£eicUe 6ou*a/nt Staking legt België Alleen weigerachtige boeren krijgen boete Israël gaat deelnemen in SDI-project BON: Hans Kok bij arrestatie erg ongezond' J „Dappere brandweerlieden i strijden tegen het inferno Vraag naar informatici eist 2200 extra docenten Betalen Sou/tont Dinsdag 6 mei 1986, 77e jaargang no. 23493 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorendo lot Si|thoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJHallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Minimumtemperatuur onge veer 7, middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige zuidenwind, rond kracht 3. Zon op: 05.59; onder: 21.14. Schev. hoog water: 3.13 en 15.24; laag water: 11.21 en 23.24 uur. imerikaans stadje wil met loterij tekort opheffen WAMPSCOTT Om een dreigend tekort a/i 450.000 dollar op de gemeentebegroting te oorkomen heeft een gemeentebestuurder van e kustplaats Swampscott in Massachussetts wrgesteld om een loterij op te zetten. De be- uurder. Carl Reardon, zei:,. We hebben geen >ld meer, zo simpel is het". En hij vatte het lan op om dan maar 100 dollar te besteden in een loterij. De gemeenteraad moet nu nog •n beslissing nemen of er met dit gemeen- "hapsgeld een gokje kan worden gewaagd, et risico is in ieder geval dat het begrotings- kort 450.100 dollar wordt. Arrestaties aanslag disco West-Berlijn WEST-BERLIJN In West- Berlijn zijn drie Arabische mannen gearresteerd die be trokken zouden zijn geweest bij de bomaanslag op de disco theek „La Belle". De drie zou den vorige week al zijn opge pakt. Bij de aanslag werden begin april twee bezoekers van de discotheek gedood en meer dan 200 mensen gewond. De aanslag en de vermeende Libi sche betrokkenheid daarbij, vormde de aanleiding voor het Amerikaanse bombardement pp twee Libische steden. Ruding: koop nu een huis BEILEN Minister Ruding van financiën raadt iedereen aan die overweegt een eigen huis te kopen dat nu te doen. Door het herstel van de econo mie, de betere vooruitzichten voor de koopkracht en de dalende rente is nu ook voor de middeninkomens het eigen huisbezit aan trekkelijk, aldus Ruding. Hij voorziet voor de na bije toekomst nog wel enige rentedaling. Wel te kent hij bij zijn advies aan dat de hypotheekrente fiscaal aftrekbaar moet blijven. Daar staan de hui dige regeringspartijen voor, aldus Ruding gisteren op een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Beilen (Drenthe). Pag. 3: Verkiezingsrubriek Benzine duurder ROTTERDAM Su- per- en normale benzi ne zijn met ingang van vandaag 2 cent per li ter in prijs gestegen. De prijs van dieselolie fing met 1 cent naar eneden. De prijsver- anderingen werden veroorzaakt door de ontwikkeling van de internationale produk- tienoteringen en de dollarkoers. Super kost nu gemiddeld ƒ1,47, normaal 1,42 en diesel 0,87 per li ter. POLITIEMAN OP VERTROUWELIJKE BANDOPNAME: AMSTERDAM Geruimde tijd voordat kra ker Hans Kok vorig jaar overleed overleed in een politiecel, was zijn toestand al zorgelijk. Een agent die hem bij zijn arrestatie fouilleer de, constateerde dat de 23-jarige jongen er „heel erg ongezond" uitzag. Dit blijkt uit bandopna men die vertrouwensarts Schumacher van de familie Kok in maart heeft gevoerd met zes,po- litie- ambtenaren. Deze opnamen zijn welis waar vertrouwelijk, maar de arts heeft delen ervan niettemin beschikbaar gesteld aan de Vpro en Radio Stad Amsterdam, die ze van middag uitzonden. Schumacher geeft zelf toe dat zijn handelwijze „discutabel" is, maar vol gens hem moet deze worden beschouwd als een wanhoopspoging. Schumacher is er namelijk van overtuigd dat Justitie de zaak in de doofpot wil stoppen. De uitlatingen van de politieman is volledig in tegenspraak met de verklaring van een arts van GG en GD. Die constateerde des tijds dat Hans Kok een „helder bewustzijn en normale reacties" had. Deze arts heeft de kra ker twintig minuten na diens fouillering onder zocht en stelde vast dat hij niet onder invloed van een of andere drug verkeerde. De politie functionaris daarentegen had het idee dat Kok een overdosis drugs had genomen. Hij zou daar om hebben verzocht de jongen op de verslaaf- denlijst te zetten, zodat