„In Nederland was heel Utrecht eraan gegaan^ Vevolgen kernramp tiet te overzien ^JNENLAND/BUITENLAND Tsjernobyl was „volkomen veilig*" Maison de Bonneterie Maison de Bonneterie Kamer wil uitstel besluit centrales Sovjet-Unie heeft grote plannen met kernenergie I QeidóaQowiant WOENSDAG 30 APRIL 1986 PAGINA 5 ten Nederlanders in igeving van Kiev IHAAG/MOSKOU Er zijn geen Neder- Jrs in het rampgebied rond de kerncentra- ernobyl. Dit is gisteren vernomen van een t van de Nederlandse ambassade in Volgens die Nederlandse vertegen- diger zijn er noch in Tsjernobyl noch in de l te omgeving „naar wij nu weten geen Ne- Kjiidse toeristen of studenten". Reizen van- jfjederland naar Kiev gaan overigens ge- i door. Dit heeft het reisbureau Vernu niging Nederland-USSR in Amsterdam -ideeld. Volgens een woordvoerder van de \siatie is er ,,geen aanleiding" de reissche- Ste veranderen. Wel hebben zich bezorgde "Vaartreizigers gemeld met bestemmingen 1 ,jze streken, die willen weten waaraan ze jjÉueel bloot worden gesteld. Direkteur Energiebureau: kerncentrales moeten PARIJS Ondanks het ongeluk met de kerncentrale in de Sovjet-Unie moe ten industrielanden doorgaan met het opwekken van elektriciteit met kern energie. Dat heeft Helga Steeg, direc teur van het Internationale Energiebu reau (IEA), gisteren verklaard. Volgens Steeg dienen de IEA-landen met kern energie door te gaan omdat zij anders weer afhaneklijk worden van de olie- aanvoer uit de Organisatie van Olie-ex- portlanden (OPEC). De regering van westerse industrielanden werken nauw samen op het gebied van normen voor de veiligheid van kernenergie-installa ties. De veiligheid van het werken met kernenergie vormt naar haar zeggen binnen de organisatie geen probleem. Deense run op jodiumtabletten KOPENHAGEN Apothe- ken in de Deense hoofdstad Kopenhagen zijn gisteren overstroomd met klanten die in paniek naar jodiumtabletten vroegen om zich tegen radio activiteit te beschermen. De reactie ontstond toen ook in Denemarken een verhoogde radio-activiteit was gemeten als gevolg van de kernramp. De meeste apotheken zijn in middels door hun voorraad jo diumtabletten heen. jodiumta bletten kunnen radio-activiteit in het menselijk lichaam doen afnemen. De centrale in Tsjernobyl. ONDERSCHEIDING VOOR BOUWER KERNCENTRALE PARIJS De ingenieur, die indertijd verantwoorde lijk was voor voor de bouw van de kerncentrale in Tsjernobyl kreeg in 1984 di verse onderscheidingen. Vassily Kizim kreeg deze voor zijn „opvallende bouw kundige successen en zijn grote persoonlijke inbreng om de realisering van de bouw van de centrale zeker te stellen". Kizim kreeg de Lenin-orde en de gouden medaille van de hamer en de sikkel per decreet toege wezen. Polen beperkt de melkverkoop WARSCHAU De Poolse regering heeft bij wijze van voorzorgsmaatre gel na de kernramp in de Sovjet- Unie de verkoop van melk beperkt. In een verklaring voor de televisie werd meegedeeld dat kinderen en zwangere vrouwen gevaar konden lopen als ze melk zouden drinken van koeien die besmet gras hadden gegeten. Daarom is besloten de melk van koeien die met gras zijn gevoerd te dumpen en alleen nog melk op de markt te brengen van koeien die zijn gevoerd met hooi. Aan baby's en kinderen in het noordoosten van het land worden jodiumtabletten be schikbaar gesteld. fcrvolg van voorpagina) V De kerncentrale u^siernobyl (sinds 1977 ;ebruik) is een groot plex, waarop zich niet jer dan vier reactor- »uwen bevinden, ter- vier andere reactoren in aanbouw zijn. e van de al werkende toren zijn van de zo- lamde Biblis-klasse, wee anderen zijn van