„Ontvoerde werknemers Ballast Nedam gezond" Sikhs roepen onafhankelijke staat uit Democratie in de jaren dertig „Internationaal Hof werkt niet optimaal door politieke onwil" Advocaat betrokken bij wapensmokkel Bouterse met geweld verdrijven ^Sabotage tijdens f jubileum Hirohito Sobere begrafenis hertogin van Windsor BUITENLAND Sleid&iQowuvnL WOENSDAG 30 APRIL 1986 PAGINA 7 oorse regenng ivallen over inigingen _,LO De Noorse regering [eeft gisteravond in het parle- ient het vertrouwensvotum ver haar economische politiek erloren Premier Kaare Willoch ondigde daarop het ontslag van ijn regering aan. Willochs pak- et bezuinigingsmaatregelen om e vermindering van inkomsten Is gevolg van de daling van de rereldolieprijzen op te vangen, rerd in het parlement verwor den met 79 tegen 78 stemmen, [et is de eerste maal in 23 jaar at een Noorse regering valt. DEN HAAG Tijdens een plechtige zitting is gisteren de veertigste verjaar dag gevierd van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daarbij aan wezig waren onder anderen koningin Beatrix, prins Claus, premier Lubbers, minister Korthals Altes van justitie, vertegenwoordigers van de VN en leden van het diplomatieke korps in Den Haag. De voorzitter van het Hof, de Indi sche rechter Nagendra Singh, stelde vast dat door een gebrek aan politieke wil bij de lidstaten van de Verenigde Naties het Hof niet altijd optimaal heeft gefunctioneerd. Hij riep de lidstaten van de VN op daarin verandering te brengen, opdat de veertigste verjaardag van het Hof later niet slechts zal worden gezien als een inventarisatie maar als een keerpunt. Het Internatio naal Gerechtshof, dat zetelt in het Vredespaleis heeft tot doel conflicten tus- sen staten met vreedzame middelen te beslechten. Positief liet Nagendra Onder de vele genodigden bij de viering van het veertig- Singh zich uit over het feit dat landen uit de Derde Wereld de laatste jaren jarig bestaan van het Internationaal Gerechtshof in Den in toenemende mate naar het Hof stappen. In de beginjaren waren het nog Haag waren onder anderen koningin Beatrix, prins Claus voornamelijk de Europese landen en de Verenigde Staten die het Hof werk en premier Lubbers. bezorgden. Het Hof is universeler geworden, aldus de Indische rechter. Vijf doden door lawines ST. MORITZ Lawines in de Zwitser se Alpen hebben aan minstens vijf mensen het leven gekost, zo heeft de Zwitserse Reddingsdienst gisteren be kend gemaakt. Een groep van vijftien toeristen onder leiding van een ervaren ski-instructeur werd maandag door een lawine overvallen. Vijf van hen raak ten onder de sneeuw bedolven. Onder de doden was de 52-jarige Andrea Flo- rineth, die leden van het koninklijk huis en filmsterren tot zijn cliëntèle kon rekenen. Hij vergaarde bovendien enige roem als stuntman in James Bondfilms. Sinds de herfst van vorig jaar zijn in totaal 32 mensen bij lawines omgekomen. JERUZALEM Een advocaat van de twee Is raëliërs die door de Amerikaanse justitie in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens hun aan deel in de illegale verkoop van Amerikaanse wa pens aan Iran, is zelf ook bij de affaire betrok ken. Dat heeft het Israëlische dagblad Jerusalem Post gisteren gemeld. De Amerikaanse autoritei ten rolden vorige week een internationaal net werk op voor grootscheepse wapenverkoop aan Iran. Aan het komplot, het grootste dat ooit in de Verenigde Staten is ontdekt, zou zijn meege werkt door Amerikanen, Israëliërs, Westduit sers, Grieken, Fransen en een Brit. Washington heeft na de gijzeling in de Amerikaanse ambas sade in Teheran in 1979 een embargo afgekon digd op wapenleveranties aan Iran. dANAMA/LUTTEL- ^EEST De autoriteiten ran Qatar aan de Perzi- :he Golf hebben de Ne- erlandse autoriteiten gis- eren laten weten dat de Jederlander Willem Hoe kendijk (53) gezond en vel is. Datzelfde geldt voor de andere 28 werk nemers van Ballast Ne dam, die afgelopen zater dag bij een Qatarese aan val op het rif Fash ad Di- bal werden opgepakt en naar de hoofdstad Doha zijn