„Ik ben onmenselijk behandeld" Engelse RAF-veteranen bedanken [lijnsburg, Katwijk en Valkenburg reen verkoop woningen oningbouwvereniging &OMGEVING Saidó&Qowumt Herdenking bij monument Haagse Schouw Paveivo- comité houdt weer parochie veiling WETHOUDER J. DEN HAAN VERLAAT RAAD LEIMUIDEN gËIDEN WOENSDAG 30 APRIL 1986 PAGINA 15 jjirgerleden bten van niets ;n. iNSATERWOUDE De ge- vjenteraad van Rijnsaterwoude j te»ft gisteravond burgerleden ler|oemd in raadscommissies zon- t f deze leden daarvan eerst op ipi [hoogte te stellen. In de meeste "j. lillen gaat het om mensen die oi^toTienteel al burgerlid zijn en C herbenoeming konden ver- Jchten. maar twee inwoners nNVh Rijnsaterwoude, zo bleek gis- wfcvond, weten nog helemaal 'orn niets. Zij worden straks be- etsfcerd met het verzoek om bur- ^er^-lid te worden van een raads- itinmmissie. en krijgen vervolgens r, i horen dat zij reeds benoemd Van der Nagel en Vos wethouders Valkenburg VALKENBURG De gemeenteraad van Valkenburg heeft gisteravond de heren M.J. Vos en H. van der Nagel gekozen tot wethouder. De laatste kreeg niet de unanieme steun van de raad. Zowel de PvdA (2 zetels) als de VVD (1 zetel) onthielden hun steun aan de heer Van der Nagel. De PvdA liet in een stemverklaring weten voorstander te zijn van een afspiege lingscollege. P. Mizee gaf geen stem verklaring, maar zei later dat hij om dezelfde reden had tegengestemd. Aangezien het CDA met zes raadsze- tels en de combinatie GPV/PPR (twee zetels) beide voordrachten wel steundep, werden de wethouders be noemd. W. Kool na 24 jaar wethouder af ZEVENHOVEN De heer W. Kool (CDA) is na een periode van 24 jaar wethouderschap niet meer in die functie herkozen. Jarenlang waren twee CDA raadsleden wethouder, maar daar is sinds gisteravond na de installatie van de nieuwe raad verandering in geko men. Beide in de raad zitting hebbende fracties, het CDA en GBZ, vaardigen nu een wethouder af. Met vijf stemmen voor en één blanco werd de heer P. de Boer voor het CDA gekozen en met zes stemmen de heer J. Aartman (GBZ). De heer W. Kool was wegens ziekte afwe zig. Het bestuur van het CDA wenste geen commentaar te geven op het feit, dat de heer Kool binnen zijn bestuur niet als wethouder was voorgesteld. LEIDEN Bij het monument aan de Haagse Schouwweg heeft donderdag 8 mei een herdenkingsbijeenkomst plaats voor de gevallen militairen in de meida gen van 1940. De herdenking is georga niseerd door de Nederlandse Bond van Oud Strijders en het Veteranen Legioen Nederland. De plechtigheid begint 's morgens om half negen. Na afloop is er een samenkomst in het Valkenburgse gemeentehuis „De Terp" gevolgd door een herdenkingsdienst in de Ned. Her vormde kerk in Valkenburg. ÏJNSBURG „We heb- en er gewoon behoefte Vajn om een bescheiden ►rinnering achter te la- Om te tonen wat een geweldig diepe in- ik de ontvangsten in Ierland vorig jaar op hebben gemaakt. Het ren de mooiste dagen in ons leven". irden van Ted Leaviss, irzitter van De Engelse inna-Association, een orga- iatie van Engelsen die be- ikken waren bij de voedsel- ippings boven ons land in 5. Gisteren was hij opnieuw ons land, samen met de an- RAF-veteranen Andrew Ides, Alan Goring en Hil- Bunday. In bijzijn van ins Bernhard bedankten zij bevolking van Rijnsburg, ttwijk en Valkenburg voor ontvangst die hen in die ge nten vorig jaar ten deel bij de herdenking van de "jedselvluchten. ?npnderden belangstellenden, ^der wie veel schoolkinde- stonden gisterochtend id het plein achter het ge ntehuis in Rijnsburg. Bij trap van het raadhuis, wat veus maar keurig op een uit de vier Engelsen Voorop I 80-jarige, nog behoorlijk krieke Air Commodore An- _jew Geddes, de