Somcrnt^- Korpschef Mostert vraagt gemeente 20 extra agenten STAD OMGEVING Een bijdetijds geschenk EN VANGT BEZUINIGINGEN CREATIEF OP arkensmesters en loreca verliezen :ort geding Leiden finishplaats van 51e Tour de Frats IN HAAG/LEIDEN De beschikking van het mi- iterie van landbouw en visserij, die het houders van rkens verbiedt om keukenafval te transporteren, te ibben en aan hun beesten te geven, is niet ongeldig, it heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. Wijnholt, gistermiddag bepaald. Hem is niets van ige onrechtmatigheid gebleken en de maatregel is k niet zo onredelijk dat de rechter kan ingrijpen, al- s het vonnis. Debat over kiesdrempel LEIDEN De stichting 'het Leids Debat' houdt donderdag 15 mei een discussie over de kies drempel. De stelling is de verho ging van de kiesdrempel tot vijf procent, hetgeen wil zeggen dat een politiek groepering pas in de Senaat komt als hij tenminste vijf procent van de stemmen heeft gekregen. Vier pleiters, onder wie S. Bisschoff (Eerste Kamer), zijn voor deze stelling terwijl vie ren anderen, onder wie W.J. Geerstema (Eerste Kamer), te genstand zullen bieden. De dis cussie staat onder leiding van prof. V. Halberstadt. Het debat heeft plaats in het Academiege bouw aan het Rapenburg en be gint om 19.30 uur. Buitenbaden weer geopend LEIDEN De Leidse buitenbaden openen vanaf morgen weer hun poorten voor het publiek vanwege het fraaie weer. Zwemlustigen kun nen morgenochtend vanaf tien uur terecht in de zwembaden De Vlier, en De Zijl. Freewave weer uit de lucht gehaald LEIDEN De Leidse radiopiraat „Freewave" is gisteren voor de 17e maal uit de lucht gehaald. De radio controledienst trof op het dak van het flat aan de Arendshorst een zen der en zendmast aan. In een onbe woonde flat werd ook nog een cas settedeck aangetroffen. VRIJDAG 2 MEI 1986 PAGINA 13 Vrouwen stelen vijfduizend gulden LEIDEN Een zestal vrouwen heeft gistermid dag een bejaard echtpaar vijfduizend gulden afhan dig gemaakt. Eén van de vrouwen was met een smoesje de woning aan de Brahmslaan binnen geko men. Toen zij binnen stond, kwamen nog vijf andere vrouwen de woning in. Terwijl een aantal van hen het echtpaar in de gang aan de praat hield, braken twee anderen de kast in de woonkamer open en namen daaruit vijfduizend gulden mee. Leidse promovendus kraakt wet persoonsregistratie LEIDEN De Wet Persoonsregistratie is een rampenplan. Alleen bij onheil kan de ac tieve burger proberen zijn gelijk te halen. Dat concludeert J. Holvast in zijn proefschrift „Op weg naar een risicoloze maatschappij? De vrijheid van de mens in de informatiesamen leving". Hij hoopt hierop woensdag 7 mei aan de Rijksuniversiteit Leiden te promoveren. Holvast stelt in zijn proefschrift dat de strijd voor een betere juridische bescherming van de privacy gewonnen schijnt te zijn door het bedrijfsleven. Hij meent dat de registraties en koppeling van geautomatiseerde bestanden ondoorzichtig blijven, omdat tegemoet is ge komen aan de eisen van het bedrijfsleven met betrekking tot de persoonsregistratie. „Meer dan ooit wordt de bewijslast bij de ge registreerde gelegd, die moet aantonen dat onjuist of oneigenlijk gebruik heeft plaatsge vonden. Pas daarna is het mogelijk om té proberen gelijk te krijgen, eventueel met toe kenning van schadevergoeding". Holvast heeft zijn proefschrift geschreven naar aanleiding van de explosieve belangstel ling voor privacybescherming na de volkstel ling van 1971. Vooral de computer bleek daarbij een groot angstobject Daarover stelt Holvast: „De mens is de grootste risicofactor in een samenleving die door supersnelle trei nen, jumbo jets, computercentra, kerncentra