'ropaganda-strijd rond kerncentrale Russische roulette met straling 1 „Veel mensen in Minsk wacht stralingsdood" In Nederland is geen reden voor ongerustheid Rampenbestrijding meer dan beetje improviseren kamerdebat kerncentrales uitgesteld BUITENLAND CcidócSotnont VRIJDAG 2 MEI 1986 PAGINA 5 odiumtabletten eeft geen zin ■*PEN HAAG Volgens het pi in is ter ie van WVC is er geen fnkele aanleiding om jodium- [abletten te gebruiken en in te daan. Zelfs wanneer in Neder- at jand een hogere radioactiviteit n de atmosfeer wordt geme- jen, zou het gebruik van deze [abletten hier nodig zou zijn. volgens de apothekersorgani- je tatie KNMP worden ajaothe- or (cers nu al „knettergekvan if- ple vragen naar jodium. Het londer meer slikken van die bletlen is overigens niet zon- ler gevaar. Het kan dezelfde itwerking hebben als een bij ensteek: misselijkheid, uit- ilag, lichte koorts, gespannen- eid of inactiviteit. KLM stopt controle SCHIPHOL De KLM heeft de controle op ver hoogde radio-activiteit van al haar vliegtuigen en toestellen van maat schappijen die de KLM op Schiphol afhandelt ge staakt. Het ging om vliegtuigen die door het Scandinavische of Pools- Russische luchtruim waren gevlogen. Volgens een KLM-woordvoerder is slechts in een enkel ge val een zeer geringe toe name van radio-activiteit geconstateerd. „Er is nu eerder sprake van een tendens naar het natuur lijk stralingsniveau" zo' zei hij. Beenmerg-experts gaan naar Moskou LOS ANGELES Artsen van een inter nationale organisatie die zijn gespeciali seerd op het gebied van beenmergtrans plantatie, mogen de Sovjet-Unie in om na te gaan of hulp kan worden verleend aan slachtoffers van de kernramp in Tsjerno- byl. Dat is vernomen van de voorzitter van de organisatie, Robert Gale. De „In ternational Bone Marrow Transplant Re gistry" beschikt onder meer over lijsten met 50.000 tot 100.000 beenmergdonors in de VS, West-Europa en Scandinavië. „Mensen die een dodelijke dosis straling hebben gekregen en niet direct zijn over leden sterven binnen twee weken als ge volg van een tekort aan beenmerg", aldus Gale. Hij zei niet te weten hoeveel van deze slachtoffers er zijn in de Sovjet-Uhie. GRONINGEN „Onbegrijpe lijk, dat de mensen in het Westen zich vooral zorgen lij ken te maken of hun vakantie in Joegoslavië wel door kan gaan. In de Sovjet-Unie is een catastrofe van ongekende om vang aan de gang. In een stad als Minsk, waar de radio-actie ve wolk overheen is getrok ken, wacht veel mensen een bijzonder zware stralings- dood." Dat zegt de kernfysicus prof. Ph.B. Smith, hoogleraar experimentele natuurkunde aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. „Na de eerste meldin gen uit Zweden maakte ieder een zich druk over de vraag of de stralingsgolf misschien deze kant op kwam. Bijna niemand trekt uit de niveaus die in bij voorbeeld Zweden zijn aange troffen de conclusie, dat de straling in het rampgebied zelf zó groot moet zijn geweest, dat afschuwelijke gevolgen voor mens en milieu er onmogelijk kunnen uitblijven". Het gevolg van een kernramp is volgens prof. Smith niet te vergelijken met de uitwerking van een kernbom. „Daarbij sterven de meeste mensen als gevolg van de drukgolf, en later anderen door straling. Maar de straling van een atoombom bevat een mengeling van kort- en lan glevende radio-actieve ele menten. Uit een kernfabriek komen vooral langlevende iso topen vrij, die nog veel geme ner zijn". REIZEN OOST-EUROPA GAAN GEWOON DOOR HAARLEM De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) heeft de aangesloten reisbu reaus laten weten, dat vooralsnog alle reizen naar Oost- Europa door kunnen gaan. Alleen de reizen naar dé Sovjet-Unie worden voor een deel geannulleerd. Tour operators denken daarbij aan gebieden die binnen een straal van 500 kilometer van Kiev liggen, aldus ANVR- directeur G. Couvreur. De ANVR gaat daarmee voor het