nvloed van Nederland op onetair stelsel beperkt JU Franse diplomaat spioneerde uit liefde voor Chinese „vrouw Arbeidsbureau gesloten op 9 mei %ITENLAND EcidócSowuvrd DINSDAG 6 MEI 1986 PAGINA 5 oogste alarmfase in ngeving vulkaan evado del Ruiz [JOTA In de omgeving van de jlkaan Nevado del Ruiz, ten noord- (sten van Bogota, is de hoogste |rmfase afgekondigd. Dit maakte het inité van vulkanologen, belast met t toezicht op de vulkaan, gisteren be- jnd. De Nevado del Ruiz, die in no- nber een groot aantal dorpen met dder overspoelde waardoor duizen- 1 mensen omkwamen, vertoont sinds ermorgen plotseling verhoogde acti- [eit. De ongeveer 65.000 inwoners n de steden Mariquita, Guayabal en inda moeten zich gereedmaken om elk moment in de dichtstbijzijnde gen te kunnen vluchten. Bezoek President Hafez el-Assad van Syrië inspecteert sa men met koning Hoessein de wacht, nadat hij giste ren voor het eerst sinds 1976 voor een officieel be zoek aan Jordanië op het vliegveld in Amman aan kwam. Assad blijft tot van avond de gast van Hoes sein. Gisteren voerden de twee leiders besprekingen over de Iraans-lraakse oorlog. Sinds Jordanië twee maanden geleden de betrekkingen met de PLO verbrak, is de verhouding tussen beide buurlanden aanzienlijk verbeterd. Peking verwelkomt Taiwanees vliegtuig PEKING Voor het eerst sinds 1949 is vanmorgen een vliegtuig uit Tai wan in de Chinese hoofdstad Peking geland. De Taiwanese piloot die zater dag met zijn Boeing 747 (een vracht vliegtuig) naar China overliep werd op het vliegveld verwelkomd door fa milie en regeringsfunctionarissen. De piloot heeft van China asiel gekregen. Taiwan heeft Hong Kong's Cathay Pacific Airways gevraagd te bemidde len om het vliegtuig met zijn beman ning terug te krijgen. Chinese functio narissen hebben via de kranten in Hongkong al laten weten dat Taiwan zelf maar een vertegenwoordiger moet sturen voor besprekingen. Vermeend ANC-lid uit ziekenhuis ontvoerd JOHANNESBURG Een groep zwar ten heeft zondagavond de intensive- care afdeling van het Edendale-zieken- huis in Pietmaritzburg bestormd en een vermeend lid van het Afrikaanse Na tionale Congres ontvoerd. Tijdens het vuurgevecht dat met de bestorming ge paard ging werd een andere patiënt ge dood. Politie- en ziekenhuisfunctiona rissen verklaarden dat minstens zeven zwarten met automatische wapens en gekleed in witte doktersjassen het zie kenhuis binnenstormden. Zij zochten Steven Mkhize, die onder zware bewa king herstellende was van de verwon dingen die hij vorige week had opgelo pen bij een politie-aanval op een wa pentransport. Nieuw-Zeeland: diplomaten niet meer onschendbaar WELLINGTON De regering van Nieuw-Zeeland heeft besloten de diplo matieke onschendbaarheid voor verte genwoordigers van buitenlandse rege ringen af te schaffen. Aanleiding voor deze beslissing zijn twee verkeersonge vallen, waarbij een Chileense en een Zuidkoreaanse diplomaat betrokken waren. Bij één van de ongevallen werd een Nieuwzeelandse vrouw gedood. Hoewel de diplomaten volgens de politie onder invloed van alcoholhoudende drank verkeerden, konden zij niet straf rechtelijk vervolgd worden wegens hun diplomatieke onschendbaarheid. «BESLUIT TIJDENS ECONOMISCHE TOP IN TOKIO: :i 'OKIO Nederland is cien reageerde vanmorgen vanuit Den Haag niet al te te- nl oor de groep van V\]i leurgesteld op de gang van za- :i< westerse industrielanden, e Groep van Vijf, buiten inger meepraten als het aat over aanpassingen in ken: „Ik zie het niet als een uitholling van taken van de van Tien ei\ bovendien de taak van aanpassin gen op de valutamarkt graag over aan de grote landen". MOEITE MET STOKJES - UVCI ddl I UC E1UIC IdllUCI iet internationaal mone- Volgens Ruding is het niet nir stelsel. Dat is gisteren dat de Vijf en in sommige ge- ^eelnemende landen lebben vandaag een slot 'erklaring opgesteld en illen de top vanavond eindigen. ens de