Gemeenten eisen spoedoverleg situatie Tamils Trek a select twee kaarten uit een doos ...bereken de kans... De Graaf oneens met Kamer over gelijke behandeling Provincies willen ander beheer vaarwegei 5 Jonkheer Six overleden Bijverzekering c levert weinig op^ voor zelfstandige TNO-fabriek maa[ mest onschadelijk' Postbank start met eigen vermogen van 1,6 miljard BINNENLAND SeidoaQowumt DINSDAG 29 APRIL 1986 PAGI (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid is het met de Kamer nog niet eens kunnen worden over de gelijke behandeling van tehuwd en ongehuwd samenwonenden. Ivenals gisteren wordt vandaag weder om in de Tweede Kamer de klok rond vergaderd over de herziening van het stelsel van sociale zekerheid. De gelijkstelling betreft de bijstandswet, de aow, de toeslagenwet en de inkomensvoorzie ning voor ouderen en arbeidsongeschikten (IAOW). De Graaf gaat uit van een duurzame, gezamenlijke huishouding van twee mensen „als waren zij gehuwd", als criteria voor de ge lijke behandeling. VVD en CDA vinden dit laatste criterium te subjectief en willen dit ver anderen in „samenwonenden die beiden bijdra gen in de kosten van de gezamenlijke huishou ding, dan wel op andere wijze in eikaars onder houd voorzien". De Graaf wil de regeringsparijen alleen tege moetkomen als zij in hun tekst het woord „ge acht" zouden toevoegen. Dus: „geacht worden in eikaars onderhoud te voorzien". De woord voerders van CDA en VVD zijn echter van me ning dat het woord „geacht" in de tekst juist de subjectiviteit weer versterkt. Samenwonen be tekent dat iedere partner (net als gehuwden) 50 procent van de uitkering ontvangt. Nu worden veel samenwonenden nog beschouwd als „wo ningdelers", wat inhoudt dat ieder 60 procent ontvangt. De Graaf hekelde de beweringen van PvdA- woordvoerster Ter Veld als zouden méér dan twee procent van de huidige uitkeringsgerech tigden negatieve gevolgen ondervinden van de stelselwijziging. Volgens Ter Veld gaat het om 370.000 mensen, De Graaf houdt het op 70.000. Hij noemde de aantallen van de grootste oppo sitiepartij een „regelrechte overdrijving die voor onnodige onrust zorgt". Een winnaar in dit cijfergevecht kan voorals nog niet worden aangewezen. De groep des kundigen die het debat nauwlettend volgt van uit een hotelkamer in Den Haag, de zogenaam de „Coronagroep", heeft de staatssecretaris „ge goochel met cijfers" verweten. Volgens de groep ligt het werkelijke aantal eerder in de buurt van de PvdA-cijfers dan van de 70.000 die de staatssecretaris noemt. Acties van start bij woningbouw verenigingen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Diensten bonden van FNV en CNV en de Unie BLHP organiseren vanaf vandaag acties bij de woningbouwverenigingen om hun cao-eisen kracht bij te zet ten. De werkgevers hebben niet op het ultimatum van de bonden, voor gistermiddag de vastgelopen onderhandelingen weer te openen, gereageerd. In de beide Enschedese zieken huizen, „Ziekenzorg" en „De Stadsmaten" hebben gisteren 400 van de totaal 2000 perso neelsleden het werk demon stratief voor een half uur on derbroken als protest tegen de bezuinigingen die in de ge zondheidszorg zijn en worden doorgevoerd. In de voedingsindustrie, waar gisteren drie bedrijven van Unilever werden lamgelegd, waaronder Calvé in Delft, leg de een ander Unilever-bedrijf, Van den Berg en Jurgens in Rotterdam, uit solidariteit eveneens het werk neer. Bij Lever Sunlight in Vlaardingen werd een werkonderbreking gehouden. DEN HAAG De Vere niging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de besturen van de twaalf gemeenten waar Tamils worden opgevangen wil len nog vóór het kabinets beraad van vrijdag over leg over de Tamils met het kabinet. Na het over leg gisteren tussen de VNG en de betrokken ge meenten zei VNG-topman Van der Top dat ae eis van de betrokken ge meenten en zijn organisa tie „een ultimatief karak ter" heeft. Van der Top wees erop dat op 20 fabru- ari al in een brief om overleg met het kabinet was gevraagd. Die brief is echter nooit beantwoord, aldus Van der Top. Van der Top zei dat de ge meenten de acties die Tamils hebben ondernomen afkeuren alhoewel deze wel in