Hoera, 3foto's extra! Maxi! KEMA-deskundige Kops: Koeien op stal is onnodig De angst voor het onzichtbare Iek in centrale nog niet dicht INNENLAND/BUITENLAND GeidócGoutctuf DINSDAG 6 MEI 1986 PAGINA 3 (Vervolg van voorpagina) )SKOU De uitstoot van Ta lactiviteit uit de centrale van '1 jernobyl is nog steeds niet ge- :ipt. Dat blijkt uit de verkla- 1 gen van het persbureau Tass aer de ramp. Volgens Boris ^ltsin, de communistische par- eider van Moskou die op be- fk is in Hamburg, is het lek Slil bijna gedicht met lood, e id en het neutronen absorbe- ide element borium, die van- de lucht op de centrale wor- n gestort. Volgens het partijblad Pravda zijn de drie onbeschadigde reactors bij Tsjer- nobyl nog bemand door werknemers in beschermende kleding. Het blad noemde geen cijfers over de hoeveel heid radioactiviteit die vrijkomt en herhaalde ontkenningen van wester se berichten over grote aantallen do den. In het Russische tv-journaal werd ge meld dat alle groenten en levensmid delen uit de buurt van Tsjernobyl worden gecontroleerd op sporen van radioactiviteit, voordat ze naar de steden worden vervoerd. Er werden onder meer beelden getoond van het rooien van aardappelen in Vanutin vlakbij Tsjernobyl en hoe functiona rissen met geiger-tellers straling meetten. Een commentator zei dat geen straling in voedsel was aange troffen die de normen overschreed. Wat de Russische normen zijn werd echter niet gezegd. Intussen is de Amerikaanse been- merg-specialist dr. Robert Gale in de Sovjet-Unie begonnen met operaties van de slachtoffers van de kernramp in Tsjernobyl. Een beenmergtrans- plantie is een van de laatste redmid delen voor slachtoffers die zijn bloot gesteld aan hevige radio-activiteit. De patiënten zijn werknemers van de centrale. In Oostenrijk en Griekenland is de verkoop van verse groenten in het hele land verboden wegens te hoge radioactiviteit in de grond. In de Duitse deelstaat Noordriinland-West- falen is aangeraden de komende veertien dagen ingeval van regen re genkleding te dragen, kinderen niet in zandbakken te laten spelen en contact met de grond te vermijden. In Rijnland-Palts mag voorlopig geen spinazie en sla worden verkocht, na dat uit onderzoek bleek dat het ge halte radioactiviteit tien keer zo hoog als normaal was. Aan de grens tussen Italië en Oosten rijk worden 28 treinwagons met 900 stuks vee uit Polen vastgehouden omdat ze soms 60 keer zoveel radio actief als normaal waren. Tot nog toe zijn 15 beesten overleden. De Itali aanse douane heeft de plaatselijke be volking verboden in de buurt yan de wagons te komen en opdracht gege ven het vee alleen te voederen met melkpoeder. De Zweedse regering heeft een her ziening van haar kernenergiepro gramma toegezegd, in het licht van opiniepeilingen volgens welke een meerderheid van Zweden zich tegen kernenergie heeft gekeerd. De twaalf kernenergiecentrales in Zweden le veren veertig procent van 's lands elektriciteit. Een wolk radioactieve stof, afkomstig van de Russische kerncentrale in Tsjernobyl, heeft gisteren ook de Amerikaanse westkust bereikt. Er is echter geen gevaar voor de volksge zondheid. nyan uur tot uur meet natuurkundige dr.ir. J. Kops de situatie apet betrekking tot de radioactiviteit in ons milieu. >i ARNHEM De KEMA- natuurkundige dr.ir. J. Kops uit Arnhem is erg zeker als hij zegt: „Het is onnodig koeien weer op stal te zetten om ze niet te laten eten van gras dat met radioactieve stoffen is besmet. De dosis stra ling, afkomstig uit Tsjer nobyl, is daarvoor te ge ring geweest. De maatre gelen die de overheid nam, zorgden juist voor veel onrust onder de be volking. Ook al was er sprake van een hogere