Langs Omwegen Van Asten: van koperslager tot computergevoelige ondernemer Te paard, te paard, we zijn verra WVC pakt problemen koorbegeleiding aan WASSENAARDER SJAAK HAASNOOT VERZAMELT MILITAIRE MUZIEK LEIDEN OMGEVING QaidwOowuLnL VRIJDAG 2 MEI 1986 PAGINA 15 EEN NOORDWUKS FAMILIEBEDRIJF DAT 75 JAAR HEEFT VOLGEMAAKT LEIDEN/DEN HAAG Het ministerie van WVC heeft in een notitie een eerste poging gedaan, een oplossing te vinden voor de problemen rond de koorbegeleiding die in het komende seizoen dreigend lijken te worden. Zolang daarover nog geen beslui ten zijn genomen, is de koorcultuur vooral in Zuid-Holland en Zeeland in direct gevaar. Drs. J.B.M. van Opstal, be leidsmedewerker bij het mi nisterie van WVC heeft in deze notitie een aantal sugge sties gedaan die hij ter beoor deling en ter discussie heeft gezonden aan de Stichting Sa menwerkende Nederlandse Korenorganisaties (SNK), en aan het Contactorgaan Neder landse Orkesten (CNO). Na drukkelijk stelt de heer Van Opstal dat hier nog geen spra ke is van een vastgesteld be leidsplan. Omdat in de provincies Zuid Holland, Utrecht en Zeeland, aldus het WVC-stuk, geen be geleidingscapaciteit in de vorm van een door het Rijk gesubsidieerd orkest voorhan den is, zal een bedrag van 200.000.- gereserveerd wor den om de begeleidingen in deze regio mogelijk te maken. Een gelijk bedrag komt ook ter beschikking voor die con certen waarbij een ander en semble dan een (groot) orkest nodig is, waarbij men denkt aan kamerorkesten of barok- formaties. Bij de toewijzing van deze subsidies gelden cri teria voor de kwaliteit van uit voering en repertoire-keuze. Het plan heeft in genoemde provincies een aanvullend ka rakter op hetgeen door Pro vinciale Staten en gemeenten aan subsidies ter beschikking wordt gesteld. De rijkssubsi dies staan ter beschikking voor alle koren. Men reser veert voorts een bedrag van 20.000.- voor het plan voor dirigentenpractica zoals die door de SNK in samenwer king met het Contactorgaan Nederlandse Orkesten zal worden opgesteld. Daarnaast blijven subsidies van kracht voor bijzondere projecten op het gebied van amateuristische kunstbeoefe ning. De activiteiten rond de dirigentenpractica acht men van belang in verband met de normen die zullen worden ge steld aan uitvoering en reper toire-keuze. Het verzorgen van koorbegeleidingen ziet men ook als onderdeel van de taakstelling van de door het Rijk gesubsidieerde orkesten, waarbij men dus vooral denkt aan provinciale orkesten. Het Concertgebouworkest blijft buiten beschouwing. Ofschoon men rekening dient te houden met de bestaande praktijk van de betreffende orkesten, hanteert men als richtlijn ongeveer 15 begelei dingen in totaal door provinci ale orkesten per seizoen, waar van 5 door het Nederlands Philharmonisch Orkest, 3 door het Residentie-Orkest en 3 door het Rotterdams Philhar- monsich Orkest. In deze aan tallen zijn ook de concerten begrepen die door het orkest zelf wordeng'eorganiseerd met een bestaand koor uit de regio. Wanneer het initiatief uitgaat van de koren, dienen de uit koopsommen geüniformeerd te worden. In dit plan acht men het van veel belang dat er een perio diek contact tot stand komt tussen koor- en orkest wereld. De huidige concerttekorten- subsidies, zoals die tot dusver waren ondergebracht bij de SNK en de Mij. tot Bevorde ring der Toonkunst, worden per 1 september ingetrokken. Zeer binnenkort zullen de dis cussies over dit voorstel begin nen, waarbij koor- en