Schapers ronde verder in Ede Nederland verliest s tweede cricketduel Overdrijving schaadt „Droom van De Appel Versplintering en onvrede binnen de galeriewereld Forse verhoging verzekeringspremie stuit op bezwaren van voetbalclubs SPORT/KUNST CckbcSou^mit DINSDAG 29 APRIL 1986PAGIN] EDE De vaderlandse inbreng bij het met liefst 350.000 dollar gedoteerde invitatietennistoernooi te Ede is gisteren op de eer ste dag gehalveerd. Mi- chiel Schapers won, zij het moeizaam van de Engels man Jeremy Bates: 6-1, 4- 6, 6-3. Jan-Willem Lodder bleek nog lang niet rijp genoeg voor een tegen stander van het kaliber Scott Davis. De Ameri kaan had slechts 52 minu ten nodig om met 6-0, 6-2 te zegevieren. Michiel Schapers biechtte bij de eerder door hemzelf ver richte loting al op dat hij aller minst gelukkig was met Bates. Die vrees bleek gerechtigd, want hoewel tussen beide spe lers een gat van 40 plaatsen op de ATP-ranglijst bestaat (Schapers 66. Bates 106), had de 1,99 meter lange Rotter dammer volop moeite met de onverzettelijke Brit. Schapers begon weliswaar met bravoure met een gemakkelijke zege in de eerste set (6-1), maar in de tweede ging de winst naar Ba tes en leek Schapers te wanke len (6-4). Deze herstelde zich evenwel juist op tijd en plaat ste zich via 6-3 alsnog voor de volgende ronde. Daarin om- tmoet de Nederlander, vorige week eveneens op gravel al snel geëlimineerd in Monte Carlo, de sterke Tsjechoslo- waak Miloslav Mecir. Mecir is op het Tesqua-complex achter zijn landgenoot Ivan Lendl en de Zweed Stafan Edberg als derde geplaatst. Terdege De laatste confrontatie met Mecir herinnerde Schapers zich nog terdege. „Zo'n ander halve maand geleden in Brus sel, toen heb ik dik van hem verloren", aldus de Rotter dammer, die de organisatie van het prestigieuze evene ment in de Veluwse plaats alle lof toezwaaide. „Alleen is de baan wat zacht, maar daar valt best' mee te leven. Iemand met enig initiatief wordt in Neder land al gauw met de nodige scepsis benadert", aldus Scha pers. daarmee doelend op or ganisator Gies Pluim, die met heel veel geld enkele aanspre kende vedetten naar Ede lok- t(e). „Onder het publiek en ook onder de spelers hoor ik voorlopig alleen maar enthou siaste geluiden", beklemtoonde Schapers nogmaals. Jan-Willem Lodder hoefde zich gistermiddag al niet meer druk te maken over zijn winstkansen in de tweede ron de. De 18-jarige speler uit Uit hoorn won afgelopen winter het nationale Satelliet-circuit, maar de Amerikaan Scott Da- vis (nummer 42 van de we reldranglijst) bleek een fikse maat te groot: 6-0, 6-2. „Ik kon geen moment in mijn eigen spelletje komen", aldus een ontnuchterde Lodder, die hoopt binnenkort in het Ne derlands Davis Cupteam voor de strijd met Saoedi-Arabië (in Valkenswaard) te worden op genomen. „Ik was vooraf nog al erg nerveus en sloeg aan vankelijk geen enkele bal raak. Ik moet zaterdag in München zijn voor mijn vol gende toernooi. En ga nu maar eens wat rondkijken hier. Een beetje de andere spelers leren kennen misschien. Naar hun wedstrijden en trainingen kij ken, daar ste^k ik misschien nog wel wat van op". DICK KIERS Michiel Schapers versloeg de Brit Bates. WASSENAAR Wereld kampioen India heeft ook de tweede wedstrijd tegen het Nederlands cricketelf tal in een overwinning omgezet, maar ditmaal ondervonden de Aziaten opvallend veel tegen stand. Oranje verloor op eervolle wijze met slechts 26 runs verschil. Steven Lubbers leverde aan bat een topprestatie. Hij sloeg de bal onder meer drie keer voor een zes het veld uit. Lubbers sneuvelde op een totaal