straling, dan nog bleef zij binnen de aanvaardbare norm". „Ook al ga je er vanuit dat elke dosis straling, hoe klein ook, tot een tumor kan leiden, dan nog ben ik het met de maatregelen niet eens. Weet je. tegen het het radioactieve jodium 130 kun je niets doen. Dat weet iedere deskundige. Het op stal zetten van koeien is ook hierom onnodig: een volwassene zou per liter melk op een dosis straling van 2,5 millirem zijn gekomen. De natuurlijke dosis die we in Nederland per jaar opnemen, bedraagt 100 tot 200 millirem. In Engeland en Zweden is die straling van nature veel ho ger. Ook voor kinderen bene den het halve iaar (zuigelin gen dus) is de belasting aan vaardbaar geweest. Voor eni ge ongerustheid bestaat geen enkele reden. Maar na al die verwarrende berichten, het instellen van een crisiscen trum en het weer op stal zet ten van de koeien is de angst onnodig aangewakkerd". Twijfel „Je moet vanzelfsprekend het zekere voor het onzekere ne men. Dat neem je in de stra lingshygiëne, mijn vak, tel kens. Maar ook de extra ver hoging van de radioactiviteit lag en ligt binnen de marge die we normaal oplopen. Ra dioactiviteit zit in vrijwel elk voorwerp. Dat is al zo sinds de Kanninefaten en nog lan ger geleden..." „Jazeker, het wés een groot ongeluk, daar in Rusland. Maar duizenden doden? Aan dat aantal twijfel ik heel sterk. Helaas, we weten er weinig van, want de Russen laten in feite niets los. Boven dien spelen factoren als het weer, de windrichting en het aantal bewoners ter plekke een grote rol. Ja, ik vind ook dat de Russen die belangrijke informatie moeten geven. Je kunt je tegenmaatregelen er op afstemmen." „Of zo'n groot ongeluk hier kan gebeuren? Je kunt nooit iets voorspellen, maar voor mij staat vast dat zo'n ongeluk in ons land onmogelijk is. Dit is geen propaganda. Mijn overtuiging is gebaseerd op het simpele feit dat onze reac toren door water en staal zijn omgeven. In Rusland staan ze in grafiet dat, zoals we zagen, in brand kan raken". „Als er hier een ongeluk ge beurt, is dat een gevolg van een aantal elkaar opvolgende defecten. Eerst zou het water moeten weglekken en daarna moet het reactorvat barsten. Vervolgens zou het omhulsel moeten worden vernield. Maar dan nóg hoeft er geen radioactieve stof te ontsnap pen. De kans is zo ontzettend klein als het winnen van mil joenen guldens in de lotto. De algehele kans op het smelten van de kern is één op de hon derdduizend jaar". Geheimzinnig „Kernenergie is voor veel mensen een stuk mystiek, ge heimzinnigheid dus. Voor mij niet. Nu ontstaat er echter grote paniek, terwijl er niets aan de hand is. Je moet ook over dat Russische ongeluk niet dramatisch doen. Ik denk niet dat actiegroepen tegen kernenergie nu met dit onge luk in de kaart worden ge speeld. Als de gevolgen mee vallen en ik denk dat ze zullen meevallen dan zal blijken dat het allemaal niet zo dramatisch moet worden opgenomen" BON BIRZA HAAG Hoewel voorjaarszon nog van gezicht straalt, wordt Koos toch wat witjes CJ de neus als hij zich S(tt een schok realiseert: lees ik dat het water ^htig keer zo radioactief inals normaal, maar ik n wel zes keer van mijn jfplank gevallen!". Het Iter van de Zoetermeer- plassen lijkt plotseling B met onzichtbare haai- „Ik heb het in mijn ir gehad, in mijn surf- Allemensen, mis- ien ben ik wel be et!". heeft het afgelopen week- de onbezorgd door de regen >pen? Welke moeder liet r kinderen zonder pardon het zand spelen en welke slofte welgemoed door weiland zonder zich een Tient af te vragen: waar zit de radioactiviteit? Radio activiteit is onzichtbaar en reukloos, dat weet iedereen. Maar omdat het zo goed te me ten is, was het