral in moeder- en grootmoeder- rollen blonk zij volgens de kritiek uit. In 1977 speelde ze haar laatste filmrol in „Grete Minde" van Heidi Genee. In 1971 verschenen haar herinneringen onder de titel 'In Berlin und anderswo'. Toenadering tussen Kunstenbond FNV en Toonkunstenaarsbond AMSTERDAM De Kunstenbond FNV en de Nederlandse Toonkunste naarsbond zijn tot toena dering gekomen, na een periode die werd geken merkt door vaak scherpe tegenstellingen. De organi saties hebben in een ge meenschappelijke verkla ring laten weten tot een aantal vormen van samen werking te willen komen. Zo zullen zij elkaar op de hoogte houden van ont wikkelingen op beider werkterreinen en bij reac ties op actuele gebeurte nissen. Jazz in Noordwijk NOORDWIJK Vanaf mor gen tot en met dinsdag 13 mei wordt in Noordwijk het eerste Noordwijkse jazz-festival ge houden. De baten komen ten goede aan de restauratie van de museumboerderij van het genootschap Oud Noordwijk. In de authentieke spiegeltent uit 1920 treden onder anderen op: de Swinging Soul Machine (8 mei), de Havenzangers (9 mei), Andre Hazes en the Gib son Brothers (10 mei), the Trammps en Aretha Franklin of the Dutch Swing College (11 mei), de New Orleans Blues Serenaders (12 en 13 mei) en Brooks Tegler's Hot Jazz (13 mei). Fotoverzameling Roald Amundsen teruggevonden VADSO De sinds 1928 verdwenen foto verzameling van de Noorse poolonderzoeker Roald Amundsen is gisteren teruggevonden. De verzameling, die 240 foto's omvat, bleek in het bezit te zijn van Alda Amundsen, die met een neef van de poolonderzoeker is ge trouwd. De foto's hebben jarenlang op een zolder gestaan. Omdat er op de kist „melk poeder" stond geschreven heeft zij deze nooit geopend. De te voorschijn gekomen foto's zijn gemaakt tijdens de Zuidpool-ex- peditie van Amundsen, die van 13 januari tot en met 14 december 1911 duurde. Amundsen deed eerder pogingen om de Noordpool te bereiken, maar toen bleek dat iemand anders hem al voor was geweest be sloot hij een expeditie naar de Zuidpool te ondernemen. Amundsen kwam in 1928 om het leven, toen het vliegtuig waarin hij zat voor Spitsbergen in zee stortte. Deltafinale bekroond HILVERSUM De film Deltafinale van de cineasten Joop Burc- ksen en Ruud Herblot, geproduceerd door Mundofilm in Hilver sum, is op het 19de US Industrial Filmfestival in Chicago onderschei den met een Gold Ca mera Award. Vorig jaar ontving deze film over de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde al de Prix d'Amsterdam als beste Nederlandse op drachtfilm voor een al gemeen publiek. Dames SJZ draaiej rollen om LEIDEN Leverde de o moeting met Bloemhof voetballende dames van S afgelopen zondag nog een nederlaag op, gisteravo draaiden de Zoeterwoudse i mes de rollen fraai om. Th werd Bloemhof na een ruststand met dezelfde cijft 2-0, verslagen. Jolanda Öv beek en Yvonne van Wier gen waren de doelpunt maaksters voor SJZ. Korfbalvereniging Warmond houdt het voor gezien Ernest Hemingway. BOSTON De onvangrijke Hemingwayverzameling van de John F. Kennedy-Bibliotheek in Boston is door de zoon van de schrijver Ernest Hemingway en vader van de filmactrices Mariel en Margaux Hemingway, verrijkt met nieuwe, voor publikatie vrijgegeven brie ven. De nieuwe brieven uit het bezit van Jack Hemingway werpen licht op de opkomst van zijn