van 51. Met zijn partner Elferink, die er 25 maakte, zorgde Lubbers voor de meeste opwinding bij het talrijke publiek in Wassenaar. Nadat Lubbers was uitgegaan, werd de kans op een Neder landse zege steeds kleiner. In de slotfase zorgden Entrop en Schoonheim - beiden bleven ongeslagen met scores van 27 en 33 waaronder in totaal zes vieren en drie zessen van Schoonheim - voor een fraai sluitstuk. Op een eindscore van 187 voor 8 werd de laatste bal van de wedstrijd gebowld. De Indiërs, zonder de grote ster Gavaska, hadden tevoren een totaal bereikt van 213 voor 9. De Nederlanders speelden een goede wedstrijd en gaven hun tegenstanders met scherp veldwerk geen run cadeau. Patil, met 57 runs topscorer, had ruim drie uur aan de wic kets gestaan, alvorens hij door Gomes fraai werd uitgevan- gen. Ook Schoonheim en Elfe rink onderscheidden zich met lla knappe vangballen. De Net landse bowlers Van Wqe Huib Visee, Elferink en 1 vre maakten elk twee F batsmen uit. De volledige score is: I India: 213 voor 9, Srikanlge Prabhakar 4, Azarddin IC til 57, Vengasrkar 31, A|e nath 2, Shastri 15, Paig Binny 33, Shrma 9 not op Singh 0 not out. Bowlingcijfers Nederland*- Weelde 2 voor 34, H. Vi^ voor 37, Elferink 2 Lefebvre 2 voor 41. Nederland: 187 voor 8, son 13, Lifmann 17, Lui 51, Gomes 2, Elferink 25f febvre 3, Entrop 27, D. Vi H. Visee 0, Schoonheim 3| out. Bowlingcijfers India: Shar voor 22, Singh 2 voor 27,L 1 voor 26, Binny 1 voor f Shastri 1 voor 34. 1 Districtstitel voor zaalvoetbalsters van HS-Texas/DHB DORDRECHT Het dames zaalvoetbalteam van HS- Texas/DHB heeft gisteravond in Dordrecht voor de vijfde maal de districtsbeker West II veroverd. Mede dank zij tops- coorster Helma Dirksen won nen de Haagse voetbalsters alle drie de wedstrijden in de finalepoule. Van de Pool (Gou da) werd de grootste nederlaag toegebracht (7-0), Jipi's Leiden ging met 5-1 ten onder en ook het Rotterdamse HOV kon het tegen HS-Texas/DHB niet bol werken: 4-1. De Haagse spelers komen door het behalen van de districtstitel uit voor lands kampioenschap. Dorgelo leider Ruban Granitietjj DINAN De Nederig wielrenner Henk DojtC heeft in de derde etappfS leiding van de open rond^ ban Granitier Breton bi den. De Fransman Jean-1 Conan won de 177 kiloii^ lange rit van Plumelec A Dinan. Dorgelo heeft in dB gemene rangschikking g voorsprong van 38 sec» op de Fransman Denis PeL. ALPHEN AAN DEN RIJN De in de KNVB Afdeling Lei den verzamelde voetbalvere nigingen lijken vooralsnog niet bereid akkoord te gaan met een forse verhoging van de premie van de verzekering die jaarlijks (verplicht) voor elk spelend lid wordt afgeslo ten. De behandeling van dit onderwerp werd gisteravond tijdens de voorjaarsvergade ring van de Afdeling Leiden in ieder geval op voorstel van UVS-voorzitter Bart van Leeuwen uitgesteld. Het voor stel van verzekeraar Stibbe zal de komende weken door de clubbesturen worden bezien, waarna de kwestie via een door het afdelingsbestuur toe te zenden vragen-formulier voor 20 mei schriftelijk zal worden afgehandeld. De kans dat de premieverho ging daadwerkelijk een feit zal worden, is niet bijzonder groot. Daarvoor lijken de verhogin- fen (senioren van fl. 2,55 naar 1. 