U houdt SomcMit Nieuw college weet geen vertrouwen te winnen Leidse politiek frustreert Goekoop STAD OMGEVING CBB biedt werklozen tweede kans - ms GeidócSoiwcvnt EMILIE KNAPPERT ZEGT 36 LEERKRACHTEN ONTSLAG AAN OPPOSITIE: JAMMERLIJKE VERTONING 0 et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). WOENSDAG 30 APRIL 1986 PAGINA 13 bn der Nat nieuwe actievoorzitter VVD jjDEN M van der Nat is tot voorzit- fgekozen van de VVD-fractie in de ge- lenteraad. Voormalig fractievoorzitter fBakker is zijn plaatsvervanger gewor- L. Hij heeft onlangs een nieuwe baan (vaard en zag daarom af van het voor- Jersehap dat hij het afgelopen jaar be- ledde Overigens werd gisteravond dui- |j]k dat zowel Van der Nat als Bakker [ididaat waren voor de functie van Lede VVD-wethouder naast F. Kuiiers. ugens een zegsman binnen de VVD- ,ie stond de positie van wethouder J. ter discussie omdat men de kritiek [haar beleid beu was. Bakker trok zich [iter terug in verband met zijn nieuwe bn. Van der Nat heeft zich op vrijwilli- fbasis terug getrokken. Lintjesregen Geheel volgens de traditie daalde de Lintjesregen gis teren weer over Nederland neer. Behalve bekende Ne derlanders als Hein Ver geer en Rob Houwer kreeg ook een groot aantal min der bekende Nederlanders de versierselen opgespeld. In de meeste gevallen ge beurde dat in de gemeen tehuizen en werden de on derscheidingen door de burgemeester uitgereikt. In Leiden reikte burgemees ter C. Goekoop gisteren in de Burgerzaal van het Stadhuis de diverse ko ninklijke onderscheidingen uit. De Ia Mar moet PSP uitleg geven LEIDEN De nieu we wethouder H. de la Mar (Links Lei den) moet verant woording afleggen tegenover het hoofd bestuur van zijn par tij, de PSP. Het be stuur wil uitleg over zijn deelname aan het college met PvdA en VVD. Het gesprek tussen De la Mar en het bestuur heeft eind van de week plaats. LEIDEN Het bestuur van de Emilie Knappert scholenge meenschap heeft 36 leerkrach ten ontslag aangezegd. Men is tot dit besluit gekomen omdat er grote onzekerheid bestaat of de 36 agogen kunnen worden opgenomen in het zogenaamde sociaal plan. Zo'n plan houdt in dat boventallige leerkrach ten op de loonlijst van de school blijven staan. Op de school is onrust ontstaan over de ontslagen. Directeur B. van Delft zegt echter dat deze voor de betrokkenen niet als een verrassing komen. „Het is ze ker geen donderslag bij helde re hemel". Een en ander is het gevolg van de herstructurering van het middelbaar beroepsonderwijs, die per 1 augustus 1984 onder meer leidde tot het MDGO: middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorg onderwijs. Er waren vele fusies en uit één daarvan onstond de Emilie Knappert. Een van de fusie- partners was de LOK, een school voor middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs (MSPO). Het MSPO (dat op leidde voor onder meer het buurt- en clubhuiswerk) moest de helft van zijn faciliteiten inleveren en dat betekende voor de LOK dat er 50 van de LEIDEN De zeven wet houders van PvdA, VVD en Links Leiden genieten voor alsnog geen enkel vertrou wen van de oppositie. Niet alleen bleek gisteravond ook weer het wantrouwen tussen de VVD en Links Leiden, maar tevens de wijze waarop de zevende wethouder gefi nancierd wordt, werd fel ge hekeld. „De animo om dit college te bestrijden is alleen maar toegenomen", ver woordde D66 de algehele weerstand van de niet-colle- gepartijen. De zeven wethou ders werden benoemd met blanco-stemmen van de op positie. Het was vooral de wijze waarop PvdA-wethouder D. Tesselaar weigerde verant woording af te leggen over de zevende wethouder, die de oppositie in het verkeerde keelgat schoot. Tesselaar kondigde aan dat de twee ton die deze wethouder per jaar gaat kosten door interne be zuinigingen zal worden opge bracht. Welke bezuinigings maatregelen hij op het oog had, bleef volstrekt onduide lijk. De beide coalitiegenoten namen met dit antwoord ge noegen, maar het bracht CDA-fractievoorzitter J. Wa lenkamp tot uitspraken als „een