Vrijgeven dossiers King Kong schaadt relatie met Engeland WOORDVOERDER BVD VOOR RAAD VAN STATE: Dag van de Arbeid in veel landen massaal gevierd Gevechten tussen Tamils: 300 doden De Korte wacht nog met eindoordeel over pensioen NSB-weduwe Regering Thatcher weigert cipiers tegemoet te komen BINNENLAND/BUITENLAND CeUiae Commit VRIIDAG 2 MEI 1986 PAGINA 7 Mensenrechten i Indonesië aan vooruit'" \LI Op de laatste dag van n bezoek aan het Indonesi- ie eiland Bali heeft de Ame- kaanse president Reagan gis- ren met president Soeharto toestand van de mensen- chten besproken. „De Indo- isische president en zijn de- gatie sneden de beschuldi- ngen over schendingen van mensenrechten in Indone- zelf aan", aldus minister lultz later in een reactie !en zij meldden vooruitgang, et name wat betreft Oost-Ti- or". Ook het ontbreken van rsvrijheid in Indonesië is ngeroerd. eagan, die vandaag naar To- o is vertrokken voor de 12e pconferentie van leiders van belangrijkste geindustriali- erde landen zei tegen de mi sters van de ASEAN-landen it „de Verenigde Staten zich schouwen als een land aan Stille Oceaan, dat groot be ng heeft bij de uitkomst van beurtenissen in het gebied". Amerikaanse president had lorts een korte ontmoeting et de Filipijnse vice-presi- int, Salvador Laurel. Hij zei it de „VS hopen dat de re nte gebeurtenissen de kan- n op eenheid door democra- zullen doen toenemen, en :t Filipijnse volk meer zal innen deelnemen aan de onomische vooruitgang". Hij ituigde nogmaals zijn steun in presidente Aquino. irand in hemisch centrum ON DEN In het Britse irton Down heeft een brand steren een deel van een zeer ■4heim chemisch centrum oest. Het vuur is waar- lijnlijk door kortsluiting tstaan. De brand heeft een el van het gebouw verwoest aar medicijnen voor mense- gebruik worden gemaakt. Carmal terug a Afghanistan LAMABAD De Afghaan- communistische president j'p brak Karmal is gisteren van n medische behandeling in Sovjet-Unie in Kaboel te- gggekeerd na een langdurige jvezigheid die aanleiding d gegeven tot speculaties als hij uit de macht zijn gezet, om de speculaties over zijn sitie de kop in te drukken, >ldde de staatsradio dat het Itallige Politburo van de Af- lanse communistische par- hoge regeringsfunctionaris- en de Russische ambassa- r op het vliegveld waren hem te begroeten, afwezigheid van 57-jarige rmal bij de viering van de 'olutie, vorige weeK in Af- anistan werd door vele wes- se diplomaten als een teken hij in politieke moeilijkhe- verkeerde en bij het emlin in ongenade was ge ilen. De president zou niet staat zijn het Afghaanse rzet tegen de Sovjet-over- ersing de kop in te drukken, rmal kwam aan de macht n de Sovjet-strijdkrachten ghanistan binnen vielen ^n i einde maakten aan het be nd van de communistische irser Hafizullah Amin, die arbij de dood vond. DEN HAAG Kan de dubbelspion uit de Tweede Wereldoorlog, Christiaan Lindemans, alias King Kong, veertig jaar na zijn overlijden in een Scheveningse gevan genis, de betrekkingen tussen de Nederlandse en Britse regering versto ren Deze vraag stond gisteren centraal tijdens een spoedzitting van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State waar een geschil tussen het Haarlems Dagblad en de minister van bin nenlandse zaken werd behandeld. Het dagblad wil inzage in de rapporten die de Britse ge heime dienst (MI-5) in maart 1944 heeft gemaakt over Lin demans. Deze stukken, die zich in de archieven van de Binnenlandse Veiligheids dienst bevinden, worden door de minister achterge houden. Door het BVD-dossier van binnenlandse zaken en de karrevracht stukken en arti kelen die de andere