man die met tins Bernhard de voedsel- luchten in 1945 organiseerde. Ie hadden elkaar in al die ja- In niet meer gezien. Vorig jar was Geddes ook in ons pid met zo'n 250 andere AF-veteranen om de herden- Ing van de voedselvluchten |ee te maken. De prins lag n in het ziekenhuis en kon halve niets van het festijn bijwonen. Reden waarom hij nu liet weten graag bij het nieuwe bezoek van de Engel sen aanwezig te willen zijn. De prins arriveerde tegen elf uur bij het gemeentehuis, waar hij de RAF-veteranen ont moette. Burgemeester Jonk- ratie in 1945, worden bedankt Wilbert in Katwijk, sprak zijn man stipte achter de micro- door hen die ons geholpen dank uit voor de tuinbanken foon in zijn beste Engels de te- hebben". Geddes haalde ver- met inscriptie die zijn bejaar- gensteliing van bezoek van de volgens herinneringen aan het dentehuis en het centrum De veteranen aan. „Wij, die nog bezoek van vorig jaar op. Van Vlietstede in Rijnsburg 's mid- steeds zo dankbaar zijn voor Mierlo, directeur van het ver- dags van de Engelsen zouden uw fantastische reddingsope- pleeg- en verzorgingshuis De ontvangen. -KEMADE Eén van de opvallendste punten in het be- dsplan van CDA en VVD a or de komende vier jaar in kemade is dat de verkoop n n woningen door de wo- u ngbouwvereniging zal wor- n tegengegaan. Enige jaren leden ontstond over dit on- e rwerp groot tumult, omdat n VVD zich toen nog sterk d aakte voor verkoop van de wrhuizen aan de bewoners. it beleidsplan werd gister- ni ond gepresenteerd tijdens de rste bijeenkomst van de iuwe raad. Daar werden de idsleden geïnstalleerd en de tthouders benoemd. De twee (thouders werden W. Nugte- e i (CDA) en L. Beelen VD). Beiden werden geko- e]n met een meerderheid van 11 immen. Nugteren moest de l' un van de PPR ontberen en r elen werd niet gesteund pr PvdA en PRR. Reden irvoor was volgens de ■n 'dA het welzijnsbeleid dat elen de afgelopen jaren als Kouder had gevoerd. Dit ijnsbeleid werd door de ialisten ook in het nieuwe 11 eidsplan node gemist. „Wel- -1 n is in Alkemade een nog w aakliggend terrein", aldus 'PvdA. Het college zal de komende vier jaar ijveren voor het ver krijgen van subsidies voor wo ningwet- en premiekoopwo ningen. Als er niet genoeg subsidie afkomt, zal het bou wen zonder subsidies en zelfs in de vrije sector worden mo gelijk gemaakt. Aan het wel zijnsbeleid wordt meer inhoud gegeven, in de vorm van een accommodatie-, kosten-, en subsidienota. Het opheffen van de beheerscommissie sport- en jeugdaccommodaties en het verzwaren van de taak van de raadscommissie welzijnszaken worden in studie genomen. Over de ouderenzorg zegt het programma, dat medeverant woordelijkheid en medezeg genschap wordt gegeven aan ouderen in alle aangelegenhe den die hen betreffen. Tevens zal worden gestreefd naar het opheffen van leeftijdsgrenzen. Het emancipatiebeleid in Al kemade is er op gericht d^t mannen en vrouwen zelfstan dig en gezamenlijk verant woordelijkheid dragen in het gezin en in de maatschappij. Het aantal rijwielpaden wordt uitgebreid en oeverrecreatie krijgt extra gemeentelijke aan dacht in de komende vier jaar. Gestreefd zal worden naar het terugdringen van de tekorten bij het sport- en jeugdbedrijf. Ook zal een onderzoek naar de mogelijkheden van overkap ping van het buitenbad of ver nieuwing van het binnenbad zo gauw mogelijk worden af gerond. Het instandhouden van dorpshuizen, het goed huisvesten van de historische vereniging Oud Alkemade en het tot onplooiing laten komen van de nieuwe bibliotheek be horen tot het beleid in de ko mende jaren. Bij gronduitgifte voor woningbouw wordt uit sluitend gedacht aan verkoop; bij gronduitgifte voor openba re