een „be grijpelijk kader" plaatsvonden. Als oorzaken voor de acties noemde hij het maandenlang wachten op een besluit over een gevraagde verblijfsver gunning en het isolement waarin de Tamils zitten. Het wordt de gemeenten gewoon verboden om maatregelen voor de Tamils te treffen, al dus Van der Top. Hij verweet het kabinet de eerste reactie op de komst van 4000 Tamils de bed-, bad- en broodrege ling veel te lang voort te zetten. De regeling dient dan ook vervangen te worden door de regelingen waar iedere asielzoeker in ons land recht op heeft. De groep „Kerk ontmoet Ta mils", een samenwerkingsver band uit alle Haagse kerken, heeft inmiddels het ministerie van WVC aangeboden 25 Ta mils die nu in sporthallen zijn ondergebracht, op te vangen. De vorig jaar opgerichte groep ziet mogelijkheden de Tamils in kleine groepjes te huisves ten in gebouwen van verschil lende parochies en gemeenten. Zij biedt deze huisvesting ge durende een maand aan als een noodoplossing. WVC heeft gisteren de 41 Ta mils uit Ellecom onderge bracht in een tehuis van het ministerie in Dalfsen. Het ge meentebestuur van Dalfsen heeft zich in een spoedverga dering tegen de komst van de Tamils verklaard, omdat het geen verantwoording kan aan vaarden voor het wel en wee van de vluchtelingen zo lang er geen verbetering in hun si tuatie komt. Eén van de 87 in het Heerlense pension Hoeve Lotbroek verblij vende Tamils (foto) is gisteren met uitdrogingsverschijnselen in het Weverziekenhuis opgenomen. De 31-jarige Sundran gebruik te al sinds woensdag geen voedsel en drank meer. De Tamil wei gert niet de kunstmatige voeding die hij krijgt toegediend. Inmid dels hebben vijf andere Tamils in Hoeve Lotbroek naar voor beeld van Sundran besloten behalve eten ook geen drinken meer tot zich te nemen. Hun toestand is volgens artsen nog niet kritiek al vertonen deze Tamils wel al tekenen van grote depres siviteit. De moeilijkheidsgraad van het wiskunde-exa- men voor de havo wordt goed geïllustreerd door opgave 2. Een doos be vat zes kaarten: een groene, twee blauwe en drie rode. Op elke kaart staat één cijfer: het cijfer 7 komt voor op de groe ne, op een blauwe en op een rode kaart; het cijfer 8 komt voor op een blauwe en op een rode kaart; het cijfer 9 komt voor op een rode kaart. a. Men trekt aselect en zon der terugleggen twee kaar ten uit de doos. Bereken de kans dat men kaarten trekt waarop gelijke cijfers staan. b. Men trekt aselect en met terugleggen drie keer een kaart uit de doos. Bereken de kans dat het gemiddelde van de cijfers op de kaarten die men trekt gelijk is aan 8. c. Men trekt aselect en zon der terugleggen twee kaar ten uit de doos. Bereken de kans dat men verschillend gekleurde kaarten trekt waarop verschillende cijfers staan. Zoals deze opgave, waarvan alleen het laatste onderdeel iets lastiger was, was het ge hele wiskunde-examen dit jaar heel goed te maken, zegt leraar J. v.d. Vaart van het Maartenscollege in Voor burg. De eerste som was een vrij gemakkelijke opgave over een prisma, de derde een simpel uitvallend gonio- metrieprobleem. Som 4, een spiegeling in een plat vlak, was het moeilijkst en bood kans op rekenfouten, vooral als een van de kwadranten van het assenstelsel werd vergeten. In de vijfde, de functievraag, ontbrak het onderdeel grafiek tekenen, waarmee zwakkere leerlin gen hun cijfer wel eens kun nen ophalen. Balletjes De heer Bisschop van het Maartenscollege noemt wis kunde (I of B) voor het vwo dit jaar zelfs vrij eenvoudig. Als voorbeeld ook hier en kele vragen uit de opgave kansberekening. Een vaas V bevat uitsluitend rode en witte balletjes. - Stel V bevat 10 rode en 15 witte balletjes. Bereken in drie decimalen nauwkeurig de kans dat bij een aselecte greep van vier balletjes er tenminste drie wit zijn. - A meent dat meer dan een op de drie balletjes rood is, terwijl B meent dat precies een op de drie balletjes rood is. Men besluit tot een toets waarbij vijftigmaal een bal letje met terugleggen uit V wordt getrokken. Het kritie ke gebied van de toets wordt zo gekozen dat de kans dat A ten onrechte gelijk krijgt, kleiner is dan 5%. Hoeveel rode balletjes moeten er ten