vervoerd. Ballast Ne dam is bezig met de bouw van een kustwachtstation op twee opgespoten ei landjes. „We verwachten allemaal dat het goed afloopt. Nee, bang zijn we niet. Zoals het er nu naar uit ziet zal het een diplo matiek spelletje worden tussen Bahrein en Qatar, met als in zet een paar olierijke eiland jes", reageert zoon Bart Hoe kendijk (25), die tijdens de af wezigheid van z'n ouders de woning in Luttelgeestbeheert. Het echtpaar Hoekendijk woont al drie jaar in Bahrein. De Bahreinse regering van sjeik Isa Bin Salman heeft gis teren in milde bewoordingen zijn afkeuring uitgesproken over de militaire acties van Qatar op Bhareins grondge bied en het vasthouden van een aantal buitenlandse werk nemers. De regering gaf wel haar goedkeuring over het ini tiatief van de regering van Saoedie-Arabië om te bemid delen in het twee eeuwen oude geschil over het rif. Volgens zegslieden wordt Fasjt Al-Dibal nog steeds door de Qataraanse troepen beze; er zouden inmiddels pantservoer tuigen naar de eilandjes zijn overgebracht. Ondertussen hebben Britse en Nederlandse diplomaten contact opgeno men met de regering van Qa tar om de vrijlating van hun landgenoten te bewerkstelli gen. Resten bemanning Challenger overgebracht CAPE CANAVERAL De stoffelijke resten van de zeven astronauten van het ruimte veer Challenger zijn gisteren uit het ruimtecentrum Kenne dy in Cape Canaveral per vliegtuig overgebracht naar een militair mortuarium in Delaware, om te worden be graven. Dertien weken na de ontploffing van de Challenger boven de Atlantische Oceaan, werden de zeven met vlaggen bedekte kisten in een konvooi lijkwagens van een laborato rium op Cape Canaveral naar een vliegveld gebracht. De militaire astronau ten Francis Scobee en Michael Smith zullen met groot mili tair vertoon worden bijgezet Onder groot militair eerbetoon wordt een van de zeven kisten met de stoffelijke resten van de bemanning van de Challenger uit het Kennedy Space Center gedragen, op het militaire ereveld van Arlington bij Washington. De anderen, onder wie de onder in hun woonplaatsen worden begraven. De resten van de astronauten zijn geïdentificeerd door mili taire pathologen op Cape Ca naveral. iOMOHARDJO VOORZITTER NIEUWE POLITIEKE PARTU: JOTTERDAM De politieke >artij voor Surinamers van velke etnische herkomst dan »ok wordt zaterdag in de ioutrusthallen in Den Haag litgeroepen onder de naam Iers voor Vrijheid en t oftewel SVR - Pendawa Lima. Voorzitter is Paul Somohardjo; h >ok lid van de Bevrijdingsraad poor Suriname. Hij lichtte gis- eren in Rotterdam toe, dat de jartij wil meewerken aan het perwezenlijken van een demo- iratische rechtsorde in Surina me. Volgens Somohardjo is Bouterse met geweld aan de macht gekomen en moet hij dus ook met geweld worden verdreven. partij zegt voor haar verzet }gen het regiem Bouterse een hulp te verwachten van füurlingen of uitgesproken Jmmunistische organisaties, laar wel van landen en orga- lisaties die de democratie een groot goed achten zoals Neder land en andere Westeuropese democratieën. Komt van die zijde geen steun, dan wil Pen dawa Lima alsnog ergens an ders steun zoeken. Bestuurslid Jules Sedney zei dat Pendawa Lima gelijke rechten nastreeft en plichten en kansen voor iedereen. Het gaat de partij om volledige vervanging van de machts- staat door de rechtsstaat. Ze kiest voor een parlementaire stelsel met vrije verkiezingen waarin leger noch militair ge zag een rol krijgt toebedeeld in het centrum van de staats macht. De partij wil dat het Suri naamse volk zich uitspreekt over de grondslag van de de mocratie. Na dit referendum zou een zogeheten constitue rende vergadering moeten worden gekozen, waarna er al gemene verkiezingen komen voor samenstelling van de nieuwe democratische orga nen. TOKIO Saboteurs hebben gisteren in Japan een bovenleiding van de supersnelle bullet-train doorgebrand. De treinverbinding liep daardoor een vertraging van anderhalf uur op. Ook op drie andere plaatsen in de buurt van Osaka werden pogingen tot sa