les en administratieve centra, kwetsbaar wordt. De informatietechnologie is één van de middelen die worden gehanteerd om de mens te controleren. Risico's door de mens veroorzaakt kunnen dan worden vermeden. Gevaren van zo'n risicoloze maatschappij lig gen dus niet bij de techniek maar bij de mens zelf". LEIDEN De 51e Tour de Frats zal dit jaar, in te genstelling tot voorgaande jaren, in Leiden finishen. Op woensdag 30 juli komt de karavaan na een tien daagse etappekoers aan in de Sleutelstad. Deze fiets tocht voor kinderen van 10 tot 15 jaar oud gaat op maandag 21 juli van start in Leerdam. De Tour de Frats, die dit jaar zijn 36e verjaardag viert, is on langs in een stichting onderge bracht. Reden hiervoor is dat men de naam „Tour de Frats" beter wil beschermen. Tevens lopen de organisatoren op deze manier minder financiële risi co's. „Het beschermen van de naam is nodig", zegt de heer J. Vervoorn, Tour de Frats-con tactman in Leiden. „In Lim burg wilden ze een kroegen tocht zo noemen. Daar hebben we hard tegen gevochten, want we willen natuurlijk niet met een kroegentocht worden geassocieerd". De Tour de Frats is een speel se kopie van de Tour de Fran ce. De deelnemers rijden in ploegen en na elke etappe wordt een persoonlijk- en al gemeen klassement opge maakt. Net zoals in de Ronde van Frankrijk wordt met gele en groene truien gewerkt. Het gaat in deze koers overigens niet om de snelheid, maar om andere zaken zoals gedrag van de deelnemers. Het traject wordt ook in een normaal tempo afgelegd en daarbij wordt gereden op „gewone" fietsen. Al zijn er ook jongens die op een sportfiets verschij nen. „Dat geeft helemaal niets. Die stoppen we gewoon in de profafdeling", lacht Vervoorn. Van de startplaats Leerdam gaat het op de eerste dag naar Arnhem. Achtereenvolgens worden Doorn, Amsterdam en Alkmaar aangedaan. In de kaasstad wordt twee nachten overnacht en daarom is het mogelijk hier een recreatiedag te houden. Daarna gaat het naar Zandvoort waar op zon dag de rustdag volgt. De ou ders hebben op die dag de kans hun vedetten op te zoe ken. Van Zandvoort gaat het naar Hilversum en van deze plaats naar Sassenheim. Op 30 juli staat dan de laatste etappe, (via Noordwijk, Katwijk en Valkenburg naar Leiden) op het programma. Aan de Tour de Frats kunnen zo'n 140 kinderen meedoen; de deelname van een Duitse ploeg is al zeker. Dit laatste heeft te maken met de plan nen in 1987 een Tour de Frats in Duitsland te houden. De in schrijfkosten bedragen 160 gulden, 25 gulden hiervan zijn bestemd als zakgeld. Elke dag krijgen de wielrenners een rijksdaalder, zodat ze bijvoor beeld een kaartje naar huis kunnen sturen. Aanmelden kan bij J. Ver voorn, Van Hoogendorpstraat 36a, 2316 TX Leiden (telefoon, tussen 18.00 en 20.00 uur: 071-218182). Voor de goede orde: de Tour de Frats is voor jongens èn meisjes. De meisjes kwamen er 6 jaar geleden dankzij Ver- voorn bij. „Er gingen wel altijd twee of drie meisjes mee om als ronde-miss op te treden. Die werden altijd angstvallig bewaakt. Maar op een bepaald moment waren ze te oud ge worden. Ze wilden toch mee en toen heb ik gezegd, als jul lie morgenavond een ploeg hebben, dan mag je mee. Een uur later stonden er zes meis-: jes bij me op de stoep en zë hadden er ook nog een leidster b'j"- Postkantoor in Groenoordhallen LEIDEN De PTT opent een speciaal postkantoor in de Groe noordhallen. Het postagentschap is geopend van 21 tot 24 mei ter gelegenheid van de 40e internationale politiesterrit, die in de Groenoordhallen zijn hoofdkwartier heeft. De deelnemers uit 20 •verschillende landen zijn zo in de gelegenheid hun geld te wisse len tegen Nederlandse