minste in de steekproef voorkomen opdat A gelijk krijgt? Eenvoudig was de opgave functie-onderzoek en ook de kromme bood slechts een kleine moeilijkheid met een derde-graadsvergelijking. Cilinderinhoud Ook leraren en leerlingen van mavo en lbo spraken over een redelijk te maken wiskunde-examen, ofschoon er wel enkele pittige onder delen in zaten. Dat gold met name voor het laatste deel van opgave 2 bij de open vragen voor mavo-D en lbo-D. Maar ook het C-exa- men met zijn functievragen was voor lbo-leerlingen aan de lastige kant, aldus leraar Th. Tupping van Sancta Ma ria Goretti in Den Haag. Daarbij was er de vrees, al dus zijn mavo-collega T. Versteeg van het Maartens, dat er in de nieuwe opzet met slechts één zitting van twee uur te veel werk ge daan moest worden. Een re actie van een leerling als „Ik zag er als een berg tegen op, maar het is me onwijs mee gevallen", spreekt boekde len. Bij het C-examen was er een niet moeilijke vraag naar de inhoud van een ci linder, die evenwel niet in het mavo-lesprogramma voorkomt. Op het D-niveau hadden de lbo-leerlingen wat meer moeite met de be schikbare tijd. Stampwerk Ook voor aardrijkskunde hebben de eindexamenkan didaten hun hersens niet al te zeer hoeven te pijnigen. De enigszins geoefende leer* ling moet het goed tot zeer goed gemaakt hebben. Voor de mavo geldt bovendien, al dus docent R. Hutte van het Veurs College in Leidschen- dam, dat er door de meer keuzevragen steeds minder sprake is van een behoorlijk examen dat enigszins uitgaat boven het beoordelen van stampwerk. Daarmee staat het schriftelijk examen steeds verder af van het schoolwerk, waarin men met excursies en eigen on- dérzoek dieper op de stof in gaat. Ook het niveau-ver schil tussen mavo-3 en mavo-4 bleek niet erg uit het examen. De C-leerlingen moesten het wat dit betreft van hun cijfer schoolonder zoek hebben. Vrij lastig wa ren vragen over de Wadden en Duitsland. Zijn havo-collega P. van Limpt noemde het aardrijks- kunde-examen een redelijke doorsnede van de stof, waar bij alleen de vraag over Duitsland en het goederen transport met de EG-landen wat problemen opleverde. Bij de Nederlandse onder werpen, Wadden, energie, diensten en de demografi sche ontwikkeling, konden de kandidaten goed terug vallen op de bekende stof. Voor het vwo waren naast de Nederlandse onderdelen de landen Indonesië en de Verenigde Staten geselec teerd. Daarbij standaardvra gen over klimaat en het wo nen van blank en zwart in de stedelijke gebieden, waar bij de kennis goed moest worden gecombineerd. Ook een aardige vraag welke van zes teksten bij welke land schappen behoorde. Over Indonesië de vraag of de op brengst uit verkoop van olie de regionale ongelijkheid vergroot of verkleint. Om vangrijke stof in eenvoudige vragen. Een eigen zaak Het llo (lager landbouw on derwijs) had gisteren ook handelskennis (dubbel boek houden). Volgens de docent, de heer M. Verhulst van de Christelijke lagere tuin bouwschool in Boskoop, was het examen goed te maken, ofschoon wel het nodige in zicht werd gevraagd. Met name moest er goed worden felezen en werd er een flink eroep gedaan op de algeme ne boekhoudkundige kennis. Het examen lijkt redelijk ge maakt. Een aardige opgave betrof die van een jongen die een eigen zaak begint met 40.000 gulden eigen geld, daarvoor een pand en een auto koopt en planten gaat verkopen. Uit dit gegeven moest een balans worden opgemaakt, waarbij de verzekering een problematische post kon op leveren. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN f PEK Ut DE HOTTE "J (PtHmdt -r L/jf fat (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp 'S- GRAVELAND Op 91-iarige leeftijd is zondag in zijn woonplaats 's- Gravelana jonkneer Pieter Jacob Six overleden. Hij was van 1942 tot 1945 chef-staf van de militaire verzetsorga nisatie ordedienst (OD). Six was onder meer drager van de mili taire Willemsorde en Amerikaanse en Engelse onderscheidin gen. Hij werd o<?k bekend door de (omstreden) onderhandelin gen die hij in de lente van 1945 voerde met Seyss Inquart om te voorkomen dat de Duitsers West-Nederland onder water zouden zetten. Na de oorlog zette hij zich