vader als schrijver en aanstaande mislukking van zijn eerste huwelijk. De nieuwe collectie omvat interviews met verslaggevers die met Hemingway werkten toen hij leerling-journalist bij de Toronto Star was. „Ze gaan erover hoe verlegen hij was, hoe terughoudend, hoe erop uit om te be hagen en hoe goed hij schreef; ook al had hij toentertijd betrek kelijk weinig opdrachten", aldus Nagel, conservator van het mu seum. „Ze gaan erover hoeveel moeite hij bij het spreken had met de 1 en de s, hoe het hem drukte en verlegen maakte. Hij is nooit over dat spraakprobleem heengekomen". De meeste nieuwe stukken zijn echter brieven die Hemingway schreef aan zijn eerste vrouw, Hadley. Aanvankelijk het soort brieven met koosnaampjes dat verliefde mensen elkaar schrij ven, aldus Nagel. Maar tegen het voorjaar van 1926 had Hadley klaarblijkelijk Hemingways relatie met Pauline Pfeiffer, journa liste en tweede vrouw van de auteur, ontdekt. „Deze brieven gaan over een moeilijke periode", volgens Nagel, die eraan toevoegt dat Hemingway en de twee rivaliserende vrouwen enige tijd samenwoonden in een villa in het zuiden van Frankrijk die het eigendom was van de auteur F. Scott Fitz gerald en zijn tempestueuze vrouw Zelda. Deze maanden in de villa zouden de grondslag kunnen vormen voor een tot nu toe onontdekte roman, "The Garden of Eden", die gaat over een ménage-a-trois een getrouwd paar en een minna(a)r(es). WARMOND De korft vereniging Warmond ho aan het einde van dit seizo na zevenendertig jaar, op bestaan. De ledenvergader sprak zich voor opheffing i omdat zij sportief en financi geen toekomst meer zag. vereniging bestaat nog slecl uit vijftig leden en een ver< re daling in het leden dreigt. Warmond speelde sit haar oprichting op 1 oktol 1949 in de competities van Christelijke Korfbalbond. de fusie van de .CKB met neutrale bond zakte Warmo steeds verder af. Ook in zaal vertoefde Warmond al ruime tijd in de anonimit van het afdelingskorfbal. LEIDEN Het bekerdt tussen Quick Boys en Be F is gisteren zeven minuten v< het einde van de tweede v lenging bij de stand van gestaakt vanwege de slecl weersomstandigheden. Katwijkse formatie, een co binatie van het eerste en 1 tweede team, had via Lc van der Plas de score geopei maar zag Be Fair nog v< rust op gelijke hoogte kom In die 1-1 stand kwam ven geen verandering. Horizontaal: t. bont bedrukt luchtig gebakje: 7. bergte; 8. dwarshout voorzetsel; 10. voorwaartse letter v.h. Griekse alfabet; hengsel: 16. vogelprodukt; 17. venement (afk.); 18. historische vel niging van vakgenoten; 21. bijb< naam; 22. insekt; 23. motorsq (afk.); 25. per adres (afk.); 26. tusj goed en slecht; 27. los neerhanga 28. graad van sterkte. Verticaal: 1. som geld uit een foJ enz. tot bestrijding van studiekost 2. voedingsgewas; 3. bladgroente: onderdeel v.e. tennispartlj; 5. smal schande; 6. pierement; 11. voorzet) 14. bloeimaand: 15. gelofte; 18. lel v.h. Griekse alfabet; 19. maangestf (afk.); 20. verdieping: 24. vocht planten; 25. kippenziekte. OPLOSSING d|d sz :des pz :e6eje oz 61 :euiuje6 gi 'P99 'SI :!9w 'H 11 :ia6joieejis -g Ueeuo s Uss 5 G 'e/vue» z isjneqejpnjs i qaaoiu (Van onze correspondent Bob van Huët) CANNES Omgeven door zeer strenge veilig heidsmaatregelen begint morgen in de Zuidfranse stad Cannes het 39ste in ternationale