Suner-ramn treft duizenden Russen Premier wijst bezuinigingsplan Duisenberg alf CP'ers geïnstalleerd ondanks breed protest urgemeester treden aan BRAND IN KERNCENTRALE NIET TE BLUSSEN Koninginnedag WVC BELOOFT TAMILS BETERE LEEFSITUATIE ubbers: Koningin Sijs en behoedzaam Door surfrage veel meer drenkelingen HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 30 april 1986, 77e jaargang no. 23488 Vrouwelijk college in Maarn MAARN Als enige gemeen te in Nederland beschikt Maarn als gevolg van de ge meenteraadsverkiezingen op 19 maart over een volledig vrouwelijk college. Dat heeft de Vereniging van Nederland se Gemeenten bevestigd. Gis teravond zijn de twee wethou ders mevrouw H. Walthaus (VVD) en mevrouw T. van 't Oever (PvdA) geïnstalleerd. Burgemeester is mevrouw drs. A. de Stigter (VVD). Maarn heeft ruim 5.700 inwoners. De gemeenteraad telt elf zetels: VVD vier, PvdA drie, CDA drie en SGP één. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers is het niet e^ns met de presi dent van de Nederlandsche Bank, Duisenberg, dat er in de ko mende vier jaar nog 40 miljard gulden door de overheid bezui nigd zou moeten worden. Volgens de premier gorden door der gelijke bezuinigingen schade aan de economiej toegebracht. De eerste-minister zei dit gisteren in een gesprek met het Genoot schap voor hoofdredacteuren. Lubbers betoogde dat het met de plannen varj Duisenberg on mogelijk zal zijn een op expansie gericht economisch beleid te voeren. Het is, aldus Lubbers, weliswaar goed bm zuinig te zijn maar de verantwoordelijkheid van een kabinet is toch een ande re dan die van de president van de Nederlabdsche bank, zo meende hij. De premier zei het wel eens te zijn met Duisenberg dat er de komende jaren geen ruimte is voor cadeautjes als be lastingverlaging voor burgers en bedrijfsleven. Ook minister Ruding (Financiën) heeft inmiddels afstand geno men van het bezuinigingsplan van Duisenberg. Het is feest vandaag. Heel Nederland vlagt. Kennissen draaien volop. Optochten trekken voorbij. Overal klinkt muziek en volgens uitgebreide programma's is er in alle steden en dorpen wel het een en ander te doen. Koningin Beatrix zelf viert haar uitgestelde verjaardag dit keer in Deume en Meijel. Wellicht te ver voor u om naar toe te gaan. Vandaar dat de Leidse Courant ter plaatse is om het Oranjegebeuren kleurrijk te verslaan. Maar ook het feest waar u zelf bij kunt zijn, in uw eigen omgeving, krijgt in de krant van morgen alle aandacht. De Leidse Courant: verschijnt overal, óók op De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. IJl J I^M 1.—Y U 11 i Gratis en geheel vrijblijvend Naam.A f Adres: Postcode/Plaats: Teleloon: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek j om een proelabonnemenl worden geweigerd Cl, en advies gevraagd. Een groot aantal regeringen en het VN- atoombureau hebben hulp aan geboden. Daarop is door het Kremlin echter nog niet gerea geerd. De Russische ambassa deur in West-Duitsland ver klaarde gisteren dat men de si tuatie „onder controle" heeft en dat er geen reden voor bezorgd heid bestaat. De radioactieve straling boven Scandinavië, als gevolg van de ramp, is gisteren afgenomen. Door een verandering van de windrichting worden de actieve deeltjes nu richting Polen en Tsjechoslowakije gevoerd. In beide landen zijn voorzorgs maatregelen genomen. West- Europa lijkt niet bedreigd te worden. Overigens heeft de door de lucht vervoerde straling nergens een gevaarlijke intensi teit bereikt. Pagina 5: Brand niet te blus sen. Reacties. Vervolg. Een Zweedse deskundige onderzoekt met een geigerteller de radio-activiteit in een park in Stockholm. Gisteren bleek de straling weer afgenomen. ■KUHUUflBI In het hele land