leidó&Qowumts Aantal hotelbedden groeit explosief a STAD OMGEVING Viering bevrijding zonder feestgedruis Drie tennisballen vooru KAPEL IN HARTEBRUGKERK PER CENTIMETER TE KOOP Beschoeiingen dodelijk voor eendekuikens DINSDAG 6 MO 1986 PAGINA 9 lachtoffer A-omroep' i rekening niet betalen DEN De man die vorige jc door de politie gewond op de be Mare werd aangetroffen en paarde „slachtoffer te zijn van A-omroep" 'blijkt in de nacht woensdag op donderdag in el- I geslagen te zijn. De Leidenaar of wilde in een café aan de itenmarkt zijn rekening niet len. Toen hem daarop een ring jndig werd gemaakt als beta- J ontstonden er moeilijkheden. len vechtpartij, waarbij twee of mannen betrokken waren, liep jafébezoeker een hersenschud- i, twee blauwe ogen en enige reuken op. Bewegend dekbed LEIDEN Een bewoonster van een pand aan de Mors- weg merkte in de nacht van zondag op maandag dat haar dekbed bewoog. Toen zij on der haar bed keek, trof zij daar een mede-kamerbewo ner in nachtkleding aan. De jongeman heeft intussen aan de politie verklaard dat het hier om eem wedden schap ging. De jongen zei met een vriend gewed te hebben dat hij een hele nacht onder het bed kon blij ven liggen. LEIDEN Iedereen kan „eigenaar" worden van een stukje van de Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat. Dat kan door het „kopen" van een aantal centimeters vloeroppervlakte van de dagkapel die in de kerk in de drukste winkelstraat van Leiden wordt ingericht. Door de vloer per centimeter te verkopen, hoopt de binnenstadsparochie voldoende geld bijeen te krijgen om de kapel in te richten. Men heeft 50.000 gulden nodig. De Hartebrugkerk bestaat dit najaar 150 jaar. De kerk is het middelpunt van de binnenstad sparochie en vormt een centrale plaats voor iedereen die behoefte heeft aan bezinning en gebed. Men kan er echter alleen maar terecht tijdens de twee dagelijkse Missen en de vier Eucharistievieringen in het weekeinde. Tij dens de voorbereidingen van de jubileumvie ring kwam de behoefte om een dagkapel in te richten sterk naar voren. Die dagkapel zou impliceren, dat de deuren van de prachtige kerk de gehele dag geopend konden zijn en dat het winkelend publiek op elk moment van de dag even binnen kon stappen. Nu was dat niet mogelijk, omdat men vernielingen en diefstal vreesde. De pastoor en zijn medewer kers zouden niet in staat zijn dergelijk mis bruik van de kerk tegen te houden en de kos ten voor permanente bewaking bleken te hoog. Een dagkapel zou echter in een afgesloten ge deelte kunnen worden ingericht. Daarbij werd wel als voorwaarde gesteld, dat de kapel een duidelijk onderdeel zou blijven van de kerk en dat de bezoekers vanuit de kapel het interieur van de kerk zouden kunnen blijven zien. Er is nu een plan ontworpen, waarmee de kapel door een ijzeren hekwerk wordt af gesloten opdat de architectuur van de kerk en de „sfeer" geen geweld wordt aangedaan. De kosten van het hekwerk en de verdere in richting van de kapel worden door de Paro chieraad relatief gering genoemd: 50.000 gul den. Dit bedrag is niet op te brengen door de parochieleden. „De Hartebrugkerk is welis waar gezichtsbepalend voor Leiden, maar er wonen maar weinig mensen in de binnen stad", aldus de Parochieraad. Vandaar dat men voor de financiering een beroep doet op hen, die regelmatig in de Haarlemmerstraat komen winkelen. De oppervlakte van de ka pel is uitgedrukt in vierkante centimeters. Het zijn er 1.000.000. Die centimeters worden sym bolisch verkocht. Iedereen die een aantal vierkante centimeters „koopt" ontvangt een certificaat, waarvan het ontwerp net als de kerk, anderhalve eeuw oud is. Bovendien worden de namen van de kopers op een gecal- ligrafeerde lijst vermeld. Deze lijst wordt in de kapel ingemetseld, waarbij bepaald is dat deze