3,80; junioren van fl. 1,25 naar fl. 1,80 en pupillen van fl. 0,63 naar fl. 0,80) wat al te fors. Namens de KNVB Afdeling Leiden houdt Albert Klunder zich mede bezig met „Stimule ring Voetbal Deelname". Klunder verklaarde gister avond dat Leiden zich voorna melijk op het jeugdvoetbal wenst te richten. Om die jeugd te bereiken zijn door „Zeist" onder meer twee videofilms gerealiseerd, waarmee de sti mulerende commissie de ko mende twee seizoenen de regio zal ingaan. Een initiatief waar Rijnsburg- se Boys voorzitter Piet van Eg- mond wat later zijdelings aan refereerde toen hij stelde dat de lagere jeugdelftallen te vaak en te lang stilstaan. Zou het geen idee zijn iemand op het bondsbureau in de Leider- dorpse Bloemerd te belasten met de opdracht „vrije" teams voor vriendschappelijke wed strijden aan elkaar te koppe len, zo vroeg Van Egmond zich af. „Want een jongetje dat een maand lang niet hoeft te voetballen, stopt er gewoon mee. Of meneer Klunder nu met z'n videospelletjes langs komt of niet". Een suggestie waarop Van Egmond gister avond in de Alphense „De Bron" geen concreet antwoord kreeg. Wel zegde afdelings voorzitter Jan Persoon toe de mogelijkheden te willen on derzoeken die er zijn om de gaten in het programma op te vullen. Persoon kwam gisteravond overigens ook nog even terug op het door hem op persoonlij ke titel genomen initiatief de structuur van de KNVB be treffende. Persoon vindt de huidige structuur verwarrend en niet goed werkbaar en meent dat de bond zeer gebaat zou zijn bij meer duidelijkheid. Na een eerste, heftige reactie, is deze zaak nu volgens Persoon in wat rustiger vaarwater terecht gekomen. „Begin mei heeft een delegatie van afdelingsvoorzitters een afspraak met het bestuur ama teurvoetbal. In dat gesprek zullen wij opnieuw benadruk ken dat duidelijkheid en her kenbaarheid binnen de KNVB centraal zullen moeten staan". Persoon heeft overigens goede hoop dat zijn initiatief te ko men tot een eenvoudiger structuur kans van slagen heeft „Ik heb in ieder geval in alle geledingen van de bond geluiden van instemming mo gen begroeten". Instemmende geluiden die dan zeker niet afkomstig zullen zijn geweest van Leids afge vaardigde Dick van der Maal. Het oud bestuurslid van UVS liet tijdens de algemene leden vergadering duidelijk merken niet direct de grootste fan te zijn van de afdelingsvoorzitter, die heeft laten weten in zijn streven naar duidelijkheid juist geen rol te zien voor het instituut afgevaardigden. De pogingen van Van der Maal ten spijt, ging de vergadering in vrijwel alle zaken mee met de voorstellen van het afde lingsbestuur. Alleen de behandeling van de begroting leverde nog wat echt afwijkende standpunten op. En dan met name dat onder deel van de door penning meester Van Strien opgestelde begroting waarin het zaalvoet bal een rol speelde. De meer derheid van de aanwezige veldvoetbalverenigingen bleek eigenlijk niet bereid jaarlijks per lid een gulden extra over te maken ten bate van de zaal voetballers in de Leidse afde ling. Een financiële transactie die echter niet meer kon wor den teruggedraaid, aangezien diezelfde vergadering een jaar eerder akkoord was gegaan met de volledige integratie van zaal- en veldvoetbal. Een beslissing waardoor de begro ting van de veldvoetbalvereni gingen bijna automatisch met een post van 25.000 gulden werd verzwaard. Morrend gin gen de veldclubs uiteindelijk akkoord met het gegeven dat de zaalvoetbalpost personeels lasten niet meer door de in- doorsporters apart dient te worden gedragen. PINAKOTHEK KRIJGT WERK LIEBERMANN MüNCHEN De Neue Pinakothek in München heeft het uit 1884 stammende schilderij 'Münchner Biergarten' van Max Lie- bermann in bezit gekregen. Het werk heeft grote betekenis ge kregen door de vele voorstudies die de schilder ervan heeft ge maakt. Het doek is met 'Schusterwerkstatt' uit 1881 en 'Freis- tunde im Amsterdamer Waisenhaus' uit 1882 een hoofdwerk