VEELZIJDIG Gezocht: nieuwe James Bond inTEGRR Autobedrijf v. H Proust-verfilming „Un amour de Swann" eindelijk in bioscoop Ceicbe Souta -nt Gegarandeerd vast werk tot het jaar 2000 .FILM VRIJDAG 2 MEI 1986 PAGINA 10 Roger Moore wil zijn leeftijd niet langer geweld aandoen; Sean Connery heeft er schoon genoeg van. Geen wonder dat Hollywood nu haastig op zoek is naar een nieuwe 007. Liefst voor medio mei hoopt men een waardige opvolger te hebben gevonden voor de rol die Moore en Connery op het lijf ge schreven was: James Bond. Op het komende Film festival in Cannes (van 8 tot 19 mei) wil United Ar tists de nieuwe 007 bekend maken. Hans Toonen, onze correspondent in Los Angeles, zet de sollicitatie-eisen op een rij. En noemt ook en kele geheide kanshebbers. (door Hans Toonen in Los Angeles) HOLLYWOOD - United Artists zou het liefst de volgende advertentie in een wereldwijd perso neelsblad plaatsen. Vacature: James Bond alias 007; Functie-eisen: slank, ge spierd lichaam; knap, man nelijk gezicht met licht- -wrede lippen. Individualist en vrijgezel. Meer dan in telligent. Perfecte beheer sing Engelse taal. Taak: geheime opdrachten discreet uitvoeren voor de Britse geheime dienst. Salaris: minstens een mil joen dollar per opdracht. Contract: vast werk tot het jaar 2000. United Artists in Holly wood wijst er bovendien op dat de uitverkoren kandidaat bij gebleken geschiktheid door miljoe nen vrouwen aanbeden zal worden. Pensioen Jerry Jeroe, directeur van filmmaatschappij UA, is wer kelijk op zoek naar een nieu we James Bond. Roger Moore is met pensioen, vooral nadat in „View to a Kill" al te dui delijk zijn rimpels eri stram me spieren zichtbaar werden. Sean Connery houdt nu echt voet bij stuk: 007 never again! En George Lazenby, de Australiër die slechts een blauwe maandag voor James Bond heeft gespeeld in „On Her Majesty's Secret Servi ce", is allang buiten beeld. De nieuwste Honda telg in onze showroom heet 'Integra'. Veelzijdig omdat 'ie zowel sportief als ruim is. Met 4 portieren èn 'n grote achterklep. Doorz'n felle ultra-moderne Iichtmetalen1,5 liter 12-kleppen motor rijdt'ie vlot door stadsverkeer en onstuimig op de snelweg. Door de kompakte bouw van de motor kon de motor kap laag blijven voor een optimale aërodynamische lijn en door de kompakte wielophanging komt alle interieurruimte ten goede aan het gezin. Windgeruis is tot een minimum beperkt en door de fraai gebogen achterruit is er volop ruimteen licht Neem gerust extra passagiers mee voor een proefrit De nieuwe Honda Integra staat bij ons voor u klaar. En maak ook kennis met onze veelzijdigheid als het op in ruilen aankomt HONDA Touwbaan 18, Leiderdorp, 071-895000. Stallone zoekt Nederlandse arm- worstelaars Sylvester Stallone's nieuw ste film voor Cannon heet .Over the top", een titel die best op Stallone's salaris zou kunnen slaan, maar te ma ken heeft met de sport die er centraal in staat: het „armpje drukken", een vaak op café-tafels tussen de bierviltjes beoefende sport die inmiddels officiële, internationale allure gaat krijgen, en waarbij de arm van de tegenstander „over the top" moet. In Amerika heet die sport „armwrestling" en zijn er zelfs tijdschriften aan ge wijd. in „Over the top" is Stallone een vrachtwagen chauffeur die het wereld- Wie wil er „armpje drukr ken" met Sylvester in Las Vegas? door Bert Jansma kampioenschap en bijbeho rend emolumenten moet winnen om zijn zoontje te kunnen helpen. De firma Cannon heeft in heel Ame rika wedstrijden laten uit schrijven in samenwerking met de International Arm Wrestling