ministe ries op 10 februari hebben gepubliceerd, zijn de myste ries rond King Kong die ervan werd verdacht de Slag bij Arnhem te hebben verra den en die volgens de inmid dels zeer omstreden officiële versie in juli 1946 door zelf moord om het leven kwam alleen maar vergroot. Daarom eiste het Haarlems Dagblad inzage in het totale dossier, dus ook in de stuk ken van de Britse geheime dienst. Ook wil het Haarlems Dagblad dat de namen die in de vrijgegeven dossiers on leesbaar zijn gemaakt, be kend worden. Mr. Arthur Maandag, die na mens zijn krant het woord voerde, zei dat het ministerie geen enkel deugdelijk argu ment aanvoert om aan deze verzoeken geen gehoor te ge ven. „Dat informatie tussen geheime diensten nimmer aan derden ter beschikking mag komen, is nergens in een regel geformuleerd. Mocht dit wel zijn vastgelegd, dan is de afspraak toch al ge schonden. In 1953 heeft de toenmalige chef van de BVD. L. Einthoven. het volledige dossier, incluis de Britse rap porten, bij luitenant-kolonel Boeree (die op persoonlijke titel onderzoek deed naar de Slag bij Arnhem) thuis be zorgd. Ook heeft Einthoven ze begin jaren vijftig beschik baar gesteld aan de Parle mentaire Enquête Commissie voor hun onderzoek naar het overheidsoptreden in de oor logsjaren". Niet te tornen Namens de minister zei mr. P.L.G. van Velzen, dat aan de afspraak met de Britse ge heime dienst, een zogeheten „standing practice" (uit de praktijk voortvloeiend ge drag) niet te tornen viel. „De Britten kennen nu eenmaal een ander stelsel waarin dos siers van inlichtingen- en veiligheidsdiensten gesloten blijven". Volgens de woordvoerder van binnenlandse zaken die de BVD-aspecten behandel de, mr. C.R. Niessen, houdt openbaarmaking van dit rap port een veiligheidsrisico in. „Andere landen hebben dan geen absolute garantie meer dat hun informatie vertrou welijk blijft. Dit schaadt de BVD, dus de veiligheid van de staat en de democratische rechtsorde". De Binnenlandse Veilig heidsdienst bleek zeer strin gent te zijn in het toepassen van geheimhouding. Zo werd het verweerschrift aan de af deling Rechtspraak van de Raad van State van het stem pel vertrouwelijk en persoon lijk voorzien. Dit verbaasde de staatsraden nogal. Algehe le hilariteit ontstond er toen de voorzitter, staatsraad Bou- kema, meedeelde dat dit ver weerschrift door de BVD aan hem was overhandigd in een koffer met een geheim code- slot. „Gelukkig kende ik de code", zei Boukema, „anders hadden wij van tevoren niet eens kennis kunnen nemen van uw standpunt". Het vrijgeven van de in het dossier geradeerde namen van informanten en mede werkers was volgens Niessen veel te gevaarlijk. Mr. Maan dag sprak dit tegen. „Volgens onze informatie zijn alle toen bij de King-Kongzaak be trokken medewerkers inmid dels overleden. De zwartge maakte namen in de dossiers hebben alleen nog historische waarde". De Raad van State doet 19 juni uitspraak. FRANS BOTHOF AMSTERDAM Ongeveer vijfhonderd mensen hebben gister avond deelgenomen aan een I-mei-demonstratie van de Amster damse afdeling van de FNV en de kleine linkse partijen CPN/PSP/PPR en de Socialistische Arbeiderspartij (SAP). In De Hoeksteen voerden enkele sprekers het woord en werd een cultureel programma van Chileense en Zuidafrikaanse muziek ten gehore gebracht. De vele toespraken die PvdA-politici gisteren ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid op vele plaatsen afstaken, stonden vrijwel geheel in het teken van aanstaande verkiezingen. Partij voorzitter Max van den Berg riep vanuit Hengelo CDA en VVD op lering te trekken uit de ramp met de kerncentrale in het Russische