orkes- torganisaies zijn betrokken. BEP RIJNDERS wist dat hij niet voor niets geleefd en gewerkt had. Kijk, zo krijg je nou beklijvende resultaten: met enthousiasme beginnen, doorzetten, niet over een spijker vallen, en opvolgers hebben die „keen" op de zaak zijn en van wan ten weten. Eigenlijk is dit al de hele „story" van Van Asten. In feite is hiermee het verhaal verteld. „Van Asten's Zonen A.G." deed de rest. Anton be moeide zich met het loodgie- tersbedrijf en Jan ging zich specialiseren in het ontwer pen van elektrische installa ties ten behoeven van vooral grotere bouwwerken. Onge twijfeld zal ook A.G. eens ge zegd hebben: „Ik wil, dat m'n kinderen het beter hebben dan ik". En zo is het eigenlijk gekomen, daar in Noordwijk aan Zee. Nu de badkamers Maar toen kreeg je nog mo derniseringen. Vooral in '53 en '58. De Schoolstraat 42 be gon haar huidige gedaante al te krijgen. Maar stilstand is achteruitgang. Daarom kreeg in '63 het toen ruim 50 jaar bestaande bedrijf er een fili aal bij; aan de overkant. Dat was het huisje waar ooit scheepstimmerman Arie Cas- pers had gewoond. Hier ver rees, met de macht van on dernemerschap en kapitaal, een formidale showroom. Daar waren, onder andere, op twee verdiepingen, com pleet ingerichte badkamers en de meest moderne sanitai re snufjes te zien. Een com plete badkamer? Van Asten Zonen richten hem helemaal in, volgens de eisen van onze tijd. U zult nu van mij verwach ten, dat ik reclame ga maken voor Van Astens douchegor dijnen en whirlpools. Ik doe dat niet. Maar u kunt er van op aan, dat u bij „Van Asten Noordwijk b.v." (sinds 1976) alle sanitaire kanten uit kunt. Maar daar houdt het helaas niet mee op. Ik ben dan wel aan het eind van m'n Latijn in deze kolom men, maar de jongens vanN Van Asten gaan rustig door met het laatste op teevee; met homecomputers, videocame ra's, compact discs, beeld plaat, teletekstapparatuur. En dat alles op ruim 1000 vier kante meter. Ik begrijp er nauwelijks iets meer van, maar de derde generatie Van Asten is al bezig met het zich warmlopen voor het vervolg. Zoiets heet dan een rooskleu rige toekomst. Met adviseren, installeren en garanderen. Leuk toch. „Je zou het niet meer terug kennen!" Dat is meestal een uitroep die van bewondering getuigt. Na een opknapbeurt, bijvoorbeeld. Of na een ge durfde zet in een groeiproces. Je hoort die uitroep nog wei eens in deze tijd, maar vaak ook is er desillusie: je zet een zaak op en na een jaartje of zo moet de boel weer opge doekt worden. Economisch wel en wee, heet dat tegen woordig in de media. Maar om het 75 jaar lang vol te houden, tegen de klippen op roeiend, dat is niet vele on dernemers in de detailhandel meer gegeven. Het zijn nu de „grote dingen die het doen". Daarom vandaag een mel ding van driekwart eeuw „service, vakmanschap en kwaliteit". Dat is een drieëenheid zonder de welke je als middenstandig winke lier wel in kunt pakken. In Noordwijk aan Zee heeft er eentje het geflikt: 75 jaar „Van Asten", drie generaties lang up to date. Van koper slager tot „speciaalzaak". Dat betekent zo ongeveer: van nimmer rustend ambachts man met lef in z'n body, tot uitgekiend handeldrijven in het computertijdperk, en dan~ moet je nog behoorlijk uitge kookt zijn ook. Zo is het met Van Asten ge gaan. In 1911 stelt u zich eens voor, die tijd van ploete ren kwam de 22-jarige A.G.van Asten vanuit Zutp- hen op Noordwijk aan. Een uit de kluiten gewassen Ach- terhoekse knaap. Aan de Ni- colaas