guldens. Tevens kan men in dit kantoor tje een herinneringsenveloppe van een speciaal stempel laten voorzien. Deze blanco herinneringsenveloppe is nu al voor 3,60 verkrijgbaar via gironummer 3542541 van de penningmeester van de 40e politiesterrit. Ook wordt een speciaal mapje met drie kinderzegels uit 1985 uitgegeven. Dit is verkrijgbaar voor 8 en dit bedrag moet worden overgemaakt op de girorekening van de Leidse Postzegelbeurs, 1942854. Politie deelt 55 bonnen uit LEIDEN Bij een verkeerscontrole bij het Stationsplein heeft de Leidse politie gisteren 55 bekeuringen uitgedeeld. De politie hield de actie om paal en perk te stellen gan het massaal negeren van het rode licht door fietsers en bromfiet sers. Ook automobilisten blijken zich herhaaldelijk niets van de verkeerslichten aan té trekken. Sit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI I Naam:I Adres Ruiten woning b»j vergissing ingegooid LEIDEN Vier mannen en drie vrouwen hebben afgelo pen nacht bij vergissing alle ruiten aan de voorzijde van een woning aan de Kersen straat ingeslagen. Toen de bewoner wakker werd van het lawaai, trof hij twee mannen aan in de hal. De eerste zei: „Je kop gaat eraf". De tweede concludeerde ech ter: „We zitten hier ver keerd". De daders namen daarop vlot de benen. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ""1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ïer t ministerie presenteerde de .chikking op 4 april, als atregel tegen de Afrikaanse "kenspest. Op het ministerie rdt aangenomen dat deze kte wordt veroorzaakt door teriën die voorkomen in ikenafval, het zogenoemde ill. Vier varkensmesters, die 'ens de Vereniging van Ex- litanten van Swill-bedrijven oprichting vertegenwoordi- i, vroegen de rechtbank- isident in een kort geding ministerie te sommeren de ichikking in te trekken. Ze nen er namelijk flink door |de financiële problemen. gelijk met de mesters had- h drie organisaties voor de feca door middel van het k kt geding protest aangete- nd. Doordat restaurants hun jal niet langer aan de boe- 4 kwijt kunnen worden ook ff financieel benadeeld. Ze Bieten nu zelf een regeling i jffen voor de afvoer van n afval, bij voorbeeld met "^plaatselijke overheid. _^n de vierhonderd varkens- jsters die hun dieren met Ukenafval uit restaurants fcren, zullen er 250 moeten Jiten. Deze overtuiging is se- Itaris L.J. van den Akker ji de vereniging van Exploi- jten van Swill-Bedrijven gedaan nu de president van Haagse rechtbank staatsse- itaris Ploeg gelijk heeft ge- fen met zijn verbod op het tren van varkens met psresten. n den Akker wijst erop dat swillbedrijven in het verle- k fors hebben moeten inves- I j?n in apparatuur om het af- „dood" te koken. Boven- n betekent het verbod dat mesters nu meel moeten |n voeren dat veel duurder jan het afval. Verder bete- ït de uitspraak van de pre- pnt volgens Van den Akker j einde van een aantal ge- qialiseerde transportbedrij- i en fabrieken die de appa- (iur maken. kan niet in de portemon- van mijn collega's kijken, pr ik weet wel dat het voor varkensmester met min- dan zevenhonderd dieren 'onmogelijk wordt om het |rijf draaiende te houden", Us Van den Akker. Twee |de van de vierhonderd be ven heeft minder dan ze- honderd varkens. Van den eer zegt dat 95 procent van varkens van de swillbedrij- advocaat van de varkens- Iters overweegt in hoger >ep te gaan. Bovendien be- t hij de mogelijkheden om idevergoedingen te eisen bij voorbeeld het ministe- van landbouw. LEIDEN De politie kan pas goed wijkgericht gaan werken wanneer er 20 extra politiemensen kunnen worden aange nomen. De gemeente Leiden zou deze 20 agen ten op de eigen loonlijst