pas na 150 jaar mag worden geopend: dan weten de achterkleinkinderen dat ze „eige naar" zijn van een stukje van de kerk. De ta rieven voor de centimeters zijn niet hoog; Voor 200 cm2 betaalt men tien gulden; 10.000 cm2 vergt 500 gulden. Dat betekent dus dat men voor vijfhonderd gulden „eigenaar" is van een vierkante meter van de kerk. Men kan „zijn" centimeters bestellen bij mevrouw Yvonne Kipping (tel. 071-126202), of via giro rekening 558718 of bankrekening 56.63.28.070 ten name van het Kerkbestuur onder vermel ding van de titel „dagkapel". REIDEN De hotelac- lommodatie in Leiden (roeit explosief. Het aan- al beschikbare hotel- )edden is de laatste ^jaren pet zeker vijftig procent loegenomen. Behalve de jomst van een groot aan- jal nieuwe bedden, werd je bestaande accommo- jatie in Leiden gemoder niseerd. Het gaat daarbij im investeringen van (ele miljoenen. „De ho- lels in onze stad floreren. De exploitanten geloven h de toekomst. Het is ui- erst plezierig, zeker voor jen VVV-directeur om jat te kunnen constate ren", aldus VVV-direc- |eur C. Hugens. rot voor enkele jaren gele en beschikte Leiden over jrie hotels. Dat waren Holi- lay Inn met 367 bedden, jieuw Minerva met 160 bed ien en Mayflower met een tvintigtal bedden. Nieuw Mi- lerva investeerde vorig jaar nkele miljoenen guldens om Ie accommodatie te vernieu wen. Van de 160 bedden ble- en er nog maar 100 over, aaar die konden de toets der iritiek ruimschoots door- taan. En dat was wel anders jeweest, want van de 160 tedden durfde men er enkele entallen niet eens meer te (erhuren. Waar Nieuw Mi- lerva achter de fraaie gevels 'an de Boommarkt eigenlijk jeuse nieuwbouw pleegde, jaar sloeg Holiday Inn aan |et vernieuwen van de ka- jiers. Dit meest luxe hotel ian Leiden richtte alle be- taande kamers opnieuw in. )ok hier een investering van »ele miljoenen. Het kleinste de drie hotels, Mayflo- is inmiddels aan het bouwen geslagen om de en tree aan de Steenstraat/Bees tenmarkt te krijgen. Tevens komen er vijf kamers bij. Investeringsdrang Maar de investeringsdrang infecteerde niet alleen de be staande hotels. Er werden de afgelopen jaren ook nieuwe accommodaties gebouwd. In '84 verscheen Ibis in Leider dorp met in totaal 140 bed den. Een jaar eerder al was hotel De Ceder aan de Rijns- burgerweg nabij het Acade misch Ziekenhuis met 13 bedden van start gegaan. Dit eenvoudige hotel is onderge bracht in een oude burge meesterwoning en staat te boek als het goedkoopste van Leiden. Voor 45 gulden per nacht kan men er al terecht. Eigenaresse „Engeltje" Fa- vier van restaurant Engel- bertha Hoeve kon het hotel lieren ook niet laten en richt te een accommodatie met 10 bedden in. Begin '84 werden 16 bedden neergezet bij De Doelen aan het Rapenburg. In maart van dit jaar werd dan nog het Bastion Hotel aan de Voor- schoterweg geopend met 80 bedden. Dit hotel werd neer gezet als low-budget hotel, waar dan mee werd bedoeld dat er zeer lage prijzen voor een bed gerekend zouden worden. Na de opening blijkt dat low-budget vooral met de entourage verband te houden (geen restaurant, zeer weinig personeel), -want de prijzen (vanaf 75 gulden) liggen op het gemiddelde Leidse ni veau. Dus tussen de 45 gul den van De Ceder en de 180 gulden per nacht per bed van Holiday Inn. Volgend jaar wordt ook het motel Haag- sche Schouw geopend met 126 bedden, een nieuwe loot aan de Van der Valk stam. Daarbij komt misschien nog Hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt werd vorig jaar gedeeltelijk verbouwd. het geplande hotel op het Schuttersveld, maar of dat doorgaat, is nog steeds ondui delijk. Een eenvoudige rekensom leert, dat volgend jaar het aantal bedden is toegenomen van 547 in 1983 tot 877. Deze groei is nog wat sterker als men beseft dat in het eerste