Barnhoornweg beland de A.G. En hij ging in de kost bij ene weduwe Plug, Bloemenmozaïeken Meer dan honderd fleurige bloemenmozaïeken sieren vandaag morgen en zondag de dorpen Noordwijk, Noordwijkerhout en Lisse. Die laatste gemeente laat, zoals hier is te zien, bij haar zuide lijke ingang al luid en duidelijk weten dat er mozaïeken te vinden zijn: eerst wordt het publiek in paars/wit hartelijk verwelkomd en vervolgens laten drie firma's bloemrijk weten dat zijn in het dorp gevestigd zijn. De wedstrijden in de drie gemeenten kennen verschillende categoriën. Het publiek zal daar weinig van merken. Het zijn allemaal staaltjes van hyacinten-nagelprikkunst. Bij de VVV- kantoren aan de Grachtweg in Lisse, de Herenweg in Noordwijkerhout en de Grent in Noordwijk zijn kaartjes verkrijgbaar met routes die langs de mozaïeken voeren. Een rit tussen de drie ge meenten in levert bovendien nog een groeiend aantal kleurende bloembollenvelden op. Van Asten in Noordwijk: bolwerk van progressieve beleidsvoering door iedereen gekend als „Scheveningse Maartje", die een schuurtje had en dit aan A.G. beschikbaar stelde. „Jongen", zei Maartje, .jon gen, doe jij daar nou maar wat je niet laten kunt". Daar liet A.G.van Asten zich dan ook gaan: hij maakte van het schuurtje een werkplaatsje „van bijna twee vierkante meter". Dat is natuurlijk wel heel erg klein: een bij twee meter groot. Daarin kun je nauwelijks een poot verzet ten; je kunt er amper in lig gen. Daarom heb ik zo m'n twijfels over de juiste bera ming door de kroniekschrij ver aan wie ik de gegevens ontleen. Maar het tekent wel de situatie waarin Van Asten zijn bestaan als jong koper en blikslager begon; met staal in z'n vuisten, een vurig oog en vaste hand. Een „starten de ondernemer", zouden wij zo iemand vandaag noemen. Naar groter Twee jaar later „was de werkplaats al te klein". Nou, dat verwondert me niets, eer lijk gezegd. Ik begrijp niet hoe A.G. die twee jaar al sla gend heeft doorgebracht. Misschien zat hij af en toe wel bij de weduwe Plug in de keuken of zo. Maar het is al lemaal zo lang geleden, dat er zich een waas heeft opge trokken tussen anno „Dazu- mal" en nu. In elk geval vond A G., die met succes al zo veel koper en blik sloeg dat hij moest uitwijken, een ruimere werkplaats aan de Schoolstraat 17. Het was toen 1913, en het dienstenpakket (dat toen nog niet zo heette) breidde zich geleidelijk aan uit: reparaties van „kleine huishoudelijke artikelen", de aanleg van gas- en waterlei dingen en elektrische schel len en nog heel wat meer. De Noordwijkers hadden in middels A.G. ontdekt: „de firma bleef groeien", heet dat in het jargon van een p.r.-bu- reau dat z'n opdrachtgever ter wille moet zijn. In elk ge val ging A.G. groter op. In 1920 werd de eerste „echte winkel" geopend aan de Schoolstraat 42. En daar staat het Van Astenbedrijf van daag de dag nog steeds. Idea le plek aan Zee. A.G. had voldoening van zijn inspan ningen. In '40, toen de Duitsers al ter plekke hun afweer „gegen England" gingen inrichten, kwam zoon Anton in dienst bij vader A.G.; zes jaar later zou hij zelfs met pa de direc tie gaan voeren. De uit de klauwen gelopen koperslage rij heette toen Firma A.G- .van Asten en Zn, en in '43 kwam daar zoon Jan nog bij. „Selfmade" A.G. (toen pas 63) overleed in '52, maar hij Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. en hij had op woensdagmid dag wel andere besognes. Pas op zijn vijftiende kwam er weer schot in de zaak, na dat