economische vallen Zeven, het nu volledig ip in Tokio besloten. De voor het zeggen krijgen. Hij voegde daar wel aan toe dat het aansluiten van Canada en Italië bij de Vijf ongunstig is voor een snelle besluitvor ming. Hoe groter de groep, hoe trager de belissingen af komen, aldus de minister. Spoedberaad De deelnemers aan de top hebben gisteren goedkeurend gereageerd op een plan van de Amerikaanse minister Ba ker om sterke dalingen en stijgingen van de valutakoer sen tegen te gaan. Behalve de wisselkoersen zouden een aantal economische indicato ren zoals werkloosheid en in flatie een rol moeten spelen in aanpassingen op de koersen. Wanneer een van de indicato ren boven een bepaalde, nog vast te stellen grens komen, gaat de Groep van Vijf on middellijk rond de tafel zit ten. Dat betekent dat de rege ringen van die super-vijf di rect en snel invloed hebben op de wisselmarkt. De afgelo pen vijftien jaar bleef de markt altijd zweven bij ge brek aan spoedberaad op top niveau. Behalve wisselkoersen zijn handel en protectionisme vandaag onderwerpen van gesprek geweest. De deelne mers zijn het er over eens dat er nog steeds groei zit in de wereldeconomie, maar de vraag is hoe die groei is te handhaven. De Groep van Vijf maakt zich wel zorgen over de overheidssubsidies op landbouwprodukten. Al te veel en al te hoge subsidies verstoren de vrije wereldhan del, aldus de topleiders in To kio. Nadat de karpers in de tuin- vijver gevoerd waren, hebben de leiders van de zeven groot ste industrielanden gisteren deelgenomen aan een traditio nele Japanse lunch, de Kaise- ki. Eerder werd ten behoeve van de internationale pers in de fraaie tijin geposeerd voor de groepsfoto. Er ontstond beroering toen een assistent van het Witte Huis eventjes een bonsai boompje dacht te verplaatsen Vervolgens mochten de lei- om een betere foto te kunnen ders zelf ook aanzitten bij de maken. De bonsai, een minia- traditionele Kaiseki, waartoe tuurboompje is al eeuwenlang voor het gemak van de bui een hooggewaardeerde kunst- tenlandse gasten een rugge- vorm in Japan. De politiek steun achter de kussens was leiders wandelden vervolgens geplaatst en ruimte voor de naar de houten veranda die voeten was vrijgemaakt, zodat uitzicht biedt over de tuinvij- men de maaltijd niet op de ver. Premier Nakasone klapte knieën hoefde te nuttigen, zijn handen, waarna de oranje, witte en gevlekte kar pers elkaar om het leven ver drongen om de toegeworpen hapjes te kunnen verorberen. Ondanks de aansporingen van gastheer premier Nakasone weigerden enkele topleiders overigens met stokjes te eten. be Groep van Vijf of G-5 pordt gevormd door de Vere- iiiigde Staten, West-Duitsland, llrrankrijk, Groot-Brittannië _jn Japan. Tijdens halfjaarlijk je bijeenkomsten bepalen leze landen de eventueel loodzakelijke aanpassingen |p de valutamarkt. Zo werd le koers van de dollar vorig aar met ruim dertig procent ~"|edrukt, doordat de G-5 mas- aal dollars ging dumpen. Een :unt op inititatief van de .merikaanse minister van fi- anciën James Baker, die fonderwei een langdurige erlaging van de dollarkoers leek te hebben, le maatregelen van deze vijf ïvloedrijke landen konden )t dusver bekritseerd en oms bijgestuurd worden door e zogeheten Groep van Tien vaarin de Vijf zitting hebben, ïlus Nederland, Zweden, Ita lië. Canada en België. Met lame op voorspraak van de üyerenigde Staten, die van "jiening zijn dat de G-10 veel ie bureaucratisch en dus te "Traag werkt, wordt de waken de functie van die groep over geheveld naar de G-5. Overi gens mogen Canada en Italië in sommige gevallen zit- l^ing nemen in het exquise Kftionetaire gezelschap en is er jÉus soms sprake van een troep van Zeven. ■Minister Ruding van finan- Hannelore Kohl (rechts) kijkt toen bij het ri tuele inschenken van de thee. Nancy Reagan neemt alvast een slok van het groene vocht. En thee voor de dames... De vrouw