merendeel voorbij aan de lijst van risico-gebieden die het ministerie van wvc heeft opgesteld. Volgens Couvreur moeten de touroperators beslissen of er voor reizen die naar plaatsen binnen de bewuste straal van 500 kilometer zouden voeren een alternatieve bestem ming moet komen. Het is hem niet bekend of er bij reisbureaus veel anulleringen van reizigers zijn binnen gekomen. Een annuleringsverzekering is volgens hem in dit specifieke geval niet van toepassing omdat die de gevolgen van atoom kernreacties uitsluit. (Vervolg van de voorpagina) ASHINGTON/MOS- OU Meer en meer merikaanse deskundigen •p het gebied van kerner- evraagstukken achten ,et „mogelijk" dat de mp met de kerncentrale Tsjernobyl maar twee lensen het leven heeft ekost, zoals de Sovjet- fnie steeds beweerd eeft, en dat de voorspel- ngen van de Amerikaan inlichtingendiensten njuist zijn. Deze berich- n versterken de indruk, at de ramp met de kern- entrale inzet is van een ropaganda-strijd. 'olgens Amerikaanse weten- happers zijn de cijfers zoals e door de Sovjetautoriteiten jn gepresenteerd meer aan- emelijk en minder „ridicuul" an de „oncontroleerbare in- irmatie" die in de Verenigde Laten openbaar is gemaakt en waarin sprake is van 2000 do den. Verscheidene Ameri kaanse geleerden hebben ook hun afkeuring uitgesproken over de anti-Russische onder stroom in de informatie over de kernramp. Overigens teke nen de deskundigen hierbij aan, dat de meeste (stralings- )slachtoffers waarschijnlijk pas over enige tijd zullen vallen. Het optreden van de Russische diplomaat voor de Amerikaan se Congrescommissie, gisteren, was volgens waarnemers voor al bedoeld om duidelijk te ma ken, dat Moskou zich niet de les wil laten lezen over de vei ligheid van zijn kerncentrales of over zijn yermeende nala tigheid bij het informeren van andere landen. Het is overi gens een keer eerder voorge komen, dat een Sovjet-diplo maat voor een Amerikaanse Congrescommissie verscheen De gesprekken van gisteren verliepen af en toe op scherpe toon. Tsjoerkin reageerde spits op bepaalde vragen, zoals die van het Democratische com missielid Ron Wyden. Toen Wyden hem op sussende toon vroeg in lekentermen te ver tellen wat er precies in de cen trale gebeurd was, speelde de diplomaat de bal terug met de woorden: „Kunt u mij. in de zelfde lekentermen, vertellen waarom de ramp met de Chal lenger plaatsvond 7". Hij he kelde. net als andere Sovjet- woordvoerders, de „hetzerige berichtgeving over het onge luk in het Westen". De straling in Scandinavië. Polen, de Bondsrepubliek en andere Westeuropese landen is gisteren verder gedaald, maar opgelopen in Zuid-Europa. In Moskou is aan EG-diplomaten gevraagd „te pogen onrust on der buitenlanders te bezwe ren". Dit uit vrees dat westelij ke specialisten en technici an ders massaal de Sovjet-Unie zullen verlaten. Westelijkee diplomaten in Moskou zijn evenwel van mening, dat de Sovjet-Unie nog steeds poogt de omvang en de gevolgen van het ongeluk kleiner voor te stellen dan zij zijn. Moskou houdt vast aan twee doden en 197 gewonden, van wie er 18 slecht aan toe zijn. Deze foto van de centrale in Tsjernobyl werd afgelopen dinsdag gemaakt. De grote zwarte vlek is een meer; daar rechtsonder (met zwart omlijnd) ligt het terrein van de reactoren. Middenin is een donkere vlek te zien en dat zou op de brand moeten duiden. DEN HAAG Het is hier geen crisis-, maar een be stuurlijk coördinatiecen trum. In Nederland be staat geen enkele reden voor ongerustheid over schadelijke gevolgen van de kernramp in de Sovjet- Unie. Een wat geprikkelde woord voerder G. Dankmeyer van het coördinatiecentrum wil er geen misverstand over laten bestaan dat het gebruik van het woord crisis met betrek king tot de situatie in Neder land volkomen misplaatst is. Na het-bekend worden van de kernramp in Rusland staat de telefoon van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur niet meer stil. Al snel werd in samenwerking met andere ministeries een coördinatiecentrum samenge steld waar alle binnenkomen de informatie over de ramp wordt verzameld en waar ver ontruste Nederlanders met hun vragen terecht kunnen. Dankmeyer: „Het besluit een coördinatiecentrum op te rich ten is genomen omdat de tele fooncentrale van het ministe rie van wvc het aantal tele foontjes niet meer kon ver werken. Niet omdat er hier sprake is van een crisis. Een ramp met een dergelijke om vang roept nou eenmaal veel vragen op. Er lopen hier zo'n twintig man rond die er hun handen vol aan hebben". Een veel voorkomende vraag is of men reizen naar Oost-Eu ropa zou moeten annuleren. Gisteren besloten al verschil lende reisbureaus tochten naar Oost-Europa te annuleren. Aangeraden wordt de volgen de landen te mijden: Finland, Zweden, het oostelijk deel van Oostenrijk, het zuidoostelijk deel van West-Duitsland, Po len, Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Roemenië en de Sovjetu- Burgers die vragen hebben over het ongeval met de kern centrale in Tsjernobyl kunnen vanaf vandaag contact opne men met het coördinatiecen trum in Leidschendam. Dit centrum is dagelijks geopend van 9.00 tot 23.00 uur en be reikbaar onder nummer: 070- 209325. Daarnaast heeft de ANWB in samenwerking met het ministerie van wvc en het KNMI haar verkeersinforma tienummer buitenland 06-910 910 80 beschikbaar gesteld. Daar kan men dag en nacht terecht voor informatie over de gebieden die men het beste kan mijden. DEN HAAG „We zullen de komende jaren bij een ramp een beetje moeten improviseren". Nog geen maand geleden zei staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Zaken) dit in de Tweede Kamer, waar hij de opheffing van de organisatie Be scherming Bevolking (ÖB) verdedigde. De BB, vaak voorgesteld als een uit zijn krachten gegroeide pad vindersclub. zal geleidelijk aan verdwijnen. Haar taak bij het be strijden van rampen, zowel in oorlogstijd als in vredestijd, wordt langzamerhand overgenomen door een samenwerkingsverband van regionale brandweerkorpsen, het Rode Kruis en de zogehe ten basisgezondheidsdiensten, zoals gecombineerde huisartsen praktijken. eerste hulp-posten en de poliklinieken van zieken huizen. Pas in 1989 zal de nieuwe organisatie volledig operatio neel zijn. Tot die tijd bevindt de bestrijding van calamiteiten zich in een schemerig overgangsgebied en daarom is het. als het erop aan komt, „een beetje improviseren" geblazen, zoals de staatssecreta ris zei. Zijn toon was een mengeling van scherts en ernst. Scherts omdat er, zij het op papier, natuurlijk wel degelijk een snelle hulpverleningsactie op gang gebracht kan worden; ernst omdat we inderdaad maar moeten afwachten of het allemaal wel zo gesmeerd zal verlopen. Want ervaring met rampenbe strijding hebben we nauwelijks. Het scenario voor de bestrijding van een ramp kan vergeleken worden met een tekening van steeds groter wordende cirkels. De maatregelen staan beschreven in de Rampenwet, die begin vorig jaar van kracht is geworden. Volgens deze Rampenwet, die in de plaats is gekomen van de Wet Bescherming Bevolking, is elke gemeente verplicht een Rampenbestrijdingsplan op te stellen. De burgemeester van de gemeente waar een ramp ont staat, moet de bestrijding beginnen. Overschrijdt zo'n ramp de grens van een gemeente, dan komt behalve de burgemeester van de aangrenzende plaats(en) ook de commissaris der konin gin in het geweer. Deze krijgt dan een coördinerende taak. Is de ramp zo hevig dat ook mensen, huizen of bedrijven buiten de provincie in gevaar komen, dan pas is er sprake van bemoeienis van regeringszijde. In eerste instantie is het in zo'n geval de mi nister van binnenlandse zaken die de centrale leiding op zich neemt. Afhankelijk van de aard van de ramp zal hij daarbij samenwer ken met andere collega's, bijvoorbeeld