wordt vandaag bij stralend weer Koninginnedag ge vierd. Koningin Beatrix, die op 31 januari jarig was, en prins Claus be zochten vandaag de fees tende gemeenten Deume (Noord-Brabant) en Meij el (Limburg). Prinses Ju liana, die vandaag 77 jaar is geworden, viert haar verjaardag met prins Bernhard in Zweden, waar hun petekind ko ning Carl Gustaf zijn veertigste verjaardag be leeft. Pieter van Vollen hoven is eveneens jarig. De echtgenoot van prin ses Margriet is 47 jaar ge worden. Zonnig weekeinde DEN HAAG Mensen die de vrije dag van van daag hebben aan gegrepen om nu reeds aan een lang weekeinde te be ginnen hebben da niet slecht beke ken. Er liggen to en met zondag lou ter zonnige dagen in het verschiei met middagtempe ra turen van acht tien graden. De wind zal zaterdag pas iets in kracht toenemen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van WVC heeft de circa 1300 Tamils in Neder land toegezegd zo snel mogelijk te zullen zorgen voor verbetering van hun leefs ituatie. De Tamils hebben naar aanleiding van deze belofte aangekondigd, geen verdere acties te zullen voeren. Voorlopig komt er echter nog geen einde aan de „bed-, bad- en broodregeling". Groepen Tamils in Heerlen en Maastricht blijven daarom in hongerstaking. Twee van hen moesten gisteren in een ziekenhuis worden opgenomen. Gistermiddag sprak een delegatie van de Tamils op het mi nisterie van WVC met een aantal topambtenaren onder leiding van plaatsver vangend directeur-generaal drs. B. Bothe. Tijdens dat overleg beloofden de Ta mils te zullen werken aan het herstel van de relaties met de Nederlandse bevol king. Zij verklaarden dat gewelddadige acties, zoals die vorige week plaatsvon den, geen oplossing van hun problemen kunnen bieden. Het ministerie onder zoekt intussen welke mogelijkheden er zijn om de pensions voor vluchtelingen te verbeteren en een nieuw systeem voor huisvesting en toelagen voor asielzoe kers op te stellen. Hiermee wordt gehoor gegeven aan de suggestie van het CDA-Kamerlid Evenhuis-Van Essen. Uitgave Westerpers. behorende lol SiHholl Pers Apothekersduk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. Iel.071 122244. Voor abonnementen tel.071 -313677 Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleurhooldredacteur: I I Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW)per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal 1.67,43. jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag l/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 1. 0.63 per mm. kleintjes f. 0,44permm. Losser Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur rond 16 graden. Zwakke tot matige wind, uit uiteenlo pende richtingen. Zon op: 6.10 uur, onder: 21.04 uur. Hoogwa ter Scheveningen: 8.22 en 21.12 uur, laagwater: 3.43 en 16.24 uur. I HAAG Koningin heeft in het ver- j bewezen in ruime e de eigenschappen te itten van wijsheid en pedzaamheid bij het neren van een kabi- 1 na de verkiezingen. land zijn deze ei- nodig bij grote verscheiden- an inzichten en op- Dit zei pre- van morgen de radio ter gele van Koningin nedag. De minister-presi dent sprak zijn waarde ring uit voor de manier waarop de koningin haar verantwoordelijke staats- hoofdelijke taak zowel in Nederland als ver daar buiten vervult. Tijdens de staatsbezoeken aan Spanje en India heeft ko ningin Beatrix ons land en volk op uitnemende en innemende wijze ver tegenwoordigd. Zij heeft veel goodwill voor ons land gekweekt, aldus Lubbers. Verkeerscontroles op teletekst AMSTERDAM De rijkspolitie in het district Amsterdam gaat in mei als proef verkeerscontroles op de regiona le pagina's van teletekst aankondigen. Bezitters van een televisie met tele tekst in de regio kunnen dan precies