hij door een methado- narts kon worden onderzocht. Die arts kwam 's avonds wel, maar bezocht een andere arres tant. tbu Abbas Ireigt VS Palestijnse ter- ..rist Abu Abbas, et brein achter de aping van het Ita- lanse cruiseschip chille Lauro, heeft een interview por de Ameri- aanse televisie ge- egd dat zijn groep inslagen beraamt de Verenigde taten. Abbas zei jrder dat presi- ent Reagan „vij- nd numero 1" is. anuit Tokio liet teagan weten dat bbas het maar ens moet probe en om aanslagen te plegen binnen heeft een prijs op de VS. De Ameri- zijn hoofd gezet kaanse justitie Van 250.000 dollar. BRUSSEL Een sta king van het overheids personeel tegen de be zuinigingsplannen van het kabinet-Martens heeft vandaag een groot deel van het openbaar vervoer in België stilge- legd. Vooral in Gent leidde dit tot grote problemen in de ochtendspits. Ook op de toe gangswegen naar Brussel werden files gemeld, maar volgens de rijkswacht was de situatie op de ring rond de stad om half negen weer normaal. De spoorwegen meldden vandaag dat er geen enkele trein rijdt. Hoewel de sta king bij het spoor vanavond om tien uur afloopt wordt verwacht dat de treinen morgenochtend pas weer normaal zullen rijden. In Brussel ligt ook het stadsvervoer helemaal plat. In Antwerpen reed onge veer de helft van het rij dend materieel uit, wat leidde tot lichte incidenten. De rijkswacht heeft acht mensen opgepakt omdat zij de ruiten van trams en bus sen hadden ingegooid. De meeste postkantoren in België zijn gesloten en de post wordt niet rondge bracht. De telefoondienst staakt ook, maar het auto matisch telefoon- en telex- verkeer ondervindt hiervan geen hinder. Acties van de luchtverkeersleiders versto ren het luchtverkeer naar de Brusselse luchthaven Za- ventem. Bij de (overheids)omroepen BRT en RTBF is gister avond al actie gevoerd. De normale uitzendingen gin gen niet door, maar er is ge zorgd voor een vervan gingsprogramma, op de ra dio muziek en op de televi sie een lange film. De nieuwsuitzendingen zijn wel doorgegaan, maar wat later dan normaal en in verkorte vorm. De bonden willen met de acties nu al stelling nemen tegen de bezuinigingen op de openbare diensten, die de regering in petto heeft. De regering wil fors het mes zetten in het overheids apparaat. Of er na vandaag nog meer acties zullen vol gen hangt af van de reactie van de regering. MEER PROBLEMEN MET WEIVERBOD LEIDEN Steeds min der boeren lijken zich te houden aan het zaterdag afgekondigde graasver bod. Zondag en gisteren registreerden politiea genten en landbouwin- specteurs 125 boeren die hun melkvee gewoon in de wei lieten staan. To taal 150.000 liter melk werd in beslag genomen. Hoeveel boeren geverba liseerd zijn was vanmid dag nog niet bekend, maar volgens een woord voerder van het ministe rie van landbouw wor den alleen boetes uitge deeld aan „weigerachti ge" boeren. Uit een bliksemonderzoek onder honderd Friese boeren is gebleken 'dat ruim zestig procent van de melkveehou ders in de loop van deze week een ernstig* voertekort verwacht. Het ministerie van landbouw houdt er dan ook ernstig rekening mee dat de problemen met het graasver bod de komende dagen nog zullen toenemen. In Fries land is al een speciale „vee- voertelefoon" (058-154000) geopend, voor de registratie van vraag en aanbod naar ruwvoer. In verband met de problemen van de boeren kwam vanmiddag de land- bouwcommissie van de Tweede Kamer voor spoed overleg bijeen. Voor melk is inmiddels een aanvaarbaar jodium-gehalte vastgesteld van 500 becquerel (stralingseenheden) per ku bieke meter. Deze grens is bij de gecontroleerde melk nog nergens overschreden.. Met ingang van gisteren worden verder alle schildklieren van slachtdieren vernietigd, om dat het radioactieve Jodium- 131 vooral in de schildklier wordt opgeslagen. Minister Braks van Landbouw heeft dit besluit „tot nader order" genomen. 