aantal het hotel Nieuw Mi nerva nog met 160 bedden werd geteld. Mevrouw T. Bos van het bin nenstadshotel Nieuw Miner va: „We hebben volop ver trouwen, in de toekomst. Dat blijkt inderdaad uit de inves teringen die we hebben ge pleegd. We hebben dan ook een goed bezettingspercenta ge. Over het gehele jaar ge nomen is dat 75 procent. Dat percentage wordt gehaald omdat wij van maart tot sep tember „vol" zitten. Daaren tegen zijn de wintermaanden ronduit slecht. Dan scoort Nieuw Minerva niet meer dan zo'n 25 procent", aldus mevrouw Bos, die meldt dat deze cijfers min of meer op gaan voor alle Leidse hotels. Voor de slechte wintermaan den worden momenteel plan nen ontwikkeld. „We gaan zelf actiever de markt in. Niet meer afwachten dus. We nemen ook deel aan een aan tal nieuwe manieren om de accommodatie beter te benut ten. Zo is het straks mogelijk om gratis te slapen in Nieuw Minerva als men bij ons een diner en het ontbijt gebruikt. Een organisatie in Delft is bezig zoiets op te zetten. Een boekje met waardecoupons voor meer dan 130 hotels in binnen- en buitenland. «Een dergelijke bonnenboekje kan iedereen krijgen door zegels of merken te verzamelen van pakjes koek, wasmiddelen of iets dergelijks. Onze ver wachtingen van deze actie zijn hooggespannen", aldus mevrouw Bos. Voorts ver wacht dit hotel een betere bezetting in de wintermaan den als het onlangs in het le ven geroepen Leids Congres- T oonaangevend Hotel Holiday Inn is in de af gelopen tien jaar gegroeid van een redelijk motel tot een indrukwekkende accom modatie waar tal van zaken mogelijk zijn. Tennis op bin nen- en buitenbanen, squash, bowlen, zwemmen, sauna, een gokje wagen in het casi no en uiteraard ook het hotel met bijbehorend restaurant, gesitueerd rond het Holido- me, een overdekte tropische tuin van allure. In deze tropi sche tuin hebben veelvuldig parties plaats die duizenden bezoekers trekken. Holiday Inn is derhalve het toonaan gevende hotel in de Leidse regio. Bedrijfsleider Max Worms: „We zijn nadrukkelijk bezig om ons te positioneren aan de bovenkant. Dus op 4 sterren niveau. Dat moeten we ook wel, want de concurrentie trekt aan, met name vanuit de middenklasse. Je kan stel len dat Leiden momenteel voldoende accommodaties heeft om aan de wensen in de verschillende niveaus te voldoen. Om onze positie en dus ook onze toekomst zeker te stellen, moeten we blijven investeren om ons niveau te behouden en het onderscheid tussen de budget-klasse en het 4-sterrenniveau blijvend zichtbaar te laten zijn. In de afgelopen jaren hebben we miljoenen geïnvesteerd in de kamers en voor volgend jaar staan het restaurant, de lobby en de bar op het program ma". Investeringen in nieuwe ac commodatie zijn voorlopig van de baan. De plannen om Holiday Inn met 100 kamers, in totaal 200 bedden, uit te breiden zijn vooralsnog in de ijskast gedeponeerd. De ver wachtingen van de heer Worms voor dit jaar zijn ove rigens niet al te optimistisch. „De afgelopen jaren waren uitstekend, maar '86 is voor ons niet zo succesvol begon nen. Door de lage koers van de dollar ontvangen we min der boekingen uit de Vere nigde Staten en Engeland. Ook de devaluatie van de Franse franc ten opzichte van de Nederlandse gulden he^ft ons al annuleringen op geleverd. En dan Libië ook nog. Kortom, we hopen dat onze omzet zich in 1986 sta- bliseert, maar we houden er een beetje rekening mee dat we een lichte terugval zullen Tevreden Directeur C. Hugens van de Leidse VVV is zonder meer tevreden met de enorme groei van de accommodatie. Hij noemt die toename ver antwoord gezien de aantallen toeristen die Leiden jaarlijks bezoeken. Hij stelt daarbij vast, dat de plotselinge groei vooraf is gegaan door een pe riode van stilstand. „Maar dit gebeurt niet alleen in Leiden. Kijk ook eens