Filmfestival. In het scherp bewaakte festivalpaleis, vanwege zijn hoekige architectuur ook wel „blockhaus" ge noemd, zullen gedurende 12 dagen 15.000 professio nals uit de filmwereld bijeenkomen voor ruim 1000 projècties van nieu we films. Wegens het risico van terro ristische aanslagen in ver band met het Amerikaanse bombardement op Libië heeft een aantal Amerikaan se deelnemers aan het festi val de reis naar Frankrijk geannuleerd. Dei regisseurs Martin Scorsese en Steven Spielberg vonden het ver standiger thuis te blijven, net als de acteurs Sylvester Stal lone, John Travolta, actrice Woopy Goldberg (hoofdrol speelster in Spielberg's „The color purple") en componist Quincy Jones. Volgens de laatste berichten zou de nieu we ster Rosanna Arquette voor de promotie van Scorse se's „After hours" wel naar het festival durven komen. Evenals de Amerikaanse, maar in Parijs woonachtige regisseur Robert Altman. „Ik ben tijdens mijn carrière al zo vaak door journalisten vermoord dat ik niet meer bang ben voor aanslagen", grapte de regisseur van „Mash" en „A Wedding". In Cannes is Altman in compe titie voor de Gouden Palm, die hij reeds in 1972 won met „Mash". Zijn nieuwe film „Fooi for Love", geschreven en gespeeld door Sam She- pard, zou volgens Franse kranten goede kans maken op een prijs. Favorieten Dit jaar dingen 24 films naar de hoofdprijs in Cannes, de Gouden Palm. De jury wordt voorgezeten door „Out of Af- rica"-regisseur Sydney Pol lack en bestaat onder meer uit de Argentijnse actrice So- nia Braga, de Hongaarse ci neast Istvan Szabo en zanger- acteur Charles Aznavour. De Franse pers heeft diverse favorieten, waarbij „The Mis sion" van de Engelse regis-4 seur Roland Joffé de hoogste ogen gooit. Joffé werd in één klap wereldberoemd met het aangrijpende „Killing Fields", dat de gruwelen van de Rode Khmers in Cambod ja verhaalde. In „The Mis sion" brengt Joffé een andere dramatische periode uit de geschiedenis in beeld: de sla venhandel in het door de Spanjaarden gedomineerde Zuid-Amerika van de 18e eeuw. Links: Robert Altman: Kans op „Gouden Palm" met „Fooi for love" Rechts: Roman Polanskl: Rentree met „Pirates". Jeremy Irons speelt broeder Gabriël, die een bedreigde indianenstam tracht te be schermen tegen de wrede slavenhandelaar Mendoza, een naar het schijnt indruk wekkende rol van Robert de Niro. Als andere kanshebbers gelden „Runaway Train" van Sydney Pollack: Jury voorzitter van Cannes een Gouden Palm won was „Un homme et une femme" van Claude Lelouch. Twintig jaar na dit wereld succes presenteert Lelouch op zondag 11 mei een vervolg hierop met opnieuw Jean- Louis Trintignant en Anouk Aimée in de hoofdrollen. Een nieuwe prijs zit er evenwel niet in, want Lelouch ver toont zijn film buiten mede dinging. De hoop der Fransen is daar om gevestigd op 2 films: „Te nue de Soirée" van Bertrand Blier en „Le Lieu du Crime" van André Téchiné. De eer ste film heeft in Frankrijk al veel opzien gebaard. Gérard Depardieu speelt een homo fiel, die een kalme huisvader (Michel Blanc) van zijn vrouw (Miou Miou) weglokt. Met name het taalgebruik in deze film is nogal grof en gaf aanleiding tot flink wat inge zonden brieven in de Franse kranten.