botage gedaan. De politie vermoedt dat de acties het werk zijn van mensen die protesteren tegen de viering van het 60-jarig jubileum van keizer Hirohito. Linkse groeperingen hadden eer der aangekondigd de viering van de 85ste verjaardag van de keizer en zijn jubileum te zullen verstoren. Kort na middernacht raakte een jongeman ernstig gewond toen in een park in Tokio, waar een demonstratie zal worden gehouden, een bom ontplofte. De Japanse politie heeft rond het keizerlijk paleis ongekende veiligheidsmaatregelen genomen. Radicalen hebben bovendien gedreigd de economische topconferentie van de zeven belang rijkste westerse industrielanden in Tokio, die op 4 mei begint, te saboteren uit protest tegen dit „schandalige vertoon vdn kapita lisme". De kist met het stoffelijk overschot van de hertogin van Windsor wordt uit de St. Georgekapel gedragen. Op de achtergrond koningin Elizabeth en kroonprins Charles. WINDSOR Wallis Simpson, de hertogin van Windsor, is gistermiddag naast haar echt genoot Edward begraven. De meeste leden van het Britse koninklijk huis, die zich tij dens haar leven weinig aan de hertogin gelegen lieten liggen, waren bij de sobere uitvaart plechtigheid aanwezig. Konin gin Elizabeth II ging de 175 aanwezigen voor in het gebed voor de vrouw, voor wie ko ning Edward VIII 50 jaar gele den afstand van de Bri^e troon deed. Aanwezig bij de plechtigheid in de kapel waren onder ande ren ook premier Margaret Thatcher, oppositieleider Neil Kinnock, de Amerikaanse am bassadeur en Lady Diana Mos- ley, de weduwe van de Britse fascistenleider uit de jaren dertig. De begrafenis zelf werd bijgewoond door de koningin, prins Philip, prins Charles en zijn vrouw Diana en zeven le den van het personeel van Wallis Simpson uit Parijs. De aartsbisschop van Canterbury, Robert Runcie, gaf de laatste zegen. De Anglicaanse kerk heeft zich destijds een fervent tegenstander van het huwelijk tussen Edward en de tweemaal gescheiden Amerikaanse ge toond. Lijndienst VS- Rusland hersteld MOSKOU Voor het eerst sinds 1978 is gisteren een Amerikaans passagiersvlieg tuig op een reguliere commer ciële vlucht aangekomen in Moskou. De passagiers waren met een Boeing 747 van Pan American uit New York ver trokken en voor het vervolg van de reis in Frankfurt over gestapt in een kleinere Boeing 727. Eerder op de dag was een vliegtuig van Aeroflot uit Mos kou vertrokken naar Was hington, via Gander op New foundland. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 70) Toen Linke Lowietje zijn middagmaaltje achter de verbrokkkelde kiezen had gewerkt, ging hij onmiddellijk weer aan de arbeid. Tij dens het smakkend vermalen van zijn leeftocht had hij immers vele plannetjes bedacht en weer verworpen, doch tenslotte was er uit al die be denksels één overgebleven, dat bruikbaar was. En nü zette Linke Lowietje haast achter de zaak. Eerst begaf hij zich naar het gemeente huis en vol energie stiefelde hij tegen de eeuwe noude trapjes op. In de hall werd hij natuurlijk te woord gestaan door de plichtsgetrouwe ge meentebode Kobus Reutelenbos. „Dien me maar gauw bij je broodheer aan, generaal," zei Lowietje. „Ik heb iets met hem te bepraten, dat de gemeentekas zal spekken. Haha!" De schelm lachte geniepig en voegde er bijkans onhoor baar aan toe: „En mijn eigen kas nog méér...!" Maar de brave Kobus hoorde deze laatste ^woorden niet. Hij nam alleen kennis van de be grippen 'gemeentekas' en 'spekken'. Dat maak te in hem een ongekende en verborgen ijver wakker en hij diende de onbekende kasspekker dus zo snel hij kon bij burgemeester van Muize nis aan. En eenmaal binnen verspilde Linke Lo wietje weinig tijd. „Ik kom om je een smak geld te laten verdienen, burgervader", lachte hij. „Ik heb een knetterplan en daar zit ook voor jouw armzalige gemeente een stevig stuk geld aan! Het is een autorace. Een soort knetterrally, vat je?" „Ik vat het héél goed," zei de burge meester. „Als U echter maar goed begrijpt, dat ik geen race of rally wil, die gevaar oplevert voor de