voorzieningen verdient erf pacht de voorkeur. Aan bedrij ven wordt de keuze tussen koop en erfpacht gelaten. De reconstructie van het Noord einde wordt met spoed voorbe reid. Bovendien zullen op kor te termijn besluiten worden genomen over de bouw van een winkelcentrum en een nieuw gemeentehuis. Ge streefd wordt naar verminde ring van het verkeer op de Al- kemadelaan. Belastingen en heffingen worden niet ver hoogd, behalve het tarief van iet rioolrecht. Dat wordt wel aarlijks aangepast. Afscheid zuster Maria Goretti Zuster Maria Goretti (links) nam gistermiddag na 33 jaar afscheid van Huize Ursula in Nieuwveen. Ze heeft in al die jaren daar alle denkbare taken vervuld. In de eerste jaren gaf zij overdag les, studeerde 's avonds tijdens de wacht en vervulde verder nog al haar religieuze plichten. Tijdens kerkdiensten voor de bewoners heeft ze ook jarenlang het koor en orkest gedirigeerd. Tijdens de druk bezochte afscheidsreceptie werd Zuster Maria Goretti be dolven onder de cadeau's. Zo kreeg ze onder meer een nieuwe liederenbundel en een reis van 21 dagen door Israël aangebo den. VOORHOUT „De wat ouderen onder ons, die komen altijd trouw. De meesten zijn opgevoed met het Paveivo-gebeu- ren. Maar wij zouden ook graag wat meer jongeren zien komen op de avond van de parochieveiling". Dat is de hartewens van mevrouw Af ra Vester, voorzitter van het Pavei- vo-comité. Het comité bestaat uit vrijwilligers die jaarlijks een kerke- veiling organiseren ten bate van de Bartholo- meus-parochie. Om de Bartholomeusparochie uiteindelijk zonder geldelijke zorgen het jaar rond te laten komen is in 1955 de paro chieveiling in het leven ge roepen. Een oud vergeeld boekje met het opschrift „Ten bate van de kerk en ar men" is daar het bewijs van. „Kijk, in die tijd telde het boekje 158 nummers, nu heb ben we al over de 700 num mers die geveild moeten worden", vertelt Afra Vester. Tientallen parochianen en bedrijven geven ieder jaar artikelen in de vorm van bol- lenpakketten, schapen, bloe men, planten, schilderijen, boeken, fraaie zelfvervaar digde artikelen, diners en al lerlei etenswaren in de vorm van worsten, gebak, kazen, paling en dergelijke. Kado- bonnen, waardebonnen voor rijlessen, een kappers- of au tobeurt zijn zo van die leuke aparte veilingkoopwaar. Kortom de meest uiteenlo pende voorwerpen zijn op de Paveivo te vinden. Dit jaar wordt de veiling ko mende vrijdag gehouden. In het parochiehuis staan de ruim 700 artikelen tentoon gesteld. Vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 uur bestaat de gelegenheid om de artikelen en te winnen prijzen te be zichtigen. De veiling staat onder leiding van de gebroe ders Augustinus van het A.B.M. In- en Verkoopburo uit Lisse. Notaris B.J. van Leeuwen uit Noordwijker- hout zal bij het gebeuren aanwezig zijn. In de loop der jaren heeft de Paveivo altijd heel wat geld opgebracht. Vorig jaar was de opbrengst 72.000 gulden. Volgens Henk Broelman, penningmeester van het Pa rochiebestuur van de Bartho- lomeuskerk, is er de afgelo pen jaren ook heel wat ge daan met het geld. „Toen de nieuwe pastoor kwam heb ben we de hele pastorie opge knapt, het uiterlijk van het parochiehuis heeft een fikse De Bartholomeuskerk in Voorhout. Met het geld van de parochieveiling kan de klokkenstoel opgeknapt worden. opknapbeurt ondergaan, aan de verwarming hebben we het een en ander kunnen dokteren zodat we er met 2500 vanaf kwamen, maar de ketel moet nodig worden vervangen en die onkosten post krijgen we dus ook 'n keer". „Rondom de kerk moet het er ook netjes uit blijven zien. Een nieuwe grintlaag kost al een paar duizend gulden en zo ga je maar door. Kortgele den hebben