Council. Ook in diverse Europese landen worden open kampioen schappen gehouden. In Ne derland gebeurt dat op 14 en 15 juni in de Jaap Eden- ,hal in Amsterdam. De ze ven besten in de diverse ca tegorieën mogen een maand later gratis naar Las Vegas om daar arm in arm verder te gaan op internationaal niveau. De camera's van Cannon staan dan klaar om hen te filmen, want het ge beurt natuurlijk niet voor niets. Al die armdrukkende mannen worden meteen ge promoveerd tot „materiaal" voor de film. Er zijn boven dien ijzersterke prijzen te winnen: Duizenden dollars in „cash" en in artikelen en een Volvo White vrachtwa gen (waarde 100.000 dollar) als hoofdprijs. Spielberg smijt met zijn naam Tot voor kort kon je op elk produkt dot de naam Spielberg droeg een weddenschap afsluiten. Dat móest geld opbren gen. Na Pyramid of fear" lijkt dat te veranderen. De re sultaten van de film die regisseur Barry Levinsons onder zijn hoede maakte vielen in Europa nogal tegen. Nu komt er van regisseur-acteur Richard Benjamin „The money pit" met Tom Hanks („Risky business") en Shelley Long („Cheers"). Een re-make van een komedie met Cary Grant en Myrna Loy MrBlandings builds his dream house" uit 1948). Het schijnt lachen te zijn als een boer die kiespijn heeft om deze komedie. Vraag: is Spielberg, die zijn naam als handelsmerk op alle produkten plakt waarbij zijn Am- blin Entertainments betrokken is, die naam niet hevig aan het degraderen? Het wachten is op zijn eigen „The color purple". Veertiger jaren in Cinematheek Jeremy Irons als Swann en Ornella Muti als zijn liefde Oedette in „Un amour de Swann". Harol Russell, Dana Andrews en Fredric March als de sol daten die weer aan het Ikeven moeten wennen in William Wylers „The best years of our lives". de nieuwe 007 wereldkundig te maken." Mel Gibson Natuurlijk zijn er geheide kandidaten voor deze door talloze acteurs felbegeerde rol. De lijst wordt aange voerd door Mel Gibson, de Australische ster die door zijn „Mad Max" vorig jaar is uitgeroepen tot 's werelds meest sexy ster. United Ar tists heeft hem reeds bena derd. „Vorig jaar zei hij nog nee tegen ons aanbod. Wel licht komt hij daar spoedig op terug", hoopt Jeroe, ter wijl hij het internationale meer-geld-teken maakt. Andere kandidaten zijn Pierce Brosnan, een stoere Ier die staat te trappelen om te worden uitverkoren. Bros nan is vooraan in de dertig en heeft vast werk in de Amerikaanse tv-serie „Re mington Steele". Zijn jongste film heet „Nomade". Geruch ten willen echter dat UA eerst Gibsons telefoontje af wacht en intussen andere ge gadigden test. Simon MacCorkindale, een brede Brit die er ook geen geheim van maakt dat 007 hem op het gespierde lijf ge- Tom Selleck alias 'Magnum', ook genoemd als kansrijke op volger van James Bond. Toch zit hij nog voor een jaar vast aan zijn tv-serie. Een „verspilde" liefde die in een toegevoegd naspel (qua in houd ook uit een latere Proust-roman) toch nog een huwelijk wordt. Prachtige fotografie Zelf ken ik maar een enkel deel uit de cyclus (die in Ne derland nog steeds niet com pleet vertaald is). Wie er hele maal geen kent zal het, lijkt me, toch nog wel even moei lijk hebben met de verhaallijn. En of de film het bij Proust vergeleken haalt? De prachti ge fotografie van Sven Nyk- vist (Ingmar Bergmans came raman) vangt genoeg rijke beelden, de persoonlijke kijk van Schlöndorff op de diverse tiguren vertegenwoordgt Prousts literaire gezichtspunt. Al lijkt geen van de figuren fysiek op Prousts personages, de Engelsman Jeremy Irons als Swann, de Italiaanse Or nella Muti als Odette