RMKB-type, die wor- gekoeld met water, rbij de reactie wordt ïerst met grafiet, iet feit dat de Russische maten hebben gevraagd ld vies bij de bestrijding grafietbrand, wordt afge- at de ramp zich in elk heeft voorgedaan in een jeze RMKB-centrales. Re en van dit type worden in Vesten primitief genoemd zege de eenvoudige bevei- ie deskundigen vermoe- dat de ramp veroorzaakt »r een fout in het koelsys- vermoedelijk een breuk in de hoofd-koelleiding. Door het grote verlies aa*n koelwa ter is de reactorkern zo heet geworden, dat de reactorkern- houder het heeft begeven. Hierdoor is de kern in verbin ding gekomen met de buiten lucht. Door de toetredende lucht is vervolgens de grafiet, die de reactorstaven omgeeft, in brand gevlogen. De voort durende toevoer van zuurstof houdt zowel de brand als de uitstoot van radio-actief mate riaal gaande. In tegenstelling tot de Russische, zijn de reac torkernen in alle Westerse centrales omhuld door een dubbele mantel, die dergelijke ongelukken moet voorkomen. Bij zon „melt-down" (het smelten van de kern van de reactor) komt een enorme hoe veelheid radio-activiteit vrij. Een melt-down is volgens des kundigen het ergste ongeluk dat met een kerncentrale kan gebeuren. Overigens zou een betonnen beveiliging bij een melt-down waarschijnlijk wei nig helpen. De gloeiende reac torkern (een soort miniatuur- zon) brandt zich dan door de bodem van de centrale. Op het moment dat de kern het grondwater raakt, ontstaat een enorme explosie van radioac tief stoom. En het is maar de vraag of een betonnen beveili- ting daartegen bestand is. tralingsdeskundigen van het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken gaan er van uit dat zich op de plaats van de ramp een stralingsdosis van 1.000 Rem per uur voordoet. Blootstelling aan dergelijke straling leidt vrijwel onmid dellijk tot de dood. Straling met een dosis van 500 Rem en hoger worden slechts bij uit zondering overleefd. In een normaal werkende centrale heerst een dosis van 1 milli- Rem. De ramp met de kerncentrale heeft mogelijk grote gevolgen voor de veestapel en zuivelin dustrie in de Sovjet-Unie, zo hebben deskundigen van de Amerikaanse regering gezegd. De aanvankelijk noordwest staande wind heeft de radio actieve gassen weliswaar weg gehouden van de graangebie- den, maar niet van belangrijke landbouwgebieden waar vlees- en zuivelprodukten worden geproduceerd. De totale omvang van de gevolgen is echter nog niet te overzien. AMSTERDAM De Vereniging Milieudefen sie heeft gisteren diep geschokt gereageerd over de berichten over het kernongeluk in de Sovjet-Unie. „Wel staat vast dat dit het ernstigste ongeluk uit de geschie denis van de kernenergie is. In Nederland was bij een dergelijke ramp de hele provincie Utrecht eraan gegaan", zo meldt een woordvoerder. Woordvoerder Iwan de Graaf: „Al jaren waarschu wen wij voor de gevaren van kernenergie, niet alleen voor de risico's in de centrale zelf maar ook voor de milieurisi co's bij de afvalberging. Blijkbaar zijn er rampen zo als in de Sovjet-Unie nodig om de publieke opinie in be weging te brengen. Het is pijnlijk, maar nu pas lijkt ie dereen wakker geschud. Nu pas wordt duidelijk dat een catastrofe nooit uit te sluiten Directeur W. Banga van de kerncentrale Borssele rea geerde daarentegen: „Als er in de Sovjet-Unie werkelijk sprake is geweest van een kernsmelting, dan is dat nog geen reden om de beide cen trales (Borssele en Dode- waard) in Nederland voor nadere inspectie stop te zet ten. De Russische kerncen trale in de buurt van Kiev, die het afgelopen weekeinde het toneel werd van