Oud Ade telde honderden onderduikers „Het is gelukkig altijd goed gegaan" TELEVISIE EN VIDEO GESTOLEN J. Zandvliet gedecoreerd DOSR haalt tienduizend gulden op Alphen klaar voor Provinciale Jeugd Olympische dag Programma dodenherdenking Auto tegen boom: twee gewonden .LEIDEN OMGEVING Eeidae Commit VRIJDAG 2 MEI 1986 PAGINA 14 Oud Alkemade onder de pannen ALKEMADE De grote wens, een eigen onderkomen is voor bestuur en medewerkers van stichting „Oud Al kemade" in vervulling gegaan. Vanaf de oprichting, de cember 1980, was de stichting aangewezen op verschil lende particuliere lokaliteiten om te vergaderen. Per 1 december 1985 is daar verandering in gekomen door de toezegging van een lokaal van de St. Josefschool aan het Pastoor Onelplein. Morgen wordt het onderkomen van de stichting op een bijzondere wijze in gebruik genomen. Na de opening om 14.00 uur door burgemeester J.S. Wagenaar is een tentoonstelling te bezichtigen, die duurt van zaterdag 3 mei t/m zaterdag 10 mei. Te zien is onder meer oud ge reedschap, afkomstig van diverse beroepen uit deze omgeving en foto's uit de oude doos", van verschillende- dorpen van gemeente Alkemade, waaronder bevrij dingsfoto's. De toegang is gratis. De openingstijden zijn: dagelijks van 14.00-17.00 uur. Geen caravans aan Oosterweg DEN HAAG/LEIMUIDEN Hoewel de Kroon het be sluit van Gedeputeerde Staten onwettig heeft ver klaard, maakt de heer A. Hulsker uit Leimuiden weinig kans om toestemming voor een opslagplaats voor cara vans aan de Oosterweg in Leimuiden te krijgen. De Provincie besloot in 1981 op grond van de verordening escherming landschap en bodem het verzoek van Hulsker af te wijzen. Deze ging hiertegen in beroep bij de Raad van State. Inmiddels is deze verordening ech ter niet meer van kracht, omdat de Hinderwet voorziet in de eventuele aantasting van landschappelijke waar den. Hulsker is in al die jaren niets opgeschoten, aangezien hij nu een hinderwetvergunning van de provincie moet zien te krijgen, hetgeen hem, naar mag worden ver wacht. wederom geweigerd zal worden. Bovendien moet de gemeente toestemming geven, hetgeen de ge meente niet van plan is aangezien het gemeentebestuur een opslagplaats voor caravans in strijd vindt met het bestemmingsplan voor het buitengebied. Expositie voor Amnesty in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester M. Paats opent woensdag 28 mei om 19.30 uur een verkoopexpositie in de hal van het Al- phense raadhuis ten bate van Amnesty Inter national. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van deze organisatie, werden kunste naars uit Alphen en omgeving onlangs ge vraagd iets van hun werk af te staan voor Amnesty. De verzamelde werken worden nu tentoongesteld tot en mot donderdag 5 juni. De expositie is op werkdagen te bezichtigen van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 3 juni ook van 19.00 tot 21.00 uur. Op donderdag 5 juni. de laatste dag van de ten toonstelling, worden de stukken die niet ver kocht zijn geveild. Voor meer informatie kan men zich wenden tot M. van Dijk, Lauwers 118, Alphen. 01720-22550. LISSE Bij een inbraak in een bedrijf op het industrie terrein Meer en Duin in Lisse zijn gisternacht een kleu rentelevisie en een videorecorder buit gemaakt. De daders kwamen binnen door een stoeptegel door de ruit te gooien Ook werd er met vorkheftrucks door het magazijn gere den. Brand in bijkeuken LISSE Door brand is gisteravond een groot deel van een bijkeuken van een huis aan de Rooversbroekdijk in Lisse verwoest. De brand is door nog onbekende oorzaak ontstaan. De brandweer kon voorkomen, dat ook andere delen van het huis door de vlammen aangetast werden. Gebroken rug na botsing KATWIJK Twee 19-jarige Kat- wijkers zijn vannacht vrij ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de Industrieweg in Katwijk. Er werd vermoedelijk met vrij hoge snelheid gereden. De auto kwam met een wiel terecht in een goot langs de weg, waardoor de bestuur der de macht over het stuur verloor De auto botste tegen een paar bo men en sloeg vervolgens over de kop. waarbij de