walgelijk voorstel" en „een puur schandalige zaak". Een voorstel van de oppositie om de zevende wethouder te financieren uit arbeidstijd verkorting voor de overige wethouders, werd door de collegepartijen afgewezen. VVD-leider F. Kuijers verde digde de komst van de ze vende wethouder door te stellen, dat de reeds aanwezi ge zes wethouders het meer dan druk hadden. Maar Tes selaar verklaarde dat het col lege niet tot stand had kun nen komen, als de VVD geen twee wethouders had gekre gen. De oppositie deed de ze vende wethouder af met de constatering dat het „een puur partijpolitiek belang Tesselaar sprak gisteravond over een coalitie die het be leid van het vorige college zou doorzetten. „Waar nodig gaat er een fris briesje over heen om de stofnesten weg te blazen", verwees Tesselaar naar de aanwezigheid van Links Leiden. Hoekema was minder optimistisch. Hij ver wachtte dat „de conflictstof zich de komende tijd zal op stapelen". Van enig collegiaal bestuur in het college was volgens Hoekema vooralsnog geen sprake. Links Leiden-fractievoorzit- ter R. van Lint onderschreef deze stelling met zijn aanval op VVD-wethouder J. Fase: „De PvdA heeft in de loop van de onderhandelingen de eis van kwaliteit van de wet houders laten vallen", zei hij terwijl hij bovendien vast stelde dat „door sommige wethouders de afgelopen vier jaar geen beleid is gemaakt". B. Stöxen van nieuwkomer Leiden Weer Gezellig liet het allemaal laatdunkend over zich heen gaan. „Het zou on juist zijn om te stellen dat er allemaal niets van deugt. Met name het voorgestelde beleid ten aanzien van de honde- poep is mij uit het hart gegre pen", relativeerde hij elke discussie waarvan de afloop tevoren reeds bekend was. 100 leerkrachten boventallig werden. Tevens verloor de LOK zijn exclusieve karakter, zodat het aanbod van leerlin gen kleiner werd. Daarbij zit ten de agogische vakken in de verdrukking en moeten er volgens directeur Van Delft veel agogen afvloeien. Om de klap enigszins op te vangen, werd door het minis terie een sociaal plan opge steld. Dit werd per 1 augustus 1984 ingesteld voor een perio de van twee jaar. Het zou mo gelijk worden verlengd met één jaar. Op de Emilie Knap pert werden per 1 augustus 1984 15 leraren boventallig en deze verdwenen in het sociaal plan. Het merendeel van deze 15 heeft overigens ander werk gevonden. Met de wetenschap dat per 1 augustus 1986 36 leerkrachten boventallig zou den worden, informeerde di recteur Van Delft in december 1985 bij het ministerie van on derwijs of deze 36 in het soci aal plan zouden worden opge nomen. Volgens de directeur kreeg hij hierop herhaaldelijk een positief antwoord; het so ciaal plan zou met één jaar worden verlengd. Dit zou wor den bevestigd in een brief. Die is er nog steeds niet, zodat nie mand weet wat er aan de hand is. „Daarom heeft het bestuur moeten beslissen ontslag aan te zeggen", aldus de directeur. Hij zegt dat er onrust is, omdat de 36 dachten minstens één jaar van het sociaal plan te kunnen profiteren. Ondanks deze 36 ontslagen gaat het de Emilie Knappert voor de wind. De school (met momenteel 1400 leerlingen) groeit, nam inmiddels 25 extra leerkrachten aan en zal er dit jaar weer tien aanstellen. Vol gens Van Delft is de belang stelling voor de opleidingen voor uiterlijke verzorging, da mes- en herenkappers, verzor gingsassistenten en assistentie in de gezondheidszorg zeer groot. LEIDEN In opmerkelijk openhartige bewoordingen uit te burgemeester Goekoop gis teravond zijn kritiek op de manier waarop de meerder heid van de Leidse gemeente raad omspringt met de burge meester. Goekoop stak niet onder stoelen of banken dat zo gauw hij een andere geschikte functie heeft gevonden, hij zal aftreden. „Ik voel me zakelijk gefrustreerd", aldus Goekoop. Over die eventuele andere functie zei hij dat hij het ambt van „staatssecretaris zeker niet uitsluit". „Mijn ambities gaan uit naar een bestuurlijke func tie bij de overheid of het bedrijfsleven, maar dan wel eèn bestuurlijke functie