jaren in voor de nabestaanden van omgekomen OD'ers. Hoger beroep tegen Slavenburg-vonnis ROTTERDAM Het open baar ministerie in Rotterdam heeft gisteren hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Rotterdamse rechtbank in de Slavenburg-zaak. Mr P.Slavenburg werd op 18 april door de Rotterdamse recht bank vrijgesproken van het feitelijk leiding geven aan de valsheid in geschrifte die bij Slavenburgs bank is gepleegd. Officier van justitie mr H. de Doelder eiste twee weken eer der een jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf tegen de voormalig voorzitter van de raad van bestuur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teleloonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) .'n DEN HAAG Door veranderingen in de aaw >us mene Arbeidsongeschiktheidswet) zullen zelfstal- die arbeidsongeschikt worden en daarnaast partf bijverzekerd zijn, er rekening mee moeten houdi3® zij van deze aanvulling niets zullen overhouden. te De aaw'ers die van hun uitkering meerdere huisgenoten i onderhouden zullen, als de uitkering lager is dan het min loon (wat het geval zal zijn bij het overgrote deel van de1"" zelfstandigen), een aanvulling krijgen krachtens de toeu, wet. Is men particulier bijverzekerd dan wordt deze aanp, als inkomen aangemerkt en vindt verrekening plaats. Di kent in de praktijk dat de ex-zelfstandige jarenlang „voor premie heeft betaald voor de aanvullende verzekering. 3 Heeft de zelfstandige evenwel een verzekering met eenj ring ineens bij arbeidsongeschiktheid, dan wordt deze uil beschouwd als vermogen. Dit vermogen blijft buiten b(^ wing bij de toekenning van de toeslag. Ook in de huidige aaw is sprake van een toeslagenregelij hoger is naarmate er meer monden te voeden zijn. Deze IJ zit, in tegenstelling tot de nieuwe wet, in de uitkering ver. Een aanvullende uitkering is daarop in de huidige situatl van invloed. Volgens VVD-woord voerder Nijhuis zal ruim eenderde ex-zelfstandigen door de wetswijziging worden getroffen.fr kamerdebat over de herziening van de sociale zekerh(|| staatssecretaris De Graaf gisteren dat hij dit nadelig J vooralsnog niet zal wegnemen. Hij wacht eerst het adviesLr de Sociale Verzekeringsraad. Problemen zullen zich ook voordoen bij de zogenaamde l wettelijke uitkeringen die werkgevers en werknemers in; afspreken. In een groot aantal cao's is een bepaling opgen dat de werkgever in geval van afvloeiingsregelingen en a| ongeschiktheid voor een bepaalde periode de uitkering tot het laatstverdiende loon. De praktijk van de toeslagen?: ertoe leiden dat mensen met een minimumloon een uitP krijgen met een toeslag van overheidswege. Immers, de v\*e ver zal geen aanvulling verschaffen indien de overheid li de algemene middelen al doet. Werknemers die meer djt; minimumloon verdienden zullen wel in aanmerking L( voor een in de cao geregelde aanvulling. e DEN HAAG TNO denkt dat het probleem vt mestoverschotten op korte termijn, mogelijk b^ vijf jaar, opgelost kan worden door de mest in ce^ installaties te verwerken tot verkoopbare en rat vriendelijke produkten. De hoofdgroep Maatscha* ke Technologie heeft een ontwerp gemaakt vo<f grootschalige proeffabriek met een verwerkingscjj teit van 165.000 kubieke meter mest per jaar. De£ bij voorkeur geplaatst moeten worden in een waar mestoverschotten een probleem vormen, k l« Voorlopig zullen dergelijke installaties niet rendabel zijn is echter van mening dat de kosten voor het afvoeren vap toverschotten over grote afstanden naar gebieden met c kort zo hoog zullen worden, dat centrale verwerking in cd tratiegebieden op den duur in prijs concurrerend kan W' In de door TNO ontworpen installatie kan mest, afkomst voornamelijk varkens- en rundveebedrijven, verwerkt tot biogas, dat in de verwerkingsfabriek zelf kan worden v wend of eventueel aan derden worden verkocht. Ai bruikbare produkten zijn mestkoek, as, compost, anorga verbinden als fosfor, ammoniak of kalium bevattende zoui biomassa, zoals bacterie-eiwit, gisten of schimmel. Ovel een zodanig gezuiverde mestvloeistof dat die rechtstreeks» oppervlaktewater of op de riolering kan worden geloosd De ministers Winsemius