zaterdagvplotse- ling overal. De telefooncentra le van het ministerie van mi lieu begaf het onder de tien duizenden verontruste tele foontjes. Behalve de» boeren hebben ook de drogisten en zelfs de handelaren in geiger tellers het gemerkt: de kern ramp van Tsjernobyl was Ne derland binnengedreven. Veiligheid „Er is geen enkele reden voor ongerustheid", zo hebben de autoriteiten het afgelopen weekeinde meermalen en na drukkelijk verklaard., En in derdaad: de hoogste stralings niveaus die in Nederland zijn gemeten komen zelfs nog niet in de buurt van de uiterst strenge veiligheidsmarges die internationaal zijn vastgesteld. Maar niettemin zit de schrik er goed in. Kort nadat minis ter Winsemius (VROM) had verordonneerd dat de boeren hun koeien binnen moesten houden, werd zijn ministerie overstroomd met vragen zoals „Ik heb de was buiten hangen, kan ik die wel van de lijn ha len? Mag ik mijn groentetuin met regenwater besproeien? En: we willen naar een buiten bad, maar is dat veilig?". Bij de apothekers werd een plotselin ge vraag naar jodiumtabletten opgemerkt en Philips in Eind hoven wordt volgens een woordvoerder al sedert woens dag „aanhoudend" gebeld door mensen en bedrijven die een geigerteller willen kopen. De vraag naar geigertellers il lustreert al waar de schoen wringt bij de vervuiling uit Tsjernobyl. Met olierampen en verkeersongelukken kun ie le ven, want die zijn zichtbaar, voor iedereen controleerbaar en concreet. Maar radioactieve vervuiling hoe gering ook is juist vanwege de moeilij ke controleerbaarheid veel be dreigender. Radioactiviteit kun je moeilijk uit de weg gaan, het lijkt alles doordrin gend en de eventuele gevolgen van een radioactieve besmet ting zijn soms pas op zeer lan ge termijn merkbaar. Daarmee zijn de drie ingrediënten voor een pittig gekruide nachtmer rie al ruimschoots aanwezig. Hoe geruststellend de berich ten van de autoriteiten ook klinken, de kernramp in Tsjernobyl heeft geleerd dat er een diepgewortelde angst en wantrouwen aan het daglicht treedt, zodra radioactiviteit in het geding is. „Misschien ge ven die paar millirem van zondagmiddag net de doorslag voor kanker", overweegt de surfer uit Zoetermeer. „Hoe kan een minister nu vertellen dat een bepaalde dosis abso luut veilig is? Hij wil zeker geen paniek laten uitbreken". De ervaring die de afgelopen veertig jaar is opgedaan met tal van radioactieve bronnen (die vaak dagelijks in zieken huizen bij stralingstherapieën en röntgenfotografie gebruikt worden) lijkt niettemin genoeg gegevens opgeleverd te heb ben om betrouwbare veilig heidsmarges te kunnen stellen. Met straling of radioactieve besmetting is het wat dat be treft niet anders gesteld dan met alle andere stoffen: pas bij een bepaalde dosis worden ze giftig en schadelijk voor de ge zondheid. Maar waar gewone mensen met bijvoorbeeld chloor, fosfaat en benzine wel vertrouwd zijn geraakt, is ra dioactiviteit het mystieke werktuig van enkele technici gebleven. Ook dat verklaart misschien de buitenproportio nele angst die zich van Neder land, op duizenden kilometers afstand van de nucleaire brandhaard, heeft meester ge maakt. Voorbereiding In het circuit van energie- voorlichtingsambtenaren is dan ook te beluisteren dat de Nederlandse beslissers te wei nig rekening hebben gehou den met de potentiële angst voor onzichtbare straling. „In Frankrijk pakken ze de zaken heel anders aan. Het belang rijkste oogmerk van de voor lichtingscampagnes is daar de afgelopen jaren geweest de mensen alvast vertrouwd te maken met nucleaire termino logie. In Frankrijk is altijd een ruime meerderheid van de be volking voor kernenergie ge weest, dus het is