Tsjernobyl en partijleider Den Uyl eist nog vóór de verkiezingen een duidelijke „nee" van het kabinet tegen de mo dernisering van de chemische wapens. In veel landen werd de Dag van de Arbeid overigens op veel grootsere wijze gevierd dan in dit land. Honderdduizenden ar beiders paradeerden onder een stralende zon over het Rode Plein in Moskou ten aanschouwen van partijleider Gorbatsjov en ander leden van het Politbureau. In Polen was in verschil lende steden een grote politiemacht op de been om te voorko men dat aanhangers van Solidariteit hun eigen parades zouden houden. In Praag trokken volgens de Tsjechische televisie 220.000 men sen door de straten met papieren bloemen, duiven en gekleurde ballonnen. Ook in Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Albanië en Griekenland kwamen honderdduizenden mensen op de been om deel te nemen aan feestelijke parades. Op de Filipijnen liep de Dag van de Arbeid uit op hevige straat gevechten tussen aanhangers van de huidige president Aquino en de gevluchte oud-president Ferdinand Marcos, daarbij kwam een man om het leven en raakten er enkele tientallen gewond. In Zuid-Afrika legden zwarte arbeiders massaal het werk neer en weigerden studenten en scholieren colleges te volgen. De Dag van de Arbeid vormde dit jaar in Zuid-Afrika de grootste anti- apartheidsdemonstratie sinds jaren, waaraan is deelgenomen door miljoenen mensen. Terwijl de Filipijnse president Aquino in een nabijgelegen park in Manila een rede voert ter gelegenheid van de Dag van de Arbeid, raken aanhangers van haar slaags met sympatisanten van oud president Marcos. Jonge zwarten nemen een kijkje bij de trein die gisteren geheel in vlammen opging om te voorkomen dat forenzen naar hun werk in Johannesburg zouden gaan. Voor het planten van een aantal bomen op het dakterras van de Ne derlandse Midden- standsbank in Amster dam moest gisteren spe ciaal een he licopter wor den inge huurd. De bomen zijn ongeveer twaalf meter lang en twee ton in ge wicht. COLOMBO Bij gevechten tussen twee concurrerende Tamil- bewegingen in het noorden van Sri Lanka zijn de afgelopen drie dagen vermoedelijk driehonderd mensen gedood. Eerder schatte de politie het aantal doden door gevechten tussen de TELO en LTTE op zeventig. Inwoners van de noordelijke havenstad Jaffna deelden mee dat de Bevrijdingstijgers rond het TELO-hoofdkwartier wegver sperringen hebben opgericht. Zij verklaarden dat beide partijen hun doden verbrandden, zodat er geen exact cijfer bekend was over verliezen. Ook zouden burgers om het leven zijn gekomen, maar ook daarvan is het precieze aantal niet bekend. Volgens berichten die de hoofdstad Colombo bereikten, zou de strijd zich hebben uitgebreid naar de oostelijke provinciehoofd stad Batticaloa waar de TELO ongeveer 300 leden heeft. De_ staatsradio meldde dat de leider van de TELO, Mohan Sri Saba- ratnam, in Kaliyanakadu gevangen was genomen. DEN HAAG Minister De Korte van binnenlandse zaken is nog niet toe aan een eind oordeel over het weduwen- pensioen dat de weduwe van ex NSB-topman Rost van Ton ningen momenteel heeft. Voordat definitieve conclusies over het weduwenpensioen kunnen worden getrokken moeten eerst de resultaten op tafel liggen van het diepgra vende onderzoek naar de ach tergrond van de beslissingen over dat pensioen. Dit heeft de bewindsman gis teren gezegd in een gesprek met vertegenwoordigers van het voormalig verzet. Ruim een maand geleden gelastte De Korte een „zorgvuldig onder zoek" naar de rechtmatigheid van het pensioen van me vrouw Rost van Tonningen. Het ministerie meldde toen het onderzoek zo snel mogelijk te