nazoeken waar, wanneer en waarop gecontroleerd gaat worden. „He,t is de bedoeling dat daar een preventieve werking vanuit gaat", zo liet een woordvoerder van de rijkspolitie we ten. Hij moest echter erkennen dat de preventie zich wellicht zal beperken tot „een straatje omrijden". Diverse groepen van het district houden elke maand ongeveer tien grote controles onder een bepaald thema, zoals alco hol, autogordels of recreatieverkeer. KIEV Er is nog steeds weinig duidelijkheid over de preciese omvang van de ramp met de kerncentrale in het Russische Tsjerno- byl. De Sovjet-Unie spreekt berichten tegen dat er dui zenden doden zijn gevallen. De Russische televisie sprak gisteravond over twee doden en tientallen gewonden. Maar volgens westerse deskundigen is sprake van een „super- ramp", waarbij waarschijn lijk duizenden Russen aan (te) hoge stralingsdoses zijn blootgesteld. Ze zijn er in elk geval van over tuigd, dat het dodental veel ho ger moet liggen dan de officieel toegegeven twee. De schaarse berichten uit Kiev die het Wes ten bereiken, versterken dit vermoeden. „Acht mensen wer den onmiddellijk gedood en on geveer 2000 mensen stierven onderweg naar de ziekenhuizen. Het hele Oktober-ziekenhuis in Kiev ligt vol met mensen die lijden aan stralingsziekte", aldus een vrouw in Kiev, die gebeld werd door een Amerikaans persbureau. Rond de centrale is een veilig heidszone van 30 kilometer in gesteld. In het getroffen gebied zou door radio-actieve besmet ting een acuut gebrek aan drinkwater en voedsel zijn ont staan. Op grote schaal worden in het gebied inentingen ver richt, aldus een Russische radio amateur. Tienduizenden men sen zouden zijn geëvacueerd Maar in Kiev zelf, op ruim 100 kilometer van de centrale, zou de situatie normaal zijn. Volgens Amerikaanse bronnen zijn bij de ramp in Tsjernobyl mogelijk twee reactoren betrok ken. De een zou zijn ontploft, de ander zou nog steeds in brand staan, waardoor voortdurend radioactiviteit vrijkomt. De brand, die vermoedelijk eind vorige week al ontstond, is vol gens deskundigen moeilijk, zo niet onmogelijk te blussen. Dat komt vooral door de dodelijke stralingsdoses, zodat het niet mogelijk is in de buurt van de brand te komen. Regeringen in de hele wereld hebben opdracht gegeven extra metingen te verrichten van de radioactiviteit in de atmosfeer om na te gaan of mogelijk ra dioactieve fallout in hun landen neerslaat. Er is veel kritiek op de Sovjet-autoriteiten, die zeer zwijgzaam blijven over oorzaak en gevolgen van de ramp. De Sovjet-Unie heeft Zweedse en Duitse deskundigen om hulp ter C. Goekoop Voetbal op tv België 2, 20.10 - 22.00 uur: Real Madrid - FC Köln, (eerste wedstrijd finale UEFA Cup). HAARLEM Het aantal keren dat hulp aan drenkelingen moest worden verleend is de afge lopen vijf jaar verzesvoudigd. Het afgelopen jaar ;werd aan de Noordzeekust 664 keer hulp ver leend en op de binnenwateren 478 keer, zo heeft de koninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen (Knbrd) bekendgemaakt. Opvallend is het grote aandeel van de surfers in de cijfers. De helft van het aantal reddingen en hulpverleningen op zee en zeventig procent van het aantal op de binnenwateren werd aan sur- fers verleend. -f (ADVERTENTIE) IIIEUBEtS HALVE PRIJS Jüde Wetering - Ann Christian Art, heubelproduktie- en importbedrijf ian de Kerkstraat 82 alhier, stopt ïinnen afzienbare tijd haar toon- pmeraktiviteiten voor de Sroothandel. Daar de tijd dringt stelt zij sinds bnige tijd haar totale toonkamer- Sollectie aan particulieren beschik baar voor half geld. Dit betekent dat ran de toch al laag geprijsde, stuk foor stuk puntgave kwaliteits meubelen, nog eens 50% afgaat Dm u een paar voorbeelden te noemen eiken