vermoe delijk het ernstigste ongeluk uit de geschiedenis van de kernenergie, is namelijk van een wezenlijk ander type dan de beide Nederlandse centra- Volgens de Vereniging Mi lieudefensie was een kerns melting in de Russische sce nario's slechts één keer in de drie miljard jaar voorzien. De Graaf: „Als de kern in Tsjer nobyl werkelijk gesmolten is, kunnen de mensen dan nu weer drie miljard jaar rustig slapen? De vraag is of je dat soort risico's hoe klein ook aanvaardbaar acht. De kern lobby zegt ja, wij zeggen nee zolang er nog goede alterna tieven zijn". Directeur Banga: „Een derge lijk ongeluk is in Borssele of Dodewaard uiteraard niet denkbaar; wij hebben hier geen grafiet in reactor, aldus Banga. „De kernsplijting ge beurt in Borssele in een afge sloten reactorvat dat met wa ter is gevuld. Overigens is over de Russische veilig heidsvoorzieningen zo goed als niets bekend. Ik zou niet kunnen zeggen of het Russi sche type veiliger of onveili ger is dan de Nederlandse centrales". De Vereniging Milieudefen sie heeft volgens De Graaf gisteren honderden telefoon tjes binnengekregen van mensen die verontrust waren of in actie wilden komen te gen de voorgenomen bouw van nieuwe kerncentrales in Nederland. Directiesecretaris Van der Zande van de PZEM, de elektriciteitsmaatschappij die de centrale in Borssele be heert, zei zich te kunnen voorstellen dat de burgers in Zeeland en in de directe om geving van Borssele veront rust zijn geraakt door de be richten uit de Sovjet-Unie. „Dat is een normale menselij ke reactie, al zie ik geen aan leiding voor paniek. Eerst moet eens goed uitgezocht worden wat er nu precies ge beurd is". Banga: „Uiteraard zijn wij erg nieuwsgierig wat in de Sovjet-Unie gebeurd is. Tot nu toe wijst alles erop dat er sprake moet zijn van een groot ongeval. Maar het blijft afwachten of we er ooit iets van zullen horen. Tot dus verre is er helaas nog geen ervaring met nucleaire infor matie-uitwisseling tussen oost en west". 'arsdoorsnede van een van Victors in Tsjernobyl. Het don- uisjinks en rechts zijn de beton- imhulsels van de kern. Van bo- s er geen andere beveiliging biet stalen frame met de afdek- stm. Overzicht van de beveiliging van een Franse kern centrale met een reactor. Duidelijk is de dubbele betonnen omhulling van de kern te zien. NEW YORK De door een ramp getroffen kern centrale van Tsjernobyl is in februari van dit jaar nog door het Sovjetblad „Soviet Life" geprezen als een toonbeeld van veilig heid. In een acht pagina's tellend artikel in de Ame rikaanse editie van het blad werd de centrale om schreven als „volkomen veilig". „De reusachtige reactor staat in een betonnen silo en is uit gerust met een milieubeveili- gingssyteem. Zelfs als het on gelooflijke zou gebeuren, zou den het automatische comtro- lesysteem en de veiligheidssys temen de reactor binnen enke le minuten uitschakelen", zo stond in het artikel te lezen. Het tijdschrift tekende uit de mond van de Oekraïense mi nister van energie en elektrici teit, Vitali Sklydarov, op dat de kenrcentrale geen enkel gevaar opleverde voor de om liggende steden. „De kans op een „meltdown" (het smelten van de reactorkern) is eens in de 10.000 jaar". De kerncentra le van Tsjernobyl was bedoeld om zes eenheden van elk 1000 megawatt vermogen (twee maal de kerncentrale Borssele) te omvatten. Alleen aan de zijkanten van de centrale zit een betonnen omhulsel. De bovenkant van de centrale bestaat uit een sta len frame afgedekt met platen. In de westerse wereld wordt deze beveiliging als „erg gam mel" omschreven. De kern centrales in westerse