passagier er uit werd geslingerd. De bestuurder brak zijn rug en had nog diverse an dere fracturen. De passagier raakte gewond aan arm, been en hoofd. Beiden zijn afgevoerd naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. ALKEMADE J.W.A. Zandvliet van de Zuidweg in Rijpwetering is gisteren koninklijk onderscheiden we gens zijn 40-jarig dienstverband bij de Ripse aannemer H. Akerboom. Burgemeester J. Wagenaar reikte de onder scheiding uit tijdens een feestelijke bijeenkomst in res taurant De Paerdenbrug in Rijpwetering. De heer Zandvliet kwam in mei 1946 officieel in dienst bij Akerboom. Van september 1944 tot september 1945 werkte hij eigenlijk al als hulpje mee, omdat de scholen vanaf „Dolle Dinsdag" gesloten waren. Na de oorlog moest Zandvliet het laatste schooljaar nog afmaken, waarna hij op 1 mei 1946 „echt" als leerling-timmerman in dienst kon komen. In die tijd duurde de werkweek nog 48 uur, terwijl Zandvliet in eigen tijd naar de diverse werken in onder meer Aarlanderveen en Valkenburg fietste. Momenteel werkt Zandvliet mee aan de bouw van een nieuw Rabokantoor in Hoogmade. Vooral bij het maken van de kap van dit gebouw wordt veel van zijn vakmanschap geëist. De heer Zandvliet heeft alle tim merlieden die in de loop der tijd bij de firma Akerboom werkten opgeleid. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ROELOFARENDSVEEN - De bliksemactie van de Veen- se voetbalvereniging DOSR heeft gisteravond tienduizend gulden opgebracht. Het is de bedoeling dat de voetballers huis aan huis geld ophalen voor de vernieuwing van hun clubhuis die vier ton kost. Zij komen nog twintigduizend gulden tekort. Gisteravond is slechts de helft van de straten afgewerkt. Omdat het tweede vierde, zesde en achtste elftal moesten voetballen, konde$ gisteravond slechts veertig van de honderd DOSR-activisten op pad gaan. Op 15 mei zuil eg de DOSR-leden de resterende wijken afwerken om op 15CJQ adressen waar men nog niet Ij geweest alsnog de bouwsteen; certificaten te verkopen. Oud Ade zal nooit een op vallende plaats krijgen in de geschiedschrijving van de oorlogsjaren. Een belangrijke verzetshaard was het niet, maar het 'dorp bood in een wonder lijke saamhorigheid wel huisvesting aan talloze onderduikers. Hieronder de herinneringen van twee bewoners van het kerkdorp. OUD ADE Het kleine dorpje Oud Ade was geduren de de oorlog van 1940 tot 1945 groot in gastvrijheid. Dat blijkt ook uit de levendige verhalen van de 91-jarige Jan van der Poel. In zijn boerderij aan de Zwarteweg hebben net als in alle andere boerderijen in de buurt tal van onderdui kers gezeten. In de sloten van het waterrijke Oud Ade lagen heel veel boten en bootjes, waarin onderduikers hun toe vlucht hadden genomen. „Op de boerderij hielpen ze over het algemeen niet, daar stonden hun handen niet naar", vertelt Van der Poel. Wel deden ze andere klusjes. Zo was er eentje, Harry Brug man, was dat, die op de zolder van de boererij aan de Zwar teweg de tabak bewerkte, die Jan van der Poel teelde. „We hadden de hele oorlog door een kist tabak op tafel", weet hij zich nog haarscherp te herinneren. Van der Poel heeft, ondanks de spanning en narigheid in de oorlogsja ren tal van goede herinnerin gen aan die tijd. ,,'s Avonds zaten we met zijn allen in huis naar de Engelse zender te luisteren". Na de oorlog toonden de onderduikers en „melkhalers" hun dankbaar heid door gezamenlijk aan Jan van der Poel een grote betonnen bloembak te schen ken. De bak bevat de inscrip tie: „1940-1945 - Ter herinne ring aan de onderduikers" en is nog steeds het pronkstuk van de thans 91-jarige. Een 63-jarige inwoner van Leiden en zijn echtgenote zijn) gisteren gewond geraakt bij een ongeval in Leiderdorp, i De man bestuurde hun auto op de provinciale weg 5| vlakbij de LOI toen hij door onbekende oorzaak in de; berm terecht kwam en tegen een boom reed. Het echt- paar werd gewond overgebracht naar het Academisch i Ziekenhuis Leiden. De man kon na behandeling naar1 huis, maar zijn echtgenote moest worden opgenomen met hoofdletsel, verwondingen in haar gezicht