moefen zetten en dus zelf moeten betalen. Dit voorstel kwam gisteren van commissaris H. Mos tert nadat hij door burge meester C.H. Goekoop als korpschef van de po litie was geïnstalleerd. ,,Den Haag hoeft toch niet alles te betalen", merkte de nieuwbakken baas van de politie op. Hij besloot zijn toespraak met: „Ik ben een mos terdzaadje en ik ga aan het werk". Mostert riep een bijeen komst van de raadscomms- sie algemene bestuurlijke aangelegenheden in de her innering waar werd opge merkt dat de kosten van de extra wethouder ook had den kunnen worden omge zet in een aantal politie ambtenaren voor het wijk gericht werk. Volgens Mos tert kan wijkgericht wer ken succesvol zijn,- maar is het gezien de mankracht momenteel niet uit te voe ren. De commissaris kondigde verder aan dat de Leidse politie op korte termijn gaat meten wat het effect van het optreden is. „Op het ogenblik groeit de aandacht voor de kwaliteit van het politie-produkt. Men vraagt zich af wat de politie pre cies doet, wat het effect van haar optreden is en of het optreden invloed heeft op de criminaliteit. Het zijn le gitieme vragen die nodig beantwoord moeten wor den", aldus de korpschef. Burgemeester Goekoop speldde de nieuwe commissaris gistermiddag met de nodige moeite het gouden korpsinsigne op, hing hem een oude ambtsketen, gaf hem de sleutel van het stadhuis en feliciteerde hem. Mostert noemde het van het vitaal belang dat het be staande vertrouwen in de Leidse politie blijft bestaan. „Waar het niet voldoende is, zal het vertrouwen ge wonnen moeten worden. Een zaak voor alle korpsle den", zo hield hij zijn ge hoor voor. Mostert voerde aan dat het. belangrijk is dat de politie het vertrouwen in haar be stuur kan blijven behouden. Hij vroeg zich af hoe het gemeentebestuur, een be langrijk onderdeel van het bevoegd gezag, in de ko mende maanden gaat func tioneren. „De politietaak moet helder, duidelijk en rechtvaardig uitgevoerd kunnen worden", aldus de commissaris. Burgemeester Goekoop noemde de 41-jarige Mos tert een logische opvolger van commissaris H.W. van Voorden. Iedereen was er van overtuigd dat hij het moest worden", zei de bur gemeester, die erop wees dat de heer Mostert al ze ven jaar bij de Leidse poli tie werkt. De nieuwe korps chef was de enige kandi daat voor de functie en werd. unartiem doop ver trouwens- en selectiecom missies naar voren gescho ven. Goekoop zei dat het niet alleen een voordeel is, dat Mostert iedereen en al les kent, maar zei dat zoiets ook nadelen kan hebben. „U moet de burgers een ge voel van veiligheid geven en discriminatie bestrij den", raadde hij Mostert aan. De burgemeester speldde de commissaris met de nodige moeite het gouden korpsin signe op, hing hem een oude ambtsketen om en gaf hem de sleutel van het stadhuis. „Een van de rede nen van de stadhuisbrand in 1929 was dat er niet vol doende werd gesurveil leerd", zo motiveerde Goe koop deze laatste gift. Na afloop van het officiële ge deelte volgde een druk be zochte receptie in de Bur gerzaal van het stadhuis. De installatie had plaatsgevon den in de raadzaal. Volgens de burgemeester wil Leiden hiermee aangeven dat men de korspchef als een ge meentefunctionaris ziet. LEIDEN Leiden weet de bezuinigingen die door het rijk worden opgelegd betrek kelijk goed op te vangen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vereniging van Neder landse gemeenten (VNG). In totaal werden zestien Neder landse gemeenten in het on derzoek betrokken. „Die la ten zien dat ze over heel wat lenigheid en creativiteit be schikken; daar kan het rijk nog wel wat van leren", al dus mr. J. Hekkelman, direc teur van de NV Bank voor