die van Volksgezondheid en van Milieubeheer. In Den Haag wordt op een der ministeries een crisiscentrum ingericht, van waaruit alle acties worden ge coördineerd. Indien nodig zullen er van regeringswege boven dien speciale informatiebulletins via radio en televisie worden, uitgezonden. De Rampenbestrijdingsplannen, die inmiddels door alle ruim 700 gemeenten in ons land zijn opgesteld, zijn doorgaans geheim. In die plannen staat namelijk nauwgezet beschreven welke ram penrisico's er in de gemeente bestaan. Dit houdt in dat er ook veel gegevens in zijn opgenomen over de bedrijven die binnen de gemeentegrens zijn gevestigd. Kwade geesten die zo'n Ram penbestrijdingsplan in handen krijgen, zouden daarmee wel eens op het pad der bed rijf sspionage terecht kunnen komen of, erger nog, met opzet sabotagedaden kunnen plegen. Uiteraard staat in de plannen ook beschreven op welke wijze zo effectief mogelijk tegen eventuele calamiteiten kan worden op getreden. De taken van politie, brandweer en medische hulpver leners komen aan bod, de manier waarop de bevolking moet worden gewaarschuwd en ook de vraag hoe te handelen als be paalde bevolkingsgroepen geëvacueerd zouden moeten worden. Elke gemeente, hoe klein ook, moet gebouwen of andere loka- ties (bijvoorbeeld schuilkelders) ter beschikking hebben om gee- vacueerde personen tijdelijk in te herbergen. Wie al deze voor zorgsmaatregelen beziet moet tot de conclusie komen dat het, als de nood aan de man komt, niet louter gaat om „een beetje im proviseren". DICK VAN RIETSCHOTEN Isof er niets aan de hand is, lopen inwoners van Kiev lachend en zwaaiend met bloemen in de 1- leiparade mee. Van onze parlementaire re dactie) )EN HAAG Het kabinet iet af van een debat met de lamer over mogelijke bouw- laatsen voor kerncentrales in ns land dat voor volgende reek dinsdag was voorzien. >e ministers Van Aardenne Dconomische Zaken) en Win- emius (VROM) hebben dit de iamer gisteravond in een rief laten weten. )e bewindslieden schrijven at na de ramp bij Kiev talrij ke indringende vragen aan het kabinet gesteld zullen worden, die gezien de „volstrekt onvol doende informatie uit de Sov jet-Unie" niet beantwoord kunnen worden. De ministers kwamen tot hun besluit hadat de specialisten van PvdA, CDA en VVD hadden laten weten voor uitstel van het de bat te zijn. Alle drié achtten nadere informatie van het ka binet noodzakelijk. Overigens vinden de ministers dat het debat wel zo snel mogelijk moet worden gehouden. Het kabinet heeft zich vandaag tij dens het wekelijkse beraad ook gebogen over de ramp. Premier Lubbers zei gisteren op een bijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in de Kiev-ramp geen aanleiding te zien de hui dige energiepolitiek te wijzi gen. Hij wees er op dat de Ne derlandse en Amerikaanse kerncentrales niet van het soort zijn waarin de ramp heeft plaatsgevonden. iMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 2) Intussen was smidje Verholen gereed ge- omen met de herstellingen aan de oude Cnots- - lobil '02. Thomas van Everdinge en Bernard uckmans waren trouwens zelf al komen opda- en en zij stonden nu popelend van ongeduld ij het weliswaar gerepareerde, maar toch stok- ude koetswerkje. „Is het de bedoeling dat we istappen?" vroeg Thomas met een van aan- oening trillende stem. „Inderdaad," ant- oordde de smid en hij stak een waarschuwen- e vinger omhoog. „Maar het is ook de bedoe- ng, dat jullie vreselijk voorzichtig zijn met de ude wagen, want er zit nu een knettercarter in. n als dat ding net zo werkt als het knettercar- ïr van Kareltje wel eh ik zou echt niet feten of de remtrommels en alle andere me* haniekjes van deze oude automobiel wel bere- end zijn op zulke krankzinnige snelheden „Misschien valt het wel mee. We zullen zien," zei Thomas, die zich verkneukelde van plezier en energiek achter het stuur plaatsnam. „Rij