daar niet zo noodzakelijk om de mensen te overtuigen. Maar men heeft zich goed gerealiseerd dat de mensen wel voorbereid moe ten worden op een eventueel ongeluk. Vandaar dat in Frankrijk relatief rustig op n* Toch valt het zeer te betwijfe len of de politici, technici en voorlichters er ooit in zullen slagen het vuur van angst en morele verontwaardiging dat Tsjernobyl bijna wereldwijd ontstoken heeft, te blussen. Behalve dat het vertrouwen in nucleaire technologie danig geschokt is, heeft Tsjernobyl immers voor het eerst aange toond dat de kernenergie een mondiale natuurramp moge lijk maakt. Van Zweden tot Japan regende het letterlijk radioactief jodium. De politici zullen de komende jaren dan ook moeten afwegen of met de onzekerheid over de veiligheid van de bijna vierhonderd kerncentrales in de wereld, niet een te hoge prijs betaald wordt. PAUL KOOPMAN RIEMELS anlUKB n aan duidelijkheid weinig te wensen overlatende kreet op een muur in het Duitse Epperthausen: radioactiviteit komt van boven. r?&T&j\k wceF eeks Mn fezenteN. nbn 2.1 et efi VMN CAT l£ SLBMT HOORT 6N ÊeTlNT 'MSi- Lubbers: te vroeg voor conclusies over kernenergie TOKIO Premier Lubbers acht het „ongewenst uit wat gebeurd is in Tsjernobyl nu al consequenties te trekken voor het Nederlandse kernenergie beleid". Lubbers heeft dat in Tokio gezegd, waar hij de wes terse wereld-economische top conferentie bijwoont. Uit de ramp mag volgens de premier Sovjet-Unie is gebeurd. Er kan „niet worden afgeleid dat bijvoorbeeld een menselijke kernenergie nu ineens onvei- fout gemaakt zijn waarvan we lig is". Toch betekent het on- bij ons ook kunnen leren", al- geluk voor het Nederlandse dus Lubbers, die het daarom kernenergieprogramma uitstel, „nog te vroeg vindt om de vraag te beantwoorden wat we „Eerst moet heel goed uitge- in Nederland met de kerti- zocht worden wat er in de energie verder aan moeten". Oppervlaktewater toch iets radioactiever (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De radioacti viteit in de lucht boven Neder land is gisteren weer iets afge nomen, maar het oppervlakte water werden nog relatief hoge waarden gemeten, zo blijkt uit overzichten van het Rijksinstituut voor de Zuive ring van Afvalwater (Riza). De lucht bevatte gisteren nog 0,4 millirem radioactief jodium- 131; ééntiende millirem min der dan zondag. De natuurlij ke „achtergrondstraling" is 0,2 millirem. De radioactiviteit in Maas, Rijn en IJsselmeer nam giste ren in tegenstelling tot de ver wachtingen nog iets toe. Het Maaswater gaf bij Eijsden een stralingsniveau te zien van 16.600 Becouerel per kubieke meter; honderd maal meer dan normaal. Bij het plaatsje An- dijk, waar de waterleidingbe drijven IJsselmeerwater inne men werd een nog veilige waarde van 9.200 Becquerel gemeten. Een kamermeerderheid van PvdA en CDA wil morgen, woensdag, een spoeddebat naar aanleiding van de kern ramp in de Sovjetunie. Program KIEZEN PvdA Qp onder vuur ELK genomen Ook op bevrijdingsdag ging de verkiezingscampagne ge woon door. Ditmaal waren het twee ministers van dit kabinet, CDA'er Onno Ru- ding en VVD'er Rudolf de Korte, die op 200 km afstand van elkaar de PvdA in de tang namen. Ruding, in het kader van de CDA-campagne op werkbe zoek in Drente, uitte kritiek op het PvdA-partijprogram ma, dat onlangs door het Centraal Pfanbureau is door gerekend. „Die plannen sul len leiden tot een aanmerke lijke koopkrachtdaling vanaf modaal. De geforceerde atv die de PvdA voorstaat, werkt nadelig op de econo mische groei", zo oordeelde Ruding. Vanuit Zoetermeer viel VVD'er De Korte hem bij: „Wat de socialisten wil len, gaat de werknemers zo'n 1500 gulden in vier jaar