we 60 nieuwe stoelen aan moeten schaffen voor de koorleden. Men wil de eerst goedkope klapstoe- len nemen, maar ik zei laten we nu een goede kuipstoel nemen die stapelbaar is dan kun je die bij allerlei gele genheden gebruiken en die gaan ook een flink aantal ja ren mee". Henk Broelman over het verlanglijstje van het paro chiebestuur: „De klokken stoel moet nodig vernieuwd worden. Het hele ophangme- chanisme is door de zeewind en de tand des tijds aangetast, verroest en moet dus vervan gen worden. Dat gaat zo'n 20.000 gulden kosten. De bouwkundige van het Bis dom heeft een aantal jaren geleden al aangegeven dat het klokkenhuis vrij slecht was. Toen kon het nog een keertje geschilderd worden maar nu is het dan echt zo ver dat het aan totale ver nieuwing toe is. Het eerste bericht was dat de klokken naar beneden zouden moe ten. Dat zou een dure klus worden. Later hebben we een andere aannemer gevon den die op dit gebied al actief is geweest in andere kerken en die heeft er iets anders op gevonden, namelijk de klok ken ophijsen, dus nog hoger. Dat is aanzienlijk goedkoper dan de eerste oplossing maar toch praten we wel over 20.000 gulden. Wat de eerste oplossing kostte vraag je, die zou beduidend hoger zijn ko men te liggen". „Dan", zo gaat de penning meester verder, „ligt het in de bedoeling om in de loop van het jaar de Mariakapel af te schermen met een glazen wand. Via de zijdeur kan men dan toch in de kerk als men daar behoefte aan heeft. Maar voor „niet-goed-willen- den" blijft de rest van het kerkinterieur dus in ieder geval onbereikbaar. Ook is er gebrek aan vergaderruimte. De „Roef" is doordeweeks ie dere avond bezet. Nu willen we de garage van de pastoor verbouwen en dat als verga derruimte houden, want dat is dringend nodig", aldus Broelman. ËIMUIDEN CDA- ethouder J. Den Haan is f. de gemeenteraad van eimuiden gestapt. Burge- eester Boelen las gister- 'ond tijdens de raadsver- Itfering een verklaring »n de heer Den Haan jor, waarin deze stelt ft vruchtbare samen- wking met de andere Wijen niet meer te zien ten. De heer Den Haan is door de vorming van een college van VVD en Leimuiden 2000 uit de boot gevallen. Hij heeft tevens een open brief aan VVD-wethouder Van Dam geschreven, waarin hij zijn teleurstelling uit over de gang van zaken rond de collegevorming in Leimuiden. „Uit de vele reacties, ook van VVD-zijde, blijkt dat ik on menselijk ben behandeld", zo stelt hij in de brief. „Het kan verkeren. De „D" in VVD be tekent kennelijk dat een partij met bijna de helft van het aan tal stemmen geen deel mag of kan uitmaken van het college. Door deze gang van zaken heb ik het vertrouwen in sommige personen verloren". ïn Leimuiden zal de nieuwe VVD/Leimuiden 2000-coalitie met de kleinst mogelijke meerderheid regeren. De twee partijen hebben gezamenlijk zes zetels, het CDA heeft er vijf. Wethouder Den Haan moet zijn collegezetel vrijma ken ten behoeve van me vrouw Van Puffelen van Lei muiden 2000. „De VVD is ze ker vergeten dat toen wij ze ven zetels haalden en de VVD slechts twee wij hen een wet houderszetel aanboden", stelt wethouder Den Haan. De heer Den Haan verbaast zich over de ommezwaai die zijn collega Van Dam in een jaar heeft ge maakt. „Ooit schreef U in een brief aan de heer Spoor, de voorzitter van uw fractie dat U zich geneerde voor de con tacten tussen VVD en Leimui den 2000. U sprak van achter baks, huichelachtig gedoe, dat onverteerbaar was. Bedanken als wethouder leek U de beste oplossing. Hoe is het mogelijk dat U binnen een jaar zo heel anders denkt en doet. Er was een periode onder burgemees ter Van der Kroft dat U Uw toekomstige collega-wethouder (mevrouw van Puffelen) niet