en Alain Delon - opvallend anders dan in de policiers die hem faam brachten - leveren knap werk. Dat knappe geldt eigenlijk voor „Un amour de Swann" in z'n geheel. Nadeel: je voelt dat iedereen enorm z'n best heeft gedaan om Proust niet tekort te dpen. Waardoor de film iets zwaars en nadrukkelijks krijgt. En zo Proust dus toch tekort doet. BERT JANSMA Veertiger jaren feest in Film huis. sympathieën - niet of alleen onder pseudoniemen aan het werk komen. In Europa komt een nieuwe mentali teit en het nieuwe filmen het eerste aan bod in Italië, waar het neo-realisme (met de camera de straat op voor de ongeschminkte realiteit) een revolutie betekende. In Frankrijk was het voorlopig nog de esthetiek van Coc- teau en Carné die de toon aan gaf. Een hoop bijzondere films dus in de Cinematheek de komende weken tot en met 28 mei. Een paar aanraders voor de eerste week (1 tot en 8 mei): Howards Hawks Hemingway-verfilming „To have and to have not", Fritz Langs „The house^y the ri ver", William Wylers met Oscars beladen „The best years of our lives" en na tuurlijk Orson Welles „Citi zen Kane". Zaterdagavond om 23.00 be gint er in het Haags Film huis bovendien een 40'er-ja- renfeest met een discotheek vol zeer oude hits en een verzoek om „je jaren '40 kleding" aan te doen. Hoe die eruit ziet? Even een filmpje pikken in de Cine matheek en je weet het UA-topman Jeroe heeft ver schrikkelijke haast met het aantrekken van een nieuwe James Bond. „Alles ligt klaar voor een nieuw avontuur. „A View to a Kill" is inmiddels frijs gedraaid zowel in de ioscoop als thuis op de vi deo. Ik streef ernaar om in mei op het festival in Cannes schreven is. Momenteel heeft MacCorkindale ook vast werk: „Falcon Crest". Bryan Brown, een recht- -voor-de-raap Australiër die in Nederland bekend is door zijn rol in „De Doornvogels". Momenteel is hij moeilijk te bereiken. Brown hangt na melijk ergens in China rond voor de opnames van „Tai Pan", de verfilming van Ja mes Clavells bestseller waar van de hoofdrol - o ironie - in eerste instantie bedoeld was voor Sean Connery, de enige, echte Bond. Tussen haakjes, United Ar tists heeft even met het drieste plan rondgelopen om Connerys zoon Jason te vra gen vaders voetstappen te volgen. Maar Jason is net twintig, te jong voor Bond dus. Terug naar kandidaat Brown. In Amerika krijgt hij lovende kritieken voor zijn De Australiër Bryan Brown („F/X") maakt een goede kans op 007-vacature. Connery: „never again". hoofdrol in de originele spe cial effectenthriller „F/X", een film die nog in de Neder landse bioscoop moet worden uitgebracht. Dudley Moore In de wandelgangen van Hollywood maakt men ook komische keuzes. Dudley Moore die zich weieens heeft voorgesteld als de zoon van Roger, zou ook een kans moeten krijgen. Net als Tina Turner, maar de laatste dan als Justine Bond, de super bus van James. Jerry Jeroe heeft geen tijd voor deze gein. „Een ding staat vast", zegt hij met grote nadruk, mes Bond moet namelijk ze ker tot de eeuwwisseling mee. Hij moet dus een ster zijn die niet te gauw valt." LIDO/STUDIO: „Un amour de Swann" met Jeremy Irons, Ornella Muti en Alain Delon. Scenario: Jean-Clau- de Carrière. Gebaseerd op het werk van Marcel Proust. Regie: Volker Schlöndorff. Het Haagsfilmhuis zit op het ogenblik al net zo ver stopt als de bioscopen. „Kiss of the spiderwoman" draait er voor de zevende week", Skolimowski's „The light ship" voor de derde week en „Insignificance" gaat z'n tweede week in, terwijl de film steun krijgt van een eerdere film van dezelfde regisseur Nicholas Roeg, „Don't