naar Noord- wijk. En Amsterdam natuur lijk waar met name volop grotere en duurdere hotels worden gebouwd. „De toeris tenindustrie zit duidelijk in de lift. Leiden speelt daar volop in mee. We hebben er ook alle gelegenheid voor, want we heben een goed toe ristisch produkt te bieden. En onze ligging in de Randstad met uitstekende spoor- en wegverbindingen is natuur lijk voortreffelijk. Voor wat het de hotels betreft, is de voortgaande bouw van kan toren in Leiden natuurlijk ook een belangrijke factor", aldus de heer Hugens. Koopavond deze week op vrijdag LEIDEN De koopavond die op veel plaatsen op donderdag 8 mei zou wor den gehouden, wordt naar vrijdag 9 mei verschoven omdat het donderdag He melvaartsdag is. Ook in Leiden kunnen de winke liers hun winkels vrijdaga vond open houden. Dit is zo bepaald in de gemeen telijke verordening. De verschuiving zou niet on gunstig zijn voor de win keliers, omdat het zondag 11 mei moederdag is. Hemelvaartsdag van 2 tot 2.30 u. Groenoordhallen! U bent van 10 tot 18 u. wel kom op 'BINNENPRET 86', een manifestatie met veel muziek en talloze attracties. Georganiseerd door de Lions Clubs ten bate van de Kinder kliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Entree: f5,-(tot 12 jr. f3,50). 'ietsdag jiden is één van de start- 3tsen die zijn opgeno- b in het traject van de pvinciale Sijthoff Pers ttsdag. Dit evenement \rdt donderdag gehou- p en bevat van pijlen prziene routes over 30, 65 of 150 kilometer, tssen negen en en twee r kan worden gestart bij clubhuis van Swifttoer de wielerbaan Room- rg. Het inschrijfgeld be- \agt drie gulden, wie de uitrijdt krijgt een daille. Het gaat om ngroutes: waar je op- ot kom je uiteindelijk weer terecht. afdeling Leiden van de ifische bond Druk en jpier houdt vrijdag 9 mei j het St. Antoniusclub- s aan de Lange Mare jubilarissen -a vond. ens deze bijeenkomst en 50 jubilarissen ge- digd worden. Muzikale ewerking wordt ver- nd door de Leidse ope- tevereniging 'Crecen- De zaal gaat om half open. KV Leidse Christelijke mpeervereniging orga- rt deze zomer voor de de ach tereen volgen de zomerkampen voor geren van acht tot vijf jaar. Gekozen kan rden uit kampeer- en kampen en een fiets- ktocht door de Arden- Aanmelding is iedere andagavond mogelijk acht tot half tien bij LCKV, Vestestraat 2 in iden, telefoon: 142294 of 587. LEIDEN/STREEK Zonder veel uiterlijk ver toon, is gisteren Bevrij dingsdag '86 gepasseerd. Het tweeslachtige karak ter van het Bevrijdings feest bleek gisteren ook in Leiden en in de regio. Om de vijf jaar is 5 mei een Nationale Feestdag met als gevolg dat in de jaren daartussen de viering van de bevrijding neerkomt op een vrije dag voor ambtenaren en het onder wijzend deel van de natie. Verder lijkt de viering van de bevrijding nog maar weinig emoties los te kunnen maken. Vorig jaar bracht 5 mei nog tienduizenden op de been (toen was het precies veertig jaar geleden dat Nederland zijn bezetter kwijt raakte) om getuige te kunnen zijn van het overvliegen een groot aantal vliegtuigen, die in de Tweede Wereldoorlog wer den ingezet in de strijd tegen de Duitsers. Geheel volgens het compro mis tussen de voor- en tegen standers van het verheffen van 5 mei tot een Nationale Feestdag, was er dit jaar dus geen geen- nationaal festijn. Van een massaal feestpro gramma zoals op Koningin nedag was geen sprake en Leiden bood gisteren dan In het vangzeil springen was een van de onderdelen van de ram- pe ïoefening in Leiderdorp. ook meer de uiterst rustige aanblik van een middelgrote stad op een saaie maandag morgen. Wel hier en daar de nationale driekleur wappe rend aan een gevel als teken dat er blijkbaar toch iets aan de hand was. Het Leidse 5 mei comité heeft net zoals in de afgelo pen jaren een tentoonstelling georganiseerd