landen waaronder die in Neder land hebben allemaal twee betonnen onhullingen rond de radio-actieve kern. In 1984 concludeerde de Ge zondheidsraad in Nederland nog dat de omhulsels van de radio-actieve kern van een kerncentrale zo goed zijn dat zij in het ergste ongeval, een kernsmelting, zeker dagenlang het vrijkomen van radio-actie ve straling kunnen tegenhou den. Dat geeft de tijd om men sen in de omgeving te evacue ren. Uit studies door de TH Twente en Amerikaanse uni versiteiten blijkt echter dat het smelten van een radio-actieve kern minstens 6000 doden zou vergen en het gebied zeker dertig jaar onbewoonbaar maakt. (ADVERTENTIE) FRANSE GEUREN KEUREN BIJ DE BONNETERIE. Op een gezellig Frans terras kunt u vele parfums keuren en kaas en wijn proeven. Van Frankrijks beste huizen. En u wordt er verrast met vele extra attenties èn cadeautjes èn aantrekke lijke aanbiedingen. Vanlt/m 10 mei.Opde Franse toer. Bij de Bonneterie. Deze Frame aanbiedingen (iets voor Mot Jtr Jog) FWimMWi t W Od V :vy cLW; rj.l ZUIVER KATOENEN JURK 298,- BIJ DE BONNETERIE. Modieuze voorjaars- Jljurk in 'n vrolijk bloem- dessin. Met een ruime mouwinzet en zakken in de zijnaad. De afknoopbare kraag en manchetten zijn in dezelfde kleur als het Ieren ceintuurtje. In blauw, geel en rood. Maten 36 t/m 48. Voor f298,-. Bij de Bonneterie. Am ster dam: Kahentraat, 020-262162 cv Beethofenstraat. 020 - 76II91 Den Haag: Buttcnliof, 070-656844 Rotterdam: Lijnbaan, 010-13 6125 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer lijkt voorstander van uitstel van de besluitvorming-over de bouw van kerncentrales in ons land. D66 en PvdA deden gisteren verzoeken het beraad over de cen trales, dat voor dinsdag op het programma staat, uit te stellen. CDA en VVD zijn nog niet zo ver. Het CDA meent echter wel dat het debat niet tot definitieve besluitvoming kan leiden. Het D66-Kamerlid Tommei zal de Kamer voorstellen om nog niet over de zaak te praten. Volgens Tommei zal een onderzoek naar de ramp in de Sovjet-Unie mogelijk informatie opleveren die van belang is voor de beoordeling of er in ons land een kerncentrale gebouwd kan worden. De PvdA-fractie richtte zich met een verzoek om uitstel van het debat tot Kamervoorzittrer Dolman. Fractieleider Den Uyl ver klaarde dat de ramp nadere informatie vergt over aspecten van he ongeluk en eventueel daaraan te verbinden conclusies. Het CDA-Kamerlid Lansink is er nog niet uit of het debat uitge steld moet worden. Hij wijst erop dat het debat alleen zou gaan over vestigingsplaatsen voor kerncentrales zonder dat er defini tieve besluiten worden genomen. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer dr. J. den Uyl, zegt „met verbijstering" kennis genomen te hebben van de reactie van minister Van Aardenne van economische za ken op de kernramp in Rusland. „Als Van Aardenne zegt dat deze afschuwelijke gebeurtenis geen verandering brengt in het kernenergiebeleid dan vind ik dat huiveringwekkend, daar word ik beroerd van. En dan kan het misschien wel zo zijn dat de Russische centrales minder vei lig zijn dan de Westerse, dan nog vind ik dat we pas op de plaats moeten maken", zo zei Den Uyl. MOSKOU De Sovjet- Unie is in haar energiebe hoefte voor zeker tien procent afhankelijk van kerncentrales. Het Krem lin heeft echter omvang rijke plannen om die af hankelijkheid nog groter te maken. In zijn openingstoespraak op het 27e partijcongres eind fe bruari liet partijleider Michail Gorbatsjov. weten dat de ko mende vijf jaar de capaciteit van kernenergie zeker 2,5 keer hoger wordt. Premier Ni kolai Ryzjkov zei toen