Reactorbrand lijkt geblust Zuiderpark feest na promotie FC Den Haag melkunie Zuivelindustrie eist eind staking Maatregel woningdelers geeft rechtsongelijkheid BON SOVJET-DIPLOMAAT: „GEVAREN BLIJVEN BESTAAN" Man met explosieven op Schiphol opgepakt Centraal beraad over werkloosheid Afscheid Vrijdag 2 mei 1986, 77e jaargang no. 23490 £eicUe 6omcwit Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden, middagtem- peratuur ongeveer 23 graden. Matige zuidoostenwind. Zon dag eveneens warm, daarna kans op enkele regen- of on weersbuien en overgang naar wat koeler weer. Zon op: 06.06, onder: 21.07; hoog water Scheveningen: 12.06 en 0.48, laag water: 06.57 en 20.23. Voorzitter Dé Stoop (midden) heeft grote pret en mag zich in grote populariteit van Haagse supporters verheugen. DEN HAAG Vijftien duizend toeschouwers wa ren gisteravond in het Zuiderpark getuige van de promotie van FC Den Haag. Dank zij een over winning van 1-0 op SC Veendam bereikte FC Den Haag zeven wedstrijden voor het einde van de competitie de eredivisie. Het massaal opgekomen publiek kon overigens niet genieten van een aantrek kelijke wedstrijd, want een nerveus FC Den Haag mocht uiteindelijk nog zeer blij zijn dat het de strijd ongeschonden was doorgekomen. Ook de Haagse fans hadden blijk baar genoeg van de barre vertoning, want vier mi nuten voor tijd moest scheidsrechter Van der Niet het spel minuten lang stil leggen, omdat het veld was overspoeld door Haag se fans. Die vervolgens nog vele uren in het Zui derpark zouden verblijven om de Haagse ploeg van trainer Rob Baan luidkeels toe te zingen. Pag 9: Promotie met bij smaak Hans de Jong voorspelt natte en koele zomer HILVERSUM Aan de vooravond van het eerste weekeinde met zomerse temperaturen het KNMI voorziet voor zaterdag en zon dag 23 tot 24 graden voorspelt weerman Hans de Jong uit het Friese Gorredijk een zo mer met te veel regen en te lage temperatu ren. Hij deed die voorspelling gisteren bij de verschijning van het „Weerboek" over zijn leven en werk. Hans de Jong wordt morgen 65 jaar. In het „Weerboek" wordt uitgebreid stilgestaan bij het vaste stramien dat Hans de Jong in zijn weerberichten legt. Vooral de boeren in Friesland houden sterk rekening met De Jongs voorspellingen. „Boeren op De Jong" heet dat daar. Wassenaarseweg moet Mandela-laan worden DEN HAAG De Wassenaarseweg in Den Haag, waaraan de Zuidafrikaanse ambassade is gevestigd, moet worden omgedoopt in de Winnie en Nelson Mandela-laan. Op zijn minst moet het pleintje waar de Zuidafrikaanse verte genwoordiging ligt, de naam van de beide zwarte verzetsleiders krijgen. Een groep actievoerders tegen de apart heid onder leiding van het kamerlid J.N. Scholten heeft het nieuwe linkse meerderheidscollege van Den Haag gis teren in een brief opgeroepen tot deze naamsverandering over te gaan. Tot de oproep werd besloten tijdens een de monstratie voor het ambassadegebouw. Oudste Nederlander (110 jaar) overleden HOORN In het Liornehuis in Hoorn is gisteren de oudste inwoner van Ne derland overleden, de 110-jarige Mar- garetha Eijken. Ze werd precies 1 ló jaar, vijf maanden en 19 dagen. Het Ne derlandse 'record' is 110 jaar, vijf maanden en 20 dagen. Mevrouw Eyken is in Hoorn geboren en verbleef sinds 1974 in het Liornehuis. Ze verkeerde tot het laatste toe in een redelijke ge zondheid en overleed nadat ze zich een dag niet lekker had gevoeld. De oudste Nederlander is nu mevrouw Christina van Druten-Hoogakker uit het Betuwse plaatsje Randwijk. Zij is 109 jaar. De oudste man is de Leidenaar A. Geer- lings, die op 9 januari van dit jaar 108 jaar werd. Komeet Halley neemt