uit de tijd van Liebermann in München en daarmee een van de be langrijkste uit zijn hele oeuvre. De Beierse rijksmusea beschikken nu over zeven werken van de Duitse impressionist. Is dit seizoen dat van de Mid- zomernachtsdromen en moe ten wij daar een bedoeling achter zoeken? De van het stuk afgeleide voorstellingen van Baal en de Mannen van den Dam („Het Park" van Botho Strauss) even niet meegerekend waren of zijn er zeker vier te zien. Na de versies van Het Nationale Ballet, de Haagse Comedie en Theater an der Ruhr ging gisteravond die van De Ap pel in première. Niet in Scheveningen, omdat met de Haagse Comedie overeenge komen is dat de twee versies zo mogelijk niet gelijktijdig in Den Haag zouden spelen, maar in Carré, misschien wel een meer geschikte ambiance dan het eigen theater van De Appel. Regisseur Erik Vos schrijft in de inleiding van het pro grammaboek, dat de poging deze droom gestalte te geven in zekere zin onbeholpen is gebleven. Hij kwam tot het besef dat de Westerse traditie slechts over beperkte midde len beschikt om de klassie ken tot leven te brengen. Hoe zou ie de wisselende cy cli van de maan, van eb en vloed en alle omkeringen en verwisselingen in het stuk vorm moeten geven? Hoe beeld je de erotiek uit het stuk zowel grotesk als lyrisch uit? Vos speelde leentjebuur bij het Kabuki-theater uit Ja pan, bij de moderne dans en citeerde uit de eigen Appel stijl. Het liefdesspel op verschil lende niveaus, met een na kend huwelijk tussen The seus en Hippolyta en ver liefdheden van Hermia en Lysander, Demetrius en He lena, wordt door een spelletje van de bosgeesten Oberon en Titania aardig op gang ge bracht. Oberons dienaar Puck krijgt de beschikking over een tovermiddel, dat verliefd maakt. Hij strooit daar lustig mee rond en geeft Spoel de Wever, een hand werker uit een amateurthea tergroepje, een ezelskop. Als Titania ook het slachtoffer van Puck is geworden en de verkeerde mensen op elkaar verliefd worden, grijpt Obe ron in. Alles komt weer op zijn pootjes terecht. Op een kaal toneel trekt Puck een cirkel waarbinnen de handeling plaatsvindt. Het zwarte veld wordt gedurende het droomgedeelte met een witte ronde parachute be dekt. Meer decor is er niet. De adel en de geesten zijn aangekleed in witte pakken, het zouden Japanse pierrots kunnen zijn. De handwerk lieden zijn sjofel geklede mannetjes. De musicus Paul Koek heeft een bescheiden instrumentenbatterij op de vloer opgesteld. Er is duide- De Appel speelt „Een mid- zomernachtsdroom" van William Shakespaare, op batia van de vertaling van Cees Buddingh'. Regie: Erik Vos. Toneelbeeld en kos tuums: Tom Schenk. Met Eric Schneider, Christine Ewert, en o.a. Carol Linssen. Theater Carré, woensdag 24 april, vanaf 30 april in het Appeltheater, Schevenin- Christine Ewert en Eric Schneider in een scène ,uit „De Droom" van to neelgroep De Appel. lijk een keuze gemaakt voor het acteren en de regie. Jachtig Hoewel de scènes in tempo heel afwisselend zijn, blijkt vooral de vaart de concentra tie van het Japanse theater te missen. Zoals te doen gebrui kelijk bij De Appel breekt de hel pas goed los alS er gerend en geroLd mag worden en het lijkt soms of er een bom in de cirkel zal vallen als een scène wordt beëindigd, zo snel ren nen de spelers het toneel af. Het geeft de voorstelling iets jachtigs en haalt veel van de spanning op de rustige mo menten af. De choreografie als Helena, Hermia, Lysan der en Demetrius door het bos dwalen is bijzonder fraai. De muziek van Paul Koek die door de muziek in de klassieke Japanse film „De vrouw