- Hoewel „De Aanslag" en „Abel" het niet haalden in de ogen van de selectiecommis sie voor het festival, is er toch een kleine Nederlandse bijdrage in de fraaie vorm van Maruschka Detmers. Zij speelt de hoofdrol in de pi kante en omstreden film „II diavolo in corpo" (De Duivel in het Lijf) van de Italiaan Mario Bellocchio. Het Festival begint morgen met „Pirates" van Roman Polanski, die 8 jaar na „Tess" zijn come-back viert. Andréi Konchalovsky, „Rosa Luxembourg" van de Duitse Margaretha von Trotta, en „Down by Law" van de jon ge Amerikaan Jim Jarmusch. Vervolg De laatste Franse film die in LEIDEN Het onweer, Moederdag en een zweep slag. Dat waren de proble men waar de derde ronde van de afdelingsbeker, die geen verrassende uitsla gen opleverde, gister avond mee te kampen had. Noordwijk had als enige van alle problemen weinig last. De Noord wij kers plaatsen zich een avond eerder al door Al- phia met 3-0 uit te schake- len. Bernardus - Lugdunum werd afgelast, terwijl Stompwijkse Boys - Hazerswoudse Boys een kwartier voor tijd vanwege het onweer gestaakt werd bij een 1-1 stand. Datzelfde ge beurde bij SVLV (zo) en FC Lisse (za), maar met dit ver schil, dat FC Lisse via doel punten van Henri van der Weijden (2) en Arie Schalk een 0-3 voorsprong had geno men. Ook Voorschoten - LDWS werd even gestaakt, omdat de scheidsrechter te kampen kreeg met een zweepslag. Op dat moment stond het 1-1 en na de hervatting werd het 2-2, met als doelpuntenmakers: Bart van der Weijden (2) voor LDWS en Paul Wolleswinkel en Lex Schrijndel voor Voor schoten. De beslissende penal ties leverden uiteindelijk LDWS een plaats in de vol gende ronde op, omdat Lam bert Lingerak de zevende strafschop voor Voorschoten miste. Ook bij Katwijk en RCL moesten strafschoppen de be slissing, in het voordeel van RCL, forceren. Na een 2-2 eindstand, door RCL middels een eigen doelpunt aan Kat wijk geschonken, hadden de Leiderdorpers aan slechts vier strafschoppen voldoende: Kat wijk miste namelijk twee maal. Derdeklasser DOSR kwam met de hakken over de sloot tegen MVKV: 3-2. De Roelofa- rendveense formatie trad met slechts drie spelers van het eerste team aan, omdat de rest met het oog op Moederdag de bloemen in was gedoken. Alex Oomen zorgde voor 1-0 voor de thuisclub, Pim van der Meer voor 2-1. Steeds maakte Henk Langemaat echter gelijk. Pim van der Meer werd uit eindelijk drie minuten voor tijd de matchwinnaar. SJC - Oegstgeest kende een afgetekende 1-4 overwinning voor Oegstgeest, dat de score opende. Na de gelijkmaker van Maarten Plug werden echter snel achter elkaar SJC- keeper Phil Smit en John van der Zet het veld uitgestuurd, waarna Oegstgeest niets meer in de weg stond om gemakke lijk de volgende ronde te ha len. In de SJC-kantine vond de lo ting voor de dinsdag te spelen vierde ronde en de daaropvol gende halve finales plaats. Het resultaat was als volgt: wed strijd 1: winnaar Stomwijkse Boys - Hazerswoudse Boys te gen Noordwijk; wedstrijd 2: Oegstgeest tegen RCL; wed strijd 3: DOSR tegen LDWS; wedstrijd 4: winnaar Lugdu num - Bernardus tegen win naar SVLV (zo) - FC Lisse. De wedstrijden in de halve finale zien er als volgt uit: winnaar wedstrijd 4 - winnaar wed strijd 2 en winnaar wedstrijd 1 - winnaar wedstrijd 3. SERIE „FRANSE ORGELMEESTERS VAN DE ROMANTIEK" Johann Th. Lemckert. DEN HAAG Niet al leen is het inschakelen van het stijlvolle Cavaillé- Coll-orgel van de Waalse Kerk aan het Noordeinde 