van de Japanse premier wordt zel den in het openbaar gezien en nog minder vaak gehoord, maar Tsutako Nakasone lijkt van zins om de traditie te doorbreken door de echtgenotes van de bezoekende regeringslei ders te ontvangen, terwijl haar man als gast heer fungeert voor de internationale economi sche topconferentie. Tsutako Nakasone heeft een heel programma opgesteld om het verblijf te veraangenamen van Nancy Reagan, Mila Mulroney, Anna Ma ria Craxi en Hannelore Kohl. Het is de eerste maal dat er een officiële agenda voor de first ladies is opgesteld. Gisteravond werd een be zoek gebracht aan een Kabuki-theater, waar de dames de 19de-eeuwse voorstelling Kanjin- cho bijwoonden. Vanochtend gebruikten de echtgenotes thee op een Tatami, een mat in het beroemde theehuis Konnichi-an vlakbij het Keizerlijk Paleis. Portugese reddingswerkers halen mensen uit de wrakstukken van een gisteren verongelukte trein in Povoa de Santa Iria, vlak bij Lissabon. Zeventien mensen kwamen bij de ramp om het le ven. Zeventien doden bij treinbotsing POVOA DE SANTA IRIA Bij een treinbotsing in een voorstad van Lissabon zijn gis teren zeventien doden geval len en meer dan 80 mensen gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen "een sneltrein van de noordelijke stad Covil- ha naar Lissabon bij het sta tion van Povoa de Santa Iria inreed op een stilstaande trein. Er wordt een onderzoek inge steld naar de oorzaak. Waar schijnlijk is het ongeluk te wij ten aan een „menselijke fout". Het treinongeluk was het tweede in Portugal van dit jaar en het grootste sinds 11 september van het vorig jaar, toen twee sneltreinen bij Alca- fache met hoge snelheid fron taal op elkaar reden. Dat onge luk veroorzaakte 37 doden, 170 gewonden en een onbekend aantal vermisten. Door brand werden sommige slachtoffers dermate verminkt dat identifi catie onmogelijk was. Nieuwe Afghaanse leider wil strijd tegen verzet opvoeren ISLAMABAD De nieuwe leider van de communistische partij in Afghanistan, generaal Najibullah, wil de strijd tegen het ver zet in het land opvoeren. Najibullah, oud-hoofd van de veilig heidsdienst, heeft dat gisteren gezegd. De Verenigde Staten hechten aan de vervanging van de Af ghaanse partijleider Babrak Karmal door Najibullah overigens weinig belang. Karmal blijft voorlopig nog president, maar het is de vraag voor hoelang. Westerse diplomaten in Pakistan denken wel dat wisseling in de partijtop de invloed van Moskou in Kaboel bij de vredesonder handelingen en in de strijd tegen de rebellen zal versterken. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van de VS bestempelde de nieuwe partijleider Najibullah als een „communist die onder bescherming van de Sovjet-Unie als hoofd van de gevreesde Afghaanse geheime politie is opgeklom men". Volgens de woordvoerder heeft de wisseling in de partijtop wei nig te betekenen zolang de Sovjet-troepen in Afghanistan blij ven en de Afghaanse bevolking niet de vrijheid heeft haar eigen regering te kiezen. Afghanistan en Pakistan hebben gisteren in Genève de indirecte onderhandelingen hervat over terugtrekking van de Sovjet troepen uit Afghanistan. VN-onderhandelaar Diego Cordovez verklaarde dat de partijen het vrijwel eens zijn op drie hoofdpunten en nu praten over het vierde en laatste probleem: een tijdschema voor terugtrekking van de 100.000 Sovjetmanschappen in Afghanistan. De drie hoofdpunten, die volgens Cordovez zijn geregeld betref fen garanties van Washington en Moskou voor niet-inmenging in Afghaanse aangelegenheden, beëindiging van buitenlandse steun aan Afghaanse opstandelingen en terugkeer van de 4,5 miljoen Afghaanse vluchtelingen. New York wordt geplaagd door 6.500 pseudo-artsen (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Vele tienduizenden Amerika nen stellen zich jaarlijks bloot aan een behandeling door een „arts" die geen of een onvoldoende oplei ding heeft