een oom van hem voor stelde de grote trom te gaan spelen bij een harmonie ii) Valkenburg. „De grote trom was vrij, en ik vond dat wel leuk. Je liep op straat, en dat heeft op die leeftijd wel wat". Op zijn zestiende jaar ging hij spelen bij de harmo nie Excelsior in Wassenaar. Nu niet met de grote trom de straat op, maar met pauken. Dat lopen op straat boeide nog maar matig, temeer om dat hij een van de oudsten was. „Het was op een gege ven moment zo ongeveer van: daar heb je ome Sjaak met zijn kinderen". Toen de kleding werd „verfraaid" met wit kunstbont was ook deze bevlieging over. Dienstplichtig Muzikant De muzikale doorbraak kwam geheel onverwacht bij de landmacht. Na een basis training van twee maanden was een sergeant er achter gekomen dat soldaat Sjaak Haasnoot uit Wassenaar op een formuliertje had inge vuld achter hobby's-, muziek. De grote trom bij het tam boerkorps der intendance was nog vrij, het ritmisch bonken van het gespannen vel trok, en de vrijheid ook. „Dat was 's-morgens muziek maken, 's-middags muziek maken, en natuurlijk veel shows geven". Sjaak kwam als dienstplichtig muzikant onder meer in Duitsland en Belgie, en overal waren er de feestjes om op te treden. De grote trom bleek zich overi gens ook goed te lenen voor onschuldige smokkelpraktij- ken. Het meest opmerkelijke voorval deed zich voor in Er- melo, waar Soldaat Haasnoot de trom niet op tijd om kreeg, veel te laat struike lend en onder applaus een voetbalveld op kwam, om la ter te worden gecomplimen teerd met zijn „geweldige komische optreden". Van een geheel ander niveau was het optreden van een collega uit het tramboerkorps. Het was een trombonist, die tus sen de optredens zo diep in het glaasje had gekeken, dat Sjaak hem moest ondersteu nen bij het tweede optreden. „Al die hotemetoten hebben dat niet gezien", pretlichtjes staan in Sjaaks ogen. Zijn diensttijd was een on verwacht genoegen. Reden genoeg om na het afzwaaien lid te worden van Excelsior in Wassenaar, van Kunst en Vriendschap in Zoetermeer, en van de accordeonvereni ging DVS. Sjaak speelt nu drie keer in de week, en re peteert zich een breuk op zijn drumstel. Want dat mag tegenwoordig, in een harmo nie-orkest een drumstel. Vroeger niet, toen er over wegend marsen werden ge speeld. „Marsen", zegt Sjaak, „ze zijn wel even leuk, maar Wassenaarder Sjaak Haasnoot: pief aan de telefoon verwacht". geef mij maar van alles wat. Als het maar door militairen is gespeeld". Zijn grootste fa voriet is de U.S. Marines Band, die hij onlangs nog op belde om een grammofoon plaat los te peuteren. „Neemt er een oude korporaal op, daar in Washington. Volgens mij had 'ie een hoge pief aan de telefoon verwacht. Het was yes sir voor en yes sir na". Mooie Herrie In Nederland zijn volgens de \Vassenaarse muziekminnaar „Neemt er een oude korporaal de telefoon op, daar in Washington. Volgens mij had 'ie een hoge vooral de Militaire kapel, de Marinierskapel en de Lucht machtkapel zeer de moeite waard. Hij zegt dat vooral de Luchtmachtkapel veel good will kweekt in dorpen rond vliegbases. „Prachtig is dat, als ze mooie herrie maken als vergoeding voor de herrie van de vliegtuigen", vindt Sjaak. Vooral omdat de or kesten niet alleen marsen spelen maar ook bijvoorbeeld de thema's van de James Bondfilms. Zijn platencollec tie weerspiegelt zijn voor keur. Marsen zijn bij hem niet het meest geliefd, en he laas bestaat het gros van de militaire platen uit de mar sen, die hij dus niet