willen afronden. In totaal is aan de NSB-wedu we 375.000 gulden uitbetaald en niet 800.000 gulden zoals in persberichten is gemeld. Zij krijgt het pensioen vanwege het feit dat haar man vanaf 1937 een aantal jaren lid van de Tweede Kamer is geweest. Als uit het onderzoek blijkt dat de pensioenbeslissingen uit de jaren '50 ten aanzien van de NSB-weduwe in overeenstem ming zijn genomen met de toen geldende Wetgeving, zal volgens de minister alleen een nieuwe wet daar iets aan kun nen doen. ,ening China an Suriname ^RAMARIBO De Volksrepu- ek China heeft Suriname een ling van ongeveer veertien mil- ;n gulden verstrekt. Het bedrag >rdt gebruikt voor de financie- ïg van projecten, die door beide rtijen worden goedgekeurd, /er ruim twee weken komt een iinese delegatie naar Paramaribo i met deskundigen te bekijken lke projecten voor financiering aanmerking komen. Minister rrenberg van buitenlandse za- n liet weten dat de lening rente- ij is en verstrekt wordt over een riode van twee jaar. Vanaf 1991 oet het bedrag in tien jaar wor- n terugbetaald. Pasteur Instituut erft van Windsor PARIJS De hertogin van Windsor, die op 24 april in Parijs op 89-jarige leeftijd overleed, heeft het grootste deel van haar bezittingen na gelaten aan het Pasteur Insti tuut. Haar advocate Suzanne Blum-Spillmann verklaarde gisteren dat het om enkele miljoenen francs gaat, voor namelijk in aandelen en ju welen. Het Pasteur Instituut is een gerenommeerd me disch onderzoekscentrum in Parijs dat de laatste tijd veel pionierswerk verricht in het onderzoek naar aids. Quatar Iaat Nederlander spoedig vrij DEN HAAG De Nederlandse werknemer van Ballast Nedam die zaterdag met 28 anderen bij een aan val van Qatar op een eilandje in de Arabische Golf werd gevangen geno men, heeft met zijn vrouw getelefo neerd en hoopt binnen enkele dagen thuis te zijn. De kanselier van de Ne derlandse ambassade in Koeweit, C.P. van Hese, heeft de man in Qatar bezocht. Zaterdag vielen troepen van Qatar twee eilandjes aan, waar Bal last Nedam een station voor de kust wacht van Bahrein bouwt. Bahrein en Qatar hebben al twee eeuwen ver schil van mening over de souvereini- teit over deze eilandjes. Raisa Gorbatsjov wil naar de VS MOSKOU Raisa Gorbatsjov, echtgenote van de Sovjetpartijlei der Michail Gorbatsjov, heeft gis teren gezegd dat zij naar de Vere nigde Staten wil gaan en hoopt dat haar man en president Reagan een tweede top-conferentie houden. Mevrouw Óorbatsjov was aanwe zig op het Rode Plein voor het be kijken van de 1-meiparade. Raisa zei te hopen dat tijdens een derge lijke ontmoeting „verdragen zullen worden gesloten die de angst die boven ons hangt verminderen". Het is overigens nog niet helem* naai zeker of een tweede top tus sen Reagan en Gorbatsjov in no vember doorgaat. Zoon Iraanse Sjah voorspelt crisis PARIJS De zoon van wijlen de Sjah van Iran, Reza Pahlevi, heeft vandaag in een radio-inter view in Frankrijk een crisis in Iran voorspeld „waarvan men de effecten ingaande augustus zal voelen". Zijn geestverwanten in het land zijn actief en de „meer derheid van de geestelijkheid" heeft zich intussen al tegen Kho meini gekeerd, aldus Reza, die te gelijk zijn huwelijk met een land genote aankondigde. Hij noemde geen trouwdatum, maar zei dat het huwelijk geen invloed zou hebben op zijn strijd tegen de huidige machthebbers in Tehe ran. Zestig verdachten in abortusproces BRUSSEL Bij de rechtbank in het Belgische Gent wordt een massapro ces voorbereid tegen zestig medewer kers en patiënten van een semi-lega- le abortuskliniek. Het gaat om veer tien artsen, zestien medewerkers en leden van de Raad van