met inhoud". De VVD-burgemees- ter liet al eerder doorscheme ren dat hij ambities in de rich ting van de landelijke politiek heeft. Goekoop werd in 1980 burge meester in Leiden. Ook toen had de PvdA als grootste partij in Leiden al vastgelegd, dat de burgemeester zich alleen met zijn wettelijke taken (politie, brandweer en representatie) zou mogen bezighouden. In 1982 werd dat opnieuw vastge legd in het collegeprogramma en nu weer. De PvdA (maar ook Links Leiden) is van me ning dat een burgemeester niet meer mag doen, omdat het een benoemde functionaris betreft die geen politieke ver antwoording hoeft af te leggen aan de gemeenteraad. Goe koop ontkent dat. Volgens hem zijn er voldoende moge lijkheden om een burgemees ter duidelijk te maken, dat hij het niet goed doet. Volgens Goekoop is de ge dachte van de PvdA achter haald. „Dat past niet meer bin nen het huidige tijdsgewricht. Overal in het land zie je dat burgemeesters meer taken krijgen. Ik benijd wat dat be treft bijvoorbeeld burgemees ter Van Thijn van Amster dam", aldus Goekoop. Zijn portefeuille zou uitgebreid kunnen worden met onder werpen die politiek minder controversieel zijn „zoals voor lichting, bestuurlijk en juridi sche aangelegenheden en de promotie van Leiden". Dat laatste slaat vooral op het het werven van bedrijven". Hij zei verder dat het hem bui tengewoon onaangenaam ge troffen had, dat hij volledig buiten de college-onderhande lingen was gehouden. „Zelfs over mijn eigen portefeuille is niet gepraat", aldus de burge meester. Hij zei dan ook met betrekking tot zijn eigen por tefeuille niet van plan te zijn „zo maar te slikken of te stik ken". Goekoop had ook veel krik- tiek op de benoeming van een zevende wethouder. De werk druk van het zittende college zou dat niet noodzakelijk ma ken. Verder zou het een be lemmering kunnen zijn van de aanvaarding door burgers en ambtenaren van eventuele nieuwe bezuinigingen. Goe koop vroeg zich tevens af of Leiden door het aanstellen van een zevende wethouder nog wel de extra financiële steun van het rijk krijgt, waar de stad al jaren recht op heeft. PvdA-voorman D. Tesselaar zei gisteravond in een reactie op de woorden van Goekoop „dat de burgemeester uiter aard het recht heeft op die mening. Net zoals wij het recht hebben de taken van de burgemeester te beperken tot zijn wettelijke". :entrum voor beroepsoriëntatie en Beroepsoefening in september open Celstraf en tbr geëist voor verkrachting onder hypnose ALKMAAR Voor tenmin ste twee verkrachtingen onder „hypnose" eiste de officier van justitie bij de Alkmaarse recht bank gisteren vier maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf en voorwaardelijke tbr tegen de 53-jarige J. P. uit Beemster. P. zou zijn slechtof- fers met een geneesmiddel in weerloze, min of meer hypnotische toestand hebben gebracht. P. was bedrijfsleider van een sexboerderij en zocht vrouwe lijk gezelschap via contactad vertenties. Een moeder en dochter ontsnapten weliswaar aan zijn „massage-behandelin gen", maar belandden na gast vrije kopjes koffie in ver dwaasde toestand met hun auto in een sloot. Gouden huwelijk 'Het echtpaar Dubbeldeman uit Leiden is gisteren vijftig jaar igetrouwd. De 78-jarige meneer Dubbeldeman en de 72-jari- ge mevrouw Dubbeldeman-Strijk herdachten het gouden (huwelijk met een eucharistieviering in de Sint Antoniskerk aan de Boshuizerlaan. Gelegenheid tot feliciteren was er iaan het einde van de middag tussen zeven en acht uur in 'het Bowling Restaurant van Hans Menken. De negen kinde ren van het echtpaar Dubbeldeman, drie dochters en zes izonen, hadden vader en moeder een groots feest aangebo den, dat na afloop van de receptie begon en waarvoor de hele familie, kennissen en vrienden waren uitgenodigd. Het lechtpaar heeft altijd in Leiden gewoond. De eerste woning, [die zij beiden betrokken stond aan de Timorstraat. Daarna verhuisden zij naar de Anna Palownastraat en toen het ge zin te groot werd kregen ze een huis aan de Hoflaan. Sinds 'de kinderen de