3 RUSSISCHE PARTIJBLAD PRAVDA: V) di MOSKOU Het Russi- 8' sche partijblad Pravda heeft voor het eerst be trekkelijk uitvoerig aan dacht geschonken aan de ramp met de kerncentra le van Tsjernobyl. In een artikel van vier alinea's schreef de krant dat de situatie rond de centrale nog steeds „gecompli ceerd" is. Uit het bericht kan worden opgemaakt, dat de brand in de reac tor nog niet geblust is. De bevolking is verze kerd dat alle maatrege len zijn genomen om de ramp het hoofd te bie den. Volgens de Pravda leidden een explosie en een brand in de machinekamer van de centrale tot een tweede ont ploffing in de reactor zelf. Door deze explosie smolt de kern van de reactor gedeelte lijk en kwam radioactiviteit in de atmosfeer terecht. Er is volgens de Pravda geen spra ke geweest van een kernex plosie. Het blad prees de moed van brandweerlieden, die „met hun laarzen vastge plakt in het smeltende asfalt, strijdend tegen het inferno" de omvang van de ramp aan zienlijk hebben beperkt. Hoe zij dat gedaan hebben voor het blussen konden geen chemische middelen of water worden gebruikt werd er niet bij gezegd. De krant schreef dat de evacua tie uit het rampgebied orde lijk is verlopen. De Pravda schreef niet over de tiental len kinderen, die door hun ouders uit de omgeving van Kiev naar familie in Moskou worden gestuurd. Volgens westerse correspondenten hebben schoolkinderen in Moskou van hun leraren te horen gekregen, dat sommige etenswaren per ongeluk met rattengif besmet zijn en dat ze alle groente en fruit goed moeten wassen en moeten schillen. Pag. 3: Lek in centrale nog niet dicht. j teagan wil Marcos l J ias teruggeven n 1ANILA Een Filipijnse re- eringsfunctionaris heeft giste- n en bevestigd dat president 'c teagan heeft voorgesteld de fgezette president Ferdinand larcos zijn paspoort terug te n even. Marcos' advocaat heeft c ezegd dat de oud-president inmiddellijk terug zal keren laar de Filipijnen als hij zijn ll laspoort terugkrijgt. De Fili- J ijnse vice-president Salvador .aurel zei niet te geloven dat Ie Filipijnen al zover zijn, dat l( ij Marcos weer toe zouden la- lf en. Hij zei dat dat pas kan als, e r een nieuwe grondwet is en 1 r parlementsverkiezingen ijn gehouden. WASHINGTON Israël heeft besloten mee te doen met het Strategisch Defensie Initiatief (SDI) van de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger en zijn Israëlische ambtgenoot Yitzhak Rabin, hebben vermoedelijk vandaag al een overeenkomst getekend, waardoor Israël het derde land wordt dat deelneemt in het SDI. Eerder sloten Groot-Brittannië en West-Duitsland zich aan. Israëlische autori teiten voorzien contracten ter waarde van „een paar honderd duizend dollar" tegemoet, maar bijzonderheden werden niet be kend gemaakt. BOMMEN TIJDENS TOP Japanse soldaten hevelen een bom over uit een metrostation in Tokio naar een gepantserde wagen. Het was een van de zestien projectielen die van morgen in stations werd ge vonden. Bovendien werden tij dens het spitsuur vuurwerk en rookbommen afgestoken, die grote paniek veroorzaakten onder het publiek. Een per soon raakte daarbij gewond. Het metroverkeer werd stil ge legd. De projectielen zijn het werk van links-radicalen die al eerder hadden gedreigd de economische topconferentie van zeven industrielanden „in de lucht te laten springen". De top is vandaag geëindigd. Pag. 5: Invloed Nederland op monetair stelsel beperkt Eén jaar cel en tbr voor wurging van Willeke Bakker VOORSCHOTEN DEN HAAG Eén jaar gevange nisstraf en ter beschikking stelling van de regering we gens doodslag. Zo luidde van morgen de uitspraak tegen een 17-jarige inwoner van Voor schoten, die 25 november vo rig jaar de toen 20-jarige Wil leke Bakker in haar woning door wurging om het leven bracht. De dader pleegde daar een inbraak toen zijn slachtof fer hem ontdekte. Daarop heeft hij haar gewurgd. De rechtzaak voor de meervoudi ge strafkamer is achter geslo ten deuren behandeld. Bij de uitspraak zei de president van de rechtbank, mevrouw P.A. Koningsveld, vanmorgen, dat de dader zich van zijn hande len bewust is geweest: zijn slachtoffer mocht hem nooit meer herkennen. Op grond van de psychiatrische rappor ten is gebleken dat er geen sprake kan zijn van een pa niekhandeling. Gezien de ernst van het feit en de per soon van de verdachte, is er geen minderjarigen strafrecht toegepast, aldus mevrouw Ko ningsveld. Ui w COMMISSIE PLEIT VOOR APARTE OPLEIDING ROTTERDAM Om in 1990 aan