Beheer en dertig vrouwen of hun partners. De strafzaak vindt plaats tegen de ach tergrond van hernieuwde discussies over de Belgische abortuswetgeving, met name in de Vlaamse regerings partijen. Abortus is in België bij de wet verboden, maar desondanks flo- reren er tal van abortusklinieken. Dit heeft er onder meer toe geleid dat het „abortustoerisme" naar Neder land de afgelopen jaren gestaag is af genomen. Tegen een van de klinie ken, het „Kollektief Anticonceptie Gent", opende de gerechtelijke poli tie in 1983 een onderzoek. Tijdens het vooronderzoek legde de politie onder meer de hand op een groot aantal pa tiëntengegevens. Hoewel deze han delwijze tot heftige reacties leidden in de medische wereld heeft de rechtbank klachten over schending van het beroepsgeheim „bij gebrek aan bewijs" naast zich neergelegd. Intussen woeden tussen de Vlaamse Liberale Partij en de Christen Demo craten hevige discussies en wordt ge praat over het indienen van wets voorstellen die abortus „in noodsitua ties" toelaatbaar zou moeten maken. cent van de open gevangenis van Bexhill in Oost-Sussex werd door brand verwoest. Zij zal waarschijnlijk niet meer herbouwd worden. Geruchten dat twee gevangenen in het vuur waren omgekomen, wer den door de overheid gelogen straft. De gedetineerden van Bexhill hadden in het holst van de nacht de apotheek van hun gevangenis geplunderd. Onder invloed van drugs be dreigden zij daarna hun be waarders, de politie en de brandweer, die niet durfden optreden. De schade in de ge vangenissen loopt in de miljoe nen pond sterling. Volgens de cipiers hebben de incidenten duidelijk onder streept, dat in het Britse ge- USKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN BJfi RMVH'JIM m mnm lest neri het schip in m kleide brri voor rwter, beschut voor storfleti. rl hei rtODIÓE hordt 0VER6ELRDEP OPOE 'JSUWOSUITEEtl EEtl our lrjer verlrrt kordeel ris lrr1s1e de 'tlelrwf (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse minis ter van Binnenlandse Zaken en Justitie, Douglas Hurd, wei gert nog steeds een zinnig ge sprek aan te knopen met de 18.000 ontevreden cipiers van zijn land, ook al hebben dezen hun vroegere beslissing om geen overuren meer te maken, voorlopig ingetrokken. Minis ter Hurd vindt het nodig, dat de cipiers volledig afzien van actie voeren. Nadat de gevangenbewaarders woensdagmiddag hadden be sloten hun optreden tegen de geplande forse bezuinigingen in het gevangeniswezen te verscherpen met een volledige boycot van de overuren, kwam het in minstens 18 van de 120 gevangenissen van En geland, Wales en Noord-Ier- land tot zeer ernstige inciden ten, waaronder brandstichting en vernieling. De gedetineer den van Bristol maakten nog het ergste amok. Hun opstand had gistermiddag tot gevolg, dat de politie hun strafinrich ting even buiten Bristol moest bestormen om de gevangenen terug in hun cellen te drijven. Hiervoor werd ook een aantal vervaarlijk grommende poli tiehonden ingezet. Zo'n 30 gevangenen, die de nacht tevoren er vandoor wa ren gegaan, lopen nog op vrije voeten rond. Minstens 40 pro- Eerl cipier bekijkt de ravage die tijdens een brand in de gevangenis in het Britse Sussex ontstond. vangeniswezen een nijpend gebrek heerst aan personeel en dat om die reden alle ci piers noodgedwongen een groot aantal overuren moeten maken. Maar volgens de rege ring Thatcher kosten die over uren te veel en heeft zij plan nen om nog verder te bezuini gen. Q00RZIIHTI6 JUSSEft DE OOHPELRRRS YRREPD. DROERT DE 'T1ELRDIEDE PLRRTS WRRR DE RRDP 6EBEUR0 IS ET1 OPEED ORO... WE Vin ER f

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7