genoten, of die niet over de juiste papie ren beschikt. Volgens een schatting van de federatie van medische tuchtraden in de VS zijn er in het hele land zo'n 28.000 pseu do-artsen aan het werk. Dat is zes procent van het totale artsenbestand in Amerika. „Deze mensen vormen een zeer groot probleem voor het publiek en voor de medische instellingen", zegt dr. William E. Jacott, voorzitter van de fe deratie. Jacott verwees nog eens naar een onderzoek dat de gouverneur van de staat New York, Mario Cuomo, al in f984 liet instellen naar de aan wezigheid van pseudo-artsen in zijn staat. Het resultaat was schokkend: er bleken alleen al in New' York maar liefst 6500 „artsen" aan het werk te zijn die geen papieren, onvoldoen de papieren of gestolen papie ren hadden. De tuchtraden, die in de VS moeten toezien op de bevoegd heden van de artsen, hebben te weinig mankracht en geld om hun werk naar behoren te doen. Bovendien worden ze heel vaak niet geraadpleegd door ziekenhuizen en andere medische instellingen. Veel „artsen" krijgen hun be voegdheden bovendien op du bieuze opleidingsinstituten in het buitenland. Vooral in het Caraïbisch gebied bestaan veel van die instituten. De oplei dingen zijn meestal zeer kort en beantwoorden totaal niet aan de eisen die in de VS wor den gesteld. De instituten trekken studenten aan die door de Amerikaanse univer siteiten zijn geweigerd. Overigens worden op het plat teland en in kleine, verafgele gen plattelandsziekenhuizen met medeweten van de au toriteiten doktoren in dienst genomen die niet de juiste be voegdheden hebben. In som mige streken van de VS is het zeer moeilijk gekwalificeerde artsen te krijgen. kosmonauten van ir naar Saljoet >SKOU De Sovjet-kos- inauten Leonid Kizim en [ejadimir Solovjov zijn gisteren het nieuwe permanente testation Mir naar de Sal- -7 vetrokken. Dit ruimtes- ion draait sinds april 1982 de aarde. De kosmonauten iben hun ruimtecapsule So- T-15 vandaag aan de Sal- it gekoppeld. De kosmonau- halen vermoedelijk appa- Utuur waarmee experimenten uitgevoerd uit de onbe-' inde Saljoet en keren ver-i [lgens naar de aarde terug, i (ADVERTENTIE) In de meeste gevallen zal het arbeidsbureau op vrijdag 9 mei de hele dag gesloten zijn. Alleen de arbeidsbureaus in de provincie Drenthe-zijn die dag geopend. De Arbeidsbureaus MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Linke Lowietje zette zijn makker aan de iid en maakte vervolgens, dat hij zo snel gelijk in de zakenwijk van de stad Graven- tfecht kwam. Daar stormde hij het eerste het Vosante kantoorgebouw binnen van de Stilet- Company, de bekende scheermesjes fabriek, jtaal drong hij door tot het privékantoor van directeur, de heer van Vlymen van Scherpe- Isse. En hij was wel erg op dreef, die Linke Lo- - etjje, want hij slaagde er zowaar in de scheer- - esjeskoning te overtuigen van het feit, dat-ie - ien betere reclame kon maken voor zijn stilet- mesjes dan de naam van dit fabrikaat te ver- r nden aan de oude autoos van de knetterral- - „De schooier heeft nog gelijk óók!" verdacht de heer van Vlymen van Scherpenis- en voor zijn geestesoog zag hij al een cijfer- i winst met vele nulletjes. „Hahahazijn - ide knetterautoos en mijn stilettomesjes, ze hebben warempel een komische en treffende overeenkomst! Ze willen geen van beiden erg goed!" Maar aangezien Linke Lowietje allesbe halve een gedachtenlezer was, bleef hij natuur lijk ver buiten de geheimzakelijke bespiegelin gen van de stilettomagnaat. Hij had alleen maar oog voor het aantrekkelijke voorschotje, dat hij mocht beuren voor de kosten van deze nieuwe vorm van reclame. - En dat er meer schaapjes plegen te volgen, als er eentje over de dam is, dat bleek wel duidelijk uit het feit, dat de direc ties van Rommelbrouwer's Hoppenbier, Dikker- dun's Diëetchocolade en Hamblick's Worthless Vleeswaren niet wensten achter te blijven bij hun confrère van