look now". Je zou bijna niet merken dat het Cinematheek-programma „Negentig jaar filmgeschie denis" inmiddels fase drie is ingegaan. Een alarmfase want het Filmhuis is toe aan de voor film opmerke lijke veertiger jaren. Een aantal uit Europa gevluchte talent heeft dan vaste voet in Hollywood gekregen en zet zijn stempel op een deel van de filmproduktie, de Tweede Wereldoorlog be gint en daarna komt het fe nomeen van de „koude oor log" met de heksenjacht van McCarthy en de „blac klisting" in de film van een aantal regisseurs (o.a. de „Hollywood Ten") die - ver dacht van communistische Orson Welles In „Citizen Kane" Tina Turner en Dudley Moore. de onzin-kandidaten. Roger Moore: definitief te oud Franse films hebben het moei lijk in Nederland. Al in febru ari '84 ging in Frankrijk Vol ker Schlöndorffs Proust-ver filming „Un amour de Swann" in première, bijna tweeënhalf jaar later is de film pas in Den Haag te zien. Terwijl een aller eerste verfilming van werk van Proust toch interessant ge noeg lijkt: tenslotte werden ai jarenlang door de groten van de Europese film pogingen ge daan een sluitend scenario te maken van Prousts omvangrij ke werk „A la recherche du temps perdu". Marcel Proust werkte veertien jaar aan deze cyclus van zeven romantitels in vijftien delen (1913 en 1927). Een uniek le venswerk waarin hij de hoge re kringen in het Parijs van een honderd jaar geleden scherp laat observeren door een jonge aspirant-schrijver Marcel, die veelal vanuit zijn bed zijn teksten te boek stelt. Teksten waarin niet zozeer de verhaallijn belangrijk is, maar waarin associatief, beeldend en filosoferend geprobeerd wordt een jeugd en een tijd perk te vangen. Prousts werk benadrukt dat ons verleden nooit bij ons weg is, maar op duikt op de meest banale mo menten. Een van Proust be faamde voorbeelden is hoe de smaak van een stuk cake, ge doopt in de thee, een onwille keurige stroom herinneringen oproept die zich uitbreidt als kwam er een min of meer af gerond en redelijk overzichte lijk verhaal uit de bus, ver sterkt met typische Proust- kenmerken van elders. Het scenario biedt nu het verhaal van Swanns liefde voor „een vrouw die mij niet aantrok, die mijn soort niet was", de courtisane Odette de Crécy. de kringen in een vijver. Zo'n immens en stilistisch eigenzin nig werk in een scenario van gen bleek lang een onmoge lijkheid. Franse cineasten probeerden het, Luchino Visconti begon er aan maar liet het idee schieten* voor zijn film „Ludwig", Jo seph Losey was er aan bezig, Harold Pinter werd door hem gevraagd voor het scenario. Dat werd weliswaar gepubli ceerd, maar de film kwam er niet. De in Parijs werkende Britse toneelregisseur Peter Brook werd .gevraagd, die maakte een scenario-opzet met Jean Claude Carrière (die lang met Bunuel samenwerkte). Ook Brook moest afhaken en Carrière zocht toen contact met de Duitse regisseur Vol ker Schlöndorff, die eerder met „Die Blechtrommel" bljk had gegeven een kaleidosco- pisch literair werk (van Gün- ter Grass) aan te kunnen. Wat Carrière en Schlöndorff deden met Proust is - uiter aard - vereenvoudigen: Ze na men een enkele roman („Een liefde van Swann") waarin de eigenlijke hoofdfiguur van de cyclus (Marcel) niet voorkomt, maar de joodse, in discrimine rende Parijse salon slechts ge dulde, Swann „verrijkt" werd met enkele eigenschappen van Marcel (en dus van Proust zelf) uit andere boeken. Naast hem werd de figuur van de homosexuele Baron Charlus eveneens hoofdzakelijk over geheveld uit andere delen. Zo

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10