verza melt. Sjaak heeft nu negentig puur militaire platen. Hij zegt over het uitbouwen van de verzameling:„Ik ben nu nog maar zesentwintig, als ik wat ouder ben hoop ik er veel bij te hebben. Op dit moment is dat wat moeilijk, het wachten is op nieuwe uitgaven". Voor hem reden af en toe te bellen met ande re landen. Het bloeddorstige imago, dat de militaire muziek in vroe ger tijden had, interesseert hem maar matig. Dat de trommels en de trompetten vroeger de strijders moesten opzwepen, en dat er boven dien signalen („Te paard") mee werden gegeven gelooft hij wel. Sjaak Haasnoöt:„Een ding is zeker. Zo'n grote trom vangt wel de meeste kogels op van alle instru menten". Grapje. „Hoe dat vroeger ging zie je wel in films. Dat trekt mij dus niet zo". ROB PERIK BURGERLIJKE STAND LEIDEN Ondertrouwd: J. F. Oli vier en J. van Leeuwen; A. T P G. van Engelenhoven en H. L. G. J. Kenter; M. Rizzo en W. C ten Dam; D. Schmidgall Tellings en W. J Hols- wilden A. van Klarenboseh en C. W. M. Koene; A. M. Parlevliet en J. J Hamaker; C. H. Mens en C. H. Dool; C. J. van Belle en K. Foesenek; D. A C. M. Hammerstein en L. Midden dorp; M. H. van der Scheer en P. J M. van Beek; J. Schrijver en C. van der Zeeuw; M. Boekkooi en M. Maas kant; L. M. Berger en A van As; J. T. van Pelt en S. J. Heijnsdijk; A P. Houps en D. P. Enderman; J J. de Boer en W. Sinteur, J. M. Schohaus en M. P. Mol. Geboren: Niki Rainier Willem zv. R, de Wit en Y. Jong; Jony dv. J. M. C. Ferket en N. de Jong; Jantine Neline dv. G. Ouwehand en C. J. Melissant; Antoinette Hélène Louise dv. J. G. P. van Huls van Taxis en C. E. B. Blij- denstein; Jeroen zv. J. N. Rietkerken en J. J. Schroef; Huberta Johanna dv. P. Krijgsman en A. T. Maagde- lijn; Barry Bart Bartolomeus zv. B. van Dam. en B. B. M. Karremans; Serdar zv. N. Acun en N. Kavrayici; Sascha Lennart zv. A. W. Philippo en C. A. W. Keijzer; Johanna Jaeoba Maria Hendrika dv. A. P. M. van Meer en P. C. J. Krijnen; Tosca Apol- lonia dv. J. A. M. Engels en A. C. M. Vrolijk; Jorden Joël zv. G. L, J. M. van Luxemburg en P. J. C. M. Hen driks; Izlane dv. M. Laaouaj en F. Lakrad; Jaimy zv. A. Manneveld en I. E. M. Bos; Léonie Paulien dv. R. Wijnsma en M. V. Freese, Swantje Henrike dv. A. A. Cassens en T. S. Heilemann; Lieke dv. C. W. M. van Leeuwen en M. J. Seijsener; Danielle dv. A. P. C. Beekman en N. E. Dirk zwager; Maria Magdalena Lenny dv. M. van Weerlee en A. Azier; Paul zv. H. J. Vink en A. G. Duijndam; Jef frey zv. J. Lobbers en M. E. Bal; El Ham dv. A. Bouda en M. Ouchen; Mirte dv. G. Broeklartder; Willem Marinus zv. H. Ouwehand en J. Ou wehand; Daniël Jacobus zv. D. J. de. Mooij en M. J. de Groot; Lydia dv. B. H. J. Bemelmans en J. Tervooren; Mohamed zv. B. Sabeg en H. Bentar- cha; Catherine Louise dv. J. G. Far- rell en H. A. Prescott; Demse Louisa Maria dv. A. C. A. van Aert en M. J. F. M. Roovers; Floor dv. R. W A. van der Poel en C. T. G. Blom; Da- niëlle Dominique dv F M M. van der Ploeg en T. H. A. M. Cornelisse; Mattheus Johannes zv. J. H. C. M. Lammers en S. A. de Vries; Hendrik Eveit zv. H. Noppen en J H. van Duijvenvoorde; Hester Marianne dv. T. N. M. van Nes en M. M G van der Kwartel; Jolein dv. J. Molenaar en M. Maas; Martijntje zv. R S. Hol- scher en K. M. van Maris; Elisabeth Johanna dv. G. J. van Klaveren en D. de Vreugd; Agnes Regina dv. R. C. de Koning en C. C. van Egmond; Ro gier zv. H. J. M. van der Meer en C. G. Hoek.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15