en pro-i blemen met haar hart. ALPHEN AAN DEN RIJN Al phen staat klaar om morgen de 1500 sporters, de verwachte 10.000 belangstellenden en de or ganiserende vrijwilligers te ont vangen, die allemaal komen voor de Provinciale Jeugd Olympische dag. In twaalf provincies van Ne derland zullen de jeugd Olympi sche Spelen gehouden worden. De winnaars van deze provinciale selectiewedstrijden strijden uit eindelijk op 7 juni in het sport centrum Papendal in Arnhem om het Nederlands Jeugd Olympisch kampioenschap. Het is de tweede keer dat deze sport dagen voor de jeugd georganiseerd worden door de nationale sportraad, de provinciale sportraden en het Ne derlands Olympisch Comité. Ook in 1984 kon de jeugd massaal strijden om de eretitels. Er zijn wedstrijden in twaalf takken van sport, te weten, at letiek, zwemmen, wielrennen, paard rijden, voetbal, hockey, turnen, handbal, judo, volleybal, tennis en ta feltennis. Aan de start komen al uit geselecteerde sporters in de leeftijd van 12 tot 17 jaar. Voor de teamspor ten als voetbal zijn teams per regio samengesteld. De beste spelers van alle teams samen vormen een selectie voor het Nederlands kampioenschap. Het Internationale Olympisch Comi té heeft deze jeugdspelen erkend en er zijn vergevorderde plannen om in 1988 internationale jeugdspelen te or ganiseren. Het openingsprogramma is als volgt: Tussen 8.30 en 9.00 uur is de aan komst van de deelnemers en bezoe kers. Zij komen bijeen op het veld van de atletiekvereniging AAV'36 aan de Sportlaan. Deze vereniging bestaat 50 jaar en is daarom gastheer. Bij AAV'36 worden 1000 ballonnen uitgedeeld aan kinderen, compleet met kaarten en pennen. Om 9.00 uur is de opkomst van 12 keer 11 kinde ren per tak van hun sport. Zij zijn ge- OUDE ADE In een boer derij in het buurtschap Ze venhuizen bij Oude Ade, groeide de bekende Veense caféhouder Jan Heemskerk op. Hij heeft in 1944 een En- §else parachutist gered en is aarvoor na de oorlog be loond met Amerikaanse on derscheidingen van Eisenho wer en Montgomery. „Op een zondagmiddag liep ik op de Boekhorsterweg en zag een aangeschoten vliegtuig boven Oud Ade. Een parachu tist viel in het water van de Kagerplassen. Gelijk met een twintigtal andere mensen ging ik erop af. De parachu tist gaf zijn revolver en vlie- gerspak af en werd door ons meegenomen. Voor zijn para chute, „grote lappen zwaar linnen" bestond direct al een gigantisch grote belangstel ling. 's Nachts heb ik de man overgezeild naar Kaageiland, van waar hij door mensen van het verzet verder werd geholpen. Zijn loodzware nat te vliegerspak heb ik opgerold en tijdelijk onder een struik verstopt. Na een poosje heb ik het pak gedroogd en in onze schuilplaats in de boerderij verstopt. Op de vroege och tend van Bevrijdingsdag hing ik het pak aan de waslijn om te luchten. Om een uur of tien, kwam de bewuste Engel se parachutist samen met een tolk op bezoek. Hij wist zijn redder direct te vinden, van wege het pak aan de lijn. De man was laaiend enthousiast bij het zien van dat pak. Dat is iets wat ik nooit zal verge ten", aldus de heer Heems kerk. Heemskerk weet nog goed dat Zevenhuizen in de oorlogsja ren zwart zag van de onder duikers. In alle huisjes en woonbootjes zaten er wel een Heemskerk weet zich nog goed te herinneren dat op de boerderij van zijn ouders dagelijks weeskinderen van Vincentius uit Leiden te eten kregen. stuk of wat. Het was voor on derduikers in Zevenhuizen best veilig, omdat men er een razzia van verre kon zien aankomen en omdat 's nachts de bruggen waren opgehaald. Een joods echtpaar met een kind van een jaar of acht zat ondergedoken in het café van Koos Droog. Droog is door de Duitsers geliquideerd, niet omdat hij onderduikers had, maar omdat ie zich op Dolle Dinsdag wat al te enthousiast had gedragen. Het Joodse ge zin heeft de inval overleefd omdat ze ver weg in de polder achter een baggerstaal vertopt hebben gezeten, 's Middags en 's nachts ging er dan iemand naar toe om ze eten te geven. Heemskerk weet zich nog goed te herinneren dat op de boerderij van zijn ouders da gelijks