den maar. Thomas," jubelde Bernard toen, en ook hij hees zijn weldoorvoede 230 pond op de voorbank. Toen startte Thomas de motor en vrijwel onmiddellijk doorvoer een sidderend ge knal en een knallend gesidder het antieke wa gentje. Trillend en bonkend stond het op zijn vier wielen en aan alle kanten spetterden loeien de steek- en andere vlammen uit de uitlaat en de bougies. Vette rookwolken kringelden dam pig omhoog en het had er alles van, dat het wa gentje nu tot zéér bijzondere prestaties in staat was. Toen liet Thomas van Everdinge de koppe ling opkomen en daar schoot de wagen met een formidabele kracht vooruit. In een wipje was hij uit het gezicht verdwenen (Van onze medische, medewer ker Jan Paalman) DEN HAAG Over de gevolgen van Tsjernobyl laat zich nauwelijks iets verstandigs zeggen. In Ne derland weten we niet uit welke hoek de wind gaat waaien en daar in Rus land weigeren ze hun mond open te doen. In de nacht van zondag op maandag hoorde ik de omroeper van radio Mos kou zeggen dat er welis waar een ongelukje was gebeurd, maar dat die be roemde ramp in Harris- burg veel groter was. Goed, we houden hem aan zijn woord. Na de ramp op Three Mile Island schreven twee Amerikaanse natuurkundigen. Jan Beya en Frank von Hip pel. in het blad Science van 12 oktober 1979 een scenario over wat er gebeurd zou zijn, als de beschermende koepel om de centrale het zou hebben bege ven. In het ergste geval, als de pluim over het dichtbevolkte New York zou zijn getrokken, zouden in een periode van 75 jaar 550.000 mensen aan kan ker sterven. Een stuk land ter grootte van twee keer Neder land zou tijdelijk of blijvend zijn besmet. Een evacuatie van de bevolking achtte het duo onuitvoeroaar. Pluim In Rusland is die koepel (die in Harrisburg nog steeds 60.000 kubieke meter besmette lucht en 900.000 liter besmet water in toom houdt) niet ge barsten, want er was niet eens een koepel. De pluim besmette lucht verdween ongedeerd door het afgebrande dak en al dagen volgen we zijn bizarre trektocht over de weerkaart van Europa. Tsjernobyl is Har risburg „in het ergst denkbare geval". Op het moment schat men dat in de onmiddellijke omgeving van de centrale een straling moet heersen van en kele honderden Rems. (Voor de fijnproevers: 1 Rem is onge veer 1 Rad, en 1 Rad is weer 0,01 Gray. Verder betekent mili een duizendste en micro een miljoenste). Hoe erg is dat, en wat voor medische moge lijkheden hebben de Russen? Straling slaat het hardst toe bij de sneldelende weefsels. Het gevoeligst zijn de bloedcellen, en, ietwat minder, de snelde lende cellen op de darmwand. Hersenen en spiercellen delen zich niet of nauwelijks en zijn daarom het minst gevoelig. Bij blootstelling aan een dosis van ongever 1000 Rem of meer 1000 Rad, ofwel 10 Gray) is elke medische hulp zinloos. Dan zijn zelfs de ongevoelige hersencellen onherstelbaar be schadigd en volgt in uren tot hooguit dagen een ellendige dood. Bij een dosis van ongever 400 tot 1000 Rem (het is tamelijk natte vingerwerk, in ieder leesboek lees je weer wat an ders) ga je zonder behandeling dood, maar is medisch toch nog wel wat uit te richten. Wat? Een paar jaar geleden schreef de Groningse bacterio loog prof. Van der Waaij in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde over zo'n soort behandeling. Een dosis van 400 tot 1000 Rem tast in ieder geval twee belangrijke lichaamsstructuren aan: het darmslijmvlies en het bloed cellen producerende been merg. Onmiddellijk na de blootstelling wordt de patiënt misselijk, gaat braken en krijgt soms diarree. Na een paar we ken kan de patiënt zich her stellen en voelt zich nog een paar weken redelijk normaal. Maar'dan slaan bloedingen en ongeremde infecties dodelijk toe. Met andere woorden: de toestand van de stralingsslach toffers in Tsjernobyl wordt pas volgende week echt kritiek. De straling heeft wondjes ge maakt in