deur uit zijn, woont het echtpaar aan de 5 Meilaan. Terwijl mevrouw Dubbeldeman de negen kinderen grootbracht, werkte meneer Dubbeldeman als ketelman bij de Nederlandse Electro Maatschappij. Hier werkte hij bijna veertig jaar. jEIDEN „Stel dat ie- nand lasser wil worden. )p het Centrum voor leroepsoriëntatie en Be- oepsoefening bekijken ve dan of die persoon laarvoor geschikt is. Zo dan geven we hem al en soort voorbereidende ursus. Na afronding garvan gaan we na of er 'werk is voor de cursist of lat de cursist nog een Vervolgopleiding kan algen. Bijvoorbeeld bij et Centrum Vakoplei ding Volwassenen. Het BB biedt eigenlijk een weede kans aan Neder- anders die de boot heb- >en gemist", aldus me- jrouw M.G.P. Hustinx, le directrice van het -eidse CBB. let Leidse centrum gaat met tigang-van 1 september 1986 (Taaien. De taak van het s om werklozen een be- ere positie op de arbeids markt te bezorgen. Het ar- •eidsbureau verwijst werklo- en naar het centrum. De j ursist bekijkt eerst welk be- öep voor hem geschikt is („beroepsoriëntatie") en daarna of hij een aantal ba sisvaardigheden onder de knie kan krijgen („beroep soefening). Het CBB bereidt de cursist dan voor op een opleiding in dat vakgebied. Het verzorgen van talencur sussen is een tweede taak van het CBB. Buitenlanders kunnen in het gebouw op het terrein van Cronestein aan de overzijde van de Kanaal- weg taalonderricht krijgen dat speciaal is afgestemd op een beroep. Mevrouw Hus tinx: „Een aantal buitenlan ders heeft in hun land al een goede opleiding genoten. Ze hebben dan soms moeite met de taal in hun vakgebied. Een bekend verhaal is dat een buitenlander door z'n baas werd weggestuurd om een „waterpas" te halen. De man ging vervolgens naar het waterleidingbedrijf". Een talenpracticum maakt dan ook deel uit van het ge bouw waarvoor op 16 april de eerste paal werd geslagen. Het centrum, zal ook be schikken over leslokalen voor metaal- en houtbewer king en enige theorielokalen. Het CBB heeft tevens schrijf machines, personal compu ters en een ziekenhuisbed met oefenpop aangeschaft. De totale waarde van de ap paratuur is ongeveer een half miljoen, terwijl het gebouw bijna twee miljoen gaat kos ten. Dit bedrag wordt opge bracht door het ministerie van Sociale Zaken. Het kenmerkende van het CBB is dat de werkzoekende elk moment van het jaar aan een cursus kan beginnen. Zo'n cursus zal ongeveer een jaar duren. Mevrouw Hus tinx: „De leerling draait een programma van 36 uur. Onze organisatie is afgestemd op 50 leerlingen. Daarvoor zijn veertien leerkrachten be schikbaar. Het CBB zal voor kinderopvang zorgen en be taalt ook de reiskosten van de cursist". Niet iedere werkloze komt voor een gratis opleiding bij het CBB in aanmerking. Hustinx: „Mensen met een te hoge vooropleiding verwijzen we door. Die kunnen zich tot bepaalde opleidingsinstituten wenden. We willen geen con currenten zijn van andere onderwijsinstellingen. Ook diegenen met een te lage be gaafdheid om een opleiding te volgen, kunnen bij ons niet terecht". Het CBB »bekijkt van geval tot geval of men in aanmer king komt voor toelating in samenspraak met het ar beidsbureau, aldus de direc trice. Het Leidse centrum is het 24e CBB in Nederland. Het Leidse arbeidsbureau was al enige jaren lang bezig het mi nisterie te bewegen een cen trum in deze regio te vesti gen. Dat het CBB er uitein delijk gekomen is, is voor een belangrijk gedeelte te danken aan een verspreking van staatssecretaris A. Kappeyne van de Coppello tijdens de De directrice van het Cen trum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening mevrouw M.G.P. Hustinx: „Het CBB zorgt ook voor kinderopvang en betaalt de reiskosten van de cursist". opening van het arbeidsbu reau in Lisse. Mevrouw Hus tinx: „De staatssecretaris zei toen, waarschijnlijk op gezag van een ambtenaar, dat de volgende CBB in Leiden zou komen. Dat was eigenlijk een verspreking. Maar wel eentje van een paar miljoen".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13