in het zand" geïnspi reerd zou kunnen zijn, is vaak heel beeldend, maar soms te overheersend. De Appel heeft zich weer eens niet kunnen beperken. De genoemde groteske en ly rische erotiek is kwantitatief zeker aanwezig. Het bekende Appelsausje geeft deze Mid- zomernachtsdroom veel ko mische momenten. Ja, Bul thuis en Greidanus, Van Kralingen en Schneider, Vo- tel en Wagter, Prager en Linssen spelen weer goed, maar niet anders dan in een ouderwetse Appelklucht. De invloed van Christine Ewert als een Titania met zeer veel karakter én erotiek is ver moedelijk niet sterk genoeg. Daarom - hoe leuk die trucjes ook los van elkaar zijn - vol doen een blaffende, loopse Helena (Will van Kralingen), een moppige tekst voor de werklieden („hij verpresen- teert de persoon van de maan"), een koprol van Grei danus of een worstelwed strijd tussen Sacha Bulthuis en Hugo Maerten niet. Daar om wordt het uitgerekte to neelstukje, „Pyramus en Thisbe", en het snieren van Henk Votel bij de aankondi ging ervan zo vervelend. Ze doen teveel af aan de werke lijk mooie scènes. Als Schnei der door Votel gedragen een deel van de cirkel rondt, geeft dat de fase van de maan prachtig aan. Het uit vouwen van het witte doek en het rustig betreden ervan door Oberon (Schneider) en Titania (Ewert) hetgeen leifl. tot een zinnelijke discuss^ over jaloezie, roept e«a sprookjesachtige en een heg menselijke sfeer op. De m^j nier waarop Ewert nadat Tg tania uit haar betovering gewekt van wulps in w^ gend verandert zou mooif. kunnen zijn, als ook daar nijm voor overdrijving gekozen iq „Een midzomërnachtsdroorT biedt veel verrassend moot heldere scènes. Toch looj het ondanks de hoge snelhelt niet altijd even vlot. Het idl. dat overacteren, koddig do^ en flauw bewerkte tekstfj deze Shakespeare recht doet is het mijne niet. Ik zou h|. ondanks alle acrobatiek bijf „veel geschreeuw en weiru wol" willen noemen. s PETER SNB De galeriebeurs in de Koopmansbeurs in Am- sterdan is achter de rug en het wachten is op de beurs in de RAI, van 4 t/ m 8 juni. Alsof dit niet voldoende is, komt er van 12 tot 14 september in de Sonesta-koepel in Amsterdam een derde beurs met de klinkende naam „New Dutch Art Fair". De versplintering binnen de galeriewereld is groter dan ooit, en dat terwijl een paar jaar ge leden eensgezind beslo ten werd om jaarlijks één grote galeriebeurs in de Nieuwe Kerk te Amster dam te houden. Onder enkele galeriehouders groeide de onvrede over het niveau van de beurs. Vooral op grond van gebrek aan kwaliteit trokken een aantal galeries zich terug. Galeries als Art Project en Van Krimpen uit Amsterdam kwamen samen met 18 colle ga's vorig jaar met een eigen beurs in de RAI. „Zou het niet mogelijk zijn een hoog waardige kunstmanifestatie in Amsterdam van de grond te tillen zonder inmenging van alle mogelijke belangen groepen, die kwaliteit in de weg staan en immer willen vergaderen?", zo schreef Van Krimpen vorig jaar. Twintig Nederlandse 'topgaleries' kwamen voor de beurs in aanmerking, zij nodigden een aantal galeries uit West- Duitsland uit en er werd een expositie samengesteld van aktuele kunst uit Duitsland en Nederland, waardoor het museale niveau van de KunstRai benadrukt werd. De galeriebeurs in de Nieuwe Kerk, en dit jaar in de Koop mansbeurs, werd ongemerkt op een tweede plan gezet. Klap Als klap op de vuurpijl ont ving de KunstRai enkele ton nen subsidie van WVC te^ ondersteuning van de exposi1 tie. Meedoen aan twee beur zen werd nagenoeg onmoge lijk en ook de Haagse galerie Nouvelles Images, die vorig jaar nog het