de snel aangeroeien- de „voering" van het darms lijmvlies. Nu zit ieders darm propvol met allerhande bacte- rieën. Kwaad kan dat niet, want een gigantisch leger gra- nulocyten (infectie bestrijden de bloedcellen) houdt die bac- terieën voortdurend onder de duim. Maar nu. Na een dag of tien begint de productie van bloedcellen door het beenmerg angstwekkend te dalen. Er worden nu te weinig granulo- cyten geproduceerd om te voorkomen dat de darmbacte- rieën zegevierend door de toch al aangetaste darmwand het li chaam binnentrekken. High-tech geneeskunde is in een rampgebied onmogelijk. Aan een beenmergtransplanta tie die zowel de bloedarmoede (rode bloedcellen), bloedings neiging (bloedplaatjes) als in fectiegevaar (granulocyten) bestrijdt, valt niet te denken. Zelfs een volledige darmonts metting is onmogelijk, want dan moet de patiënt volledig geisoleerd worden verpleegd. Zelfs in Nederland kan dat maar in een paar honderd zie kenhuisbedden. Een andere oplossing is om de bacteries tammen, die in de darmen (en elders) het gemakkelijkste in opstand komen, op voorhand selectief uit te roeien met anti biotica. De meer onschuldige soorten worden dan onge moeid gelaten en dat voor komt dat de darmen opnieuw worden gekoloniseerd met doende voorraad van aanwe zig is. Dan de beroemde jodi- umtabletten, onderhand de Haarlemmerolie tegen alle atoomkwalen. Bij ongevallen met kerncentrales komen vele radioactieve stoffen vrij, en het radioactie jodium 131 is daar maar een van. De schild; klier gebruikt jodium als grondstof voor de productie van schildklierhormoon. Zit er radioactief jodium in de lucht, dan wordt dat geconcentreerd in de schildklier opgeslagen en dat verhoogt weer "de kans op schildklierkanker aanmerke lijk. Door het slikken van de tabletten verzadig je de schild klier gewoon met jodium, zo dat het radioactieve dito niet wordt opgenomen. Zonder bij werkingen is het spul niet, het kan ernstige huiduitslag ver oorzaken. De hamvraag: wat voor gevol gen heeft dat allemaal voor ons? De jaarlijkse dosis natuur lijke straling is ongeveer 150 mileRem (0,15 Ram). De ach tergrondstraling is tot op he den niet verhoogd. In Zweden werd een tienvoudige dosis straling gemeten. In 1964, toen de Russen boven Nova Zembla een megaton bom in de open lucht lieten ontploffen, is er een radioactieve wolk over Europa getrokken die het tien voudige was van wat er in Zweden is gemeten. Men heeft uitgerekend dat een honderd voudige verhoging het jaarlijk se aantal gevallen van kanker met zeven vermeerdert (van 30.000 tot 30.007). Hoeveel ex tra doden en erfelijke afwij kingen deze wolk op zal leve ren, zal wel nooit bekend wor den. Dat ligt anders in het onmid dellijke rampgebied. De stra ling zal daar jarenlang zijn tol eisen in de vorm van leukemie en de geboorte van ongelukki ge kinderen. Een stukje DNA, de drager van ons erfelijk materiaal. Straling (in dit geval de twee protonen rechts in beeld) is in staat om een gat te slaan in de erfelijke code. Bij zeer veel straling sterft de cel. Bij minder stra ling wordt de code zo veran derd dat op lange termijn kan ker kan ontstaan, of erfelijke afwijkingen bij het nageslacht. echt kwaaie rakkers. Isolatie van de patient is niet nodig, de behandeling is redelijk een voudig en kan op grote schaal worden toegepast en bevrijdt bij 80 procent van de mensen de darmen van echt gevaarlij ke bacterieen en schimmels. Voorwaarde is dat er binnen 48 uur mee wordt begonnen, zodat je „schoon" bent voordat de granulocyten je in de steek laten. Bij een beetje kernramp wor den de medische mogelijkhe den al snel ingeperkt door de organisatorische onmogelijk heden. De optredende bloe dingsneiging is in principe re delijk te bestrijden met infu sen geconcentreerde bloed plaatjes, maar het is de vraag of daar rond Tsjernobyl vol

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5