afscheid met vuurwerk WASHINGTON De komeet van Halley neemt dit weekeinde voor 76 jaar afscheid van de aar de met een vuurwerk van vallen de sterren dat over de hele aard bol te zien zal zijn. De aarde kruist dit weekeinde het pad van de komeet en stofdeeltjes uit de staart zullen dan in de atmosfeer verbranden en een enorm vuur werk verporzaken. Astronomen verwachten dat in de vroege och tend van zondag en maandag de meeste vallende sterren met het blote oog zichtbaar zullen zijn. Mogelijk zullen niet minder dan twintig lichtsporen per uur aan de hemel verschijnen. Tankauto verliest 13.000 liter melk NOORDBROEK Juist nu melk een schaars artikel dreigt te worden, heeft een vracht wagencombinatie op de weg Appingedam-Veendam ter hoogte van Noordbroek 13.000 liter melk verloren. Vermoe delijk door een gebroken blad- veer onder de aanhangwagen raakte de combinatie uit de koers en kantelde de wagen. De melktank raakte los van het chassis en kwam op de rij baan terecht. Alle melk ging verloren. Voetbal op tv Nederland 2 Belgie 2 en Duitsland 1 20.10 uur: Finale Europa Cup II: At- letico Madrid-Dinamo Kiev. Verhoogde straling in Groningen GRONINGEN Het Kernfysisch Versnellerinstituut (KVI) in Groningen heeft vanmorgen de eerste sporen van een verhoogde concentratie radio-activiteit gemeten. Met name werd een geringe hoeveelheid van de radio-actieve stof jodium 131 gevonden. „Zeer waarschijnlijk afkomstig van de kernreactor bij Kiev. Het is een zeer geringe hoe veelheid en zeker niet ernstig, maar wel aantoonbaar aan wezig", aldus dr. R. de Meijer van het instituut. De Meijer heeft sinds dinsdag metingen verricht. De radio-activiteit bevond zich in de lucht die van gisteravond kwart voor tien tot vanmorgen twintig over negen is onderzocht. Vol gens het ministerie van volksgezondheid geven de metin gen „geen aanleiding tot maatregelen". Bij het KVI be schikt men over de beste apparatuur van Nederland om radio-activiteit te meten. De afgelopen jaren werd deze ap paratuur onder meer gebruikt voor onderzoek naar de aanwezigheid van natuurlijke radio-activiteit in de woon omgeving. WASHINGTON/MOS KOU Er zijn aanwij zingen dat de brand in de kernreactor in het Russische Tsjernobyl is gedoofd. Op foto's van het rampgebied die gis termorgen werden ge nomen door een satel liet is boven de centrale geen rook meer te zien. Volgens berichten uit Wenen zou het Agent schap voor Atoomener gie in Wenen er door Moskou van op de hoogte zijn gesteld, dat de brand is geblust. Overigens betekent dit vol gens deskundigen niet, dat de ramp nu voorbij is. De tweede secretaris van de Sovjet-ambassade in Was hington, Vitali Tsjoerkin, liet zich in soortgelijke be woordingen uit. Hij ver scheen voor eèn subcom missie van het Amerikaanse Congres. De zitting van de commissie werd recht streeks op tv utgezonden. Volgens Tsjoerkin is „het ongeluk met de centrale nog niet over" en blijft er gevaar bestaan voor mensen in én buiten de Sovjet-Unie. „Wij hebben andere landen niet gezegd dat alles ok is en dat zij verder gerust kunnen zijn. Wij zijn bezig met het probleem". Tsjoer kin kon geen antwoord ge ven op technische vragen. Gevraagd waarom Ameri kaanse en andere aanbie dingen voor hulpverlening zijn afgewezen zei hij: „In deze fase heben wij geen hulp van andere landen no dig". Volgens de Financial Times en de Washington Post heeft de Sovjet-Unie twintig kerncentrales van hetzelfde type als in Tsjer nobyl gesloten. De kranten baseren zich op uitspraken van diplomaten in Moskou. In de Sovjet-Unie wordt nu een tekort aan elektriciteit gevreesd. Pag.5: Russische roulette met