werk van Ger Lataster in de Nieuwe Kerk bracht, koos dit jaar alleen voor de KunstRai. „We hebben altijd in de Nieuwe Kerk gestaan, maar de goede galeries verdwenen steeds meer en daarmee ver dween ook de kwaliteit. Ik voel me er niet meer thuis. Toen de KunstRai erbij kwam werd het duidelijk dat je met zo'n beurs gerichter publiek trekt", aldus Ton Be rends van Nouvelles Images, die dit jaar de beeldhouwer David v.d. Kop zal brengen. Op de vraag of hij iets voor één grote galeriebeurs voelt, antwoordt hij „alleen als het kwalitit heeft." Geen zin Pieter van Voorst van Beest, van de gelijknamige kunst handel en galerie in Den Haag waar momenteel een Breitner-tentoonstelling is, staat achter de gedachte van één beurs. Hij trok zich dit jaar terug uit de Koopmans beurs. „Ik heb geen zin meer in beurzen door het onderlin ge geharrewar. Alles en ie dereen moet aan een beurs mee kunnen doen. Iedere ga leriehouder staat voor zijn ei gen manier van werken en het publiek maakt zelf wel uit of iets kwaliteit heeft. Die onderlinge verdeeldheid is een typisch Nederlands ver schijnsel; de één kan de an der niet uitstaan en dan komt er een nieuwe beurs bij. Als er één beurs komt doe ik mee. Galeriehouders zouden veel meer moeten samenwer ken. Laatst had ik schilderij en van Joseph Cals en een paar klanten stuur je dan door haar Seasons Galleries omdat de schilderijen van Piet Warffemius in dezelfde sfeer liggen. Andersom ge beurde dat ook". Samenwerking John Hall van Seasons Galle ries, die wel op de Koop mansbeurs stond, deelt dit standpunt. Eén van de rede nen om het pand naast gale rie Artline aan de Toussaint- kade te betrekken was de on derlinge samenwerking en zaterdag 3 mei opent op het zelfde tijdstop hun beider ex positie. Hij benadrukt dat het voor buitenlanders zeer verwar rend is dat er in één land, in één plaats drie verschillende galeriebeurzen zijn. Zakelijk gezien is dit onhandig en veel buitenlandse collega's komen niet meer. Eén keer per jaar gaat men naar de beurs in Bazel, in Keulen of naar de FIAC in Parijs en daar zijn avantgarde galeries naast kunsthandel te vinden. Wie veel met zijn galerie op deze buitenlandse beurzen staat is Wim Vromans van galerie De Sluis uit Leid- schendam. Hij deed mee aan de Koopmansbeurs omdat hij het publiek zo uitgebreid mo gelijk wil informeren over zijn kunstenaars. „We zitten nu eenmaal in een regio en in Amsterdam ontmoet je mensen die er vaak niet toe komen om naar Leidschen- dam te reizen. Er zijn klal ten die je maar één keer jaar ziet. Het is ook jonge galeries de kans krijg^ om zich te manifesteren Amsterdam. De beurs ziet j goed uit, alles is aanwezig 4 laat het publiek maar oordeel geven. Galerie Liesbeth Lips Delft, die sinds kort ook ee, galerie in Amsterdam heen trok zich terug uit de Koofe mansbeurs en zal ook nife meedoen in de Sonestakofc, pel, ofschoon ze door de org^ nisatoren al gepland was. „fc wil me niet over verschillen de beurzen versnipperen Eén beurs vind ik een goej< idee, ook jonge galeries krip gen dan een kans. Dit is b<? langrijk om het gevoel krijgen dat er wat in de wi; reld gebeurt en dat ontbrajl in mijn ogen zelfs in de RA* Er is nog zoveel meer da wat het publiek voorgescht teld krijgt en daarom organfe seer ik van 3 mei tot 15 iuip opnieuw „In Beeld", een lart delijke manifestatie van h(, dendaagse kunst. Niet i;< Rijswijk dit keer, maar fo Amsterdam. Als de KunstRh me bijvoorbeeld volgend ja^i benadert om mee te doer dan zeg ik ja." L INGRID VAN SANTEt'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8