de grote vraag naar informatici en informatiekundigen te kunnen voldoen, zullen er de komende jaren in het hoger onderwijs 2200 extra docenten informatica en informatiekunde aan het werk moeten. Uitbreiding van de opleidingsca paciteit is toch al nodig, omdat er nu al grote proble men zijn bij de werving van docenten in het hoger en voortgezet onderwijs. Er moet een aparte opleiding voor docenten informatica komen. Op het ogenblik ontbreekt een dergelijke opleiding. Eén en ander staat in het eindrapport dat de Commissie Hoger Onderwijs Informaticaplan heeft gepubliceerd. Voorzitter prof. dr. A. Verrijn Stuart heeft het rapport vandaag aangeboden aan minister Deetman (Onderwijs). De commissie werd vorig jaar in gesteld met als opdracht te onderzoeken hoe groot in de komen de tien jaar de behoefte van bedrijfsleven en overheid wordt aan afgestudeerde informatici en informatiekundigen van het hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs. Volgens de commissie zullen dat er 7600 zijn. Tot 1995 zal de jaarlijkse maat schappelijke behoefte verder groeien tot 8900, aldus de commis sie. Uitgaande van de huidige opleidingscapaciteit leveren het hbo en wo in 1990 ongeveer 1800 afgestudeerde informatici en informatiekundigen af. Van de 40.000 hoger opgeleiden die op de betrokken gebieden werkzaam zijn, komt op het ogenblik slechts tien procent uit het hoger onderwijs. De meerderheid heeft de kennis voor deze functies opgedaan via bedrijfsopleidingen, commerciële cursus sen of andere opleidingen buiten het gewone hoger onderwijs. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Voetbal op tv BRT 2 20.00 uur Club Brugge-Ander- lecht (onder voorbehoud). Duitsland 2 20.15 uur UEFA Cupfinale FC Köln-Real Madrid. Huis verwoest door explosie LEKKERKERK In Lek- kerkerk is vanochtend een woonhuis door vermoedelijk een gas-explosie totaal ver woest. Twee bewoonsters, de 60-jarige Neeltje A. van der Graaf en de 22-jarige Patricia M. Laarhoven, werden met zware brandwonden in het Zuiderziekenhuis in Rotter dam opgenomen. De 24-jarige W. Blanken raakte licht ge wond aan een hand. De echt genoot van mevrouw van der Graaf was niet thuis. De ge wonden werden door buren onder het puin vandaan ge haald. Jongen van elf gewurgd UTRECHT De 11-jarige Ar thur Ghurahoo uit Utrecht is zondag op een militair terrein in Bunnik gewurgd. Er zijn geen aanwijzingen die erop wijzen dat hij seksueel mis bruikt zou zijn, wat aanvanke lijk werd vermoed. Twee gewonden in Leidschendam LEIDSCHENDAM Bij twee ongevallen in Leidschendam zijn gisteren een 16-jarige Voorschotense en een 6-jarig meisje uit Leidschendam zwaar gewond geraakt. De Voorschotense reed rond half twee met haar bromfiets op de Veurseachterweg en kwam onder een vrachtauto terecht die bestuurd werd door een 35-jarige Hagenaar. Deze sloeg rechtsaf en had het meisje, dat in dezelfde richting reed, niet in de gaten. Ze werd met zwaar beenletsel naar het Sint Antoniushoveziekenhuis in Leidschendam gebracht. Het 6-jarig meisje reed 's avonds( met haar fiets op de Oostvliet- weg, naast een vriendinnetje. Toen er een auto van de ande re kant naderde wilde het meisje achter haar vriendinne tje gaan rijden. De sturen van beide fietsjes raakten evenwel in elkaar, waardoor het meisje tegen de auto klapte. Ze werd met een bovenbeenbreuk en een hersenschudding naar het Antoniushoveziekenhuis ge bracht. Er zijn mensen, die zo lang mogelijk wachten met het betalen van hun rekening. Sommigen van hen blijken nu ook al bij de ministeries te werken, want daar worden de vervaldagen met gemiddeld vijftien dagen overschreden. De slechtste betaler is het ministerie van WVC, waar de leveranciers gemiddeld drieëntwintig dagen op hun geld moeten wachten. Er staat in het bericht niet hoe lang de wachten. Wat dat betreft wordt de Leidse Courant prompt elke dag geleverd. Mits dan wel vooruit het abonnementsgeld is betaald. Maar waar vind je een leverancier, die zijn produkt (de eerste) veertien i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend h een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. l

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1