De burgers merken de be zuinigingen bij de gemeen ten niet zo zeer in hun por temonnee, maar op zaken als het onderhoud van plantsoentjes. Het goed onderhouden van bloem perken, zoals hier op een archieffoto van de Lam- menschansweg, zal steeds moeilijker worden. Nederlandse Gemeenten. Het onderzoeksrapport werd gisteren officieel gepresen teerd en de Tweede Kamer aangeboden. Uit het onderzoek blijkt dat het de gemeenten over het algemeen is het gelukt de be zuinigingen niet op de schou ders van de burgers terecht te laten komen. Gemerkt hebben de burgers het wel, maar niet in hun portemon nee: plantsoenen zien er niet meer zo fraai uit, wegen en fietspaden worden minder goed onderhouden, door de gemeente gesubsidieerde ac tiviteiten zoals buurthuizen en wijkcentra moeten het steeds vaker hebben van be langeloos werkende vrijwilli gers. Ook is de serviceverle ning bij de sociale diensten hard achteruitgegaan. De VNG onderzocht de afge lopen drie jaar vier beleid sterreinen: openbaar groen (zeventien procent bezui nigd), onderhoud wegén, straten en pleinen (veertien procent), sociale dienstverle ning en culturele voorzienin gen. Hier was de uitwerking van de ombuigingen het bes te zichtbaar. Andere werk velden zoals politie en wo ningbouw leenden zich vol gens Hekkelman minder goed voor dit onderzoek, om dat gemeenten hierin niet al leen staan maar ook te ma ken hebben met provincie en rijk. Uit andere, onlangs gepre senteerde onderzoeken is ge bleken dat de rek er nu uit is. „De werkwijze van de ge meenten heeft ook aange toond, dat het overhevelen van rijkstaken naar gemeen ten, een goede zaak kan zijn. Ze kunnen" dat aan", aldus Hekkelman. Hij voegde er wel onmiddellijk aan toe dat bij verdere taakoverdrachten absoluut ook geld „overge maakt" moet worden. oude polder-, land- en zeek aarten uit een particuliere collectie die op vrijdag 25 april werd gehouden. De Universiteit betaalde 4.945,- voor de gravure. Dit was tevens de hoogste prijs die vrijdag voor een aankoop werd betaald. Lei den kocht tevens zes kaart- bladen en vijf wapenbladen van de Beemster uit 1644- 1685. Deze zijn gemaakt door de landmeter Baltasar Floris van Berckenrode. Hiervoor betaalde Leiden 1.150,-. Popquiz Wie wil deelnemen aan de grote popquiz in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 kan zich aan melden bij het LVC (071- 146449). De voorronde is op dinsdag 20 mei, de finale op donderdag 12 juni. Kennis van de popmuziek van de periode '55-86 is vereist. Vakan tiekamp De Leidse Christelijke Kampeervereniging (LCKV) houdt dit jaar een zestal kampen voor kinde ren van 10 tot 15 jaar oud op de Roege Stobbe in Die ver (Drenthe). Tevens zijn er kampen op Terschelling, Ernst, Weebosch en Joure (zeilen) en wordt voor jon geren tussen de 16 en 21 jaar oud een fietstrektocht georganiseerd. Hoewel zich al 1270 belangstellenden hebben gemeld, zijn er nog enkele plaatsen open. Iede re maandagavond kan men tussen acht uur en half tieii terecht op het secretariaat van de LCKV aan de Ves- testraat 2 (071-142294). Jaarmarkt De Herensingelkerk houdt morgen voor de 8e maal een jaarmarkt. De markt duurt van tien tot vier uur. De toegang is gratis. Wijn Mevrouw M. van der Werf uit Leiden en R. Ooms uit Reeuwijk zijn de winnaars van de halve finale In de Internationale Duitse Wijn Competitie, die dit jaar voor de tweede maal wordt ge houden. Op 7 juni wordt de pationale finale in Vught gehouden. Leidse Universiteitsbi- heeft bij Sotheby van Waay een onge- kopergravure van Haarlemmermeer ge acht. De aankoop werd op daan op een veiling van CddóC ScHMOtlt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13