VROM) en Braks (Landbouw) t er overigens niets voor het Landbouwschap te belasten r* innen van de heffing op mestoverschotten. Volgens her een rijksdienst zich daarmee bezighouden, evenals met da regelen om boeren te bewegen minder mest te producer^ 1 DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil het beheer van een aantal hoofdvaar wegen kanalen en ri vieren overdragen aan de provincies. Zij heeft dit de Kamer meegedeeld. Over het plan is overleg gaande met het ministerie van VROM. De minister is tot haar stand punt gekomen naar aanleiding van opmerkingen in de Ka mer. Daar is aangedrongen op een onderzoek naar de moge lijkheden om het beheer van vaarwegen die het rijk nu in handen heeft, af te stoten naar de provincies. Uit het onder zoek is gebleken dat de meeste provincies niets voelen voor een wijziging in het beheer van hoofdvaarwegen, mede gezien de kosten. De provincie Zuid-Holland liet weten het beheer over vijf km. Delftsche Schie, nu in beheer bij de ge meente Delft, over te willen nemen. Hetzelfde ghedt voor vier km. Delftsche Schie in beheer bij Rotterdam. In Noord Holland wil men het beheer over de ringvaart Haarlemmermeer tussen Lei- muiden en Schiphol naar de Rijksoverheid afstoten. Dat geldt ook voor het beheer over de Tapsloot, Markervaart, Stierop en geul Alkmaarder- meer. De provincies wezen een inte graal beheer - waarbij één in stantie gaat over de vaarweg op zich, de waterkwaliteit en de hoeveelheid water - over de volgende vaarwegen van de hand: Meppelerdiep, A Enschede, Twentheki Vecht, Zaanstad-Den 1 Gouda-Amsterdam en dam-Den Haag. Uit het onderzoek ble^ dat de provincies mee heid in beheer wensen volgende vaarwegen: Groningse kanalen. De drik-Emmen, Gouda-L den, Rotterdam-Den H de vaarwegen in Amst Zaanstad en Utrecht ze! Demonstratie bij Russische ambassade DEN HAAG Tientallen vertegenwoordigers van verschillende organisaties hebben gisteravond voor de Sovjet-ambassade in Den Haag deelgenomen aan een maaltijd in de open lucht. De demonstra tie werd gehouden om de aandacht te vestigen op de naar schatting 400.000 joden die Rusland wel willen, maar niet k verlaten. Het was een zogenaam heidsmaaltijd, zoals orl joden die altijd bij eei feest gebruiken. 1 woordvoerder A. Soei zijn maandag ook eldei wereld vrijheidsmaaltij houden, onder meer t hington, San Francisco rusalem. Tijdens de maaltijd i Haag werden de name gelezen van driehond den, die al meer dan t op hun uitreisvisum w Volgens Soetendorp wc sinds 1980 steeds mine aan jodei) in Ruslari strekt. AMSTERDAM De post giro heeft vorig jaar 39 miljoen verlies geleden. In 1984 bedroeg het verlies 15 miljoen gulden. Daar mee is de winst van de Postbank over 1985 uitge komen op 481 miljoen ge zien de 520 miljoen winst winst die de RPS vorig jaar heeft gemaakt. Over 1984 verdiende de RPS 715 miljoen gulden. Dit heeft bestuurslid Schots man van de Postbank meege deeld bij de presentatie van de openingsbalans. De Postbank is gestart met een eigen ver mogen van 1,6 miljard gulden. Het balanstotaal is 48 miljard gulden. De Postbank heeft 43 procent van de markt van par ticuliere betaalrekeningen in handen, 45 procent van de gi rale toegoeden op particuliere betaalrekeningen, ruim 10 procent van de hypotheken- markt, 12 procent van de con sumptieve kredieten en 14 Krocent van de spaarmarkt. In et eerste kwartaal zijn vol gens Schotsman 20 procent meer rekeningen geopend dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar. Het aandeel in de zakelijke markt is nu nog vrijwel niets en zal dit jaar ver onder het miljard blijven. Het zal een aantal jaren duren voor de Postbank een algemene bank is, aldus het bestuur. Half juni worden op vijftien postkanto ren geldautomaten geïnstal leerd. Tweeduizend schade* Dalkonschildje inged UTRECHT Ruim t\ zend Nederlandse vi hebben gebruik gemaa de mogelijkheid een i vergoeding te eisen v< bruik van het Dalkons Ze hebben de claim Consumentenbond inj bij het Amerikaanse A.H. Robins Company, cent van het dalkons Dat is een soort spiraa tien jaar geleden uit de werd genomen omd, schadelijk bleek.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4