tv-meubel met video T mogelijkheid van t 538,-- voor I 269,-; prachtige eiken slaap kamer van f 1.695,-voor 795,-; piken boekenkast van 495,-- voor f 245,-; 4 eiken eethoekstoelen Bekleed met lederlook van 1.600,-- voor f 794,». U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig i heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. AMSTERDAM In vijf plaatsen in ons land zijn gisteren met enig rumoer leden van de Centrumpar tij als raadslid geïnstal leerd. De gebeurtenissen leidden nergens tot wer kelijk grote ongeregeldhe den, hoewel bij charges van de ME en door een op hol geslagen politiepaard enkele gewonden vielen. Wel kwam het in Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Almere en Lelystad tot massale maar geweldloze protestmanifestaties tegen de ideeën van de Cen trumpartij. In Utrecht moest de Mobiele Eenheid een menselijke blokkade breken om de CP'er W. Vreeswijk binnen de mu ren van het stadhuis te krijgen. Dat lukte na enig duw- en trekwerk. In Amsterdam bleek dat de blokkade van het stadhuis aan de Oudeziids Voorburgwal in feite urenlang voor niets was geweest, omdat het gewraakte raadslid mevrouw Erna Bouma al vanaf zes uur in de ochtend binnen zat. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam beloof de als voorzitter van de raad het gedrag van het raadslid straks „woord voor woord, ge baar voor gebaar, gedraging voor gedraging" te zullen toet sen aan artikel 1 van de grondwet, waarin wordt be paald dat ieder mens gelijk is en dat niemand mag discrimi neren. In Rotterdam protes teerden ongeveer vierhonderd demonstranten voor het stad huis aan de Coolsingel. Binnen sprak burgemeester Peper zijn teleurstelling uit over de ver kiezing van het nieuwe raads lid. Hij zei er echter wel van overtuigd te zijn „dat de demo cratie tegen een stootje kan". In Lelystad en Almere verliep de installatie van CP'ers nage noeg zonder incidenten. Pagina 3: Strijd tegen CP nu ook in raad grote steden SIDEN Burgemeester C. Goekoop wil Bg uit Leiden. Goekoop kondigde gister- !ond aan dat hij op zoek gaat naar een an- tre functie, omdat hij van de gemeenteraad weinig ruimte krijgt. Goekoop heeft de missaris van de koningin in Züid-Hol- id, S. Patijn, van zijn besluit op de hoogte ld. burgemeester hoopt die andere functie binnen ximaal drie jaar te vinden. Goekoop hekelde gis- ivond het nieuwe Leidse college-programma, irin net zoals de afgelopen jaren wordt vastge- iden aan het inperken van de taken van de bur- neester tot zijn wettelijke. Volgens Goekoop bete- ït dat, dat hij onvoldoende te doen heeft. Het ïrt hem in hoge mate dat hij door de linkse par- i in de gemeenteraad geen kans krijgt zich meer ïstbaar voor de stad te maken. „De duurst be- alde bestuurder van de gemeente wordt niet be lt. Dat is verspilling", aldus Goekoop. i burgemeester zei gisteravond een en ander tij- Kis de installatie van de Leidse gemeenteraad en j omstreden verkiezing van zeven wethouders. Dk in andere Nederlandse steden werden gisteren raden geïnstalleerd en de wethouders gekozen, itgeen niet overal rimpelloos verliep. igina 13: Leidse politiek frustreert Goekoop Knooppunt Knopen doorhakken lijkt koningin Beatrix wel toevertrouwd. Maar met het symbolische doorhakken van hel verkeersknooppunt Leidschendam had de Koningin gisteren toch enige moeite. Uiteindelijk werd het touw met een mes deels ontward en konden na de nodige spanning minister Smit-Kroes en burgemeester De Vreeze van Leidschendam (rechts naast de koningin) vaststellen dat op het nieuwe Prins Clausplein niet langer lange files de touwtjes in handen hebben. Pagina 19: Koningin heeft moeite met vorstelijke knoop.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1