om de herden king van 4 mei en de viering van 5 mei luister bij te zet ten. Die tentoonstelling (geti teld: „Oorlog en bezetting in Nederlands Indië 1940-1949") werd vrijdag geopend en is nog tot tot en met zaterdag te zien. De viering van de bevrijding ging gisteren omstreeks het middaguur van start met de uitreiking van het traditio- nale Zweedse wittebrood. Wethouder J. Fase ontving als eerste op het Stadhuis plein het brood uit handen van de Zweedse Ambassade raad Lönmar. Verder hield W. Pera namens het Leidse Vijf-Mei comité een korte toespraak. Aan een markt- kraampje ontvingen belang stellenden vervolgens een bolletje wit brood. Volgens een kenner was het Zweedse wittebrood uit mei 1945 „wit ter" dan het brood van het Vijf-Meicomité. Een andere belangstellende was de ver klaring nogal simpel. „Het brood leek witter. Dat kwam omdat je in die tijd in geen jaren wit brood had gezien". In de loop van de middag werden verder voor het Stadhuis enkele demonstra ties gegeven door de Gehan dicapten Sportvereniging De Sleutels. De festiviteiten werden gis teravond afgesloten met een Wethouder mevrouw J. Fase van economische zaken ontving gis teren in haar functie van loco-burgemeester als eerste Zweeds wittebrood. Zij kreeg uit handen van de Zweedse ambassade raad Lönmar op het Stadshuisplein het voedsel, dat voor veel bewoners van het westen van Nederland aan het eind van de oorlog van essentiële betekenis was. Bevrijdingsconcert in de Pie terskerk en een Bevrijdings bal in de Stadsgehoorzaal. Rampen Grote beroering bij winkel centrum Santhorst aan de Laan van Ouderzorg/Van Diepingenlaan in Leiderdorp gisteren, waar de ene ramp na de andere gebeurde. Een paar dakbedekkers kwamen in de problemen na een ex plosie met een gasfles en moesten in het vangzeil van de brandweer springen. Mensen raakten bekneld in en onder bij ongelukken be trokken auto's en moesten worden ontzet. Het is nogal onwaarschijnlijk dat dit soort zaken zich allemaal tegelij kertijd op dezelfde plaats af spelen, en het ging dan ook om een rampenoefening van de Leiderdorpse brandweer. In het kader van de festivi teiten op bevrijdingsdag was er in samenwerking met de Oranjevereniging een aan trekkelijke demonstratie van gemaakt, waar veel publiek op afkwam. Naast de brand weer werkten ook de Leider- dorpse rijkspolitie, de Leidse Lotusgroep (uitbeelding slachtoffers) en de EHBO mee. De EHBO was het er onder meer om te doen om nieuwe cursisten te werven. De oefening, waarbij dus on danks alle camaliteiten geen enkele echt slachtoffer viel kon achteraf zeer geslaagd worden genoemd. LEIDEN De nieuwe beschoeiingen die momenteel op tal van plaatsen langs de walkanten van Leiden, Leiderdorp en Alke made worden aangebracht, zijn te hoog. Oplettende burgers heb ben de Dierenbescherming van Leiden en omstreken laten we ten, dat de nieuwe beschoeiingen zo'n vijf centimer hoger zijn dan de graskant. Dat hoogteverschil kan voor eendekuikentjes een zekere verdrinkingsdood betekenen. De eenden kunnen im mers wel in het water springen, maar eruit komen is voor de kleine beestjes een heel groot probleem. De Leidse Dierenbe scherming vraagt aan gemeenten en particulieren om op plaat sen waar nieuwe beschoeiingen zijn aangebracht eendetrapjes te plaatsen of de beschoeiing iets lager te maken om daarmee een hoop onnodig dierenleed te voorkomen. I anneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De ballen zijn ver- I pakt in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook hane- I lijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken Not Nu Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: A dres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -xm ier j CekLcSoiwwnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9