dat in het jaar 1990 de Sovjet-Unie voor 20 procent afhankelijk moet zijn van kernenergie. De Russische media verstrek ken geen volledige gegevens over de produktie van kern energie, maar volgens wester se waarnemers zijn er in de Sovjet-Unie nu 45 kerncentra les die geen extra beschermen de mantel hebben. Westerse kerncentrales hebben die tweede beschermende mantel wél. Hoewel de Sovjet-Unie de grootste olie- en gasproducent ter wereld is, daalde de olie- - produktie de afgelopen jaren aanzienlijk. De meeste reser ves liggen in Siberië en de ex ploitatie daarvan zou erg kost baar zijn. In 1983 kondigde de Russische regering de instelling aan van een speciale regeringscommis sie voor de veiligheid in de kernenergieproduktie. Het persbureau Tass meldde toen dat de commissie werd opge richt om tegemoet te komen aan de groeiende ongerustheid onder arbeiders in de kerncen trales. Het land heeft geen georgani seerde beweging tegen kern energie, zoals de westerse lan den die kennen. Openbare dis cussie tussen voor- en tegen standers van kernenergie wordt niet toegestaan, terwijl de Sovjetmedia vrijwel uitslui tend positieve berichten over de mogelijkheden en de veilig heid van deze energievorm verspreiden. De meeste centrales worden gebouwd in het Europese deel van de Sovjet-Unie. Volgens westerse gegevens waren eind 1984 in de Sovjet-Unie onge veer 46 installaties voor kern energie in bedrijf. In de VS staan meer kerncen trales dan waar ook. Vorige maand werd in Ohio de 100e vergunning voor de bouw van een reactor afgegeven. Maar de Amerikaanse centrales voorzien in slechts 15 procent van de energiebehoefte, ter wijl in Frankrijk tweederde van de energie in kerncentra les wordt opgewekt. Het Inter nationale Bureau voor Atoom energie (IAEA) telde eind 1985 over de hele wereld 374 reac toren. EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN ind houdt straling weg centratie als een onzichtbare wolk voortgestuwd. Aangezien de wind voorlopig zuid/zuidwest blijft, is het risi co het grootst voor de Scandi navische landen en Polen. Toch is de hoeveelheid stra ling boven Zweden gisteren afgenomen. HAAG In de sters en metingen van en het Rijksin- "^t voor Volksgezond- en Milieuhygiëne zijn aanwijzigingen ge- voor een verhoog- radio-ac- Hët is echter niet uitgesloten dat er nieuwe radio-actieve wolken richting Zweden ko- is volgens het men. In principe geldt overi- instituut zoda- gens wel dat het gevaar klei ner wordt naarmate de deel tjes verder van de kernreactor af zijn. Ook daardoor loopt Ne derland veel minder gevaar dan de Scandinavische landen. Overigens meldt het KNMI dat de wind meer uit oostelijke richting gaat waaien. Het zou een zwakke tot matige wind worden, te zwak om radio-ac tieve straling naar Nederland te brengen. ons land. ®at voorlopig niet te ver- Jen is dat de wolk, die is «tomen na de ramp in de apntrale bij Kiev, deze uitkomt. evaar voor straling is af- elijk van de concentratie ji wind. De wind kan de ,es verspreiden en er voor Jh dat het gevaar afneemt, g de wind in dezelfde __ng waait, wordt de con- EG: Russen hadden moeten waarschuwen DUBLIN De EG-com- missaris voor milieuzaken, Stanley Clinton Davis, heeft de Sovjet-Unie er gisteren van beschuldigd inbreuk te hebben ge maakt op haar „volken rechtelijke plichten" door niet direct melding te ma ken van de kernramp in Tsjernobyl. Davis verklaarde in Dublin te leurgesteld te zijn dat een „vooraanstaand lid van de in ternationale gemeenschap zich op zo'n onverantwoordelijke manier gedraagt".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5