weeskinderen van Vincentius uit Leiden te eten kregen. Een Leidenaar kwam zo nu en dan de stronken van boerenkool en spruitkool ha len om ze te vermalen en dan op te eten. Hij vond dat een best eten zei hij ie altijd, ver telt Heemskerk met een grijns. In de schuur bij de boerderij werd wekelijks ille gaal geslacht. Het vlees werd in melkbussen afgevoerd. We namen een enorm risico, al dus Heemskerk. Ook vertelt hij dat hij op een goede nacht met een bóeren- waren zonder banden erom, erop uit is getrokken om tien bomen te rooien. „Wij maak ten een ongelooflijke herrie. Tussen Rijpwetering en Oude Ade waren een stuk of drie mensen een boom aan het omhakken. Die mensen schrokken zo van onze herrie dat ze op de loop gingen en hun net berooide boom ach terlieten. Toen we de volgen de ochtend weer over de Oude Adeselaan kwamen, lag die boom er nog steeds. Die hebben we toen ook maar meegenomen. Tot op de dag van vandaag weet ik nog steeds niet van wie die boom was", vertelt hij lachend. De onderduikers op de boer derij van Heemskerk verstop ten zich bij naderend onheil in een speciaal daarvoor ge bouwde kast onder de vloer van de zolder. „Die moffen liepen gewoon over ons heen. Ik heb een keer of vier in die kast gezeten, maar ben nooit bang geweest dat ze me zou den vinden", vertelt hij. Veel onderduikers gingen bij on raad in de sloten liggen, die werden ook nooit gevonden, maar ze waren wel drijfnat". Jan Heemskerk kan nog uren doorvertellen. Het is duide lijk: het waren spannende tij den in Oude Ade, waar ieder een zonder opvallend held haftig te zijn, ertoe heeft bij gedragen dat honderden on derduikers de oorlog hebben overleefd. STREEK Ook in de Leidse regio zullen zondaga vond de slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog her-, dacht worden. Behalve de twee minuten stilte om 20.00 uur zijn er nog andere herdenkingsmanifestaties. Leiderdorp om 19.00 uur bij de Nederlands Hervormde kej-k, aan de Hoofdstraat. Een Stille Tocht naar de begraafplaats aan de Hoogmadeseweg begint drie kwartier later. De herdenkings bijeenkomst in de kerk wordt geopend door burgemeester Brug-! geman. Pastoor Oltshoorn verzorgt de dienst en mevrouw van! der Werf draagt bij met een declamatie. Het Leiderdorps Ka-! merkoor, de alt-soliste Anke Zuythoff en de organisten Zaalberg en Doornheim werken mee aan het muzikale deel van de bij-; eenkomst. Voor de aula van de begraafplaats vindt om 20.00 uur! een korte herdenking plaats. Namens de gemeente Leiderdorp! legt burgemeester Bruggeman een krans neer. Muziekvereni-i ging Tamarco verzorgt de muzikale omlijsting. In Ter Aar wordt een dodenherdenking gehouden in het ge meentehuis met medewerking van de muziekvereniging Arti e Religioni. De herdenking begint om 19.50 uur met drie religieu-, ze liederen. Burgemeester P.J. Verhoef legt vervolgens een krans bij het monument voor de gevallenen in de hal van het! gemeentehuis. Dan wordt de Last Post gespeeld, worden twee: minuten stilte in acht genomen en vervolgens het Wilhelmus; ten gehore gebracht, waarna nabestaanden en belangstellenden! kunnen defileren langs het monument. In Lisse brengt de harmonie Canite Tuba van 19.45 tot 19.59 uur koraalmuziek bij het herdenkingsmonument aan de Oranjelaan ten gehore, waarna de Last Post wordt gespeeld en de twee mi nuten stilte in acht worden genomen. In verband met de her denkingsplechtigheid rond het monument zal het gemotoriseerd verkeer tussen 19.20 tot 20.10 uur geen gebruik kunnen maken van het kruispunt Oranjelaan /Heerweg. Bussen^worden omge leid. De dodenherdenking gebeurt in Voorschoten om 20.00 uur bij het monument aan de Koningin Julianalaan nadat om 18.00 de vlaggen halfstok zijn gehesen en om 19.45 uur de klok van de Gemeentetoren is geluid. Tien minuten voor tijd vertrekt de stoet vanaf het gemeentehuis naar het monument voor de her denking. De herdenkinsgdienst in Rijnsburg wordt om kwart over acht gehouden bij het monument voor de gevallenen. De dag bevrijdingsdag, gaat er om 13.00 uur de fietspuzzeltocnt start. Om 19.30 uur vindt in de