verkeersveiligheid." „Ach man, laa me niet lachen," grijnsde Lowietje. „Gevaar is er niet bij, hoor. Het wordt een race voor stok oude wagens en die rijden niet hard. Behalve de mijne dan... Ja! En het wordt een lachsucces voor iedereen, die komt kijken! Let maar eens op!" AMRITSAR Radicale sikhs hebben gisteren het begin van de strijd voor een onafhankelijk Khalis- tan aangekondigd. Zij ver klaarden een eigen scha- duwregering te zullen vestigen in de Gouden Tempel, het heiligdom van de sikhs. Het vijf le den tellende comité van de radicale sikhs in de Gouden Tempel verklaar de tijdens een persconfe rentie dat leden van de nieuwe regering van Kha- listan, land der zuiveren, binnenkort beëdigd zullen worden. De droom van Khalistan zal werkelijk heid worden in de staat Punjab, zo verklaarden de sikhs. Een van de belangrijkste radi cale groeperingen, de Khalis tan commandotroepen, zal vol gens het comité de kern \an een nieuw leger gaan vormen. Drie van de leden van het co mité worden door de politie gezocht in verband met een aantal moorden. De voort vluchtige leider van de Kha listan commandotroepen, Man- bir Singh, verblijft eveneens in de Gouden Tempel. Het uit roepen van de staat Khalistan zal naar verwachting leiden tot nog meer en heviger onlus ten in Punjab. Maandag wer den twee mensen gedood, ver moedelijk door militante Sikhs. Het aantal doden deze maand is hiermee tot zestig ge stegen. In juni 1984 bestormden troe pen van het Indiase leger de Gouden Tempel om een einde te maken aan de afscheidings beweging van de militante sikhs. Volgens de politie is het heiligdom nu weer een vrijha ven voor militanten en crimi nelen. Ondertussen verklaarde de premier van Punjab, Surjit Singh Barnala, in in de Indiase hoofdstad New Delhi dat de openbare orde in de deelstaat aanzienlijk verbeterd is. Hij zei dat 700 mensen zijn gear resteerd op verdenking van aanslagen of van medeplich tigheid aan terroristische ac ties. De terroristen genieten niet langer goedkeuring of steun, zei hij. Met de kamerverkiezin gen in het vooruitzicht blijkt geschiedenis toch altijd weer actueel. Zo was gisteren tijdens het geschiedenisexamen (mavo, havo en vwo), be halve de Sovjet-Unie tus sen het revolutiejaar 1971 en Stalins dood in 1953, Nederland tussen 1917 en 1940 aan de orde. En daaruit bleek dat onder werpen als 21 mei ook in het verleden de nodige beroering wisten te wek ken. Het vwo-examen was erg veel, maar best te maken. In het Nederlandse gedeelte za ten onder andere vragen aan de hand van cartoons over (het effect van) de bezuini- gingspolitiek van de regerin gen Colijn in de jaren dertig en over de volkspetitie naar aanleiding van de plannen voor de vergroting van de Nederlandse vloot in 1923. Toen had het volkspetionne- ment wel succes. Ook was er een tekst over het functione ren van de democratie in de jaren dertig, met vragen over de NSB en over het beharti gen door de partijen van be langen: die van de kiezers of het eigenbelang. Rusland was moeilijker, rqet name omdat er een heel be toog in zat over de collectivi satie van de landbouw. Aan de hand van gegeven materi aal moeiten de leerlingen be schrijven hoe de ontwikke ling was verlopen en daarbij vijf genoemde problemen be handelen. Het onderdeel wordt altijd als zwaar erva ren, aldus leraar A. de Jong van het Haagse St. Janscolle ge. De vragen over de relatie Sovjet-Unie versus kapitalis tisch Westen in de jaren der tig was goed te maken, even als de opgave over het socia listisch realisme in de kunst. Opkomst fascisme Het moeilijkste onderdeel bij het geschiedenisexamen voor de havo was het opstel over de opkomst van het fascisme aan de hand van een reeks begrippen die erin moesten worden verwerkt. Er waren aardige vragen over de crisis tijd en Colijn en over de ver houding Nederland-België na 1918, met de Belgische anne xatie-eisen (Zuid-Limburg en Zeeuws-Vlaanderen) en het kanaalverdrag. Een lastige tekst over de Februari-revo- lutie in de Sovjet-Unie, maar met niet te moeilijke