de scheermesjes. Dat was dan ook de reden, dat Linke Lowietje des avonds thuis een zéér grote hoeveelheid goudstukjes kon tellen. Allemaal voorschotjes op de komen de reclamerally met knetterautoos Peres gelast onderzoek naar Kurt Waldheim TEL AVIV De Israëlische premier Peres heeft een on derzoek gelast naar de be schuldigingen over het oor logsverleden van de Oosten rijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim. Hij liet door schemeren dat Israël zijn di plomatieke betrekkingen met Oostenrijk op een laag pifje zal zetten als de beschuldigingen juist blijken. Waldheim wordt ervan beschuldigd dat hij in de Tweede Wereldoorlog op de hoogte was van oorlogsmisda den die tegen Joegoslavische partizanen zijn begaan. Ook is twijfel gerezen over zijn bewe ring dat hij niets afwist van de deportatie van Griekse joden. Waldheim heeft toegegeven dat hij luitenant was bij een legereenheid die oorlogsmisda den heeft begaan, maar ver klaard dat hij persoonlijk on schuldig was. Waldheim lijkt op het presidentsschap in Oos tenrijk af te stevenen. Avital Sjaranski is in verwachting JERUZALEM De vrijgela ten Russische ijveraar voor de mensenrechten Anatoli Sja ranski en zijn vrouw Avital verwachten een kind. Dit heeft een vriend van het echt paar gisteren bekendgemaakt. Sjaranski en zijn vrouw wer den op 11 februari herenigd na een scheiding van twaalf jaar. Sjaranski kwam vrij bij een spionnenruil tussen Oost en West in Berlijn. Avital zal haar man woensdag om medi sche redenen niet vergezellen op ziin veertiendaagse reis naar de VS. Sjaranski zal daar een ontmoeting hebben met f>resident Ronald Reagan en eden van het Amerikaanse Congres. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS In Parijs is gis teren het proces gestart tegen Bernard Boursico, een 41-jarige Franse di plomaat die er van wordt verdacht in de jaren zestig en zeventig geheime do cumenten te hebben door gespeeld aan de Chinese geheime dienst. Het proces heeft veel aandacht gekregen in de Franse media omdat de omstandigheden waaronder Boursico spioneer de nogal vreemd zijn. De di plomaat zegt te zijn bezweken voor de charmes van een scho ne Chinese, Shi Pei Pu, bij wie hij een kind zou hebben ver wekt. Pu is echter een man en het was de Franse geheime dienst DST die Boursico daar op wees. De idylle tussen de diplomaat en Pu begon in 1965 in Pe king. Omdat Pei het verbod op contact met vreemdelingen had overtreden, dreigde de Chinese politie hem op te slui ten. Als hij echter Boursico er toe zou weten over te halen geheime Franse documenten aan de Chinese geheime dienst door te spelen mocht Pei op vrije voeten blijven. De druk op de Franse diplomaat werd vergroot door de aankondiging van de geboorte van de baby Shi Du Du. Na jaren spioneren kreeg Boursico het van de Chinese autoriteiten gedaan dat zijn „vrouw en kind" naar Frank rijk mochten emigreren. Daar aangekomen werd Pei Pu ge schaduwd door de DST en het spoor leidde al snel naar de di plomaat. Na zijn arrestatie zei de Frans man zijn land uit liefde voor de Chinese te hebben verra den. Verbijsterd vernam hij het grote nieuws dat Pu een man was. Het kind bleek een geadopteerde baby. Toen de rechter de diplomaat gisteren vroeg hoe het mogelijk was een kind te verwekken bij een man, antwoordde de verdachte zachtjes: „Het was altijd don ker als we contact met elkaar hadden". (ADVERTENTIE) WIL JE NIEUWS OVER VOETBAL, PAK DAN GEWOON DE TELEFOON. Dit is één voorbeeld van de nieuwe reeks 06-9 informatienummers. Voor de volledige lijst kunt u (gratis) 06-0108 bellen. Bij elk 06-9 nummer staat altijd duidelijk de prijs per minuut vermeld, max. 50 cent. En betalen gaat automatisch via de telefoonrekening. Dus óók als u iets wilt weten over b.v computers, het weer of over popinfo, pak dan gewoon de telefoon, ptt telecommunicatie

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5