25 in de serie „Franse or gelmeesters van de Ro mantiek" een aantrekke lijk aspect in de concerten die de Rotterdamse orga nist Johann Th. Lemckert *n de komende maanden gaat geven, maar vooral en dat is voor Den Haag totaal nieuw dat deel van de serie dat in de St. Jacobuskerk gegeven zal worden, waarbij een aantal bezoekers tijdens het orgelspel wordt toege laten op het orgelbalcon. De kerk aan de Parkstraat leent zich hiertoe en het orgel comité komt hiermee tegemoet aan de wens om een organist niet alleen te horen spelen maar ook te zien spelen. Voor het publiek dat de voorkeur geeft aan een plaats in de ker ken bestaat na afloop de moge lijkheid om resp. het Cavaillé- Collorgel van de Waalse Kerk en het Adema-orgel van de St. Jacobuskerk te bezichtigen en om met de concertgever te spreken. Johann Lemckert is van me ning, dat het orgel in de Waal se Kerk van de zes door Ca- vaillé-Coll in Nederland ge bouwde orgels het meest zui ver en gaaf is, zeker na de re cente restauratie. Uitgaande van dit gegeven heeft hij een programma samengesteld dat gedacht is vanuit César Franck. Vrijwel het complete Franck-oeuvre komt aan bod, daarnaast werk van zijn leer lingen en componisten die door hem zijn beïnvloed of als tijdgenoten bewondering voor hem hadden zoals Pierné, Tournemire, Vierne, Widor, Dupré, Duruflé e.a. Componis ten uit de orgelromantiek die een kwart eeuw geleden do( zogenaamde zichzelf respect) rende organisten worden gi meden. Lemckert koos ook hl Adema-orgel omdat de invloe van Cavaillé-Coll op de Ni derlandse orgelbouwei Adema en Scheurs onmisker baar is. De concerten zijn verdeel over de Waalse Kerk op 2 mei, 24 september en 15 okt< ber, in de St. Jacobuskerk c 18 juni, 8 november en 10 d< cember. Medewerking z; worden verleend door de Ro terdamse Dansacademie en hl Kamerkoor Quod Libet. ADRIAAN HAGE ROTTERDAM Het RO Theater wil het stadsge zelschap van Rotterdam worden om straks de nieuwe stadsschouwburg te bespelen. Daarvoor moet het huidige budget van ruim vier miljoen gul den met bijna twee mil joen gulden worden ver hoogd tot een bedrag van ruim zes miljoen gulden, zo staat in een gisteren ge presenteerd rapport. Met het Rijk en de gemeente Rotterdam zal hierover binnenkort worden on derhandeld. en de directie van de nog in aanbouw zijnde schouwburg - de opening is in 1988 gepland - vinden dat de positie van Rot terdam als „tweede stad in Ne derland" en de, ontwikkelin gen op toneelgebied in deze stad een volwaardig stadsto- neelgezelschap met een derge lijk budget rechtvaardigen. De leiding van het RO Theater Het budget van ruim zes mil joen gulden moet het mogelijk maken dat er in de eerste drie jaar na de opening van de nieuwe schouwburg vijf grote produkties per seizoen worden gespeeld. De artistieke leiding van het gezelschap (Jos Thie en Antoine Uitdehaag) denkt hierbij aan een grote Shake- speare-produktie, een muziek- theaterproduktie, een comedie, een jaarlijkse familievoorstel ling en aan een nieuw gi schreven Nederlands stuk. D betekent dat het gezelscha moet bestaan uit een vasl groep van 25 acteurs, aldus h( rapport. RO Theater en d schouwburgdirectie wille voor 1 oktober weten waar 1 aan toe zijn om tijdig contra! ten met acteurs te kunnen al sluiten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10