vragen naar parate kennis. De vra gen over de NEP-politiek waren niet erg duidelijk. Wel eenvoudig waren de tekst over het partijlidmaatschap en de combinatie van teksten en begrippen. Kunst en cul tuur ontbraken in het havo examen. Architectuur Mavodocent F. v.d. Knaap (Adelbertcollege in Wasse naar) was het met zijn leer lingen erover eens dat het geschiedenisexamen zowel op C- als op D-niveau niet te moeilijk was. Doorgaans wer den vrij korte antwoorden verlangd. Erg jammer noem de de leraar het dat de leer lingen daardoor niet kwijt konden wat ze geleerd had den, alsof mavo-leerlingen geen betoog kunnen houden. Het Nederlandse gedeelte was een stuk moeilijker dan het Russische. Het Neder landse gedeelte 'bevatte een misschien niet verwachte vraag over de nieuwe archi tectuurrichting in de jaren dertig. Bij de eerste vraag (voor zowel C als D) moesten politieke partijen worden in gevuld aan de hand van om schrijvingen als: ..het was van 1917 tot 1940 de grootste partij in de Tweede Kamer..; ..deze partij leverde geduren de de jaren 1933-1939 de mi- nister-president.. en: ..pas in 1939 ging deze partij rege ringsverantwoordelijkheid dragen.. Ook de vraag waaruit viel af te leiden dat een krantebe- richt uit 1937 over een aan slag op Mussert (het krante- bericht was erbij afgedrukt) niet in „Volk en Vaderland" had gestaan was niet zo een voudig te beantwoorden. Verder een aardige rubri- ceeroefening met veertien feiten uit de Russische ge schiedenis. Schoon toilet 's Morgens was er over de hele lijn scheikunde. Bij het lager landbouwonderwijs was er een zogenaamd proefexa- men. Volgens de docent ge tuigde het van een originele opzet. De vragen werden ge steld aan de hand van een ar tikel uit het dagblad Trouw van januari vorig jaar: „Toi let schoonmaken soms net gifmengen" en in een (klei ner) bovenkopje stond „Men gen schoonmaakmiddelen ge vaarlijk". Het ging dus over het vrijkomen van chloorgas (zuur plus bleekmiddel geeft chloor). Een bejaarde vrouw» in Groningen was overleden nadat ze twee schoonmaak middelen door elkaar had ge bruikt. Volgens de docent werd er een beperkte chemische ken nis gevraagd, maar des te meer leesvaardigheid en een goed begrip van het Neder lands. Dat laatste zat veel leerlingen niet mee. De helft vond dit nieuwe examen scheikunde wat aan de moei lijke, de andere helft wat aan de gemakkelijke kant. Hard water Het scheikunde-examen bij zowel mavo-D als mavo-C was redelijk te maken, von den de leerlingen. Naar het oordeel van leraar A. Mer- tens van het Lucas College in Voorschoten waren er te wei nig open vragen en werd er te weinig een beroep gedaan op inzicht. De dit jaar ingevoerde 2-keu- zevragen (een gokkans van 50 procent) hebben het voor deel dat er veel onderwerpen aan bod kunnen komen en dat de lange verhalen zijn verdwenen. De leerlingen vinden het prima zo, of schoon er ook hier geniepig- heidjes in de vragen zitten. Permanent Aan de elf opgaven met 35 onderdelen hadden de havo- leerlingen hun handen meer danvol. Bijna de helft was gemakkelijk (over het win nen van suiker uit suikerbie ten), ongeveer 20 procent was (vrij) moeilijk. Aardig bij dit examen is de trend dat het aansluit bij de actualiteit, al dus leraar H. Koeners van het Lucas College. Een heel aardige vraag betrof het per manent bij de kapper. Haren (bestaande uit eiwitmolecu len, verbonden door zwavel- bruggen) worden losgemaakt door de zwavelbruggen weg te nemen. Eenmaal in de krul wordt de brug weer her steld met een vrij sterke ver binding. Andere vragen be troffen loodvergiftiging door het drinken van zure dran ken uit loden bekers, het ma ken van perspex, het winnen van suiker en spaanplaat. Scheikunde vwo was een goed examen, waarin belang rijke onderwerpen als titra tie, reactie-mechanismen en optische isomerie veelal aan de hand van praktische toe passingen aan de orde wer den gesteld. Ook hier was de vérbinding met de maat schappij raar C. St. Janscollege.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7