kosten". Den Uyl bleek gisteren niet ondersteboven te zijn van die kritiek: „Wij zijn de eni ge partij die haar program ma heeft laten doorrekenen. Daar zijn wij trots op. Uit de doorrekening blijkt dat wij de werkloosheid in 1990 on der het half miljoen kunnen terugdringen, met voor de meesten behoud van de koopkracht. Alleen de rijken zullen een veer moeten la ten", aldus de PvdA-lijst- trekker. Minister of makelaar Neemt Kamminga, die in november definitief de VVD- voorzittershamer neerlegt, nu echt afscheid van de landelij ke politiek? De VVD-voorzitter is louter uit traditie als „lijstduwer" op de 60e plaats van de VVD-lijst gedropt en zal daarom niet in de Tweede Kamer verschijnen. „Dat zou ook in strijd zijn met de richtlijn binnen onze partij, dat de partijvoorzitter in het parlement gaat zitten", legt hij uit. We spraken Jan Kamminga toen de VVD in Amsterdam het officiële startsein gaf aan de verkiezingscampagne. Na enig doorzeuren komt met moeite over zijn lippen, dat hij een plaatsje als bewindsman in een CDA-VVD kabinet „niet bij voorbaat uitsluit", zoals dat heet. De enigszins verlegen glimlach verandert plots in geveinsde irritatie, als we Kam minga vragen of hij dan ook al een voorkeur heeft voor een bepaald departement: „Ja zeg, zullen we hier maar meteen even de hele formatie gaan regelen!". Afwachten dus. Ontbinding senaat nutteloos Dat er op 21 mei een Tweede Kamer wordt geko zen weet nu ongeveer wel iedereen. Dat die dag ook de Eerste Kamer hier en daar van samenstelling wijzigt, is minder bekend. De verkie zingen van 21 mei zijn te vens, zoals dat staatsrechte lijk heet. Grondwetsverkie zingen. Volgens een bepa ling in de Grondwet dienen de staten-generaal (Tweede èn Eerste Kamer) ontbonden te worden bij een herziening van die Grondwet. Eind 1985 en begin dit jaar keur den de beide Kamers enkele grondwetswijzigingen goed en dit betekent dus cjat het gehele parlement ontbonden moet worden. Beide Kamers moeten in de nieuwe samen stelling nogmaals over de nieuwe grondwetsbepalin gen oordelen. In de Senaat is men over de ontbinding niet erg te spre ken. Velen vinden het een nutteloos gedoe. Wat de ze telverdeling betreft zal er nul komma niets verande ren. want de Eerste Kamer wordt opnieuw samengesteld op basis van de laatstgehou den verkiezingen voor de provinciale staten. In maart 1987 zijn er pas nieuwe pro vinciale verkiezingen, waar na de Eerste Kamer nog maals wordt gekozen. Op Hans van Mierlo na ke ren alle zittende senatoren van D66 in de Eerste Kamer terug. De plaats van Van Mierlo, die immers tot lid van de Tweede Kamer zal worden gekozen, wordt in genomen door mevrouw Hanneke Gelderblom, oud- gemeenteraadslid voor D66 in Den Haag. Zij mag voor lopig voor een jaar in het pluche van de senaatsban- ken plaatsnemen. Alsnog PC Hooftprijs Een kabinet met de PvdA zal de PC Hooftprijs alsnog uitreiken aan Hugo Brandt Corstius. Dat zei lijsttrek ker Den Uyl gisteren op een bijeenkomst van kuns tenaars in Rotterdam. Aan de orde was het kunst- en cultuurbeleid van een mo gelijk progressief kabinet na de verkiezingen. Den Uyl stelde dat het beleid van de afgelopen jaren de bodem heeft doen verdro gen. Een andere vorm van cultuurpolitiek zal de kunst meer moeten koppe len aan architectuur, ge- brui ks vormen en alledaag se dingen. Overigens noemde hij een Pvd A-ka binet met minister Brink man op WVC niet onmo gelijk. (ADVERTENTIE) Napoleon Brandy 'M V.S.O.P. Druppel voor druppel tot I leven gekomen en in stilte gerijpt, om in alle rust van te genieten (ADVERTENTIE) In heel Europa verkrijgbaar. *Ure<i AGFA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3