eens een hand wou geven". Wethouder Den Haan heeft geen goed woord over voor Leimuiden 2000, een partij die, zo stelt hij, de fatsoensnormen herhaaldelijk heeft overschre den. „Leimuiden 2000 is er, zo wel in commissies als in raad, alleen op uit om het college een loer te draaien", aldus Den Haan in de open brief. ,De macht van het getal regeert in Nieuwveen" NIEUWVEEN De heer G. Pulleman (CDA) wordt de tweede CDA-wethouder in Nieuwveen. Pas op het laatste moment, tij dens de raadsvergadering gisteravond, schoof het CDA deze kandidaat naar voren. Gemeentebelangen, de enige andere par tij in de gemeenteraad in Nieuwveen spuide gisteravond zoals verwacht mocht worden weer haar ongenoegen over het feit dat deze partij buiten het college wordt gehouden. „De macht van het getal regeert in Nieuwveen", stelde fractie-voorzitter me vrouw Amelunxen-Vonk van Gemeentebelangen. Het CDA is met zeven zetels oppermachtig in de gemeenteraad van Nieuw veen. Gemeentebelangen heeft vier zetels. „Gemeentebelangen kent ook grenzen als het om tolerantie gaat", stelde mevrouw Amelunxen, daarmee aangevend dat de partij niet bereid is tot een prettige samenwerking met het CDA. Dat bleek al gelijk uit de benoeming van leden in de commissies. Gemeentebelangen diende daarvoor aparte voorstellen in, die vanzelfsprekend alle maal door het CDA werden verworpen, maar de samenstelling van de commissies nam daardoor toch nog een uur in beslag. Derde wethouder in Rijnsburg RIJNSBURG De gemeenteraad van Rijnsburg heeft gister avond-met 10 tegen 5 stemmen besloten om de provincie een derde wethouder te vragen. CDA en VVD hielden vast aan een uitbreiding van het Rijnburgse college ondanks fel verzet van PvdA, RPF en GPV. Burgemeester Jonkman, die in een brief aan commissaris van de koningin S. Patijn had gevraagd om een derde wethouder kreeg er ook stevig van langs van de oppositie. Het afgelopen jaar draaide het Rijnburgse college met de heer K. Brul (VVD) als tijdelijk wethouder, en verder twee CDA-wet- houders. De twee partijen voelden er veel voor deze samenstel ling definitief te maken. Mevrouw De Haas (PvdA) benadrukte dat de socialisten als enige partij bij de gemeenteraadsverkiezin gen een zetel hebben gewonnen en daarmee de tweede partij zijn geworden. CDA en VVD zijn volgens haar teruggekomen op hun belofte om na de verkiezingen te overleggen over een af spiegelingscollege. „De opstelling van CDA en VVD is unfair, ondemocratisch en beledigend en neigt naar kiezersbedrog. Rijnsburg heeft met een inwonertal van 12.000 genoeg aan twee wethouders", stelde zij. Zij verklaarde verder zich in de burge meester vergist te hebben. Burgemeester Jonkman vond in een eerder stadium een derde wethouder niet noodzakelijk. Hij noemde dat een politieke keuze van de partijen. Wel schreef hij op persoonlijke titel een brief aan de provincie waarin hij aan drong op een derde wethouder. Volgens de PvdA is in de begro ting van Rijnsburg geen rekening gehouden met een derde wet houder. „Rijnsburg verkeert in financiële nood en kan geen 132.000 gulden in vier jaar tijd missen voor een derde wethou der", aldus mevrouw De Haas. De gereformeerde partijen stel den zich bij uitzondering achter de PvdA op. Zij verweten het CDA een arrogante houding en vonden twee wethouders even eens voldoende. De gemeenteraad koos gisteravond W. Glasbergen (CDA) una niem tot wethouder. C. Vianen (CDA) werd wethouder met 10 tegen 5 stemmen. De provincie zal over enkele maanden moeten uitmaken of de heer Brul, die nu geen tijdelijk wethouder meer is, als vaste wethouder kan terugkeren in het college.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15