Immanuëlkerk een plaats met de Christelijk Gemengde Zangvereniging „De tem". De toegang is gratis en de korte meditatie wordt door ds. Cziria. De dodenherdenking in Alkemade gaat niet door wegens gebrek bij de organisatie. Wel zullen de gemeentebodes krans plaatsen bij het monument voor de gevallene naast gemeentehuis. Om 19.00 uur is er in Zoeterwoude de monumentale dorpskerk; een korte plechtigheid, om 19.40 uur gevolgd door de Tocht van de kerk naar het gemeentehuis. Aldaar zal bij de denksteen met de namen van de gevallenen twee minuten in acht worden genomen gevolgd door de kranslegging. kleed in hun sportkleding. De burge meester spreekt om 9.20 uur het ope ningswoord samen met gedeputeerde de heer Aalbers. Na zes minuten zullen 12 fakkeldra gers en 60 gymkinderen opkomen en zal Nellie Cooman, samen met Harry Slinger van Drukwerk de Olympi sche vlam ontsteken. Dan gaan ook massaal de ballonnen omhoog. Voor de ballonnen die het verst weg ko men zijn prijzen beschikbaar. Druk werk speelt tussen 9.30 en 10.00 uur. Daarna speelt de Drumband Con Brio nog een half uur. Rond de sport velden is gezorgd voor een totaal van 1300 parkeerplaatsen voor bezoekers van de dag. „Op de boerderij hielpen de onderduikers over het algemeen niet, daar stonden hun handen niet naar", aldus de 91-jarige Van der Poel. Een *van de bekendste onder duikers die bij Van der Poel onderdak vonden was de oud- vakbondsvoorzitter en ver zetsheld Wout Perquin. Om dat die in de oorlogsjaren op het seminarie zat, genoot hij een voorkeursbehandeling. „Alle boerenjongens zaten bij elkaar op éèn kamer, maar hij als aankomend geestelijke, kreeg een kamertje apart". In het huis van Van der Poel hangen aan de wand nog klompjes, die Perquin in de oorlog voor hem heeft ge maakt. „Die man had voor 'ie bij mij in huis kwam bij een klompenmaker ondergedoken gezeten, vandaar...". Van der Poel, de oudste inwo ner van Oud Ade, is met zijn 91 jaren een ongelooflijk vro lijke man. Dagelijks verzorgt hij nog rond de honderd var kens. De touwen voor de koeien worden nog steeds door hem gebreid en drie van zijn tien kinderen die in het verre Nieuw Zeeland wonen, krijgen regelmatig een duide lijke handgeschreven brief van hem. Zijn geheugen laat hem in het geheel niet in de steek en hij staat in Oud Ade en ver daarbuiten bekend om zijn grote kennis van talloze rijmen en versjes. Je hoeft maar een onderwerp te noe men of hij zegt onmiddellijk met grote overtuigingskracht een stuk of wat wijze verzen op. Om alle onderduikers aan eten en drinken te helpen, werden de Duitsers flink be logen en bedrogen, vervolgt hij zijn verhaal. Om voldoen de melk voor iedereen te heb ben, deed Van der Poel het aan de bezitters voorkomen of al zijn koeien drachtig waren. „Want dan geven ze geen melk". Ook werd er in en rond zijn boerderij vaak ille gaal geslacht. „Het is gelukkig altijd goed gegaan", vertelt Van der Poel, die de boerde rij, waar nu zijn zoon Jan woont, al vanaf zijn negen tiende jaar dreef. „Verschillende keren deden de Duitsers een inval op de boerderij. Drie keer kwamen ze speciaal voor mij. Gelukkig hadden we een goede schuil plaats tussen de zolder en de huiskamer. Daar werd een la ding appels en peren voorge- gooid. Dan hadden die Duit sers het veel te druk met fruit eten om nog goed op te let ten". 's Nachts haalden we altijd de brug op, dan konden de Mof fen niet onverwachts voor je neus staan. Een keer is Van der Poel toch meegenomen. Hij liep 's nachts door het weiland en werd betrapt. Na enige benauwde dagen in een kleine cel in het politiebureau aan de Leidse Zonneveld straat, werd hij vrijgelaten, „omdat de voedselvoorziening anders in gevaar zou komen". Hardloopster Nellie Cooman ont steekt zaterdag de Olympische vlam In Alphen. Tot zes uur 's avonds zal men met de wedstrijden overal bezig zijn. Uitsla gen worden steeds per speciale koe rier naar het kantoor van de Sport stichting gestuurd waar men alles zal bundelen. Aan het einde van de dag is dan een totaaloverzicht klaar.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14