straling. Propaganda- strijd rond kerncentrale. Champagne in de Haagse kleedkamer. Van links naar rechts Pablo Plak, Remco Boere, Rob Baan en Bram UTRECHT Voor de Utrechtse rechtbankpresident heeft vanmiddag een kort ge ding gediend dat de werkge vers in de zuivelindustrie te gen de voedingsbonden had den aangespannen in een po ging de stakingsacties te stop pen. De acties, die worden ge houden onder de leus „Stop de witte motor", richten volgens de werkgevers onevenredig grote schade aan. Niet alleen lijdt de bedrijfstak zelf dage lijks bijna 30 miljoen gulden verlies, ook het milieu lijdt schade omdat op de duizenden overtollige liters melk die nu reeds in de sloten worden ge kieperd nog miljoenen zullen volgen. Het kort geding is volgens werkgeversvoorzitter R. Zijl stra vooral bedoeld om „de chaos te bezweren" die zou. ontstaan als de acties nog en kele dagen voortduren. Bo vendien is er dan een grote kans dat ook de emoties bij boeren hoog zullen oplaaien. De zuivelwerkgevers vinden dat de bonden verantwoorde lijk zijn voor een dergelijke es calatie van het conflict omdat zij het eindbod van de werkge vers gistermiddag niet wilden accepteren. De zuivelwerkge vers zijn ook niet meer bereid om nog verder te onderhande len, of de rechter de stakingen nu verbiedt of niet. Op het ministerie van land bouw maakte men zich giste ren nog niet druk over de ge volgen van de zuivelstaking voor de melkdistributie in het land. De woordvoerder van minister Braks verklaarde dat het onderwerp „nog niet aan de orde is" op het directoraat- generaal landbouw en voedsel voorziening. Volgens hem zijn er op het ogenblik nog vol doende voorraden langdurig houdbare, gepasteuriseerde melk. Intussen kopen melkle- veranciers reeds direct in bij de boeren. Pag. 3: Boze boeren bezorgen Leeuwarden Melksingel Nachtbussen in gebruik genomen HOLTEN Met ingang van afgelopen nacht rijden er in Nederland speciale nachtbus sen. OAD-reizen in Holten gaat gedurende vijf dagen per week lijndiensten onderhou den tussen de Randstad en het zuiden, noorden en oosten van het land. De bussen geven aansluiting op de nachttreinen die de NS met ingang van de zomerdienstregeling in .de Randstad laat rijden. De drie lijnen waarop OAD bussen in zet zijn: Eindhoven-Dordrecht via Tilburg en Breda, Ensche- de-Bussum via Hengelo, De venter, Apeldoorn Hoevelaken en Naarden, en Groningen- Bussum via Drachten, Heeren veen, Emmeloord, Lelystad, Almere en Naarden. SCHIPHOL Op Schip hol is gisteren een 33-jari- ge man aangehouden die in het bezit was van ex plosieven. Hij vervoerde die in een een tas en de ontstekingmechanismen zaten in een transistor radio. De man had een Ja pans paspoort en was op gestapt in de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado. Hij had een retourticket Belgrado-Amsterdam- Belgrado op zak, waarin de datum voor de retour vlucht nog niet was ver meld. Eén van de aan komsthallen van Schiphol is enkele uren ontruimd geweest. De man werd gearresteerd na dat hij de douane al was gepas seerd. Hij was ongewapend. De politiewoordvoerder stelde met nadruk dat gezien de drei ging van het internationaal terrorisme de politie op Schip hol al geruime tijd de veilig heidsmaatregelen heeft ver scherpt. Volgens de politie woordvoerder is de aanhou ding mede het gevolg van bin nengekomen informatie. Hij wilde niet zeggen wat voor in formatie dat was en wie die had verstrekt. De aanhouding werd verricht door één em ploye van de douane en één van de rijkspolitie. (ADVERTENTIE) Melkunie Holland betreurt het dat er - ondanks te over bruggen verschillen van inzicht bij de CAO-onderhandelingen - naar het stakingsmiddel wordt gegrepen. Voor u, als consument, kan dit betekenen dat u de komende dagen onze dagverse melkunie produkten zoals melk, karnemelk, yoghurt en vla in de winkel en thuis zult moeten missen. Waarvoor onze excuses. Wij doen er alles aan de ongemakken tot een minimum te beperken en vertrouwen erop dat de gevolgen van deze akties van korte duur zullen zijn. MELKUNIE HOLLAND B.V. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDER00RP Tel. 071-89.40.40. LEIDEN De woningdelers- maatregel is als gevolg van de overhaaste invoering en de veelvuldig voorkomende vaag heid in begrippen enkel uit voerbaar bij de gratie van wil lekeur en rechtsongelijkheid. Dit is een van de conclusies die de Leidse Rechtwinkel trekt in een landelijk onder zoek naar de uitvoering door de Sociale Diensten van de kortingen op Woningdelers- en Voordeur delers. Volgens de Rechtswinkel komt de rechtongeliikheid tot uiting in een ongelijke behan deling van identieke situaties tussen gemeenten onderling en ook binnen de verschillen de gemeenten. De woningde- lerskortingen leiden tot grote inkomensachteruitgang bij groepen die zich reeds op een bestaansminimum bevinden, een effect dat mede wordt ver oorzaakt door andere kortin gen zoals huursubsidie en het wegvallen van de kinderbij slag. Veruit het grootste deel van de Woningdelerskortin- gen (65 procent) is' afkomstig uit de groep ouders en inwo nende kinderen. Voor deze groep zijn er nauwelijks moge lijkheden om aan de kortingen te ontkomen. Kinderen wor den erdoor gedwongen het ou derlijk huis te verlaten. Het onderzoek is uitgevoerd door de Leidse Rechtswinkel en de bureaus voor Rechtshulp van Amsterdam en Rotterdam en de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting. Ze hebben een vergelijking ge maakt van het beleid van een groot aantal gemeenten. De studie zal een onderdeel vor men van de bespreking in de Vaste Kamercommissie van Sociale Zaken van de gevolgen van de genomen maatregelen. (ADVERTENTIE) Let op! Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina nr. 22 DEN HAAG In Den Haag woPdt vandaag op hoog niveau be raad gevoerd over bestrijding van de werkloosheid. Een delega tie uit het kabinet praat vanmiddag met werkgevers en werkne mers. Voorafgaande daaraan kwam het bestuur van de Stichting van de Arbeid (werkgevers- en werknemersorganisaties) bijeen om vier rapporten over deze problematiek vast te stellen. Die rapporten over scholing, moeilijk plaatsbare werklozen, jeug dige werklozen en werkloosheidscijfers zijn een uitvloeisel van een akkoord in november 1985. Werkgroepen van de Stich ting van de Arbeid werden al eerder eens over de aanbevelin gen in de vier rapporten. Maar de FNV wilde pas tot vaststelling door het bestuur overgaan indien er in het lopende cao-overleg zicht op herverdeling van werk zou zijn. Mocht het de komende dagen net zulk,mooi weer blijven als het al een paar dagen is, dan bestaat de kans dat wie in de vroege ochtend van zondag en maandag 's nachts de sterrenhemel bekijkt een waar vuurwerk twintig lichtsporen per uur van vallende sterren waarneemt. Met dat vuurwerk neemt de komeet van Halley als het ware afscheid van de aarde, die dan het pad van de komeet kruist en daardoor terecht komt in stofdeeltjes uit de staart. Zoals bekend duurt het dan 76 jaar voor de komeet weer van de aarde af te zien is. Hoewel de Leidse Courant er dan ongetwijfeld weer uitgebreid over schrijft, is de periode voor een p controleren. De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. mZrSMt&Qomant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1